Close
Faqja 13 prej 13 FillimFillim ... 3111213
Duke shfaqur rezultatin 241 deri 259 prej 259
 1. #241
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  18-08-2003
  Postime
  135
  N pjesn m t madhe kjo sht arritur, sepse prndryshe Janullatosi nuk do t mbijetonte n Shqipri.

  Pra, jan ndrtuar e rindrtuar kisha, jan prgatitur priftrinj, dhe shumica e kishave t qyteteve, t paktn, jan mbuluar me priftrinj shqiptar. Dhe pr kt merit ka edhe Janullatosi.

  Problemi qndron pr gjysmn e kishs q sht jasht Shqipris, pr diasporn q u krijua mbas vitit 1991, kur Janullatosi filloi rilindjen e kishs. KOASH-i nuk ka hapur asnj kish dhe madje ka penguar hapjen e kishs n Athin, gj q kisha greke e ka lejuar qysh n nntor 1999. Tani, kryepeshkopi po i bn luft, nprmjet disa horrave t paguar n internet, dy kishave shqiptare n Kanada.

  Ve ksaj, KOASh-i ndalon prdorimin e gjuhs shqipe n kishn e Sarands, ku sht e justifikueshme deri diku, prderisa kishn e ndrtoi Banka e Greqis, por ama nuk justifikohet ndrtimi i nj salle e cila mund t prdorej pr shqiptart e Sarands.

  Pr sa i prket drejtimit t KOASh-it, ai drejtohet nga qytetar grek. Pozitat kye, domethn t kryepeshkopit, t kancelarit, t drejtorit t shkollave t priftrinjve, e disa poste t tjera njsoj t rndsisshme, mbahen nga qytetar jo shqiptar. Kta jan grek nga Greqia dhe SHBA-ja.

  Se prse ndodhin kto, ne nuk kemi shpjegime, dhe as duam t shpifim, si po bjn horrat e Janullatosit dhe t Efremit ktu. Por as mund t heshtim. Dhe ju premtojm pr kt.
  Mos asocio emrin tim me mua e me gjinin e sfurqve...
  EKUILIBR!

 2. #242
  i/e regjistruar Maska e Iliriani
  Antarsuar
  24-03-2004
  Postime
  986

  nje besimtar

  Faleminderit per pergjigjen.Problemi qe ngrita mendoj se eshte thelbesor e nje kishe duhet ta kete nje institucion edukimi e formimi qe nga prifti i thjeshte deri te kryepeshkopi.A keta njerez te hierarkise te vijne e te rrjedhin nga ku bazohet kisha ortodokse shqiptare nga shqiptaret ortodoks.Dhe keshtu duhet te jete e jo drejtuesit te vijne si me vinc ne krye pa perfaqesuar komunitetin e nje fshati,lagje a qyteti.E kur nuk je ngritur nga ky komunitet nuk perfaqeson e nuk punon per te e duke humbur legjitimitetin moral se ate ligjor kuptohet ne shqiperi tani nuk veprojne ligjet se po te vepronin cdo gje do qe e puthitur.

  Po ndalem pak dhe te ana ekonomike.Nuk jam i mendimit se po dhane parat banka greke duhet te flitet greqisht ne ate kishe,mos haro po te mos i jipnim ne token ku do ta ngrinin kishen ne ajer. Te pakten ta deklaroj qe me pare kete.
  Ne dihet kemi veshtiresi ekonomike e ketu ka hapesire per spekullime.
  A mund kisha ortodokse shqiptare te vetfinancohet se keshtu fiton pavaresine e plot?
  Ka ardhur koha ti bejme vetes kete pyetje e te nisim te gjejme rruget se kjo eshte nje nga kolonat e pavaresis se kishes.Atehere kisha do jete e tera jona e ti a une a ndoshta femite tane do beheshin prifterinj e kryepeshkop e nuk do rinin te degjonin prifterinj nga greqia qe u mohojn kishen e tyre.
  Une besoj se po. E ne qofte se tani nuk kemi burime financiare duhet te pakten te fillojm te mendojm per te e te hapim nje debat per te.
  Cdo kishe ne baze te madhesis se saj e vetfinancon veten dhe kjo eshte boterisht e provuar nga gjith kishat.
  Po duhen te pare te perdorim me i mire i fondeve.Pse duhen harxhuar miliona te bejme kisha dhe ku nuk ka njeri e te mos i harxhojme keto pare ne edukimin e prifterinjve te rinj e financimin e tyre.A nuk duhet te kete nje debat per perdorimin e fondeve.
  Ne disa vende qeverit financojne kishat me pjes te buxhetit ose taksave e kuptohet qeveria shqiptare i ka borxhe te medha kishes e duhet te financoj te mbroj dhe pavaresin e saj se kjo eshte e lidhur dhe me te dhe me stabilitetin e vendit. Ka shume per te fole,menduar e bere po sidoqojt keto jane disa nga mendimet e mija.Faleminderit
  Ndryshuar pr her t fundit nga Iliriani : 05-04-2004 m 21:41

 3. #243
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  18-08-2003
  Postime
  135
  T lumt, Bledi!

  N qoft se mendonin edhe shqiptar t tjer si ti, gjrat do t ishin pak m ndryshe. Problemi sht se ne i themi dhe i harrojm, nuk aktivizohemi e t krijojm lidhje bashkpunimi me njri-tjetrin. Ndrsa Janullatos ka rrjete t tra bashkpunimi me shqiptar, prderisa ka punsuar qindra familje n bizneset q financon kisha. Sigurisht q shteti shqiptar e dha vendin pr t br kishn n Sarand, atje ku ka pas qen, por shum bukur atje mund t bhen dy mesha: nj n greqisht pr minoritart, dhe nj n shqip pr shqiptart. Nuk mund t mohohet greqishtja, por sigurisht duhet edhe shqipja. Kjo sht nj pyetje, t ciln Janullatosi nuk do t mund t shmang para se t largohet nga bota shqiptare, a nga gjith bota, si t gjith ne. Prndryshe historia ka pr ta gjykuar rrept.

  Pra, Bledi, kto q thua ti jan fjal me vend por utopike/pa baz. Sepse kur Janulatosi lufton priftrinjt shqiptar q e kritikojn, ata q jan syhapt rrin indiferent dhe nuk prfshihen n kto debate.
  Mos asocio emrin tim me mua e me gjinin e sfurqve...
  EKUILIBR!

 4. #244
  i/e regjistruar Maska e Iliriani
  Antarsuar
  24-03-2004
  Postime
  986
  Cdo gje ne fillim para se te realizohet eshte nje ide nje mendim e mund ta quash nje utopi.
  Po prandaj eshte dhe ky forum per te shkembyer idera e mendime e kur shikojm se kemi shqetesime te perbashketa kjo te shtyn dhe me shume.
  Nje bullgare me habiti kur me tha se te njejten gje donin te benin grekerit dhe ne bullgari.
  Faminderit

 5. #245
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  18-08-2003
  Postime
  135
  far donin t bnin grekt n Bullgari?
  Mos asocio emrin tim me mua e me gjinin e sfurqve...
  EKUILIBR!

 6. #246
  i/e regjistruar Maska e Iliriani
  Antarsuar
  24-03-2004
  Postime
  986
  Me mbahet mend se duke biseduar me nje bullgare e po i shpjegoja historine e ardhjes te nje kryepeshkopi grek ne krye te kishes shqiptare.Ajo u duk shume familjare me kete histori e me shpjegoi se ne kohen e rigritjes se kishes ne bullgari grekerit donin te benin te njejten gje atje te vinin nje kryepeshkop grek e me tej po ata qendruan e nuk i lane e kryepeshkopi i bullgaris eshte bullgar.Nuk di me shume hollesira po po te kerkosh gjen se greqia ka krijur e ka pasur probleme me gjith vendet e rajonit.
  E po duam ndihme nuk eshte greqia vendi i vetem me ortodoks.
  Sot pas 12 vjetesh duhet ta pyesim kryepeshkopin ku eshte angazhimi yt per ringritjen e kishes dhe justifikimi kryesor se shqiperia nuk kishte prifternj per rangjet e larta te vume ty.Po sot pas 12 vjetesh kohe e mjaftushme per ngritje e tyre sa nga ata jane bere e ca vendi zene ne hirearkine e kishes.
  A kemi nje kandidat shqiptar per kryepeshkop pas nje kohe te mjaftushme 12 vjecare.
  Eshte koha te fillojm te bejm kete pyetje e te mos presim momentin e fundit.
  Ne se jo atehere ca pune ke bere?
  Ne qofte se ai nuk i qendron atij premtimi kjo tregon se ai ka genjyer e mashtruar per te marr ate post gje qe e ben ate pa integritet moral e qe humb besimin ne te.
  E ti je udheheqsi i besimtareve e ke mision te ringjallesh besimin!
  Ne se ai ka qellime te tjera ti shpall e do ta shikoje sa njerez do ti vene pas.
  Nuk e di si besimtar si mund te besoj nje njeriu te tille?
  Ndryshuar pr her t fundit nga Iliriani : 06-04-2004 m 12:30

 7. #247
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  18-08-2003
  Postime
  135
  Citim Postuar m par nga bledi gjokaj
  Me mbahet mend se duke biseduar me nje bullgare e po i shpjegoja historine e ardhjes te nje kryepeshkopi grek ne krye te kishes shqiptare.Ajo u duk shume familjare me kete histori e me shpjegoi se ne kohen e rigritjes se kishes ne bullgari grekerit donin te benin te njejten gje atje te vinin nje kryepeshkop grek e me tej po ata qendruan e nuk i lane e kryepeshkopi i bullgaris eshte bullgar.Nuk di me shume hollesira po po te kerkosh gjen se greqia ka krijur e ka pasur probleme me gjith vendet e rajonit.?
  Kjo sht e vrtet, por ama kisha e Bullgaris u persekutua por nuk u zhduk krejt, si n Shqipri. Pra n Bullgari ka kaq peshkop saq nuk iu bie radha grekrve.
  Mos asocio emrin tim me mua e me gjinin e sfurqve...
  EKUILIBR!

 8. #248
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  18-08-2003
  Postime
  135
  Citim Postuar m par nga bledi gjokaj
  E po duam ndihme nuk eshte greqia vendi i vetem me ortodoks.?
  Po, por kto jan gjynahet e At Artur Liolinit, i cili jo vetm q i siguroi vizn Janullatosit dhe i mbushi mendjen Ramiz ALis q Janullatos t futesh n Shqipri, por edhe sot vazhdon t mbshtes Janullatosin, pr prfitime personale e familjare.
  Mos asocio emrin tim me mua e me gjinin e sfurqve...
  EKUILIBR!

 9. #249
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  18-08-2003
  Postime
  135
  Citim Postuar m par nga bledi gjokaj
  Po sot pas 12 vjetesh kohe e mjaftushme per ngritje e tyre sa nga ata jane bere e ca vendi zene ne hirearkine e kishes.
  A kemi nje kandidat shqiptar per kryepeshkop pas nje kohe te mjaftushme 12 vjecare.
  Eshte koha te fillojm te bejm kete pyetje e te mos presim momentin e fundit.
  Ne se jo atehere ca pune ke bere?
  Ne qofte se ai nuk i qendron atij premtimi kjo tregon se ai ka genjyer e mashtruar per te marr ate post gje qe e ben ate pa integritet moral e qe humb besimin ne te.
  E ti je udheheqsi i besimtareve e ke mision te ringjallesh besimin!
  Ne se ai ka qellime te tjera ti shpall e do ta shikoje sa njerez do ti vene pas.
  Nuk e di si besimtar si mund te besoj nje njeriu te tille?
  N Shqipri jan prdorur teknika q ia kan bullallepsur shum ortodoks, deri n magji. Shiko se si reagojn ktu n Forum pr tema t tilla. SHprfytyrohen krejt dhe e humbasin gjykimin. Sigurisht q nse Shqipria nuk ka mundur t nxjerr mbas 12 vjetsh nj kandidat pr kryepeshkop, vetm ky fakt mjafton pr ti thn Janullatosit faleminderit dhe lamtumir, jo mirupafshim.
  Mos asocio emrin tim me mua e me gjinin e sfurqve...
  EKUILIBR!

 10. #250
  i/e regjistruar Maska e Iliriani
  Antarsuar
  24-03-2004
  Postime
  986

  besim paqe

  Permende mesiper venjen e Janullatosit ne krye te kishes dicka e eret e jo transparente per krishteret ortodoks shqiptar.
  Lojtaret e saj nuk jane shpjeguar e nuk kane treguar te verteten.
  Kam lexuar dicka nga ylli Popa po me vjen keq se kisha tjete pershtypje per te po jo vetem nuk sqaronte po perpiqej ta sqaronte pa thene asgje.E ka botuar revista Klan.
  Nuk kemi pasur asgje nga At Artur Liolini,Ramiz Alia,Sali Berisha e nuk dihet ne ka pasur e kandidat te tjere dhe kush ka qene.
  Nje miku im qe ka qene me nje keshill te autoqefalisteve ate kohe me ka thene qe ai e kreu ceremonin ne 15-katesh [dicka jo normale nje hotel a motel e jo kishe]e ata protesuan per kete.

 11. #251
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  18-08-2003
  Postime
  135
  Askush nuk e di t vrtetn 100 pr 100, por disa t dhna jan faktuese. Se Ramiy Alia nuk do tia jepte vizn nse Artur Liolini do t thoshte jo. M von Janullatosi ia drodhi edhe Liolinit dhe e njoftoi se do t bhej kryepeshkop vetm tre dit para, prandaj dhe Liolini reagoi ather ashpr. N fakt jo Liolini sesa nj grusht njerzish me Liolinin bashk. Ishte athere kur Janullatosi u b kryepeshkop dhe shkuan tek 15-katshi pr t prfunduar ceremonin Turp edhe kjo, n nj koh q duhesh pezulluar do gj e t pritej vullneti i popullit. Nuk dim se prse Sali Berisha e pranoi dhe e njohu kt gj, sepse n qoft se Berisha nuk e njihte si kryepeshkop, ai nuk do t ishte i till. Ndrsa shtja e Ylli Pops sht akoma edhe m misterioze.
  Mos asocio emrin tim me mua e me gjinin e sfurqve...
  EKUILIBR!

 12. #252
  i/e regjistruar Maska e Iliriani
  Antarsuar
  24-03-2004
  Postime
  986
  Po te shikosh ne histori mardhenjet shqiptaro-greke eshte e lehte ti kuptosh e une besoj cdo njeri ne shqiperi i kupton se loja greke eshte aq bajate sa nuk do shume mend ta kuptosh.
  Dorezimi i udheheqjes shqiptare ne ate kohe e cila bente llogarite vetem per diten e jo per te ardhmen i motivoi ata nje qendres e thjeshte e morale do qe rruga me me pak kosto e do ti dekurajonte e do tu tregonte kufit ketyre njerezve.
  Po une sic do njeri dua nje kishe normale e me prifteri peshkop e kryepeshkop te dale nga besimtaret shqiptar ortodoks se kjo kishe eshte e tyre dhe e zotit e nuk eshte mire qe perdoret si istrument politik nga klane greke.
  Kjo do te zhduk debatet e do leje kishen tone ne paqe e do rit besimin po ashtu.
  Gjith keto debate e konflikte te futura nga loja me kryepeshkopin do zhduken.
  Ne nje fare menyre do ndimoj paqen ne rajon se perpjekja e ketyre grupeve greke eshte nje perpjekje per krijime konflikti e si rezultat destabilizimin e rajonit.
  Leni besimtaret dhe kishen e tyre.
  Une besoj se nuk kane te ardhme me gjithe parate qe hedhin e mercenaret qe paguajne se nuk ben dot ligjin ne vendin e tjetrit.
  E vetmja gje qe prodhojne jane keto debate e konflikte qe tu vij turp per kete se dalin dhe ne emer te zotit e krishterimit.

 13. #253
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  18-08-2003
  Postime
  135
  Citim Postuar m par nga bledi gjokaj
  Une besoj se nuk kane te ardhme me gjithe parate qe hedhin e mercenaret qe paguajne se nuk ben dot ligjin ne vendin e tjetrit.
  E vetmja gje qe prodhojne jane keto debate e konflikte qe tu vij turp per kete se dalin dhe ne emer te zotit e krishterimit.
  do t ishte mir po t ishte kshtu si e thoni ju. Situata e krijuar sot n Shqipri nuk ndryshon leht vetm me ikjen e nj kryepeshkopi, a m mir me zgjdhjen e nj kryepeshkopi shqiptar. Po t lexoni mir shkrimet pr cilat sht hapur gjith ky debat (n www.shqiptarortodoks.com /shkrime mbi shtjet ortodokse shqiptare), atje duket qart politika pr bastardimin e gjuhs dhe pr mbjelljen e nj fare afatgjat. Pastaj mos harro se ky brez rritet nga J anullatosi, me parat por dhe me idet e tij, t cilat nuk rrnjosen aq kollaj.
  Mos asocio emrin tim me mua e me gjinin e sfurqve...
  EKUILIBR!

 14. #254
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  18-08-2003
  Postime
  135

  update per prillin tek www.shqiptarortodoks.com

  Tek faqja www.shqiptarortodoks.com kt jav jan shtuar t dhnat e reja (update) pr muajin prill:

  1. Ungjilli sipas Mattheut n arbrishte, paralel me prkthimin italisht, botim i peshkopats s arbreshbe t Italis. Kt mund ta gjeni tek 'tekste biblike'

  2. Mesha Hyjnore prkthyer dhe botuar nga Kryepeshkop Fan Noli (1941), tek 'tekste liturgjike).

  3. Historiku i kishs s Torontos ndar me data dhe ngjarje.

  Kto munda t lokalizoj tek www.shqiptarortodoks.com , faqja e vetme ortodokse n gjuhn shqipe.
  Mos asocio emrin tim me mua e me gjinin e sfurqve...
  EKUILIBR!

 15. #255
  Agim Bardhi
  Antarsuar
  07-04-2004
  Vendndodhja
  Elbasan.
  Mosha
  39
  Postime
  43

  Foti Cici vjedh te drejten e autorit.

  Fotot jane marre nga interneti i Kishes ne Shqiperi (www.orthodoxalbania.org) dhe nga ai i Foti Cicit (www.albanianorthodox.com).
  Megjithese Foti Cici s'e sheh dot me sy Janullatosin, prape i ka vjedhur Kishes qe ai drejton logon dhe elemente nga faqja e internetit. Ky skandal eshte i pari i ketij lloji per nje njeri qe pretendon te jete i fese.
  Foto bbb eshte marre nga interneti i KOASH, ndersa albmap nga interneti i Cicit.

  Foto ccc paraqet logon zyrtare te Kishes Orthodhokse Autoqefale te Shqiperise, e njohur zyrtarisht, ndersa foto cross-sq, paraqet logon e vjedhur te Foti Cicit qe ka vendosur ne faqen e tij te internetit.
  Eshte e sigurt se per ta bere kete ai nuk ka marre lejen e Anastasit, pasi edhe po te donte t'ia jepte nuk e lejojne rregullat nderkombetare mbi siglat e institucioneve.
  Kerkohet opinioni i anetareve te ketij Forumi mbi kete skandal te sapozbuluar.

  Shihni temen e hapur posacerisht per te pare fotografite dhe provat mbi kete skandal.
  Ndryshuar pr her t fundit nga Agim Bardhi : 07-04-2004 m 12:56

 16. #256
  i/e regjistruar Maska e Iliriani
  Antarsuar
  24-03-2004
  Postime
  986

  Paqe bashkim

  Faleminderit o 'Agim' qe na hap nje teme pavaresisht se nuk di si hapet nje teme po ska rendesi rendesi ka te zihemi ne shqiptaret 'alvanosat'.

  Kisha ortodokse shqiptare eshte nje pasuri e shqiptareve e u perket atyre.
  Edhe une e kam ate inkone ne tavolinen time [nuk e di mos kam bere ndonje vjedhje qe perdor inkonat e kishes time].

  Ai qe do te vjedh eshte ai joshqiptari qe do tju marri kishen shqiptareve e tu mohoj atyre te jene prifterinj peshkopa e kryepeshkopa ne kishen e tyre sepse
  ne shqiptaret 'alvanosat' nuk i bejme dot keto pune e duhet te na vije nje nga greqia e ne vetem duhet te punojme per grekerit si ne greqi e ne shqiperi.

  Shikoj disa njerez ne kete forum qe perpiqen te krijojne 'debate' zenka konflikte
  ndarje jasht frymes se krishtere.
  Ka njerez qe kane para e se kane per gje te mbajne ca adolishent ne keto forume per te mbjell keto zenka sic bente nje kanditat per kryetar bashkie ne zgjedhjet e fundit lokale.

 17. #257
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  18-08-2003
  Postime
  135
  Cilat foto, Agim? Mund t na i drgoni ktu?
  Faleminderit.
  Mos asocio emrin tim me mua e me gjinin e sfurqve...
  EKUILIBR!

 18. #258
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  18-08-2003
  Postime
  135

  ha, ha ha....

  Mund t t ndihmoj, pr m lejo t prmba t gajasurit. M ndje..... po s'kemi se t bjm ndryshe.... N qoft se ju ka ngrn "gomari bukn" mund t ndryshohet kryqi, e t vihet nj kryq tjetr, apo mos doni q ta heqim se ju jeni uzurpator jo vetm t fronit por dhe t kryqit t Krishtit n Shqipri?????? OPSSS THjesht do t grafikohet nj kryq tjetr. SI duket komplimenti nga Kanadaja ju ka ardhur pr terc e jo pr mir e pr bashkim. Sepse kritikat pr ju jan plumba e jo raste t reflektoni pr mkatet tuaja kto dit t shenjta. Ju zotroni gjith t vrtetn, domethn. Sa keq na vjen q ju kemi mrzitur dhe ju shtym n sensiasione t tilla..

  Nuk ekziston ligj kundr prdorimit t kryqit. Prndryshe edhe ti do t dnoheshe pr regjistrimin dhe transferimin e file-ve ktu. Gjithsesi, ligji i huaj civil nuk zbatohet me domosdo n kt rast. Ekzistojn me dhjetra faqe n internet q kan simbolin e kryqit rus, pr shembull. Por si duket, ata jan m pak t aguar e m pak t bardh nga "Agim Bardhi"

  A do t rilumturoheshit n qoft se www.shqiptarortodoks.com rilinkon faqen e KOASh-it, t ciln me sa shoh e kan regjistruar? A doni t bhet kjo? Dhe mir kan br q e kan hequr, se ajo sht nj faqe komuniste q flet vetm pr arritjet e Partis dhe t Shokut Enver....

  Ah, desh harrova. At Foti i tha dikujt se nj i Janullatosit me pseudonimin "Agim Bardhi" i ka drguar disa emaile priftit, para disa muajve, dhe i krkonte dika konkrete...... A doni t prdor "kryqin dhe hartn" e prbashkt pr ta sjell at email ktu?
  __________________
  Mos asocio emrin tim me mua e me gjinin e sfurqve...
  EKUILIBR!

 19. #259
  i/e regjistruar Maska e Iliriani
  Antarsuar
  24-03-2004
  Postime
  986

  gazeta shekulli 07/04/2004

  Historia Shqiptare


  Zhan-Klod Faverial

  Shum koh m par se Perndia t na hidhte n kufijt e Shqipris, ne i kemi par shqiptart, dhe kemi thn: Ja, njerz me t vrtet t mir. Mendimi i mir q ishte ngjizur ndr ne, u forcua m tej nga marrdhniet q patm me Bib Dodn, princ i Mirdits.
  Dhe, q ather lindi ideja pr t studiuar nn dritn e historis, nj popull q nxirrte para nesh njerz kaq t mir, shfaqte kaq madhshti, dhe na ngjallte kaq nderim. Mjerisht, askush, t paktn aq sa ne njihnim, nuk e ka shkruar historin e saj. Ndoshta, pr kt arsye, na u desh t shnonim vet me durim faktet n lidhje me Shqiprin, t cilat i gjejm t shprndara ndr historian dhe dokumente t huaj.
  far doli si rrjedhim nga kjo pun e gjat dhe e strmundimt? Seria e paprfunduar, pa dyshim, por tekembramja, nj sr faktesh, nj pjes civile dhe t tjerat fetare, q ne sot mund tia parashtrojm lexuesit.
  Ndoshta, ende kto fakte nuk do t kishin marr nj far renditje kronologjike, pa nj udhtim q ne bm n Gora (Guruxhe pr turqit), n vitin 1884, dhe kur u kthyem prej andej, ndjem nevojn t prfitonim nga materiale t tjera, prve q i kishim mbledhur me mundim.
  Ishte nj e vrtet se, qysh nga pushtimi romak, Shqipria nuk ka patur prkatsi politike. Q ather, pr t hartuar historin e saj, nuk mund t mbshteteshe n zhvillimet politike t jets s saj kombtare.
  Por n munges t ngjarjeve politike, dukej se mund t gjeje mbshtetje n faqet e jets s saj fetare. Po ashtu, vendi ka kaluar n krishtrim qysh n koht e hershme, dhe primati i Iliris, pati krkuar strehim ndr malet shqiptare, pas shkatrrimit t Justinians nga ana e Avarve.
  Pr fat t keq ne nuk kishim llogaritur Greko-Bizantint dhe vandalizmin e tyre. Por pr shkak t vandalizmit t tyre u shkatrruan monumentet q ne patm filluar, jo vetm n jetn fetare t popullit shqiptar, por, pothuaj t t gjith gadishullit Ilirian: Ohri-Justiniana ka qen metropoli i tij nga viti 535 deri n 1767.
  Pr historianin, shkatrrimi i arkivave t nj kryeqendre kaq t rndsishme e kaq t madhe, si Metropoli Ohr-Justiniana, sht nj humbje pr t ciln nuk do t t vinte shum keq, nse ve interesit t madh n lidhje me t, nuk do t kishin shrbyer shum fakte fetare si pika orientimi pr ngjarjet civile
  Nuk sht e pavler t theksojm, gjithashtu, se peng i grindjeve fetare, t dhunshme e shekullore, midis Roms e Bizantit, ka qen Iliria. Ka qen kjo n Bizant, si rrall diku tjetr ku ndodhin grindjet fetare, por, shkaku pr t cilin sht debatuar gjithhert ishte pr zotrimin e Iliris dhe t Ohrit, metropolit t saj.
  Pra, shtja kryesore e Bizantit ishte q, t mbeste zotruese e Ohrit, dhe t mos lejonte ilirt t krijonin nj shtet m vete, si u formuan n vende t tjera, si dhe t kthente n bizantizm at q Roma e kishte romanizuar, e m tej, t zvendsonte me t folmen greke, n fillim at latinishte, e m pas edhe t folmet vendase, t cilat u bn krahinore, rurale, n krahasim me gjuhn zyrtare t pranuar nga t gjith.
  Dhe tashm, cila do t jet e ardhmja e ktyre racave t pafat dhe e ktyre vendeve t mallkuara? Ne nuk e dim. Ve dika duket e sigurt. asti pr t krijuar nj shtet t madh ka humbur njher e prgjithmon. Duhet shtuar ktu se, sa m tepr grekt do ti imponojn vetes sakrifica, her pr t fituar njrn e her pr t fituar tjetrn pjes, aq m shum do t bhen t urryer.
  Prsa i prket interesit t tanishm q i bashkangjitet njohjes, jo vetm t Shqipris, por edhe m tej, t gjith Gadishullit Ilir, ne na duket prher e m tepr se Europa e industrializuar dhe e qytetruar, bn ktu po at ka vet Europa barbare dhe endacake ka br dikur.
  07/04/2004
  KATEGORIA: Kultur
  Dergo kete lajm me email
  Jepni mendimin tuaj ketu
  Pamje e lajmit per printim

Faqja 13 prej 13 FillimFillim ... 3111213

Tema t Ngjashme

 1. Lufta ballkanike dhe Shqipria
  Nga Albin n forumin Historia shqiptare
  Prgjigje: 1
  Postimi i Fundit: 15-07-2014, 07:05
 2. Procesi i Pavarsimit t Kosovs
  Nga AsgjSikurDielli n forumin shtja kombtare
  Prgjigje: 167
  Postimi i Fundit: 12-10-2012, 06:23
 3. Njqindvjetori i lindjes s Enver Hoxhs - a dim t shkruajm pa emocione?
  Nga projekti21_dk n forumin Historia shqiptare
  Prgjigje: 500
  Postimi i Fundit: 16-10-2009, 14:46
 4. Mocioni, Berisha flet pr gjithka, por jo pr Fazlli
  Nga njemik n forumin Tema e shtypit t dits
  Prgjigje: 47
  Postimi i Fundit: 19-12-2008, 10:44
 5. Janullatos: Nuk ka prparim me djegien e kishave dhe xhamive
  Nga Jesushaus n forumin Tema e shtypit t dits
  Prgjigje: 157
  Postimi i Fundit: 08-04-2004, 07:40

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •