Close
Faqja 3 prej 9 FillimFillim 12345 ... FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 41 deri 60 prej 161
 1. #41
  Robi i All-llahut
  Antarsuar
  09-01-2008
  Vendndodhja
  N Itali
  Postime
  1,774
  Citim Postuar m par nga angmokio Lexo Postimin
  Alejkum Selam vella.

  Kush e thote kete me siper? Dijetaret wehabiste?

  Nese ti ne dy shkrime shkruan dy gjera te ndryshme , une duhet ta pranoj vetem se ti quhesh dijetar?
  Kt e thon edhe vet dijetart q nse nji dijetar flet pa prmendur argument nga Kur'ani dhe Sunneti, fjala e tij nuk i mirret.

  A don me ti pru edhe argumentet pr kt vllai angmokio?

  Nse ti mendon ndryshe na i sjell edhe ti argumentet se dokush mundet me i gjykuar dijetart!!!

  Selamun alejkum vllai.
  Kush nuk sht robi i All-llahut, ai sht robi i shejtanit.

 2. Anetart m posht kan falenderuar ramazan_it pr postimin:

  bsdev (03-03-2017)

 3. #42
  Love all, but trust a few Maska e angmokio
  Antarsuar
  02-09-2011
  Vendndodhja
  AngMoKio
  Postime
  3,927
  Citim Postuar m par nga ramazan_it Lexo Postimin
  Alejkum selam vllai im angmokio, kshtu sht m mir q t bisedohet me qetsi dhe t kuptohen gjrat ma mir dhe me ma pak gabime trashanike.

  Mbasi ndjek vetm Kur'anin dhe Sunnetin, pse ather sjell material pa autor dhe pa me qen i sigurt se a sht e vrtet ajo q sht shkruar ose jo???!!!

  At q bjn t tjerat nuk duhet q ti mveshen donjrit, veanrisht mua q n kt rast isha ai i kritikuari. Ti vllai nse ke dika me mua personalisht ma thue se ku po gaboj dhe kaq. Edhe m siprm ta kam krkuar nji gj t till. un t dua pr kt t kshilloj q t mos mirremi me gjrat q jan t pakuptueshme q mundemi t futemi n at pus dhe nuk e dim se a mundemi t'ja gjejm fundin!!!

  Sikur t thash edhe n postimin e par n kt tem se, nuk ka qen nevoja t sjellsh materiale mbasi kemi hapur shum tema t njjta q kan mbaruar vetm se n ofendime dhe azgj tjetr, sepse ne nuk m'varemi nga Abdul Vehabi ( All-llahu e mshiroft ), por m'varemi nga ajo q ka than All-llahu, Pejgamberi dhe sahabt.


  Selamun alejkum.

  Alejkum Selam,

  Ku ka autor me te mire se argumenti i nderuar Ramazan, postimet e mesiperme jane tere argumenta historike qe eshte fare e thjeshte te ballafaqohen pasi egzistojne emrat e librave dhe faqet biles .
  "And speak kindly to mankind '' Quran - 2:83"

 4. Anetart m posht kan falenderuar angmokio pr postimin:

  bsdev (03-03-2017)

 5. #43
  Love all, but trust a few Maska e angmokio
  Antarsuar
  02-09-2011
  Vendndodhja
  AngMoKio
  Postime
  3,927
  Citim Postuar m par nga ramazan_it Lexo Postimin
  Kt e thon edhe vet dijetart q nse nji dijetar flet pa prmendur argument nga Kur'ani dhe Sunneti, fjala e tij nuk i mirret.

  A don me ti pru edhe argumentet pr kt vllai angmokio?

  Nse ti mendon ndryshe na i sjell edhe ti argumentet se dokush mundet me i gjykuar dijetart!!!

  Selamun alejkum vllai.
  Alejkum Selam ,

  Ok hajde fillojme dhe argumentojme.

  Transmeton Albani n 'El-Muhtesar El-Uluvv' ( - مختصر العلو - ), faqe 98, hadithi numr 38, hadithi i Katade Bin En-Numan se ka dgjuar Pejgamberin a.s. duke thn: 'Pasi i ka krijuar All-llahu xh.sh. gjrat sht ngritur n Arsh..', kt hadith e ka konsideruar Sahih ndrsa n nj vend tjetr po vet ky njeri n librin e tij 'Silsiletu Eddaifetu', vllimi 2, faqe 177, hadithi 775, e konsideron kt hadith shum t dobt
  Shiko me siper, me thuaj tani ti mua , une jam nje nxenes qe kam deshire te mesoj hadithin. Ke duhet te marr te mireqene?

  Nuk po e gjykoj Albanin thjeshte kerkoj te gjej te verteten?
  "And speak kindly to mankind '' Quran - 2:83"

 6. Anetart m posht kan falenderuar angmokio pr postimin:

  bsdev (03-03-2017)

 7. #44
  Robi i All-llahut
  Antarsuar
  09-01-2008
  Vendndodhja
  N Itali
  Postime
  1,774
  Citim Postuar m par nga angmokio Lexo Postimin
  Alejkum Selam,

  Ku ka autor me te mire se argumenti i nderuar Ramazan, postimet e mesiperme jane tere argumenta historike qe eshte fare e thjeshte te ballafaqohen pasi egzistojne emrat e librave dhe faqet biles .
  Po pr cilat argumente e ki fjaln i nderuar vllau im, pr ata q n fillim t postomit jan t shkruara si me i shkruajtur nji papagall duke i prsrit gjrat nga dhjet her duke mos pru asnji argument?

  Po shihe njiher nga postimi i par at q ke sjell dhe t flasim pastaj.

  Pyetja tjetr pr ty vllau sht: A i ke lexuar argumentet q i ke sjell dhe i ke vrtetuar ato, apo t ka mjaftuar argumenti i autorit fantazm?

  Kaq kisha vllau angmokio, selam nga un Ramazani.
  Kush nuk sht robi i All-llahut, ai sht robi i shejtanit.

 8. Anetart m posht kan falenderuar ramazan_it pr postimin:

  bsdev (03-03-2017)

 9. #45
  Robi i All-llahut
  Antarsuar
  09-01-2008
  Vendndodhja
  N Itali
  Postime
  1,774
  Citim Postuar m par nga angmokio Lexo Postimin
  Alejkum Selam ,

  Ok hajde fillojme dhe argumentojme.  Shiko me siper, me thuaj tani ti mua , une jam nje nxenes qe kam deshire te mesoj hadithin. Ke duhet te marr te mireqene?

  Nuk po e gjykoj Albanin thjeshte kerkoj te gjej te verteten?
  Shum bukur kshtu bisedohet dhe jo si ti n fillim me ashprsi dhe bindje se ti vetm e ke t drejtn kurse ne jemi ata q na djeg Xhehenemi ( All-llahu na ruajt dhe na largoft nga Xhehenemi ), mbasi sipas teje ne jemi n gabim dhe nuk e duam t vrtetn. Ajda ta shohim se ku na qenka e vrteta e ksaj q ke sjell ti:

  Por i dashtun do t fillojm prej n postimin e par dhe jo prej atje ku t kujtohet ty, se prndryshe do t thon t tjert se ather nuk ka qen e nevojshme q t sillet krejt ky material i padobishm, do t mjaftonte vetm se pikat kryesore.

  A ke dshir t vazhdojm vllau im q ta lexojm me vmendje kt q ti ke sjell ktu ( pa asnj autor, apo ndoshta je ti autori i ktij arshafi, apo ke frik mos e njohim ne autorin dhe t kundrshtojm n akiden e tij? )

  M fal se nuk ta marr pr baz kt q ke sjell m siprm pr gjykimin e Shejk Albanit, por mos mbrzitemi se s shpejti do t vijm edhe tek kjo ( N dasht All-llahu ).

  Selamun alejkum.
  Kush nuk sht robi i All-llahut, ai sht robi i shejtanit.

 10. #46
  Fol mire ose hesht Maska e Lin
  Antarsuar
  26-04-2012
  Vendndodhja
  Kosov
  Mosha
  30
  Postime
  203

  Angmokio kto gjykime apo shenime qe ke sjell njihen edhe si ide konspiracioni q mbjellin frik, dyshime dhe paragjykime t tmerrshme te popullata e thjesht. Sido q t jet, kto qe ke paraqitur dhe ata q qndrojn prapa tyre dhe autort e vrtet t ktyre do t’i zbuloj e ardhmja; nse jo n kt jet, pa dyshim n Ditn e Kiametit.

  Por shihet qarte qe urrejtja kundr ketij Dijetari dhe shume tjereve po e ushqehet cdohere e me shume npr vende t ndryshme nga muslimanet.


  Por realiteti sht larg ketyre gjerave t tilla. Prderisa ujku ishte i pastr nga gjaku i Profetit Jusuf, paqja dhe bekimet e Zotit qofshin mbi t, njashtu edhe kta Diejtare jane edhe m te pastr nga shpifjet dhe ofendimet q po iu atribuohen. Ideologjia binladeniane npr disa libra, media dhe filma dokumentar etiketohet edhe si vehabizm dhe ky term sipas tyre prfaqson rrugn dhe msimet e dijetarit islam t shekullit 18, k Muhamed ibn Abdulvehabit. N realitet, dijetari Muhamed ibn Abdulvehab, Zoti i madhrishm e mshiroft, ka qen pasues i drejt i msimeve dhe parimeve autentike t fes islame dhe nuk ka br thirrje pr ide dhe mendime q drgojn n radikalizm t oroditur. Kt e dshmon trashgimia e tij intelektuale e reflektuar n librat e tij t mrekullueshm


  Me shume te diskutohet, thjeshte humbje kohe dhe dobesim zemrash do ishte.
  T pyesin ty pr shpirtin. Thuaju: Shpirti sht shtje q i prket vetm Zotit

 11. Anetart m posht kan falenderuar Lin pr postimin:

  bsdev (03-03-2017)

 12. #47
  Love all, but trust a few Maska e angmokio
  Antarsuar
  02-09-2011
  Vendndodhja
  AngMoKio
  Postime
  3,927
  Citim Postuar m par nga ramazan_it Lexo Postimin
  Shum bukur kshtu bisedohet dhe jo si ti n fillim me ashprsi dhe bindje se ti vetm e ke t drejtn kurse ne jemi ata q na djeg Xhehenemi ( All-llahu na ruajt dhe na largoft nga Xhehenemi ), mbasi sipas teje ne jemi n gabim dhe nuk e duam t vrtetn. Ajda ta shohim se ku na qenka e vrteta e ksaj q ke sjell ti:

  Por i dashtun do t fillojm prej n postimin e par dhe jo prej atje ku t kujtohet ty, se prndryshe do t thon t tjert se ather nuk ka qen e nevojshme q t sillet krejt ky material i padobishm, do t mjaftonte vetm se pikat kryesore.

  A ke dshir t vazhdojm vllau im q ta lexojm me vmendje kt q ti ke sjell ktu ( pa asnj autor, apo ndoshta je ti autori i ktij arshafi, apo ke frik mos e njohim ne autorin dhe t kundrshtojm n akiden e tij? )

  M fal se nuk ta marr pr baz kt q ke sjell m siprm pr gjykimin e Shejk Albanit, por mos mbrzitemi se s shpejti do t vijm edhe tek kjo ( N dasht All-llahu ).

  Selamun alejkum.
  Alejkum Selam,

  I nderuar vella Ramazan , ti je si ngjala qe rreshqet.E kam shume veshtire te te ndjek. Me thua pse gjykon dijetaret , une te them kam argumenta , ti sjell argumentat , me pas ti me thua pse me sjell kete e jo ne fillim te temes?

  Sidoqofte vella , une te kuptoj , e kuptoj shume mire cdo te thote Albani per ty dhe shume te tjere si ty.

  Albani per ju eshte i paprekshem cfare do te kete thene ai duhet te merret si e vertete. Cilido flet dicka jo te mire rreth tij nuk eshte besimtar i mire.

  Nuk eshte ky Islami Ramazan, Islami thote ndriqe dicka qe mendon se nuk eshte e sakte me dore, nese nuk ke mundesi me dore beje me fjale e nese jo me fjale me zemer , e ky eshte besimi me i dobet. Fatkeqsisht Muslimanet e sotem as me zemer nuk e bejne.
  "And speak kindly to mankind '' Quran - 2:83"

 13. Anetart m posht kan falenderuar angmokio pr postimin:

  bsdev (03-03-2017)

 14. #48
  Love all, but trust a few Maska e angmokio
  Antarsuar
  02-09-2011
  Vendndodhja
  AngMoKio
  Postime
  3,927
  Citim Postuar m par nga LinaNur Lexo Postimin

  Angmokio kto gjykime apo shenime qe ke sjell njihen edhe si ide konspiracioni q mbjellin frik, dyshime dhe paragjykime t tmerrshme te popullata e thjesht. Sido q t jet, kto qe ke paraqitur dhe ata q qndrojn prapa tyre dhe autort e vrtet t ktyre do ti zbuloj e ardhmja; nse jo n kt jet, pa dyshim n Ditn e Kiametit.

  Por shihet qarte qe urrejtja kundr ketij Dijetari dhe shume tjereve po e ushqehet cdohere e me shume npr vende t ndryshme nga muslimanet.


  Por realiteti sht larg ketyre gjerave t tilla. Prderisa ujku ishte i pastr nga gjaku i Profetit Jusuf, paqja dhe bekimet e Zotit qofshin mbi t, njashtu edhe kta Diejtare jane edhe m te pastr nga shpifjet dhe ofendimet q po iu atribuohen. Ideologjia binladeniane npr disa libra, media dhe filma dokumentar etiketohet edhe si vehabizm dhe ky term sipas tyre prfaqson rrugn dhe msimet e dijetarit islam t shekullit 18, k Muhamed ibn Abdulvehabit. N realitet, dijetari Muhamed ibn Abdulvehab, Zoti i madhrishm e mshiroft, ka qen pasues i drejt i msimeve dhe parimeve autentike t fes islame dhe nuk ka br thirrje pr ide dhe mendime q drgojn n radikalizm t oroditur. Kt e dshmon trashgimia e tij intelektuale e reflektuar n librat e tij t mrekullueshm


  Me shume te diskutohet, thjeshte humbje kohe dhe dobesim zemrash do ishte.
  Selam Alejkum moter,

  Feja islame te meson te lexosh , si do ta mesoje islamin nese nuk do lexoje Kuranin , si do mesoje Kuranin nese nuk do mesoje hadithin ?

  Per sa me siper nuk pretendohet te besohet 100 % , e sigurisht ushtaret e sektit wehabizem do i kundershtojne ( eshte e pritshme).

  Une te keshilloj ti lexosh ato qe shkruhen me siper , pasi shumica jane te argumentuara edhe me faqet e librave ku jane te shkruar , nese ne fund mendon se eshte mashtrim hajde bujrum na ndrico dhe ne injoranteve.
  "And speak kindly to mankind '' Quran - 2:83"

 15. Anetart m posht kan falenderuar angmokio pr postimin:

  bsdev (03-03-2017)

 16. #49
  Love all, but trust a few Maska e angmokio
  Antarsuar
  02-09-2011
  Vendndodhja
  AngMoKio
  Postime
  3,927

  100 dijetar Islam q iu kundrvuan ibn Abdulvehabit dhe Vehabizmit

  100 dijetar Islam q iu kundrvuan ibn Abdulvehabit dhe Vehabizmit
  (Emrat dhe veprat e tyre)


  Duke u mbshtetur n hadithin e Pejgamberit s.a.v.s. ku ka thn: "Ai q hesht nga e vrteta, sht djalli q nuk flet" si dhe nga shum argumente tjera autentike, dijetart islam prfituan parimin islam me t cilin parim dijetart obligohen fetarisht dhe moralisht, sht: reagimi i tyre n momentet kur duhet reaguar. Cilsia q e dallon dijetarin nga njerzit e rndomt sht se ai hesht kur duhet heshtur, dhe reagon kur duhet reaguar, ngase kjo cilsi sht argument i vetdijes s lart intelektuale, kulturore, fetare dhe shkencore.

  Me kt cilsi vrtetohet se njeriu mban nn kontroll t plot veten e tij, dhe nuk flet kot pr t humbur kohn sepse t folurit e teprt e shpien njeriun n gabime t shumta, e n ann tjetr edhe heshtja nuk sht zgjidhje, por konsiderohet gabim dhe mkat, ather kur duhet t flitet. Pra nga kjo nnkuptohet se edhe t folurit - reagimi edhe heshtja n momentet e duhura konsiderohen veprime q shprblehen apo ndshkohen.

  Andaj m mir sht t flassh t vrtetn n momentin kur duhet folur, pra t reagosh dhe t shprblehesh pr kt veprim nga Allahu xh.sh., edhe nse dnohesh apo sanksionohesh nga njerzit n kt bot, sesa t dnohesh nga Allahu xh.sh. e t shprblehesh nga njerzit.

  Edhe heshtja sht e njjt ather kur heshtja trajtohet si form adhurimi, n mnyr q t shprblehesh te Allahu xh.sh. edhe nse dnohesh nga njerzit. Ky rregull ishte i qart pr dijetart e devotshm islam t cilt predikimin e islamit e trajtonin si amanet hyjnor, e jo si profesion pr t realizuar qllime n jetn e ksaj bote. Ky ishte edhe motivi q ata t posedonin edhe trimrin intelektuale, ngase konfirmimi i s vrtets e krkon kt lloj trimrie.

  Duke u mbshtetur n kt parim dijetart e Ehli Sunetit, asnjher nuk heshtn kur paraqitej nevoja e reagimit, bile as ather kur reagimi i tyre zemronte mbretrit dhe pushtetart, edhe nse rrezikohej jeta e tyre, sepse ata t ndikuar nga besimi i thell n Allahun xh.sh. ishin t vetdijshm se hidhrimi i Allahut sht m i tmerrshm me pasoja m t mdha, se sa hidhrimi q i shkaktonin eventualisht pushtetarit apo mbretit.

  Kohve t fundit edhe n mesin e popullats son npr forma t ndryshme parashtrohen dilema se ekziston apo nuk ekziston fenomeni Vehabizm, dhe shpesh her parashtrohen pyetje se nse ekziston ky fenomen i quajtur vehabizm, dhe nese po, ateher pse heshtin dijetart islam.

  Me kt punim t shkurt vetm prkujtojm se dijetart islam t Ehli Sunetit, pavarsisht nga doktrina juridike (medhhebi) nuk kan heshtur asnjher para ktij fenomeni ashtu si nuk kan heshtur as para fenomeneve t tjera q e dmtonin Islamin, andaj n vazhdim do t paraqesim vetm emrat e 100 dijetarve eminent t Ehli Sunetit nga t gjitha medhhebet, duke i theksuar edhe emrat e veprave t tyre. Themi vetm 100 ngase ka edhe dijetar t tjer q reaguan kundr fenomenit Vehabizm dhe ibn Abdulvehabit, andaj n vazhdim po paraqesim emrat e dijetarve islam dhe veprat e tyre ku shprehn reagimet kundr ibn Abdulvehabit dhe vehabizmit.


  - 01. Shejh Sulejman b. Abdulvehab, "Faslul hitab fi er-redi ala Muhamed b. Abdulvehab". Autori sht vllai i Muhamed ibn Abdulvehabit q sht themelues i vehabizmit. Ajo q sht mjaft interesante dhe me vler q duhet patjetr theksuar sht se ky sht libri i par q i kundrvihet ibn Abdulvehabit dhe vehabizmit.

  - 02. Shejh Sulejman b. Abdulvehab, "Es-savaiku el ilahijetu fi er-redi alel vehabijeti" Autori sht vllai i Muhamed ibn Abdulvehabit. Vepra sht e botuar.

  - 03. Shejh Ajdarusi, "Exhvibetu fi zijaretil kuburi". Vepra sht dorshkrim n arkn e prgjithshme n Ribat regjistruar me nr. 2577/4 .

  - 04. Ebul Avn Shemsudin Muhamed . Ahmed b. Salim, "El exhvibetu en-nexhdije anil esileti en-nexhdije". Dijetar nga shkolla juridike e Hanbelive i njohur me emrin En-Nabulsi. Ka vdekur n vitin 1117 h.

  - 05. Nu'man b. Mahmud Hajrudin, "El exhvibetu En-Nu'manije anil es'iletil hindijeti fil akaid". Autor sht i njohur me emrin Ibni Alus el Bagdadi. Dijetar nga shkolla juridike hanefite, i cili ka vdekur n vitin 1317 h.

  - 06. Hafidh Ahmed Es-Sidik el Gamari, "Ihjaul makburi min edil-leti istihbabi binail mesaxhidi vel kubab alel kuburi". Autori ka vdekur n vitin 1380 h.

  - 07. Shejh Hamdi Xhuvejxhati Ed-Dimeshkij, "El Isabetu fi nasretil hulefai err-rrashidine".

  - 08. Muhamed HasanE-Serhendij, "El usulul erbeati fi terdidil vehabijeti", Autor, ka vdekur n vitin 1346., vepra sht e botuar.

  - 09. Shejh El mashrifij el malikij el Xhezairij, "Idhharul ukuki mimen menea et-tevesule bin-nebij-ji vel velij-ji es-saduk.

  - 10. "El ekvalu es-sunijeti fi er-red-di ala mud-dei nasreti es-sunetil muhamedijeti" q e ka tubuar dhe prpiluar bIbrahim Shehata Es-Sidiki nga fjalt e Muhadithit Abdullah el Gamari. Vepra sht e botuar.

  - 11. Ata el Kismij Ed-dimeshkij, "El ekvalul merdijetu fi er-red-d alel el vehabijeti", autori sht fikhisti i njohur hanefij. Vepra sht e botuar.
  - 12. Muhadithi Tahir Sunbuli, "El intisar lil evlijail erari", autori sht nga skolla juridike hanefite.

  - 13. Shejh Ibrahim Er-Ravi el Bagdadi Er-Rifai, "El evrakul el bagdadijetu fil xhevabati en-nexhdijeti". Vepra sht e botuar.

  - 14. Shejh Alij Zejnul abidin Es-Sudani, "El beraetu minel ihtilafi fi er-red-di ala ehli esh-shikaki ven-nifaki ve er-red-du ala el firkatil vehabijeti ed-daleti", Vepra sht e botuar.

  - 15. Shejh Selametul Az-zami, "El berahinu es-satiatu fi red-di ba'dul bidai esh-shaiatu", Autori ka vdekur n vitin 1379 h.

  - 16. Hamidullah Ed-Daxheviju, "El besairu li Munkiri et-teves-suli bi ehlil mekabiri", Dijetar sht nga shkolla juridike hanefite nga India.

  - 17. Ejub Sabdi Pasha Er-Rumi, "Tarihul Vehabijeti", autori i veprs Meraetul haremejn.

  - 18. Muhamed Tahir, Abdulkader el Kurdij, "Teberuku es-sahabeti bi athari resulil-lahi".

  - 19. Shejh Abdullah b. Abdulatif, "Texhridu sejfil xhihadi li mud-deil ixhtihadi". Autori sht dijetar nga shkolla juridike hanefite i cili ishte edhe msuesi i Muhamed ibn Abdulvehabit, e q nuk u pajtua me idet e tij dhe iu prgjigj prmes ksaj vepre.

  - 20. Shejh Muhamed Zahid el Kevtherij, "Tahdhirul halefi minel mehazi ed'ijai es-selefi".

  - 21. Muhamed En-Nafilati, "Tahriratu er-raikatu" Autori sht dijetar hanefij i cili ishte edhe muftij i Kudsit. Ishte i gjall deri n vitin 1315.

  - 22. Shejh Abdullah b. Ibrahim el Mirganij, "Tahridul egbijai alel istigatheti bil enbijai vel evlijai" Autori sht dijetar hanefij i cili ka jetuar n Taif.

  - 23. Shejh Davud b. Sulejman el Bagdadi, "Et-tuhfetu el vehbijetu fi er-red-di ala el vehabijeti" dijetar nga shkolla juridike hanefite i cili ka vdekur n vitin 1299 h.

  - 24. Shejh Muhamed Behit el Mutiij, "Tat-hirul fuadi min denesil i'tikadi", dijetar nga shkolla hanefite dhe nga dijetart e Az'harit.

  - 25. Ibni Kejrani, "Takjidu havle et-tealuki ve et-teves-suli bil enbijai ves-salihine", Vepra sht n dorshkrim q ruhet n arkivn "el Xhelavi n Ribat", regjistruar me nr. 153.

  - 26. Ibni Kejrani, "Takjidu havle zijaretil evlijai vet-tevesuli bihim".

  - 27. Muhamed b,. Abdurrahman el Hanbelij, "Tehekumul mukal-lidine bi men id-dea texhdidu ed-dini" Prmes ksaj vepre autori i prgjigjet Ibn Abdulvehabit pr t gjitha shtjet q Abdulvehabi i ka pikur.

  - 28. Muftiu Muhamed Abdulkajum el Kadirij el Hezarevij, "Et-tevesul". Vepra sht e botuar.

  - 29. Ebu Hamid Merzuk Ed-dimeshkij esh-shamij, "Et-tevesul bin-nebiji ves-salihine". Vepra sht e botuar.

  - 30. Abdullah efendi Er-Ravi, "Tevdih an Tevhidil Hal-lak fi xhevabi ehlil iraki, ala Muhamed b. Abdulvehab" Vepra sht dorshkrim n Universitetin e Kembrixhit n Londr me emrin "red-dul vehabijetu" kurse nj kopje e saj gjendet n librarin el Evkaf n Bagdad.

  - 31. Shejh Ibrahim Hilmi el Kadiri el Iskenderij, "Xhelaul Hak-ki fi keshfi ehvali eshraril halki". Vepra sht e botuar.

  - 32. Ibni Abdurrezak el Hanbelij, "El xhevabat fi ezijareti". Dijetari i famshm Ulvij b. Hadadi ka thn: I kam par - lexuar prgjigjet e dijetarve t mdhenj nga t gjitha medhhebet q prfaqsohen n t gjitha vendet islame si n Meke, Medine, Basra, Bagdad, Halep, Jemen dhe vendeve tjera q i kan dhn vehabizmit.

  - 33. Shejh Ahmed Es-savi el Malikij, "Hashijetu es-savi alel xhelalejni".

  - 34. Malik b. Shejh Mahmud, "El hakaiku el Islamijetu fi er-red-di alel mezaimi el vehabijeti bi edil-letil kitabi ves-suneti en-nebevijeti". Autori ishte drejtor i Medreses el Irfan n qytetin Kutabali n Mali t afriks. Vepra sht e botuar.

  - 35. Ahmed Seid el Farukij, "El hak-kul mubin fi er-red-di alel vehabij-jin" Autori ka vdekur n vitin 1277.

  - 36. Abdullah el Ganij b. Salih Hamade, "El hakikatul islamijetu fi er-red-di alel vehabij-jeti". Vepra sht e botuar.

  - 37. Sejid Ahmed b. Zejnij Dahlani, muftij i Mekes i cili ka vdekur vitin 1304 h "Ed-durer es-sunij-jeti fi er-red-di alel vehabijeti".

  - 38. Shejh Misbah b. Ahmed Shibkalevij el Bejruti, "Ed-delilul kafi fi er-redi alel vehabij". Vepra sht e botuar.

  - 39. Shejh Jusuf En-Nebhami el Bejrutij, "Er-raijetu es-sugra fi dhimi el bid'ati ve med'hu sunetil gura". Vepra sht e botuar.

  - 40. Muhamed Emin, i njohur me emrin Ibni Abidin "Redul Muhtar ala durim Muhtar", Dijetar me fam nga medhhebi hanefij. Vepra sht e botuar.

  - 41. Shejhul Islami nga Tunisi Ismail Et-Temimi el Malikij, "Er-red-da ala ibni Abdulvehab", i cili ka vdekur n vitin 1248 h. Vepra sht e botuar n Tunis.

  - 42. Shej Ahmed el Masrij el Ehsaij, "Red-du ala ibni Abdulvehab".

  - 43. Berekat Esh-Shaiij el Ahmedij el Mekij, dijetari i famshm "Red-du ala ibni Abdulvehab".

  - 44. Shejhi dhe Muhadithi Salih el Felani el Magribij, "Er-rududu ala Muhamed b. Abdulvehab" Dijetari i famshm ibni Hadadi thot: Ky libr sht madhshtor dhe n vete prmban t gjitha shkresat dhe prgjigjet q dijetart islam nga t gjitha medhhebet Hanefij, Shafij, Hanbelij dhe Malikij q ia kan br Muhamed b. Abdulvehabit.

  - 45. Shejh Salih el Kevashi Et-Tunisij, "Er-red-du alel Vehabije". Vepr e botuar.
  - 46. Muhamed Salih Ez-Zemzemij Eshafiij, "Er-redu alel Vehabijeti". Autori ishte imam i mekami Ibrahimit n Meke.

  - 47. Ibrahim b. Abdulkader E-Tarablusij Er-rijahi Etunisij, "Er-redu alel Vehabijeti", dijetar nga shkolla juridike Malikite, i cili ka vdekur n vitin 1266.

  - 48. Er-redu ala el vehabijeti, nga Abdulmuhsin el Ushejkarij, dijetar nga medhhebi Hanbelij, Mufti i qytetit Zubejr n Basra.

  - 49. Shejh el Mahdum el Mehdij, Muftij i Fasit, vepra "Er-redu alel Vehabijeti"

  - 50. Muhamed b. Sulejman el Kerdij, "Er-redu ala Muhamed ibn Abdulvehab", dijetar nga shkolla juridike e Shafive, i cili ishte msuesi i ibn Abdulveabit dhe i msuesit t tij. Dijetari Ibni Merzuki thot se n kt vepr msuesi i tij citon t ket thn se ibn Adbulvehabi sht humbs dhe i humbur. T njjtn e ka thn edhe msuesi i tij, Muhamed Hajat Es-Sindij, si dhe prindi i ibn Abdulvehabit.

  - 51. Ebu Hafs Omer el Mahxhubi, "Er-redu alel vehabijeti". Vepra sht dorshkrim dhe gjendet n Darul Kutup n Tunis e regjsitruar me nr. 2513, kurse kopja e saj gjendet n institutin e dorshkrimeve arabe n Kajro. Gjithashtu nj kopje gjendet edhe n Ribat.

  - 52. Ibni Kejzani, "Er-redu alel Vehabijeti". Vepra sht dorshkrim q gjendet n Ribat e regjistruar me nr. 1325.

  - 53. Shejh Abdullah el Kudumi el Hanbelij, "Er-redu ala Muhamed b. Abdulvehab". Dijetar i famshm nga shkolla juridike e Hanbelive n toka e Hixhazit dhe t Shmait, i cili ka vdekur n vitin 1331. Kishte polemizuar shum me vehabit dhe kishte dhn prgjigje t shumta.

  - 54. Shej Selame el Azami, "Risaletu fi te'dibi medhhebi es-sufijeti ver-redu alel Mu'teredine alejhim", autori ka vdekur n vitin 1379.

  - 55. Shej Jusuf Ed-dexhevij, "Risaletu fi tesarufil evlijai".

  - 56. Shejh Mehdi el Vazinani, dijetari i famshm dhe Muftiu i Fasit kurse vepra e tij sht: "Risaletu fi xhevazi et-tevesuli fi er-redi ala Muhamed b. Abdulvehab".

  - 57. Sejid Jusuf el Betahi Ez-Zubejdij i cili ka jetuar n Meke. Vepra: "Risaletu fi xhevazil istigatheti vet-tevesuli". N veprn e tij kishte prfshir fjalt e dijetarve eminent nga t katr medhhebet dhe n fund kishte thn: Nuk merren parasysh ekstremet e errta t atyre q nuk pajtohen me shumicn drmuese t dijetarve islam dhe t atyre q largohen nga uniteti sepse ata jan bidatxhinjt.

  - 58. Shejh Muhamed Hasenejn Mahluf e Adevij, "Risaletu fi hukmi et-tevesuli bil enbijai vel evlijai", dijetar i Az'harit, kurse vepra sht e botuar.

  - 59. Shejh Kasim ebul Fadl el Mahxhubi, "Risaletu fi er-redi alel vehabijeti", dijetar nga medhhebi Malikij.

  - 60. Muhamed Ataullah i njohur me emrin Ataurr-rrumi nga Turqia, "Er-risaletu er-redijeti ala taifetil vehabijeti".

  - 61. Shejh Muhamed b. Nasir el Hazimij el Jemenij, "Risaletu fi mushaxhereti bejne ehli Meke ve ehli nexhdi fil Akideti", i cili ka vdekur n vitin 1283. Kjo vepr sht dorshkrim dhe gjendet n Ribat n biblotekn "el Kitanije" e regjistruar me nr. 30/1.

  - 62. Muhamed es-Sa'di el Malikij, "Er-risaletu el merdijetu fi er-redi ala men jenkiru ez-zijaretu el Muhamedije".

  - 63. Shejh Abdurrahman el Hindij Ed-Delhij, "Revdul mexhal fi er-redi ala ehli ed-dalali", dijetar nga medhhebi hanefij. Vepra sht e botuar n Xhede m 1327.

  - 64. Abdurrahman Kuutij, "Sebilu en-nexhat min bid'ati ehli ez-zejgi ved-dalaleti".

  - 65. Ibrahim b. Othman b. Muhamed Es-Semnudi el Misrij, "Seadetu ed-darejni fi er-redi alel firkatejni, el Vehabijetu ve Mukalidetu edh-dhahirijeti". Vepra sht e botuar n Egjipt n vitin 1320 n dy vllime.

  - 66. Ismail b. Ahmed E-Zubejdi, "Sinaul islam fi ealamiil enami bi akaidi ehlil bejtil kirami red-den ala Abdulazia En-nexhdi fima irtekebehu minel evhami".

  - 67. Sejid Ulvij b. Ahmed el Hadadi, "Es-sejful batir li unukil munkiri ala ekabiri", autor ka vdekur n vitin 1222 h.

  - 68. "Es-sjuufu es-sikali fi eanaki men enkere alel evlijai ba'del intikali", nga nj dijetar nga Kudsi.

  - 69. Alij b. Muhamedel Mejlij el Xhemalijdijetar nga Tunisi nga medhhebi Malikij. "Es-sujuful mashrikijetu li kat'i eanaklil kaailine bil xhiheti vel xhismijeti".

  - 70. Shejh Muhamed Ataullah b. Muhamed b. Is'hak, shejhul islami nga Rrumelia i cili ka vdekur n vitin 1226. "Sherhu er-risaleti er-redijeti ala taaifetil vehabijeti.".

  - 71. Shej Ataul Malikij"Es-saarimul hindij fi unuki en-nexhdij".

  - 72. Sherif Abdullah b. Hasan Pasha b. Fadil pasha el Hixhazi, "Sidkul haberi fi havarixhil karni eth-thani asher fi ithbati en-nel vehabijete minel havarixh", Vepra sht botuar n Lazikije -Siri.

  - 73. Shejh Davud b. Sulejman el Bagdadi, "Sulhul ihvan fi er-redi ala men kale alel muslimine bi esh-shirki vel kufran fi er-redi ala el vehabijeti li tekfirihim el muslimine". Dijetar nga shkolla juridike hanefite i cili ka vdekur n vitin 1299.

  - 74. Ahmed b. Ebu E-Dajafi, "Itihafu ehli ez-zemani bi ahbari muluk Tunis ve ahdul eman".

  - 75. Shejh Afifudin Abdullah b. Davud el Hanbelij, "Es-saviku verr-rruud".

  - 76. Dhahir Shah b. Abduladhim, "Dijau es-suduri li munkiri et-teves-suli bi ehlil kuburi".

  - 77. Shejh Ahmed b. Abdulehad el Farukij, "El akaidu et-tisii", dijetar nga medhhebi hanefij. Vepra sht e botuar.

  - 78. "Akaidu es-sahiha fi terdidi el vehabijeti en-nexhdijeti", nga autor Hafidh Muhamed Hasan Es-Sirhindi. Vepra sht e botuar.

  - 79. Ismail ebul Fida Et-Temimi Et-Tunisi, "Akdun tefisun fi red-di shubuhat el vehabij et-teiisi". Autori ishte fekih dhe historian i njohur.

  - 80. Shejh Mustafa el Hamaami el Misrij, "Gavthul Ibad bi bejani er-reshad". Vepra sht e botuar.

  - 81. Shejh Ahmed b. Zejnij Dahlani, "Fitnetul vehabijetu" i cili ka vdekur vitin 1304h. Autori ishte muftij i medhhebit Shafij n dy haremet (Meke-Medine). Gjithashtu ishte edhe ligjrues n Qabe - Bejtullah. Vepra sht e botuar n Egjipt n vitin 1354.

  - 82. Shejh Selame el Azmi, "Furkanul Kur'ani", dijetar i medhhebit Shafij nga Egjipti. N kt vepr i prgjigjet atyre q bn personifikimin e Allahut, e n mesin e tyre ishte Ibni Tejmije dhe vehabitt. Vepra sht e botuar.

  - 83. Shejh Muhamed Esh-shedji vepra "Xhevazu et-teves-suli vel istigatheti bil enbijaail kiraam. Vepra sht dorshkrim dhe ruhet n arkn el Kitaije n Ribat me nr. 1143.

  - 84. Ahmed b. Alij el Basrij, "Faslul hitab fi er-redi ed-dalalat ibni Abdulvehab". Autori sht i njohur me emrin el Kab-bani nga shkolla juridike Shafiite.

  - 85. Ibni Abas Ahmed b. Abduselam el Lubnani el Magribij, "El fujudat el vehabijetu fi er-redi ala taifetil vehabijeti".

  - 86. Ibni Galbun el-Libiij, "Kasidetun f er-redi ala es-sin'ani fi med'hi ibni Abdulvehab", q sht poezi prej 40 strofave.

  - 87. Es-Sejid Mustafa el Misrij el Bulaakij, "Kasidetun fi er-redi ala es-Sin'ani l-ledhi medeha ibni Abdulvehab". Kjo prmbledhje vjershash prfshin 126 strof.

  - 88. Shejh Abdulaziz el Kureshij el Ahsaij, "Kasidetun fi er-redi alel Vehabijeti". Vepra sht prmbledhje e poezive prfshin 85 strof.

  - 89. Muhamed el Hadar esh-Shenkiti, "Kum'u ehli ez-zejgi vel ilhadi ani et-tani fi taklidi eimetil ixhtihadi". Autori ishte Muftiu i Medins s ndritshme dhe muhadithi i njohur, i cili ka vdekur n vitin 1335 h.

  - 90. Shej Muhamed Zahid el Kevtherij. "Muhik-ku et-tekav-vuli fi mes'eleti et-tevesuli".

  - 91. Shejh Amir el Kadirij, "El medarixhu es-sunijetu fi red-dil vehabijeti". Profesor n akademin e Karait - Pakistan. Vepra sht e botuar.

  - 92. Sejid Ulvij b. Ahmed el Hadadi, "Misbahul enamive xhelau edh-dhalami fi red-di shubhil bideii en-nexhdi el-leti edal-le biha el avamu", i cili ka vdekur m 1222 h. Vepra sht botuar n Egjipt n vitin 1325.

  - 93. Jusuf Ahmed Ed-Dexhevij, "El mekalaat" njri nga dijetart eminenent dhe rektorve t Azharit i cili ka vdekur n vitin 1365.

  - 94. Shejh Hasan Kazbek, "El Mekalatul vefijetu fi er-redi alel vehabijeti". Vepra sht e botuar.

  - 95. Ismail Et-Temimi et-Tunisij (gjykats), "el mineh el ilahijetu fi tamsi ed-dalaleti el vehabijeti", i cili ka vdekur vitin 1248 h. Vepra sht dotrshkrim n biblotekn "Darul kutub el batanije" n Tunis e regjistruar me nr. 2785 kurse kopja tjetr gjendet n institutin e dorshkrimeve arabe n Kajro.

  - 96. Shejh Davud b. Sulejman el Bagdadi, "nhatul vehbijetu fi er-redi ala el vehabijeti" i cili ka vdekur m 1299., kurse vepra sht botuar n Bombaj n vitin 1305.

  - 97. Sejid Mustafa el Misrij el Bulakij, "El minhel es-sijal fil harami vel halli".

  - 98. Sejid Muhamed Tahir Ala Mula el Kejali, "Nasihatun xheliletun lil vehabijeti".

  - 99. Shejh Mustafa b. Ahmed Esh-Shatij ed-Dimeshkij, "En-nukulu esh-sherijetu fi er-redi ala el vehabijeti". Vepra sht botuar n Stamboll n vitin 1406 h.

  - 100. Shejh el Ahmedij Edh-Dhevahirij, "Jehuden la hanabile", nga kryeplaku dhe rektori i Az'harit.
  "And speak kindly to mankind '' Quran - 2:83"

 17. Anetart m posht kan falenderuar angmokio pr postimin:

  bsdev (03-03-2017)

 18. #50
  Robi i All-llahut
  Antarsuar
  09-01-2008
  Vendndodhja
  N Itali
  Postime
  1,774
  Citim Postuar m par nga angmokio Lexo Postimin
  Alejkum Selam,

  I nderuar vella Ramazan , ti je si ngjala qe rreshqet.E kam shume veshtire te te ndjek. Me thua pse gjykon dijetaret , une te them kam argumenta , ti sjell argumentat , me pas ti me thua pse me sjell kete e jo ne fillim te temes?

  Sidoqofte vella , une te kuptoj , e kuptoj shume mire cdo te thote Albani per ty dhe shume te tjere si ty.

  Albani per ju eshte i paprekshem cfare do te kete thene ai duhet te merret si e vertete. Cilido flet dicka jo te mire rreth tij nuk eshte besimtar i mire.

  Nuk eshte ky Islami Ramazan, Islami thote ndriqe dicka qe mendon se nuk eshte e sakte me dore, nese nuk ke mundesi me dore beje me fjale e nese jo me fjale me zemer , e ky eshte besimi me i dobet. Fatkeqsisht Muslimanet e sotem as me zemer nuk e bejne.
  Selam alejkum vllai, ai q rrshqet si njala je ti, se lexoje me kujdes at q ta kam shkruajtur m siprm. un dshiroj q ti sqarojm shtjet ashtu si duhet dhe jo ashtu si t prshtaten ti i dashur.

  Sa i prket asja q ke thn se Albani pr mua sht i paprekshm edhe ktu je gabim dhe at shum gabim. Pse ? Sepse un Shejk Albanin e respektoj si Dijetar, por kurr nuk kam than se sht i pagabueshm, bile n nji shtje ku e jep fetvan pr t falurit n nji xhami ku ka varreza, un nuk ja marr edhe pse jam kundrshtuar nga disa vllezr, por pr mua sht se frika ndaj Shirkut nuk mund q t m bn t verbr q ti shkoj pr do fjale Shejkh Albanit, a e kupton ti kt angmokio?

  Mbas ksaj t them edhe njiher q a e ndjesh vehten t gatshm t vazhdojm prej fillimit t tems, ose don t lozsh vetm se me fjal t kota?

  Selamun alejkum.
  Ndryshuar pr her t fundit nga ramazan_it : 15-09-2012 m 12:52
  Kush nuk sht robi i All-llahut, ai sht robi i shejtanit.

 19. Anetart m posht kan falenderuar ramazan_it pr postimin:

  bsdev (03-03-2017)

 20. #51
  Love all, but trust a few Maska e angmokio
  Antarsuar
  02-09-2011
  Vendndodhja
  AngMoKio
  Postime
  3,927

  Lvizja vehabite

  Levizja Vehabite


  Para se t fillojm me njoftimet rreth personalitetit t themeluesit t ksaj lvizjeje dhe t dftojm n pasojat i shkaktoi kjo lvizje, e konsideroj t dobishme q t'i shqyrtojm idet themelore t lvizjes dhe ndikimit t saj n shoqrin e athershme islame. Ideja bazore e lvizjes sht apeli q t adhurohet vetm Allahu xh.sh. dhe mos t'i bhet ibadet askujt tjetr, pos Allahut xh.sh. Pa dallim se a ka t bj me gurin, drurin apo njerzit. Ndikimi i ksaj lvizjeje sht harmonizuar me arsimimin e Muhammed ibn Abdulvehhabit, i cili, me iden dhe veprn e tij reformiste, nuk ka dalur jashta suazave t mjedisit dhe t doktrins q e ka prvetsuar nga babai dhe bashkkohasit tjer. Kta kryesisht ishin dijetar q mbshteteshin n medhhebin hanbelit dhe n mendimet dhe idet e shejh Ibn Tejmijjes dhe nxnsit t tij Ibn Kajjim el-Xhevziut.

  Me shfaqjen e lvizjes vehabite filloi koha kur leht shkatrroheshin jetat e njerzve, sulmoheshin vendbanimet, lejohej leht ajo q ishte e ndaluar me fe, digjeshin drunjt dhe rrnoheshin shtpit. Kjo sht aplikuar ndaj muslimanve, t gjitha me qllim t kthimit t njerzve pastrtis s besimit islam, t cilt n baz i prkisnin atij besimi (akides). Kjo sht koha kur ishin shtrir fallet dhe magjit t cilat disa njerz i shtyn t'i mendojn se jan t shenjt gurt dhe drunjt. E kjo nga shkaku se zona e Hixhazit qe shprfill totalisht nga ana e pushtetit, vean zonat shkretinore dhe vendbanimet beduine. Askush nuk kishte kujdes se 'po ndodh atje. Hixhazit nuk i kushtohej kurrfar kujdesi i rndsishm.

  N at koh n Evrop ishin aktuale lvizjet reformiste, t cilat rrnjsisht patn ndryshuar rrjedhn e historis. Nga bota e vjetr hyn n botn moderne, dhe duke iu falnderuar moskujdesit, mediokritetit dhe letargjis s muslimanve arritn q muslimant t bhen pre e leht dhe lodr n duar t bots s fuqishme industriale, t Lindjes apo t Perndimit.

  Suksesi q e arriti misionarizmi vehabist [2] nuk e kishte jehonn e krkuar q u nevojitej muslimanve t ktij shekulli. Pr arsye se reforma q e rekomandonte vehabizmi ishte e kufizuar dhe tepr lokale dhe se ishte me karakter t pastr fetar. Reforma e suksesshme q u nevojitej muslimanve nuk ka mundur t jet me karakter ekskluziv fetar, por reform e karakterit fetar, politik, sociologjik dhe shkencor, e cila muslimant do t'i sillte atje ku kan arritur Evropa n kt shekull.

  Po, duhej reforma q muslimant do t'i sillte atje ku pat arritur Evropa me renesansn e vet. Nuk mjaftonte rrnimi i kubeve mbi varre, ndalesa e tevessulit me pejgambert dhe evlijat q t'i nxjerr muslimant n renesansn e nevojshme.

  N vehabizm m s shumti ideisht ka ndikuar Ibn Tejmije, i cili kishte qndrim negativ ndaj filozofis, e injoronte at dhe shkencat e saj. Ky ishte minus i madh n lvizjen vehabiste, i cili i bri dm t madh. Filozofia n kohn e Ibn Tejmijes ishte filozofia e vjetr e cila nuk kishte ndonj vler t veant shkencore n jetn praktike. Sa i prket filozofis n kohn e veprimit t levizjes vehabite, ajo tashm kishte dimension dhe barr tjetrfare. Ishte ngusht e lidhur me shkencn dhe kishte dobi dhe ndikim evident n jetn praktike. Nuk sht e mir pr nj lvizje reformatore ta mohoj dobin praktike t filozofis apo ta konsideroj t parndsishme.

  Duke e marr parasysh se vehabizmi lindi ndr beduint dhe n nj mjedis primitiv, ather u arsyetohej se reformn e kan kryer n at shkall duke i knaqur nevojat e kushteve beduine - shkretinore t jetess. Mirpo, kjo nuk ishte as prafrsisht e mjaftueshme as e pranueshme pr pjesn tjetr shum m t madhe t ummetit prparimtar islam. Qndrimi i pjess prparimtare dhe civilizuese t ummetit islam, ndaj vehabijve ishte q mos t'u jipej prkrahja. Ata krkonin doz m t madhe t reforms (islahit). Madje edhe m shum se kjo, morn qndrim ndaj tij si personalitet jo fort bujar, e kontestuan dhe iu kundrvun me t gjitha mjetet n dispozicion. Dhe si rezultat i gjith ksaj erdhi deri te luftrat q e rritn jazin dhe ndasin ndr muslimant.

  Po ashtu, lvizjes vehabite i prshkruhet pjesmarrja n kto luftra q filluan ndrmjet muslimanve pr shkak t tij. Sepse, lvizja vehabite nuk ishte thirrje e qet misionariste q i drejtohej bartsit t mendimit t kundrt me kshilln e bukur (mew'idhatun hasenetun) dhe me thirrjen e njerzve n lvizjen e tyre n mnyrn m t mir (bil-leti hije ahsen).

  Ata shpalln luft t shenjt me synim mbshtetje ksaj lvizjeje, n mnyr q me forc t'i detyrojn kundrshtart t hyjn n te, dhe kush besonte ishte i shptuar, ndrsa kush u kundrvihej dhe rebelohej e shpallnin renegjat dhe derdhjen e gjakut t tij dhe konfiskimin e pasuris s tij e lejonin. Kshtu vepruan vehabijt n vendet ku deprtuan, duke filluar nga Jemeni, Hixhazi, skajet e Shamit dhe Irakut. E kishin t lejuar q n do shtet q hynin t shpallnin luftn kundr banorve t tij.

  Nse kishin fuqi t mbesin n ato vende ato ia bashkonin krahinave t veta ku tashm kishin pushtet, e nse nuk mund t mbetnin aty knaqeshin me shkretrimin, rrnimin dhe plakitjen e pres.

  Nuk ka fare dyshim se lvizja vehabite me kt akt ka dal nga suazat e tolerancs islame. Sepse misionarizmi islam sht ekskluzivisht me karakter paqdashs dhe nuk mbshtetet n luft prve n situata t veanta, si sht mbrojtja. Islami nuk lejon q i pari t sulmohet n armikun, sepse nuk lejohet q askush me forc t futet n islam. Ky sht prej karakteristikave elementare islame q i jan t njohura dokujt. Por vehabijt at koh nuk mendonin ashtu. Konsideronin se Islami ka filluar me shpat dhe than: "Edhe thirrja n t le t jet me shpat".

  Sipas msimit islam, muslimant duhet edhe me kundrshtart e vet q jan jobesimtar t sillen me toleranc. Ndrkaq, vehabijt m me ashprsi kan qruar hesapet me kundrshtart ideor t tyre se sa q muslimant vepronin me kundrshtart e tyre jobesimtar. M s paku sht dashur t sillen vehabijt me kundrshtart ideor t tyre si veprojn muslimant me kundrshtart jobesimtar. Me kt dallim q kundrshtart ideor t vehabijve nuk ishin jobesimtar. Kta ishin shumica e popullats muslimane q kan besuar n All-llahun dhe n t Drguarin e Tij, por nuk jan pajtuar me msimin vehabit. Por, edhe nse disa prej tyre edhe i ftonin t vdekurit dhe krkonin ndihmn e tyre dhe iu luteshin pr arritjen e nevojave dhe krkonin dalje nga vshtirsit, sikur edhe t pajtoheshim me faktin se kta jan elemente shirku, megjithat nuk mund t bj shirk kush beson n All-llahun. Kta njerz sht dashur msuar e kshilluar, e jo mbytur.

  Mbshtetjen q Ali Saudt ia dhan vehabijve ishte e mjaftueshme q ata t mund t shpallin xhihad pr kundrshtart ideor t tyre. Edhe pse metoda paqdashse, sipas nesh, do t ishte garanc m e madhe pr sukses dhe pr prhapjen e da'ves nga metoda e dhuns. Prdorimi i tyre i argumentit t dhuns rezultoi q edhe kundrshtart e tyre ideor t prdorin po kt metod. Kjo rezultoi q pr kt lvizje t shtrembrohet fotografia n syt e shum njerzve kshtu q mbetn larg edhe mendimit q t'i bashkangjiten ksaj lvizjeje.

  Numr shum i vogl arabsh iu bashkangjitn ksaj lvizjeje, sepse nuk u njoftuan me formn burimore t saj, por nprmjet fotografis s shtrembruar. E sikur vehabijt t kishin prdorur metoda paqdashse, sigurisht do t'u besonte numr m i madh njerzish, sidomos pas rritjes rapide t shkalls s arsimimit dhe interesimit pr arsimim.

  Edhe tash pengesa kryesore pr hyrjen n kt lvizje jan thirrsit primitiv dhe mendjeleht t cilt nuk heqin dor nga metoda e dhuns dhe ashprsis q ishte e pranishme edhe n fillim t lvizjes vehabite.

  Po ashtu, ajo q i zihet pr t madhe vehabijve sht fakti se vetm deklarativisht ftonin pr hapjen e dyerve t ixhtihadit kurse vet kan mbetur duke iu prmbajtur medhhebit hanbelit. Nga msimi i Ibn Tejmijes kan marr vetm msimin mbi besimin (akaidin), kurse asgj nuk kan pranuar nga ixhtihadi i tij n dispozita (ahkam), si sht pr shembull: "shtja e talakut (divorcit) e t ngjashme".

  Madje edhe nga vet Ibn Abdu'l-vehhabi nuk theksohen ixhtihadet e reja pos n disa shtje q nuk jan me rndsi t veant. Pr shembull: "U paraqit me mendimin se shpagesa e gjakut pr muslimanin sht 800 rijal, n vend t vlers me 1000 deve, q sht konstatuar me hadith t Pejgamberit t All-llahut".

  Ndonse muslimant tash por edhe ather kishin nevoj t madhe pr ixhtihad, ixhtihadi i mirfillt as me kt lvizje nuk rifilloi. Nuk mjaftonte q t ndalet atje ku ishte ndalur Ibn Tejmije. Kishte nevoj pr ixhtihad q do t'i mnjanonte gjurmat e mediokritetit dhe shtangimit t mendimit islam, evidente n shekujt q kan kaluar. Pr shkak t mungess s ixhtihadit t mirfillt dhe efektiv muslimant jan sjell n gjendjen e dekadencs dhe nevojn e mbshtetjes n t tjert dhe huazimit t ligjeve t tyre.

  Autor: Dr. Muhammed Husejn Shendub
  "And speak kindly to mankind '' Quran - 2:83"

 21. #52
  Love all, but trust a few Maska e angmokio
  Antarsuar
  02-09-2011
  Vendndodhja
  AngMoKio
  Postime
  3,927
  Citim Postuar m par nga ramazan_it Lexo Postimin
  Selam alejkum vllai, ai q rrshqet si njala je ti, se lexoje me kujdes at q ta kam shkruajtur m siprm. un dshiroj q ti sqarojm shtjet ashtu si duhet dhe jo ashtu si t prshtaten ti i dashur.

  Sa i prket asja q ke thn se Albani pr mua sht i paprekshm edhe ktu je gabim dhe at shum gabim. Pse ? Sepse un Shejk Albanin e respektoj si Dijetar, por kurr nuk kam than se sht i pagabueshm, bile n nji shtje ku e jep fetvan pr t falurit n nji xhami ku ka varreza, un nuk ja marr edhe pse jam kundrshtuar nga disa vllezr, por pr mua sht se frika ndaj Shirkut nuk mund q t m bn t verbr q ti shkoj pr do fjale Shejkh Albanit, a e kupton ti kt angmokio?

  Mbas ksaj t them edhe njiher q a e ndjesh vehten t gatshm t vazhdojm prej fillimit t tems, ose don t lozsh vetm se me fjal t kota?

  Selamun alejkum.
  Dakort , me pelqeve me kete, e shikon pra qe dhe dijetaret kundershtohen kur shikon qe ata bien ne kundershtim me parimet me Kuranit dhe Sunitit.

  Ke deshire ta fillojme nga fillimi , dakort .

  Me thuaj , per cfare nuk je dakort me ate qe eshte shkruajtur ne kete teme?
  "And speak kindly to mankind '' Quran - 2:83"

 22. Anetart m posht kan falenderuar angmokio pr postimin:

  bsdev (03-03-2017)

 23. #53
  Robi i All-llahut
  Antarsuar
  09-01-2008
  Vendndodhja
  N Itali
  Postime
  1,774
  Citim Postuar m par nga angmokio Lexo Postimin
  100 dijetar Islam q iu kundrvuan ibn Abdulvehabit dhe Vehabizmit
  (Emrat dhe veprat e tyre)


  Duke u mbshtetur n hadithin e Pejgamberit s.a.v.s. ku ka thn: "Ai q hesht nga e vrteta, sht djalli q nuk flet" si dhe nga shum argumente tjera autentike, dijetart islam prfituan parimin islam me t cilin parim dijetart obligohen fetarisht dhe moralisht, sht: reagimi i tyre n momentet kur duhet reaguar. Cilsia q e dallon dijetarin nga njerzit e rndomt sht se ai hesht kur duhet heshtur, dhe reagon kur duhet reaguar, ngase kjo cilsi sht argument i vetdijes s lart intelektuale, kulturore, fetare dhe shkencore.

  Me kt cilsi vrtetohet se njeriu mban nn kontroll t plot veten e tij, dhe nuk flet kot pr t humbur kohn sepse t folurit e teprt e shpien njeriun n gabime t shumta, e n ann tjetr edhe heshtja nuk sht zgjidhje, por konsiderohet gabim dhe mkat, ather kur duhet t flitet. Pra nga kjo nnkuptohet se edhe t folurit - reagimi edhe heshtja n momentet e duhura konsiderohen veprime q shprblehen apo ndshkohen.

  Andaj m mir sht t flassh t vrtetn n momentin kur duhet folur, pra t reagosh dhe t shprblehesh pr kt veprim nga Allahu xh.sh., edhe nse dnohesh apo sanksionohesh nga njerzit n kt bot, sesa t dnohesh nga Allahu xh.sh. e t shprblehesh nga njerzit.

  Edhe heshtja sht e njjt ather kur heshtja trajtohet si form adhurimi, n mnyr q t shprblehesh te Allahu xh.sh. edhe nse dnohesh nga njerzit. Ky rregull ishte i qart pr dijetart e devotshm islam t cilt predikimin e islamit e trajtonin si amanet hyjnor, e jo si profesion pr t realizuar qllime n jetn e ksaj bote. Ky ishte edhe motivi q ata t posedonin edhe trimrin intelektuale, ngase konfirmimi i s vrtets e krkon kt lloj trimrie.

  Duke u mbshtetur n kt parim dijetart e Ehli Sunetit, asnjher nuk heshtn kur paraqitej nevoja e reagimit, bile as ather kur reagimi i tyre zemronte mbretrit dhe pushtetart, edhe nse rrezikohej jeta e tyre, sepse ata t ndikuar nga besimi i thell n Allahun xh.sh. ishin t vetdijshm se hidhrimi i Allahut sht m i tmerrshm me pasoja m t mdha, se sa hidhrimi q i shkaktonin eventualisht pushtetarit apo mbretit.

  Kohve t fundit edhe n mesin e popullats son npr forma t ndryshme parashtrohen dilema se ekziston apo nuk ekziston fenomeni Vehabizm, dhe shpesh her parashtrohen pyetje se nse ekziston ky fenomen i quajtur vehabizm, dhe nese po, ateher pse heshtin dijetart islam.

  Me kt punim t shkurt vetm prkujtojm se dijetart islam t Ehli Sunetit, pavarsisht nga doktrina juridike (medhhebi) nuk kan heshtur asnjher para ktij fenomeni ashtu si nuk kan heshtur as para fenomeneve t tjera q e dmtonin Islamin, andaj n vazhdim do t paraqesim vetm emrat e 100 dijetarve eminent t Ehli Sunetit nga t gjitha medhhebet, duke i theksuar edhe emrat e veprave t tyre. Themi vetm 100 ngase ka edhe dijetar t tjer q reaguan kundr fenomenit Vehabizm dhe ibn Abdulvehabit, andaj n vazhdim po paraqesim emrat e dijetarve islam dhe veprat e tyre ku shprehn reagimet kundr ibn Abdulvehabit dhe vehabizmit.


  - 01. Shejh Sulejman b. Abdulvehab, "Faslul hitab fi er-redi ala Muhamed b. Abdulvehab". Autori sht vllai i Muhamed ibn Abdulvehabit q sht themelues i vehabizmit. Ajo q sht mjaft interesante dhe me vler q duhet patjetr theksuar sht se ky sht libri i par q i kundrvihet ibn Abdulvehabit dhe vehabizmit.

  - 02. Shejh Sulejman b. Abdulvehab, "Es-savaiku el ilahijetu fi er-redi alel vehabijeti" Autori sht vllai i Muhamed ibn Abdulvehabit. Vepra sht e botuar.

  - 03. Shejh Ajdarusi, "Exhvibetu fi zijaretil kuburi". Vepra sht dorshkrim n arkn e prgjithshme n Ribat regjistruar me nr. 2577/4 .

  - 04. Ebul Avn Shemsudin Muhamed . Ahmed b. Salim, "El exhvibetu en-nexhdije anil esileti en-nexhdije". Dijetar nga shkolla juridike e Hanbelive i njohur me emrin En-Nabulsi. Ka vdekur n vitin 1117 h.

  - 05. Nu'man b. Mahmud Hajrudin, "El exhvibetu En-Nu'manije anil es'iletil hindijeti fil akaid". Autor sht i njohur me emrin Ibni Alus el Bagdadi. Dijetar nga shkolla juridike hanefite, i cili ka vdekur n vitin 1317 h.

  - 06. Hafidh Ahmed Es-Sidik el Gamari, "Ihjaul makburi min edil-leti istihbabi binail mesaxhidi vel kubab alel kuburi". Autori ka vdekur n vitin 1380 h.

  - 07. Shejh Hamdi Xhuvejxhati Ed-Dimeshkij, "El Isabetu fi nasretil hulefai err-rrashidine".

  - 08. Muhamed HasanE-Serhendij, "El usulul erbeati fi terdidil vehabijeti", Autor, ka vdekur n vitin 1346., vepra sht e botuar.

  - 09. Shejh El mashrifij el malikij el Xhezairij, "Idhharul ukuki mimen menea et-tevesule bin-nebij-ji vel velij-ji es-saduk.

  - 10. "El ekvalu es-sunijeti fi er-red-di ala mud-dei nasreti es-sunetil muhamedijeti" q e ka tubuar dhe prpiluar bIbrahim Shehata Es-Sidiki nga fjalt e Muhadithit Abdullah el Gamari. Vepra sht e botuar.

  - 11. Ata el Kismij Ed-dimeshkij, "El ekvalul merdijetu fi er-red-d alel el vehabijeti", autori sht fikhisti i njohur hanefij. Vepra sht e botuar.
  - 12. Muhadithi Tahir Sunbuli, "El intisar lil evlijail erari", autori sht nga skolla juridike hanefite.

  - 13. Shejh Ibrahim Er-Ravi el Bagdadi Er-Rifai, "El evrakul el bagdadijetu fil xhevabati en-nexhdijeti". Vepra sht e botuar.

  - 14. Shejh Alij Zejnul abidin Es-Sudani, "El beraetu minel ihtilafi fi er-red-di ala ehli esh-shikaki ven-nifaki ve er-red-du ala el firkatil vehabijeti ed-daleti", Vepra sht e botuar.

  - 15. Shejh Selametul Az-zami, "El berahinu es-satiatu fi red-di ba'dul bidai esh-shaiatu", Autori ka vdekur n vitin 1379 h.

  - 16. Hamidullah Ed-Daxheviju, "El besairu li Munkiri et-teves-suli bi ehlil mekabiri", Dijetar sht nga shkolla juridike hanefite nga India.

  - 17. Ejub Sabdi Pasha Er-Rumi, "Tarihul Vehabijeti", autori i veprs Meraetul haremejn.

  - 18. Muhamed Tahir, Abdulkader el Kurdij, "Teberuku es-sahabeti bi athari resulil-lahi".

  - 19. Shejh Abdullah b. Abdulatif, "Texhridu sejfil xhihadi li mud-deil ixhtihadi". Autori sht dijetar nga shkolla juridike hanefite i cili ishte edhe msuesi i Muhamed ibn Abdulvehabit, e q nuk u pajtua me idet e tij dhe iu prgjigj prmes ksaj vepre.

  - 20. Shejh Muhamed Zahid el Kevtherij, "Tahdhirul halefi minel mehazi ed'ijai es-selefi".

  - 21. Muhamed En-Nafilati, "Tahriratu er-raikatu" Autori sht dijetar hanefij i cili ishte edhe muftij i Kudsit. Ishte i gjall deri n vitin 1315.

  - 22. Shejh Abdullah b. Ibrahim el Mirganij, "Tahridul egbijai alel istigatheti bil enbijai vel evlijai" Autori sht dijetar hanefij i cili ka jetuar n Taif.

  - 23. Shejh Davud b. Sulejman el Bagdadi, "Et-tuhfetu el vehbijetu fi er-red-di ala el vehabijeti" dijetar nga shkolla juridike hanefite i cili ka vdekur n vitin 1299 h.

  - 24. Shejh Muhamed Behit el Mutiij, "Tat-hirul fuadi min denesil i'tikadi", dijetar nga shkolla hanefite dhe nga dijetart e Az'harit.

  - 25. Ibni Kejrani, "Takjidu havle et-tealuki ve et-teves-suli bil enbijai ves-salihine", Vepra sht n dorshkrim q ruhet n arkivn "el Xhelavi n Ribat", regjistruar me nr. 153.

  - 26. Ibni Kejrani, "Takjidu havle zijaretil evlijai vet-tevesuli bihim".

  - 27. Muhamed b,. Abdurrahman el Hanbelij, "Tehekumul mukal-lidine bi men id-dea texhdidu ed-dini" Prmes ksaj vepre autori i prgjigjet Ibn Abdulvehabit pr t gjitha shtjet q Abdulvehabi i ka pikur.

  - 28. Muftiu Muhamed Abdulkajum el Kadirij el Hezarevij, "Et-tevesul". Vepra sht e botuar.

  - 29. Ebu Hamid Merzuk Ed-dimeshkij esh-shamij, "Et-tevesul bin-nebiji ves-salihine". Vepra sht e botuar.

  - 30. Abdullah efendi Er-Ravi, "Tevdih an Tevhidil Hal-lak fi xhevabi ehlil iraki, ala Muhamed b. Abdulvehab" Vepra sht dorshkrim n Universitetin e Kembrixhit n Londr me emrin "red-dul vehabijetu" kurse nj kopje e saj gjendet n librarin el Evkaf n Bagdad.

  - 31. Shejh Ibrahim Hilmi el Kadiri el Iskenderij, "Xhelaul Hak-ki fi keshfi ehvali eshraril halki". Vepra sht e botuar.

  - 32. Ibni Abdurrezak el Hanbelij, "El xhevabat fi ezijareti". Dijetari i famshm Ulvij b. Hadadi ka thn: I kam par - lexuar prgjigjet e dijetarve t mdhenj nga t gjitha medhhebet q prfaqsohen n t gjitha vendet islame si n Meke, Medine, Basra, Bagdad, Halep, Jemen dhe vendeve tjera q i kan dhn vehabizmit.

  - 33. Shejh Ahmed Es-savi el Malikij, "Hashijetu es-savi alel xhelalejni".

  - 34. Malik b. Shejh Mahmud, "El hakaiku el Islamijetu fi er-red-di alel mezaimi el vehabijeti bi edil-letil kitabi ves-suneti en-nebevijeti". Autori ishte drejtor i Medreses el Irfan n qytetin Kutabali n Mali t afriks. Vepra sht e botuar.

  - 35. Ahmed Seid el Farukij, "El hak-kul mubin fi er-red-di alel vehabij-jin" Autori ka vdekur n vitin 1277.

  - 36. Abdullah el Ganij b. Salih Hamade, "El hakikatul islamijetu fi er-red-di alel vehabij-jeti". Vepra sht e botuar.

  - 37. Sejid Ahmed b. Zejnij Dahlani, muftij i Mekes i cili ka vdekur vitin 1304 h "Ed-durer es-sunij-jeti fi er-red-di alel vehabijeti".

  - 38. Shejh Misbah b. Ahmed Shibkalevij el Bejruti, "Ed-delilul kafi fi er-redi alel vehabij". Vepra sht e botuar.

  - 39. Shejh Jusuf En-Nebhami el Bejrutij, "Er-raijetu es-sugra fi dhimi el bid'ati ve med'hu sunetil gura". Vepra sht e botuar.

  - 40. Muhamed Emin, i njohur me emrin Ibni Abidin "Redul Muhtar ala durim Muhtar", Dijetar me fam nga medhhebi hanefij. Vepra sht e botuar.

  - 41. Shejhul Islami nga Tunisi Ismail Et-Temimi el Malikij, "Er-red-da ala ibni Abdulvehab", i cili ka vdekur n vitin 1248 h. Vepra sht e botuar n Tunis.

  - 42. Shej Ahmed el Masrij el Ehsaij, "Red-du ala ibni Abdulvehab".

  - 43. Berekat Esh-Shaiij el Ahmedij el Mekij, dijetari i famshm "Red-du ala ibni Abdulvehab".

  - 44. Shejhi dhe Muhadithi Salih el Felani el Magribij, "Er-rududu ala Muhamed b. Abdulvehab" Dijetari i famshm ibni Hadadi thot: Ky libr sht madhshtor dhe n vete prmban t gjitha shkresat dhe prgjigjet q dijetart islam nga t gjitha medhhebet Hanefij, Shafij, Hanbelij dhe Malikij q ia kan br Muhamed b. Abdulvehabit.

  - 45. Shejh Salih el Kevashi Et-Tunisij, "Er-red-du alel Vehabije". Vepr e botuar.
  - 46. Muhamed Salih Ez-Zemzemij Eshafiij, "Er-redu alel Vehabijeti". Autori ishte imam i mekami Ibrahimit n Meke.

  - 47. Ibrahim b. Abdulkader E-Tarablusij Er-rijahi Etunisij, "Er-redu alel Vehabijeti", dijetar nga shkolla juridike Malikite, i cili ka vdekur n vitin 1266.

  - 48. Er-redu ala el vehabijeti, nga Abdulmuhsin el Ushejkarij, dijetar nga medhhebi Hanbelij, Mufti i qytetit Zubejr n Basra.

  - 49. Shejh el Mahdum el Mehdij, Muftij i Fasit, vepra "Er-redu alel Vehabijeti"

  - 50. Muhamed b. Sulejman el Kerdij, "Er-redu ala Muhamed ibn Abdulvehab", dijetar nga shkolla juridike e Shafive, i cili ishte msuesi i ibn Abdulveabit dhe i msuesit t tij. Dijetari Ibni Merzuki thot se n kt vepr msuesi i tij citon t ket thn se ibn Adbulvehabi sht humbs dhe i humbur. T njjtn e ka thn edhe msuesi i tij, Muhamed Hajat Es-Sindij, si dhe prindi i ibn Abdulvehabit.

  - 51. Ebu Hafs Omer el Mahxhubi, "Er-redu alel vehabijeti". Vepra sht dorshkrim dhe gjendet n Darul Kutup n Tunis e regjsitruar me nr. 2513, kurse kopja e saj gjendet n institutin e dorshkrimeve arabe n Kajro. Gjithashtu nj kopje gjendet edhe n Ribat.

  - 52. Ibni Kejzani, "Er-redu alel Vehabijeti". Vepra sht dorshkrim q gjendet n Ribat e regjistruar me nr. 1325.

  - 53. Shejh Abdullah el Kudumi el Hanbelij, "Er-redu ala Muhamed b. Abdulvehab". Dijetar i famshm nga shkolla juridike e Hanbelive n toka e Hixhazit dhe t Shmait, i cili ka vdekur n vitin 1331. Kishte polemizuar shum me vehabit dhe kishte dhn prgjigje t shumta.

  - 54. Shej Selame el Azami, "Risaletu fi te'dibi medhhebi es-sufijeti ver-redu alel Mu'teredine alejhim", autori ka vdekur n vitin 1379.

  - 55. Shej Jusuf Ed-dexhevij, "Risaletu fi tesarufil evlijai".

  - 56. Shejh Mehdi el Vazinani, dijetari i famshm dhe Muftiu i Fasit kurse vepra e tij sht: "Risaletu fi xhevazi et-tevesuli fi er-redi ala Muhamed b. Abdulvehab".

  - 57. Sejid Jusuf el Betahi Ez-Zubejdij i cili ka jetuar n Meke. Vepra: "Risaletu fi xhevazil istigatheti vet-tevesuli". N veprn e tij kishte prfshir fjalt e dijetarve eminent nga t katr medhhebet dhe n fund kishte thn: Nuk merren parasysh ekstremet e errta t atyre q nuk pajtohen me shumicn drmuese t dijetarve islam dhe t atyre q largohen nga uniteti sepse ata jan bidatxhinjt.

  - 58. Shejh Muhamed Hasenejn Mahluf e Adevij, "Risaletu fi hukmi et-tevesuli bil enbijai vel evlijai", dijetar i Az'harit, kurse vepra sht e botuar.

  - 59. Shejh Kasim ebul Fadl el Mahxhubi, "Risaletu fi er-redi alel vehabijeti", dijetar nga medhhebi Malikij.

  - 60. Muhamed Ataullah i njohur me emrin Ataurr-rrumi nga Turqia, "Er-risaletu er-redijeti ala taifetil vehabijeti".

  - 61. Shejh Muhamed b. Nasir el Hazimij el Jemenij, "Risaletu fi mushaxhereti bejne ehli Meke ve ehli nexhdi fil Akideti", i cili ka vdekur n vitin 1283. Kjo vepr sht dorshkrim dhe gjendet n Ribat n biblotekn "el Kitanije" e regjistruar me nr. 30/1.

  - 62. Muhamed es-Sa'di el Malikij, "Er-risaletu el merdijetu fi er-redi ala men jenkiru ez-zijaretu el Muhamedije".

  - 63. Shejh Abdurrahman el Hindij Ed-Delhij, "Revdul mexhal fi er-redi ala ehli ed-dalali", dijetar nga medhhebi hanefij. Vepra sht e botuar n Xhede m 1327.

  - 64. Abdurrahman Kuutij, "Sebilu en-nexhat min bid'ati ehli ez-zejgi ved-dalaleti".

  - 65. Ibrahim b. Othman b. Muhamed Es-Semnudi el Misrij, "Seadetu ed-darejni fi er-redi alel firkatejni, el Vehabijetu ve Mukalidetu edh-dhahirijeti". Vepra sht e botuar n Egjipt n vitin 1320 n dy vllime.

  - 66. Ismail b. Ahmed E-Zubejdi, "Sinaul islam fi ealamiil enami bi akaidi ehlil bejtil kirami red-den ala Abdulazia En-nexhdi fima irtekebehu minel evhami".

  - 67. Sejid Ulvij b. Ahmed el Hadadi, "Es-sejful batir li unukil munkiri ala ekabiri", autor ka vdekur n vitin 1222 h.

  - 68. "Es-sjuufu es-sikali fi eanaki men enkere alel evlijai ba'del intikali", nga nj dijetar nga Kudsi.

  - 69. Alij b. Muhamedel Mejlij el Xhemalijdijetar nga Tunisi nga medhhebi Malikij. "Es-sujuful mashrikijetu li kat'i eanaklil kaailine bil xhiheti vel xhismijeti".

  - 70. Shejh Muhamed Ataullah b. Muhamed b. Is'hak, shejhul islami nga Rrumelia i cili ka vdekur n vitin 1226. "Sherhu er-risaleti er-redijeti ala taaifetil vehabijeti.".

  - 71. Shej Ataul Malikij"Es-saarimul hindij fi unuki en-nexhdij".

  - 72. Sherif Abdullah b. Hasan Pasha b. Fadil pasha el Hixhazi, "Sidkul haberi fi havarixhil karni eth-thani asher fi ithbati en-nel vehabijete minel havarixh", Vepra sht botuar n Lazikije -Siri.

  - 73. Shejh Davud b. Sulejman el Bagdadi, "Sulhul ihvan fi er-redi ala men kale alel muslimine bi esh-shirki vel kufran fi er-redi ala el vehabijeti li tekfirihim el muslimine". Dijetar nga shkolla juridike hanefite i cili ka vdekur n vitin 1299.

  - 74. Ahmed b. Ebu E-Dajafi, "Itihafu ehli ez-zemani bi ahbari muluk Tunis ve ahdul eman".

  - 75. Shejh Afifudin Abdullah b. Davud el Hanbelij, "Es-saviku verr-rruud".

  - 76. Dhahir Shah b. Abduladhim, "Dijau es-suduri li munkiri et-teves-suli bi ehlil kuburi".

  - 77. Shejh Ahmed b. Abdulehad el Farukij, "El akaidu et-tisii", dijetar nga medhhebi hanefij. Vepra sht e botuar.

  - 78. "Akaidu es-sahiha fi terdidi el vehabijeti en-nexhdijeti", nga autor Hafidh Muhamed Hasan Es-Sirhindi. Vepra sht e botuar.

  - 79. Ismail ebul Fida Et-Temimi Et-Tunisi, "Akdun tefisun fi red-di shubuhat el vehabij et-teiisi". Autori ishte fekih dhe historian i njohur.

  - 80. Shejh Mustafa el Hamaami el Misrij, "Gavthul Ibad bi bejani er-reshad". Vepra sht e botuar.

  - 81. Shejh Ahmed b. Zejnij Dahlani, "Fitnetul vehabijetu" i cili ka vdekur vitin 1304h. Autori ishte muftij i medhhebit Shafij n dy haremet (Meke-Medine). Gjithashtu ishte edhe ligjrues n Qabe - Bejtullah. Vepra sht e botuar n Egjipt n vitin 1354.

  - 82. Shejh Selame el Azmi, "Furkanul Kur'ani", dijetar i medhhebit Shafij nga Egjipti. N kt vepr i prgjigjet atyre q bn personifikimin e Allahut, e n mesin e tyre ishte Ibni Tejmije dhe vehabitt. Vepra sht e botuar.

  - 83. Shejh Muhamed Esh-shedji vepra "Xhevazu et-teves-suli vel istigatheti bil enbijaail kiraam. Vepra sht dorshkrim dhe ruhet n arkn el Kitaije n Ribat me nr. 1143.

  - 84. Ahmed b. Alij el Basrij, "Faslul hitab fi er-redi ed-dalalat ibni Abdulvehab". Autori sht i njohur me emrin el Kab-bani nga shkolla juridike Shafiite.

  - 85. Ibni Abas Ahmed b. Abduselam el Lubnani el Magribij, "El fujudat el vehabijetu fi er-redi ala taifetil vehabijeti".

  - 86. Ibni Galbun el-Libiij, "Kasidetun f er-redi ala es-sin'ani fi med'hi ibni Abdulvehab", q sht poezi prej 40 strofave.

  - 87. Es-Sejid Mustafa el Misrij el Bulaakij, "Kasidetun fi er-redi ala es-Sin'ani l-ledhi medeha ibni Abdulvehab". Kjo prmbledhje vjershash prfshin 126 strof.

  - 88. Shejh Abdulaziz el Kureshij el Ahsaij, "Kasidetun fi er-redi alel Vehabijeti". Vepra sht prmbledhje e poezive prfshin 85 strof.

  - 89. Muhamed el Hadar esh-Shenkiti, "Kum'u ehli ez-zejgi vel ilhadi ani et-tani fi taklidi eimetil ixhtihadi". Autori ishte Muftiu i Medins s ndritshme dhe muhadithi i njohur, i cili ka vdekur n vitin 1335 h.

  - 90. Shej Muhamed Zahid el Kevtherij. "Muhik-ku et-tekav-vuli fi mes'eleti et-tevesuli".

  - 91. Shejh Amir el Kadirij, "El medarixhu es-sunijetu fi red-dil vehabijeti". Profesor n akademin e Karait - Pakistan. Vepra sht e botuar.

  - 92. Sejid Ulvij b. Ahmed el Hadadi, "Misbahul enamive xhelau edh-dhalami fi red-di shubhil bideii en-nexhdi el-leti edal-le biha el avamu", i cili ka vdekur m 1222 h. Vepra sht botuar n Egjipt n vitin 1325.

  - 93. Jusuf Ahmed Ed-Dexhevij, "El mekalaat" njri nga dijetart eminenent dhe rektorve t Azharit i cili ka vdekur n vitin 1365.

  - 94. Shejh Hasan Kazbek, "El Mekalatul vefijetu fi er-redi alel vehabijeti". Vepra sht e botuar.

  - 95. Ismail Et-Temimi et-Tunisij (gjykats), "el mineh el ilahijetu fi tamsi ed-dalaleti el vehabijeti", i cili ka vdekur vitin 1248 h. Vepra sht dotrshkrim n biblotekn "Darul kutub el batanije" n Tunis e regjistruar me nr. 2785 kurse kopja tjetr gjendet n institutin e dorshkrimeve arabe n Kajro.

  - 96. Shejh Davud b. Sulejman el Bagdadi, "nhatul vehbijetu fi er-redi ala el vehabijeti" i cili ka vdekur m 1299., kurse vepra sht botuar n Bombaj n vitin 1305.

  - 97. Sejid Mustafa el Misrij el Bulakij, "El minhel es-sijal fil harami vel halli".

  - 98. Sejid Muhamed Tahir Ala Mula el Kejali, "Nasihatun xheliletun lil vehabijeti".

  - 99. Shejh Mustafa b. Ahmed Esh-Shatij ed-Dimeshkij, "En-nukulu esh-sherijetu fi er-redi ala el vehabijeti". Vepra sht botuar n Stamboll n vitin 1406 h.

  - 100. Shejh el Ahmedij Edh-Dhevahirij, "Jehuden la hanabile", nga kryeplaku dhe rektori i Az'harit.
  Mbasi nuk kuraj ti sjell vllau angmokio autorin e ktij artikulli, ja po jua sjell un dhe shihni se si dhe nga kush mson islamin ky vllau:

  Autori i ktij artikulli sht gazetari Xhelal Neziri!!!  Emri: Xhelal
  Mbiemri: Neziri
  Lindi m: 3 korrik, 1977
  Vendlindja: Tearc, Tetov
  Profesioni: gazetar


  Xhelal Neziri lindi n fshatin Tearc t Tetovs, Maqedoni m 3 korrik t vitit 1977, sht gazetar shqiptar. Shkolln fillore dhe t t mesme i kreu n Tetov derisa n Shkup diplomoi n Fakultetin Filologjik.

  Menjehere pas diplomimit, n vitin 1999 ai inkuadrohet si gazetar n t prditshmen n gjuhn shqipe Fakti. N vitin 2002 Neziri kalon si redaktor n t prditshmen Global, kurse njkohsisht punon edhe si bashkpuntor i javores Lobi. N vitin 2003 angazhohet si korrespondent nga Maqedonia i gazets Koha Ditore, ndrkoh q ka punuar edhe n javoren Java. N vitin 2005, me ftes te ministrit, pr tre muaj radhazi luan rolin e zdhnsit t Ministris s Ekonomis, q m pastaj t angazhohet si redaktor n gazeten Lajm Ekskluzive. N vitin 2006 themelon javoren e tij Nacionale.

  Xhelal Neziri ka botuar tekste, analiza dhe komente n shum media t vendit dhe t huaja si: Gazeta Tema, Scoop (rrjeti i gazetarve hulumtues danez), Java, Politika (Bullgari), Koha Ditore, Kosova Sot. Xhelal Neziri sht kryetar i Shoqats pr Mbrojtjen e Gazetarve shqiptar ne Maqedoni, me seli n Tetov.

  A na tregon ti angmokio se a sht dijetari yt ky?

  Kta edhe kundr Selefizmit po folin, a nuk e din ti vllau se sht e vrtet kjo? Apo e ke ndrmend ta sjellish nji arshaf tjetr kundr Selefizmin?
  Ndryshuar pr her t fundit nga ramazan_it : 15-09-2012 m 13:03
  Kush nuk sht robi i All-llahut, ai sht robi i shejtanit.

 24. Anetart m posht kan falenderuar ramazan_it pr postimin:

  bsdev (03-03-2017)

 25. #54
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  10-12-2009
  Postime
  120
  Nje shkrim postuar me pare nga referi_1

  -Ju mendoni se pse na thirrim n teuhid,q t adhurohet vetm Allahu,duke mos i prshkruar partner,na qenka n kontradikt me Kuranin dhe sunnetin?Dhe pr kt un jam vehabi?
  -Ju mendoni se na q thirrim q t mos bhet adhurimi i varreve,evlijave,tyrbeve,zakoneve njerzore ose ndonji sistemi laik na qenka kontra Kuranit dhe sunnetit?Pr kt jam vehabi?
  -Ju mendoni se na q ndalojm njerzit q t mos bjn sakrifica pr evliajt dhe t mos u luten tyrbeve pr shrim,na qenka n kontradikt me kuranin dhe sunnetin?
  -Nse na nxisim muslimant t veprojn sipas kuranit dhe sunnetit a jemi vehabi?
  -Nse pastrojm teuhidin jemi vehabi?
  -Nse mundoehmi ti prmbahemi sunnetit jemi vehabi?
  -Nse lishojm mjekrrat jemi vehabi?
  -Nse mbulojm grat jemi vehabi?
  -Nse shkurtojm pantolonat jemi vehabi?
  -Nse jemi pakic jemi vehabi?
  -Nse besojm se Kurani sht fjal e Allahut dhe nuk sht e krijuar a jemi vehabi?
  -Nse prmendim Ibn Tejmijjen a jemi vehabi dhe antropomorfist (ata q Allahut i prshkruajn trup-xhism).
  -Nse besojm se Allahu u ngrit mbi Arsh ashtu si thot Ai n shum versete Kuranore,a jemi vehabi?
  -Nse besojm se Allahu sht mbi krijesat e tij dhe i ndar nga ata,a jemi vehabi?
  -Nse prmendim Abduluehhabin jemi vehabi?
  -Nse prmend emrin bidat si shpesh a jemi vehabi?
  -Nse besojm se n shtjet themelore t fes nuk ka diferenca mes ulemave t sunnetit,a jemi vehabi?
  -Nse implementojm sherijatin n t gjitha sferat jetsore,a jemi vehabi?
  -Nse i kritikon sufistt dhe shirkijatet e tyre,a jemi vehabi?
  -Nse bjm tekfir mbi personat mbi t cilt ka urdhruar Allahu,profeti dhe ixhmaja,a jemi vehabi?
  -Nse thrrasim n bashkim vetm n teuhid,a jemi vehabi?
  -Nse nuk bashkohemi sebeb bashkimit,a jemi vehabi?
  -Nse nuk jemi MODERAT (liberal) a jemi vehabi?
  -Nse me fanatizm i prmbahemi fes a jemi fanatik dhe vehabi?
  -Nse besojm se imani sht besim (me zemr)-fjal (shprehje me goj)-vepra (me gjymtyr),a jemi vehabi?
  -Nse themi se veprat jan pjes prbrse (shart siha) dhe jo plotsuese (shart kemal) t imanit,a jemi vehabi?
  -Nse trhjekim vrejtjen nga sektet e devijuara sikur jan murxhiet dhe nnseketet e tyre,nga khavarixht,rrafidat,..etj,a jemi vehabi?
  -Nse themi se ehli sunneti qendron n mes sekteve t khavarixhve dhe murxhive,a jemi vehabi?
  -Nse nuk ndjekim strikt dhe qorrazi vetm nji mezheb,a jemi vehabi?
  Shjehul islami Ibn Tejmijje r.a ka thn :
  Kundrshtimi i ehlu bidatit (inovatort,risimtart) SHT XHIHAD.Jahja Ibn jahja ka thn : Mbrojtja e sunnetit sht vepr ma e madhe sesa xhihadi n rrug t Allahut (xhihadi i madh). (Nakdul-matak uel-Kelaam).

  Thot Sheikh Muhammed b. Abdul-Vehhab:

  ''Pasha Allahun O vllazni, prmbajuni themelit t fes (Aslu-Dinit), fillimit t saj deri n mbarim - bishtit dhe koks, e ajo sht shehadeti 'La ilahe il-la Allah' (Askush nuk meriton, nuk ka t drejt e nuk duhet t adhurohet prve Allahut!) Msojani domethnien e saj, duani ata q i prkasin asaj, konsideroni ata vllezr t juaj nse edhe jan shum larg jush. Taghutt shpallni kafira, urreni ata q i duan taghutt dhe q polemizojn ose i mbrojn ata, ose ata q nuk duan ti shpallin kafira ose thot pr ta: Allahu nuk m ka ngarkuar q t merrem me ta.‛ Ai ka shpifurr nj rren t madhe ndaj Allahut. Prkundrazi, Allahu e ka ngarkuar dhe e ka detyruar q t mirret me ta duke e urdhruar q t bn mosbesim mbi ta, t distancuarit prej tyre po sikur qofshin ata vllezrit e tij nga gjaku ose fmijt e tij. Pr Allahun, prmbajuni themelit t fes suaj q t takoheni me Sunduesin tuaj duke mos i prshkruar atij shok n adhurim. O Allah, na merr shpirtin si musliman n Islam dhe na bashko me t mirt.

  Ed Durerus- Senijjeh, V. 2/119-120


  Allahu na udhezoft ne rrugen e drejt dhe na ruajt nga shpifjet e munafikeve dhe kafirav. Amin.

 26. Anetart m posht kan falenderuar .IQ pr postimin:

  bsdev (03-03-2017)

 27. #55
  Love all, but trust a few Maska e angmokio
  Antarsuar
  02-09-2011
  Vendndodhja
  AngMoKio
  Postime
  3,927
  Citim Postuar m par nga ramazan_it Lexo Postimin
  Mbasi nuk kuraj ti sjell vllau angmokio autorin e ktij artikulli, ja po jua sjell un dhe shihni se si dhe nga kush mson islamin ky vllau:

  Autori i ktij artikulli sht gazetari Xhelal Neziri!!!  Emri: Xhelal
  Mbiemri: Neziri
  Lindi m: 3 korrik, 1977
  Vendlindja: Tearc, Tetov
  Profesioni: gazetar


  Xhelal Neziri lindi n fshatin Tearc t Tetovs, Maqedoni m 3 korrik t vitit 1977, sht gazetar shqiptar. Shkolln fillore dhe t t mesme i kreu n Tetov derisa n Shkup diplomoi n Fakultetin Filologjik.

  Menjehere pas diplomimit, n vitin 1999 ai inkuadrohet si gazetar n t prditshmen n gjuhn shqipe Fakti. N vitin 2002 Neziri kalon si redaktor n t prditshmen Global, kurse njkohsisht punon edhe si bashkpuntor i javores Lobi. N vitin 2003 angazhohet si korrespondent nga Maqedonia i gazets Koha Ditore, ndrkoh q ka punuar edhe n javoren Java. N vitin 2005, me ftes te ministrit, pr tre muaj radhazi luan rolin e zdhnsit t Ministris s Ekonomis, q m pastaj t angazhohet si redaktor n gazeten Lajm Ekskluzive. N vitin 2006 themelon javoren e tij Nacionale.

  Xhelal Neziri ka botuar tekste, analiza dhe komente n shum media t vendit dhe t huaja si: Gazeta Tema, Scoop (rrjeti i gazetarve hulumtues danez), Java, Politika (Bullgari), Koha Ditore, Kosova Sot. Xhelal Neziri sht kryetar i Shoqats pr Mbrojtjen e Gazetarve shqiptar ne Maqedoni, me seli n Tetov.

  A na tregon ti angmokio se a sht dijetari yt ky?

  Kta edhe kundr Selefizmit po folin, a nuk e din ti vllau se sht e vrtet kjo? Apo e ke ndrmend ta sjellish nji arshaf tjetr kundr Selefizmin?

  Dijetaret e mi jane Kurani dhe Hadithi i nderuar .

  Dijatari juaj eshte Abdul Wehabi , u desh te vinte ai qe ju te mesonit Islamin.

  Problemi me ju wehabistet eshte qe ju kapeni pas gjerave pa lidhje dhe nuk shikoni subjektin. Kushdoqofte autori , elhamdulilah autori eshte musliman qe praktikon fene Islame por edhe sikur prej nje te krishteri te me kish ardhur nje artikull qe e mendoj si te drejte do ta merrja per baze.
  "And speak kindly to mankind '' Quran - 2:83"

 28. Anetart m posht kan falenderuar angmokio pr postimin:

  bsdev (03-03-2017)

 29. #56
  Love all, but trust a few Maska e angmokio
  Antarsuar
  02-09-2011
  Vendndodhja
  AngMoKio
  Postime
  3,927
  Citim Postuar m par nga .IQ Lexo Postimin
  Nje shkrim postuar me pare nga referi_1

  -Ju mendoni se pse na thirrim n teuhid,q t adhurohet vetm Allahu,duke mos i prshkruar partner,na qenka n kontradikt me Kuranin dhe sunnetin?Dhe pr kt un jam vehabi?
  -Ju mendoni se na q thirrim q t mos bhet adhurimi i varreve,evlijave,tyrbeve,zakoneve njerzore ose ndonji sistemi laik na qenka kontra Kuranit dhe sunnetit?Pr kt jam vehabi?
  -Ju mendoni se na q ndalojm njerzit q t mos bjn sakrifica pr evliajt dhe t mos u luten tyrbeve pr shrim,na qenka n kontradikt me kuranin dhe sunnetin?
  -Nse na nxisim muslimant t veprojn sipas kuranit dhe sunnetit a jemi vehabi?
  -Nse pastrojm teuhidin jemi vehabi?
  -Nse mundoehmi ti prmbahemi sunnetit jemi vehabi?
  -Nse lishojm mjekrrat jemi vehabi?
  -Nse mbulojm grat jemi vehabi?
  -Nse shkurtojm pantolonat jemi vehabi?
  -Nse jemi pakic jemi vehabi?
  -Nse besojm se Kurani sht fjal e Allahut dhe nuk sht e krijuar a jemi vehabi?
  -Nse prmendim Ibn Tejmijjen a jemi vehabi dhe antropomorfist (ata q Allahut i prshkruajn trup-xhism).
  -Nse besojm se Allahu u ngrit mbi Arsh ashtu si thot Ai n shum versete Kuranore,a jemi vehabi?
  -Nse besojm se Allahu sht mbi krijesat e tij dhe i ndar nga ata,a jemi vehabi?
  -Nse prmendim Abduluehhabin jemi vehabi?
  -Nse prmend emrin bidat si shpesh a jemi vehabi?
  -Nse besojm se n shtjet themelore t fes nuk ka diferenca mes ulemave t sunnetit,a jemi vehabi?
  -Nse implementojm sherijatin n t gjitha sferat jetsore,a jemi vehabi?
  -Nse i kritikon sufistt dhe shirkijatet e tyre,a jemi vehabi?
  -Nse bjm tekfir mbi personat mbi t cilt ka urdhruar Allahu,profeti dhe ixhmaja,a jemi vehabi?
  -Nse thrrasim n bashkim vetm n teuhid,a jemi vehabi?
  -Nse nuk bashkohemi sebeb bashkimit,a jemi vehabi?
  -Nse nuk jemi MODERAT (liberal) a jemi vehabi?
  -Nse me fanatizm i prmbahemi fes a jemi fanatik dhe vehabi?
  -Nse besojm se imani sht besim (me zemr)-fjal (shprehje me goj)-vepra (me gjymtyr),a jemi vehabi?
  -Nse themi se veprat jan pjes prbrse (shart siha) dhe jo plotsuese (shart kemal) t imanit,a jemi vehabi?
  -Nse trhjekim vrejtjen nga sektet e devijuara sikur jan murxhiet dhe nnseketet e tyre,nga khavarixht,rrafidat,..etj,a jemi vehabi?
  -Nse themi se ehli sunneti qendron n mes sekteve t khavarixhve dhe murxhive,a jemi vehabi?
  -Nse nuk ndjekim strikt dhe qorrazi vetm nji mezheb,a jemi vehabi?
  Shjehul islami Ibn Tejmijje r.a ka thn :
  Kundrshtimi i ehlu bidatit (inovatort,risimtart) SHT XHIHAD.Jahja Ibn jahja ka thn : Mbrojtja e sunnetit sht vepr ma e madhe sesa xhihadi n rrug t Allahut (xhihadi i madh). (Nakdul-matak uel-Kelaam).

  Thot Sheikh Muhammed b. Abdul-Vehhab:

  ''Pasha Allahun O vllazni, prmbajuni themelit t fes (Aslu-Dinit), fillimit t saj deri n mbarim - bishtit dhe koks, e ajo sht shehadeti 'La ilahe il-la Allah' (Askush nuk meriton, nuk ka t drejt e nuk duhet t adhurohet prve Allahut!) Msojani domethnien e saj, duani ata q i prkasin asaj, konsideroni ata vllezr t juaj nse edhe jan shum larg jush. Taghutt shpallni kafira, urreni ata q i duan taghutt dhe q polemizojn ose i mbrojn ata, ose ata q nuk duan ti shpallin kafira ose thot pr ta: Allahu nuk m ka ngarkuar q t merrem me ta.‛ Ai ka shpifurr nj rren t madhe ndaj Allahut. Prkundrazi, Allahu e ka ngarkuar dhe e ka detyruar q t mirret me ta duke e urdhruar q t bn mosbesim mbi ta, t distancuarit prej tyre po sikur qofshin ata vllezrit e tij nga gjaku ose fmijt e tij. Pr Allahun, prmbajuni themelit t fes suaj q t takoheni me Sunduesin tuaj duke mos i prshkruar atij shok n adhurim. O Allah, na merr shpirtin si musliman n Islam dhe na bashko me t mirt.

  Ed Durerus- Senijjeh, V. 2/119-120


  Allahu na udhezoft ne rrugen e drejt dhe na ruajt nga shpifjet e munafikeve dhe kafirav. Amin.
  hahaha sa per te qeshur ky postim , flet e flet 30 rreshta qe mos na thoni wehabi e ne fund e mbyll me fjalet e abdul wehabit.

  A juve ju jane erresuar syte.
  "And speak kindly to mankind '' Quran - 2:83"

 30. Anetart m posht kan falenderuar angmokio pr postimin:

  bsdev (03-03-2017)

 31. #57
  Robi i All-llahut
  Antarsuar
  09-01-2008
  Vendndodhja
  N Itali
  Postime
  1,774
  Citim Postuar m par nga angmokio Lexo Postimin
  Dakort , me pelqeve me kete, e shikon pra qe dhe dijetaret kundershtohen kur shikon qe ata bien ne kundershtim me parimet me Kuranit dhe Sunitit.

  Ke deshire ta fillojme nga fillimi , dakort .

  Me thuaj , per cfare nuk je dakort me ate qe eshte shkruajtur ne kete teme?
  Selam alejkum, vllai m vjen mir q t plqen ajo q t kam thn m siprm, sepse ajo sht realitet pr mua dhe ne si Mysliman duhet ta thomi at q ndjejm n zemrat dhe jo ta fshehim at!

  Po do fillojm nga fillimi, por me durim dhe jo me nxitim, sepse nuk bn shum t nxitojm pr nji shtje q don sqarim.

  Tash nuk mendoj se do t kem koh mbasi jam i ftuar n dark, por mos harro se sa po kthehem do t filloj ti sjell t gjitha me rend nga fillimi dhe do ta kontrollojm bashk kt arshafin q je duke e sjell ktu sa pr t futur huti tek besimtart mysliman. Lere q sht turp nga ty q merresh me kta pun, mbasi je duke i przir gjrat, pa me ja pas haberin fare. Vetm se je fut n faqe t atyre q edhe ndoshta nuk e praktikojn Fen Islame, por mirren vetm se me ksi gjrash pr t prfituar karijer. Por Lus All-llahun Subhanehu Te'ala q ti demaskon kta nxitsa q duan t fusin prarje n me besimtarve, pr ta arritur ata at q dshirojn q t jemi edhe ne si ata.

  Dasht All-llahu t vazhdojm srisht n kt tem dhe ta kuptojm se ku sht e vrteta dhe ku sht e pavrteta.

  Mbetsh mir vllau im dhe reflekto deri sa t vij dhe mos m harro se un nuk t harroj n dua q All-llahu na drejtoft n rrugn e drejt, n rrugn e atyre, t cilt i begatoi me t mira, dhe jo n t atyre q kundr veti trhoqn hidhrimin, e as n t atyre q e humbn veten!

  Amiiin.

  Selam alejkum


  vllau i yt n Islam Ramazani
  Kush nuk sht robi i All-llahut, ai sht robi i shejtanit.

 32. Anetart m posht kan falenderuar ramazan_it pr postimin:

  bsdev (03-03-2017)

 33. #58
  Love all, but trust a few Maska e angmokio
  Antarsuar
  02-09-2011
  Vendndodhja
  AngMoKio
  Postime
  3,927
  Citim Postuar m par nga ramazan_it Lexo Postimin
  Selam alejkum, vllai m vjen mir q t plqen ajo q t kam thn m siprm, sepse ajo sht realitet pr mua dhe ne si Mysliman duhet ta thomi at q ndjejm n zemrat dhe jo ta fshehim at!

  Po do fillojm nga fillimi, por me durim dhe jo me nxitim, sepse nuk bn shum t nxitojm pr nji shtje q don sqarim.

  Tash nuk mendoj se do t kem koh mbasi jam i ftuar n dark, por mos harro se sa po kthehem do t filloj ti sjell t gjitha me rend nga fillimi dhe do ta kontrollojm bashk kt arshafin q je duke e sjell ktu sa pr t futur huti tek besimtart mysliman. Lere q sht turp nga ty q merresh me kta pun, mbasi je duke i przir gjrat, pa me ja pas haberin fare. Vetm se je fut n faqe t atyre q edhe ndoshta nuk e praktikojn Fen Islame, por mirren vetm se me ksi gjrash pr t prfituar karijer. Por Lus All-llahun Subhanehu Te'ala q ti demaskon kta nxitsa q duan t fusin prarje n me besimtarve, pr ta arritur ata at q dshirojn q t jemi edhe ne si ata.

  Dasht All-llahu t vazhdojm srisht n kt tem dhe ta kuptojm se ku sht e vrteta dhe ku sht e pavrteta.

  Mbetsh mir vllau im dhe reflekto deri sa t vij dhe mos m harro se un nuk t harroj n dua q All-llahu na drejtoft n rrugn e drejt, n rrugn e atyre, t cilt i begatoi me t mira, dhe jo n t atyre q kundr veti trhoqn hidhrimin, e as n t atyre q e humbn veten!

  Amiiin.

  Selam alejkum


  vllau i yt n Islam Ramazani
  Alejkum Selam vella Ramazan,

  Une jam gati per gjume tani sepse jam 5 ore diference me oren ne Shqiperi e ketu tani eshte 1:23 am.

  Sidoqofte ka kohe dhe neser, te gjithe inshallah jemi ketu per te mesuar. Nese e kemi gabim Allahu na falte e nese qellimi yne eshte per mire athere le te perfitojme prej saj.
  "And speak kindly to mankind '' Quran - 2:83"

 34. Anetart m posht kan falenderuar angmokio pr postimin:

  bsdev (03-03-2017)

 35. #59
  Robi i All-llahut
  Antarsuar
  09-01-2008
  Vendndodhja
  N Itali
  Postime
  1,774
  Citim Postuar m par nga angmokio Lexo Postimin
  Dijetaret e mi jane Kurani dhe Hadithi i nderuar .

  Dijatari juaj eshte Abdul Wehabi , u desh te vinte ai qe ju te mesonit Islamin.

  Problemi me ju wehabistet eshte qe ju kapeni pas gjerave pa lidhje dhe nuk shikoni subjektin. Kushdoqofte autori , elhamdulilah autori eshte musliman qe praktikon fene Islame por edhe sikur prej nje te krishteri te me kish ardhur nje artikull qe e mendoj si te drejte do ta merrja per baze.
  Angmokio, a e din se ka po flet apo je krejt aut?

  Ti ose nuk kupton fare, ose nuk don me kuptuar, ose e kupton njiher dhe pastaj e harron!!!

  M duket se duhet t t la t pushosh pak se ndoshta edhe ma tutje do ti thuash edhe ato fjal q metvrtet nuk dalin nga goja e nji besimtarit.

  Selamun alejkum
  Kush nuk sht robi i All-llahut, ai sht robi i shejtanit.

 36. Anetart m posht kan falenderuar ramazan_it pr postimin:

  bsdev (03-03-2017)

 37. #60
  Ragnald
  Antarsuar
  18-06-2006
  Vendndodhja
  london
  Postime
  4,442
  Angmokio, te hedhesh copy paste ne vellime ne kete nenforum kur sulmohet nje "grup" i cili mbahet si grumbull i cili ka therrit ne rruge te drejte edhe te cilet e kane etikuar vehten si pjese e ehlul sunnah we xhamaat, quhet propogande, e cila nga mua si moderator i ketij forumi nuk mund te lejohet.
  Smund ti te kesh autoritetin te na thirresh te lexojme me 100 faqet e tua edhe te nxjerrim nje konkluzion prej ketyre palacolliqeve, nqs mund te quhen te tilla.

  E kupton sa poshte e ul veten duke ja mbyllur gojen pales akuzuese me faqet e panumerta copy-paste , pa ju u dhene kohen per te replikuar?
  Ku qendron etika e ketij debati, nqs e ke hap kete teme per debat?
  Kush ka nge ti pergjigjet fije e per pe cdo fjalie pacavurre qe ke sjell ti ketu?

  Nqs se ke hap temen per debat atehere, nuk kemi ngel ne ketu te na mesosh ti se kush eshte rruga e drejte.

  Per kete arsye e mbyll temen, edhe po te jap kohe te marresh fryme thelle, te mendohesh mire e te rikthehesh me ide me te qarta dhe nje etike te pranueshme diskutimi, jo aka bani & co qe shkruajne-llapa-llapa sa me shume per arsye qe pala tjeter mos te kete kohe per replikim.
  Ndryshuar pr her t fundit nga Smth_Poetic : 15-09-2012 m 15:10

 38. Anetart m posht kan falenderuar Smth_Poetic pr postimin:

  bsdev (03-03-2017)

Faqja 3 prej 9 FillimFillim 12345 ... FunditFundit

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •