Close
Faqja 0 prej 9 FillimFillim 12 ... FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 161
 1. #1
  Love all, but trust a few Maska e angmokio
  Antarsuar
  02-09-2011
  Vendndodhja
  AngMoKio
  Postime
  3,927

  Vehabizmi - kush e prodhoi dhe kujt i shrben?

  Falnderimet m t larta i takojn vetm All-llahut xh.sh., prshndetjet dhe salavatet qofshin pr Pejgamberin a.s., familjen tij t pastr, shokt e tij dhe pr t gjith ata q e kan ndjekur dhe e ndjekin rrugn e tij.

  Vllezr besimtar, nuk do t'i ik nga kujtesa kurr dikujt q beson n All-llahun xh.sh. dhe n Pejgamberin e tij, se grupi vehabit sht kundr do medhhebi dhe kundr dokujt q nuk mendon si ta, nuk sheh asnj medhheb t arsyeshm q t pasohet me prjashtim t medhhebit (drejtimit) t tyre jo t drejt, kjo ide e tyre shum qart duket n at se lejojn gjakun e muslimanve, pasurin e tyre dhe nderin e tyre, lejon cenimin e tyre dhe sulmet e vazhdueshme ndaj ulemave t umetit islam vetm pse nuk pajtohen me ta, i akuzojn pr mosbesim (kufr) e mkat (fisk) vetm pse jan kundr shtrembrimeve t tyre dhe kundr nnshtrimit ndaj pabesimtarve (kufarve), vehabitt jan t mshirshm me pabesimtart dhe shum t ashpr me do musliman,krejtsisht n kundrshtim me at q e urdhron All-llahu xh.sh..

  Gjaku i muslimanve n shikimin e tyre sht i lejuar, si kan vepruar shpatat e tyre kundr muslimanve n t kaluarn e afrt, po ashtu pasurit e muslimanve jan t lejuara me arsyetimin se jan duke br shirk, gjuha e vehabitve, udhheqsave t tyre dhe dijatarve t tyre sht e drejtuar vetm kundr ulemas islame, sharjen e t devotshmve nga minberet e xhamive dhe n librat e tyre pa kurfarr mkati, vetm e vetm pr rehatin e udhheqsve t tyre dhe armiqve t Islamit, ifut dhe kristian.

  Thirrja e saudve dhe e vehabive n dyftyrsi mizore dhe armiqsore dhe n mbrojtje t akides, thrrasin n shrbim t vendeve t shenjta e ata jan rreziku m i madh. Kush shikon dhe lexon vetm pak n historin e tyre e kupton se Abdulvehabi dhe Ibni Seudi me pasuesit e tyre kan br luftra kundr muslimanve besimtar, kan mbushur tokn e Nexhdit dhe vendeve fqinje me t vrar q n fillim t prhapjes s tyre.

  Nuk ka dyshim se pajtimi n mes t Ibni Abdulvhabit dhe Ibni Seudit ka qen q mendimi dhe drejtimi vehabit t prhapet prmes shpats dhe luftrave. E si t pajtohet kjo me Islamin dhe ulemat e Islamit q thrrasin n at q ne rrugn e All-llahut thirret me urtsi dhe me kshilla t mira?

  Drejtimi i tyre sht mbshtetur n vrasjen e atyre muslimanve q nuk pajtohen me mendimet e tyre. Deri sa Islami ka ardhur pr luftimin e padrejtsis (dhulmit), e cila ka dominuar te popujt e injorancs q kan luftuar njri tjetrin pa t drejt, vehabitt dhe Seudi e kan ringjallur padrejtsin (dhulmin) qysh kur lejuan (dhan fetva) pr vrasjen e ulemas s Islamit n Irak, Sham, Egjipt, Marok n vitin 1920.

  Kan dhn pasurin e tyre, veten e tyre dhe armt t luftojn kundr atyre q kan luftuar kundr Italis, Anglis dhe Francs, q i kan pushtuar Egjiptin, Libin, Shamin, Tunisin, Algjerin dhe Marokun, e kta n kto vende nuk kan luftuar kundr atyre q kan shqiptuar shehadetin por kundr armikut pushtues te tyre.

  Vllezr t dashur musliman, mbetet n ndrgjegjn e do muslimani q t kuptoj dallimin n mes besimtarve t sinqert dhe atyre q luftojn pr qllime t tjera n emer t Islamit. Nuk bn q askush ta cilsoj askend t humbur dhe rregullues derisa t'i bhet e qart dhe ta shijoj at dhe argumentet, e kush e ka lexuar historin e jets s Muhamed Ibni Abdulvehabit.

  Q n fillim do ta kuptoj se ai i ka imponuar mendimet e tij me ann e forcs n veanti kundr muslimanve e jo kundr t tjerve. Si sht e mundur q vehabitt kan bashkuar, kan futur n nj thes besimin n All-llahun nj dhe thnien e tyre 'Vehabizmi ose Shpata' (El-Vehabije ev Es-Sejf) ..., vrasin, prhapin urrejtjen, fitnet, luftrat dhe do lloj fesadi, bjn thirrje se veprojn me drejtsi dhe at e dshirojn pr njerzimin ... por nuk ka dyshim se ata q bjn nj gj t till jan udhheqs t humbjes, dyfytyrsis dhe thirrs t shkatrrimit dhe mkatit.

  Ne ndjejm keqardhje pr ta, sepse kan cilsuar dhe akuzuar muslimant pr mosbesim vetm pse nuk pajtohen me mendimin e tyre, e ne ju themi se obligim i yni sht thirrja n t mir dhe ndalimi nga e keqja.

  Kjo arrihet me urtsi dhe me kshilla t mira e nse vjen puna te diskutimi duhet diskutuar me at ka sht m e mir si thot All-llahu xh.sh. n Kur'anin famlart: 'Thirr n rrugn e All-llahut me urtsi dhe kshill t mir dhe diskuto me ta me at ka sht m e mir'. Kjo sht rruga m e arsyeshme dhe m e mir pr pranim dhe arritjen e qllimeve dhe largim nga gabimi dhe budallallku, gj e cila dominon te pasuesit e Muhammed bin Abdulvehabit dhe Ibni Seudit, e kan akuzuar uleman pr kufr vetm pse nuk pajtohen me mendimet e tyre gj q sht n kundrshtim me fen, dhe q ka ndaluar nga kjo All-llahu xh.sh..

  Po ashtu, me ixhma (konsensusin e dijetarve) sht e ndaluar t'i thuhet dikujt kafir duke qen nga Ehl'ul-kibleti prve nse kundrshtimi sht i qart n shtje q bjn t dalsh nga feja, si mohimi i All-llahut ose mohimi i pejgamberllkut etj.
  "And speak kindly to mankind '' Quran - 2:83"

 2. Anetart m posht kan falenderuar angmokio pr postimin:

  bsdev (03-03-2017)

 3. #2
  Love all, but trust a few Maska e angmokio
  Antarsuar
  02-09-2011
  Vendndodhja
  AngMoKio
  Postime
  3,927
  Roli i vehabitve n themelimin dhe ngritjen e masonizmit n Palestin


  Vehabizmi lindi nga planet e skicuara t kryqtarve anglez me synim q t sundojn me Islamin. Synimi vijues i tyre ishte q syt e muslimanve t drejtohen drejt shtrembrimeve dhe t rritet kujdesi ndaj do gjje t huaj. Vehabitt luajtn rol shum t rndsishm n tradhtin e Islamit dhe t shtrembrimit t tij. Ktu do t prqendrohemi n shtjen palestineze dhe shrbimet e vehabive n dobi t anglezve dhe t masonve. Kt do ta paraqesim prmes veprave t tyre, fjalve t tyre dhe dakordimit t tyre me kryqtart q nga formimi i ktij drejtimi t ndyt. Po ashtu, nuk ka ndonj dallim n mes vehabizmit dhe dinastis saudite q u ngrit n baza t injorancs (Mbretria e Saudis)

  Vehabizmi, shkopi i kristianve (nasranive)

  Pas kundrshtimeve t muslimanve q Palestina t'u jepet ifutve, lvizja vehabite, e nxitur nga anglezt, pajtohet me mendimin e anglezve n Konferencn q sht mbajtur n vitin 1926 me titull 'Shikim n metodn e sundimit t Hixhazit'. Kur disa delegacione muslimane bn thirrje q pushtuesit t largohen nga tokat arabe, q prfshinte Palestinn, Sirin dhe Gadishullin Arab, vehabitt argumentojn dhe prkrahin q kjo shtje t largohet nga rendi i dits.

  Roli i vehabizmit n rnien shtetit osman dhe gjurmt e tyre n rnien e Palestins

  Roli i vehabizmit n rnien shtetit osman dhe gjurmt e tyre n rnien e Palestins dhe moskursimi i tyre me t gjitha mjetet, duke ndihmuar kryqtart ishte shum i qart. Mjafton t prmendim angazhimin e vehabive me Er-Rreshidin n krye q anglezve t'u lehtsohet sulmi n Basra dhe lavdrimi i anglezve n adres t vehabiteve pr kt shtje; pastaj vrasjet e njerzve t ndershm n Hixhaz nga vehabitet dhe roli i tyre n rnien e hilafetit.

  Kjo kuptohet qart nga thniet e Hajm wajzman,q n njrn nga to thuhet: 'Nuk mundemi t deprtojm asesi prmes vendeve arabe q t arrijm n Palestin derisa t ekzistoj kontrolli nga hilafeti osman (dersa t ekzistoi hilafeti), dhe pr arritjen e ktij qllim (shkatrrimin e hilafetit) kan bashkpunuar me Anglin'.

  Mashtrimi i muslimanve n shrbim t kristianve dhe ifutve

  Kur filloi kryengritja palestineze n vitin 1936 kundr Britanis, sepse qllimi i Britanis ishte dhnia e Palestins ifutve mason, ndrhyn vehabitet n shrbim t Anglis q t'i mashtrojn pr liri, duke ju premtuar kryengritsve q Britania do t'i plotsoj krkesat e tyre nse e ndalin kryengritjen. Thirrja e vehabitve ishte si vijon: 'Ju drejtohemi vllezrve arab palestinez se jemi n vzhgim t gjendjes q po mbretron n Palestin, n pajtim me mbretrit arab dhe emirin Abdullah ju bjm thirrje q t ndaleni dhe t qetsoheni, t mbshtetur n All-llahun dhe nijetin e mir t qeveris angleze dhe dshirn e saj t njohur pr drejtsi; na zini bes neve, s shpejti do t'ju arrijm n ndihm'.

  Kjo thirrje u b duke u mbshtetur barabart n All-llahun dhe n kristiant!, vetm q t prahen palestinezt. Vehabizmit nuk i mjaftoi vetm kjo thirrje por drguan n Palestin fshehurazi Xhon Filipin dhe nj nga zvendsit e tij . Emirt e Nexhdit (Fejsal Bin Abdulaziz) u takuan me udhheqsit palestinez n Kuds duke ju drejtuar atyre prfaqsuesi i vehabive me kto fjal: 'Duke u mshtetur n at sa e njoh sinqeritetin e qllimeve t Anglis mund t betohem n All-llahun se Britania sht e vendosur n at ka na ka premtuar, Britania i ka premtuar babait tim se sht e vendosur n zgjidhjen e shtjes s Palestins'.
  Ndryshuar pr her t fundit nga angmokio : 30-07-2015 m 02:46
  "And speak kindly to mankind '' Quran - 2:83"

 4. #3
  Love all, but trust a few Maska e angmokio
  Antarsuar
  02-09-2011
  Vendndodhja
  AngMoKio
  Postime
  3,927
  Vehabitt e shesin Palestinn

  Vehabitt ia kan shitur Palestinn qysh hert ifutve dhe kjo ka ndodhur n konferencn (Elakir) n vitin 1341 h./ 1922, n vendin e quajtur Elahsae, n mes udhheqsave vehabit dhe ministris s jashtme Angleze. Kjo shkruhet n vrtetimin zyrtar n t cilin thuhet: (i shkruar nga udhheqsi i vehabive): '... Kam vendosur dhe e falnderoj njmij her zotri Bersi Kuks, prfaqsues i Britanis s Madhe, q nuk ka kurrfar pengese nga ana jon q t'i jepet Palestina ifutve t varfr ose t tjerve sikur q po mendon edhe Britania dhe nuk kundrshtoj mendimin e saj derisa t ndodh kijameti'.

  Arlah Bin Xhorjon ka arritur n vizit n Teheran me 13. 09. 1945, pastaj n Rijad q t vrtetoj marrveshjet; po ashtu, nj delegacion vehabit drejtohet pr n Londr, q t prezentoj n konferencn qllimi i s cils ishte shprngulja e ifutve pr n Palestin dhe prfaqsues i vrtet i tyre ishte Shejhu i tyre Xhon Filip. Xhon Filipi propozon n dhnien e Palestins ifutve me qllim t lirimit t gjitha tokave arabe.

  Kur filloi lufta n Palestin me 15 Maj 1948 udhheqsit vehabit drguan ushtar n ndihm t palestinezve. Kta ushtar ishin t paprgatitur dhe n numr t vogl nga 60 deri 200. Emiri i lindjes se Jordanit nuk lejoi futjen e tyre ne tokn e tij (Abdullah Bin El-Husejn). Po ashtu ndodhi edhe n pjesn veriore. Atyre ju mbetet vetm pjesa jugore, n t ciln nuk kishte kurrfar lufte. M pastaj kta ushtar hyjn n shkollat e Egjiptit pr ushtrime.

  Ndrsa pr armt e tyre flet Udhheqsi Taha El-Hashimij, kryetar i seksionit ushtarak, i cili thot: 'asnj arm nuk ka qen n gjendje t prdoret, t gjitha kan qen jasht prdorimit pr mungesen e pjesve q e kan pasur'.

  Vlera e vrtet e Palestins tek Vehabit

  Xhon Filip shkruan n librin tij 40 vite n Gadishullin Arab pr t vrtetn e udhheqsit vehabit pr shtjen e Palestins: 'Vrtet shtja e Palestins nuk i ka interesuar mbretit Abdulaziz As-Seudit, sepse kjo i ka konvenuar n zgjerimin e marrdhnieve t shklqyera me Britanin dhe Amerikn pr shkak t rreziqeve '.

  Xhon Filip shton duke thn: 'shtja e Palestins ishte krejtsisht n duar t udhheqsve vehabit, ishte shtje e Anglis s dashur q t bj ka t doj dhe si t doj me Palestinn, ndrsa pr udhheqsat e vehabive t binden dhe t nnshtrohen'.
  Ndryshuar pr her t fundit nga angmokio : 30-07-2015 m 02:52
  "And speak kindly to mankind '' Quran - 2:83"

 5. #4
  Love all, but trust a few Maska e angmokio
  Antarsuar
  02-09-2011
  Vendndodhja
  AngMoKio
  Postime
  3,927
  Ku jan t deleguarit dhe udhheqsit?

  N vrtetimet amerikane dhe bitanike dhe n shkrimet e Xhon Filipit tregohet shum qart pr shtjet e fshehta n mes vehabitve dhe Anglis, Artur Lawri ambasador i Izraelit n Londr n komentin e tij n gazetn 'Tajms' t Londrs n vitin 1964, mbron Hajmin Wajzman i cili ka treguar pr vrtetimet e ministris s jashtme t Ameriks se ai i ka dhn ryshfet 20 milion strlina angleze udhheqsve vehabit n at koh q ti prkrahin dhe ndihmojn n ngritjen e shtetit cionist n Palestin, duke br t ditur se ai q ka dhn kt mendim ishte Kolonel Xhon Filipit, (ky ishte udhheqs i vehabitve dhe formues i tyre).

  Politika e qndrushme vehabiste

  Politika e vahabive asnjher nuk ka ndryshuar lidhur me shtjen e Palestins; duke u kujdesur gjithmon pr kryqtart dhe ifutt, asnjher gjat historis s tyre nuk kan hyr n ndonj luft a kundrshtim. Vehabitet nuk marrin pjes n asnj luft arabe kundr armikut sionist por ata gjithmon jan drejtuar n knaqjen e arabve dhe t korrupsionit pr qllim t rehatis s armikut.

  Prpjekjet pr blerjen e gjakut


  Me fillimin e lufts n Qershor t vitit 1967, t ciln e filloi regjimi sionist kundr disa tokave arabe me prkrahje dhe mbshtetje nga Amerika dhe Evropa, paraqitet udhheqsi vehabit duke iu drejtuar ktyre shteteve me 6 Qershor: 'O vllezr, ju kam ardhur nga vllezrit tuaj amerikan, anglez dhe evropian; ju duani ata dhe ju duan ata juve ...'.

  Tregon Shejh Esad Et-Temimi, imam n xhamin e Kudsit, para humbjes se vitit 1967, se vehabitt i kan drguar atij nga Jordani 1 milion dollar q t hesht n lidhje me shtjen palestineze por ky kt nuk e kishte br.
  Ndryshuar pr her t fundit nga angmokio : 30-07-2015 m 02:53
  "And speak kindly to mankind '' Quran - 2:83"

 6. Anetart m posht kan falenderuar angmokio pr postimin:

  bsdev (03-03-2017)

 7. #5
  Love all, but trust a few Maska e angmokio
  Antarsuar
  02-09-2011
  Vendndodhja
  AngMoKio
  Postime
  3,927

  Pse t'i luftojm ifutt?

  Pse t'i luftojm ifutt?

  N vitin 1958 kolonelet e ushtris s vehabitve kan drguar leter n Minstrin e Mbrojtjes duke thn: 'Anijet izraelite kan zbritur n pjesn e vehabive t Gjirit (Halixhit) El-Ukbetu, (zbresin anijet ne tokat tona dhe ushtart izraelit na provokojn, bjn bartjen e drogs, ua japin disa prsonave t cilt e drgojn n vendet e tyre dhe nganjher vet ushtria e bn kt pun; krkojm leje q t'i sulmojm (q t hapim zjarr kundr cionistve armiq)'.

  Prgjigjja e udhheqsve t vehabive ishte: 'Nuk ka mundsi q ifutt t tregojn armiqsi ndaj jush gjersa ju nuk tregoni armiqsi ndaj tyre; ifuti nuk e ka vleren e nj plumbi; sht nnmim t shpenzojm nj plumb pr ta, e All-llahu n Kur'anin famlart thot: 'I kan mbyllur duart e tyre (jan br koprrac kundr armikut) dhe jan mallkuar '.
  "And speak kindly to mankind '' Quran - 2:83"

 8. Anetart m posht kan falenderuar angmokio pr postimin:

  bsdev (03-03-2017)

 9. #6
  Love all, but trust a few Maska e angmokio
  Antarsuar
  02-09-2011
  Vendndodhja
  AngMoKio
  Postime
  3,927

  Rregullimi me ifutt

  Rregullimi me ifutt

  Shum njerz nuk e din t vrtetn e politiks s vehabive saudit dhe t marrdhnieve t tyre me ifutt dhe cionistt, marrdhnie kto t shklqyera q hert. Kush i din festimet e udhheqsve vehabit e kupton se far marrdhenie kan, dhe q shum koh kan br prpjekje pr rregullim me ifutt qysh para marrveshjes s 'Kamp Dejvid' n vitin 1979!

  Prononcimi i udhheqsit t vehabive Fejsal Bin Abdulaziz pr gazetn 'Vashington Post' n vitin 1969 thot: 'Vrtet ne dhe ifutt jemi t bijt e agjs dhe nuk lejojm q t'i gjuajm n deti si thon disa, por dshirojm t jetojm n paqe me ta ...'. M shum se nj her e ka thn kt fjal po ashtu me 15 Qershor 1975 se 'jemi duke br prpjekje t vazhdueshme q ta njohim Izraelin si shtet, por Izraeli duhet ta rregulloj problemin e tij me fqiun e tij dhe ta rregulloj shtjen e tij me palestinezt'.

  Kur sht pyetur pr thnien 'ta rregulloj shtjen e tij me Palestinn', ai ka thn: 'Izraeli e din m mir punn e tij '.
  "And speak kindly to mankind '' Quran - 2:83"

 10. #7
  Love all, but trust a few Maska e angmokio
  Antarsuar
  02-09-2011
  Vendndodhja
  AngMoKio
  Postime
  3,927

  Fetwat ligjore

  Fetwat ligjore

  Q nga shtatori i vitit 1982 n Konferencn e quajtur 'Plani arab pr barazin e plot, drejtsine dhe zgjidhjen e problemit t Lindjes s Mesme' vehabistt fillojn t japin fetwa pr rregullim joushtarak por paqsor me Israelin dhe pr vazhdimin e marrdhnieve n kt frym. Nga kto fetva po cekim:
  S pari fetwaja e Shejh Abdulaziz Bin Abdulvehab Bin Baz, i cili e lejon rregullimin dhe jo armiqsin me ifutt, punn me ta pa marr parasysh qoft qetsi t prhershme apo t prkohshme, madje vizitn e Mesxhidi Aksas e ka cilsuar sunet pr muslimant!. Ndrsa ne besojm q kjo fetwa nuk del nga dikush xhahil, por kjo sht shrbim n rrugn e rregullimit me ifutt, q nj vepr t till nse e veprojn muslimant don t thot njohje e pushtimit cionist t vendeve t shenjta, po ashtu forcim i ekonomis pushtuese cioniste.

  udi edhe m e madhe sht q ky dijetar nuk e ka lejuar q t krkohet apo t merret ndihm nga Rusia kundr cionistve, e pas ksaj ka dhn fetwa pr lejimin e hyrjes s ifutve dhe kristianve n vendet e shenjta dhe i ka thirrur ai s bashku me ndjeksit e tij n minberet e vendeve t shenjta, madje i kan quajtur (xhundullah) 'Ushtria e All-llahut', e kjo nuk sht tjetr vese vrasje e fmijve, grave dhe pleqve irakian, madje lejon edhe vrasjen e irakianve edhe nse jan n namaz.

  Edhe m trishtuese se kjo sht fetwaja e Shejh Nasrudin El-Albanit, e botuar n revistn 'El-Hirs El-Watani', revist saudite, viti 14, numr 134, Rebiu'l-ahir 1414 h. - tetor 1993, n t ciln thot: 'Ju bj thirrje popullit palestinez q t dalin nga toka palestineze dhe ti'a ln at dhe shtpit e tyre ifutve!'. Kshtu bhet e qart se vehabizmi nuk sht ngritur pr tjetr qllim por vetm q ta shtrembroj Islamin, dhe t'i bj muslimant t merren me vetveten e tyre dhe t'i largoj nga do rrug q on n drejtim t bashkimit t muslimanve.

  Revista 'Menar El-Hadij', n numrin 30, t botuar n muajin Dhul-ka'de t vitit 1415 h., boton fetwan e Bin Bazit, ish-mufti i Saudis, n t ciln bn thirrje pr rregullim t prhershm me cionistt pa kurrfar kushtesh.

  Po ashtu, ka botuar fetwan e Bin Bazit, se lejohet t krkohet ndihm nga amerikant dhe prkrahsit e tyre pr luftimin e irakianve n luftn e dyt n Gji (Halixh) n vitin 1991. N muajin Maj t vitit 2001 jep fetwan e tij Abdulaziz Al Eshejh mufti i Saudise duke thn se shprthimet t cilat po i bjn palestinezt jan vetvrasje.

  Gazeta El-ahbar e Kajros me datn 24.2.1996 boton fetwan e Sherif Kusamij, emir i vehabitve n Algjeri, se lejohet dhunimi i vajzave muslimane, me kt fetwa pasuesit e tij dhunojn mbi 3000 vajza t cilat jan shfaqur n televizione, duke e llogaritur kt xhihad, me kt rast ngriten n protesta mbi 100 mij gra algjeriane kundr ksaj vepre neveritse vehabiste.
  "And speak kindly to mankind '' Quran - 2:83"

 11. #8
  Love all, but trust a few Maska e angmokio
  Antarsuar
  02-09-2011
  Vendndodhja
  AngMoKio
  Postime
  3,927

  Udhheqsit vehabit dhe ndalimi i duave kundr Jahudive dhe Krishterve

  Udhheqsit vehabit dhe ndalimi i duave kundr Jahudive dhe Krishterve

  Gjat udhtimit ton pr n haxh me zbritjen ton n vendet e shenjta n aeroport fillon kontrolli. Ne mendonim se vllezrit tan mendojn se mos jemi nga ata q bjn trafikimin e narkotikve, por zyrtart na bjn me dije kontrolli ka lidhje me librin e quajtur 'Rregullat e Islamit', i cili sht n listen e zez dhe ndalohet hyrja e atij libri n Saudi; sipas tyre ky libr prmban fyerje t ndryshme. Ne u munduam t'u tregojm se libri prmban fjal dhe mendime nga t gjitha medhhebet por ishte e kot; duhej t digjej ky libr sepse ky libr sht nj nga 5 librat q sht n listen e zez ishte prgjigjja. Po ashtu, ishte i ndaluar libri tjetr i dijetarit Es-Salimij 'Derdhja e mundit n ndryshim nga t Krishtert dhe Jahudit'.

  Ne themi se vehabizmi sht formuar nga anglezt dhe qllimi kryesor i tij sht shkatrrimi i Islamit nga brenda, nnshtrimi ndaj ifutve dhe kristianve. Kjo kuptohet qart nga lejimi i tyre i derdhjes s gjakut t muslimanve dhe prvetsimi i pasuris s muslimanve, vrasja e njerzve t pafajshm pa kurrfar mkati.

  Si sht e mundur q vehabitt t'i ringjallin t gjitha kto mendime shkatrruese dhe demtuese pr muslimant (lejimin e gjakut t muslimanve) e t cilat islami i kishte shuar para qindra viteve dhe e kishte ndaluar derdhjen e gjakut t muslimanit, tani kta i vn n jet mendimet paraislame shkatrruese, q edhe nj nga mendimet e tyre t dmshme shkatrruese sht edhe mendimi dhe bindja e tyre se Zjarri i xhehennemit do t shuhet dhe do t dalin mushrikt nga ai.

  Tani po paraqesim ndalimin e tyre q u'a kan br t gjith imamve q t mos bjn dua kundr jahudive dhe t krishterve,me qllim q t ndalohet do gj q i bn jahudit dhe t krishtert t mos ndjehen rehat duke ndaluar edhe fjalt dhe qdo shprehje kundr tryre,(ah sikur t merreshin vendime pr ndrprerjen dhe ndalimin e fjalve fyese kundr muslimanve dhe dijetarve islam).

  Vendimi i dats 13.5.1409 h. nga Ministria e Haxhit dhe Vakfeve me numrin 3719 t Vendimit, n vendim shkruan: '...kemi vrejtur te disa imam se hytbet e tyre prmbajn dua pr shkatrrim dhe t ngjashme me kt kundr ifutve dhe t kristianve dhe grupeve t tjera fetare, edhe duke i prmendur shtetet me emra, e kjo nuk sht n pajtim me at si na ka udhzuar Kur'ani i madhrueshm'.

  Kjo sht akideja e vehabive e cila bn thirrje pr dashurin pr armiqt e All-llahut xh.sh. dhe mbrojtjen e tyre, ndrsa vrasjen e muslimanve madje edhe n vendet e shenjta. Tani na duhet t cekim thnien e emirit t vehabive n Nexhd n letrn e tij drejtuar prfaqsuesit anglez Sr Bersi Kuks, me rastin e pushtimit anglez t Basrs dhe daljes s saj nga duart e muslimanve.

  N kt letr shkruan: 'Zotriu im Bersi Kuks, prfaqsues i Britanis s Madhe, gjithmon t zgjas triumfi i saj.... hyrja e ushtris suaj madhshtore angleze n Irak sht fitore e madhe pr muslimant dhe triumf i madh pr ne ... nnshtrimi jon dhe shrbimi jon do t jet pr Britanin e Madhe dhe dashuria jon pr ju do t jet deri n pa fundsi', kjo sht e vrteta e hidhur, o ju vllezr t dashur musliman, t cilve ju ka rn n kok thirrja e vehabive pr mos lexim dhe as shikim t ndonj libri islam q nuk prshtatet me menhexhin e tyre.
  "And speak kindly to mankind '' Quran - 2:83"

 12. #9
  Love all, but trust a few Maska e angmokio
  Antarsuar
  02-09-2011
  Vendndodhja
  AngMoKio
  Postime
  3,927

  Vehabizmi, prodhim i ifutve dhe i kristianve

  Vehabizmi, prodhim i ifutve dhe i kristianve

  Pr nj musliman sht vshtir t paramendoj nj mjekrgjat, i rn n dy gjunj, duke qajtur n Meke, ndrsa sht prodhim i ifutve dhe kristianve. Por, e vrteta sht e hidhur. Po kt e themi me besim shum t thell se kshtu sht e vrteta, sepse do t sjellim argumente t bollshme dhe bindse pr kt.

  Vehabitet i kan kushtuar kujdes t madh besimit pr personifikimin e All-llahut xh.sh., duke i dhn form Atij e kjo sht besim i qart kristian, q e ka ujitur Ibni Tejmije nga librat e prkthyera nga kristiant, sepse vendi i tij ishte HARANI, qendr e njohur e prkthimit t librave grek. Ulemat e Shamit e kan cilsuar Ibni Tejmijen, duke i thn se sht n humbje pr besimin e prishur t tij dhe e kan burgosur n burgun e njohur El-Kalea n Damask deri n vdekje, ndrsa kt ide, t drejtuar nga mushrikt, e ka ringjallur Muhamed Bin Abdulvehab. Ky besim sht prhapur me shpat n Xheziren arabe, duke e lejuar gjakun dhe pasurin e muslimanve.

  Muhammed bin Abdulvehab kur kthehet nga Basra, ai kthehet me nj grup kristiansh dhe ifutsh. Kur pyetet nga njerzit kush jan kta, ai thot: "se jan robr q i kam bler".

  N t vrtet, ata ishin msuesit e tij kristiano-ifut; ata kishin ardhur pr t'u qetsuar se Abdulvehabi po shkonte me hapat qe ia kishin vizatuar ata q t sundoj kundr Xhihadit, gj e cila e kishte shkatrruar Anglin n luftn n Indi nga musliamant duke br xhihad atje. Asnj luft nuk shte shnuar se e kan br vehabitet kundr ifutve ose t kristianve, ndrsa sa i prket luftrave kundr muslimanve duke filluar nga Meka, Medineja e ndritshme, Katari, Kuvajti, Omani, Basra dhe Shami, t gjitha e kan provuar mizorin vehabite dhe madje krenohen me kt n historin e tyre n librat e tyre sikur n librin 'Unwan el-mexhd fi tarihi Nexhdi', me autor Osman bin Besher En-Nexhdij.

  Vehabitt i kan rn n gjunje kristianve dhe udhheqsave t tyre si Mister Hamfer, pastaj Kapiten Shekspir, i cili u vra n luftn q e bn vehabitt kundr Er-Rreshidit n vitin 1915, e kt e trashgoi Xhon Filipi, t cilin vehabitt e quajtn 'Esh-Shejh Abdullah Filip'!

  Shteti Osman ishte shum i vendosur kundr t kristianve dhe ifutve dhe duke br prpjekje pr t shuajtur fitnet n vitin 1914, bn njohjen e udhheqjes s tyre n Nexhd, por kur krkon Enver Pasha n emr t shtetit turk, duke u bazuar n marrveshjen e mhershme q ti vijn n ndihm vehabitt kundr Anglis n mbrojtje t Basrs ata i prgjigjen: jemi t zn me luftimin kundr Ibni Reshidit!!! Kt e bn t ditur edhe Ministria e Indis Angleze, me datn 31 Kanun Eth-thani 1915, duke e prshendetur dhe falnderuar vehabizmin pr znien e tyre me Bin Reshidin dhe pengimin e fitores s Osmanve.

  Po ushtria Vehabite ka ushtruar do her pr luft nga Ministria e ushtrimeve n Indi, sikur q Xhon Filipi i jep Emirit t vehabive Abdulaziz Al Seud nj shum t madhe prej sterlinave dhe Rijaleve Marja Tereza, e ndihma vjetore pr vehabitet ka arritur n 100 mij rijal pr prgaditjen e fiseve kundr Bin Reshidit. Po ashtu, Anglia ka shprndar arm. Kur fillon lufta, Xhon Filipi e ndjek luftn nga nj kull aty afr nga frika se po vritet si paraardhsi i tij Shekspiri, madje nganjher plakitjet e tyre kan vn n vshtirsi qeverin angleze q n vitin 1817 krkon nga vehabitt t'u kthehet njerzve ajo ka e kan plakitur e ata udhheqsit vehabit i prgjigjen: 'Si po krkon nga ne ta kthejm at ka e kemi fituar nga armiqt tan n Xhide, n Shahra, n Elmekla, Maskat, Basra dhe nga populli persian, pasues t Seid Bin Sultan! Vrtet ata jan armiqt tan dhe do t'i vrasim ku do q t jen, n zbatim t ligjeve t Allahut, Allahu Ekber'. Kshtu shum qart thot: 'muslimant, armiqt e mi, e kristiant evlijat e mi'.

  Pr t treguar edhe mqart armiqsin e vehabitve kundr muslimanve po cekim shkresn drejtuar nga Emiri i tyre (vehabitve) n vitin 1810 qeveris Britanike n Indi n t cil emiri i vehabitve shkruan : 'Shkaktar i armiqsive n mes meje dhe atyre q e quajn veten musliman sht largimi i tyre nga Libri i Krijuesit dhe refuzimi i tyre q t veprojn sipas tradits s Pejgamberit a.s.. Nuk do t bj luft kundr grupeve t tjera dhe nuk do t prkrahi askend q sht kundr jush dhe n kto kushte ju lajmroj se nuk do t m interesoj bregdeti; ai sht i juaji e un i kam ndaluar pasuesit e Muhamedit nga do vepr q cenon anijet tuaja'.

  Po, ky sht vehabizmi, vrasja e muslimanit dhe ndihma pr kristiant; kjo sht ajo q e kan dashur kristiant me formimin e ktij drejtimi, grupi t ndyt,shum qart e cek se ka armiqsi duke thn 'shkaktar i armiqsive' e q me kt shprehje tregon dhe thot pr veten e tij se une jam armik i muslimanve.

  Nuk ju ka mjaftuar vetem kaq, por e kan mbyllur bregdetin pr muslimant pr ushqime e ndihma. Kjo qart shihet n letrn drejtuar britanezve n Basra ku thuhet: 'Vrtet e dini q me par se ne ju nderojm ju dhe do kend q sht me ju dhe mbshtetet n ju. Nuk do t ju ndodh asnj mundim apo e keqe sado e vogl t jet nga pasuesit e mi, por n kompenzim t ksaj ju duhet juve ta mbyllni bregdetin pr armiqt e mi'.

  Kjo q u tha m lart ishte n fillim t prhapjes s tyre, ndsa m von e deri n kohn ton tani dijetart e tyre e kan lejuar q ifutt dhe kristiant t hyjn n tokat e shenjta dhe t'i vrasin irakiant musliman, madje udhheqsi i vehabitve ka dhn fetwan q lejohet vrasja e irakianve, qoft edhe n namaz ; a nuk ka menduar se ka lejuar vrasjen e muslimanve ather kur jan m s afrmi me All-llahun xh.sh..

  Musliman t dashur, vehabitt u jan nnshtruar kristianve dhe ifutve plotsish duke zbatuar urdhrat e tyre n prpikri edhe m e rrezikshme se kjo sht fakti se ata identifikojn veten e tyre me dukjet e jashtme dhe duke paraqitur para njerzimit konse takwallkun e lart t tyre ndrsa n mendjet e tyre nuk ka asgj prveq vrasje t muslimanve,kshtu n vitin 1210 h kan sulmuar AHSAN sikur tregon historiani i tyre Ibni Besher kur lavdrohet me masakrat e tyre atje.
  "And speak kindly to mankind '' Quran - 2:83"

 13. Anetart m posht kan falenderuar angmokio pr postimin:

  bsdev (03-03-2017)

 14. #10
  Love all, but trust a few Maska e angmokio
  Antarsuar
  02-09-2011
  Vendndodhja
  AngMoKio
  Postime
  3,927

  Si arritn vehabitet ta pushtojn AHSAN?

  Si arritn vehabitet ta pushtojn AHSAN?

  Pas sulmit vehabit ndaj AHSAS dhe vrasjes se Bin Reshid n vitin 1906 vehabitt krkojn nga anglezt ndihm dhe leje nga Kapiten Perdo pr sulm dhe pushtim por ai nuk ju jep leje, nuk iu prgjigjen krkess s tyre, pastaj krkojn prap n vitin 1911 nga Diksoni n Kuwajt por as ai nuk iu prgjigjet sepse nuk kishte ardhur momenti i duhur pr anglezt. Kjo dshira e tyre plotsohet me 13 prill 1913. N kt shtje duhet shikuar dy gjra:

  1. Udhheqsit: Kush ishin udhheqsit e ushtris dhe t sulmit? 'Ata ishin kristiant, anglezt Lejtshman dhe Semhan', dhe
  2. Armt: 'Armt ishin nga anglezt po ashtu arm moderne t asaj kohe pushkt EM 11'.

  Po ktu duhet t bjm t qart se kush ishte udhheqs i sigurimit t vehabitve? N mbledhjen e emirve dhe udhheqsve t vehabitve sundues i Ahsas u caktua familja Al-Xhalva, e njohur pr krimet n at vend dhe pr vrasjet e pamshirshme, torturat n burgun e njohur El-Abid, n t cilin edhe jan varrosur t gjall banort e Ahsas. Duhet t prmendim se ai i cili e morri postin udhheqs n administraten e Siguris n vendet vehabite ishte ifut, q kishte shrbyer n shrbimin sekret anglez n Irak e ai quhet Mehdibok, por normalisht pasi i sht bindur 'Shejh' Xhon Filipit.


  Provat:

  N librin numr 2139 t administrats s siguris angleze, tregohet se ka arritur letr nga zvendsi i mbretit n Indi e cila u sht drejtuar vehabitve pr bashkpunim n largimin e turqve nga Basra, me qllim q basra t'i dorzohet qeveris induse nn sundimin anglez.

  Ndrsa letra e drguar nga udhheqsi vehabit pr Bersi Kuks m dat 13 Qershor 1913, n t ciln e falnderon shum, n letr thuhet: 'Duke shikuar n ndjenjat e mia miqsore q kam pr ju, dua q marrdhniet e mia me ju t jen sikur me paraardhsit e mi'. Kt e ka vrtetuar edhe ambasadori anglez n Stamboll n letrn t ciln ia ka drguar ministria e jashtme, n t ciln thuhet se udhheqsi i vehabitve Abdulaziz Al- Seudi 'E nderon dhe e respekton qndrimin ton n Halixh, po ashtu se ai atje vepron ashtu si ne i themi'.

  Q t qartsohet m mir pr lexuesin se prodhim i kujt dhe n shrbim t kujt sht vehabizmi, patjeter duhet q t diskutohen edhe disa pika shum me rndsi n akiden e tyre, n librat e tyre dhe t ulemave t tyre, tek t cilt mbshteten, pika t cilat jan pothuajse kushte t besimit, dhe ai q i zbaton kto pika dhe ecn n prputhje me to sht nga mesi i vehabitve apo ai q dshiron t jet vehabit duhet ti vj n jet kto pika (rregulla) apo m mir t themi shtyllat e besimit t tyre , gjat sqarimit dhe komentimit t ktyre pikave patjetr se duhet pr do njrn pik argument dhe shembull nga librat dhe shkrimet e dijetarve t tyre. Pikat q do t prmenden m posht pothuajse pr do njrn do sjellim shembuj dhe argumente,i kemi emruar: Akideja Vehabite.
  "And speak kindly to mankind '' Quran - 2:83"

 15. Anetart m posht kan falenderuar angmokio pr postimin:

  bsdev (03-03-2017)

 16. #11
  Love all, but trust a few Maska e angmokio
  Antarsuar
  02-09-2011
  Vendndodhja
  AngMoKio
  Postime
  3,927

  Akideja (shtjet e besimit) vehabite

  Akideja (shtjet e besimit) vehabite

  Keta jane faktet me interesante qe cilido Musliman duhet ti lexoje nje e nga nje...........

  1. Urrejtja e Muslimanve.

  Kur'ani i madhruar flet n shum ajete n lidhje me urrejtjen ndaj mushrikve dhe armiqve, t cilt i kan larguar muslimant nga shtpite e tyre, i kan torturuar, i kan vrar pr shkak se ata kan zgjedhur fe tjetr nga ajo n t ciln ishin gjyshrit e tyre. N lidhje me kt flasin ajetet n vijim: sureja El-Bekare 217; Et-Tewbe 8, 15, 23, 24, El-Enfal 30, 38, 40, El-Muxhadele 20, 22, El-Mumtehinetu 8, 9. Urrejtja n kto ajete prmendet kur ekziston armiqsia dhe padrejtsia (dhulmi). Komentimi i ktyre ajeteve sht se nse nuk ekziston kurrfar armiqsie dhe kurrfar padrejtsie nuk ka vend urrejtja, kurse lufta sht pr shkak t largimit t armiqsis dhe padrejtsis dhe jo armiqsi me muslimant si flasin ajetet e sures El-Bekare 190 dhe 194, pr joarmiqsi me muslimant, ndrsa Muhamed Bin Abdulvehab mushrik i quan muslimant t cilt nuk shkojn sipas mendimit t tij (n librat e tij 'Keshf'ush-shubehat' dhe n librin 'Risaletu tefsir kelimet'ut-Tewhid').


  2. Tekfiri (akuzimi pr mosbesim) i muslimanve

  Kjo qshtje akuzimi pr msbesim ndaj muslimanve ishte shum prezent ne mesin e tyre dhe ishte nj qshtje shum me rndsi pr arsyetimin e sulmeve dhe krimeve t tyre kundr musliamanve.
  Madje Muhamed bin Abdulvehab i ka akuzuar njerzit t cilt jetonin n at koh pr mosbesim, madje duke menduar se mosbesimi i njrzve q jetonin n kohn kur ai vepronte dhe prhapte mendimet e tij ishte m i madh m i rnd se mosbesimi i njerzve para islamit,n lidhje me kt thot: 'Vrtet shirku (t brit shok Allahut) i xhahilve t hershm (i popujve para islamit ) sht m i leht se shirku i njerzve t kohs s tij pr dy arsye'.

  E para: 't part (popujt para islamit ) nuk i kan br shok Allahut dhe nuk iu kan lutur melaikeve as evlijave dhe as idhujve prve kur kan qen t lir ( ky mendon se ata kur ishin jo n vshtirsi i besonin idhujve )'. Ndrsa kur ishin n vshtirsi i besonin All-llahut.

  Arsyeja e dyt: 't part paraislamikt i kan besuar prve Allahut edhe gurve e jo pejgamberve, pemve e jo melaikeve e kjo sht m e leht sepse pemt dhe gurt jan t nnshtruara ndaj Allahut dhe nuk i bjn mkate, e ndrsa njerzit n kohn ton iu besojn dhe ju luten prve Allahut njerzve m t prishur' (kjo thnie gjendet n librat e Muhammed ibn Abdulvvehabit 'Keshf'ush-shubehat' faqe 10, 'Risaletu tefsir kelimetu-t-tewhid' faqe 35, 'Risaletu erbea kawaid li'd-din' faqe 39).

  Ndrsa n librin 'Ed-Din'ul-halis', autor i librit Muhamed Siddik Hasan El-Fetuh, vllimi i par faqe 140, botim i shtpis botuese 'Daru'l-kutub El-Ilmije', Bejrut, thuhet se: 'q t katr medhhebet kan br kufr dhe llogarisin se kufri i mushrikve kurejsh sht m i leht se pasimi i katr medhhebeve'.

  Madje, kan shkuar edhe m larg dhe kan shtuar edhe m tepr armiqsin ndaj muslimanve duke shkruar po n kt libr, n faqe 160, se nna e njerzimit, Hava ishte mushrike dhe duke i llogaritur se i gjith njerzimi jan 'evlad'uz-zina' (fmij jasht martese'.

  N sherhun e El-Buhariut, pjesa e dyt, boton 'Dar'ul-Ma'rifeh', Bejrut, faqe 95, Abdulaziz Bin Baz e akuzon pr kufr sahabiun e ndershm Bilal bin El-Harith El-Mezenij, sepse e ka vizituar varrin e Pejgamberit a.s.. Madje edhe shejhu i ktij Ibni Tejmije n librin 'Iktidae Essirata Elmustekiim' ( - اقتضاء الصراط المستقيم - ) boton 'Dar'ul-Marife', Bejrut, faqe 390, akuzon pr mosbesim edhe Abdullah bin Omerin r.a..

  Po ashtu, n librin 'Feth'ul-Mexhid Sherh Kitab'ut-tewhid', me autor Abdurrahman bin Hasan bin Muhamed bin Abdulvehab, libr t cilin e ka rishikuar Bin Baz dhe n faqe 190 akuzon pr kufr ehlussunetin n Sham, n Xheziren Arabe, Hixhaz, Irak, Egjipt, duke thn se: 'banort e Shamit adhurojn Ibni Arabiun, banort e Egjiptit adhurojn El-Bedewiun, banort e Irakut adhurojn Xhejlaniun, ndrsa banort e Hixhazit e Jemenit adhurojn pemt, gurt dhe varrezat'.

  Kurse Muhamed Bin Salih El-Uthejmin, n librin 'Likau elbab el-meftuh' faqe 42, boton 'Dar'ul-Watan', Rijad, akuzon Imam Newewiun dhe El-Hafidh Bin Haxherin pr dalal (humbje), duke thn: 'Ata dy nuk jan nga ehlussuneti dhe el-xhemaati'.

  Po ashtu, vehabitet akuzojn pr mosbesim banort e Dubait vetm pse nuk thon si vehabitt, nuk i prcaktojn All-llahut vend dhe an, madje n lidhje me kt n librin 'Ixhmau Ehl'us-suneti En-Nebewijjeti ala tekfiri el-mutaletu el-xhehmijjeh' n faqe 101, 102, 124, 125, thuhet se: 'ata jan qent e xhehennemit'.

  Vazhdon......
  Ndryshuar pr her t fundit nga angmokio : 15-09-2012 m 08:46
  "And speak kindly to mankind '' Quran - 2:83"

 17. Anetart m posht kan falenderuar angmokio pr postimin:

  bsdev (03-03-2017)

 18. #12
  Love all, but trust a few Maska e angmokio
  Antarsuar
  02-09-2011
  Vendndodhja
  AngMoKio
  Postime
  3,927

  Akideja (shtjet e besimit) vehabite

  Akideja (shtjet e besimit) vehabite


  3. Lejimi i gjakut t muslimanve, pasuris s tyre dhe grave t tyre

  Vehabitt kan lejuar q muslimant t vriten t plaqkitet pasuria e tyre me arsyetimin se jan mosbesimtar apo shpiks t risive dhe lejohet luftimi i tyre.
  N librin 'Risaletu sitte mevadia', nga Muhamed Bin Abdulhvehab, faqe 31, 32, thuhet kshtu: 'Duhet ta dini se pabesimtart t cilt i ka luftuar Pejgamberi a.s. kan besuar se Allahu sht krijues, furnizues sht ai q jep jetrat dhe merr jetrat.... edhe kjo nuk i ka br t jen musliman', po ashtu n lidhje me kt shkruan n t njjtin vend: 'Vrtet Pejgamberi a.s. sht paraqitur n mesin e njerzve me besime t ndryshme, i ka luftuar ata pa br kurrfar dallimi n mes tyre', me kt ka pr qllim t thot se besimi i atyre q i ka luftuar pejgamberi a.s. ka qen m i madh se i njerzve q kan jetuar n koh e pushtimeve t tij dhe me gjith at i ka luftuar pejgamberi a.s. e si mos ti luftojm ne tani ata q kan besimin m t dobt dhe jan mushrik e bidatgji sipas tij.


  4. Lejimi i haramit, ndalimi i hallallit dhe ekstremizmi n vendime

  Ktu duhet prmendur shtjen e duhanit q lidhet me at koh kur jan dhn kto vendime. Deri aty ka shkuar shtja q ai q ka pir duhan sht vrar me urdhr t vehabitve dhe mbretit Abdulaziz, ndrsa vet Abdulazizi kur ka pushtuar Xhiden ia ka obliguar vetes pirjen e duhanit,kur sht pushtuar Xhideja Abdulaziz ka urdhruar djegien e t gjith duhanit q gjindet n depot e Xhides ndrsa kur sht njoftuar se vlera e atij duhani kap shifrn 100 Mij funta sht habitur dhe ka lejuar pr tregtart e hixhazit t bhet shitja e tij, kshtu kan vazhduar n pirjen e duhanit banort e Xhides pr vllezrit e tyre n Nexhd. (Xhelal Kishk libri 'Esseudije velhal Elislamij' faqe 721,722).

  Pas lufts s dyt n Gji n vitin 1991 shfaqet problemi i ndalimit t lejes pr vozitje pr grat Saudite, ndrsa lejohet pr grat e huaja t vozitin brenda Saudis me lejen e dijetarve vehabit, ndrsa n Shtator t vitit 2004 problemi i lejimit t femrs q t marr pjes n zgjedhjet shtetrore apo moslejimin?!. Ktu kuptojm se ekstremizmi, ndalimet, mosmshira kan t bjn me muslimant ndrsa me jomuslimant ata tregohen t mshirshm, tolerant dhe fals.!

  Po ashtu, duhet prmendur shtjen e duhanit q ishte i ndaluar, normal pr t pafuqishmit dhe pr muslimant, ndrsa vet Abdulaaziz i jep hedije nj kuti duhan Diksonit, udhheqsit politik anglez n Kuwajt, si rezultat i vizits s tij n Ahsae n vitin 1919.


  5. Ajetet e Kur'anit q kan t bjn me pabesimtart i zbatojn pr besimtart


  Transmeton Buhariu nga Ibni Omeri, i cili duke i prshkruar havarixht ka thn: 'Vrtet ajetet t cilat kan zbitur pr pabesimtart ata i kan br pr besimtart'.

  Transmetohet nga Ibni Abbasi se ka thn: 'Mos u bni si havarixht, i komentojn ajetet e Kur'anit pr ehl'ul-kibleti, ndrsa ata kan zbritur pr ehl'ul-kitabt dhe mushrikt, kan vepruar me to dhe e kan lejuar gjakun dhe pasurit (e muslimanve)'.

  Mund t lexosh n librat e tyre pr ajetet t cilat kan zbritur pr idhujt dhe adhuruesit e tyre, kurse idhujt i bjn sikur t jen pejgambert dhe njerzit e sinqert q kan vdekur.

  Nga ajetet t cilat flasin pr mushrikt dhe idhujt kurse i kan zbatuar pr muslimant jan: El-Araf 194; Junus 18; El-Haxh 73.

  Vazhdon.........
  "And speak kindly to mankind '' Quran - 2:83"

 19. Anetart m posht kan falenderuar angmokio pr postimin:

  bsdev (03-03-2017)

 20. #13
  Love all, but trust a few Maska e angmokio
  Antarsuar
  02-09-2011
  Vendndodhja
  AngMoKio
  Postime
  3,927

  Urrejtja ndaj Pejgamberit a.s..

  6. Urrejtja ndaj Pejgamberit a.s..

  Nj nga qshtjet q dominon n librat dhe mendimet e tyre sht edhe urrejtja ndaj pejgamberit a.s.,kjo tregohet nga ndalesat dhe shkrimet e tyre n librat e tyre duke br prpjekja pr largim sa m shum nga gjrat dhe veprimet q bjn t prkujtohet pejgamberi a.s. dhe t ket besimtari dashuri edhe me t madhe pr pejgamberin a.s. dhe zbatim t sunetit t tij.

  a). Vehabitt e konsiderojn diqka shum t keqe dhe t urrejtur po qese njerzit tubohen q ta prkujtojn pejgamberin a.s., vehabitt mundohen t gjejn ndonj argument ekziston apo nuk ekziston ky argument vetm e vetm t vrtetojn se kjo sht gj e urrejtur,si thot Abdul Aziz bin Baz n librin e tij : 'Fetava Muhimetu' (faqe 45) se kt gj duhet larguar me dor d.m.th. me forc, ndrsa n librin 'Sijanetu Elinsan'(faqe 233) gati sa nuk i ka konsideruar pabesimtar ata q festojn ditlindjen e Pejgamberit a.s., 'ndrsa qudi sht se e kan lejuar pr vetn e tyre q t tubohen e ta msojn Siren e Muhamed Bin Abdulvehabit me rastin e kalimit t kaq viteve t tij apo pr rastin e ditlindjes s tij apo vdekjes s tij, dhe n shum konferenca e tubime pr festime t tilla shpenzojn pasuri t shumta' (shiko librin 'Hadha Validi' faqe 123), 'po ashtu festojn edhe me rastin e uljes s mbretit n karrigen e mbretris n muajnin tetor!'.

  Nj nga dijetart e tyre Ebu Bekir Elxhezairij thot : 'Vrtet kafsha q therret pr ushqimin e njerzve pr ditn e lindjes sht m haram se Derri' (libri 'Elmekalat Essunijjetu' nga Shejh Abdullah Elhererij faqe 319). Kurse Shejhu i tyre Ibni Tejmije nuk e ndalon festimin e ditlindjes s pejgamberit a.s. n librin e tij 'Iktidae Essirata Elmustekim' faqe 294, 297 thot kshtu : '...kshtu disa festime q i veprojn njerzit me prjashtim t festimit t krishterve pr ditlindjen e Isait a.s., kurse dashurija pr Pejgamberin a.s. dhe madhrimin e tij, All-llahu do ti shprblej pr kt dashuri dhe pr kt mund q po e shpenzon dhe jo pr risi'(nuk konsiderohet risi) ,pastaj thot: 'madhrimi i ditlindjes dhe festimi i saj q po e bjn njerzit, pr kt ka shprblim t madh pr shkak t nijetit t mir,dhe madhrimit pr Pejgamberin a.s.'.

  b). Iu pengon shum dhe e konsiderojn si diqka shum t urrejtur gjithashtu prkujtimin e hixhretit t Pejgamberit a.s. apo natn e Isras dhe Miraxhit ose natn e Bedrit apo natn e Kadrit, kt e konsiderojn risi e cila t largon nga feja .

  c). Iu pengon po ashtu nse dikush sipas tyre e tepron n salavatet ndaj Pejgamberit a.s. dhe fjalve lavdruese pr t, ndrsa pr (shujuht) dijetart e tyre nuk iu pengon prdorimi i shprehjeve 'madhria juaj' 'zotriu yn', me qense ka shum pika t ketij lloji po mjaftohemi vetm me prmendjen shkurtazi t tyre,e prmendin pejgamberin a.s. vetm me emr pa salavate ,ndalojn salavatet pr Pejgamberin a.s. pas ezanit madje tregohet nga historiant e tyre se M.Bin Abdulvehab ka vrar nj muezin t verbr pr shkak t salavatit pr Pejgamberin a.s. pas Ezanit.

  N lidhje me kt Essejid Elemin n librin e tij 'Keshfu Elirtijab' n faqe 127 botimi i dyt dhe n faqe 230 tregohet n prmbledhje se: Muhamed Bin Abdulvehab thot pr Pejgamberin a.s.: 'ai ishte vetm nj postier', madje disa nga ndjeksit e tij thon : 'shkopi im sht m i vlefshm se Muhamedi a.s., sepse shkopi im m sjell dobi siq sht mbytja e gjarprit n rrug ndrsa Muhamedi a.s. ka vdekur dhe nuk ka kurfarr dobie nga ai, ai ka qen vetm nj postier'.

  Vazhdon..........
  "And speak kindly to mankind '' Quran - 2:83"

 21. Anetart m posht kan falenderuar angmokio pr postimin:

  bsdev (03-03-2017)

 22. #14
  Robi i All-llahut
  Antarsuar
  09-01-2008
  Vendndodhja
  N Itali
  Postime
  1,774
  Citim Postuar m par nga angmokio Lexo Postimin
  Ramazan , te gjitha keto qe kam sjell me siper jane fakte te dokumentuara.

  Une e kuptoj llogjiken tende , ti je i indoktrinuar me mesimet wehabiste dhe eshte e veshtire te heqesh dore prej tyre.

  Une jam musliman qe e shikoj Islamin me sy real , perdor llogjiken ne cdo hap qe marr duke marre parasysh Kuranin , Hadithin dhe cdo mesim prej secilit dijetar.

  Ndryshimi i wehabisteve qe ti i mbron eshte se ata diferencojne mes dijetareve Islam. Dijetar te medhenj si Hanefi p.sh ne syrin e Wehabisteve eshte nje bidatci, e kjo eshte vertete per te qare.

  Une nuk do ta harroj kurre kur nje wehabi shikon nje vellain tone Musliman tek po falej dhe duart i kish te idhur poshte kerthizes , e ai shkoi i bertiti sikur kish vrare njeri, ske turp i thote tek k*ri i vendos duart ne namaz?
  Prap po uditem me ty vllai, se ti paske par nj ndodhije dhe hajde bummm ktu do ta sjell nji arshaf me rena t gazetave t armiqve t Islamit. Po mir na e sjell n pika do shtje q sht e kundrt me Islamin dhe argumentuar me Kuran dhe Sunnet sipas Dijetarve dhe ta sqarojm inshAll-llah at. Por kjo reagim i yt sht dika absurde, sepse i prngjan disi sikurse atyre devijuesve ( shijat, sufistt, bektashijt, dhe grupet e tjera ) se ata e kundrshtojn n fardo mnyre q ta prdorin kt termin si VEHABIJT si e si q ata t jan rahat n Kufrin dhe Bidatet e tyre. Kt gj a nuk e kupton ti vllai, apo nuk don me e kuptu?!!!

  Llogjika personale n Islam prdoret vetm se n shtje t ndrlikuar ( n FIKH ), por kur fitet pr gjrat baz ( Teuhid dhe Akide ), t m falsh se aty dshton krejt.

  Selamun alejkum.
  Kush nuk sht robi i All-llahut, ai sht robi i shejtanit.

 23. Anetart m posht kan falenderuar ramazan_it pr postimin:

  bsdev (03-03-2017)

 24. #15
  Love all, but trust a few Maska e angmokio
  Antarsuar
  02-09-2011
  Vendndodhja
  AngMoKio
  Postime
  3,927
  Citim Postuar m par nga ramazan_it Lexo Postimin
  Prap po uditem me ty vllai, se ti paske par nj ndodhije dhe hajde bummm ktu do ta sjell nji arshaf me rena t gazetave t armiqve t Islamit. Po mir na e sjell n pika do shtje q sht e kundrt me Islamin dhe argumentuar me Kuran dhe Sunnet sipas Dijetarve dhe ta sqarojm inshAll-llah at. Por kjo reagim i yt sht dika absurde, sepse i prngjan disi sikurse atyre devijuesve ( shijat, sufistt, bektashijt, dhe grupet e tjera ) se ata e kundrshtojn n fardo mnyre q ta prdorin kt termin si VEHABIJT si e si q ata t jan rahat n Kufrin dhe Bidatet e tyre. Kt gj a nuk e kupton ti vllai, apo nuk don me e kuptu?!!!

  Llogjika personale n Islam prdoret vetm se n shtje t ndrlikuar ( n FIKH ), por kur fitet pr gjrat baz ( Teuhid dhe Akide ), t m falsh se aty dshton krejt.

  Selamun alejkum.
  Alejkum Selam.

  Vellai im ne Islam, sikur te beje komente pa lidhje do ishte mire ti lexoje njehere keto qe kam shkruajtur dhe me pas me thuaj cka shikon te padrejte me siper.

  Une te premtoj qe nese ti je i zoti te me bindesh qe keto me siper jane genjeshtra po te betohem per Allah qe une do kerkoj pendim tek Allahu xh.sh.

  E verteta djeg i nderuar Ramazan por zjarri i Xhehenemit djeg me teper.
  "And speak kindly to mankind '' Quran - 2:83"

 25. Anetart m posht kan falenderuar angmokio pr postimin:

  bsdev (03-03-2017)

 26. #16
  Love all, but trust a few Maska e angmokio
  Antarsuar
  02-09-2011
  Vendndodhja
  AngMoKio
  Postime
  3,927

  7. Urrejtja e Ehlubejtit (familjes se Pejgamberit a.s.).

  7. Urrejtja e Ehlubejtit (familjes se Pejgamberit a.s.).

  Kur'ani i madhrishm tregon n shum ajete pr vlern dhe pozitn e ehlubejtit, siq sht ajeti 33 i Sures Ahzab, po ashtu hadithi 2424 n Sahihu Muslim,n Sunen Tirmidhi hadithi 3205, Sahihu Muslim hadithi 2408, n Sunen Trimidhi hadithi 3788, n Msnedin e Imam Ahmedit 3/17.

