Close
Duke shfaqur rezultatin 1 deri 15 prej 15
 1. #1
  Perjashtuar
  Anėtarėsuar
  13-06-2010
  Vendndodhja
  Tirane
  Postime
  467
  Faleminderit
  0
  2 falenderime nė 2 postime

  Aktivizimet e Shqiptarve ne malin e zi per bashkim !

  Ndoshta gabohem por shqiptaret e malit te zi jane me pak te degjuar per aktivizime per bashkimin kombetar duke i krahasuar me shqiptaret e kosoves dhe maqedonise. Do doja te dija se a ekzistojne levizje te tilla ne mal te zi

 2. #2
  i/e regjistruar Maska e Akili-A
  Anėtarėsuar
  06-11-2006
  Postime
  2,976
  Faleminderit
  0
  7 falenderime nė 7 postime
  ne malin e zi jetojne 32.000 shqiptare
  22.000 jane myslo
  10.000 jane katolik

  popullsia e malit te zi eshte 620.000 banore
  shqiptaret perbejne 5% te popullsise.
  Te gjithe ankohen se s`kane para....por asnje nuk ankohet se nuk ka tru

 3. #3
  Perjashtuar
  Anėtarėsuar
  22-08-2011
  Vendndodhja
  Among virtual idiots
  Postime
  326
  Faleminderit
  0
  3 falenderime nė 3 postime
  sipas censusit te fundit ne shqiperi jetojne 20 mije greke, pra as 1% e popullsise se shqiperise

  nga keta 20 mije shumica jane pleq mbi 70 vjec, great, pas 10-15 vjetesh do kene mbetur nja 200-300 cop greke perfshire akilin, nese dhe ky si ka kthyer patkonjt nga dielli.

 4. #4
  Perjashtuar
  Anėtarėsuar
  07-09-2010
  Vendndodhja
  www.arberiaonline.com
  Postime
  1,196
  Faleminderit
  0
  3 falenderime nė 3 postime
  Ketu e gazeten e perditshme te Ulqinit ,dhe sadopak te ndihmon ne lidhje me pyetjen tuaj : http://www.ulqini-online.com/index.p...page&Itemid=97
  Shqiptare nga Malesia sot ke me shume ne Amerike se sa ne Mal te Zi (te perdjekur) ,perafersisht e njejta histori sikurse me Camet .
  Ortodokset u asimiluan , aty dikur banonin vetem shqiptaret .
  Libri i E.Durham : http://digital.library.upenn.edu/wom...a/albania.html

 5. #5
  i/e regjistruar Maska e Akili-A
  Anėtarėsuar
  06-11-2006
  Postime
  2,976
  Faleminderit
  0
  7 falenderime nė 7 postime
  Citim Postuar mė parė nga Genti.. Lexo Postimin
  Ketu e gazeten e perditshme te Ulqinit ,dhe sadopak te ndihmon ne lidhje me pyetjen tuaj : http://www.ulqini-online.com/index.p...page&Itemid=97
  Shqiptare nga Malesia sot ke me shume ne Amerike se sa ne Mal te Zi (te perdjekur) ,perafersisht e njejta histori sikurse me Camet .
  Ortodokset u asimiluan , aty dikur banonin vetem shqiptaret .
  Libri i E.Durham : http://digital.library.upenn.edu/wom...a/albania.html
  s`te pyet njeri si ke qene, por si je.
  Te gjithe ankohen se s`kane para....por asnje nuk ankohet se nuk ka tru

 6. #6
  Perjashtuar
  Anėtarėsuar
  07-09-2010
  Vendndodhja
  www.arberiaonline.com
  Postime
  1,196
  Faleminderit
  0
  3 falenderime nė 3 postime
  Nese nuk e di se kush kam qene atehere nuk di se cfare pergjigje ti jap atij qe me pyet "se si jam sot"

 7. #7
  i/e regjistruar Maska e Akili-A
  Anėtarėsuar
  06-11-2006
  Postime
  2,976
  Faleminderit
  0
  7 falenderime nė 7 postime
  Citim Postuar mė parė nga Genti.. Lexo Postimin
  Nese nuk e di se kush kam qene atehere nuk di se cfare pergjigje ti jap atij qe me pyet "se si jam sot"
  si mos me keq je.

  te fundit ne art
  te fundit ne shkence
  te fundit ne demokraci
  te fundit ne ekonomi
  te fundit ne sporte

  nuk eshte nevoja te shikosh se kush ke qene, se ja ben bam, 1 km larg
  Te gjithe ankohen se s`kane para....por asnje nuk ankohet se nuk ka tru

 8. #8
  Perjashtuar
  Anėtarėsuar
  07-09-2010
  Vendndodhja
  www.arberiaonline.com
  Postime
  1,196
  Faleminderit
  0
  3 falenderime nė 3 postime
  Citim Postuar mė parė nga Akili-A Lexo Postimin
  si mos me keq je.

  te fundit ne art
  te fundit ne shkence
  te fundit ne demokraci
  te fundit ne ekonomi
  te fundit ne sporte

  nuk eshte nevoja te shikosh se kush ke qene, se ja ben bam, 1 km larg
  Se cfare fqinjesh kemi ne o b.ythleperis "grek" teper qe kemi mbijtuar .
  Edhe nuk eshte per tu habitur qe ku eshte vendosur kjo rrace azijatike "sllavo-greko-thothodoks" aty ka , diskrimine,luftra,varferi,padrejtesi ,perdhunime,masakra ..etj-etj.
  Veni re edhe sot e ksaj dite , qe nga Athina e deri ne Moske ,akoma kendohet e njejta kenge dhe ti je nje shembull i "mire" per kete teme

 9. #9
  i/e regjistruar Maska e Akili-A
  Anėtarėsuar
  06-11-2006
  Postime
  2,976
  Faleminderit
  0
  7 falenderime nė 7 postime
  Citim Postuar mė parė nga Genti.. Lexo Postimin
  Se cfare fqinjesh kemi ne o b.ythleperis "grek" teper qe kemi mbijtuar .
  Edhe nuk eshte per tu habitur qe ku eshte vendosur kjo rrace azijatike "sllavo-greko-thothodoks" aty ka , diskrimine,luftra,varferi,padrejtesi ,perdhunime,masakra ..etj-etj.
  Veni re edhe sot e ksaj dite , qe nga Athina e deri ne Moske ,akoma kendohet e njejta kenge dhe ti je nje shembull i "mire" per kete teme
  nuk ta ka fajin as greku dhe as njeri per gjendjen tende.
  fajin e ka mentaliteti i popullit.
  Te gjithe ankohen se s`kane para....por asnje nuk ankohet se nuk ka tru

 10. #10
  abc Maska e POKO
  Anėtarėsuar
  05-03-2009
  Postime
  1,630
  Faleminderit
  0
  7 falenderime nė 7 postime
  Citim Postuar mė parė nga Akili-A Lexo Postimin
  nuk ta ka fajin as greku dhe as njeri per gjendjen tende.
  fajin e ka mentaliteti i popullit.
  e vertet asht ajo qe thua,por per ta ndryshu ate mentalitet duhen njerzit e ndritun me kulture e patriot e largpames ta ndryshojne gjendjen...e fatkeqesisht prej atyre kem pas pak,se ka dominu bajrakterizmi e karierizmi pothuj cdo her...

  nje gje duhet ta keni parayshe vec,kur te flisni per shqipetaret ne male te zi, ato s'jane pakice minoritare,por jane pjes etnike e trojeve shqiptare,te dhuruara malit te zi nga fuqite e medha...

  fale kosoves kem ruajt gjuhen e jem shkollu ne gjuhe amtare,se sa per enver kurvin qe bani prokopi me sllave e kinez,na kishte rru dreqi kaher e mote.
  Njerezit qe kafshojne doren e atij qe i ushqen,zakonisht lepijne kepucet e atyre qe i godasin.

 11. #11
  Vetevendosje & kuq e zi Maska e ABytyqi
  Anėtarėsuar
  19-05-2006
  Vendndodhja
  Belgjik
  Postime
  475
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  Luften me malin e zi do ta fitojm ndryshe edhe ate duke fillu nag lufta e par,per qlirimin e tokave shqiptare,malazezet jan ma te zi se serbet,Me masakren e Tivarit ata i kan dhan fund njerzimit kjo do ju kthehet si grekve si serbit si malazezit ...
  Paramendoni si kishete me ndodh nese shqiptaret en kosov apo shqipri apo maqedon kishin me i masakru per nej dit 4000 apo 5000 malazez apo serb a grak,krejt bota do te ishte qu ne kamb besa edhe me nato do te na ksihin bombardu,Pse evropa heshti mos ishte plan i saj sigurisht qe po dhe me bashkpuntor te saj shqiptaro x jugosllav serb e malazez .
  Kosova ėshtė Zemra e Shqipėrisė !

 12. #12
  Perjashtuar
  Anėtarėsuar
  23-09-2011
  Vendndodhja
  Dardanė
  Postime
  1,817
  Faleminderit
  3
  20 falenderime nė 19 postime
  Citim Postuar mė parė nga Akili-A Lexo Postimin
  a do bashkohen malazezet me shqiperine? kjo eshte pyetja. se eshte hapur thesi keq.
  Ja qe ata nuk jane malazez dhe nuk e qajne hiq per malazezet sikur qane ti per grekerit. Ata jane shqiptar e bir shqiptrari, te palekundur nga ato troje. Por kane qene edhe disa qe i ke ngjare ti..!! Ata u asimiluan per hater te orthodhoksizmit ne Tivar. Kurse ata ne Ulqin dhe malesi shpetuan fale fese (Islamit), te cilet per shkak te saj nuk u perputhen me malazezet, por aty ndikuan edhe shqiptaret e Kosoves, sepse nuk i lane pa buk dhe qene te vetmit qe ua shkelnin pragun. Nuk lejonin qe ne mes vete te flitet gjuha sllave, sepse krenoheshin me gjakun qe rridhte ne venat e tyre, e jo si ty tradhtar shekullor, gjakpires dhe i pameshire. Ti nuk ua do te miren shqiptareve apo jo?! Po perse pra jeton ne mesin e tyre o faqezi?!!

 13. #13
  abc Maska e POKO
  Anėtarėsuar
  05-03-2009
  Postime
  1,630
  Faleminderit
  0
  7 falenderime nė 7 postime
  'Rrefim i nje biri'
  Mirėmbrėma nėnė ... kerkoj ndjesė qė po tė shqetėsoj kaq vonė , por ti gjithmonė mė ke thėnė se kur tė mė shterojnė fuqitė te trokas ne derėn tėnde e ti do mė degjosh . . .
  Mė di kush jam ? Mė njeh ?
  Nėnė , jam Ulqini yt. Jam Ulqini 2000 vjecar , krenar qė jam i biri i Shqipėrisė. Nė Berlin me larguan nga gjiri yt , sa kisha mesuar te hidhja hapat e parė. Shkela ne dėrrasė te kalbur , kisha pas lindė nė orė te ligė. Nėnė , hapma deren, e di se po mė dėgjon. Mund ta ndjej vajin tėnd. Jam akoma biri yt , apo jo ?! po ulem kėtu ne prag te derės , e atyre qė nuk e dinė po ua rrėfej historinė time. Po edhe atyre qė e dinė,dua t’ua kujtoj se e kanė harruar. Ēdo natė e kam ėndėrruar se pėr ditėlindjen e njėqindtė tė nėnės sime,do jem nė prehrin e saj,cdo mėngjes kam shpresuar se kur do zgjohesha,nėna ime , buzėqeshja e saj do ishte gjėja e parė qė do shihja. Tėrė kėtė jetė e cova duke ngrėnė thėrrimet qė linin tė tjerėt me ėndje kujtoja qumshtin e gjirit tėnd e me iluzione ngopesha , ngopem edhe sot , ai iluzion ma mban frymen gjallė. Jam veshur me gjurmėt e kėmbėve tė huaja qė shkelnin mbi shpinėn time , mbrėmjeve jam mbuluar me kujtimin e nėnės e krenar ne breg tė detit qėndrova. Numėroja yjet e cdonjėrin me bukurinė tėnde e krahasoja. Aq shumė tė lėvdoja saqė Hėna filloi tė tė xhelozonte. Nėnė , si biri yt gjithmonė fola Shqip dhe kurrė nuk e mohova Flamurin tėnd. U rrita jetim, e fėmijėt e mi , kurrė nuk e njohėn gjyshen e tyre. I rrita bijtė e mi nė frymėn e Shqiptarizmit , i pagėzova me emrin Shqipėtar por nuk e di ku gabova. Disa po mė injorojnė , disa tė tjerė me flasin me tjeter gjuhė , po pėrkrahin ca pseudo patriotė e fjalėt e mia po bijnė nė vesh te shurdhėt. Mė fal per lotet , po mundohem te behem burre ashtu sic ti me ke mesuar , por s’po mundem dot. Mė kanė thėnė se kur do vdes do mė mbėshtjellin me njė leckė te vjeter ,te kuqe me thane , te qendisur me ar , Bunes time blu do ia veshin nje fustan te kalter te zbehte, mbi varrin tim do mbjellin gjemba te bardhe e si gote te fundit do pi nga nje vere e kuqe e prishur. Roje kockave do iu beje nje shpend i bardhe qe tėrė jetėn ma ka ngėnė mishin. Eshtė i bardhė por nuk ėshtė pėllumb. E di sepse pėllumbat rriten vetėm ne prehrin tėnd. Ja pse nuk dua tė vdes. Dua tė jetoj , ta shoh fytyrėn tėnde, tė buzeqesh ne prehrin tėnd , pėrsėri si atėherė kur isha fėmijė.
  Po cmendem nga malli pėr vėllezit e motrat e mia , vecanėrisht pėr motren time tė madhe , Shkodrėn, e cila akoma sot qanė pėr vėllanė e vogėl. Ka ca vite qė takohemi por vetėm kaq , njė takim disa orėsh dhe duhet te kthehem. Ai kufi po me bren cdo ditė e mė shumė. Nėnė kurrė nuk tė kam pyetur pse fuqitė e medha me larguan nga ti. E di qe as ti nuk e di por prap po mundohem ta gjej nje pergjigje sado absurde qofte. Unė jam Ulqini , ujku i detit , trim. Burrerine e kam marre nga Skenderbeu, fuqine nga krahu i Mujit ,Zemerbardhesine nga Ibrahim RUGOVA me kete emer me pagezoi ILIRIA , stergjyshja ime. Momentalisht i pastrehe , jetim . . . bijte e mi po me braktisin dalengadale gjithesecili , pasuria po i verbon e zemren shqiptare po e kaplon erresira. Gjuhen akoma e flas , por nuk e di edhe per sa ... Nėnė, po mendoja si ndihesh pa mua dhe vellezerit e mi ne kete shekull ? a te mungon Kosova , Shkupi , Tetova , Gostavari , a te mungoj une Ulqini, Tivari , Plava e Gucia , me thuaj nene a te mungon Cameria ? mos qaj nene , mua me ke sa afer aq dhe larg, me mendjen gjithmonė tek ti. Ti me mbush me shpresė e gjuha shqipe me jep jete, energji. ne cdo fjale betohem per emrin tend qe kur ti me dhe jete e me pagezove me kete emer.
  - Dua ta jetoj endrren time e ate enderr dua ta bej realitet e ne syte e botes te them jam Shqiptar e krenar. Ne syte e Armiqve te qesh e uleras se vendin tim , token time, Flamurin e gjuhen sma merr njeri, Une linda bir i Shqipes e i tille do vdes. “Rreth Flamurit te perbashkuar me nje deshire dhe nje qellim,te gjithe atje duke u betuar ta lidhim besen per shpetim. Zoti vet e tha me goje ,se kombet shuhen permbi dhe , por Shqiperia do te rroje se per te luftojme ne.

  https://www.youtube.com/watch?featur...v=8M88-Bz5TAs#!
  Njerezit qe kafshojne doren e atij qe i ushqen,zakonisht lepijne kepucet e atyre qe i godasin.

 14. #14
  abc Maska e POKO
  Anėtarėsuar
  05-03-2009
  Postime
  1,630
  Faleminderit
  0
  7 falenderime nė 7 postime
  Njerezit qe kafshojne doren e atij qe i ushqen,zakonisht lepijne kepucet e atyre qe i godasin.

 15. #15
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  16-10-2013
  Vendndodhja
  Shqiperi
  Postime
  5
  Faleminderit
  5
  0 falenderime nė 0 postime

  Pėr: Aktivizimet e Shqiptarve ne malin e zi per bashkim !

  Une vajta ne Ulqin nje here dhe i takova dy cuna Shqipetar adoleshente, ishte koha kur fitoi Shqiperia 1-0 me Malin e Zi me supergolin e Salihit. Dhe kur i takova u thashe:- He mo fituam me Malazezet, sa gol te bukur beme? Pergjigja e tyre ishte:- C'fituam ! Ne humbem. Une u cudita dhe i habitur thashe:- Jo more fituam. Ata mu ripergjigjen:- Jo, jo fituat ju , jo ne.
  Kjo me habiti jashte mase.

  Pastaj me pyeten:- turist nga Shqiperia je ti?
  Une u thashe :-po

  Pastaj ika.

  Nuk e kuptova mire nese ishin Shqipetar apo malazeze. Sepse ata flisnin shume mire shqip. Dhe me thane qe ishin Shqipetar , a u tallen me mua? Nuk e di.

  Nejse nese ishin Shqipetar shpresoj qe te mos jene te tere keshtu.

  Kalofshi mire.

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •