Close
Faqja 4 prej 7 FillimFillim ... 23456 ... FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 61 deri 80 prej 136
  1. #61
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    28-04-2002
    Postime
    2,282
    Citim Postuar mė parė nga Diella1 Lexo Postimin
    'Mos i pengoni femijet te vijne tek une', keshtu thote Jezusi ne Bibel deshmuesi. Cfare mendon se ka patur ne mendje kur ka thene nje gje te tille, e si aplikohet kjo gje ne jete, pervecse me ane te Baptizmit te tyre. Si more deshmuesi t'i lesh femijet pa Baptizem, e ku t'i lesh, ne duart e djallit?
    Po te kesh lexuar shkrimet pak me siper e kam dhene nje pergjigje pikerisht per kete qe pyet. te ftoj ta lexosh. Arsyeja se ti me keto fjale te Krishtit kupton pagezimin, te ftoj dhe ty qe te japesh pergjigje tek pyetja qe i drejtoj Tonit77. te pershendes
    Ndryshuar pėr herė tė fundit nga deshmuesi : 23-11-2012 mė 13:36

  2. #62
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    28-04-2002
    Postime
    2,282
    Citim Postuar mė parė nga Diella1 Lexo Postimin
    'Mos i pengoni femijet te vijne tek une', keshtu thote Jezusi ne Bibel deshmuesi. Cfare mendon se ka patur ne mendje kur ka thene nje gje te tille, e si aplikohet kjo gje ne jete, pervecse me ane te Baptizmit te tyre. Si more deshmuesi t'i lesh femijet pa Baptizem, e ku t'i lesh, ne duart e djallit?
    Ah se harova. Jezusi tha dhe kete: Predikoini ungjillin cdo krijese, dhe ai qe BESON dhe eshte PAGEZUAR, do te shpetohet.....Mark:16:15-16.
    Tani te pyes: Ku flet Jezusi drejtperdrejt per pagezimin, ne kete varg, apo ne ate qe ti solle??
    Ndryshuar pėr herė tė fundit nga deshmuesi : 23-11-2012 mė 13:36

  3. #63
    i/e regjistruar Maska e Diella1
    Anėtarėsuar
    07-03-2011
    Postime
    1,162
    Po edhe ti s'mu pergjigje, me trego, c'do te thoshte Jezusi me fjalet 'Mos i pengoni femijet te vijne tek une'?

  4. #64
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    28-04-2002
    Postime
    2,282
    Citim Postuar mė parė nga Diella1 Lexo Postimin
    Po edhe ti s'mu pergjigje, me trego, c'do te thoshte Jezusi me fjalet 'Mos i pengoni femijet te vijne tek une'?
    Une pergjigjen e kam dhen ne shkrimet me siper. Lexoi dhe do te maresh pergjigje. Por une te solla fjalet e Krishtit direkt per pagezimin, i cili vjen PASI ke BESUAR. Tani, se cfar juve mesoni ne regullat e religjionit, kjo eshte puna juaj. Pagezimi eshte nje "element" fondamental ne shpetimin e Besimtarit kristian, dhe shohim se Jezusi dhe apsotujt, ja mesuan kishes plotesisht: SI, dhe KUR, nje i krishtere duhet te pagezohet. Mendoj se Jezusi e kishte fare te lehte tu thoshte prinderve: pagezoini femijet ne emrin tim, por Ai ju tha, LEJOINI Femijet te vijne tek une. shpjegimin ta kam dhen me siper Juve jeni te lrishem dhe te mirepritur qe te me kundershtoni, por gjithmone duke u mbeshtetur ne mesimin e fjales se Perendsie, ate qe Jezusi dhe apostujt na mesuan...

  5. #65
    i/e regjistruar Maska e Diella1
    Anėtarėsuar
    07-03-2011
    Postime
    1,162
    E si shkohet tek Jezusi, pervec se permes Baptizmit?! Por, sic ta ka thene Toni, Kisha ka menduar edhe per problemin tend - ne rradhe te pare femija baptizohet sepse nuk mund t'a lesh ne kthetrat e djallit ne ate moshe delikate, por kur rritet, pra vjen ne nje moshe te ndergjegjshme, behet krezmimi, pra si nje baptizem i dyte nepermjet besimit - cdo gje eshte shume mire e menduar dhe marre ne konsiderate.

  6. #66
    "Nė fillim ishte Fjala" Maska e toni77_toni
    Anėtarėsuar
    09-09-2005
    Vendndodhja
    Kosovė
    Postime
    4,534
    Unė deshmuesi te ftoj te lexosh me kujdes shkrimet i mija dhe lutna qe mos te jeni nje besimtar i dyshimt ne fjalen dhe premtimin e Krishtit. Krishti na premtoj se nese ne besojmė Atij dhe lutemi, edhe bjeshken mund ta levizim nga vendi e lere ma t'ma bekoj dhe shpetoj femijėn tim nga kthetrat e djallit dhe erresires.... Ajo qe shihet ne ty s'eshte asgje tjeter pos mungese besimi...Te kam thene disa her se besimi yt dhe shtjellimet qe i jep ti ngjasojne me ata D.J. Nuk e njeh ti dashurine e Krishtit as veprimin e Tij nė FRYMĖ dhe cka do te thote kur Atij i beson nje familje....
    Ne dabat je xheloz dhe ke deshire te japesh vetit perparsi, nuk i merr per baze ato cka thote tjetri por mendon cka ti thuash te tjetrit, e merr rreshtin e personit qe po debaton me ty dhe e keqperdor ne kontest te kundert....por kjo nuk te ben aspak te krishter.
    Cka mendon ore miku im, nena e jote dhe nena e ime dhe shume nena tjera gjate 20 shekujve, qe nuk e lexuan Biblen dhe asnje rresht, ato shkuan ne ferr apo si? Leri ato dokrra deshmuesi se e dijna na cka eshte shkrimi dhe i permbahem atij por ka edhe ma shume ne jeten frymore se shkrimet - eshte FRYMAS, nese kjo te mungon shkrim-leximi eshte farize - eshte KOT. Pos asaj, nuk behet njeriu i krishter duke keqperdorur rreshtat e shkrimeve ne konteste sipas tekeve dhe duke sulmue krishteret - te bijt e Perendise, e duke menduar se po dij dicka....
    Nuk me dukesh aspak ne rregull sa i perket besimit te krishter...
    Gjej kohen tė lexosh, ėshtė themel i tė diturit.

  7. #67
    "Nė fillim ishte Fjala" Maska e toni77_toni
    Anėtarėsuar
    09-09-2005
    Vendndodhja
    Kosovė
    Postime
    4,534
    Citim Postuar mė parė nga deshmuesi Lexo Postimin
    Mendoj se Jezusi e kishte fare te lehte tu thoshte prinderve: pagezoini femijet ne emrin tim, por Ai ju tha, LEJOINI Femijet te vijne tek une. ..
    Apo, ma mire te themi se Jezusi e kishte fare te lehte tu thoshte Mė luti mua dhe Frymes se Shenjt, por ja se askund nuk shkruhet! Pse lutesh ti Atij qe nuk te tha Jezusi? Jep pergjigje ...
    Gjej kohen tė lexosh, ėshtė themel i tė diturit.

  8. #68
    "Nė fillim ishte Fjala" Maska e toni77_toni
    Anėtarėsuar
    09-09-2005
    Vendndodhja
    Kosovė
    Postime
    4,534
    Citim Postuar mė parė nga deshmuesi Lexo Postimin
    Une ju bej nje pyetje me qellim te mire: Perse ju dhe orthodhoksit, nuk i merni te gjitha shkrimet e traditave tuaja dhe ti futni ne bibel duke bere nje bibel te re? .
    Kisha katolike e ka Biblen dhe bile pikerisht kjo e kompletoj perfundimisht Biblen dhe e shpqalli dhe vazhdon... te vonuar jeni ju sektet, kishte sekte edhe ne kohen e apostujve por ata nuk ishin Kiasha e Krishtit, nuk eshte dicka e re per mua qe kam arrite te lexoj. Tash, na del ti dhe jep lekcione duke u perpjekur ta sulmoni Kishen e Krishtit dhe besimtarėt e saje.... keni ngelur ju sektet tė mesoni se cka me ba Kisha sot - e din Kisha se cka eshte Bibla, ju te mesoni dicka Kishe? JU...? ata qe mohoni Kishen - TRUPIN e Krishtit, ju qe keni bere Kishen cop copa dhe sot jeni me mijra sekte ne bote, shtjelloni dhe mesoni sipas mesimeve te djallit te mallkuar duke nenqmuar dhe sulmuar BESIMIM dhe Besimtar te Zotit, grupe ne emer te Kishes por neper dhoma dhe bile ne dhoma te vogla - te gjumit, te mbyllur dhe izoluar dy tre persona se qani dhe lavderoni njeri tjetrin duke mendue se kjo eshte Kisha e Zotit. Ju te mesoni Kishen se cka te bejne me Bible dhe si ta shkruajne nje Bible? .... Jeni ju ata qe mohoni dhe perzgjedhni shkrimet sipas qefefe dhe citoni neper forme dhe epni shije te keqe krishterimit...! KEQ shume ua mbushi menden i keqi duke menduar se e keni Zotin ne xhepin e juaj, ndersa Kisha e Krishtit per te cilen VDIQ Jezusi dhe qe tash 2000 vite vepron dhe mbane ne gjirin e saje Frymen e Zotit, ju keni forcen te dilni dhe te deklarohi se paska que njerez ne ferr....! Eh. ju me dy tre rershta recitimi pa e lodhur as pa e marr kurr mundin ta pranoni kryqin - mendoni pse mesoni dy tre rershta biblik si ata femija e arabise qe mesojne kuranin permendesh, dhe pse me buze thuani "Besoj Krishtit" u arrit gjithcka, ndersa ne anen tjeter skeni asnje fie respekti as dashurie (kjo shihet ne ato shkrimet tua qe mund te lexoj secili), ama, harroni se cka thote shen Pali punen e "atletit" i cili vetem nese vrapon mund ta merr medalen.... Deshmues, jeni shume te gabuar...
    Te pyes dicka e nuk jep pergjigje, disa her te pyeta dhe nuk me je pergjigjur ne menyre te sinqert, sjelle shkrime ketu duke u mundue te thuash dicka, por se qellimi yt nuk eshte te mesosh dike, por te dalesh si i menqur.... por ne asnje pyetje nuk je pergjigjur dhe ende te pyes deh ato pyetje mbteten te hapura... zemra ime nuk e qet kurr fjalen "heretik" veq se mendoj se duhet te ndryshosh, e kjo arrihet ne dashuri dhe lutje ndaj Zotit tonė...
    Ndryshuar pėr herė tė fundit nga toni77_toni : 23-11-2012 mė 15:26
    Gjej kohen tė lexosh, ėshtė themel i tė diturit.

  9. #69
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    28-04-2002
    Postime
    2,282
    Citim Postuar mė parė nga Diella1 Lexo Postimin
    E si shkohet tek Jezusi, pervec se permes Baptizmit?! Por, sic ta ka thene Toni, Kisha ka menduar edhe per problemin tend - ne rradhe te pare femija baptizohet sepse nuk mund t'a lesh ne kthetrat e djallit ne ate moshe delikate, por kur rritet, pra vjen ne nje moshe te ndergjegjshme, behet krezmimi, pra si nje baptizem i dyte nepermjet besimit - cdo gje eshte shume mire e menduar dhe marre ne konsiderate.
    Ky eshte mesimi juaj, i cili nuk gjen aspak vend ne mesiimin qe fjala profetike na jep. Por une po ta ritregoj se si shkohet tek Jezusi, ku vete Jezusi na meson kur thote: une TROKAS ne cdo DERE, dhe kush do te ma hape ate, une do te HYJ dhe do te DARKOHEM BASHKE ME TE. Pra je TI ai qe DIGJON, kur Jezusi troket, dhe je TI ai qe VENDOS te HAP ase jo, deren e zemres tende. Kete smund te beje ASKUSH pervecse ti, qofte ky edhe prinderi yt. Ky eshte mesimi qe vete Jezusi dhe apsotujt ne shkrimin e shenjt na japin.

  10. #70
    "Nė fillim ishte Fjala" Maska e toni77_toni
    Anėtarėsuar
    09-09-2005
    Vendndodhja
    Kosovė
    Postime
    4,534
    Citim Postuar mė parė nga deshmuesi Lexo Postimin
    1- A ka PAGEZIM pa PENDESE, pa BESE dhe pa PRANIM PERSONAL te Krishti Jezus ne jeten e besimtarit te krishtere?

    Qe te jemi te qarte, do te deshrioja qe cdo mendimin tend rreth kesaj pyetjeje, ta sjellesh me reference nga Fjala dhe mesimi i Perendise. Mendoj se vetem keshtu gjerat behen me te lehta per tu diskutuar. Te njejten gje do te bej edhe une.
    Pse, ka femija i paso lindur ndonje mekat pos mekatit te rrjedhshem? Cfar duhet nje femije te pendohet? Me dhjetra her te kam thene se femiaj i vogel, ne pagezim, ai merr hirin ne BESIM te prindit, ndersa kur te rritet, 8 vite shkon rregullisht ne mesime biblike dhe katekizem, eshte aktiv ne Kishe dhe nje dite, ai rrefen mekatet, deshmon besimin e tij ne Krishtin dhe merr sakramentin e perforcimit - e merr dhe forcohet ne FRYMEN e Shenjt.
    Gjej kohen tė lexosh, ėshtė themel i tė diturit.

  11. #71
    i/e regjistruar Maska e Diella1
    Anėtarėsuar
    07-03-2011
    Postime
    1,162
    Po cfare fjale profetike more deshmuesi, vete Jezusi i mesoi e udhezoi Apostujt cfare te benin, Kisha nuk i ka shpikur keto praktika, por vete Jezusi i ka mesuar cfare te benin. Kane kaluar si amanet nga Zoti - Jezu Krishti, deri sot tek ne....

  12. #72
    "Nė fillim ishte Fjala" Maska e toni77_toni
    Anėtarėsuar
    09-09-2005
    Vendndodhja
    Kosovė
    Postime
    4,534
    Citim Postuar mė parė nga deshmuesi Lexo Postimin
    Ky eshte mesimi juaj, i cili nuk gjen aspak vend ne mesiimin qe fjala profetike na jep.
    Jo "mesim juaj" i yni por i shkrimeve. Perforcimi ndodhi ne Kishe shume vite pasi ata ishin pagezuar, je gabim ti dhe ta ka mbushur menden i keqi kinse din...
    Gjej kohen tė lexosh, ėshtė themel i tė diturit.

  13. #73
    "Nė fillim ishte Fjala" Maska e toni77_toni
    Anėtarėsuar
    09-09-2005
    Vendndodhja
    Kosovė
    Postime
    4,534
    Citim Postuar mė parė nga deshmuesi Lexo Postimin
    Pra je TI ai qe DIGJON, kur Jezusi troket, dhe je TI ai qe VENDOS te HAP ase jo, deren e zemres tende. Kete smund te beje ASKUSH pervecse ti, qofte ky edhe prinderi yt. Ky eshte mesimi qe vete Jezusi dhe apsotujt ne shkrimin e shenjt na japin.
    5 Kur Jezusi hyri nė Kafarnaum, iu paraqit njė centurion dhe iu lut:
    6 “ Zotėri, shėrbėtori im ėshtė i shtrirė nė shtėpi i paralizuar dhe po vuan shumė.”
    7 Jezusi i tha:
    “Do tė vij dhe do ta shėroj.”
    8 Por centurioni iu pėrgjigj:
    “O Zot, unė nuk jam i denjė tė hysh nėn pullazin tim, por vetėm jep urdhėr e shėrbėtori im do tė shėrohet. 9 Sepse, edhe unė qė nuk jam tjetėr, veēse njė njeri i nėnshtruar, kam nėn urdhrin tim ushtarė dhe unė i them njėrit: ‘Shko!’ dhe ai shkon e njė tjetri: ‘Eja!’ dhe ai vjen, e shėrbėtorit tim: ‘Bėje kėtė!’ dhe ai e bėn”
    10 Jezusi, kur e dėgjoi, u mrekullua dhe u tha atyre qė po i shkonin pas:
    “Pėr tė vėrtetė po ju them: ende nuk e gjeta te asnjė njeri tjetėr nė Izrael njė fe kaq tė madhe! 11 Prandaj po ju them: shumė do tė vijnė nga Lindja e nga Perėndimi e do tė ulen nė tryezė me Abrahamin, Izakun e Jakobin nė Mbretėrinė e qiellit, 12 ndėrsa bijtė e Mbretėrisė do tė hidhen jashtė nė errėsirė, ku do tė jetė vaj e kėrcėllim dhėmbėsh.”
    13 Atėherė i tha centurionit: “Shko e le tė bėhet ashtu siē besove!”
    Dhe shėrbėtori i tij u shėrua po nė atė orė.


    Sa qudi, veq deshmuesi mund ta dij nese besoj ky sherbetor, apo ishte lutja dhe besimi i centurionit qe e preku HIRI sherbetorin e tij - kjo pa i trokitur fare ne "deren e zemres" por ndodhi ne BESĖ dhe lutje te centurionit. O Zot, sa te mungon e VERTETA ne besim o deshmuesi, ti nuk e njeh dhe nuk e din cka eshte kur njeriu beson....,
    Ndryshuar pėr herė tė fundit nga toni77_toni : 23-11-2012 mė 15:51
    Gjej kohen tė lexosh, ėshtė themel i tė diturit.

  14. #74
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    28-04-2002
    Postime
    2,282
    Citim Postuar mė parė nga toni77_toni Lexo Postimin
    5 Kur Jezusi hyri nė Kafarnaum, iu paraqit njė centurion dhe iu lut:
    6 “ Zotėri, shėrbėtori im ėshtė i shtrirė nė shtėpi i paralizuar dhe po vuan shumė.”
    7 Jezusi i tha:
    “Do tė vij dhe do ta shėroj.”
    8 Por centurioni iu pėrgjigj:
    “O Zot, unė nuk jam i denjė tė hysh nėn pullazin tim, por vetėm jep urdhėr e shėrbėtori im do tė shėrohet. 9 Sepse, edhe unė qė nuk jam tjetėr, veēse njė njeri i nėnshtruar, kam nėn urdhrin tim ushtarė dhe unė i them njėrit: ‘Shko!’ dhe ai shkon e njė tjetri: ‘Eja!’ dhe ai vjen, e shėrbėtorit tim: ‘Bėje kėtė!’ dhe ai e bėn”
    10 Jezusi, kur e dėgjoi, u mrekullua dhe u tha atyre qė po i shkonin pas:
    “Pėr tė vėrtetė po ju them: ende nuk e gjeta te asnjė njeri tjetėr nė Izrael njė fe kaq tė madhe! 11 Prandaj po ju them: shumė do tė vijnė nga Lindja e nga Perėndimi e do tė ulen nė tryezė me Abrahamin, Izakun e Jakobin nė Mbretėrinė e qiellit, 12 ndėrsa bijtė e Mbretėrisė do tė hidhen jashtė nė errėsirė, ku do tė jetė vaj e kėrcėllim dhėmbėsh.”
    13 Atėherė i tha centurionit: “Shko e le tė bėhet ashtu siē besove!”
    Dhe shėrbėtori i tij u shėrua po nė atė orė.


    Sa qudi, veq deshmuesi mund ta dij nese besoj ky sherbetor, apo ishte lutja dhe besimi i centurionit qe e preku HIRI sherbetorin e tij - kjo pa i trokitur fare ne "deren e zemres" por ndodhi ne BESĖ dhe lutje te centurionit. O Zot, sa te mungon e VERTETA ne besim o deshmuesi, ti nuk e njeh dhe nuk e din cka eshte kur njeriu beson....,
    Mendoj se ketu mbaron diskutimi yne, mbasi je vertet shume i ashper ne gjykim dhe fyereje. Meso te sillesh dhe te mos fyesh.. dhe respekto diskutantin. Une nuk jam ketu qe te te shes ty mend apo te te tregoj sa i mencur jam. Te kam sjelle aq shume vargje, dhe te kam bere aq shume pyetje mbeshtetur ne bibel, dhe ti asqe i di se cjane.. Nuk eshte faji im se biblen e quan te paplote.. Une te respketova dhe nuk kam perdorur asnje fjale fyese dhe gjykuese ndaj jush. Per mu dhe mesimin qe mar nga fjala profetike eshte e qarte se, pagezim pa pendes dhe pa besim nuk ka. Si dhe ka vetem nje pagezim dhe jo dy, ndryshe per te rritur dhe ndryshe per femije. Ti thua se dita e pentakostit nuk ishte mbushja e apsotujve me Frymen e shenjte, po ishte nje forcim. Por vete Jezusi ju tha apsotujve se pasi une te ik, Ati do tju dergoje Frymen e shenjte, dhe dita kur Fryma zbiriti mbi kishen e Krishtit eshte ajo e pentakostit. Sa per centuronin dhe sherbetorin e tij, mos ngatro sherimin me shpetimin. Jezusi i dijgon lutjet e prinderve, dhe Pali thote se, familja shenjterohet per shkak te besimtarit qe eshte ne familje, qofte nena apo babai. Por kjo zdo te thote se, te gjithe ne familje jane te shpetuar. Sheptimi esht peersonal dhe prandaj te kam sjelle vargun ku Jezusi thote: une trokas dhe kushdo qe digjon dhe e hap deren , do te hyj dhe te darkohem bashke me te. Pra mos ngatro BEKIMIN qe Perendia jep ne familje, apo edhe sot ne bote, per shkak te kishes. Eshte detyra e prindit qe te mesoje femijen, me fjalen e Perendsie, dhe mos behet pengese, por ta lejoje femijen e tij qe te veje ne Krisht. Sa per pagezimin e foshnjave, nuk ka asnje mesim te tille ne bibel. Por une them: italia eshte gati 100% katolik. Cka do te thote se te gjithe jane pagezuar qysh foshnja, atehere simbas llogjikes tende ne itali nuk duhet te kishte njerz te keqij, sepse te gjithe paperjashtim jane te pagezuar. Bile mafjozet vene nder kisha dhe i ndejekin te gjitha rritet dhe traditat ne menyre shembullore,bile behen dhe kumbare si filmi godfather, cfar do te thuash per keto? . Megjithate mendoj se duhet te te them ndal gjykimit dhe fyerejeve qe ben, sidomos ne shkrimin e fundit, ku nuk le gje pa then per besimin tim dhe mua personalisht.

  15. #75
    "Nė fillim ishte Fjala" Maska e toni77_toni
    Anėtarėsuar
    09-09-2005
    Vendndodhja
    Kosovė
    Postime
    4,534
    Citim Postuar mė parė nga deshmuesi Lexo Postimin
    Por une them: italia eshte gati 100% katolik. Cka do te thote se te gjithe jane pagezuar qysh foshnja, atehere simbas llogjikes tende ne itali nuk duhet te kishte njerz te keqij, sepse te gjithe paperjashtim jane te pagezuar. Bile mafjozet vene nder kisha dhe i ndejekin te gjitha rritet dhe traditat ne menyre shembullore,bile behen dhe kumbare si filmi godfather, cfar do te thuash per keto? . .
    E pra, kjo ishte ajo qe ta kam thene disaher, por cka me bo se ty te eshte mbushur mendja e se e njeh shkrimin, por, ja qe vertete nuk e njeh. lexoje dhe meso deshmuesi;


    1 Jezusi filloi prapė t’u flasė nė shėmbėlltyra. Thoshte:
    2 “Mbretėria e qiellit ėshtė e ngjashme me mbretin qė bėri dasmė pėr djalin e vet. 3 Mbreti dėrgoi shėrbėtorėt e vet pėr tė grishur tė ftuarit nė dasmė. Por ata nuk deshėn tė vijnė. 4 Dėrgoi pėrsėri shėrbėtorė tė tjerė duke thėnė: ‘Thuajini tė ftuarve: gostinė e kam gati: i preva demat e mi e bagėtitė e majura! Gjthēka ėshtė gati! Ejani nė dasmė!’
    5 Por ata nuk ia vunė veshin e shkuan: kush nė arėn e vet e kush nė tregti tė vet. 6 Tė tjerėt, pastaj, i zunė shėrbėtorėt e tij, i munduan e i vranė. 7 Pėr kėtė punė mbreti u zemėrua, dėrgoi ushtrinė e vet, i vrau ata gjakėsorė dhe e dogji qytetin e tyre.
    8 Atėherė u tha shėrbėtorėve tė vet: ‘Dasma njėmend ėshtė gati, por tė ftuarit nuk qenė tė denjė. 9 Shkoni, pra, nė udhėkryqe e, kėdo qė tė gjeni, thirreni nė dasmė!’
    10 Shėrbėtorėt dolėn nėpėr udhė dhe i sollėn tė gjithė ata qė gjetėn: tė mirė e tė kėqij. Kėshtu salloni i dasmės u mbush me tė ftuar.
    11 Atėherė hyri edhe mbreti pėr t’i parė tė ftuarit. Vuri re aty njėrin qė s’e kishte veshur petkun e dasmės. I tha: 12 “Mik, si hyre kėtu pa pasur petkun e dasmės?” Ai s’e ēeli gojėn. 13 Atėherė mbreti u tha shėrbėtorėve: ‘Lidheni kėmbėsh e duarsh e hidheni jashtė nė errėsirė, ku do tė jetė vaj e kėrcėllim dhėmbėsh!’ 14 Sepse, shumė janė tė grishur, por pak janė tė zgjedhur.


    Citim Postuar mė parė nga deshmuesi Lexo Postimin
    Megjithate mendoj se duhet te te them ndal gjykimit dhe fyerejeve qe ben, sidomos ne shkrimin e fundit, ku nuk le gje pa then per besimin tim dhe mua personalisht.
    Ty te duket fyrje por sipas shkrimeve tua, besimi yt eshte citim i nje rreshti biblik pa FRYMĖ, kjo nuk eshte e VERTETA - pavarsisht se njeriu duhet ta njeh dhe ta besoj shkrimin e shenjet, problemi eshte se ti e perdor metoden e D.J duke cituar ne konstest te kundert - vend epa vend, pastaj edhe ata na kundershtojne ty dhe mua lidhur me FRYMEN pasi qe - sipas tyre nuk eshte e shkruar ne Bible, edhe per TRINI pasi qe nuke shte e shenuar ne Bible, edhe lutjet ndaj te Birit pasi qe nuke shte e shenuar tekstualisht ne Bible, keshtu qe ata nuk e kuptojne te VERTETEN e Zotit sepse te gjitha keto jane nga FRYMA qe u ndikua ne Kishe dhe Kishes ja dha zbulesen e tė sė VERTETES, Kishes ja dha DRITEN ta kuptojne te verteten. Keshtu qe ne enuk kena faj pse D.J apo te tjerėt nuk e kuptojnė qe FRYMES se Shenjt ne mund ti lutemi, qe te Birit te Perendise ne mund ti lutemi, ata jane fajtor e jo na qe e besojmė edhe pse tekstualisht nuk shkruan ne shkrime - por eshte FRYMA ajo qe ja zbuloj Kishes se Tij. Ne njefar menyre edhe ti tash vepron njete lidhur me pagezimin e fėmijve - edhe pse une me dhjetra her e thash se femija merr sakaramentin e forcimit - ai mbushet me FRYME nė BESIM pasi te rritet dhe te rrefen mekatet dhe ta deshmoj besimin, para Kishes dhe para Ipeshkvit. Ti prap vazhdon duke akuzuar dhe duke provuar ta vdesėsh vleren e besimit, vleren e lutjes, vleren e permtimit, vleren e dashurise se Zotit, vleren e Frymes se Zotit ne nje njeri apo familje, citon dhe nenqmosn por nuk te duket sepse ta ka mbushe ai mendjen ashtu, citon pa e njohur se cka do te thote BESIMI, cka kur njeriu beson, cka kur njeriu lutet, cka kur Zoti thirret ne ndihme... dmth kjo metodė e jotja nuk te ben te krishtere, eshte vetem nje mesim i shkrimeve (te cilat te gjitha i njoh dhe i lexoj) mirepo nuk mjafton vetem citimi, sikurse te ishte e VERTETA e varur sipas citimeve biblike, edhe D.J si dhe muslimanet citojne si papagall por nuk e kan FRYMEN dhe kjo i ben ata heretik.
    Ndryshuar pėr herė tė fundit nga toni77_toni : 24-11-2012 mė 07:42
    Gjej kohen tė lexosh, ėshtė themel i tė diturit.

  16. #76
    "Nė fillim ishte Fjala" Maska e toni77_toni
    Anėtarėsuar
    09-09-2005
    Vendndodhja
    Kosovė
    Postime
    4,534
    Citim Postuar mė parė nga deshmuesi Lexo Postimin
    Ti thua se dita e pentakostit nuk ishte mbushja e apsotujve me Frymen e shenjte, po ishte nje forcim. Por vete Jezusi ju tha apsotujve se pasi une te ik, Ati do tju dergoje Frymen e shenjte, dhe dita kur Fryma zbiriti mbi kishen e Krishtit eshte ajo e pentakostit. .
    Eshte dicka tjeter qe ti nuk e njeh rrolin as menyren e veprimit te FRYMES, une nuk kam thene se ata "nuk u mbushen me FRYME", por kam thene se u frocuan sepse ashtu shkruan dhe dihet se nga kjo dtė apostujt u forcuan dhe muaren guximin te shpallin fjalen, dmth e thash u perforcuan pasi qe ishte fjala te perforcimi, por si ka mundesi te forcohen nese nuk mbushen me FRYME? ti ose nuk po i lexon me kujdes shkrimet, ose nuk po do ta kuptosh, ose nuk je i drejt?
    zoteri nuk thuhet ne shkrime se ishte pagezim dita e rreshajve por ishte forcim, natyrisht se Fryma u zbrit dhe u forcuan por kjo nenkupton Rilindje e re, ama asnje rersht nuk thote pagezim dhe ti po flet dicka qe nuk eshte e shkruar edhe pse ja vjerre kinse respekton shkrimet. Pra nuk thuhet tekstualisht pagezim. Mirepo Fryma ka zbrite disaher duke i forcuar, ama ta kujtoj Krishti u thote apotujve para se te arrinte ne Mbreterrine qiellore, Ai u tha "Ai eshte ne ju" dmth brenda jush - u tha apostujve. Mirepo, prap shkrimet na shpjegojne se si diten e rershajve prap u zbrit Fryma ne Kishen e Tij, ne vazhdim prap mund ta lecojmė se si apostujt duke u lutur - zbriti Fryma dhe ata u mbushen dhe u forcuan ne FRYMĖ. Keshtu qe ti njeher duhet ta ditesh veprtimin dhe rrolin e Frymes dhe pastaj te citosh duke shtjellue, ty nuk po te mungon citimi i cili eshte i gatshem ne shkrime dhe nuk eshte problem ta gjetesh e ta hedhesh ne shkrime tua ketu, por po te mungon njohuria, shtejellimi i mirfillt dhe BESIMI.
    Ja lexoje se si shkrimet na shpejgojne se dy her u zbrit Fryma dhe ne te dy rastet shkrimi thotė; "u mbushen me FRYMĖ". Dmth ne Kishen katolike ripertrihet Kisha nė PERFORCIM dhe BESIM por ti nuk po e kupton - gjithnje duke kujtuar "Sepse, shumė janė tė grishur, por pak janė tė zgjedhur.” DMTh jo turma ashtu sic ti gjykon ne menyre ironike dhe aspak nga fryma, por ne baze te se VERTETES se Fjales; "Sepse, shumė janė tė grishur, por pak janė tė zgjedhur.”


    "Kur erdhi dita e Rrėshajėve, tė gjithė ishin sė bashku nė tė njėjtin vend. .....
    Tė gjithė u mbushėn me FRYMEN e Shenjt dhe filluan tė flasin nė gjuhė tė ndryshme, ashtu si Fryma e Shenjt i shndriste tė shpreheshin."(Vap 2; 1-4)


    "Posa i lėshuan, apostujt shkuan te tė vetėt dhe u treguan ēka u thanė kryepriftėrinjtė dhe paria e popullit. 24 Ata, kur morėn vesh, tė gjithė sė bashku iu lutėn Hyjit kėshtu:
    O Zot,
    Ti krijove qiellin, tokėn e detin..........

    Pasi e kryen lutjen, u trand vendi ku ishin tė bashkuar, tė gjithė u mbushėn me FRYMEN e Shenjt dhe u vunė ta shpallin me guxim Fjalėn e Hyjit."(Vap 4; 23-31)
    Ndryshuar pėr herė tė fundit nga toni77_toni : 24-11-2012 mė 07:28
    Gjej kohen tė lexosh, ėshtė themel i tė diturit.

  17. #77
    "Nė fillim ishte Fjala" Maska e toni77_toni
    Anėtarėsuar
    09-09-2005
    Vendndodhja
    Kosovė
    Postime
    4,534
    Citim Postuar mė parė nga deshmuesi Lexo Postimin
    Sa per centuronin dhe sherbetorin e tij, mos ngatro sherimin me shpetimin. .
    E cka eshte sherimi sipas teje? a nuk eshte sherimi shpetim nga vdekja? Nese Krishti e sheron njeriun - a nuk eshte HIRI Ai qe veepron - dhe nga lutja e tjterit? Lere more se krejt sharrove ti me keto menyra te arsyetimit sipas tekeve te tua. Sherimi eshte HIR i Zotit, eshte lrim nga erresira, eshte clirim i njeriut nga djalli, eshte shpetim nga vdeklja, eshte vertete nje RILINDJE dhe ripeertrirje e njeriut duke u shendrrua nga nje njeri i semuar dhe me vuajtje ne clirim dhe jete normale...! Pos asaj, une nuk ta sjella at shkrim per te bere duele nese ishte shpetim apo sherim, po kete ta sjella pasi qe ti deklarove se lutjet e tjetrit (prindit) nuk vlejnė - keshtu qe ishte si deshmi se lutja e prindit ndikohet dhe Krishti ne raste te caktuara e pranon lutjen edhe te tjetrit, kete nuk po e them une por shkrimi - Krishti.

    Citim Postuar mė parė nga deshmuesi Lexo Postimin
    Jezusi i dijgon lutjet e prinderve, .
    Ok, me vjen mire qe ma ne fund e pranove, por kujdes tjeter her, nese i lexon shkrimet e sheh se ishe kembengules duke thene ndryshe nga kjo qe thua tash. Kėshtu qe eshte pikerisht kjo qe e kam thene cdoher.

    Citim Postuar mė parė nga deshmuesi Lexo Postimin
    dhe Pali thote se, familja shenjterohet per shkak te besimtarit qe eshte ne familje, qofte nena apo babai. . .
    E dij se ashtu ka thene shen Pali por asnjher nuk ta sjella kete shkrim, shen pali ne nje vend tregon edhe si u pagezua nje grua - Lidia, shitėsja e stofave tė purpurtė nga qyteti Tiatir, ajo e cila “i besonte Hyjit e vėrtetė”, e kishte pranuar Palin apostull nė rrugėn e tij, kurse ai e ka pagėzuar jo vetėm atė, por edhe mbarė familjen e saj, pa marrė para sysh moshėn. (Vap 16,15). ne keto dhe shume tjera konteste pagezon Kisha, por gjithnje duke bere te ditur se femija pasi te rritet ai e merr perforcimin dhe pyetet vullneti i lir i tij, duhet ai vet ta rrefen besimin e tij dhe mbushet me FRYME. Por natyrisht se nese ai (besimtari katolik) nuk beson dhe nuk e ka besimin ne Krishtit Zot te Tij, kjo eshte nje gje e kote, asgje nuk i sjelle atij. Mirepo per kete nuk eshte faj doktrina por individi i cili deklaron se beson ndersa nuk beson, Prandaj Kisha nuk eshte ne gjendje ta njeh zemren e njeriut sepse kjo eshte ne autoritetin e Zotit, mirepo Kisha respekton mundesine per marrjen e Frymes dhe lirine e tij.

    Citim Postuar mė parė nga deshmuesi Lexo Postimin
    Por kjo zdo te thote se, te gjithe ne familje jane te shpetuar. Sheptimi esht peersonal dhe prandaj te kam sjelle vargun ku Jezusi thote: une trokas dhe kushdo qe digjon dhe e hap deren , do te hyj dhe te darkohem bashke me te. .
    Natyrisht se JO, asnjeher - ne asnje shkrim nuk e kam thene une keshtu. Kjo eshte sic thot shkrimi; "Sepse, shumė janė tė grishur, por pak janė tė zgjedhur.” Une jam i vetdijshem se "zdo te thote se, te gjithe ne familje jane te shpetuar" pse ai apo ajo shkon ne Kishe, pse merr sakramentet pse pagezohet... - nese ai nuk e ka Krtishtin gjithcka ne jeten tij, kjo vlene edhe per ju qe deklarohi me buze, citoni nga nje rersht, vendosni kollaret dhe i thuani njeri tjetrit "shpetuam" - por kjo varet ne rend te pare nga ZOTI, dhe nese njeriu ne dashuri te Tij vrapon si "atleti" i mire sic e thot shkrimi.... (gjithsesi JETA eshet dhurate e Zotit).
    Keshtu qe, une ty te kam shkrue ne shkrimin e dyte te kesaj teme nese e ke lexuar.
    Ndryshuar pėr herė tė fundit nga toni77_toni : 24-11-2012 mė 08:12
    Gjej kohen tė lexosh, ėshtė themel i tė diturit.

  18. #78
    "Nė fillim ishte Fjala" Maska e toni77_toni
    Anėtarėsuar
    09-09-2005
    Vendndodhja
    Kosovė
    Postime
    4,534
    Citim Postuar mė parė nga deshmuesi Lexo Postimin

    I nderuar Toni77

    1- A ka PAGEZIM pa PENDESE, pa BESE dhe pa PRANIM PERSONAL te Krishti Jezus ne jeten e besimtarit te krishtere?

    Qe te jemi te qarte, do te deshrioja qe cdo mendimin tend rreth kesaj pyetjeje, ta sjellesh me reference nga Fjala dhe mesimi i Perendise. Mendoj se vetem keshtu gjerat behen me te lehta per tu diskutuar. Te njejten gje do te bej edhe une.
    zoteri cka kam me ba une tash pse ty te mungon zbulesa e te sė VERTETES nė Krishterim? Dhe cka kam me ba une pse ti nuk e kupton se Kisha beson fjales se Zotit dhe njeh besnikrine dhe pushtetin e Zotit nė Kishen e Tij? Cka kam me bo se ty nuk po te shkon ndermend se me besim mundem edhe te vdekurun ta ngjallim? Nė krishterim eshet "Zoti me ne" o deshmuesi, cka s'ka kur nejriu vertete i beson Zotit. Ka edhe ngjallje nga vdekja, ja lexoje dhe pastaj bindue se Zoti nuk kufizohet.

    ".....Pikėrisht nė ato ditė u sėmur dhe vdiq........ Pjetri u ēua e shkoi me ta. Posa arriti, e ēuan nė dhomėn e sipėrme. Atėherė e rrethuan duke qarė tė gjitha vejushat dhe i tregonin veshjet dhe petkat qė i kishte punuar Shuta kur ende ishte me to. Pjetri i nxori jashtė tė gjithė, ra nė gjunjė nė lutje. Pastaj u soll drejt kufomės dhe tha: “Tabitė, ēohu!” Ajo hapi sytė, shikoi Pjetrin dhe u ndreq ndenjur. Pjetri i dha dorėn dhe e ngriti. Atėherė thirri shenjtėrit dhe vejushat e ua tregoi tė gjallė. Mbarė Jopa e mori vesh ngjarjen dhe shumė besuan nė Zotėrinė". (Vap 9; 36-43)

    Ky njeri ishte i vdekur dhe u ngjall pa u pendue as pa "trokitur ne zemren e tij" sepse zemra kishte pushue te sė rrahuri. Por u ngjall nga lutja e tjetrit. Lere deshmuesi se je krejt aut sa i perket zbuleses se tė sė VERTETES. Besimi eshte vet Zoti ne njeri - Kishė.
    Ndryshuar pėr herė tė fundit nga toni77_toni : 24-11-2012 mė 09:09
    Gjej kohen tė lexosh, ėshtė themel i tė diturit.

  19. #79
    ...dhe jeta ime u fal Maska e Peniel
    Anėtarėsuar
    10-03-2003
    Vendndodhja
    -|- Atje ku njeriu takohet me Perėndinė
    Postime
    1,258
    Citim Postuar mė parė nga toni77_toni Lexo Postimin
    Kisha katolike e ka Biblen dhe bile pikerisht kjo e kompletoj perfundimisht Biblen dhe e shpqalli dhe vazhdon... te vonuar jeni ju sektet, kishte sekte edhe ne kohen e apostujve por ata nuk ishin Kiasha e Krishtit, nuk eshte dicka e re per mua qe kam arrite te lexoj. Tash, na del ti dhe jep lekcione duke u perpjekur ta sulmoni Kishen e Krishtit dhe besimtarėt e saje.... keni ngelur ju sektet tė mesoni se cka me ba Kisha sot - e din Kisha se cka eshte Bibla, ju te mesoni dicka Kishe? JU...? ata qe mohoni Kishen - TRUPIN e Krishtit, ju qe keni bere Kishen cop copa dhe sot jeni me mijra sekte ne bote, shtjelloni dhe mesoni sipas mesimeve te djallit te mallkuar duke nenqmuar dhe sulmuar BESIMIM dhe Besimtar te Zotit, grupe ne emer te Kishes por neper dhoma dhe bile ne dhoma te vogla - te gjumit, te mbyllur dhe izoluar dy tre persona se qani dhe lavderoni njeri tjetrin duke mendue se kjo eshte Kisha e Zotit. Ju te mesoni Kishen se cka te bejne me Bible dhe si ta shkruajne nje Bible? .... Jeni ju ata qe mohoni dhe perzgjedhni shkrimet sipas qefefe dhe citoni neper forme dhe epni shije te keqe krishterimit...! KEQ shume ua mbushi menden i keqi duke menduar se e keni Zotin ne xhepin e juaj, ndersa Kisha e Krishtit per te cilen VDIQ Jezusi dhe qe tash 2000 vite vepron dhe mbane ne gjirin e saje Frymen e Zotit, ju keni forcen te dilni dhe te deklarohi se paska que njerez ne ferr....! Eh. ju me dy tre rershta recitimi pa e lodhur as pa e marr kurr mundin ta pranoni kryqin - mendoni pse mesoni dy tre rershta biblik si ata femija e arabise qe mesojne kuranin permendesh, dhe pse me buze thuani "Besoj Krishtit" u arrit gjithcka, ndersa ne anen tjeter skeni asnje fie respekti as dashurie (kjo shihet ne ato shkrimet tua qe mund te lexoj secili), ama, harroni se cka thote shen Pali punen e "atletit" i cili vetem nese vrapon mund ta merr medalen.... Deshmues, jeni shume te gabuar...
    Te pyes dicka e nuk jep pergjigje, disa her te pyeta dhe nuk me je pergjigjur ne menyre te sinqert, sjelle shkrime ketu duke u mundue te thuash dicka, por se qellimi yt nuk eshte te mesosh dike, por te dalesh si i menqur.... por ne asnje pyetje nuk je pergjigjur dhe ende te pyes deh ato pyetje mbteten te hapura... zemra ime nuk e qet kurr fjalen "heretik" veq se mendoj se duhet te ndryshosh, e kjo arrihet ne dashuri dhe lutje ndaj Zotit tonė...

    Mė vjen shumė keq qė lexoj kėto rreshta toni77_toni. Kisha e Krishtit nuk ėshtė as kisha katolike, as kisha ortodokse dhe as ajo protestante apo ēfarė do emri qė tė ketė. Kisha e Krishtit janė ata qė besojnė dhe ndjekin mėsimet e Krishtit dhe qė kryejnė vullentin e Perėndisė, ata qė kanė pėr krye tė tyre Krishtin dhe qė drejtohen nė jetėn e tyre prej Frymės sė Shenjtė. Je duke thėnė fjalė shumė tė rėnda dhe kjo nuk i shkon pėr shtat njė njeriu si ti qė pretendon se beson nė Krishtin dhe qė shpall tė vėrtetėn qė ėshtė KRISHTI. Mund tė tė them me bindje tė plotė se je duke blasfemuar dhe ky ėshtė mėkat. Dhe aq mė tepėr tė ngresh gishtin ndaj njerėzve qė ecin me Krishtin dhe ti fyesh ata duke ju thėnė se mėsimet qė ndjekin janė tė djallit. Je duke akuzuar direkt Krishtin dhe jo dėshmuesin apo mua dhe gjithė ne tė tjerėve qė jemi pjesė e Kishave Ungjillore sepse nėse ne dėshmojmė se Krishti ėshtė Zoti ynė dhe Kreu ynė e themi sepse jeta dhe ecja jonė e pėrditėshme e tregojnė dhe jo fjalėt e mėdha dhe tė bukura nėpėr Forume.

    Katolikėt pretendojnė se janė Kisha e Krishit, ortodoksėt pretendojnė se janė Kisha e Krishtit, ungjillorėt heshtin dhe ia lėnė gjykimin Perėndisė i cili i njeh tė vetėt.

    Katolikėt pretendojnė se Bibla ėshtė pjellė e kishės se tyre, ortodoksėt pretendojnė se Bibla ėshtė pjesė e traditės sė kishės sė tyre, ungjillorėt dėshmojnė se Bibla ėshtė Fjala e gjallė e Perėndisė e diktuar nga Fryma e Shenjtė, e shkruajtur dhe e trashėguar nga shenjtorė qė ia pėrkushtuan jetėn e tyre Perėndisė gjė qė ndodh edhe nė ditėt e sotme (trashėgimia).

    Ky ėshtė realiteti i sotėm, i djeshmi dhe i ardhshmi.



    Ēfarė mendon se je duke bėrė me kėtė shkrim toni77_toni? Mendon se vetėdrejtėsimi ka ndonjė vlerė apo ėshtė i pėlqyeshėm pėrpara Perėndisė? Perėndia tė haptė sytė qė tė kuptosh marrėzitė qė ke shkruar pak mė lart.


    Nėn Hirin e Tij,

    ns
    קָדֹושׁ קָדֹושׁ קָדֹושׁ יְהוָה צְבָאֹ


    I Shenjtė I Shenjtė...

  20. #80
    "Nė fillim ishte Fjala" Maska e toni77_toni
    Anėtarėsuar
    09-09-2005
    Vendndodhja
    Kosovė
    Postime
    4,534
    Citim Postuar mė parė nga Peniel Lexo Postimin
    Mė vjen shumė keq qė lexoj kėto rreshta toni77_toni............

    Peniel, vlerėsimet tua mbi mua janė krejt tė pa vlerė, unė ja la Zotit tė vlerėson dhe gjykon, ajo qe thua ti nuk me frigojne aspak dhe as qe me behet vonė se cka po thotė dhe si vlerėson tjetri. ..
    Ky reagim erdhi disi me vonese, me bere pėr te qeshur..., nuk u shkrua sot ai shkrim te cilin ti e more si reagim por pas atij shkrimi u shkruan me dhjtera shkrime tjera por ja qė sot erdhi reagimi!!! Nė anėn tjeter, nuk tu duk keq kur tjetri sulmoj dhe etiketoj mua dhe besimin tim! Te duket kjo ne rregull? Apo kjo eshte drejtesia e jote.

    Pastaj thua se; “Dhe aq mė tepėr tė ngresh gishtin ndaj njerėzve qė ecin me Krishtin...” e me kė ECI unė more i pa drejt? Me Balin? Me Herodin? Me kė sipas teje? Mendon ti se Krishti ėshtė vetėm ne xhepin tėnd apo si...?
    Nuk te shkoj ndėrmend ta lexosh se si ai shoqi nuk pushoj ne secilin shkrim duke vlerėsuar besimin tim ( fėmijės sė Zotit) besim KOT dhe KOT dhe deri edhe “jo nga FRYMA por nga njerėzorja”!! Zotėri, gishti duhet drejtuar drejt tė keqes sepse veset sjellin gjithmonė pasoja, bile pasoja fatale, prandaj ėshtė ves i keq te mendoj dikush se ai e ka Krishtin ndėrsa te tjerėt janė mėkatar tash 2000 vite...! Ne vend qė ta drejtosh gishtin nė mua me ato gjykime dhe vlerėsime tua, duhet te ja vesh gishtin kokės dhe tė jeni te kujdesshėm ju ne vlerėsime ndaj Kishės se Krishtit sepse gaboni dhe dėshtoni.

    Pėr ndryshe, pa u zgjatur e them edhe diēka pasi keni pėrfolur; e pėrsėris se Kisha katolike dhe ortodokse e kompletoj pėrfundimisht Biblėn te cilėn ti sot e lexon, jo qe po e them une por e thote e VERTETA. Nuk eshte "pjelle" sic thua ti - por le te mbetet ne ndergjegjen tende ajo qe thua, por eshte veper e madhe e Zotit nepermes Kishes se Tij. Ti e din se Kanonin e sotėm te Besėlidhjes se Re u kompletua ne kohen e Konstandinit te Madh. - kuptohet se e drejtuar nga FRYMA e Shenjt, qė d.m.th. ishte Fryma e Shenjt qė drejtoj Kishėn dje, sot dhe nesėr “e deri ne fund te botes”.
    Edhe diēka, ju ne shkrimi keni thene dicka edhe per shenjtnoret! As ne keta mos u thirrni asnjeher sepse ata jane pikerisht keta shenjtor qe Kisha ortodokse dhe katolike i respekton dhe nderon ndersa ju i keni perjashtue.
    Kisha katolikė ėshtė Kishe e Krishtit – Kishė e shenjte, katolike dhe apostolike qe e themeloj Jezu Krishti. Ėshtė pikėrisht ajo qe Jezusi tha:

    “I lumi ti, o Simon, biri i Jonės, sepse kėtė nuk ta zbuloi mishi e gjaku, por Ati im qė ėshtė nė qiell! 18 Edhe unė po tė them: Ti je Pjetėr‑Shkėmb dhe mbi kėtė shkėmb unė do ta ndėrtoj Kishėn time dhe dyert e ferrit s’do tė ngadhėnjejnė kundėr saj!
    19 Ty do tė t’i jap ēelėsat e Mbretėrisė sė qiellit: gjithēka tė lidhėsh mbi tokė, do tė jetė e lidhur edhe nė qiell e gjithēka tė zgjidhėsh mbi tokė, do tė jetė e zgjidhur edhe nė qiell.” (Mt 16; 17-19)


    Kaloja mirė Panel
    Ndryshuar pėr herė tė fundit nga toni77_toni : 24-11-2012 mė 15:36
    Gjej kohen tė lexosh, ėshtė themel i tė diturit.

Faqja 4 prej 7 FillimFillim ... 23456 ... FunditFundit

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
  • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
  • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
  • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
  •