Close
Faqja 0 prej 6 FillimFillim 12 ... FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 108
 1. #1
  Perjashtuar
  Antarsuar
  20-08-2012
  Postime
  2,186

  Cilat jan dallimet mes krishtrimit dhe judaizmit?

  Perse te krishteret kundershtojn hebrenjt ?

  Ne far jan gabim ata sipas jush ?

  Me intereson t'i dij dallimet mes jush, dhe nga pikpamja juaj pa e perzier ketu Islamin.

 2. #2
  Sepse hebrenjte nuk pranojne shpetimtar per mekatet!

 3. #3
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  22-12-2010
  Postime
  6
  Pershendetje. Nuk ka ndryshime ne thelb, vetem njeri ndryshim per mua eshte i rendesishem. Te krishteret vene ne pah me shume sesa ligjin Dashamiresine. Kurse Hebrenjte kan ne plan te pare Ligjin.

 4. #4
  Style & Substance Maska e qeveriablu
  Antarsuar
  16-05-2011
  Postime
  1,816
  Per Krishteret Hebrejet jane sikur "vellau i madh".
  Nuk e kuptoj administraten e forumit ,qe nuk ndeshkon antisemitizmin e hapur te te gjith forumisteve musliman ketu,dhe nje pjese te madhe te krishtereve (Duke filluar nga @Daniel 00 )...Sipas rregullave te forumit duhet ndeshkuar cdo racizem njejte sikur antisemitizmi.

  I vetmi krishter ne kete mes injorantesh eshte anetari me siper !
  Mos blej asnje prodhim qe fillon me barkodin 860 (prodhime serbe),dhe ato 520 (prodhime greke) !

 5. #5
  Hebrenjte thone qe jane me te larte se njerezit e tjeter.Popull i zgjedhur nga zoti mendojne ata ngq shumica e profeteve ishin hebrenj.Ata nuk ishin besnike adhuruan vicin.

 6. #6
  i/e regjistruar Maska e user010
  Antarsuar
  21-05-2010
  Mosha
  41
  Postime
  1,219
  Un pr fat t keq vetm pr Grekun kam dituri.. di q grekt besojn dhe duan shum jezusin.. vuajtjet dhe vdekjen e tij e kan lidhur me qndrimin e hebrenjve.

  Me gjith at shumica e grekve nuk bjn ndonj diskriminim/dallim kushedi ndaj hebrenjve.. por ama kur prmenden situata t vjetra ose t sotme n t cilat hebrenjt kan at qndrimin q "ne jemi dhe m nuk ka".. grekt nuk i kursejn akuzat.

  Me pak fjal dy jan akuzat m t rndsishme nga besimtart grek kundr hebrenjve.. nj, vdekja e jezusit, dhe dy, besimi se hebrenjt duan t kontrollojn/sundojn njerzit e tjer.

 7. #7
  Perjashtuar
  Antarsuar
  23-09-2011
  Vendndodhja
  Dardan
  Postime
  1,813
  Citim Postuar m par nga qeveriablu Lexo Postimin
  Per Krishteret Hebrejet jane sikur "vellau i madh".
  Nuk e kuptoj administraten e forumit ,qe nuk ndeshkon antisemitizmin e hapur te te gjith forumisteve musliman ketu,dhe nje pjese te madhe te krishtereve (Duke filluar nga @Daniel 00 )...Sipas rregullave te forumit duhet ndeshkuar cdo racizem njejte sikur antisemitizmi.

  I vetmi krishter ne kete mes injorantesh eshte anetari me siper !
  Antisemitist jane edhe ata qe sulmojne Islamin
  Ndryshuar pr her t fundit nga Gon! : 08-10-2012 m 16:46

 8. #8
  Style & Substance Maska e qeveriablu
  Antarsuar
  16-05-2011
  Postime
  1,816
  Citim Postuar m par nga Le dvou Lexo Postimin
  Per racizem ? Anti-semitizm ?! Ooooo luja mendje luja breee !!

  Mos deshe qe t'i biem te gjunjezuar hebraizmit ?!

  Si eshte ky vella, qe konsideron derrin superior ndaj te krishterit ?!

  Si eshte ky vella, qe nenen e "zotit" te krishter, e konsideron si prostitut ?!

  Si eshte ky vella, qe dikur kerkoj vrasjen e "zotit" te vllezerve te vegjel ?

  Antari me nofken Daniel, mbron besimin e tij. Ka vetedije, edhe pse nuk e perdor gjithmon ashtu sic duhej.
  Hajde tani,trego (Ofro) referencat e ketyre rreshtave me bold qe ke sjellur.Keto fjali qe i sjell me siguri mendon qe gjinden ne Talmud,ne Bibel nuk jane...
  Ke lexuar te pakten nje flete nga Talmudi ? Nuk besoj...Per te lexuar Talmudin origjinal shko kerko te Komuna Hebreje e rrethit ku jeton,sepse nuk mundesh te gjesh ne shitje ,eventualisht munde ta gjendesh ne ndonje antikvariat (edhe pse as ketu nuk besoj qe do e gjesh !).
  E din sa eshte vuliminoz Talmudi ,te themi diku afer 6.000 flete,diku 92 libra !!!.Eshte i perkthyer i teri ne vetem ne disa gjuhe,ne gjuhen shqipe nuk e di por mendoj qe as 1 % !As rabinet e niveleve te uleta nuk munde te te japin pergjigje meritore,aq eshte vuliminoz dhe literature e rende.Ka njerez qe ia kushtojne tere jeten kesaj problematike dhe arrijne shume pak,e TI ke dalur me dy tre citate te falsifikuara te gjetura neper sajtet fashiste si Stormfront apo ato Islamike dhe don te thuash dic !
  Une nuk jam autoritet per kete liber edhe pse e lexoj cdo dite,por ajo qe e di do te mundohem te spjegoj !

  Keto citate qe sjell TI (dhe te gjitha te tjeret gjoja nga Talmudi),rrjedhin nga nje burim i vetem - nga libri "Hebreu i Talmudit" autor August Roling.E din kush eshte ky dhe prapavijen e tij dhe te "vepres" se tij ?

  Ja edhe teje nje link ku munde te lexosh nje pjese te madhe te Talmudit origjinal THE TALMUD.

  Per "Derri me superior se i Krishteri" dhe " Nena e zotit te krishter prostitut",pasi te sjellesh referencat !

  Gjer atehere Pa-Pa .
  Ndryshuar pr her t fundit nga qeveriablu : 08-10-2012 m 18:54
  Mos blej asnje prodhim qe fillon me barkodin 860 (prodhime serbe),dhe ato 520 (prodhime greke) !

 9. #9
  Style & Substance Maska e qeveriablu
  Antarsuar
  16-05-2011
  Postime
  1,816
  Citim Postuar m par nga Gon! Lexo Postimin
  Antisemitist jane edhe ata qe sulmojne Islamin
  Athua Gon,termi Antisemitizem i perket dhe perdoret ekskluzivisht vetem kunder Hebrejeve.Termi definon mllefin,urrejtjen,shpifjen dhe qendrimin negativ ndaj nje popullate te caktuar ,direkt per Hebrejet.
  Kur antisemiti flet kunder semitit,mendon per Hebrejet.Hitleri kur vritke Hebrejet ne te njejten kohe bashkepunonte me Harapet !!
  Antisemitizmi eshte ideologji antihebreje.

  Hajt tani, thuaj qe edhe Harapet dhe gjuha e tyre eshte semite .
  Mos blej asnje prodhim qe fillon me barkodin 860 (prodhime serbe),dhe ato 520 (prodhime greke) !

 10. #10
  i/e regjistruar Maska e Antiproanti
  Antarsuar
  28-07-2011
  Postime
  6,033
  Citim Postuar m par nga Gon! Lexo Postimin
  E si mos te them oj qeveri kur ashtu eshte. Gjuha arabe eshte gjuhe semite. Thote; Hitleri ka bashkepunuar me harapet kunder hebrenjeve dhe ende beson ne ate perrallen e femijeve se Hitleri mbyti hebrenjt! Luja mendje luja!!
  Nje pohim i tille ne Gjermani eshte i denueshem!
  Edhe ne Internet-Frorum...

  Perndryshe, edhe nese nuk ke simpati per dike apo per nje popull, nuk eshte e nevojshme te mohosh faktet dhe historine, edhe duke vepruar (eventualisht) ne kundershtim me ligjin, vetem per te thene dicka kunder...

 11. #11
  Perjashtuar
  Antarsuar
  20-08-2012
  Postime
  2,186
  Citim Postuar m par nga qeveriablu Lexo Postimin
  Athua Gon,termi Antisemitizem i perket dhe perdoret ekskluzivisht vetem kunder Hebrejeve.Termi definon mllefin,urrejtjen,shpifjen dhe qendrimin negativ ndaj nje popullate te caktuar ,direkt per Hebrejet.
  Kur antisemiti flet kunder semitit,mendon per Hebrejet.Hitleri kur vritke Hebrejet ne te njejten kohe bashkepunonte me Harapet !!
  Antisemitizmi eshte ideologji antihebreje.

  Hajt tani, thuaj qe edhe Harapet dhe gjuha e tyre eshte semite .
  Mos ndoshta beson se jan "popull i zgjedhun" dhe eshte blasfemi t'i kundershtojm ata ?

  Per te krishteret, ata jan vet ante-Krishti, sikurse ishte ne kohen kur e denuan me vdekje Jezu Krishtin.

  Per muslimanet, gjithashtu besohet se ante-krishti do t'vie nga ifutet.

  Muslimanet besojn se te krishteret (besimtar) dhe muslimanet do te bashkohen ne kete drejtim.

 12. #12
  Style & Substance Maska e qeveriablu
  Antarsuar
  16-05-2011
  Postime
  1,816
  Citim Postuar m par nga Gon! Lexo Postimin
  Thote; Hitleri ka bashkepunuar me harapet kunder hebrenjeve ....
  Te shtova kete fjali per te treguar qe te jesh Antisemit nuk do te thote qe je kunder dhe ti urresh popujt tjere Semit(si Arapet).Hitlerit nuk i duhej bashkepunimi me Arapet kunder Hebrejeve,sepse ne ate kohe ne tokat Arape dhe ne Palestine nuk kishte shume Hebrej.Ato gjindeshin mu ne Gjermani dhe ne Europe.
  Bashkepunimi i Hitlerit me Islamistet ishte i nje natyre tjeter qe ti me siguri as qe e ke idene...te ceka Hitlerin per te sqaruar qe edhe antisemiti me i madh nuk i urrente semitet Arap ,por VETEM semitet e tij te "dashur" Hebrejet !
  Citim Postuar m par nga Gon! Lexo Postimin
  dhe ende beson ne ate perrallen e femijeve se Hitleri mbyti hebrenjt! Luja mendje luja!!
  Nuk e di kujt i luhet mendja !...Te mohosh Holokaustin Hebre ne WW2,per mua tregon nje varferi dhe mjerim shpirteror.Munde edhe te bisedohet per numrin e viktimave Hebreje por ti mohosh edhe faktet flagrante historike qe regjimi i Hitlerit NUK ka vrare Hebreje dhe nuk ka ndodhur holokausti (gjenocidi) ndaj Hebrejeve eshte per te qare !
  Zoteri,Hitleri dhe regjimi i tij ne menyre sistematike vrane Hebrejet neper kampet e perqendrimit,origjinalin lexoje ne dokumentet naciste "Zgjidhja perfundimtare e problemit Hebre" dhe ne mijera fakte te tjera.

  Gjithmon do e them (deri sa te me perjashtojne),qe Islamiket ne logjiken e tyre jane Kognitiv retrograd dhe ne cdo tentim bisede me ta detyrohesh ti ngresh duart.Detyrohesh ti ngresh duart dhe te mos debatosh shume se egziston rreziku si te mjeket psikijater ,transfer i simptomave te Mjeku nga shoqerimi (biseda terapeutike) i tepert me pacientet !
  Ju lumt atyre (si jarigas) qe kane nerva te bisedojne me keto krijesa !
  Ndryshuar pr her t fundit nga qeveriablu : 09-10-2012 m 20:21
  Mos blej asnje prodhim qe fillon me barkodin 860 (prodhime serbe),dhe ato 520 (prodhime greke) !

 13. #13
  Style & Substance Maska e qeveriablu
  Antarsuar
  16-05-2011
  Postime
  1,816
  Citim Postuar m par nga Le dvou Lexo Postimin
  Mos ndoshta beson se jan "popull i zgjedhun" dhe eshte blasfemi t'i kundershtojm ata ?
  Sipas Bibles PO.
  Por te jesh i "zgjedhur" nuk do thote te jesh i privilegjuar,mbi te gjithe te tjeret.Ne kete kontekst do te thote qe te fitosh hirin ne "syte " e zotit,e nga Bibla munde te shihet qe kjo meshire munde te humbet shume lehte.
  Kur Hebrejet thone qe ATA jane te zgjedhurit e perendise,nuk mendojne si TI,por mendojne ne ate qe kane nje detyrim te vecante qe ti sherbejne Perendise....
  Neqoftese don nga kendi im "natyrisht qe jane te zgjedhurit e perendise" sepse Hebrejet shpiken zotin NJE (monoteizmin).Perendija atyre per here te pare ju drejtua dhe lidhi besen.Vepra i perket autorit !
  JU te Islamit dhe te Krishteret jeni vetem dege te Judaizmit.Krishterimi dhe Islami jane krijuar nga folklori Judaist,Femije te vegjel te tij ...Apo si thua @Devouqe Burbuqe - kush jane te zgjedhurit e perendise ,mos jane Muslimanet valle ?

  Per te krishteret, ata jan vet ante-Krishti, sikurse ishte ne kohen kur e denuan me vdekje Jezu Krishtin.

  Per muslimanet, gjithashtu besohet se ante-krishti do t'vie nga ifutet.

  Muslimanet besojn se te krishteret (besimtar) dhe muslimanet do te bashkohen ne kete drejtim.
  Hajde de, tani krijove koalicionin Muslimo-krishter...e kote,te krishteret ne fund te fundit do te ofrohen me me deshire me Hebrejet se sa me Muslimanet.
  Do te vie anti krishti nga "Cifutet" dhe muslimanet me te krishteret do te bashohen dhe do ti humbin nga faqja e dheut Hebrejet > Leri budalliqet !
  Ndryshuar pr her t fundit nga qeveriablu : 09-10-2012 m 21:36
  Mos blej asnje prodhim qe fillon me barkodin 860 (prodhime serbe),dhe ato 520 (prodhime greke) !

 14. #14
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  25,187
  Postimet n Bllog
  3
  Kur Shen Kozma Etoliani predikonte mes shqiptareve ne shekullin e XVIII, shprehej keshtu:

  "Bota njeh tre ligje. Ligjin e natyres se hebrejve. Ligjin e mishit te muslimaneve. Ligjin e frymes se te krishtereve. Nga keta te tre, ligji me i rende per tu mbajtur eshte ai i te krishtereve."

  Hebrejte besojne ne Ligjin e Dhiates se Vjeter, qe Zoti i dha popullit te Izraelit. Te Krishteret besojne ne Ligjin e Dhiates se Vjeter po ashtu, por te krishteret, ndryshe nga hebrejte, nuk e lidhin shpetimin e tyre me respektimin e Ligjit. Vete Krishti, Biri i Vetemlindur i Perendise, citohet te kete thene, se "...nese Zoti do te kish lene ne fuqi Ligjin e Dhiates se Vjeter, asnje njeri nuk mund te shpetonte." Ne Dhiaten e Vjeter mesojme qe Zoti korrigjon e ndeshkon edhe profetin me te madh te popullit hebre, Profetin Moisi. Te Krishteret besojne qe Jisu Krishti, eshte Biri i Vetemlindur i Perendise qe lindi prej Atit para gjithe koheve, dhe me te Cilin Ati krijoi gjithcka. Ne gjithashtu besojme se Jisu Krishti hyri ne historine e njerezimit duke lindur nga virgjeresha Mari dhe Shpirti i Shenjte. Ai ZGJODHI me vullnetin e Tij te lire qe te vere ne jete planin e Atit per shpetimin tone, te krijeses se tij te dashur. Krishti lindi e mori mish nga nena e tij, e u be njeri. Per asnje moment ai nuk rreshti se qeni Perendi dhe njeri, ai ishte Perendi-Njeri, edhe Perendi edhe Njeri, edhe te dyja keto natyra te Krishtit ishin te pandara e te paperziera me njera-tjetren. Eshte herezi per te krishterin qe te besoje se Krishti eshte vetem hyjni apo vetem njeri. Ai eshte te dyja. Ai bashkon njeriun me Perendine. Me ane te Tij, me ane te gjakut qe ai derdhi per ne ne kryq, si te gjallet edhe te vdekurit u cliruan nga prangosja e mbreterise se qoftelargut, mbreterise se vdekjes. Dhe vetem Ai ben te mundur bashkimin e krijeses me Krijuesin, njeriun me Zotin. Nuk ka rruge tjeter pervec Krishtit.

  Hebrejte nuk besojne se Krishti eshte Mesiah (Shpetimtari) i shumepritur i popullit te Izraelit per te cilin flasin profetet e Dhiates se Vjeter. Ashtu si muslimanet, ata e shohin Krishtin vetem si nje figure historike por jo si nje shpetimtar, as si Birin e Vetemlindur te Perendise.

  Shen Kozmai qe ne shekullin e XVIII u predikonte shqiptareve se sipas ligjit te natyre se hebrejve, shpirti e trupi i njeriut ndotet nga ushqimi qe ai ha. Muslimanet kane po te njejten ligj si hebrejte, por kane dhe ca rregulla shtese qe mundohen te rregullojne pasionet e mishit te njeriut, prandaj Shen Kozmai e quan "ligji i mishit". Muslimanet per shembull kane rregulla qe diktojne edhe sa gra mund te martojne, kur dhe si duhet te agjerojne. Kurse te krishteret, kane ligjin me te rrepte: ata nuk do te gjykohen per ate qe fusin ne goje, por per cdo fjale qe nxjerrin nga goja. Ligji i frymes se te krishtereve u kerkon atyre qe te kthejne faqen tjeter, te luten per armiqte e tyre e jo te hakemerren ndaj tyre. Te krishteret e kane te ndaluar qe te gjykojne nje njeri tjeter, sado mekatar qe ai te jete.

  Krishterimi nuk eshte ne kundershti me fene judaike. Krishterimi e ploteson e permbush fene judaike. Zoti i Dhiates se Vjeter eshte edhe Zoti i Dhiates se Re. Dallimi i vetem eshte se ne Dhiaten e Vjeter Zoti komunikonte me popullin e Tij nepermjet profeteve, kurse ne Dhiaten e Re Zoti na dha deshmine me te madhe dhe me te forte: na dergoi Birin e Tij te Vetemlindur, Fjalen e Perendise me te Cilin Perendia krijoi gjithcka, personin e dyte te Trinise se Shenjte, Birin e Virgjereshes Mari, Jisu Krishtin. Me ardhjen e Jisu Krishtit ne historine e njerezimit, Perendia na beri te qarte dy gjera:

  1. Dashurine e tij per ne, krijesen e tij: Perendia lejoi flijimin e Birit te Tij te Vetem te Lindur prej Tij per shpetimin tone, pasi ne nuk ishim te zote qe te shpetonim vete me ane te Ligjit.

  2. Deshmine me te madhe te ekzistences se Zotit Triun: te gjithe ata qe u kerkonin profeteve te Perendise qe te shikonin Zotin qe ta besonin, e pane Zotin tek ecte mbi kete toke mes nesh, si nje njeri.

  Prandaj ne te krishteret orthodhokse e permbledhim gjithe besimin tone me nje togfjalesh te thjeshte: Perendia eshte me ne!

  Albo

 15. #15
  Citim Postuar m par nga Albo Lexo Postimin
  Kur Shen Kozma Etoliani predikonte mes shqiptareve ne shekullin e XVIII, shprehej keshtu:

  "Bota njeh tre ligje. Ligjin e natyres se hebrejve. Ligjin e mishit te muslimaneve. Ligjin e frymes se te krishtereve. Nga keta te tre, ligji me i rende per tu mbajtur eshte ai i te krishtereve."

  Hebrejte besojne ne Ligjin e Dhiates se Vjeter, qe Zoti i dha popullit te Izraelit. Te Krishteret besojne ne Ligjin e Dhiates se Vjeter po ashtu, por te krishteret, ndryshe nga hebrejte, nuk e lidhin shpetimin e tyre me respektimin e Ligjit. Vete Krishti, Biri i Vetemlindur i Perendise, citohet te kete thene, se "...nese Zoti do te kish lene ne fuqi Ligjin e Dhiates se Vjeter, asnje njeri nuk mund te shpetonte." Ne Dhiaten e Vjeter mesojme qe Zoti korrigjon e ndeshkon edhe profetin me te madh te popullit hebre, Profetin Moisi. Te Krishteret besojne qe Jisu Krishti, eshte Biri i Vetemlindur i Perendise qe lindi prej Atit para gjithe koheve, dhe me te Cilin Ati krijoi gjithcka. Ne gjithashtu besojme se Jisu Krishti hyri ne historine e njerezimit duke lindur nga virgjeresha Mari dhe Shpirti i Shenjte. Ai ZGJODHI me vullnetin e Tij te lire qe te vere ne jete planin e Atit per shpetimin tone, te krijeses se tij te dashur. Krishti lindi e mori mish nga nena e tij, e u be njeri. Per asnje moment ai nuk rreshti se qeni Perendi dhe njeri, ai ishte Perendi-Njeri, edhe Perendi edhe Njeri, edhe te dyja keto natyra te Krishtit ishin te pandara e te paperziera me njera-tjetren. Eshte herezi per te krishterin qe te besoje se Krishti eshte vetem hyjni apo vetem njeri. Ai eshte te dyja. Ai bashkon njeriun me Perendine. Me ane te Tij, me ane te gjakut qe ai derdhi per ne ne kryq, si te gjallet edhe te vdekurit u cliruan nga prangosja e mbreterise se qoftelargut, mbreterise se vdekjes. Dhe vetem Ai ben te mundur bashkimin e krijeses me Krijuesin, njeriun me Zotin. Nuk ka rruge tjeter pervec Krishtit.

  Hebrejte nuk besojne se Krishti eshte Mesiah (Shpetimtari) i shumepritur i popullit te Izraelit per te cilin flasin profetet e Dhiates se Vjeter. Ashtu si muslimanet, ata e shohin Krishtin vetem si nje figure historike por jo si nje shpetimtar, as si Birin e Vetemlindur te Perendise.

  Shen Kozmai qe ne shekullin e XVIII u predikonte shqiptareve se sipas ligjit te natyre se hebrejve, shpirti e trupi i njeriut ndotet nga ushqimi qe ai ha. Muslimanet kane po te njejten ligj si hebrejte, por kane dhe ca rregulla shtese qe mundohen te rregullojne pasionet e mishit te njeriut, prandaj Shen Kozmai e quan "ligji i mishit". Muslimanet per shembull kane rregulla qe diktojne edhe sa gra mund te martojne, kur dhe si duhet te agjerojne. Kurse te krishteret, kane ligjin me te rrepte: ata nuk do te gjykohen per ate qe fusin ne goje, por per cdo fjale qe nxjerrin nga goja. Ligji i frymes se te krishtereve u kerkon atyre qe te kthejne faqen tjeter, te luten per armiqte e tyre e jo te hakemerren ndaj tyre. Te krishteret e kane te ndaluar qe te gjykojne nje njeri tjeter, sado mekatar qe ai te jete.

  Krishterimi nuk eshte ne kundershti me fene judaike. Krishterimi e ploteson e permbush fene judaike. Zoti i Dhiates se Vjeter eshte edhe Zoti i Dhiates se Re. Dallimi i vetem eshte se ne Dhiaten e Vjeter Zoti komunikonte me popullin e Tij nepermjet profeteve, kurse ne Dhiaten e Re Zoti na dha deshmine me te madhe dhe me te forte: na dergoi Birin e Tij te Vetemlindur, Fjalen e Perendise me te Cilin Perendia krijoi gjithcka, personin e dyte te Trinise se Shenjte, Birin e Virgjereshes Mari, Jisu Krishtin. Me ardhjen e Jisu Krishtit ne historine e njerezimit, Perendia na beri te qarte dy gjera:

  1. Dashurine e tij per ne, krijesen e tij: Perendia lejoi flijimin e Birit te Tij te Vetem te Lindur prej Tij per shpetimin tone, pasi ne nuk ishim te zote qe te shpetonim vete me ane te Ligjit.

  2. Deshmine me te madhe te ekzistences se Zotit Triun: te gjithe ata qe u kerkonin profeteve te Perendise qe te shikonin Zotin qe ta besonin, e pane Zotin tek ecte mbi kete toke mes nesh, si nje njeri.

  Prandaj ne te krishteret orthodhokse e permbledhim gjithe besimin tone me nje togfjalesh te thjeshte: Perendia eshte me ne!

  Albo
  Islami nuk e pranon besimin e "mkatit fillestar". Interesi i tij kryesor sht "mkati i kryer" dhe jo "mkati fillestar". Sipas Islamit mkati nuk sht as si nj smundje e trashguar, q transferohet nga babai tek biri nprmjet sistemit riprodhues dhe as si nj titull apo shtres shoqrore, q i vjetri mund t'ia kaloj t riut t familjes.

  Kurani thot: "Prqendro vetveten tnde sinqerisht n fen, i larguar prej do t kote, (e ajo f),2 feja e Allahut n t ciln i krijoi njerzit,3 ska ndryshim (mos ndryshoni) t asaj natyrshmrie t krijuar nga All-llahu,4 ajo sht feja e drejt por shumica e njerzve nuk e din".5
  Jezusi nuk erdhi t ndryshoj "Ligjin"

  Pr sa i prket Dhiats s Re, duhet t theksojm, se Jezusi nuk deklaroi asnjher se do ta ndryshonte, apo do ta anulonte Dhiatn e Vjetr. Ai pohoi krejt t kundrtn n Ungjillin sipas Mateut: Mos mendoni se un erdha pr t shfuqizuar ligjin ose profett;29 un nuk erdha pr t`i shfuqizuar, po pr t`i plotsuar. Sepse n t vrtet ju them: Deri sa qielli dhe toka, t kalojn asnj jote a asnj pik e ligjit nuk do t kalojn30, para se t plotsohet gjithka. Ai, pra, q do t shkel nj nga kto urdhrime m t vogla dhe do t`u ket msuar kshtu njerzve,31 do t quhet m i vogli n mbretrin e qiejve; kurse ai q do t`i vr n praktik dhe do t`ua msoj t tjerve, do t quhet i madh n mbretrin e qiejve.32

  Fjal t ngjashme jan prsritur tek Ungjilli sipas Luks: Ligji dhe profett arrijn deri n kohn e Gjonit; q ather shpallet mbretria e Perndis dhe gjithkush prpiqet t hyj aty. Por sht m leht q t mbarojn qielli dhe toka, se sa t bjer posht qoft edhe nj pik nga ligji. 33

  sht detyr e t gjithve q ta ndjekin "ligjin"

  Tek Ungjilli i Markut sht thn, se njerzit duhet t ndjekin ligjin e Zotit dhe jo rregullat e njerzve: Por kot m bjn nj kult, duke msuar doktrina, t cilat jan porosi nga njerzit". Duke ln pas dore, pra, urdhrimin e Perndis, ju i prmbaheni tradits s njerzve: larje brokash dhe kupash; dhe bni shum gjra t tjera t ngjashme. U tha atyre akoma: Ju jeni t shkatht pr t anuluar urdhrimin e Perndis, pr t zbatuar traditn tuaj.34
  Mateu ka prmendur t njjtn tem n Ungjillin e tij me kto fjal: Por ai u prgjigj dhe u tha atyre: Dhe ju prse shkelni urdhrimin e Perndis pr shkak t tradits suaj? Ai nuk sht m i detyruar t nderoj atin e vet dhe nnn e vet. Kshtu ju keni prapsuar urdhrimin e Perndis pr shkak t tradits suaj. Hipokrit, mir profetizoi Isaia pr ju kur tha: "Ky popull po m afrohet me goj dhe m nderon me buzt; por zemra e tyre rri larg meje. Dhe m kot m nderojn, duke i msuar doktrina q jan urdhrime nga njerzit".35
  Musai i ka mallkuar ata q nuk veprojn sipas ligjit: "I mallkuar sht ai q nuk i pranon fjalt e ktij ligji duke e zbatuar at". T gjith njerzit duhet t thon "Amin"

 16. #16
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  25,187
  Postimet n Bllog
  3
  klajdi_wolf, Krishti nuk e hodhi poshte Dhiaten e Re, i beri realitet te gjitha profecite e profteve te Dhiates se Vjeter per Shpetimtarin e shumepritur te popullit te Izraelit. Populli hebre, beson edhe sot e kesaj dite ardhjen e Shpetimtarit, ata nuk besojne se Krishti ishte Shpetimtari. Pra personi Perendi-Njeri i Krishtit, qe eshte nje Person i Zotit Triun e ne te njejten kohen eshte nje njeri qe ka jetur ne historine e njerezimit, eshte ai qe i dallon te Krishteret si nga hebrejte edhe nga muslimanet. E perbashketa e madhe e juadizmit dhe islamit eshte se ato jane "fete e librit" apo "fete e ligjit", nuk jane fete e frymes. Krishterimi eshte "feja e frymes", nese mund ta quaja si te tille, dhe me kete dua te them qe i krishteri nuk e shikon Zotin vetem si nje qenie abstrakte, te papershkrueshme dhe te paaritshme, por si nje qenie qe ka marre formen e njeriut ne menyre qe ne te bejme dy gjera: a) te besojme b) te shpetojme nepermjet rruges qe Krishti hapi per ne. Krishti realizoi ate mision per te cilin Eva dhe Adami deshtuan. Misioni i tyre (Eves dhe Adamit) ishte qe te sillnin gjithe krijesen qe Perendia krijoi per ta, ne kungim me Perendine. Qe Eva dhe Adami te mos ishin vetem krijesa te ngjashme ne forme me Perendine, por te lidhura me te ne Fryme, ne ate qe ne quajme shpirt. Kjo eshte arsyeja qe dhurata me e larte qe Perendia i ka dhene krijeses se tij, njeriut, eshte Fryma e Tij jetedhenese. Dhurata e dyte me e cmuar e Perendise per krijesen eshte flijimi i Birit te Tij te Vetemlindur, Jisu Krishtit, ne kryq per ne, per te mundesuar faljen, shpetimin dhe bashkimin e krijeses me Krijuesin.

  Prandaj ne te krishteret orthodhokse themi "Perendia eshte me ne", qe do te thote, Perendia nuk na ka braktisur, dhe ndryshe nga judenjte e muslimanet qe ende presin ardhjen e profeteve e shpetimtari, Zoti yne Jisu Krisht eshte me ne.

  Ky eshte dallimi i madh theologjik mes krishterimit dhe judaizmit apo islamit. Si judenjte dhe islamiket e masin devotshmerine e tyre ndaj Zotit vetem me respektin ndaj ligjit, vetem me mbajtjen paster te trupit dhe mishit. Te krishteret bejne te njejten gje, edhe te krishteret agjerojne dhe respektojne ligjin e Dhiates se Vjeter, por ne nuk besojme se vetem me Biblen ne Dore apo me respektimin tone te ligjit do te fitojme jeten e ameshuar. Jeten e ameshuar do ta fitojme vetem fale ecjes ne te njejtat hapa si Krishti. Prandaj Krishti e ben te qarte ne Dhiaten e Re qe "Une jam e verteta, rruga, jeta. E nuk ka rruge tjeter per tek atij, pervec meje." Dhe keto fjale te Krishtit nuk duhen pare si nje hedhje poshte te vertetesise apo rendesise se ligjit judaik apo islamik, por duhen pare si nje permbushje e tyre.

  Misioni yne si besimtare nuk eshte thjeshte "respektimi i ligjit". Misioni yne eshte kungimi me Perendine, te behemi jo thjeshte "ushtare te bindur" te Zotit, por te kthehemi ne bij te hirshem te Perendise. Hiri i Shenjte i Perendise ka veti transformuese te brendshme e te jashtme tek njerezit me besim.

  Albo

 17. #17
  JUDO Maska e Gogi
  Antarsuar
  10-08-2008
  Vendndodhja
  Prishtin
  Postime
  1,669
  Nje pjese nga B.R nga kjo qe diskutohet;

  E njmend, edhe sot e ksaj dite e mbulon ai vel leximin e Beslidhjes s vjetr: nuk u qe zbuluar se n Krishtin mori fund. 15 Por deri m sot, sa her q lexohet Moisiu, nj vel ua mbulon zemrn. 16 ‘Vetm kur t kthehet Izraeli te Zoti do t hiqet veli.’ 17 Sepse Zoti sht Shpirt e aty ku sht Shpirti i Zotit, aty sht edhe liria. 18 E ne t gjith, t cilt, me fytyr t zbuluar, bredhim lavdin e Zotit, me an t Shpirtit t Zotit, shndrrohemi n t njjtn trajt ‑ nga lavdia n lavdi.
  Ndryshuar pr her t fundit nga Gogi : 10-10-2012 m 15:08
  Kush sht prej jush pa mkat, le ta gjuaj i pari gurin n t!

 18. #18
  Citim Postuar m par nga Albo Lexo Postimin
  klajdi_wolf, Krishti nuk e hodhi poshte Dhiaten e Re, i beri realitet te gjitha profecite e profteve te Dhiates se Vjeter per Shpetimtarin e shumepritur te popullit te Izraelit. Populli hebre, beson edhe sot e kesaj dite ardhjen e Shpetimtarit, ata nuk besojne se Krishti ishte Shpetimtari. Pra personi Perendi-Njeri i Krishtit, qe eshte nje Person i Zotit Triun e ne te njejten kohen eshte nje njeri qe ka jetur ne historine e njerezimit, eshte ai qe i dallon te Krishteret si nga hebrejte edhe nga muslimanet. E perbashketa e madhe e juadizmit dhe islamit eshte se ato jane "fete e librit" apo "fete e ligjit", nuk jane fete e frymes. Krishterimi eshte "feja e frymes", nese mund ta quaja si te tille, dhe me kete dua te them qe i krishteri nuk e shikon Zotin vetem si nje qenie abstrakte, te papershkrueshme dhe te paaritshme, por si nje qenie qe ka marre formen e njeriut ne menyre qe ne te bejme dy gjera: a) te besojme b) te shpetojme nepermjet rruges qe Krishti hapi per ne. Krishti realizoi ate mision per te cilin Eva dhe Adami deshtuan. Misioni i tyre (Eves dhe Adamit) ishte qe te sillnin gjithe krijesen qe Perendia krijoi per ta, ne kungim me Perendine. Qe Eva dhe Adami te mos ishin vetem krijesa te ngjashme ne forme me Perendine, por te lidhura me te ne Fryme, ne ate qe ne quajme shpirt. Kjo eshte arsyeja qe dhurata me e larte qe Perendia i ka dhene krijeses se tij, njeriut, eshte Fryma e Tij jetedhenese. Dhurata e dyte me e cmuar e Perendise per krijesen eshte flijimi i Birit te Tij te Vetemlindur, Jisu Krishtit, ne kryq per ne, per te mundesuar faljen, shpetimin dhe bashkimin e krijeses me Krijuesin.

  Prandaj ne te krishteret orthodhokse themi "Perendia eshte me ne", qe do te thote, Perendia nuk na ka braktisur, dhe ndryshe nga judenjte e muslimanet qe ende presin ardhjen e profeteve e shpetimtari, Zoti yne Jisu Krisht eshte me ne.

  Ky eshte dallimi i madh theologjik mes krishterimit dhe judaizmit apo islamit. Si judenjte dhe islamiket e masin devotshmerine e tyre ndaj Zotit vetem me respektin ndaj ligjit, vetem me mbajtjen paster te trupit dhe mishit. Te krishteret bejne te njejten gje, edhe te krishteret agjerojne dhe respektojne ligjin e Dhiates se Vjeter, por ne nuk besojme se vetem me Biblen ne Dore apo me respektimin tone te ligjit do te fitojme jeten e ameshuar. Jeten e ameshuar do ta fitojme vetem fale ecjes ne te njejtat hapa si Krishti. Prandaj Krishti e ben te qarte ne Dhiaten e Re qe "Une jam e verteta, rruga, jeta. E nuk ka rruge tjeter per tek atij, pervec meje." Dhe keto fjale te Krishtit nuk duhen pare si nje hedhje poshte te vertetesise apo rendesise se ligjit judaik apo islamik, por duhen pare si nje permbushje e tyre.

  Misioni yne si besimtare nuk eshte thjeshte "respektimi i ligjit". Misioni yne eshte kungimi me Perendine, te behemi jo thjeshte "ushtare te bindur" te Zotit, por te kthehemi ne bij te hirshem te Perendise. Hiri i Shenjte i Perendise ka veti transformuese te brendshme e te jashtme tek njerezit me besim.

  Albo
  Cfare profeci re.Triniteti nuk eshte i vertete 1+1+1=1
  Hebrenjte nuk e pranuan ate si profet.Ti nuk e di se c'mendojne hebrenjte per krishterimin.
  Kush bn vepr t keqe ose e ngarkon veten me gjynahe, pastaj krkon falje prej Allahut, do t gjej se All-llahu sht Fals e Mshirplot. Kush bn gjynah, ai ika ka br shpirtit t vet. Allahu sht i Gjithdijshm dhe i Urt.” (En Nisa: 110-111
  Jo, Jezusi nuk erdhi q t vdiste pr mkatet e mkatarve, prkundrazi, Jezusi erdhi q t’i shptonte njerzit prej mkateve t tyre me msimet e tij nprmjet devotshmris dhe jo duke dhuruar gjakun e tij si shfajsim pr mkatet e njerzve. Padyshim se, sikur t mos ishte ndihma e Zotit, ai do t mbytej dhe do t vdiste n kryq, jo pr mkatet dhe t ligat e njerzve, por do t mbytej prej njerzve t liq e mkatar.

  Kur erdhi nj i ri dhe e pyeti:

  “Tani kur po bhej gati pr rrug, i doli prpara dikush me vrap; u gjunjzua para tij dhe e pyeti: ''Msues i mir, far duhet t bj q t trashgoj jetn e prjetshme?'' . Dhe Jezusi i tha: ''Prse m quan i mir? Askush nuk sht i mir, prve nj t vetmi, domethn Perndis. Ti i njeh urdhrimet: ‘Mos shkel kurorn. Mos vrit. Mos vidh. Mos bj dshmi t rreme. Mos mashtro. Ndero atin tnd dhe nnn tnde’.” (Marku: 10/ 17-19.)


  “Por ai u prgjigj dhe tha(Jezusi)n NUK JAM DRGUAR gjetiu,perve t delet e humbura t SHTPIS S IZRAELIT.”

  “Ai u prgjigj duke thn:”Nuk sht gj e mir t marrsh bukn e fmijve dhe t’ua hedhsh KLYSHVE T QENVE(atyre q nuk jan Hebrenj).”MATEU 15:22-26


  Tek Ungjilli sipas Mateut 5:17 `Mos mendoni se un erdha pr t shfuqizuar ligjin ose profett; un nuk erdha pr t`i shfuqizuar, po pr t`i plotsuar’ . Jezusi qart e thot se ai nuk sht drguar pr ta shfuqizuar ligjin, at ligj q vese ekzistonte. Kshtuq ajo q sht prmendur m lart nuk mund t prulet apo anashkalohet. Pastaj Jezui vazhdon dhe thot, tek Mateu 5:18-19 ‘Sepse n t vrtet ju them: Deri sa qielli dhe toka, t kalojn asnj jot a asnj pik e ligjit nuk do t kalojn, para se t plotsohet gjithka.

  . Zoti sht i drejt dhe i mshirshm. Prandaj, pse nuk u shfaq drejtsia dhe mshira e Tij kur “Biri” i Tij po prjetonte pa kurrfar faji llojet e vuajtjes, dnimit dhe nnmimit, dhe madje lejoi edhe “kryqzimin” dhe “gozhdimin” e tij, kur ai po krkonte prej Tij q ta shptonte?!

  . Ku qndron drejtsia e Zotit nse nj njeri i mir bart mkatet e njerzve t fajshm dhe t padrejt, madje edhe mbytet prej njerzve t liq q t shpaguaj mkatet e tyre?! A nuk sht kjo padrejtsi dhe absurditet.

  Njeriu mund t’i shlyej mkatet, jo me dnimin apo me vdekjen e nj njeriu tjetr, qoft edhe me vet dshirn e nj njeriu tjetr, por me pendimin e tij personal dhe me largimin e plot nga veprat e kqija.

  Kur mkatoi, Adami u pendua, krkoi falje dhe iu dorzua plotsisht Allahut. Atij iu fal mkati plotsisht. Pikrisht pr kt, nuk ka trashgim t mkatit t Ademit tek bijt e tij dhe as nuk sht krkuar vdekja e Jezusit n kryq. Sepse, sikurse u pa, bindja e kompensimit prmes sakrifikimit t jets s tjetrit sht cenim i drejtsis s Allahut dhe bie ndesh me mshirn e Tij.

  Islami e refuzon trashgimin e mkatit dhe e hedh posht at n mnyr kategorike. Ai ka shpallur botrisht se falja e mkateve nuk arrihet me sakrifikimin e asnj njeriu tjetr, qoft ai vetm njeri, apo edhe hyjnor.

  Kur’ani nuk e v theksin tek fajsia e njeriut, por tek falja dhe mshira e Zotit. Muhammedi a.s. ka thn: “Sikur t mos bnit mkate, Allahu Mshirplot do t’u zvendsonte me njerz t tjer q do t bnin mkate dhe do t pendoheshin e Ai do t’i falte.”

  Falja arrihet me mirsin e Allahut, me sinqeritetin dhe durimin ton gjat brjes s veprave t mira dhe prmes prpjekjes pr t’u larguar nga veprat e kqia. N lidhje me kt, Allahu i madhrishm thot:

  “... se askush nuk do t’i mbart gjynahet e tjetrit. Dhe se njeriu do t ket vetm at pr t ciln ka punuar; dhe se prpjekjet e tij do t shihen; dhe se do t shprblehet me shprblim t plot.” (En Nexhm: 38-41).

  Prandaj, Islami i ka premtuar falje dhe shptim do njeriu q i beson Allahut dhe bn vepra t mira:

  Vrtet, ata q i prulen Allahut dhe bjn vepra t mira, do ta ken shprblimin te Zoti i tyre, nuk do t friksohen e as do t pikllohen.” (El Bekarah: 112).

  T gjith ju, o besimtar, kthehuni tek Allahu t penduar, q t arrini shptimin!” (En Nur: 31)
  Ndryshuar pr her t fundit nga klajdi wolf : 11-10-2012 m 07:56

 19. #19
  Perjashtuar
  Antarsuar
  20-08-2012
  Postime
  2,186
  Citim Postuar m par nga Gogi Lexo Postimin
  Nje pjese nga B.R nga kjo qe diskutohet;

  E njmend, edhe sot e ksaj dite e mbulon ai vel leximin e Beslidhjes s vjetr: nuk u qe zbuluar se n Krishtin mori fund. 15 Por deri m sot, sa her q lexohet Moisiu, nj vel ua mbulon zemrn. 16 Vetm kur t kthehet Izraeli te Zoti do t hiqet veli. 17 Sepse Zoti sht Shpirt e aty ku sht Shpirti i Zotit, aty sht edhe liria. 18 E ne t gjith, t cilt, me fytyr t zbuluar, bredhim lavdin e Zotit, me an t Shpirtit t Zotit, shndrrohemi n t njjtn trajt ‑ nga lavdia n lavdi.
  A eshte e vertet se ne dhiaten e vjeter thuhet se cdo kush i cili vien dhe ju fton qe ta adhuroni, ate duhet vrar ?

 20. #20
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  25,187
  Postimet n Bllog
  3
  Cfare profeci re.Triniteti nuk eshte i vertete 1+1+1=1
  Gabimi qe ti ben eshte gabimi qe bejne shume njerez. Mundohen ta ulin Zotin ne natyren njerezore dhe ta pershkruajne apo kuptojne me mendjen e tyre njerezore. Zotin ne njerezit e njohim aq sa Perendia na ka shfaqur ne per te pare, dhe aq sa ne lejon natyra jone njerezore. Krijesa asnjehere nuk mund te kuptoje krijuesin, pasi jane dy natyra te ndryshme.

  Gabimi tjeter qe ti ben eshte se thua 1+1+1 nuk eshte Nje Zot por Tre. Asgje nuk eshte e pamundur per Perendine. Ose me mire te themi, ato qe ne njerezve na duken te pamundura, jane mese te mundura per Perendine. Une nuk pres qe ti te besosh ne Trinitet pasi po te besoje nuk do te ishe musliman por i krishtere. Por qe te kesh nje gje te qarte: Triniteti eshte Besimi ne NJE ZOT qe ka NJE NATYRE ne TRE PERSONA: ATI, BIRI QE LINDI PREJ ATIT PARA GJITHE KOHERAVE, DHE FRYMA E SHENJTE QE RRJEDH PREJ ATIT. Kjo eshte ne thelb ajo qe te krishteret besojne dhe kjo eshte ajo qe na ka deshmuar Vete Perendia.

  Hebrenjte nuk e pranuan ate si profet.Ti nuk e di se c'mendojne hebrenjte per krishterimin.
  Mos do te thuash qe judenjte nuk e pranuan Krishtin si profet por muslimanet e pranojne Krishtin si profet? Ne syte e Zotit dhe te krishtereve si judenjte, si muslimanet, po bejne gabim pasi nuk pranojne Jisu Krishtin per Ate qe Ai eshte: Perendi-Njeri! Biri i Vetem i Atit qe mori mish njeriu nga Virgjeresha Mari qe mbeti shtatzane nga Shpirti i Shenjte!

  Ju mund ta quani Krishtin plot emra, por nese nuk pranuat kete qe une shkruajta me lart, jeni te gjithe dele te humbura te Perendise qe ne Diten e Gjykimit nuk do te kini Krishtin ne krah, por do te gjykoheni sipas Ligjit, qofte ky Ligji i Judenjve, apo Ligji i muslimaneve.

  Albo

Faqja 0 prej 6 FillimFillim 12 ... FunditFundit

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •