Close
Faqja 2 prej 2 FillimFillim 12
Duke shfaqur rezultatin 21 deri 23 prej 23
 1. #21
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  29-11-2010
  Postime
  13,282

  Pr: Kshilla mbi edukimin e fmijs suaj

  Kshillat q ju ndihmojn t rrisni fmij t lumtur dhe emocionalisht t fort

  A sht e vshtir t rritsh fmij t lumtur? Pas rolit t ri social t gruas vihet re prania e nj fenomeni t ri q pothuajse mund t cilsohet si “sindroma e nns s keqe”. Femra e sotme jo vetm q aspiron t ket nj karrier t mir profesionale, t jet e pavarur financiarisht, t ket nj partner q e kupton dhe nj grup miqsh t besuar.

  Brenda ktij rrethi kompleks ka edhe fmij. Njerzit m t rndsishm n jetn e tij, pr t cilt, n njfar mnyre, ka ndjesin se nuk i kushton aq koh sa do t donte. Pikrisht ather lindin dyshimet: “A jam nn e mir?”. Kjo ndonjher bn q gruaja t vuaj nga ajo q sht quajtur sindroma e nns s keqe.

  Sot mmsia ka pushuar s fokusuari ekskluzivisht tek figura e femrs. Rolet kan ndryshuar dhe kjo sht sigurisht pozitive. Megjithat, figura e nns vazhdon t konsiderohet nj bosht jetik n prindrim. Si mund t rrisim fmij t lumtur n mes t ksaj shoqrie krkuese, ku zakonisht nuk kemi gjith kohn q duhet? Ne ofrojm disa strategji q mund t ndihmojn prindrit, edukatort ose nj nn q gabimisht mendon se nuk sht nj “nn e mir”.


  Kshilla pr t rritur fmij t lumtur:

  Ndihmojini t vendosin

  Ne mund t mos jemi n gjendje t’u japim fmijve tan aq koh sa duam. Ndonjher nuk mund t arrijm n shtpi n koh pr t’i ndihmuar ata me detyrat e shtpis ose pr t br nj shtitje s bashku. Nuk ka rndsi. Gjithsesi, t mos i lm fmijt t mbyllen n dhomat e tyre, t mos lejojm q televizori, kompjuteri apo videolojrat t na “marrin” at pak koh q mund ta ndajm n mnyrn m t mir: t flasim. Ne mbajm nj bised t prditshme me ta me qetsi dhe afrsi. Kjo do t’ju lejoj t dini shqetsimet dhe dshirat e tyre.

  Nse ata kan nj problem, le t mos ua zgjidhim, por t ofrojm strategji dhe kshilla q ta bjn vet. Pr t edukuar fmij t lumtur, fillimisht duhet t’i bjm ata t prgjegjshm, duke u dhn mjetet me t cilat t prballen me problemet e vogla t prditshme.

  Bjeni me dashuri, kujdes, por duke u ofruar atyre autonomi. Nse e kan gabim, mos i fajsoni dhe mos i ndshkoni.

  Ndihmojini dhe msojini se ka edhe dshtime n jet dhe se gjithka duhet msuar. Ata gjithashtu duhet t msojn t menaxhojn konceptin e rndsishm t zhgnjimit.

  Ofrojuni atyre autonomi brenda kufijve

  Edukimi fillon nga momenti “zero” i lindjes. T dy prindrit duhet t bien dakord se cilat udhzime arsimore duhet t zbatohen, t prcaktojn se far do t lejohet, far oraresh do t caktohen, far do t ndalohet dhe far do t negociohet.

  Fmijt duhet ta din q n mosh t vogl se n shtpi, ashtu si n shoqri, ka kufij q duhen respektuar dhe sa m shpejt t’i din, aq m t sigurt do t ndihen, sepse do t din far t presin n do moment. Pasi t vendosen rregullat, ne do t ofrojm t drejta dhe ato gjithashtu do t negociohen dhe diskutohen. sht gjithashtu e rndsishme t’u ofrohet fmijve autonomi adekuate bazuar n moshn e tyre. N kt mnyr ata do t ndihen t aft dhe t sigurt pr veten e tyre, pasi do t marrin gjithmon mbshtetjen dhe udhzimet tona n do koh.

  Gjithmon ofrojuni atyre besimin tuaj, flisni prpara se t’i ndshkoni, dgjojini para se t’i qortoni dhe flisni sa m shum me ta. Ata kurr nuk duhet t’ju shohin si armik.

  Autonomia sht nj faktor ky n edukimin e fmijve. Me kalimin e viteve ata do t mendojn se ne e vlersojm mnyrn e tyre t t menduarit dhe do t duan t marrin vendimet e tyre. Do t jet mir t’i lini t kontrollojn nse vendimi i tyre sht i drejt apo i gabuar. Shum prindr, nga frika se mos vuajn fmijt e tyre, priren t jen tepr mbrojts pa e kuptuar se ulin aftsin e tyre pr t msuar.

  Asnjher mos u prpiqni t kompensoni kohn q nuk mund ta kaloni me ta

  sht nj gabim q bjn shum prindr n ditt e sotme. Duke mos qen n gjendje t kalojn shum koh me fmijt e tyre, prfundojn duke i shprblyer me nj dhurat, nj lodr, at video loj q krkojn gjithmon, tabletin, celularin… sht nj gabim i madh. Fmijt nuk i vlersojn dhuratat aq sa mendojm ne. Dhe aq m tepr nse e prdorim si shantazh, sepse ata n fund e kuptojn shum mir strategjin.

  Prandaj duhet t jemi t qart: nuk ka asgj pr t kompensuar. Prindrit punojn dhe sht normale, t gjith n familje kan nj funksion dhe nj rol, nuk duhet t’i kompensojm me “objekte” se nuk jemi n shtpi. Kompensojini me “cilsin” e jets. Koha q kalojm me ta le t jet gjithmon m e mira, m e sinqerta.

  Mos hezitoni t luani, t flisni, t gatuani, t ecni s bashku… Fikni telefonin dhe qeshni me fmijt tuaj, pa u shqetsuar nse jeni apo jo prindi “perfekt”. Ka nj mij mnyra pr t qen nj prind i mir dhe t gjitha jan t mira pr t rritur fmij t lumtur.

  Inteligjenca emocionale pr t rritur fmij t lumtur

  Edukimi i fmijve tan q nga mosha e hershme deri n inteligjencn emocionale do t jet padyshim nj sukses. Kjo e fundit, si e prshkruan Daniel Goleman, “sht aftsia pr t njohur ndjenjat e veta dhe t t tjerve, pr t motivuar veten, pr t menaxhuar sakt emocionet tek ne dhe n marrdhnie”.


  / Revista Psikologji / Panorama

  http://www.panorama.com.al/keshillat...isht-te-forte/
  Ndryshuar pr her t fundit nga sirena_adria : 09-03-2022 m 16:16

 2. #22
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  29-11-2010
  Postime
  13,282

  Pr: Kshilla mbi edukimin e fmijs suaj

  Prindrit q rritin fmij inteligjent dhe t sigurt bjn gjithmon 5 gjra gjat ‘kohve t vshtira’

  Ne t gjith duam t rrisim fmij elastik , t sigurt dhe inteligjent. Nj psikolog i specializuar n zhvillimin e adoleshentve, thot se elsi sht q prindrit t’ju ofrojn siguri q n mosh t re.

  Fmijt, veanrisht adoleshentt dhe t rinjt, ndonjher kan nevoj pr nj vrtetim se ajo q ata mendojn dhe ndjejn sht normale dhe n rregull. N fakt, psikologt besojn se vrtetimi sht nj nga mjetet m t fuqishme t prindrimit, dhe megjithat shpesh lihet jasht programeve tradicionale t trajnimit t prindrve n sjellje.

  Vrtetimi i ndjenjave t fmijs suaj nuk do t thot domosdoshmrisht se ju i falni ose pajtoheni me veprimet q ai bn. Thjesht do t thot t tregosh se i dgjon, i kupton dhe i pranon.

  5 mnyra pr q prdorin prindrit e suksesshm sipas psikologve:

  1. Ata normalizojn prvojat

  Miqsit i ndihmojn fmijt t zhvillojn aftsi t rndsishme jetsore, por asnjra nuk sht e prsosur.

  Kujtojini fmijs tuaj se t gjitha miqsit kalojn npr ulje dhe ngritje. N marrdhniet e qndrueshme, miqt e ngusht n mnyr t pashmangshme zhgnjejn dhe irritojn her pas here.

  2. Ofrojn rehati fizike

  Disa studime kan gjetur prfitimet e kontaktit ndrpersonal. Pr shembull, prqafimi mund t ul presionin e gjakut dhe t rrnjos nj ndjenj kujdesi dhe sigurie.

  Le t themi se fmija juaj po ndihet i mrzitur pr dika. Para se t thoni nj fjal t vetme, mund t’i frkoni shpinn, t’i prqafoni ose t’i mbani dorn.

  3. Ata msojn se cilsia e kalon sasin

  Nj studim zbuloi se adoleshentt q kishin shum miq - por m siprfaqsor – n shkoll, ishin m t shqetsuar.

  Plus, ndryshe nga sa mendojn shumica e fmijve, t qenit popullor nuk e lehtson vetmin.

  Sigurojeni fmijn tuaj se nuk ka nevoj pr qindra miq, qoft n rrjetet sociale apo n jetn reale. Disa do t mjaftojn, pr sa koh q ata jan besnik, t besueshm dhe mbshtets.

  Hulumtimet tregojn se s bashku me pranimin nga bashkmoshatart, t

  4. Ata fokusohen n gjrat pozitive

  Shpesh shoh fmijt t ndalen n nj zhgnjim t vogl shoqror, i cili n at moment duket m i madh dhe m urgjent se t gjitha gjrat pozitive n jetn e tyre.

  Ndrsa ndjeni ndjeshmrin pr shqetsimin e fmijs suaj, riprqendrimi i vmendjes s tij n triumfet dhe knaqsit e tij m t fundit i lejon ata t vlersojn gjrat q me t vrtet kan rndsi.

  5. Ato japin shpres

  Tregojini fmijs tuaj se megjithse po kalon nj koh t vshtir tani, ajo nuk do t zgjas prgjithmon. Gjrat do t prmirsohen. Kjo nuk sht nj trillim. Situatat sociale do t ndryshojn sepse fmijt do t ndryshojn.


  Tiranapost.al

  https://tiranapost.al/stil-jete/prin...one-5--i512637

 3. #23
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  29-11-2010
  Postime
  13,282

  Pr: Kshilla mbi edukimin e fmijs suaj

  Mbi prindrimin: “Jepuni fmijve lodra t thjeshta, jo tabloide!”

  Larg smartfont dhe tablett, nga t vegjlit! Sinjalizimi, edhe pse i mbshtetur nga nj studim shkencor prestigjioz, erdhi n dhjetor 2018 nga Akademia Amerikane e Pediatris, q tregoi sesi prdorimi i telefonave celular, tabletve, por edhe thjesht pajisjeve elektronike me ekrane t ndezura, nuk rekomandohen pr mirrritjen e fmijve. M mir lodra t thjeshta dhe krijuese, q stimulojn imagjinatn dhe zhvillimin njohs.

  Raporti i publikuar nga AAP prqendrohet mbi t gjitha n kshilla pr prindrit se far lloj lodrash duhet t’u dhurojn ose t’u japin fmijve nga lindja deri n moshn shkollore. Kshillat e ekspertve t pediatris jan pikrisht kto:

  “Lodrat kan evoluar me kalimin e viteve dhe reklamat mund t’u japin prindrve prshtypjen se lodrat me nj platform” virtuale “ose dixhitale jan m arsimore […] Hulumtimi na tregon se lodrat m t mira, nuk jan ato me drit verbuese ose t shtrenjta, ose q vijn me nj app pr t’i prdorur”.

  Cilat jan lodrat m t mira q stimulojn krijimtarin e fmijve dhe gjithashtu, marrdhniet e tyre me mjedisin e njerzit prreth tyre?

  Sipas pediatrve amerikan, “lodrat m t mira, jan ato q prfshijn prindrit dhe fmijt n loj, t pretendojn sikur, apo dhe t ndrveprojn s bashku […] Ju nuk merrni t njjtn knaqsi nga nj tablet, apo nj ekran. Ndrsa, kur fmijt luajn me prindrit, ktu ndodh magjia e vrtet, pavarsisht nse ata jan duke u lodhur me personazhet e lodrave, apo tullat, apo enigmat s bashku”.

  Shkurt, fmijt mund t luajn me tulla dhe gjegjz, pr t zhvilluar aftsit e tyre motorike, zhvillimin gjuhsor dhe njohs, vetdijen hapsinore dhe aftsit e para matematikore. Ndaj, t dashur prindr q jeni duke na lexuar, mos lejoni q voglusht tuaj, t marrin telefona inteligjent ose tableta, apo ndonj gj q sht digjitale, q n mosh t hershme; stimulojeni kureshtjen e tyre me lodra, apo lojra edukative ose “sociale”… ata, do t’u jen mirnjohs n t ardhmen!


  Konica.al

  https://konica.al/2022/06/mbi-prinde...a-jo-tabloide/

Faqja 2 prej 2 FillimFillim 12

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •