Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 6
 1. #1
  Moderatore
  Anėtarėsuar
  09-06-2002
  Postime
  1,812

  Prindi posesiv.

  Si ndikon tek femija ky raport? Deri ne c`mase e demton femijen? Personalisht kam pershtypjen qe prindi posesiv e demton femijen dhe nuk le shteg te formohet personaliteti sic duhet tek ai. Keshtu mendoj se demtohet femija dhe mbetet i parritur edhe ne moshen madhore. A eshte e vertete kjo?
  Kenga me e larte qe mund te degjoje njeriu eshte belbezimi i shpirtit njere

 2. #2
  in bocca al lupo Maska e Leila
  Anėtarėsuar
  25-04-2003
  Postime
  2,558
  Po... une mendoj se eshte e vertete. Femija nuk arrin te mature pasi nuk ben zgjedhje te vetat ne jete, por ben gjerat qe prindi kerkon. Sa here qe ka probleme (sidomos ceshtje te zemres, dashuri, etj.) , nuk i zgjedh vete por shkon tek prindi... dhe zakonisht, prindi mbetet i kenaqur nga kjo qe ben femija, sepse e ndjejne kontrollin qe kane mbi ate.

  Mendoj se nuk eshte vetem femija qe eshte i demtuar... por edhe prindi qe do ate kontroll.
  trendafila manushaqe
  ne dyshek te zoterise tate
  me dhe besen e me ke
  dhe shega me s'me nxe

 3. #3
  Perjashtuar
  Anėtarėsuar
  14-03-2003
  Vendndodhja
  Albanistan
  Mosha
  41
  Postime
  146
  Jo, gjithka mund te varet nga rruget e shpetimit qe femija gjen ne shoqerin e vet.

 4. #4
  Perjashtuar Maska e Ryder
  Anėtarėsuar
  24-06-2002
  Postime
  1,160
  Prindi posesiv ose "mbi protektiv", mund te kete pasoja mbi formimin e personalitetit te pavarur te femijes.
  Femija qe esht mesuar te varet gjithmone nga prindi, kur te ndahet nga prinderit do kerkoje te jete i mvarur nga njerez te tjere qe do hyjne ne jeten e tij, si nga shoqeria, te dashurit, bashkeshortet etj.
  Ne anglisht kjo kondite quhet "dependent personality disorder". (shqip nuk e di termin e sakte me falni)

 5. #5
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Anėtarėsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  25,187
  Postimet nė Bllog
  3
  Karakteri i femijes eshte si puna e brumit te bukes, po e poqe me shume sec duhet do ta djegesh, dhe po nuk e poqe sa duhet do ta lesh qull. Ne te dyja rastet, ajo buke nuk pertypet kollaj dhe nuk ka shije. E njejta gje edhe me karakterin e femijes i cili brumoset e piqet nga mosha 1-14 vjec per femrat, 1-18 vjec per meshkujt.

  Rreziku per karakterin e femijes eshte jo vetem prindi posesiv qe i qendron cekan mbi koke gjate gjithe kohes, por edhe prindi tejet liberal qe e le femijen "te lire" duke mos i qendruar prane ne moshen me kritike te tij.

  Prindi duhet te kuptoje qe sapo femija mbush 18 vjec, atij i duhet dhene kohe dhe liri per te marre vendimet e veta, pasi ne kete menyre vete prindi do te shohi nese ka patur sukses apo ka deshtuar ne rritjen e duhur te femijes se tij. Ne kete moshe prindi duhet te mjaftohet vetem me keshilla ne ato raste qe vete femija e kerkon keshillen e tij. Periudha e moshes 14-18 vjec duhet te shoqerohet me nje leshim gradual te autoritetit te prindit ne favor te femijes pasi ne kete moshe te adoleshences femija eshte duke krijuar karakterin dhe personalitetin e vet. Nese prindi i dikton femijes dhe ne kete moshe ne menyre arbitrare, atehere karakteri i asaj femije do te jete plotesisht i varur nga prindi: femija nuk do te jete ne gjendje te marri vendimet e veta ne jete.

  Kini parasysh qe te mos ngaterroni perkujdesjen dhe dashurine prinderore qe nuk shteron kurre gjate gjithe jetes me te qenit posesiv. Me sjellen e tij prindi femijes duhet ti beje te qarte qe ai do te gjendjet prane ne dite te mira dhe ne dite te keqija te jetes se tij, ne sukses dhe ne deshtim, por nga ana tjeter prindi do te keshilloje dhe nuk do te diktoje jeten e femijes.

  Gati te gjithe prinderit pa perjashtim e kane paksa te veshtire qe femijet e tyre jane rritur tashme dhe nuk e kane me nevojen per ta sic e kishin dikur. Ne kete pike, prindi ka nevoje me shume per pranine dhe vemendjen e femijes.
  "Babai i shtetit ėshtė Ismail "Qemali", e zbuloi Edvin shkencėtari!"

 6. #6
  Moderatore
  Anėtarėsuar
  09-06-2002
  Postime
  1,812
  Disa, ndonese prinder thone: Prit te pyes pak mamin.
  Kenga me e larte qe mund te degjoje njeriu eshte belbezimi i shpirtit njere

Tema tė Ngjashme

 1. Prindi dhe fėmija inatēi
  Nga forum126 nė forumin Komuniteti musliman
  Pėrgjigje: 1
  Postimi i Fundit: 05-02-2007, 10:19
 2. A tė ka vdekur prindi?
  Nga forum126 nė forumin Komuniteti musliman
  Pėrgjigje: 3
  Postimi i Fundit: 05-12-2006, 16:00
 3. E prisnit ndryshe moshėn e adoleshencės?
  Nga rolua nė forumin Grupmoshat e komunitetit
  Pėrgjigje: 12
  Postimi i Fundit: 10-10-2006, 18:11
 4. Prindi grek rreh nxėnėsen shqiptare nė mes tė shkollės
  Nga Hyllien nė forumin Aktualitete shoqėrore
  Pėrgjigje: 14
  Postimi i Fundit: 19-04-2005, 14:53
 5. Kujdesi ndaj femijeve
  Nga london_girl_02 nė forumin Grupmoshat e komunitetit
  Pėrgjigje: 16
  Postimi i Fundit: 31-07-2003, 08:13

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •