Close
Duke shfaqur rezultatin 1 deri 10 prej 10
  1. #1
    Perjashtuar
    Antarsuar
    11-11-2002
    Postime
    6,667
    Faleminderit
    0
    20 falenderime n 19 postime

    Media ruse: Llahtaria n klinikn shqiptare ku u hoqn organet

    Njerzit lidheshin t gjall me tela me gjemba dhe hidheshin nga kodra", - kjo sht ndoshta nj prej kujtimeve "m t kndshme" t personazhit kryesor t librit "Djali i shtpis s verdh", nj novel gazetareske e shkruar nga autori serb Sasha Milivojev. Shkrimtari ka paraqitur n vepr nj fragment shum t vogl t krimeve makabre t kryera nga terroristt shqiptar n Kosov prpara dhe pas agresionit t NATO-s ndaj Jugosllavis.

    Personazhi kryesor, nj djalosh serb 12-vjear, i cili u rrmbye n mes t dits dhe thuajse u b viktim e trafikut ilegal t organeve m famkeq "Shtpia e Verdh", n Shqiprin Veriore, ku gjetn vdekjen t paktn 300 vet, kryesisht serb. Shum burime t besueshme pretendojn se organet e tyre u shitn n tregun ndrkombtar, duke u siguruar fitime liderve t Ushtris terroriste pr lirimin e Kosovs.

    Pr sa informacion zotrojm ne "Zri i Rusis", sht media e par ruse, e cila ka publikuar nj pjes nga "Djali i shtpis s Verdh" t prkthyer n rusisht.
    "Munda t nuhas ern e klorit, nj er e pakndshme, er q t kujtonte spitalin, barnat. Dyert u hapn dhe u verbuam nga drita q lshonin llambat mbi tryezn e operacionit. Arrita t shoh mjekt dhe nj person t shtrir mbi tryez, nga trupi i t cilit ata nxorn dika prmes disa shiringave t mdha. Isha ve fmij dhe isha i llahtarisur, nuk e kuptoja at q po ndodhte. Arrija t vreja vetm se viktima qe mbledhur kruspull, si t qe nj mace: gjunjt i kishte t bashkuar dhe shpinn t prkulur.

    U ulm n nj knd dhe prisnin q ndrhyrja kirurgjikale t prfundonte. Mjekt nuk mbanin veshjet tipike qe prdoren gjat ndrhyrjeve kirurgjikale. Mbanin dorashka gome dhe prparse me ngjyr jeshile. M kujtohet dyshemeja ku u ula pr t'u lutur pr mshir, e mbushur me shiringa, shishe plastike bosh dhe garza t prlyera me gjak. Tryeza ku kryheshin operacionet qe gjigande... e vran viktimn, t cilit i hoqn shtylln kurrizore, e vendosn mbi nj shtrat me rrota dhe e nxorn nga dhoma. Pas ksaj solln personin gjysm t vdekur q e kisha par n nj qeli ndrsa kaloja npr korridor. Ishte i tri i verdh, plot plag dhe delironte. E vun nn anestezi. Nxitonin shum. Vun n fytyr maskat kirurgjikale dhe prgatitn ent mbajtse. Viktima qe lidhur n nj lloj aparati, i cili mbase shrbente pr t'i thithur gjakun. Nisa t humbja ndjenjat... M prndjekin vegime t llahtarshme. I pash teksa prisnin nj kufom me sharr.

    Viktima qe fillimisht i mbshtjell me araf e m pas me plastik t trash. M pas disa njerz erdhn dhe morn copat e prera t kufoms. Trembesha se m kishte ardhur radha mua pr t m vendosur mbi tryez, por nuk nxora z, pasi trembesha nga burri pa flok q m kishte drejtuar armn. Duke qen se isha i smur nga hepatiti akut, vendosn q s pari t m kuronin e m pas t m hiqnin organet. Ather ndodhi q un arrita t'i shptoja shtpis s llahtarshme, duke marr me vete horrorin e vdekjes. Thon q koha

    shron gjithka. Nuk shron asgj. Shkatrron. Brenda meje tani gjen ve rrnoja, rrnoja t pluhurosura e t varrosura". N intervistn e dhn pr "Zrin e Rusis", autori i novels, Sasha Milivojev tregoi se si e kishte krijuar librin "Djali i shtpis s verdh", personazhi kryesor i t cilit ia kishte dal t arratisej nga spitali e t'i shptonte vdekjes. Kur studiova listn e njerzve t rrmbyer n Kosov e t zhdukur pa ln gjurm, zbulova shum detaje mbi fatin e tyre t llahtarshm. N list numrohen 1.128 vet gra, fmij e priftrinj. Nuk gjendet asnj gjurm e tyre... e mblodha materialin pr noveln duke folur me dshmitar q humbn t afrmit n Kosov... autori i nj novele ka t drejt t imagjinoj ngjarje e ndodhi, por n kt rast nuk mu desh t sajoj asgj: n kt rast mjaftojn ngjarjet reale, ndodhi t nj realiteti makabr. E pash gjithka si n nj ekran kinemaje.

    Nuk isha un ai q nisi luftn n Kosov. Mbi mua u hodhn gjithashtu bomba n vitin 1999 pr shkak t shtjes s Raakut, vendi ku u pretendua se serbt masakruan shqiptart. Ishte NATO ajo q bombardoi serbt dhe u ndezi shqiptarve dritn jeshile t przinin e t vrisnin njerzit tan, si dhe t krijonin nj shtet kriminel n territorin e atdheut ton, me ndihmn e parave t ardhura nga shitja e mineraleve q na vodhn, si dhe nga organet e trafikuara prej civilve t rrmbyer. Dhe nse dikush do t vr n heshtje shtjen e transplantimit ilegal t organeve n Ballkan, do t thot se ai person ose sht duke mbrojtur veten apo dik tjetr nga drejtsia, ose turp i prbotshm. Novela "Djali i shtpis s verdh" duket se sht n gjendje t'i demonstroj bots se ne nuk jemi "njerzit m t prirur drejt gjenocidit n mbar botn", si krkojn t na portretizojn. Prokurort serb duhet t bjn publik informacionin pr varrezat sekrete n t njjtn form si bn publike dshmin e dshmitarit q tani gjendet nn programin e mbrojtjes, nj ish- pjestar i Ushtris lirimtare t Kosovs, q tregoi pr heqjen e zemrs nga nj serb i gjall. Duke vepruar kshtu ata mund t vrtetojn gjenocidin ndaj serbve.

    (e.m/GazetaShqiptare/BalkanWeb)
    Fotografit e Bashkngjitura Fotografit e Bashkngjitura  

  2. #2
    . Maska e illyrian rex
    Antarsuar
    11-10-2009
    Vendndodhja
    ne fronin tim
    Postime
    4,574
    Faleminderit
    4
    9 falenderime n 9 postime
    hahahahahahhaahahhahahahahahahahahahahahahahahahah ahahahhahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahaha hahahahahaahahahahahahahahahahahahahahahahahahahah ahahahahaahahahahahahahahahahahahahahaahahahahahha hahahaahahahahahahahahahhahahahahahahahahahahahaha hahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahaha hahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahaha hahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahaha hahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahaha hahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahaha hahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahaha hahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahaha hahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahaha hahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahaha hahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahaha.

    Jane maestro per propagande. Ja si mundohen me histori te trilluara te barasvleresojne krimet serbe me ato shqiptare.

    Faktet, ku jane faktet?
    Nese nje dite dalin fakte te tilla do te jem i pari qe do ti denoj. Por, kurre nuk besoj se dicka e tille ka ndodhe. Hetimet jane duke u zhvillu. T'ia leme kohes.

  3. #3
    i/e regjistruar
    Antarsuar
    13-08-2012
    Postime
    193
    Faleminderit
    0
    0 falenderime n 0 postime
    jo mor cfare ti leme kohes po i lame dhe me shume kohe keta do e bejne nga 300 ne 3000 dhe ata mijera te zhdukurit ne Kosove do te harrohen, eshte per te ardhur shume keq!!

  4. #4
    i/e regjistruar Maska e Prudence
    Antarsuar
    11-03-2008
    Postime
    2,437
    Faleminderit
    77
    124 falenderime n 80 postime
    nese eshte e vertete...shume tronditese
    "M e mira sht armike e s mirs"

  5. #5
    . Maska e illyrian rex
    Antarsuar
    11-10-2009
    Vendndodhja
    ne fronin tim
    Postime
    4,574
    Faleminderit
    4
    9 falenderime n 9 postime
    Citim Postuar m par nga ana_gend Lexo Postimin
    jo mor cfare ti leme kohes po i lame dhe me shume kohe keta do e bejne nga 300 ne 3000 dhe ata mijera te zhdukurit ne Kosove do te harrohen, eshte per te ardhur shume keq!!
    Hetimet e bazuara ne deklaratat e Dick Marty (cfar emri Dick) jane ne proces. Do te dilet me nje rezultat perfundimtar te hetimeve dhe nese aty mohohet mundesia qe te kete ndodhur dicka e tille atehere jo 300 por le ti propagandojne edhe 3 milion. Nuk e ha kush.

    Perendimi e ka pa se cila eshte fuqia propagandistike e Serbise, dhe cka jane ne gjendje te bejne ata per qellime propagandistike, ne kohen kur u perball me ta gjate sulmeve ajrore. Jane pa kredibilitet. Keto pallavra mund ti ha vetem dikush ne Rusi a ne ndonje vend tjeter me menatlitet te serbeve.

  6. #6
    i/e regjistruar Maska e SKIFTERI&12.05
    Antarsuar
    04-11-2007
    Postime
    424
    Faleminderit
    9
    8 falenderime n 8 postime
    Gjat bombardimeve te natose ne serrbi propaganda serrbe kishte arritur kulmine si kunder pergjigjeje nato bombardoj edhe TV serrbijen ,
    Ndersa para gazetarve gjenerali vesli klark kishte then (citoj) se pota kishte serrbija ekonomin e zhvilluar si propaganden dote ishte tigri i ballkanite.

  7. #7
    i/e regjistruar Maska e teta
    Antarsuar
    25-10-2005
    Postime
    2,011
    Faleminderit
    22
    35 falenderime n 29 postime
    mua me ka zen lufta e kosoves ne beograd

    dhe derisa isha atje ,me lajmet qe jepnin ata,une qe isha qytetare e kosoves arrita te ju besoi ngjarjeve te transmetuara.
    nje shembull:
    transmetohej se jan rrezuar 24 avion te natos ,e ate e transmetoi direkt nje pilot i aviacionit serb.(kjo muajin e par te luftes se pastaj u largova nga aty)

    kur ika ne nje teren tjeter e mora vesh se eshte rrezuar vetem nje avion natoje ,edhe ate nga nje prishje si tip avarie jo se e rrezuan serbet,plus qqe pilot qe dha ato info e kishin marr nga spitali e e kishin ven ne emision te lajmeve,dhe te nesemren ka vdek sepse i kish
    demtuar avionin e tij forcat e natos.

    kso lloj lajmer u serviroheshin popullit te tyre
    pastaja ku te mos vuajn nga komplexi i superioritetit ata

    transplatimi i organeve behet ke kushte shum septike se ndryshe ai organ nuk mund te trasplatohet,e shtepia e verdh as per se afermi nuk i ploteson kushte per nje intervec kirurgjike e lere me operacion


    keto jan propaganta te kulluara ne stilin prosllav
    Ndryshuar pr her t fundit nga teta : 30-10-2012 m 05:52

  8. #8
    Perjashtuar
    Antarsuar
    13-06-2010
    Vendndodhja
    Tirane
    Postime
    467
    Faleminderit
    0
    2 falenderime n 2 postime
    Sa turp ! Nuk besoj te jet e vertet

  9. #9
    i/e regjistruar
    Antarsuar
    22-01-2011
    Postime
    2,454
    Faleminderit
    1
    29 falenderime n 26 postime
    ku ka rrace me e felliqur se ruset
    ne amerike te gjithe ruset rrojne me lemoshe ashtu si zezaket.

  10. #10
    MR. BEAN - Laden Maska e the admiral
    Antarsuar
    03-06-2009
    Vendndodhja
    European Union
    Postime
    6,947
    Faleminderit
    0
    13 falenderime n 13 postime
    Vasudhaiva Kutumbakam

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
  • Ju nuk mund t postoni n tema.
  • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
  • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
  •