  Sa i prket urrejtjes pr Ehlubejtin kjo tregohet nga 'Shejh' Ibni Tejmije n librin 'Minhaxh Essuneti' vllimi 3 faqe 269 thot: Mendimi pr dhnjen prparsi Ali Rresul sht nj gjurm e xhahilijetit siq ishte m hert dhnja prparsi familjeve t kryetarve (udheheqesve)!, ndrsa n lidhje me hadithin e Pejgamberit a.s.: 'O zoti im kta jan Ehlu bejti largoje nga ta papastrtin dhe pastroi ata' Ibni Tejmije n lidhje me kt thot n librin 'Minhaxh Essuneti' vllimi 3 faqe 117: 'Kjo nuk sht asgj tjetr veqse dshir dhe lutje Allahut q ti pastroj dhe nuk do t thot se n t vrtet i ka pastruar'.

  Madje Shejhu ka shkruar libr pr vlern e Muavijes dhe Jezidit ,dhe n librin 'Resu Elhusejn' faqe 207 thot: 'Vrtet Jezidi nuk ka qen i pajtimit n vrasjen e Husejnit, madje ai ka shprehur keqardhje pr vrasjen e tij', madje ka shkruar libr pr vleren e jezidit pr t cilin nuk tregohet asnj vler.

  Transmeton Elhafidh Ibni Haxher Elaskalani n 'Edderer Elkamine' vllimi 1 faqe 114 se Ibni Tejmije 'e ka br Aliun r.a. gabimtar n gjashtmbdhjet qshtje n t cilat Aliu r.a. ka vepruar n kundrshtim me Kur'anin', pr kt ulemat e islamit e kan quajtur munafik Ibni Tejmijen dhe po ashtu pr thnjen e Ibni Tejmijes se: 'Aliu r.a. sht vrar pr shkak t udhheqjes (pr pushtet) dhe jo pr fe'.

  Vazhdon..............
  "And speak kindly to mankind '' Quran - 2:83"

 27. #17
  Love all, but trust a few Maska e angmokio
  Antarsuar
  02-09-2011
  Vendndodhja
  AngMoKio
  Postime
  3,927

  8. Urrejtja ndaj sahabve t ndershm

  8. Urrejtja ndaj sahabve t ndershm

  Urrejtja dhe fjalt e kqija shprehen n shum vende dhe n shum libra madje akuzime q as mendja nuk mund t'i pranoj, akuzim pr mosbesim madje. ...

  N lidhje me kt udhheqsi n dukje i vehabizmit thot: 'Vrtet ka pasur grupe nga sahabet q kan luftuar me Pejgamberin a.s., jan falur me t, kan dhn zekatin, kan agjruar dhe kan br haxhin, megjithat edhe pse i kan pasur t gjitha kto kan qen pabesimtar (kufar), larg nga Islami' (Libri 'Err-rresail El-ilmije Ettisa', Muhamed bin Abdulvehab, pastaj 'Risaletu Keshfu Eshubehat', faqe 120, botim i vitit 1957).

  Sahabiun e ndershm Abdullah bin Amrin e akuzojn pr mosbesim, kufr n librin 'Fetava Muhimmetu' faqe 111, me autor Abdulaziz bin Baz.

  Sahabiun e ndershm Bilal bin El-Harith El-Mezeniun e akuzojn pr kufr po ashtu (kjo n komentimin e 'Fet'hu'l-Bari', botim i shtpis botuese 'Errejan li turath', vllimi 2, faqe 575).

  Po ashtu, Sahabiun e ndershm Abdullah Bin Omer r.a. e akuzojn pr mosbesim se ka thn: 'O Muhamed (Ja Muhammed)' (transmeton Buhariu n librin e tij 'El-edeb El-mufred') dhe vehabitt thon se kush thot 'O Muhamed', ka br kufr dhe lejohet gjaku i tij si n librin e tyre 'El-Usul 'uth-thelathe'... kuptimi i ksaj sht se ata e kan br pabesimtar sahabiun Abdullah Bin Omer, Buhariun dhe transmetuesit. Po ashtu e akuzojn pr mosbesim edhe Sahabiun e nderuar Ebu Ejub El-Ensariun.


  Vazhdon............
  "And speak kindly to mankind '' Quran - 2:83"

 28. Anetart m posht kan falenderuar angmokio pr postimin:

  bsdev (03-03-2017)

 29. #18
  Robi i All-llahut
  Antarsuar
  09-01-2008
  Vendndodhja
  N Itali
  Postime
  1,774
  Citim Postuar m par nga angmokio Lexo Postimin
  Alejkum Selam.

  Vellai im ne Islam, sikur te beje komente pa lidhje do ishte mire ti lexoje njehere keto qe kam shkruajtur dhe me pas me thuaj cka shikon te padrejte me siper.

  Une te premtoj qe nese ti je i zoti te me bindesh qe keto me siper jane genjeshtra po te betohem per Allah qe une do kerkoj pendim tek Allahu xh.sh.

  E verteta djeg i nderuar Ramazan por zjarri i Xhehenemit djeg me teper.
  Vllai nse ti i quan kta q i ke sjell m siprm t vrteta, ather na mbet me than se ata q jan shkuar ma para nuk kan qen t zbuluara dersia q erdhi angmokio ti zbuloj ato q t na e trgon t vrtetn, nejse un t kshillova sikurse i takon nji Besimtari Musliman, kurse ti mudnesh me vazhdu me at q ti mendon se sht e vrtet dhe ta shohim se ku do arrish me kt. Po sht e vrtet se djeg vrteta, por duhet par se ku sht s pari ajo, pastaj ta prdorsh at fjal i dashur.

  Un vetm dua t shtoj se t t kshilloj q ke hyr n nj problem shum t madh sipas pamjes t asaj q sjell ktu.
  Selamun alejkum.
  Ndryshuar pr her t fundit nga ramazan_it : 15-09-2012 m 09:16
  Kush nuk sht robi i All-llahut, ai sht robi i shejtanit.

 30. Anetart m posht kan falenderuar ramazan_it pr postimin:

  bsdev (03-03-2017)

 31. #19
  Love all, but trust a few Maska e angmokio
  Antarsuar
  02-09-2011
  Vendndodhja
  AngMoKio
  Postime
  3,927

  9. Urrejtja e njerzve t devotshm

  9. Urrejtja e njerzve t devotshm

  N lidhje me kt autori Muhamed Bin Abdulvehab shkruan n librin 'Kitab'ut-tewhid', botim i vitit 1404 h., faqe 76, 77 thot: 'Shirku i par n kt bot ka ndodhur nga dyshimet e njerzve t devotshm dhe shkak i ksaj sht przierja e t vrtets me t pa vrtetn'.
  Pr udi t madhe sht se Ebu Xhehli dhe Ebu Lehebi te ata konsiderohen m me vler se muslimant. N librin 'Kejfe nefhemu et-tewhid', t autorit Muhamed Ahmed Bashmil, botim i Qendrs s Prgjithshme pr Fetwa dhe Dave n Rijad, viti i botimit 1407 h., 1987, faqe 16 thot: 'Ebu Xhehli dhe Ebu Lehebi dhe t gjith ata q jan n fen e tyre nga mushrikt kan besuar n njshmrin e All-llahut dhe se sht krijues, furnizues, dhns i jets dhe vdekjes dhe nuk i kan br shok n adhurim'. udi q Ebu Lehebi dhe Ebu Xhehli kan qen me iman m t madh se muslimant q thon La ilahe Il-lall-llah.
  "And speak kindly to mankind '' Quran - 2:83"

 32. Anetart m posht kan falenderuar angmokio pr postimin:

  bsdev (03-03-2017)

 33. #20
  Love all, but trust a few Maska e angmokio
  Antarsuar
  02-09-2011
  Vendndodhja
  AngMoKio
  Postime
  3,927
  Citim Postuar m par nga ramazan_it Lexo Postimin
  Vllai nse ti i quan kta q i ke sjell m siprm t vrteta, ather na mbet me than se ata q jan shkuar ma para nuk kan qen t zbuluara dersia q erdhi angmokio ti zbuloj ato q t na e trgon t vrtetn, nejse un t kshillova sikurse i takon nji Besimtari Musliman, kurse ti mudnesh me vazhdu me at q ti mendon se sht e vrtet dhe ta shohim se ku do arrish me kt. Po sht e vrtet se djeg vrteta, por duhet par se ku sht s pari ajo, pastaj ta prdorsh at fjal i dashur.

  Selamun alejkum.
  E shikon qe ti ben te paditurin. Ti je nje robot i nderuar Ramazan. Per ty Islami eshte " Mbyll syte dhe ndiq'' .

  Feja Islame nuk eshte keshtu i nderuar vella , feja Islame tee meson te hapesh syte dhe te lexosh. Lexo , thote Allahu xh.sh.

  Keto qe kam sjelle me siper jane fakte te verteta qe askush nuk i mohon.

  Bujrum, mohoji ,thuaj qe jane genjeshtra?
  "And speak kindly to mankind '' Quran - 2:83"

 34. Anetart m posht kan falenderuar angmokio pr postimin:

  bsdev (03-03-2017)

Faqja 0 prej 9 FillimFillim 12 ... FunditFundit

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •