Close
Faqja 0 prej 2 FillimFillim 12 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 32
  1. #1
    Promete (i lidhur) Maska e Kryeplaku
    Anėtarėsuar
    12-09-2002
    Vendndodhja
    nė realitetin e hidhur
    Postime
    2,202

    Cilat efekte shkakton ne trup etja dhe uria ekstreme?

    A mundet dikush te me pershkruaje se cfare i ndodh trupit kur dikush nuk ha dhe nuk pi? Cilat organe ndikohen me teper? Pse njeriu vdes aq shpejt nese nuk ha dhe nuk pi (zakonisht 6 dite dava)?

    I kam ca ide vete po me duhen disa plus.....

  2. #2
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    19-06-2004
    Postime
    5,931
    Citim Postuar mė parė nga Kryeplaku Lexo Postimin
    A mundet dikush te me pershkruaje se cfare i ndodh trupit kur dikush nuk ha dhe nuk pi? Cilat organe ndikohen me teper? Pse njeriu vdes aq shpejt nese nuk ha dhe nuk pi (zakonisht 6 dite dava)?

    I kam ca ide vete po me duhen disa plus.....
    nese je i realizuar shpirterisht mund te rrezistosh relativisht gjate d m th me jave muaj dhe deri edhe vite

    nje entitet i madh kozmik i cili nderroi jete ne 1990 agjeroi plot 5 vjet e 8 muaj pa nderprerje

  3. #3
    cherry blossom girl
    Anėtarėsuar
    14-05-2010
    Postime
    6,095
    Citim Postuar mė parė nga Kryeplaku Lexo Postimin
    A mundet dikush te me pershkruaje se cfare i ndodh trupit kur dikush nuk ha dhe nuk pi? Cilat organe ndikohen me teper? Pse njeriu vdes aq shpejt nese nuk ha dhe nuk pi (zakonisht 6 dite dava)?

    I kam ca ide vete po me duhen disa plus.....
    per t'i rene shkurt fare, vdekja nga mosushqimi vjen si pasoje e mbarimit te rezervave energjike ne trup, duke filluar nga glukogjeni, me pas lipidet (yndyrnat) e ne fund fare proteinat (keto jane me te rendesishmet dhe organizmi mundohet t'i ruaje deri ne fund). kur proteinat ne organizem pakesohen me shume se 50% organizmi nuk eshte me ne gjendje te perballoje funksionet primare. muskujt qe ndihmojne frymemarrjen ndalojne funksionin e tyre dhe vdekja eshte e pashmangshme. ndersa te vdesesh nga mungesa e ujit ne trup (dehidrimi) eshte njesoj sikur te vdesesh nga nje hemorragji fatale. mungesa e ujit ul volumin e gjakut dhe trupi nuk mbijeton dot nese ky arrin nivele me pak se 3 litra. gjithmone flitet teorikisht per nje organizem qe fillimisht nuk ka asnje problem shendetesor, sepse semundjet sjellin me shume komplikacione.

    nese informacionet te duhen me ne detaje, ne nje kapitull te librit te biokimise qe kam ne shtepi flet per vdekjen nga uria dhe e shpjegon bukur ne aspektin biokimik. kuptohet qe duhet te kesh ca njohuri te pergjithshme rreth proceseve kryesore biokimike per ta kuptuar, por nese je i interesuar mund ta perktheje ose ta sjell ketu ne gjuhen origjinale (italisht).

  4. #4
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    19-06-2004
    Postime
    5,931
    Citim Postuar mė parė nga broken_smile Lexo Postimin
    per t'i rene shkurt fare, vdekja nga mosushqimi vjen si pasoje e mbarimit te rezervave energjike ne trup, duke filluar nga glukogjeni, me pas lipidet (yndyrnat) e ne fund fare proteinat (keto jane me te rendesishmet dhe organizmi mundohet t'i ruaje deri ne fund). kur proteinat ne organizem pakesohen me shume se 50% organizmi nuk eshte me ne gjendje te perballoje funksionet primare. muskujt qe ndihmojne frymemarrjen ndalojne funksionin e tyre dhe vdekja eshte e pashmangshme. ndersa te vdesesh nga mungesa e ujit ne trup (dehidrimi) eshte njesoj sikur te vdesesh nga nje hemorragji fatale. mungesa e ujit ul volumin e gjakut dhe trupi nuk mbijeton dot nese ky arrin nivele me pak se 3 litra. gjithmone flitet teorikisht per nje organizem qe fillimisht nuk ka asnje problem shendetesor, sepse semundjet sjellin me shume komplikacione.

    nese informacionet te duhen me ne detaje, ne nje kapitull te librit te biokimise qe kam ne shtepi flet per vdekjen nga uria dhe e shpjegon bukur ne aspektin biokimik. kuptohet qe duhet te kesh ca njohuri te pergjithshme rreth proceseve kryesore biokimike per ta kuptuar, por nese je i interesuar mund ta perktheje ose ta sjell ketu ne gjuhen origjinale (italisht).
    nese jeton ne itali duhet ta kesh pare ate mungun indian 80 vjec qe merret me joga i cili ka 40 vjet qe nuk han dhe nuk pi

    e ka studiuar ushtria indiane per nje kohe te gjate biles edhe duke e izoluar ne spital gjoja per studime ,por ......... nuk po ja gjejne dot se ca e ben kete murg qe te rezistoje per nje kohe shume te gjate pa ushqim dhe pije

    mund ta lexosh edhe vete ===> ketu
    Ndryshuar pėr herė tė fundit nga ATMAN : 02-11-2012 mė 08:26

  5. #5
    cherry blossom girl
    Anėtarėsuar
    14-05-2010
    Postime
    6,095
    Citim Postuar mė parė nga ATMAN Lexo Postimin
    nese jeton ne itali duhet ta kesh pare ate mungun indian 80 vjec qe merret me joga i cili ka 40 vjet qe nuk han dhe nuk pi

    e ka studiuar ushtria indiane per nje kohe te gjate biles edhe duke e izoluar ne spital gjoja per studime ,por ......... nuk po ja gjejne dot se ca e ben kete murg qe te rezistoje per nje kohe shume te gjate pa ushqim dhe pije

    mund ta lexosh edhe vete ===> ketu
    jo, s'e kam pare e s'e kam takuar, por kam lexuar cfare thuhet per te ne internet. nje dite mund te dali dikush qe thote me bindje te plote qe gomari fluturon, por kjo s'do te thote qe ne duhet t'i besojme me doemos vetem pse ai eshte i bindur per kete. thuhet se mjeket po e studiojne. ne fakt nuk dihet kush jane keta mjeke, vetem emri i nje mjeku indian eshte bere publik, paanshmeria e te cilit vihet ne diskutim perderisa ky vete u merrka me praktika fetare te ketij lloji dhe normal i mbajne te fshehura rezultatet e studimit...kur s'kane c'te tregojne, cfare mund te bejne ndryshe? secili nga ne eshte i lire te besoje e te thote c'te doje por nuk duhet te pretendoje qe dhe te tjeret ta besojne si ai

  6. #6
    i/e regjistruar Maska e JuliusB
    Anėtarėsuar
    06-08-2012
    Vendndodhja
    Tirane
    Postime
    620
    Citim Postuar mė parė nga ATMAN Lexo Postimin
    nese jeton ne itali duhet ta kesh pare ate mungun indian 80 vjec qe merret me joga i cili ka 40 vjet qe nuk han dhe nuk pi

    e ka studiuar ushtria indiane per nje kohe te gjate biles edhe duke e izoluar ne spital gjoja per studime ,por ......... nuk po ja gjejne dot se ca e ben kete murg qe te rezistoje per nje kohe shume te gjate pa ushqim dhe pije

    mund ta lexosh edhe vete ===> ketu
    po mė dhe stergjyshi im qe kur lindi jetoi pa ngrene.

  7. #7
    i/e regjistruar Maska e xhori
    Anėtarėsuar
    25-12-2006
    Vendndodhja
    MARCHE
    Postime
    1,518
    Citim Postuar mė parė nga ATMAN Lexo Postimin
    nese jeton ne itali duhet ta kesh pare ate mungun indian 80 vjec qe merret me joga i cili ka 40 vjet qe nuk han dhe nuk pi

    e ka studiuar ushtria indiane per nje kohe te gjate biles edhe duke e izoluar ne spital gjoja per studime ,por ......... nuk po ja gjejne dot se ca e ben kete murg qe te rezistoje per nje kohe shume te gjate pa ushqim dhe pije

    mund ta lexosh edhe vete ===> ketu
    ete emisionin e kam par une , disa doktora e moren dhe vun ne mbikqyrje per dite me radhe ne nje spital per te par sa ishte e vertet, si perfundim dolen ne konluzion qe eshte fenomen i rralle qe shkenca nuk e zbulon dot qe ky edhe pse nuk hengri e piu dicka i kishte te gjitha normat ne rregull
    jeshét prčmč ne aliarčm
    jeshčm more jeshčm
    po drita skeshčm

  8. #8
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    19-06-2004
    Postime
    5,931
    Citim Postuar mė parė nga broken_smile Lexo Postimin
    jo, s'e kam pare e s'e kam takuar, por kam lexuar cfare thuhet per te ne internet. nje dite mund te dali dikush qe thote me bindje te plote qe gomari fluturon, por kjo s'do te thote qe ne duhet t'i besojme me doemos vetem pse ai eshte i bindur per kete. thuhet se mjeket po e studiojne. ne fakt nuk dihet kush jane keta mjeke, vetem emri i nje mjeku indian eshte bere publik, paanshmeria e te cilit vihet ne diskutim perderisa ky vete u merrka me praktika fetare te ketij lloji dhe normal i mbajne te fshehura rezultatet e studimit...kur s'kane c'te tregojne, cfare mund te bejne ndryshe? secili nga ne eshte i lire te besoje e te thote c'te doje por nuk duhet te pretendoje qe dhe te tjeret ta besojne si ai
    KETE MURG E MORI NE STUDIM USHTRIA INDIANE PER QELLIMET E VETA , NESE JETON NE ITALI DUHET TA KESH PARE ATE EMISIONIN TE RAI 2 voyager I CLI FOLI GJATE PER KETE FEMOMEN TE CUDITSHEM

    ishte thjesht per info, jo per te besuar une apo ti

  9. #9
    i/e regjistruar Maska e inez
    Anėtarėsuar
    09-09-2012
    Vendndodhja
    Ne fantazi.
    Postime
    1,779
    Jam dakort me pershkrimet qe ka dhene broken smile me siper per sa i perket asaj se cfare i ndodh njeriut nese rri pa ushqim e uje.
    Ne fakt ka shume teori budiste te cilat flasin per nje menyre ekzistence qe shkon pertej nevojave fiziologjike per ushqim e uje te pijshem. Mesa di une ka disa stade qe nje yogi duhet te kaloje derisa te arrije ne nivelin e meditimit me te larte ku nuk ka nevoje per suplemente ushqimore nga jashte. Para se te arrije ketu, ai duhet ti nenshtrohet praktikave te vegjetarianizmit, veganizmit e deri ne piken qe ushqehen vetem me oriz; por se mund te arrijne nje nivel te tille sa te rrine deri ne 40 vjet pa ngrene e pa pire, kjo eshte shume e veshtire te pranohet nga logjika e ftohte..

  10. #10
    cherry blossom girl
    Anėtarėsuar
    14-05-2010
    Postime
    6,095
    Citim Postuar mė parė nga ATMAN Lexo Postimin
    KETE MURG E MORI NE STUDIM USHTRIA INDIANE PER QELLIMET E VETA , NESE JETON NE ITALI DUHET TA KESH PARE ATE EMISIONIN TE RAI 2 voyager I CLI FOLI GJATE PER KETE FEMOMEN TE CUDITSHEM

    ishte thjesht per info, jo per te besuar une apo ti
    edhe ti merri ato fjalet e mia te drejtuara infos dhe jo ty personalisht. kur genjeshtra perzihet me fene apo te mbinatyrshmen gjithmone krijohet konfuzion, s'eshte shume per t'u cuditur.

  11. #11
    cherry blossom girl
    Anėtarėsuar
    14-05-2010
    Postime
    6,095
    His (istidina), Ile (isoleucina), Leu (leucina), Lys (lisina), Met (metionina), Phe (fenilalanina), Thr (treonina), Trp (triptofan), Val (valina): keto jane aminoacidet esenciale (te pazevendesueshem).

    acidet linoleik, linolenik, arakidonik jane tre acidet yndyror esenciale.

    te gjithe keto bashke me vitaminat (me perjashtim te vitaminave D dhe K) dhe te gjithe elementet minerale jane substanca qe trupi nuk eshte ne gjendje te riprodhoje vete, i merr vetem nepermjet ushqimit. pa to eshte e pamundur jeta per ne. e shumta qe mund te mbijetojme eshte jo me shume se 2-3 muaj.

  12. #12
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    28-01-2004
    Vendndodhja
    diku
    Postime
    1,545
    per 13 dite jam ushqyer vetem me uje dhe me nga dy biskota te vogla nje here ne dite ;

    pas 13 ditesh nga 75 kg qe isha u shnderova ne 50 kg .


    mendoj se njeriu mund te mbijetoje me gjate pa u ushqyer .

  13. #13
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    19-06-2004
    Postime
    5,931
    Citim Postuar mė parė nga broken_smile Lexo Postimin
    edhe ti merri ato fjalet e mia te drejtuara infos dhe jo ty personalisht. kur genjeshtra perzihet me fene apo te mbinatyrshmen gjithmone krijohet konfuzion, s'eshte shume per t'u cuditur.
    te qenit i sigurt me ben te cmendem
    keshtu thote nicja i cili ka folur per mbinjeriun

    nese ti ushqehesh sepse te duhet te marresh energji nepermjet ushqimit qe te vazhdosh te jetosh

    dikush tjeter e merr kete energji jetesore direkt nga burimi pa pasur nevoje te ushqehet

    http://www.liberamenteservo.it/modul...ticle&sid=1326

  14. #14
    cherry blossom girl
    Anėtarėsuar
    14-05-2010
    Postime
    6,095
    Citim Postuar mė parė nga ATMAN Lexo Postimin
    te qenit i sigurt me ben te cmendem
    keshtu thote nicja i cili ka folur per mbinjeriun

    nese ti ushqehesh sepse te duhet te marresh energji nepermjet ushqimit qe te vazhdosh te jetosh

    dikush tjeter e merr kete energji jetesore direkt nga burimi pa pasur nevoje te ushqehet

    http://www.liberamenteservo.it/modul...ticle&sid=1326
    ketu nuk behet fjale per zotin apo per nje qenie te mbinatyrshme qe qendron kushedi se ku dhe eshte i perbere kushedi nga cfare...behet fjale per nje njeri si une, ti e miliarda persona te tjere qe eshte nje qenie e gjalle me kocka, inde dhe organe, i dukshem nga te gjithe, per me teper qe eshte ofruar vete te studiohet nga mjeket, pra asgje nuk eshte sekrete. flitet per procese fiziologjike qe shkenca e sotme eshte ne gjendje te studioje. tani sipas ketyre mjekeve studimet qenkan kryer, nuk te duket e cuditshme qe revistat shkencore nuk e perfillin fare kete ngjarje? nuk ekziston asnje lloj publikimi, dhe e kam fjalen per revista me faktor te larte impakti, jo linke interneti si ky qe solle me lart. "tutto fumo niente arrosto" i thone kesaj.
    Ndryshuar pėr herė tė fundit nga broken_smile : 02-11-2012 mė 19:59

  15. #15
    i/e regjistruar Maska e Endless
    Anėtarėsuar
    17-08-2007
    Vendndodhja
    Shqiperi
    Postime
    5,119
    shih shih, sa e lezetshme tingellon e dal nga goja jote ajo shprehja me ate dreq arrostoje mi
    Without deviation from the norm, progress is not possible

  16. #16
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    19-06-2004
    Postime
    5,931
    Citim Postuar mė parė nga broken_smile Lexo Postimin
    ketu nuk behet fjale per zotin apo per nje qenie te mbinatyrshme qe qendron kushedi se ku dhe eshte i perbere kushedi nga cfare...behet fjale per nje njeri si une, ti e miliarda persona te tjere qe eshte nje qenie e gjalle me kocka, inde dhe organe, i dukshem nga te gjithe, per me teper qe eshte ofruar vete te studiohet nga mjeket, pra asgje nuk eshte sekrete. flitet per procese fiziologjike qe shkenca e sotme eshte ne gjendje te studioje. tani sipas ketyre mjekeve studimet qenkan kryer, nuk te duket e cuditshme qe revistat shkencore nuk e perfillin fare kete ngjarje? nuk ekziston asnje lloj publikimi, dhe e kam fjalen per revista me faktor te larte impakti, jo linke interneti si ky qe solle me lart. "tutto fumo niente arrosto" i thone kesaj.
    kerkoj falje nuk i dija qe ishe femer , paska QENE BASHKEBISEDIM NDERMJET SHURDHESH

    KALO MIRE

  17. #17
    Promete (i lidhur) Maska e Kryeplaku
    Anėtarėsuar
    12-09-2002
    Vendndodhja
    nė realitetin e hidhur
    Postime
    2,202
    Citim Postuar mė parė nga broken_smile Lexo Postimin

    nese informacionet te duhen me ne detaje, ne nje kapitull te librit te biokimise qe kam ne shtepi flet per vdekjen nga uria dhe e shpjegon bukur ne aspektin biokimik. kuptohet qe duhet te kesh ca njohuri te pergjithshme rreth proceseve kryesore biokimike per ta kuptuar, por nese je i interesuar mund ta perktheje ose ta sjell ketu ne gjuhen origjinale (italisht).
    Jo nuk eshte nevoja, se me sqarove vete shume mire!

    Faleminderit!

  18. #18
    Perjashtuar
    Anėtarėsuar
    09-09-2012
    Vendndodhja
    Ne Kine
    Postime
    1,830
    Citim Postuar mė parė nga ATMAN Lexo Postimin
    nese jeton ne itali duhet ta kesh pare ate mungun indian 80 vjec qe merret me joga i cili ka 40 vjet qe nuk han dhe nuk pi

    e ka studiuar ushtria indiane per nje kohe te gjate biles edhe duke e izoluar ne spital gjoja per studime ,por ......... nuk po ja gjejne dot se ca e ben kete murg qe te rezistoje per nje kohe shume te gjate pa ushqim dhe pije

    mund ta lexosh edhe vete ===> ketu
    Te linku qe dhe, thote 70 vjet pa ngrene e pire.
    Ti thua 40 vjete. Une po marr mesataren aritmetike 55 vjet qe te jemi midis dy burimeve informuese.
    Pergjigjia si mbijeton ky person eshte e thjeshte o burre.

    Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Toffee : 05-11-2012 mė 23:25

  19. #19
    Perjashtuar
    Anėtarėsuar
    09-09-2012
    Vendndodhja
    Ne Kine
    Postime
    1,830
    Citim Postuar mė parė nga inez Lexo Postimin
    Jam dakort me pershkrimet qe ka dhene broken smile me siper per sa i perket asaj se cfare i ndodh njeriut nese rri pa ushqim e uje.
    Ne fakt ka shume teori budiste te cilat flasin per nje menyre ekzistence qe shkon pertej nevojave fiziologjike per ushqim e uje te pijshem. Mesa di une ka disa stade qe nje yogi duhet te kaloje derisa te arrije ne nivelin e meditimit me te larte ku nuk ka nevoje per suplemente ushqimore nga jashte. Para se te arrije ketu, ai duhet ti nenshtrohet praktikave te vegjetarianizmit, veganizmit e deri ne piken qe ushqehen vetem me oriz; por se mund te arrijne nje nivel te tille sa te rrine deri ne 40 vjet pa ngrene e pa pire, kjo eshte shume e veshtire te pranohet nga logjika e ftohte..
    40 vjet pa ngrene e pire, i bie te thuash..fluturon gomari
    Sdq ka pasur raste ekstreme 21 dite qe eshte dokumentuar.

    http://news.bbc.co.uk/2/hi/asia-pacific/6197339.stm

  20. #20
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    19-06-2004
    Postime
    5,931
    Citim Postuar mė parė nga Toffee Lexo Postimin
    40 vjet pa ngrene e pire, i bie te thuash..fluturon gomari
    Sdq ka pasur raste ekstreme 21 dite qe eshte dokumentuar.

    http://news.bbc.co.uk/2/hi/asia-pacific/6197339.stm
    pa dashur te hyj ne diskutime me ty

    vete kam qendruar plot 40 dite pa ngrene kur jetoja ne shqiperi ,keshtu qe ai 21 diteshi yt eshte shume pak

    ai rasti i murgut indian eshte i vecante dhe eshte plotesisht i verifikueshem kane folur gazetat revista tv

    po ashtu ka edhe raste te tjera te tilla ekstreme ku persona te vecante qendrojne pa gjume prej shume vitesh

    nje rast qe di une qendronte pa gjume prej 40 vjetesh ne usa

    nje rast tjeter eshte verifikuar ne indi etj etj
    Ndryshuar pėr herė tė fundit nga ATMAN : 06-11-2012 mė 12:13

Faqja 0 prej 2 FillimFillim 12 FunditFundit

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
  • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
  • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
  • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
  •