Close
Faqja 2 prej 12 FillimFillim 1234 ... FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 21 deri 40 prej 230

Tema: Endrrat...

 1. #21
  cherry blossom girl
  Anėtarėsuar
  14-05-2010
  Postime
  6,112
  Faleminderit
  55
  245 falenderime nė 202 postime
  tani thone qe nuk duhet fjetur as si ne pozicionin 2 dhe 3 sepse pesha e trupit bie mbi zemren dhe eshte demshme...

 2. #22
  i/e regjistruar Maska e Nete
  Anėtarėsuar
  13-04-2009
  Postime
  8,732
  Faleminderit
  243
  118 falenderime nė 95 postime
  Citim Postuar mė parė nga Serioze Lexo Postimin
  Nete
  Nuk di aq shum sa duhet,dhe ne kete teme mund te tregoje endrren qe do gjthsecili dhe mund te jap shpjegimin e mundshem kush di e kush do .

  Persa i perket endrrave qe ti i ke pare,mua me duken ne forme ankthi qe shpesh here na kap kur jemi ne gjume.Per t'iu shmangur kesaj gjendje duhet mos te flem ne pozicionin me shpin sepse ne ate pozicion te kap ankthi me teper.
  Persh. si ne foton e meposhtme endrra te tilla shikohen kur flen ne pozicionin e numrit 4 dhe 6
  Pozicioni me i pershtatshem per mos t'u shfaqur endrra me ankth numri 1 dhe 2
  Ok flm Serioze,une flej me se shumti sikur ne poziten nr 1 dhe 5

 3. #23
  i/e regjistruar Maska e inez
  Anėtarėsuar
  09-09-2012
  Vendndodhja
  Ne fantazi.
  Postime
  1,781
  Faleminderit
  4
  3 falenderime nė 3 postime
  5.......................................

 4. #24
  i/e regjistruar Maska e Tipiku
  Anėtarėsuar
  08-08-2005
  Postime
  3,989
  Faleminderit
  1
  8 falenderime nė 7 postime
  Citim Postuar mė parė nga inez Lexo Postimin
  5.......................................
  Doren e Djath e Hap Pak se Ke Telefonin qe Shkru

  Stjerner er dom som lyser i Mųrke

 5. #25
  Maska e Serioze
  Anėtarėsuar
  14-10-2012
  Postime
  1,694
  Faleminderit
  3
  20 falenderime nė 17 postime
  Inventor-shpikes
  ........................
  Duke pare ne enderr nje shpikes - shume e/i nderuar nga shoqeria

  Duke pare ne enderr disa shkencencetare - do te shperblehesh nepermjet punes qe ben

  Duke pare ne enderr femijet duke bere nje shpikje - fat dhe prosperitet ne jete .

  Duke pare ne enderr Shkencen - krejt viti qe po vjen ka me te ec mbare (shaka kjo e fundit )
  Nėse kerkon besimin tim, Mė jep sinqeritetin tėnd...

 6. #26
  Maska e Serioze
  Anėtarėsuar
  14-10-2012
  Postime
  1,694
  Faleminderit
  3
  20 falenderime nė 17 postime
  Combat - luftoj
  ........................
  Duke pare ne enderr luftim - do te poshterohesh.

  Duke marre pjese ne nje luftim ,dhe duke humbur - dashuri dhe lumturi.

  Duke marr pjese ne nje luftim dhe duke patur sukses - veshtiresi dhe shqetesime.

  Duke ndihmuar te tjeret ne luftim - pajtim me armiqte.
  Nėse kerkon besimin tim, Mė jep sinqeritetin tėnd...

 7. #27
  Maska e Serioze
  Anėtarėsuar
  14-10-2012
  Postime
  1,694
  Faleminderit
  3
  20 falenderime nė 17 postime
  Kush me ndihmon ju lutem,ne shpjegimin e nje endrre?

  Pashe nje kove dy litershe me Neskafe te derdhur ne tavolinen e guzhines..si kjo lloj kafeje.

  ...ēfare paralajmeron kafja ne enderr?
  Nėse kerkon besimin tim, Mė jep sinqeritetin tėnd...

 8. #28
  i/e regjistruar Maska e Tipiku
  Anėtarėsuar
  08-08-2005
  Postime
  3,989
  Faleminderit
  1
  8 falenderime nė 7 postime
  Kafja eshte keq por ishalla ti se ke ate fat
  Nga Historianet e Famshem te Egjiptit Kafja Presupozohej si
  Simboli i ligeshtise Apo thene Ndryshe,
  Kafeja ėshtė njė ndėr pijet mė tė konsumuara nė tė gjithė botėn, e pėrbėrė prej kokėrrave tė thara (pjekura) tė kafesė, po ashtu ėshtė quajtur groshė kafeje, qė rrjedhin nga druri i kafesė. Kafeja fillimisht ėshtė konsumuar nė shekullin e IX , e cila ishte e zbulura nga malsorėt e Etiopisė. Nga aty ėshtė shpėrndarė, nė Egjipt dhe Jemen, deri ne shekullin e 15 arriti nė Iran(Persi), Turqi, dhe Amerikėn Veriore. Prej botės Islame, kafeja u shpėrnda nė Itali, pastaj nė tė gjithė Evropėn dhe Amerikėn. Tani kafeja ėshtė pija mė e popullarizura nė tė gjithė botėn.

  Kokrrat e kafesė janė tė kultivuara mė sė shumti nė Amerikėn latine, nė Azinė jugperėndimore dhe nė Afrikė. Pasi janė tė pjekura mjaft, i mbledhin, procesojnė dhe i thajnė. Pastaj i pjekin nė shkallė tė ndryshme, e gjithė ndikon nga shija e kafesė qė dėshiron. Mandej kokėrrat e kafesė i bluajnė, poashtu nė shkallė tė ndryshme pėr express, cappucion, latte etj., mė trashė, ndėrsa pėr kafe turke siē ėshtė e njohur nė Evropėn Juglindore, shumė imėt. Nga kokėrrat e blura, e tė ziera,fiton lėngun e kafesė tė cilin e pimė, dhe i cili pėrgatitet nė metoda tė ndryshme e cila varet nga pjesa e botės nė tė cilėn jeton.

  Kafeja me pak fjale dhe realisht eshte nje helm sidomos kafeina qe ka nje shije te hidhur dhe perdoret nga vete pema si lende helmuase per te larguar insektet , dhe kafshet qe mund ta hane.Brenda ne kafe ndodhen gjithashtu rreth 200 lloje helmesh qe i bashkangjiten gjate procesit te pjekjes dhe perpunimit.

  Kafeja nuk i jep energji organizmit pra ajo nuk prodhon energji megjithse ne ndjehemi pak me te forte mbas pirjes se saj.

  Pse ndodh ky fenomen ? Sepse kur kafeja hyn ne organizem njifet nga sensoret e brendshem(inteligjenca organike) si nje lende helmuese dhe si kunderpergjigje e ketij helmi organizmi yne kundervepron me shpejtesi duke stimuluar gjendrat endokrine duke i detyruar te leshojne hormone si adrenalina per shembull. Pra nuk eshte se prodhon energji por e detyron organizmin te perdore ate energji qe ka ne ate moment shum apo pak qofte ajo. Kafeja duke stimoluar sistemin endokrin na detyron te perdorim ate pak energji qe kemi ne nje impuls te vetem ne nje kohe te shkurter dhe ne na duket sikur kafeja dhe sheqeri na dhane force gje qe nuk eshte aspak e vertet. Biles ne shume njerez ky lloj reaksioni eshte shume i fuqishem gje qe i detyron ata te ndihen keq dhe te djersisin ftohte, keta njerez mbas kesaj prove hyne tek kategoria e atyre qe nuk pine kurre kafe.

  Shembull: Provoni te vraponi mbi nje Kal apo Gomar dhe kur ky te jete lodhur bjerini me thuper ne menyre qe ai te vrapoje perseri dhe kur te ndaloje ju bjerini perseri dhe ai do vrapoje , por kjo nuk do te thote qe thupra juaj i jep energji por e detyron ate te perdore ate pak energji qe i ka mbetur dhe nese ju do vazhdoni ta godisne perseri mbas pak ai do bjere i shtrire dhe pa piken e forces.

  Kjo ndodh edhe me organizmin tone kur pime kafe por me nje ndryshim te vogel qe ne jemi edhe Kali edhe i zoti i Kalit qe i bie me thuper, dhe e kemi ne dore te mos i biem vetvetes me thupra se shpejt do gjendemi te shtrire perdhe.

  Veshkat jane organet qe vuajne me shume nga kafeina,Ajo nuk eshte me ne gjendje te mbaje mineralet e ndryshme dhe vitaminat e grupit B sidomos B12.

  Demet:

  1-DEPERESIONE Per shkak te mangesive te mineraleve dhe vitaminave te grupit B ulet toni i pergjithshem i organizmit qe manifestohet ne tru ne forme depresive. Shume njerez deprese qe marrin edhe ilace antidepresive jane konsumator te shume kafeve gjate dites qe rendojne me shume gjendjen e tyre ,Ata jane duke u kuruar me ilace per shqetesime mendore por qe ne fakt problemi i tyre eshte thjesht nje cekuilibrim i mineraleve, dhe vitaminave ne organizem, pra nje problem BIOKIMIK qe rendohet akoma me shume nga ilacet duke i lene pergjithmon deprese, kur FAKTI NE TE VERTET ESHTE SHUME I THJESHTE.

  (Dhe ketu vijme perseri tek inteligjenca organike dhe jo-organike qe nuk kuptojne njera tjetren gje te cilen e kam shpjeguar ne postimet e meparshme.)

  2-Mvaresi Ata qe pine kafe jane shpesh te mvarur prej saj si ne mengjes kur zgjohen, ne dreke pas buke ,apo mbas dite sepse ajo stimulon organizmin dhe pa kete stimul keta individ ndihen shume te dobet, por qe ne realitet jane duke u helmuar perdit e me shume.

  3-Dhimbje Koke Mbas buke ne dreke kur nje pjese e mire e energjise harxhohet per tretjen e ushqimit dhe nje pjese e mire e mineraleve ka shkuar ne kete drejtim ndihemi te dobet dhe marrim nje kafe e cila merr edhe ato pak minerale e vitamina qe kane mbetur duke shkaktuar dhimbje koke e cila kurohet me ilace qe ne perberjen e tyre kane pikerisht Kafeine dhe kryejne te nje njejtin proces qe kryen edhe kafeja.


  4-Cmimi Cmimi i kafese eshte relativisht i ulet por cmimi i vertet per te paguar eshte ai i shendetit qe iken pak nga pak derisa perfundon tek doktori qe ta rrjep skalpin e kokes dhe te mbush me ilace kur faki eshte aq i thjeshte aq i thjeshte saqe kush lexon kete shkrim mund te thote se ai qe e ka shkruar eshte i cmendur gje qe nuk eshte e vertet sepse ajo qe lexon ne kete shkrim nuk do ta kesh lexuar ne asnje vend tjeter pasi te tjerat jane vetem publicita ndersa ky eshte realiteti qe shpesh na i fshehin per interesa te forta ekonomike dhe sociale, prandaj kush e kupton ka shpetuar kush nuk e kupton le ti bjerre vetes me kamzhik.

  Po ti mos U Merzit Serioze Asgje sdo te ndodhi si Thone ato Gabelicat M*** Te te Hane
  :P

  Stjerner er dom som lyser i Mųrke

 9. #29
  i/e regjistruar Maska e EXODUS
  Anėtarėsuar
  15-06-2003
  Vendndodhja
  Intravenous..
  Postime
  1,668
  Faleminderit
  20
  72 falenderime nė 57 postime
  Kur vete 'procesi i gjumit'(Pse fleme???) nuk ka gjetur ende pergjigje shkencore, imagjino sa larg eshte shpjegimi i duhur i endrrave!! Gjate fjetjes, trupi, truri i njeriut, thone se ka ngjashmeri me te qėnit ne gjendje "kome."

 10. #30
  Atje ku je ti........ Maska e tetovarja87
  Anėtarėsuar
  26-11-2009
  Vendndodhja
  Tetove
  Postime
  7,689
  Faleminderit
  168
  176 falenderime nė 127 postime
  Po c'ka po ndodhe me mua qe enderat nuk i mbaje mende,kur zgjohem ne mengjes e di se kam pare ender,e di dhe kend e ekam pare,por nuk e di si e kam pare...

  me ndodhe shpesh kjo...

  me ka ndodhure te shohe nje ender pasi qe mora rrogen e pare ne pune,u dhash ca te holla motres e vellait dhe e pash ender kinse erdhen shpirterat e Nenes dhe Babit ne shtepi ne forme ere,pas nje kohe e shifja veten ,vellain dhe motren ne ajer duke flutuaruar...kete e kuptoj se kam bere nje gjeste te mire...

  Endera tjeter- kam pare babin ne ender,sa qe kur u zgjova ne mengjes u demoralizova se u ktheva ne realitet...

  tjetra: nje gjarper qe me rrethoi....

  sidhe endera qe me se shumti e shohe eshte,kjo ender me eshte shfaqur tre here: E shohe Nenen ne spital ,atje ku edhe qendronte gjrsa ishte e semure,atje ku edhe vdiq,shkoj atje dhe e takoj ate,dhe e kuptoj se ajo ska vdekur,se eshte e gjall dhe se gjate gjith kohes eshte fshehur nga ne....Kete ender dua ta di pse,dua tja di kuptimin,por nuk e di...

  Keta endera jan te vetmet qe di ti transmetoj,ndersa te tjerat sdi- ka dicka ketu a?
  Loti nuk sjell dhimbje,por dhimbja sjell lot,mos thuaj o Zot kam 1 dhimbje,por o dhimbje kam 1 Zot

 11. #31
  Maska e Serioze
  Anėtarėsuar
  14-10-2012
  Postime
  1,694
  Faleminderit
  3
  20 falenderime nė 17 postime
  Citim Postuar mė parė nga tetovarja87 Lexo Postimin
  Po c'ka po ndodhe me mua qe enderat nuk i mbaje mende,kur zgjohem ne mengjes e di se kam pare ender,e di dhe kend e ekam pare,por nuk e di si e kam pare...

  me ndodhe shpesh kjo...

  me ka ndodhure te shohe nje ender pasi qe mora rrogen e pare ne pune,u dhash ca te holla motres e vellait dhe e pash ender kinse erdhen shpirterat e Nenes dhe Babit ne shtepi ne forme ere,pas nje kohe e shifja veten ,vellain dhe motren ne ajer duke flutuaruar...kete e kuptoj se kam bere nje gjeste te mire...

  Endera tjeter- kam pare babin ne ender,sa qe kur u zgjova ne mengjes u demoralizova se u ktheva ne realitet...

  tjetra: nje gjarper qe me rrethoi....

  sidhe endera qe me se shumti e shohe eshte,kjo ender me eshte shfaqur tre here: E shohe Nenen ne spital ,atje ku edhe qendronte gjrsa ishte e semure,atje ku edhe vdiq,shkoj atje dhe e takoj ate,dhe e kuptoj se ajo ska vdekur,se eshte e gjall dhe se gjate gjith kohes eshte fshehur nga ne....Kete ender dua ta di pse,dua tja di kuptimin,por nuk e di...

  Keta endera jan te vetmet qe di ti transmetoj,ndersa te tjerat sdi- ka dicka ketu a?
  Kur endrrat nuk kujtohen eshte mese normale sepse na ndodh te gjithve nje fenomen i till.

  Ndersa kur fluturon ne enderr vertet thone eshte mire...dhe ne rastin konkret ti ke realizuar nje deshire tenden (shume ke pasur deshire qe ti kishe prinderit gjalle e te shikonin me krenari) .

  Kur demoralizohesh pas nje endrre kur te shfaqet nje person qe mund te jete i vdekur nuk eshte mire thone ...aq me teper ai gjarpri qe simbolizon hasmin ne enderr.Kto jane thjesht paralajmerime qe tregojne se duhet te jesh e kujdes shme ne ē'do hap qe hedh dhe te zgjedhesh shoqerine .

  Persa i perket endrres se fundit qe ke shkruar ne lidhje me nenen,sipas mundesive tuaja ben mir ti shpeshtosh vizitat e tua te varri i saj ...per dite te premte ne mengjes te gatuash dicka enkas per shpirt te saj(hallve,petulla etj) e t'ia shperndash femijeve qe takon ne rruge.
  Nėse kerkon besimin tim, Mė jep sinqeritetin tėnd...

 12. #32
  Maska e Serioze
  Anėtarėsuar
  14-10-2012
  Postime
  1,694
  Faleminderit
  3
  20 falenderime nė 17 postime
  Heater-Ngrohes
  ......................
  Duke pare nje ngrohes ne enderr - ndodhi te rendesishme per mire.

  Duke ndezur nje ngrohes - perparim ne pozite.

  Duke fikur nje ngrohes - ndryshime ne ambjentin qe te rrethon.

  Duke blere nje ngrohes ne enderr - kujdes ne veprimet qe beni.
  Nėse kerkon besimin tim, Mė jep sinqeritetin tėnd...

 13. #33
  E dua letėrsinė Maska e Sorkadhe_Kelcyre
  Anėtarėsuar
  30-07-2005
  Vendndodhja
  me ariun polar
  Postime
  2,219
  Faleminderit
  312
  149 falenderime nė 118 postime
  Citim Postuar mė parė nga tetovarja87 Lexo Postimin
  Po c'ka po ndodhe me mua qe enderat nuk i mbaje mende,kur zgjohem ne mengjes e di se kam pare ender,e di dhe kend e ekam pare,por nuk e di si e kam pare...

  me ndodhe shpesh kjo...

  me ka ndodhure te shohe nje ender pasi qe mora rrogen e pare ne pune,u dhash ca te holla motres e vellait dhe e pash ender kinse erdhen shpirterat e Nenes dhe Babit ne shtepi ne forme ere,pas nje kohe e shifja veten ,vellain dhe motren ne ajer duke flutuaruar...kete e kuptoj se kam bere nje gjeste te mire...

  Endera tjeter- kam pare babin ne ender,sa qe kur u zgjova ne mengjes u demoralizova se u ktheva ne realitet...

  tjetra: nje gjarper qe me rrethoi....

  sidhe endera qe me se shumti e shohe eshte,kjo ender me eshte shfaqur tre here: E shohe Nenen ne spital ,atje ku edhe qendronte gjrsa ishte e semure,atje ku edhe vdiq,shkoj atje dhe e takoj ate,dhe e kuptoj se ajo ska vdekur,se eshte e gjall dhe se gjate gjith kohes eshte fshehur nga ne....Kete ender dua ta di pse,dua tja di kuptimin,por nuk e di...

  Keta endera jan te vetmet qe di ti transmetoj,ndersa te tjerat sdi- ka dicka ketu a?

  Bukuri e Tetoves, tani po e shoh kete teme si edhe postimin tend. Kam nje liber i cili quhet " The Element Encyclopedia of 20,000 Dreams" nga Theresa Cheung dhe ne baze te tij po te komentoj endrren me nenen qe e ke pare 3 here. (pa pasur asgje kundra sugjerimit te Seriozes)

  Prinderit: Gjate viteve te hershme te jetes se perditshme njeriu eshte fizikisht dhe emocionalisht i varur nga prinderit e tij. Paraqitja e prinderve te vdekur ne enderr eshte shume e natyrshme. Nese shihni shpesh , kjo do te thote se jeni me shume e varur nga c'duhet per te pasur nje jete te shendetshme. Duhet te mesohesh te largohesh nga te jetuarit si femije, dhe te individualizosh personin tend. Mundohu te kujtosh se si ndjeheshe. Rendesi kane edhe ngjyrat apo objektet qe sheh perreth..
  What goes around---comes around

 14. #34
  E dua letėrsinė Maska e Sorkadhe_Kelcyre
  Anėtarėsuar
  30-07-2005
  Vendndodhja
  me ariun polar
  Postime
  2,219
  Faleminderit
  312
  149 falenderime nė 118 postime
  Citim Postuar mė parė nga Serioze Lexo Postimin
  Kush me ndihmon ju lutem,ne shpjegimin e nje endrre?

  Pashe nje kove dy litershe me Neskafe te derdhur ne tavolinen e guzhines..si kjo lloj kafeje.

  ...ēfare paralajmeron kafja ne enderr?
  Referuar nga "The element Encyclopedia of 20,000 Dreams" , libri i cili une e perdor per "timonin" tim te ndrrave,, ja c'del per ty..

  Kafja ne jeten e perditshme eshte nje stimulant .. A ndoshta ke nevoje per nje stimulant ne jeten tende? Kafja gjithashtu perfaqeson anen tende shoqerore, komunikuese ,

  qe ndoshta mund te kene nevoje per nje permiresim...
  What goes around---comes around

 15. #35
  Maska e Serioze
  Anėtarėsuar
  14-10-2012
  Postime
  1,694
  Faleminderit
  3
  20 falenderime nė 17 postime
  Citim Postuar mė parė nga Tipiku Lexo Postimin
  Kafja eshte keq por ishalla ti se ke ate fat
  Nga Historianet e Famshem te Egjiptit Kafja Presupozohej si
  Simboli i ligeshtise Apo thene Ndryshe,
  Kafeja ėshtė njė ndėr pijet mė tė konsumuara nė tė gjithė botėn, e pėrbėrė prej kokėrrave tė thara (pjekura) tė kafesė, po ashtu ėshtė quajtur groshė kafeje, qė rrjedhin nga druri i kafesė. Kafeja fillimisht ėshtė konsumuar nė shekullin e IX , e cila ishte e zbulura nga malsorėt e Etiopisė. Nga aty ėshtė shpėrndarė, nė Egjipt dhe Jemen, deri ne shekullin e 15 arriti nė Iran(Persi), Turqi, dhe Amerikėn Veriore. Prej botės Islame, kafeja u shpėrnda nė Itali, pastaj nė tė gjithė Evropėn dhe Amerikėn. Tani kafeja ėshtė pija mė e popullarizura nė tė gjithė botėn.

  Kokrrat e kafesė janė tė kultivuara mė sė shumti nė Amerikėn latine, nė Azinė jugperėndimore dhe nė Afrikė. Pasi janė tė pjekura mjaft, i mbledhin, procesojnė dhe i thajnė. Pastaj i pjekin nė shkallė tė ndryshme, e gjithė ndikon nga shija e kafesė qė dėshiron. Mandej kokėrrat e kafesė i bluajnė, poashtu nė shkallė tė ndryshme pėr express, cappucion, latte etj., mė trashė, ndėrsa pėr kafe turke siē ėshtė e njohur nė Evropėn Juglindore, shumė imėt. Nga kokėrrat e blura, e tė ziera,fiton lėngun e kafesė tė cilin e pimė, dhe i cili pėrgatitet nė metoda tė ndryshme e cila varet nga pjesa e botės nė tė cilėn jeton.

  Kafeja me pak fjale dhe realisht eshte nje helm sidomos kafeina qe ka nje shije te hidhur dhe perdoret nga vete pema si lende helmuase per te larguar insektet , dhe kafshet qe mund ta hane.Brenda ne kafe ndodhen gjithashtu rreth 200 lloje helmesh qe i bashkangjiten gjate procesit te pjekjes dhe perpunimit.

  Kafeja nuk i jep energji organizmit pra ajo nuk prodhon energji megjithse ne ndjehemi pak me te forte mbas pirjes se saj.

  Pse ndodh ky fenomen ? Sepse kur kafeja hyn ne organizem njifet nga sensoret e brendshem(inteligjenca organike) si nje lende helmuese dhe si kunderpergjigje e ketij helmi organizmi yne kundervepron me shpejtesi duke stimuluar gjendrat endokrine duke i detyruar te leshojne hormone si adrenalina per shembull. Pra nuk eshte se prodhon energji por e detyron organizmin te perdore ate energji qe ka ne ate moment shum apo pak qofte ajo. Kafeja duke stimoluar sistemin endokrin na detyron te perdorim ate pak energji qe kemi ne nje impuls te vetem ne nje kohe te shkurter dhe ne na duket sikur kafeja dhe sheqeri na dhane force gje qe nuk eshte aspak e vertet. Biles ne shume njerez ky lloj reaksioni eshte shume i fuqishem gje qe i detyron ata te ndihen keq dhe te djersisin ftohte, keta njerez mbas kesaj prove hyne tek kategoria e atyre qe nuk pine kurre kafe.

  Shembull: Provoni te vraponi mbi nje Kal apo Gomar dhe kur ky te jete lodhur bjerini me thuper ne menyre qe ai te vrapoje perseri dhe kur te ndaloje ju bjerini perseri dhe ai do vrapoje , por kjo nuk do te thote qe thupra juaj i jep energji por e detyron ate te perdore ate pak energji qe i ka mbetur dhe nese ju do vazhdoni ta godisne perseri mbas pak ai do bjere i shtrire dhe pa piken e forces.

  Kjo ndodh edhe me organizmin tone kur pime kafe por me nje ndryshim te vogel qe ne jemi edhe Kali edhe i zoti i Kalit qe i bie me thuper, dhe e kemi ne dore te mos i biem vetvetes me thupra se shpejt do gjendemi te shtrire perdhe.

  Veshkat jane organet qe vuajne me shume nga kafeina,Ajo nuk eshte me ne gjendje te mbaje mineralet e ndryshme dhe vitaminat e grupit B sidomos B12.

  Demet:

  1-DEPERESIONE Per shkak te mangesive te mineraleve dhe vitaminave te grupit B ulet toni i pergjithshem i organizmit qe manifestohet ne tru ne forme depresive. Shume njerez deprese qe marrin edhe ilace antidepresive jane konsumator te shume kafeve gjate dites qe rendojne me shume gjendjen e tyre ,Ata jane duke u kuruar me ilace per shqetesime mendore por qe ne fakt problemi i tyre eshte thjesht nje cekuilibrim i mineraleve, dhe vitaminave ne organizem, pra nje problem BIOKIMIK qe rendohet akoma me shume nga ilacet duke i lene pergjithmon deprese, kur FAKTI NE TE VERTET ESHTE SHUME I THJESHTE.

  (Dhe ketu vijme perseri tek inteligjenca organike dhe jo-organike qe nuk kuptojne njera tjetren gje te cilen e kam shpjeguar ne postimet e meparshme.)

  2-Mvaresi Ata qe pine kafe jane shpesh te mvarur prej saj si ne mengjes kur zgjohen, ne dreke pas buke ,apo mbas dite sepse ajo stimulon organizmin dhe pa kete stimul keta individ ndihen shume te dobet, por qe ne realitet jane duke u helmuar perdit e me shume.

  3-Dhimbje Koke Mbas buke ne dreke kur nje pjese e mire e energjise harxhohet per tretjen e ushqimit dhe nje pjese e mire e mineraleve ka shkuar ne kete drejtim ndihemi te dobet dhe marrim nje kafe e cila merr edhe ato pak minerale e vitamina qe kane mbetur duke shkaktuar dhimbje koke e cila kurohet me ilace qe ne perberjen e tyre kane pikerisht Kafeine dhe kryejne te nje njejtin proces qe kryen edhe kafeja.


  4-Cmimi Cmimi i kafese eshte relativisht i ulet por cmimi i vertet per te paguar eshte ai i shendetit qe iken pak nga pak derisa perfundon tek doktori qe ta rrjep skalpin e kokes dhe te mbush me ilace kur faki eshte aq i thjeshte aq i thjeshte saqe kush lexon kete shkrim mund te thote se ai qe e ka shkruar eshte i cmendur gje qe nuk eshte e vertet sepse ajo qe lexon ne kete shkrim nuk do ta kesh lexuar ne asnje vend tjeter pasi te tjerat jane vetem publicita ndersa ky eshte realiteti qe shpesh na i fshehin per interesa te forta ekonomike dhe sociale, prandaj kush e kupton ka shpetuar kush nuk e kupton le ti bjerre vetes me kamzhik.

  Po ti mos U Merzit Serioze Asgje sdo te ndodhi si Thone ato Gabelicat M*** Te te Hane
  :P
  Faleminderit Tipiku
  Nėse kerkon besimin tim, Mė jep sinqeritetin tėnd...

 16. #36
  Maska e Serioze
  Anėtarėsuar
  14-10-2012
  Postime
  1,694
  Faleminderit
  3
  20 falenderime nė 17 postime
  Citim Postuar mė parė nga Sorkadhe_Kelcyre Lexo Postimin
  Referuar nga "The element Encyclopedia of 20,000 Dreams" , libri i cili une e perdor per "timonin" tim te ndrrave,, ja c'del per ty..

  Kafja ne jeten e perditshme eshte nje stimulant .. A ndoshta ke nevoje per nje stimulant ne jeten tende? Kafja gjithashtu perfaqeson anen tende shoqerore, komunikuese ,

  qe ndoshta mund te kene nevoje per nje permiresim...
  Faleminderit Sorkadhe_Kelcyre
  Nėse kerkon besimin tim, Mė jep sinqeritetin tėnd...

 17. #37
  Atje ku je ti........ Maska e tetovarja87
  Anėtarėsuar
  26-11-2009
  Vendndodhja
  Tetove
  Postime
  7,689
  Faleminderit
  168
  176 falenderime nė 127 postime

  Pėr: Endrrat...

  Citim Postuar mė parė nga Serioze Lexo Postimin
  Kur endrrat nuk kujtohen eshte mese normale sepse na ndodh te gjithve nje fenomen i till.

  Ndersa kur fluturon ne enderr vertet thone eshte mire...dhe ne rastin konkret ti ke realizuar nje deshire tenden (shume ke pasur deshire qe ti kishe prinderit gjalle e te shikonin me krenari) .

  Kur demoralizohesh pas nje endrre kur te shfaqet nje person qe mund te jete i vdekur nuk eshte mire thone ...aq me teper ai gjarpri qe simbolizon hasmin ne enderr.Kto jane thjesht paralajmerime qe tregojne se duhet te jesh e kujdes shme ne ē'do hap qe hedh dhe te zgjedhesh shoqerine .

  Persa i perket endrres se fundit qe ke shkruar ne lidhje me nenen,sipas mundesive tuaja ben mir ti shpeshtosh vizitat e tua te varri i saj ...per dite te premte ne mengjes te gatuash dicka enkas per shpirt te saj(hallve,petulla etj) e t'ia shperndash femijeve qe takon ne rruge.
  Citim Postuar mė parė nga Sorkadhe_Kelcyre Lexo Postimin
  Bukuri e Tetoves, tani po e shoh kete teme si edhe postimin tend. Kam nje liber i cili quhet " The Element Encyclopedia of 20,000 Dreams" nga Theresa Cheung dhe ne baze te tij po te komentoj endrren me nenen qe e ke pare 3 here. (pa pasur asgje kundra sugjerimit te Seriozes)

  Prinderit: Gjate viteve te hershme te jetes se perditshme njeriu eshte fizikisht dhe emocionalisht i varur nga prinderit e tij. Paraqitja e prinderve te vdekur ne enderr eshte shume e natyrshme. Nese shihni shpesh , kjo do te thote se jeni me shume e varur nga c'duhet per te pasur nje jete te shendetshme. Duhet te mesohesh te largohesh nga te jetuarit si femije, dhe te individualizosh personin tend. Mundohu te kujtosh se si ndjeheshe. Rendesi kane edhe ngjyrat apo objektet qe sheh perreth..
  Vajza te me falni se tanie e lexoj keto postime...

  Serioze sa per endren e fundit,te te them te drejten une tek varezat ka 7/4 vite qe sjane,dhe une ndoshta kam qen 4 here deri me tani,sepse ne se kemi zakon te shkojm tek varezat,kam shkuar kur kam qen teepr keq,dhe kam biseduar me ata aty,por mesa kam pare e kisha me keq,dhe me sdo te shkoj ndoshta rrall...
  Kete endren e fundit nuk e di pse e kam,une jap p.sh para ndonje te varefrit qe rrine rruges,beje ndonje te mire dikujt qe ka nevoj,dhe e beje epr shpirtin e tyre...
  Me merzit ajo se ne ender shkoj atje ne spitalin ku rinnte,dhe atje e takoj ate,dhe emndoj ahhhh sa vite kan kaluar nena ka ikur nga ne duke thene se ka vdek,po pse eshte fshehur nga ne,kjo me trishton edhe ne realitet kur kthehem...

  Sorkadhe,ndoshta per ate shkak sepse njeriu smund te bindet se s'jan me,gjithmon jeton me shpresen se nje dite do te kthehen,se kan ikur diku per tu kthyer..
  une nuk i shoh shpesh ne ender,por edhe kjo me merzit,perse te mos i shohe,,perse te mos me vin ne ender,pyes veten vall dicka i kam hidheruar?!


  Loti nuk sjell dhimbje,por dhimbja sjell lot,mos thuaj o Zot kam 1 dhimbje,por o dhimbje kam 1 Zot

 18. #38
  Maska e Serioze
  Anėtarėsuar
  14-10-2012
  Postime
  1,694
  Faleminderit
  3
  20 falenderime nė 17 postime

  Pėr: Endrrat...

  Doni tė shihni ėndrra tė bukura, tani ka njė zgjidhje edhe pėr kėtė

  Tė gjithė jemi dėshmitarė tė hovit qė ka marrė teknologjia kohėt e fundit. Ajo ka shkuar deri atje sa tė influencojė nė ėndrrat tona, pėr tė na ndihmuar qė ato tė jenė sa mė tė bukura, shkruan G. Shqip.

  Shkencėtarėt kanė shpikur sė fundmi njė telefon tė veēantė me anė tė tė cilit ata pretendojnė qė tė krijojnė pėr ēdo person ėndrrėn e tij tė pėrsosur, duke luajtur njė tingull qė ndikon mendjen gjatė procesit tė gjumit. Pėrdoruesit e kėtij mjeti tė teknologjisė mė tė fundit mund t’i zgjedhin vetė pjesėt e tyre tė ėndrrave nga fusha tė ndryshme, p.sh, nga mjediset rurale, skena zėnkash nė rrugė, apo edhe aventurat dramatike tė vendosura nė hapėsirė.

  Ndėrsa kjo mund tė tingėllojė mė tepėr si fragment i shkėputur nga njė film fantastiko-shkencor, profesor Richard Wiseman, i cili ndihmoi nė zhvillimin e kėtij programi, beson se ai mund tė ndihmojė njerėzit qė vuajnė nga ērregullime gjumi apo depresioni.
  Psikologu i Universitetit Hertfordshire planifikon tė mbledhė mijėra tė dhėnat nga pėrdoruesit e kėtyre aparateve tė veēantė, si pjesė e njė eksperimenti pėrfundimet e tė cilit do tė paraqiten pėr Festivalin Ndėrkombėtar tė Shkencės, nė Edinburg, pėr tė zbuluar se sa e lehtė ėshtė tė ndikosh nė ėndrrat e njerėzve.

  Programi i quajtur ‘Dream ON’ mund tė shkarkohet nga pėrdoruesit e shumtė tė telefonave iPhone nė ditėt e sotme.
  Kėshtu, para se tė shkojė nė shtrat, pėrdoruesi zgjedh kohėn qė dėshiron tė zgjohet dhe skenarin ideal pėr ėndrrėn qė kėrkon tė shohė. Pastaj ai e fut telefonin poshtė jastėkut – nė njė pozicion tė tillė qė tė jetė nė afėrsi tė kokės – dhe telefoni i veēantė pėrdor njė sensor lėvizjeje pėr tė zbuluar kur personi ėshtė duke ėndėrruar.

  Procesi i gjumit kalon nė disa faza, por gjatė kohės nė tė cilėn ne shohim ėndrra – truri paralizon trupin, kėshtu qė ne nuk jemi nė gjendje tė veprojnė dhe ato qė veprojnė janė ėndrrat tona. Programi ‘Dream ON’ pret deri nė periudhėn e fundit tė gjumit, pak para kohė qė ne kemi zgjedhur qė nė fillim pėr t’u zgjuar, dhe pastaj luan njė tingull.Pasi momenti i ėndrrės mbaron, telefoni e zgjon pėrdoruesin brenda njė minute, nė mėnyrė qė tė rriten shanset e tij pėr tė mbajtur mend ėndrrėn e sapoparė. Ai regjistron ėndrrėn dhe paraqet njė pėrshkrim tė saj nė njė bazė tė dhėnash online. Disa nga programet janė tė dizajnuara nė mėnyrė qė tė inkurajojnė “ėndrra transparente”, ku personi ėshtė i vetėdijshėm se ėshtė duke ėndėrruar dhe mund tė ndikojė nė atė se ēfarė ndodh nė ėndrrėn e tij.
  Nėse kerkon besimin tim, Mė jep sinqeritetin tėnd...

 19. #39
  Maska e Serioze
  Anėtarėsuar
  14-10-2012
  Postime
  1,694
  Faleminderit
  3
  20 falenderime nė 17 postime

  Pėr: Endrrat...

  10 kuriozitete rreth ėndrrave!

  Natyra e ėndėrrimeve ende ėshtė njė mister edhe pse ato ekzistojnė, edhe pse tė gjithė ėndėrrojmė. Disa njerėz pohojnė se kurrė nuk ėndėrrojnė, por tė gjitha faktet shkencore e vėrtetojnė tė kundėrtėn. Njerėzit tė cilėt mendojnė se “nuk ėndėrrojnė”, nė tė vėrtet vetėm i harrojnė ėndrrat nė ēastin e zgjimit. Harresa e ėndrrave ėshtė normale siē i harrojmė edhe shumė gjėra e ngjarje nga pėrditshmėria jonė, nga jeta jonė, sepse nuk kemi kohė as mundėsi qė t’i kujtojmė tė gjitha.
  Ju paralizoheni kur flini: Nėse doni besojeni e nėse nuk doni mos e besoni ; por njeriu ėshtė pothuajse i paralizuar gjatė gjumit. Kur flini shihni shumė ėndrra. Nė ėndėrr mund tė fluturoni, tė notoni e tė tjera. Shkaku i mos-bėrjes sė kėtyre veprimeve fizikisht ėshtė njė hormon. Kur flemė truri e lėshon kėtė hormon duke ju paralizuar. Nė rast tė lėshimit tė pakėt tė kėtij hormoni mund tė ndodhė qė personi t’i realizojė veprimet e ėndrrės me muskujt fizikė.
  Nxitėsit e jashtėm ndikojnė nė ėndrrat tona: Kėtė do ishte mė mirė ta shpjegonim me njė shembull. Nėse fizikisht keni etje atėherė mundėsia mė e madhe ėshtė tė shihni ujė apo gjėra tė ngjashme me tė nė ėndėrr.
  Efekti i lėnies sė cigares: Sipas njė studimi tė njė reviste 33 % e duhanpirėsve shohin tė paktėn 1 ėndėrr. Dhe kėto ėndrra zakonisht pėrmbajnė ndjenja negative dhe keqardhjeje.
  Edhe kafshėt shohin ėndrra: Nė njė studim tė realizuar mbi kafshė tė ndryshme ėshtė pare se edhe nė trurin e kafshėve krijohen dallgė tė trurit gjatė gjumit ashtu si tek njeriu. Kur shihni njė qen do tė vini re se do tė lėshojė zėra tė ndryshėm gjatė ėndrrės nė tė cilėn i ėshtė vėrsulur diēkaje.
  Ėndrrat nuk janė tė gjitha me ngjyra: 12 % e ėndrrave tė personave qė cilėt mund tė shohin janė bardh e zi. Ndėrsa pjesa tjetėr janė ėndrra me ngjyra.
  Ėndrrat janė pasqyrim i gjėrave qė dimė: Truri ynė nuk krijon fytyra tė reja. Nė ėndrra shohim fytyrat e para mė parė por nuk mund t’i mbajmė mend.
  Ėndrrat mund tė pėrsėriten: Edhe pse mund tė shihen disa herė shumica e ėndrrave mund tė pėrsėriten disa here. 70 % e femrave dhe 65 % e meshkujve pohojnė se e kanė parė disa here tė njėjtėn ėndėrr.
  Tė gjithė shohin ėndėrr: Tė gjithė personat tė cilėt nuk kanė ndonjė problem serioz psikologjik shohin ėndrra. Ato qė thonė se nuk shohin ėndrra nė tė vėrtetė nuk i mbajnė mend.
  Nuk mbani mend 90 % tė ėndrrave: Pas zgjimit njerėzit harrojnė gjysmėn e ėndrrės brenda 5 minutave dhe 90 % tė saj brenda 10 minutave.
  Edhe tė verbrit shohin ėndrra: Personat tė cilėt kanė lindur tė verbėr nė ėndėrr shohin pamje tė ndryshme. Nėse personi ka lindur i verbėr atėherė pėrdor shqisat e zėrit, prekjes, nuhatjes dhe tė tjera. Ai sheh ėndrra duke pėrdorur kėta ndjenja./portalb/
  Nėse kerkon besimin tim, Mė jep sinqeritetin tėnd...

 20. #40
  Maska e Serioze
  Anėtarėsuar
  14-10-2012
  Postime
  1,694
  Faleminderit
  3
  20 falenderime nė 17 postime

  Pėr: Endrrat...

  Shpjegimi i 10 endrrave me te shikuara

  Te shikosh endrra eshte natyrale,te shikosh gjithashtu te ashtuquajtura makthe eshte mese natyrale. Keto histori te cilat ja themi vetes tone gjate nates kane nje fundksion shume te rendesishem dhe te dobishem. Endrrat na ndihmojne te mendojm dhe te zgjidhim nje sere ceshtjesh te jetes tone aktive. Ketu , kemi shpjegimin e 10 endrrave me te zakonshme qe ne shohim:

  1.Kur ndiqesh nga dikush

  Te ndiqesh nga dikush eshte endrra me e zakonshme. Mund te kete ndjekur nga nje kafshe, njeri ose fuqite e erreta.Cfardo lloj gjeje qe te ndjek simbolizon nje pjesen tuaj e cila nuk eshte e afte ose nuk do te pranoj.Eshte nje periudhe ne jeten tuaj ku ndiheni i padobishem.Kafsha mund te perfaqesoje pjesen me te lire te natyres tuaj.Nje person i cuditshem ose nje energji negative perfaqeson mesime te cilat ju duhet ti mesoni ose pranoni.Kjo lloj endrres eshte nje thirrje qe ju duhet te merni me shume kontrroll ne jeten tuaj.Ndonjehere kjo enderr do te thote edhe te maresh disa vendime te veshtira.

  2.Kur je duke u mbytyr

  Te jesh duke u mbytur ose mos te kesh mundsi te maresh fryme eshte e lidhur ngushte me ate cka karakterizon jeten tuaj. Nese shikoni duke u mbytur athere pyesni veten;"Cfare jam duke bllokuar,shmangur ose nuk jam ne gjendje te merrem? Kjo eshte vecanerisht e vertet ne lidhje me ato ndjenja qe ju nuk doni ti pranoni.Ne nje enderr,mund te mesosh te maresh fryme nen uje.

  3.Kur je i bllokuar.  Nese enderroni qe jeni i bllokuar ose nuk keni mundesi te levizni,eshte e mundshme qe jeni ne nje situate ku nuk keni mundesi zgjidhjeje.Ne jeten tuaj reale nuk jeni duke i lejuar vetes te pranoni qe jeta eshte e mbushur plot me mundesi te reja. Kur te zgjoheni bisedojeni me dike qe i besoni per keto periudha kur ndiheni i ngecur.

  4.Kur ndahesh ose divorcohesh nga partneri


  Kjo lloje endrre ka me shume se nje kuptim.Endrrat e verteta per nje ndarje romantike mund te kthehen ne nje lloje pasigurie dhe pakenaqesie per mardhenien.Mund te jete gjithashtu nje menyre per ti derguar nje mesazh te pandergjegjesmes tuaj, qe ate qe mendoni si te sigurt mund te jete shume me e paqendrushme sesa mund ta pranoni.Ndonjeher disa gjera mesohen me mire nese qendroni me veten tuaj,pavaresisht gjithckaje.Mendoni se cfare ju ben te ndiheni te sigurte ne jeten tuaj reale.

  5.Kur plagosesh

  Nese plagosesh ne enderr duhet te beni kujdes me pjesen e trupit ku jeni demtuar.Koka perfaqeson te terin ju;duart menyren sesi ju i beni balle jetes;kembet flasin per ate cka ju mbeshtet ju.Pyesni veten tuaj ne cilen periudhe te jetes tuaj keni qene te neglizhuar dhe te keqtrajtuar.Eshte momenti qe te jeni me vigjilent ne priorotizimin e disa nevojave tuaja qe dikur kane kaluar ne vend te dyte ne jeten tuaj.

  6.Kur te bie dhembet

  Nje numer i konsiderueshem i njerezve enderron sikur i bien dhembet.Dhembet jane te domosdoshem per te folur per te ngrene,te kemi nje paraqitje te mire e mund te jene te dobishme ne mbrojten tone,Humbja e dhembeve ndonjehere surgjeron qe jeni duke patur veshtiresi ne marjen e nje vendimi.Mund te ndiheni sikur nuk jeni ne gjendje te shprehni ndjenjat e juaja reale,dyshon ne aftesine tuaj per tu kujdesur per veten tuaj ose thjesht frike te foluri ne publik.Renia e dhembeve shpesh here n'djell fatkeqsi.

  7.Kur je nudo ne publik.

  Ndonjehere mund te jeni te zhveshur por askush nuk e veren kete.Nese ndjeheni te turperuar,endrra te ve ne dukje qe keni mungese besimi ne veten tuaj ose jeni jo rehat ne lidhje me njerezit te cilet ju rrethojne.Endrra pasqyron qe jeni tė rrezikuare,te dobėt nė sytė e tė tjerėve e ndonjeher edhe qesharake.
  Kjo eshte nje enderr e perbashket e disa prej njerezve te rezervuar por me standarte te larta.
  Te shikosh veten lakuriq e mos te te vi turp do te thote te keni nje ndjenje te vertet lirie.


  8.Kur humbet aeroplanin,trenin,autobuzin..


  Keto endrra vine kur ju vraponi gjithmone sa andej ktej per te arritur ne orar diku.Kjo gjithashtu do te thote qe keni humbur nje mundesi te levizni ose te ndryshoni horizontet tuaja.Keto endrra gjithashtu mund te shfaqen kur keni per te marre vendime te rendesishme.Keto endrra jane te ngjashme me ato endrra kur nuk keni mundesi te kaloni nje test.Duhet te pyesni veten nese jeni i pergatitur per sfiden e rrall.

  9.Kur shikoni dike te vdekur tashm

  Te shikosh nje te aferm te vdekur,eshte nje nder endrrat me te zakonshme,Duke sikur disa nga keto vizitor jane kontakte yjore.Zakonisht keto kontakte perfshinje nje komunikim telepatik dhe pa fjale.Keto endrra jane shpesh inkurajuese dhe aspak te frikshme dhe shqetesuese.Ata bėjnė me dije se dashuria vazhdon pėrtej konceptit tonė tė hapėsirės ose kohės. Nėse personi i vdekur ėshtė duke folur me zė tė lartė, ajo ėshtė me shumė gjasa nje enderr qe flet per nje pjese tuajen personale.

  10.Kur shikon nje katastrofe natyrore

  Te shikosh Nje termet,tsunami,uragan,tornado ose fundin e botes ne enderr shpesh do te thote nje menyre jetese e cila duhe te dorezohet.Ka dicka qe nuk shkon e cila eshte e ngjashme me nje ndryshim dramatik nga ajo cka eshte e sigurte dhe familjare per ju.Kjo nuk mund tė jetė njė masė e saktė, por mund tė tregojnė disa turbullira emocionale, ose nevojen per te pranuar nje menyre krejtesishte te re per te eksistuar ne bote.
  Nėse kerkon besimin tim, Mė jep sinqeritetin tėnd...

Faqja 2 prej 12 FillimFillim 1234 ... FunditFundit

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •