Close
Faqja 0 prej 6 FillimFillim 12 ... FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 102
  1. #1

    Thumbs down Përdhosën flamurin shqiptar, 5 himarjotët kërkojnë mëshirë nga Nishani

    TIRANE – Autorët e përdhosjes së flamurit shqiptar në Himarë në vitin 2003 kërkojnë mëshirë nga Presidenti i Shqipërisë, Bujar Nishani, me rastin e 100-vjetorit të Pavarësisë.

    “Komuniteti himarjot”, me anë të një letre drejtuar kreut të shtetit Bujar Nishani, kërkon faljen e dënimit për personat e dënuar për thyerjen e simboleve kombëtare të Shqipërisë në vitin 2003. Letra e cila u është shpërndarë edhe mediave, kërkon faljen e dënimit të mbetur për pesë persona.

    Ata janë dënuar për ngjarjet e vitit 2003 në Himarë, dhe janë konkretisht shtetasit Alfred Beleri, Koço Llazari, Kristina Rrapo, Vangjel Polia dhe Anxhela Kukaveci. Letra e cila i është drejtuar Presidentit të Republikës Bujar Nishani, është artikuluar në emër të “komunitetit himarjot”.

    Në të theksohet se pavarësisht kërkesave të drejtuara presidentëve të mëparshëm Bamir Topi dhe Alfred Moisiu, ata nuk ua falën dënimin të akuzuarve për thyerjen e simboleve kombëtare të Shqipërisë.

    Në letrën drejtuar Presidentit, theksohet fakti se të dënuarit kanë bërë ankim në Strasburg për vendimin sipas tyre të padrejtë të dhënë nga gjykatat shqiptare.

    Ndërkohë mediat vizive dhe të shkruara kanë fiksuar skenat se si të dënuarit në fjalë kanë grisur e fyer flamurin shqiptar gjatë procesit zgjedhor në Himarë, në vitin 2003. Stavri Marko është firmëtari i letrës drejtuar Presidentit Bujar Nishani. “Ne gjejmë rastin t’ju drejtohemi duke parë një realitet të ri, të një Shqipërie gjithmonë e më pranë Europës, e cila aspiron me angazhimet e saj shumëdimensionale të jetë protagoniste konsekuente e lirive dhe e të drejtave universale e humane, ashtu siç edhe ju e dëshmuat në fjalimin e mbajtur përkatësisht në Kombet e Bashkuara dhe në Këshillin e Europës”, shkruhet në letrën drejtuar Presidentit Bujar Nishani.
    Letra duket se ka për qëllim të nxisë kreun e shtetit për të firmosur lirimin e pesë personave në kuadër të një amnistie të pritshme me rastin e 100-vjetorit të Pavarësisë.

    (d.b/Panorama/BalkanWeb)

    p.s

    Tregoje veten qe je i meshirshem dhe liroj o z President

    Keshtu heren tjeter, do ngrihen me shume minoritare, duke perdhosur flamurin tone dhe ne te gjitheve

    Mjaft na i kan perdhosur flamurin dhe nderin tone jasht kufive, te pakten brenda kufive mos ti lejojme , por t'ju japim nje mesim te mire
    Ndryshuar për herë të fundit nga EuroStar1 : 08-10-2012 më 09:22
    Revolution 1848

  2. #2
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    04-04-2006
    Vendndodhja
    Tirone
    Postime
    8,398
    Falja e tyre eshte fyerje e flamurit ne 100 vjetorin e ngritjes se tij.
    Ne burg le te ngordhi kushdo qofte qe ngre doren mbi simbolet tona kombetare.
    ASNJE MESHIRE
    Unë jam njeri i thjeshtë.
    Kënaqem me pak.
    Më mjafton më e mira.

  3. #3
    Gjak Shqiptari Maska e Illyri
    Anëtarësuar
    05-05-2011
    Vendndodhja
    Në tokën shqiptare Dardani
    Postime
    145
    Nese i lirojne, duhet nje proteste e madhe deri sa ta shkrep ndonjeri ne drejtim te ketyre gjakprishurve
    Gegërishtja! Dialekti i të parëve tanë ILIR!

  4. #4
    i/e regjistruar Maska e cool_shqype
    Anëtarësuar
    30-05-2007
    Vendndodhja
    jetoj me lemoshat e nanes natyre
    Postime
    1,024
    Keto plehra kur familiaret e tyre lyen duart me gjakun e pafajshem te ushtareve ne Peshkepi si dhe gjate gjykimit komik te tyre nuk lane gje pa thene e share.......dhe ndyresira do ngelin.....
    un do ti liroja por jo per meshire......do tju hiqia c'do te drejte per te hyre ne Shqiperi si dhe mbi pasuri te pa tundshme......duhet ti mbajme edhe me buk keta bukshkale.
    each second is eternity as eternity is now,
    and now, now is forever

  5. #5
    Perjashtuar nga Mod.
    Anëtarësuar
    07-09-2012
    Vendndodhja
    Ne Shqiperi
    Postime
    5,308
    Ti nxirren nga burgu them une.

    Trupat per qente
    kokat mbi hu dhe te vendosen ne qender te himares

  6. #6
    I larguar Maska e Enkeleu
    Anëtarësuar
    07-12-2005
    Vendndodhja
    Prane detit i pa lare, prane drites i pa pare, prane sofres i pa ngrene, prane dijes i pa nxene...
    Postime
    4,298
    Citim Postuar më parë nga Kalama mistrec Lexo Postimin
    Ti nxirren nga burgu them une.

    Trupat per qente
    kokat mbi hu dhe te vendosen ne qender te himares
    Jam plotësisht dakord
    I lumtur është ai që nuk shpreson në asgjë, sepse nuk zhgënjehet asnjëherë...!

  7. #7
    Citim Postuar më parë nga Kalama mistrec Lexo Postimin
    Ti nxirren nga burgu them une.

    Trupat per qente
    kokat mbi hu dhe te vendosen ne qender te himares
    Une u cudita se si i kan futur ne burg, ndersa ju thoni kokat ne huj

    Lere aman se po kerkojne edhe ndonje demshpeblim per vitet e burgut pastaj
    Revolution 1848

  8. #8
    Prap e fshehur pas Teje Maska e e panjohura
    Anëtarësuar
    24-02-2007
    Vendndodhja
    Aty më gjen, nën hijen tënde që më le amanet!Nëse të duket që kam humb,më kerko atje ku fryn uragani i kohës,atje do më gjeshë,duke të kërkua Ty!
    Postime
    7,750
    Citim Postuar më parë nga Kalama mistrec Lexo Postimin
    Ti nxirren nga burgu them une.

    Trupat per qente
    kokat mbi hu dhe te vendosen ne qender te himares
    Ndrro nofken,ky nuk eshte mendim kalamajsh,edhe une pajtohem ...
    Rëndesia e një personi nuk vlerësohet nga hapësira që zë, por nga boshlleku që le kur nuk është më.

  9. #9
    Antar i PDK-s Fitimtar. Maska e Boy_XL
    Anëtarësuar
    24-10-2010
    Vendndodhja
    n'PDK
    Postime
    678
    Une u cudita se si i kan futur ne burg
    - qenkan me fat.
    Vv - Palaço+LISBA :D

  10. #10
    i/e regjistruar Maska e agonny
    Anëtarësuar
    02-08-2008
    Postime
    251
    Pikerisht lirimi ne 100 vjetorin e shpalljes se pavaresis; diten e flamurit do te ishte mekat, skandal shpresoj mos te ndodh;;

  11. #11
    Nuk kuptoj cfare lidhje ka kerkesa per amnisti me deklaraten: “Ne gjejmë rastin t’ju drejtohemi duke parë një realitet të ri, të një Shqipërie gjithmonë e më pranë Europës, e cila aspiron me angazhimet e saj shumëdimensionale të jetë protagoniste konsekuente e lirive dhe e të drejtave universale e humane, ashtu siç edhe ju e dëshmuat në fjalimin e mbajtur përkatësisht në Kombet e Bashkuara dhe në Këshillin e Europës”

    Apo futja kot?
    Te rrijne aty ku jane e te ulin koken plehrat!

  12. #12
    i/e regjistruar Maska e user010
    Anëtarësuar
    21-05-2010
    Postime
    1,219
    Kërkim amnistie me rastin e 100-vjetorit më shumë e dëmton imazhin e këtyre personave në sytë e mi, ata duhej të kishin heshtur sa më shumë me këtë rast!

    Kam përshtypjen se grekofonët e Shqipërisë vazhdojnë të mbajnë atë qëndrimin "Shqiptarët janë arixhinj e të poshtër"... pra nuk është se është bërë ndonjë përparim në lidhjet tona, pra po ti kishte përparim kërkesa për amnisti mbase nuk do ngjante ofenduese.

    Sa për personat e burgosur.. nuk njeh konkretisht ça bëhet, por që të kërkosh amnisti për mua duhet së pari të jesh penduar dhe të angazhohesh se do punosh për të kundrën e asaj që bëre.

  13. #13
    i/e regjistruar Maska e K.i EPERM
    Anëtarësuar
    09-03-2009
    Postime
    924
    ---CITIM-- është artikuluar në emër të “komunitetit himarjot”.


    .........----.........ky komunitet përbëhët nga Familjaret e tyre apo???????më gjërë !!!!!!!sa për mua të rrini aty ku jeni (as aty se meritoni)se po dolet do të hakmirreni ndaj FLAMURIT KUQ E ZI për burgun e mbajtur

    P.S--mu duk se kishin bërë ankesë në Strasburg ---po mirë kerkuan Azil në Francë apo Greqi!!!!!

  14. #14
    i/e regjistruar Maska e user010
    Anëtarësuar
    21-05-2010
    Postime
    1,219
    Jam kurioz, kush di të na përgjigjet.. a ka zëra Shqiptarë në Himarë, pra banorë që thonë se janë Shqiptarë, web site lokale shqiptare të himarës, gazeta elektronike shqiptare të himarës etj..

    E them këtë sepse që pas 90-ës me ç'do mënyrë, dhe ditë pas ditës më krijohet ideja sikur himara po bëhet sa vete dhe më shumë greke, vet fakti që detyrohemi të themi/debatojmë se himara nuk është greke tregon një humbje të madhe.

    Himarjotët (kam përshtypjen) janë shumë të suksesshëm në atë që bëjnë, me mënyra të ndryshme (organizata lokale, lidhje me grekun, gazeta elektronike, përfaqësues politikan të zjarrtë që thërrasin lart e poshtë për autonomi etj etj) dit pas dite dhe më shumë përforcojnë idenë se himara është shtet më vete dhe nuk pyesin për këmbë robi.

    Pra në qoftë se këto kanë një bazë (mbase jam dhe gabim nuk banojë në Shqipëri)... atëherë ça flasim kot për Çamëri dhe Kosovë kur po dyshohen hapur trojet e sotme të shtetit Shqiptarë.

  15. #15
    . Maska e illyrian rex
    Anëtarësuar
    11-10-2009
    Vendndodhja
    ne fronin tim
    Postime
    4,491
    Kerkese per meshire?!

    + 5 vite burg.

    Kjo duhet te jete meshira per perdhosjen e simboleve shteterore te Shqiperise. Biles diten e trazirave bertisnin 'Albania - Al Kaida'. Nga Al Kaida kerkojne meshire tani?!

  16. #16
    I love god
    Anëtarësuar
    23-02-2007
    Postime
    8,043
    pse kemi dicka ne dore ne?

    vetem cirremi neper forume

  17. #17
    . Maska e illyrian rex
    Anëtarësuar
    11-10-2009
    Vendndodhja
    ne fronin tim
    Postime
    4,491
    Citim Postuar më parë nga drague Lexo Postimin
    pse kemi dicka ne dore ne?

    vetem cirremi neper forume
    Edhe rahmetlia Aristotelis Gumas keshtu mendonte

  18. #18
    Ragnald
    Anëtarësuar
    18-06-2006
    Vendndodhja
    london
    Postime
    4,442
    Po mire, sa vite kane qe jane ne burg keta gogolat?
    Se te rrish me vite te tera pse perdhose nje cope flamur su be qameti.

    Nxirrini mer njerezit nga burgu se skane vrare njrerez gje.

  19. #19
    Love all, but trust a few Maska e angmokio
    Anëtarësuar
    02-09-2011
    Vendndodhja
    AngMoKio
    Postime
    3,928
    Citim Postuar më parë nga Smth_Poetic Lexo Postimin
    Po mire, sa vite kane qe jane ne burg keta gogolat?
    Se te rrish me vite te tera pse perdhose nje cope flamur su be qameti.

    Nxirrini mer njerezit nga burgu se skane vrare njrerez gje.
    Meqe je Musliman po te them c'thote Kurani per keta njerez.

    "Ata te cilet krijojne probleme mes njerezve jane me te keqinj se vrasesit" Kuran 2:191

    Keta plehra qe perdhosin flamurin Shqiptar meritojne ate qe tha Kalama Mistrec me siper po thuaj ne kemi politikane qe dhe shtete si Greqia me breke neper kembe na bejne te fortin.

    Nese keta kriminele qe kane perdhosur flamurin tone kombetar lirohen kjo do te jete tradhtia me e madhe qe i behet kombit tone.
    "And speak kindly to mankind '' Quran - 2:83"

  20. #20
    Peace and love
    Anëtarësuar
    16-06-2006
    Vendndodhja
    usa
    Postime
    1,897
    Ne vendin tone te dashur ndodhin cudira te papara e padegjuara. Per nje vrasej te trefishte dikush ka bere vetem 8 vjet burg. Po keta te gjoret sa vjet duhet te bejne pse dogjen nje flamur? Un jam dakord qe shteti dhe ligji duhet te funksionojne, por ti denosh kaq gjate keta individe kushdo qofshin nuk me duket normale. Nuk e di, por me kujton kohen e Enverit si pa dashje...

Faqja 0 prej 6 FillimFillim 12 ... FunditFundit

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund të hapni tema të reja.
  • Ju nuk mund të postoni në tema.
  • Ju nuk mund të bashkëngjitni skedarë.
  • Ju nuk mund të ndryshoni postimet tuaja.
  •