Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 3
  1. #1
    Perjashtuar
    Anëtarësuar
    13-06-2010
    Vendndodhja
    Tirane
    Postime
    456

    Njerëzit primitive më të zgjuar se të sotmit

    Një studim i realizuar nga Universiteti i Stanford, pretendon se me evolucionin njeriu ka “kompromentuar AND-në” deri në atë pikë që të jetë më budalla se në të shkuarën. Studimi thekson se njerëzit, të cilët jetuan rreth 2 mijë vjet më parë, janë më të zgjuar se njerëzit që jetojnë në shekullin e 21.

    Gjenetisti Gerald Crabtree nëpërmjet studimit të tij nxjerr në pah faktin se pas krijimit të vendbanimeve të para bujqësore, mijëra vjet më parë, inteligjenca e njeriut ka filluar të zbehet.

    Sipas Crabtree, frika që njerëzit kishin nga vdekja dhe misteret e jetës, i bënte të ishin më të zgjuar, me qëllim që të përballonin sfidat e reja. “Nëse nje gjahtar nuk gjente një mënyrë se si të siguronte ushqim, atëherë vdiste. Ndërkohë, që sot një menaxher i Wall Street që bën një gabim fiton më shumë popullaritet dhe në këtë mënyrë përfiton më shumë me mungesën e tij të inteligjencës”, thotë Crabtree.

    Studimi ka sjellë debate në rrethin e shkencëtarëve, pasi një pjesë e tyre e kundërshtojnë me argumentin, se njeriu nuk e ka zvogëluar nivelin e tij të inteligjencës, por me kalimin e kohës e ka perfeksionuar atë.

  2. #2
    i/e regjistruar Maska e davidd
    Anëtarësuar
    02-09-2009
    Postime
    2,016
    Kodi PHP:
    Një studim i realizuar nga Universiteti i Stanfordpretendon se 
    me 
    [I]evolucionin[/Injeriu ka “kompromentuar 
    AND-” deri në atë pikë që të jetë më budalla se në të shkuarën. 
    njeriu e ka komprmentuar ADN-ne dhe jo evolucioni se evolucioni nuk ekziston

    Kodi PHP:
     Studimi thekson se njerëzittë cilët jetuan rreth 2 mijë vjet
     më parë
    janë më të zgjuar se njerëzit që jetojnë në shekullin e 21. 
    ma do mendja se para 2000 vjeteve ju te nderuar studjues keni qen atje dhe i keni ber ato studime, me sa di une vetem zoti mesija ka qen dhe dishepujt, te me falni se po e ngatterroj pak me fen se jemi ne forumin shkencor por e verteta eshte me e rendesishme
    ka mundesi te na sjelles nje link?


    Gjenetisti Gerald Crabtree nëpërmjet studimit të tij nxjerr në pah faktin se pas krijimit të vendbanimeve të para bujqësore, mijëra vjet më parë, inteligjenca e njeriut ka filluar të zbehet.
    ketu me sa shikoj studiuesit kan harruar te thone mbas evolimit te krijimeme

    Kodi PHP:
    Sipas Crabtreefrika që njerëzit kishin nga vdekja dhe misteret e
     jetës
    i bënte të ishin më të zgjuarme qëllim që të
     përballonin sfidat e reja

    &
    #8220;Nëse nje gjahtar nuk gjente një mënyrë se si të siguronte 
    ushqimatëherë vdiste 
    .
    ketu kemi te bejm prap me charls darwin, ky i nderuar studjues ka jetuar para 2000 vjeteve me duket se ky i nderuar studjues ka harruar te thote se 2000 vitet e fundit ekonomija dhe jeta e njerezve ka ndryshuar komlet dhe per me mire por jo pa vuajtje.
    studjuesi duhet ti referohet historis dhe te krahasoj 2000 vjecarin e fundit me 4-5000 mij vjecarin para 2000 vjecarit te fundit dhe aty do te gjej pergjigjen e vertet

    Kodi PHP:
    Ndërkohëqë sot një menaxher i Wall Street
     që bën një gabim fiton
     më shumë popullaritet dhe në këtë mënyrë përfiton më shumë 
    me mungesën e tij të
    [Binteligjencës[/B], thotë Crabtree
    per cfare lloj gabimi e ke fjalen? mos te harrojm ketu se jetojm ne koh te ndryshme, ku njerezit perfitojn pak a shume njesoj po me shume dhe kjo nga puna qe ata kan bere gjate ketyre 2000 vjeteve. me kete argumentin e fundit ky i nderuar studjuer ka kundershtuar komplet veten e tij dhe cfare ka then
    krishti, mesija eshte afer duke ardh,duani dhe ndihmoni njeri tjetrin,faluni qe tju falan mekatet

  3. #3
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    19-10-2002
    Vendndodhja
    përjashtuar
    Postime
    1,008
    *

    Interesant… asnje reagim nga ateisto-darwinistat…


    Kjo qe kane konstatuar "hulumtuesit" e zellshem…


    ...ne realitet quhet INVOLUCION


    *

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund të hapni tema të reja.
  • Ju nuk mund të postoni në tema.
  • Ju nuk mund të bashkëngjitni skedarë.
  • Ju nuk mund të ndryshoni postimet tuaja.
  •