Close
Faqja 5 prej 5 FillimFillim ... 345
Duke shfaqur rezultatin 81 deri 90 prej 90
  1. #81
    i/e regjistruar Maska e I KTHYERI
    Anëtarësuar
    03-12-2006
    Postime
    85
    ja ke bere qejfin Albos me ket pacavure.congratulations.

    Faleminderit per konsideraten!

    duam krie- peshkop shqiptar.kaq e veshtire per ta kuptuar.

    Qe te ta them edhe nje here ne krye te Kishes Orthodhokse do te kete vetem kryepiskop te Krishtere Orthodhoks. Mos na qani hallin se ke kemi dhe ke do te kemi ne krye ne Orthodhokset. Por une po te pyes, mqs je kaq i shqetesuar. Si e mendon ti nje Kryepiskop? Mos medon ti se nje Krypiskop apo cdo peshkop mbin nga dheu? Mund ndokush qofte edhe ju te me thoni pse Kisha Romano Katolike edhe sot e kesaj dite pas njezet vjetesh nuk ka shugurura asnje ipeshk (peshkop) shqiptar? Une per vete jam i qarte, se ju nuk ju shqeteson pse ne krye te Kishes nuk eshte nje shqiptar, por pse nuk eshte ndonje aventurier qe ti vinte zjarin Kishes.

    pse nuk flet hiresia per kohen para enverizmit?

    Te ftoj te lexosh librat "Perendia u shfaq ne mish", "Tani te gjitha u mbushen me drite" dhe "Globalizmi dhe Orthodhoksia" dhe do te shohesh edhe mendimin e Kryepiskopit mbi komunizmin.

  2. #82
    i/e regjistruar Maska e I KTHYERI
    Anëtarësuar
    03-12-2006
    Postime
    85
    Ta hanksha logjiken dhe aftesine e te lexuarit dhe kuptuarit qe e paske.

    Te befte mire!


    Ke lexu diku qe dikush kerkon ardhjen e ndonje jo-ortodoksi ne krye te kishes ortodokse te Shqiperise?

    Jo, por ajo qe une kuptoj eshte se ju doni nje Kryepiskop aventurier qe ti vere zjarin Kishes Orthodhokse.

    Ne emer te kujt flet kur thua ne jemi rehat? Kur do te mesoni qe te jepni mendim personal dhe to mos flisni ne shumes? Ke e perfaqeson ti?

    Une jam i Krishtere Orthodhoks, jam Shqiptar dhe jam i gatshem te flas ne emer te cdo Orthodhoksi qe e do Kishen, qe ne orthodhokset Shqiptare jemi rehat me kryepiskopin tone ne krye te Kishes Orthodhokse.


    Cdo respekt per ortodokset qe kane jap kontribut per ceshtjen shqiptare gjate historise. Pyetja eshte se a po e beni ju (perkrahesit e Janullatos) te njejten edhe tani.

    Une jam i krishtere Orthodhoks, dhe duke qene se jetoj ne Shqiperi dhe kam shekuj qe jetoj ne kete vend, nuk pres askend te me jape leksione patriotizmi, sepse ne kaq shekuj e kam treguar se e dua kete vend dhe fene e te pareve te mij qe kane derdhur gjak per "fe dhe per atdhe", me shume se ca te tjere. Ky jam une dhe keto jane intersat e mija, "Te dua vendin tim sepse kete vend ma dha Zoti, dhe te perpiqem per begatine e tij, sepse kjo eshte urdherese e Zotit" ne emere te ketyre Orthodhokseve po te flas.

  3. #83
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    22-01-2011
    Postime
    2,425
    Citim Postuar më parë nga I KTHYERI Lexo Postimin


    [B]

    "Te dua vendin tim sepse kete vend ma dha Zoti, dhe te perpiqem per begatine e tij, sepse kjo eshte urdherese e Zotit" ne emere te ketyre Orthodhokseve po te flas.
    ty te paska denuar zoti.
    njerzit zbuluan ameriken, kanadan, po zbulojne marsin edhe ju mereni me mesjetaret e greqise

  4. #84
    i/e regjistruar Maska e Xhemis
    Anëtarësuar
    17-11-2003
    Vendndodhja
    Iliri
    Postime
    1,431
    4 Mjerë ata që rrinë shtrirë mbi shtretër prej fildishi, që shtrihen mbi divanet e tyre dhe hanë qengjat e kopesë dhe viçat që merren nga stalla.
    5 Këndojnë me tingullin e harpës dhe ashtu si Davidi shpikin për vete vegla muzikore;
    6 pinë verë në kupa të gjëra dhe lyhen me vajrat më të mira, por nuk trishtohen për shkatërrimin e Jozefit.
    7 Prandaj do të shkojnë në robëri në krye të të internuarve dhe ata që shtrihen mbi divanet në banketet do të hiqen.( Amosi 6)

    11 Mjerë ata që ngrihen herët në mëngjes për t'u turrur pas pijeve dehëse dhe vonohen deri në mbrëmje sa të flakërohen nga vera!
    12 Në banketet e tyre ka qeste, harpa, dajre, fyell dhe verë, por ata nuk i kushtojnë kujdes veprës së Zotit dhe nuk marrin parasysh atë që ai ka bërë me duart e tij. (isaia 5)
    \

    5 Mos e doni botën, as gjërat që janë në botë. Ne qoftë se ndokush do botën, dashuria e Zotit nuk është në të, 1 e Gjonit - Kapitulli 2


    24 Dhe po jua përsëris: Eshtë më lehtë të kalojë deveja nga vrima e gjilpërës, se sa i pasuri të hyjë në mbretërinë e Perëndisë".(Mateu 19)
    Celesi i Parajses:Ska hyjni tjeter pervec Zotit, dhe se Jezusi dhe Muhamedi a.s jane profetet e Tij.

  5. #85
    Citim Postuar më parë nga ane Lexo Postimin
    Ilir ,edhe kreret musliman nuk jane aspak me te mire ,muslimanizmi dhe ortodoksizmi jane kancer i kombit tone ,ende nuk njoha(as virtualisht) nje musliman(besimtar ama) qe nuk i "qan" zemra per Turqine apo shtetet arabo-muslimane dhe nje ortodoks qe nuk i "qan" zemra per Greqine.Por nuk na kane faj as Greqia e as Turqia ,faji eshte i yni ,tek intelegjenca jone e ulte,ketyre besimtareve te ketyre feve perkatese ju bej nje pyetje ,njihni ndonje grek apo turk qe per hir besimit te perbashket kane bere gje per shqiptaret apo kane punuar kunder interesave te tyre kombetare (siq beni ju) per hir te fese e ne favor te shqiptareve?
    Une nuk besoj se gjendet mbi toke ndonje turk apo grek sado besimtar te jete qe cenon vetem pak interesin e kombit te vet per hir te bashkebesimtarit shqiptar.
    Edhe pse i je drejtuar Ilirit,
    me lejo te them dy fjale; -Ti je standarti i antishqiptarizmes midis nesh...! Pasi je duke anashkaluar ate me kryesoren, qe shqiptaret jane shqiptare ne rradhe te pare e me pas orthodhoks e mysliman.
    Nuk i plas ( me fal per shprehjen ) kujt per Greqi e as per Turqi..., por njekohesisht as per Itali ( pasi fole per mjekerroshat per parkondiço permend edhe qoset ), pasi nje shqiptar do vetem Shqiperine e me pas te tjeret...!
    Ketu dole ti si gjeli maje plehrave e po na behesh avokat..., i kujt?!, por qe mos u bazo ne disa shkrime sepse nuk jane tere shqiptaret ashtu, ka shume qe duan te terheqin vemendjen me urrejtjen fetare..., pikerisht kjo teme i sherben atyre, por mos u streso moj vajze, pasi nuk ka armiq misdis shqiptaresh. Ka vetem zemerkeq qe shtojne benxine zjarrit, me pretekstin e atdhedashurise..., jane njerez te semure, ku materja organike ne tru i'u eshte thare..., jane te lindur e te rritur me urrejtje...
    Mos bjere ne gracke te tyre, pasi vetem sa llomotisin per Atdhe por qe duan vetem sherr! Vetem kaq.
    Kush eshte ne krye te orthodhokseve te Shqiperise nuk u duhet atyre qe nuk jane, pasi vete e deklarojne, pra edhe duhet te kene delikatesen e rastit e te largohen nga kjo teme. Pasi jane te ftuar vetem ata qe jane pjesetare te atij komuniteti ne fjale...
    Te diskutojne njerezishem dhe me sinqeritet te plote, por duke mbajtur rrespektin e duhur te rastit per ke flitet, pasi eshte nje Kryepeshkop...
    Mësoi të tjerët me jetën tënde dhe jo me fjalët e tua

  6. #86
    i/e regjistruar Maska e cool_shqype
    Anëtarësuar
    30-05-2007
    Vendndodhja
    jetoj me lemoshat e nanes natyre
    Postime
    1,024
    Citim Postuar më parë nga arbereshi_niko Lexo Postimin
    je duke anashkaluar ate me kryesoren, qe shqiptaret jane shqiptare ne rradhe te pare e me pas orthodhoks e mysliman.

    Kush eshte ne krye te orthodhokseve te Shqiperise nuk u duhet atyre qe nuk jane, pasi vete e deklarojne, pra edhe duhet te kene delikatesen e rastit e te largohen nga kjo teme. Pasi jane te ftuar vetem ata qe jane pjesetare te atij komuniteti ne fjale...
    Te diskutojne njerezishem dhe me sinqeritet te plote, por duke mbajtur rrespektin e duhur te rastit per ke flitet, pasi eshte nje Kryepeshkop...
    Pajtohem 100% me idene e fragmentit te fillimit pro do te doja qe filli i saj te kishte nje tjerrje te njejte ne paragrafin e dyte ku:
    Un si Shqipetar jam i interresuar gjithashtu per c'do komunitet si per menyren se si drejtohen ashtu edhe nga kush drejtohen e udhezohen, mesohen e drejtohen qe c'do komunitet te kete nje politike dhe fryme te vecante shpirterore per te perbashket kombetare, qe te kemi nje shoqeri sa me tolerante dhe harmonike njekohesisht duke patur udheheqes si politik ashtu edhe shpirteror qe ruajne ekuilibrat sociale por edhe kane kulturen dhe principet kombetare si pike referimi ne punen e tyre.
    Eshte ne interesin e kombit tone dhe te c'do individi qe duke patur kete larmi besimesh dhe doktrinash, te kemi nje kollone qendrore te pa cenuar frymen dhe kendveshtrimin drejt nje specifike dhe objektive kombetare, ku te gjithe e te gjitha, perfshire edhe orientimin shpirteror ti sherbejne se pari kombit dhe harmonise nder besimtare.

    E si mund ta edukoje dhe udheheqe/udheheqes, nje pjese te popullates ku lideri i saj shpirteror kur as nuk i perket dhe as qe ka interesin me elementar qe ky grupim te jete pararoja e ngritjes dhe ruajtjes se vlerave kombetare. Aq me teper behet tejet i pa vend zgjedhia ne krye te saj.. PRA TE KISHES SE VETKRYESUAR SHQIPTARE JO NGA BESIMTARET POR NGA NJE PJESEZ TEATRALE TE LUAJTUR NE PRAPASKENAT POLITIKE DHE PRESIONET QE IU BENE ASAJ PREJ KISHES E POLITIKES GREKE duke shkelur rregullat / kanonet dhe historine e kishes se vetkryesuar Shqiptare.

    Kur i perket nje grupimi te caktuar qe me nje histori te gjate ka penguar dhe pengon harmonine dhe kercenon dhe ushqen luften, cenon interesin kombetar ESHTE DETYRA IME DHE BESOJ E TE GJITH ATYRE QE NDIHEN TE INTERESUAR QE ME SINQERITET DHE RESPEKT TI ZBATOJ DHE TE FLAS HAPUR PAVARESISHT POSTIT DHE TITULLIT TE ATIJ QE MENDOJ SE NUK KA TE DREJTE TE PERGOJOJE E KERCENOJE SHOQERINE DHE POPULLIN TIM PA DALLIM FEJE, KRAHINE, BESIMI E RRANGU SHOQEROR.

    PS. Temen e kisha hapur tek "Tema e shtypit te dites" ME QELLIM QE TE MERRNIN PJESE E KOMENTONIN TE GJITHE .......POR tema u retushua, ndryshua, u leviz e u sterleviz pa asnje arsye adhe askush nuk shpjegoi perse?
    each second is eternity as eternity is now,
    and now, now is forever

  7. #87
    i/e regjistruar Maska e mitjuk
    Anëtarësuar
    19-05-2005
    Vendndodhja
    Monaco
    Postime
    900
    Nese ju duket qe jeni kaq fetar dhe e quani vetveten Ortodoks pa me thuani pak se çfar dote thot ortodoks dhe çfar dote thot katolik,une qe jam besimtar i krishter i di qe tedya pyetjet qe jua parashtrova juve,por me teper kete pyetjen ,çar dote thot Ortodoks do doja te me pergjigjej Zotri Albo qe pa teklif u drejtohet shiptarve ne pergjithesi duke u then kok shkrete, doja dhe nje pyetje po albos po ju nga e keni perardhjen tuaj dhe kujt nacionaliteti i perkisni personalisht, dhe e fundit pyetjeper ty Zotri albo dhe ju qe e quani veten ortodoks,dua te ju pyes se kush e themeloj kishen ortodokse,dhe sa krenar ndjeheni ju per personin e themeloi fen ortodokse e cila doli nga gjiri i katoliçizmit,pikrisht per shum arsye i bej keto pyetje;sepse me ben pershtypje disa verejtje kunderjt Albos qe thuhej qe kur komunitetin musliman e sulmonin ai rrinte dhe shifte edhe pse ofenduese ai nuk levizte nje gisht per tu shetesuar per komunitetet shiptare te cilet kan luftuar per shiptarizem dhe jo vetem per fe. Me pa durim pres pergjigjet tuaja por do doja qe per dy pyetjet e mia te mos pyesni pleqt apo anastasin ,besoj qe ju nuk e dini nga ku dhe kush buroj ortodoksizmi dhe kush e themeloi ????????

  8. #88
    i/e regjistruar Maska e mitjuk
    Anëtarësuar
    19-05-2005
    Vendndodhja
    Monaco
    Postime
    900
    Krye peshkop Ortodoks, Hoxh ,apo Katolik, duhet te jen shqiptar 100% DHE çdo fjal lutse duhen then ship pra feve qe ne u perkasim, duhet predikuar lutur ne gjuhen shqipe dhe jo na ate Greke italiane apo Turke,simbas jush pse u dashka zevendesuar fjala Zot ne Ahlla,per deri sa ne kemi gjuhen tone dhe fjalet sna mungojne,krejt thjesht e paster duhet then Zot apo e kam gabim o njerez,nese po terhiqem dhe ju kerkoj falje.

  9. #89
    i/e regjistruar Maska e mitjuk
    Anëtarësuar
    19-05-2005
    Vendndodhja
    Monaco
    Postime
    900
    Une them qe Anastasi duhet te merret vetem me besimin fetar pa i fut hundet e tija te felliqta ne politika qe te fuse popullin shqiptar ne nje luft fetare ku ne kete rast ne kemi jetuar jasht zakonisht pa probleme me gjitha komunitetet fetare, dua te them qe populli shqiptar sa do besimtar te jet ne fen Ortodokse mos te lejoj veten qe te genjehet nga fjalet e "shejta" te Anastasit i cili nxjerr vetem vrer nga goja e tije kundrejt liris dhe te drejtave fetare te kombit shqiptare,ky anastasi i Greiqis eshte i disponueshem vetem per te perçar popullin shqiptare,Turpi bie mbi popullin tone qe ndikohet nga gjera te pa vlera qe qet kisha Greke une kshu do i quaja kisha greke perderi sa ne krye te kishave jane prifterinj e Greqise,une them qe kishat tona ortodokse apo qofshin ato katolike,nuk duhet te pranohen prifterinje Italian apo Grek,ju lutem gjith shqiptarve te mos ndikohen nga politikat poshteruese te kujd do qofshin;ILIA SPIRO DUA TE TE THEM QE KISHAT ORTODOKSE NE SHQIPERI JAN SHQIPTARE DHE NE KRYE TE KETYRE KISHAVE DUHET TE JEN PO SHQIPTARE. me kete qe thua ti eshte njesoj sikur ti te kesh probleme me krye familjarin tuaj i cili eshte babai juaj;dhe nese babai juaj ste pelqen per menyren e organizimit familjar;ti thua qe do e nderroje babain tend me nje baba qe skeni as lidhje gjaku dhe biles seshte as shqiptare,ILIA mos ma keqkupto komentimin ju lutem sepse nuk dua te keqkuptohesh dhe ta marresh per ofendim,sepse nuk po mundohem te jem fyes por po mundohem te jem sa me bindes qe jeni gabim ne qendrimin tuaj dhe dashamiresis ndaj krye peshkopit Anastas

  10. #90
    Haters Gona Hate
    Anëtarësuar
    20-11-2012
    Vendndodhja
    Shkoder,Albania
    Postime
    24
    ''Feja e shqiptarit eshte shqiptaria'' kjo eshte shprehje qe e kane thene burrat me te mire sesa keto burrat e sotem qe po qeverisnin.
    Une i perkas besimit musliman dhe per mua te gjithe kemi nje zot dhe te per vete nuk besoj ne te. Mua nuk me plas per Siri , Palestine etj mua me plas vetem per njerezit e mi dhe kombin tim. Kur keta te dy jane ne rregull atehere mund te informohem per keto te tjerat. Sa i perket Turiqise eshte e vertete qe na ka sjelle shume vuajtje por mos harroni incidentin ne 1997 kur Greqia pruri trupat ne kufi dhe ishte pikerisht kryeministri turk ai qe tha grekve ''Nese kaloni thjesht majen e gishtit ne Shqiperi atehere ne do t'ju shuajme si komb'' dhe sot Turqia vazhdon te na ndihmoje dhe te na mbroje ndoshta kete e ben per te korrigjuar gabimin qe ka bere per demet e medhaja qe ka bere. Pastaj shqiptaret kurre s'kane qene te bashkuar gjithmone jane munduar t'ia fusin njeri tjetrin dhe sot vazhdon perseri kjo situate. Pastaj mos harroni as harroni as incidentin me varret e Boboshtices ne Korce? E dini kete incident dhe kush ishte shkaktari ??

Faqja 5 prej 5 FillimFillim ... 345

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund të hapni tema të reja.
  • Ju nuk mund të postoni në tema.
  • Ju nuk mund të bashkëngjitni skedarë.
  • Ju nuk mund të ndryshoni postimet tuaja.
  •