Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 3

Tema: Agim Gjakova

 1. #1

  Agim Gjakova

  AGIM GJAKOVA
  E BUKURA
  (tregim)

  Gruaja e re u ngrit nė kėmbė bashkė me tė tjerėt. Mjeku e pėrvodhi me bisht tė syrit gjatė njėmbėdhjetė hapave sa kaloi paradhomėn dhe kur u fut nė sallėn e vogėl, vizioni i saj iu nde nė pardesynė e bardhė. Tek po e vishte, sytė i kaluan nėpėr tė dy shtretėrit dhe ai ndjeu cytjen tė kthehej dhe t’i bėnte me shenjė asaj: “Ju”,por atė ēast u hap dera dhe infermierja thirri:
  - Urdhėroni sipas radhės.
  Ato ditė i ishte shtuar puna, sepse me kėmbėnguljen e tij, u qe mbushur mendja edhe eprorėve tė rritnin ēmimin pėr dhėnien e gjakut. Mjekut tė ri, i sapo ardhur nga jashtė, i qenė dhimbsur ta trupa tė hajthėm. Ndonėse nuk qe ndonjė rritje e madhe e pagesės, pėrsėri u ndje efekti. Dhėnėsit qenė shtuar.
  Nė dhomė hyri njė burrė. Mjeku e njihte se i kishte marrė gjak dy herė. Ndėrsa infermierja pėrgatiti pacientin, ai shėnoi emrin, tė dhėnat patologjike dhe grupin e gjakut. Para se tė shkruante gramaturėn, i hodhi njė vėshtrim tė shpejtė dhenta pamja e pacientit, gjallėrinė e tė cilės nuk i shkoi ndėrmend ta lidhte me ēmimin e ri, pėrcaktoi:
  - Treqind gramė, Beti.
  Sytė e pacientit shprehėn gėzim.
  Atė ditė nuk do t’i vinte infermierja tjetėr dhe ai do tė punonte vetėmve njė shtrat. U kujtua se mund ta thėrriste edhe njė pacient tjetėr e ta shtrinte nė shtratin e dytė tė qetėsohej.
  - Beti, thėrrit tjetrit.
  Pėrsėri hyrinė burrė. Edhe atė e njihte. Pėr njė orė e njė ēerek ai mori dy litra e njė]qind gramė. E kishte caktuar qė pėr atė ditė tė grumbullonte tri litra gjak. Kishte njė rezervė prej mė se dhjetė litrash dhe ajo sasi pėrballonte jo vetėm operacionet e mundshme brenda qytetit, por edhe tė rrethinės. Spitali nuk pėrgjigjej pėr aksidentet qė mund tė ndodhnin. Nė ato raste tė sakatuarit i ushqenin me gjak tė afėrmit e tyre.
  Sipas radhės u fut njė grua. Pėrsėri mjekut i shkoi mendja te vizioni qė pėrvodhi nė paradhomė. Infermierja e zgjoi:
  A t’u them tė tjerėve tė shkojnė?
  Mjeku hezitoi njė ēast. Vizioni iu ngri diku dhe ai nuk mundi ta shkulte nga sytė e mendjes. Megjithatė ia preu:
  Po. Mund tė rrinė edhe katėr. Tė tjerėt tė shkojnė.
  Ai pėrcaktoi grupin e gjakut tė pacientes,pyeti pėr sėmundjet dhe i bėri njė vizitė tė shkurtėr. Pastaj iu drejtua infermieres:
  - Dyqind e pesėdhjetė gramė, Beti.
  “Vizioni u duk i dhjeti. Dhjeta e kishte ndihmuar gjithmonė. Nė anatomi dhe nė sėmundjet infektive, ku kishte shkėlqyer, kishte tėrhequr tezėn numėr dhjetė. Kishte lindur me dhjetė tetor, pra muajin e dhjetė dhe ky numėr e kishte ndjekur deri nė lotari. U afrua pranė gruas sė re. Vizioni qė kishte pėrvjedhur nė dhomė u tret dhe vendin e tij e zuri qenia e gjallė. E shikoi gjatė. Gruaja e shmangu vėshtrimin.
  - Shtrihuni kėtu, - tha ai duke bėrė me dorė nga shtrati. U hutua. Nė vend qė ta vizitonte e pastaj tė pėrcaktonte nėse mund t’i merrej gjak, ai e kaloi drejt e nė veprim. Gruaja e re u shtri, mblodhi kėmbėt, dhe i mbuloi me fundin e saj dy gishta nėn gjunjė. Ajo hasi sytė e mjekut nė tė sajtė dhe u detyrua tė vėshtronte tavanin, ndėrsa ndjeu se hija e tyre po i shėtiste nėpėr trup, nė fillim flokėve, hundės, gojės, qafės, gjinjve tė mbuluar me trikon e lehtė limon, tė spėrkatur me lule pjeshke, barkut, kofshėve qė nuk kishin “formė”, nga qė ishin mbuluar me fund, kėmbėve me ēorape “satapurė” ngjyrė kafe dhe kėpucėve tė zeza, pak tė pėrdorura. Dhe ndėrsa ajo vėshtronte tavanin, mjeku i ktheu prapė sytė tek sytė e saj.
  - Keni dhėnė gjak ndonjėherė?
  Nė pėrgjigjen mohuese ai tha me vete se “ishte gjynah tė jepte gjak njė grua e tillė”. E kishte afėr. Do t’i thoshte tė zhvishej, tė shtrinte duart drejt trupit tė saj, t’i prekte lėkurėn, qafėn, shpinėn, gjoksin, t’ua dėgjonte zemrėn, t’ia shtypte barkun. Por...?! Jo. Gjithēka do tė zbehej, do tė pėrhumbej nė zanat dhe s’do tė mbetej asgjė e fshehtė, joshėse. Papritur e pa veten tė pėrkulur mbi. U largua njė hap.
  - Dyqind gramė, Beti.
  Gruaja hapi sytė si tė donte tė thoshte “pak, doktor”, por ai bėri sikur s’kuptoi. Pothuajse tė gjithė pacientėt vinin tė shitnin gjakun, se u duhej tė jetonin.
  Gjaku i gruas kaloi nga damari nė shishe. Krahu i saj u mbulua me bluzė, pastaj me trikon limon me lule pjeshke.
  Pas njėzetetetė ditėve ajo erdhi pėr herė tė dytė. Pėrsėri mjeku e vėzhgoi me tundimin tė prekte trupin e saj. Pėrsėri dyqind gramė. Por kėsaj radhe, kur ajo u ngrit nga shtrati e po rregullonte veshjen, po atė bluzė, po atė triko, po atė fund, ai e pyeti:
  - Pėrse jepni gjak, zonjė,ju qė... – deshi tė thoshte “qė jeni kaq e bukur”, por ngeci.
  - Jam e detyruar, zotni doktor.
  Mjeku harroi pėr njė ēast motivet qė i shtynin kėta njerėz tė vinin e tė shitnin gjakun. Dhe kur ajo doli e ndoqi prapa deri te dera e jashtme dhe deshi t’i shtrinte dorėn tė ndahej, ēka nuk e kishte bėrė me asnjė pacient,por ajo ia priti:
  - Ju lutem, mos mė pėrcillni.
  Diēka e pashpjegueshme shtyri tė mos kthehej nė klinikė. I la tė dy infermieret tė mbaronin punė me ata pacientė qė njiheshin dhe zbriti nė kafe “Kristal”.
  Herėn tjetėr ajo erdhi pas tridhjetė ditėsh. Ai ndjeu se atė ditė do tė bėnte njė hap para, por gjatė kohės qė ajo qe shtrirė dhe gjaku i saj kalonte nga damari nė shishe, ai tundua me mendimin ed prekjes sė trupit tė saj. Vetėm kur krahu i saj i bardhė u mbulua me po atė bluzė e triko, ai u hodh nga karrigia e tha:
  - Kush ju detyron tė shitni gjakun, zonjė?!
  - Jam e detyruar, zotni doktor.
  - S’ka njeri nė botė qė mund tė ju detyrojė pikėrisht juve qė tė shitni gjakun. Ju s’keni...! Ju jeni...! Pastaj ju keni mundėsi tė tjera. Ju keni...! Ju keni...!
  Goja i mbeti hapur. Gruaja e re hapi derėn dhe doli. Ai i ra pas nė paradhomė, nėpėr shkallė dhe ndodh pranė saj.
  - Ju lutem mos mė pėrcillni, zotni doktor.
  - Fundi i fundit ju mund tė..., jo tė shitni, por gjejeni vetė fjalėn e pėrshtatshme, ndoshta...po them tė manovroni qenien tuaj nė mėnyrė krejtėsisht tė padėmshme..., - ai s’po i ndahej.
  Ajo u skuq flakė dhe ai ndjeu epėrsinė qė mund ta bėnte tė skuqej njė grua e tillė, e cila nxitoi hapin dhe kthejnė qoshe. Por ai nuk ia pa lotėt qė i rrodhėn. U kthye. Beti po bėnte regjistrimet. U afrua pranė dritares dhe vėshtroi oborrin e spitalit. Pranvera kishte futur jetė edhe nė shpirtrat e tė sėmurėve. Qė po rrinin nėpėr stola.
  Mjeku priti dhjetė ditė. U end nėpėr rrugė se mos e haste papritur. Gruaja e re nuk u duk nė klinikė. Kot qė vuri kusht me dhjetė ditė. Nė kėtė rast nuk e ndihmoi numri i fatit tė tij. U mundua tė merrte me mend kushtet, rrethanat ku jetonte, tė pėrcaktonte gjendjen familjare... Dhe ajo erdhi pikėrisht kur nuk e priste. Njė ditė tė bukur vere hyri nė klinikė dhe pa fjalė u shtri nė shtrat e u bė gati. Ai vuri re se ajo ishte dobėsuar edhe mė.
  - Ju nuk duhet tė jepni gjak, - tha ai.
  - Jam e detyruar, zotni doktor, - dhe ajo mbylli sytė. Ai e vėshtroi si herėn e parė dhe pati po atė tundim. “Njeriu nuk mund tė dalė jashtė natyrės sė tij”, - tha me vete.
  - Po ju them edhe njė herė, se nuk ėshtė mirė pėr shėndetin tuaj tė jepni gjak. Ju... ju mund tė mė pėrgjigjeni nė ato fjalė qė ju thashė atė ditė. – dhe pa ia vėnė veshin Betit qė po dėgjonte, ia preu: - Mė pėlqeni.
  - Ju lutem, zotni doktor, kam ardhur pėr tė mė marrė gjak, - tha ajo me njė zė tė dridhur dhe mbylli sytė e shtrėngoi qepallat.
  Mjeku u step. Pastaj tha ngadalė:
  - Dyqind gramė, Beti.
  Krahu i bardhė i gruas qė nuk po hapte sytė ndriti si brisk hėne. Ai nuk pati guximin ta shihte se si Beti shpoi damarin. Doli nė oborr, pastaj rrugė dhe shkoi e zuri vend nė qoshe pas njė shtylle qė ajo tė mos e shihte kur tė dilte.
  Kur gruaja e re mori kthesėn pas spitalit, ai i ra pas deri sa ajo kaloi rrugėn e asfaltuar dhe ktheu nė] njė rrugicė tė lagjes me shtėpi pėrdhese. Mendimi se mėsoi ku banonte e qetėsoi pak. Zbriti nė kafe “Kristal”. Nuk ndenji shumė dh u nipėr shtėpi.
  Atė natė e shtyu gjumin deri vonė. Iu tek tė lexonte njė libėr tė vjetėr pėr disa vrojtimi mbi psikikėn. E hodhi me neveri. Qenia e tij i kundėrshtoi tė dhėnat nė atė libėr. Iu duk se edhe vetėto bėhej objekt i vėzhgimeve.
  Tė nesėrmen e bija e avokatit e thirri nė telefon, por ai gėnjeu se kishte punė dhe nuk shkoi. Tri ditė u end si nėpėr njė mjegull, pastaj iu resht punės si i ndėrkryer nė studimin qė po bėnte pėr disa ndryshime tė gjakut tė malarikėve. Por gjatė gjithė kohės nuk e la tė qetė “vizioni i paradhomės”.
  Pa qenė plotėsisht i vetėdijshėm ai pėrshpejtoi procesin e marrjes sė gjakut, sikur kjo ta ndihmonte qė vizioni tė dukej mė shpejt, por vizioni ordhinė fund tė verės, kur ai kishte kryer gjysmėn e studimit. Numri i fatit tė tij kishte zbritur nė tetė. Gruaja e re hyri brenda dhe zuri vendin. Atė ditė i kishte vizituar tė gjithė pacientėt, tė njohur e tė panjohur.
  - Ju lutem zhvishuni pėr vizitė, - i tha Beti gruas. Ajo u ēua ulur. Mjeku u afrua dhe qėndroi disa ēaste. Tundimit tė dikurshėm i ishte zbehur diēka.
  - Jo,nuk ka nevojė pėr vizitė. – tha ai dhe u ul nė tavolinė tė bėnte vetė regjistrimin. Gruaja iu duk edhe mė dobėsuar. Kur “brisku i bardhė i hėnės” u mbulua,ai tha prerė:
  -Ju duhet tė ushqeheni mė mirė.
  Gruaja e vėshtroi mjekun si me ēudi. U takuan sytė. Tė sajtė thanė: “Jo, ajo qė mendon ti nuk mund tė bėhet. Mjeku u ēapit te dritarja. Vjeshta po pėrgatitej tė vinte.
  “Ajo po shet veten pikė pėr pikė e grimė pėr grimė!”, - tha ai me sytė nė kupė tė qiellit. Nė kaltėrsi iu duk se figura e tij nuk ishte mė e mjekut, por e dikujt tjetėr qė pa kuptuar ishte futur nė tė. Por edhe ajo tjetra nuk ishte figura e gruas sė re. Diēka kishte ndryshuar nė mendimet e tij.
  Ai u thyet atė natė edhe mė nė studimin e tij. Mostrat e gjakut, njerėzit qė kishte vizituar, fėmijėt e sėmurė, gratė shtatzėna me anemi Kule, shitėsit e gjakut..., tė gjitha e hodhėn nė vorbullėn e gjerė tė mendimeve. Gruaja e re e tundonte. “Njeriu nuk mund tė dalė nga lėkura e vet”. Por ky mendim i solli tjetrin: “A mund tė dalė jashtė mjedisit, jashtė natyrės sė njerėzve qė e rrethojnė?” Pėrfytyroi fytyrat e pacientėve, gjendjen e tyre familjare, ekonomike e shoqėrore dhe u ndal te vizioni i gruas sė re. Iu bė e qartė se ajo nuk mund tė dilte mė nga mėhalla me shtėpi pėrdhese. Pikėrisht nė ato ēaste e kuptoi se ajo qe ligur dhe nuk mund tė shite mė gjak. Dhe disi iu duk se kishte bėrė krim duke i marrė gjak asaj qė nuk kishte pėr vete dhe pėrfytyroi se si do tė lėngonte, tė shtrihej nė shtrat dhe tė bėhej objekt i studimit tė tij.
  Vjeshta kishte shkelur njė javė nė shtratin e saj sė bashku me erėrat e shiun. Ai iu afrua spitalit. Vizioni i gruas ia mbushi perspektivėn dhe ai deshi ta largonte, por e kotė. Gruaja qe atje. “Fantazma e mėhallės me shtėpi pėrdhese kishte mbirė aty!” Atė ditė kishte anuluar seancėn e marrjes sė gjakut. Kur u afrua zbehtėsia e saj i ra nė sy menjėherė. Iu duk se ajo po dridhej.
  - Paske ardhur?! – tha ai pa kurrfarė kuptimi.
  - Po, - zėri iu drodh, u skuq si atėherė kur tha “mė merrni gjakun, zotni doktor”.
  - Sot s’ka seancė pėr marrje gjaku, - tha mjeku dhe diēka zemėrimtare e cyti.
  - Isha e detyruar tė vija, - tha ajo.
  - Tė shesėsh gjakun edhe kur nuk ke?! – bėrtiti mjeku
  Ajo ēoi sytė. Buza iu drodh, qepallat iu pėrpėlitėn, tė zbehtit e tė skuqurit luftuan nė fytyrėn e saj. Mėrmėriti:
  - Kam nevojė, zotni doktor.
  - Eja. – e urdhėroi ai me zė tė stisur.
  Mjeku e la gruan e re nė paradhomė. Hyri brenda dhe iu afrua Betit qė po merrej me klasifikime. Nxori nga xhepi disa bankėnota.
  - Tė lutem Beti, thirre atė dhe jepja kėto.
  Ia lėshoi nė dorė tė hollat dhe u drejtua nga porta qė shpinte nė sallėn e operacioneve, jo i bindur plotėsisht se gruaja e re do t’i pranonte.
  - Kujt, zotni doktor? Asaj sė bukurės? – pyeti Beti, por ai nuk e pati mendjen kur Beti numėroi tė hollat. Me ato blihej njė’ litėr gjak.
  Kaloi prapa spitalit, andej nga morgu. Pa orėn. Kishte kohė tė zbriste deri nė sallėn e bashkisė, ku do tė diskutohej pėr estetikėn komplekse tė njeriut modern nė kėrkesat e tij pėr rregullimin e qytetit. Ashtu i shpartalluar, i dėrmuar, i goditur diku nė thellėsi, ndjeu nevojėn tė kishte pranė njė shok qė t’i bėnte pak humor e ta fuqizonte shpirtėrisht.
  Nė sallė zuri vend nė rreshtin e fundit. Pothuajse tėrė tė pranishmit ishin tė njohur. E bija e avokatit i hodhi njė sy tė shpejtė qė nga presidiumi dhe i dha tė kuptonte qė ta priste kur tė mbaronin. Kur filluan tė flisnin,ai e humbi fillin, u zhyt diku nė vete dhe nuk qe nė gjendje tė ndiqte bisedėn. Ata po flisnin aq larg sa qė atij iu duk se po thoshin gjėra tė pakuptueshme. Papritur i erdhi njė e qeshur dhe ai qeshi me zė, pa pasur fare turp nga tė pranishmit qė kthyen kokat. U ngrit e doli jashtė. U nis sheshit teposhtė rrugės duke shkelur nėpėr gjethet e para tė rėna tė vjeshtės me njė qeshje dehėse dhe me njė vaj qė iu dha nė fillim nė zemėr, pastaj nė sy e nė buzė.

  Pėrgatiti pėr botim Hiqmet Meēaj
  (Botuar nė “Gazeta e Athinės”, korrik 2009)

 2. #2

  Agim Gjakova  Agim Gjakova - foto
  Fotografitė e Bashkėngjitura Fotografitė e Bashkėngjitura  

 3. #3

  Agim Gjakova - poezi

  ME SYRIN TĖND E SHKREP VETĖTIMĖN


  Poetin Agim Gjakova e kam njohur sėpari nė vitet e rinisė studentore. I gjithė brezi ynė i poetėve tė rinj tė asaj kohe ka ushqyer respekt pėr poezinė e tij dhe nė mėnyrė tė veēantė pėr natyrėn e tij njerėzore. Agimi dinte me pak fjalė t'i nxiste tė talentuarit e t'i afronte. Pikėrisht ky respekt mė bėri t'i kėrkoj tė mė dėrgojė kėtė cikėl me vlera pėr ta botuar tek "Gazeta e Athinės".
  Agim Gjakova u lind mė 11 qershor1935 nė Kavajė. Ka studiuar nė Universitetin e Beogradit, pėr Filozofi, 1966, nė fakultetin filologjik pėr gjuhėn dhe letėrsinė angleze e shqiptare nė Tiranė. Nga 2000 deri mė sot ėshtė redaktor i kulturės nė gazetėn "Bota". Ėshtė sekretar i Pen Klub Kosova.Ka botuar: librat me poezi: "Dhe thonė se paqe ka nė botė", 1962 Tiranė, "Kėnga e Drinit tė bardhė", 1967, Tiranė, "prespektiva", 1972, Tiranė," "Obelisk", 1985, Tiranė, "I gjuaj ėndrrat me gurė", 1995, Tiranė, "Deti", 1998, Tiranė, etj. Lėvron me sukses edhe gjininė e prozės. Ka marrė shumė ēmime kombėtare pėr poezi dhe prozė.


  GJAKIMI

  Ku e ka ēatinė qielli i Shqipėrisė
  tė varem lėvarem ndėrvarem kacavarem
  tė lėshoj ēengelat e fatshkimurit tėrbim
  tė ngjitem universalisht
  nė gėzhojėn e ėndrrės

  mbi varkėn mbretėrore tė zhgėnjimit
  zbehem pėrditė pėrnatė pėrvjet pėrshekull
  ku e ka ēatinė qielli i Shqipėrisė

  trarin e ekuilibrit e mbajnė duar tė flliqta
  dhe e lėshojnė anojnė sharrojnė pshurrojnė
  kur ua kėrkon lavirja.

  KTHIMI

  Kthehem nga kryeqytetet e Evropės
  ende sytė e maces sė zezė mė pėrgjojnė nėpėr terr,
  ende supermjaullimat veshėve mė ushtojnė nė eter;

  nga qielli i kaltėr i Atdheut vėshtroj tokėn time
  njė afsh mė trazon deri nė rrėnjė tė flokėve:
  me padurim pres tė thith ajrin,
  tė shkrydh mushkėritė e tė shtendos mendjen,
  tė dėgjoj zėrat e qeshjet e shokėve...

  Ah, ē’pėrmallim shkallėve tė avionit mė fėrfėrit,
  me krahė hapur marr ngrykė mė tė dashurit!

  GRUAS SIME

  E pėrhershmja gjethe e gjelbėr nė albumin e jetės
  kur mė pehaten erėrat dimėr para vetės
  mė e ēelur se dita mė e paskajshme se nata
  shigjetim i agut nėpėr kėto vite tė gjata
  ndėrsa qielli im ishte fytyra jote nėpėr hekura
  hapėsirė mė mbeteshin buzėqeshjet e tua tė rreshkura

  ...

  Buzėqesh edhe njė herė pėr mua, e dashur,
  drita mbi fytyrė tremb terrin e egėr nė njė skutė
  dhe vėshtrimin e luanit dalėngadalė ma zbutė,
  buzėqesh edhe njė herė pėr mua
  si njė karvan thneglash mendimet ma pickojnė trurin
  helmin ma thith si shpendi kokėrr pėr kokėrr grurin,
  buzėqesh edhe njė herė pėr mua
  le tė mė lėvizin ngjyrat pėrtej kohės mė thellė
  ah, ēfarė ndjesish, vrullesh, shpėrthimesh tė valėta ndjell!

  Pėr njė buzėqeshje ēdokujt ia kam zili
  ka vite zemra e ka harruar atė stoli.

  THONĖ SE...

  Thonė se paskam hyrė tinės
  e nėpėr terr qenkam endur rrugėve me kalldrėm,
  si i pari i stėrgjyshėrve me nėntė pushkė hedhur shpinės,
  thonė se nė mahallė
  zemrėn ia paskam turbulluar asaj qė del nė dritare
  dhe njė natė qenkam dehur
  duke pirė me pijanecėt e pijanecėve njė Krenė raki
  e duke ngrėnė njė Ēabrat meze
  e kjo qenka kėnduar nė kėngėn e gjyshit tė gjyshėrve,
  thonė se xhandarėt e shtatė regjimeve
  mė paskan kėrkuar si turbullues
  nėpėr skutat e mahallėve
  e nė pushkėn e stėrgjyshit qenė prerė shtatė vija,
  thonė se asnjėherė derėn e kishės a tė xhamisė
  nuk e paskam shkelė as mbarė as mbrapsht
  e ujkun nė shpinė e paskam sjellė tė vrarė
  e dhelprės ia paskam bėrė betė
  ashtu siē bėnte be katragjyshi nė derėn e shtėpisė,
  thonė se m’i paskan hapur shumėkush dyert
  bukė duke ngrėnė
  vetėm nėpėr magjet e trimeve
  e pas buke gjyshi pat gdhendur fyejt,
  thonė se paskam njė ēelės
  qė ēel burgje e zemra, qė mbyll gojė e arkivole
  e paskam besim t’ia jap ēdokujt
  e askush nuk mė paska tradhtuar
  baba ma pat lėnė tė besės,
  thonė se pranverėn e dimrin
  tė dyja i paskam nė ballė
  si qielli qė ka retė e diellin
  im vėlla trim e bujar,
  thonė se mė paskan lindur njė djalė e njė ēikė
  qė mė ngjakan aq shumė mua
  si buka bukės
  si uji ujit pikėmpikė,
  thonė se shumė plagė paskam nė trup e nė shpirt
  e vdekjen kurrkund s’ma paskan shkruar perėnditėØ
  nė kujtim tė vyer edhe pėr stėrnipėrit.

  THIRRJE

  O zog, ma jep ėmbėlsinė e ēerdhes maje peme
  po tė bėj roje syhapė kundėr gjarpėrinjve
  po t’i tremb skifterėt, sorrat, gjeraqinat,
  shkarpat po t’i lyej me dyllė blete
  po t’i vesh palė palė me lesh tė butė
  rrėzė trungut ditenatė po tė rri zgjutė!...

  Era tund degėn e ēerdhes sė verdhė
  ia lėkund dy fije kashtė
  ciu-ciu shpėrndahet lugjeve tė Ēabratit
  i buzėqesh jehonės me kėtė dėshirė tė lashtė.

  EVROPĖ

  As nuse as plakė
  as dashnor as xheloz,
  tė mos kishe qenė ti
  do tė isha unė,
  mėrzi tė tė kėrkoj
  vetmi tė tė gjej,
  ti peshon nė mua e mė ndrydh
  unė tė mbaj e ēlirohem…
  a ka shteg tjetėr?!

  SOFIZMI QYTETIT PĖR NJĖ BURRĖ

  Solli njė kafaz prej ari
  e quajtėn mendje gomari,

  mori njė gotė ujė nė lumė
  qeshėn me atė etjeshumė,

  nė qiell shėnoi njė yll
  e lanė tri net nė pyll,

  erdhi ngadalė duarbosh
  e vunė me nderim nė njė qosh.

  BABĖS

  Me syrin tėnd e shkrep vetėtimėn
  me fjalėn tėnde e lėshoj bubullimėn
  me lotin tėnd e rigoj shiun
  me qeshjen tėnde e rrezoj diellin
  me gjumin tėnd e perėndoj hėnėn
  me britmėn tėnde pyllit ia shtoj gjėmėn...
  njeri a perėndi!

  SHKON I GJALLI ME TĖ VDEKURIN

  Nuk keni me m'gjetė as nė parajsė as nė ferr
  e kam ngrėnė bukėn e valtė
  e kam pirė ujin e kristaltė
  kam menduar se di me lexue nė libėr
  qė pėrshkruan nė fletė tė zverdhura
  pėruljen e tė vdekurve tė lodhur

  nuk keni me m'gjetė as nė tokė as nė qiell
  e kam fshirė nga fjalori i jetės mordjen
  zigzaget e rrufesė qė kam lėshuar
  nėpėr detin e trazuar
  janė pėrrallosur nė mendjen e engjėjve
  kam mburrur veten se di me kuptue pezmin
  qė ngėrthen mitin e pushtetimit
  fryti mė i lavdėruar i ferrit tokėsor

  gjashtėdhjetedy vjetėt e endur nėpėr avullim
  kanė nisė me marrė formėn e pėrsėritjes.

  MUZGU

  M'u kujtua vdekja dhe i dhashė fund jetės
  u shtriva nė varr dhe ndeza qiriun e vetmuar
  yjet u gremisėn ranė xixėllonjat
  shpėrfillshėm dielli m'i mbylli qepallat

  kafshova dheun pėrbetimin e amshueshėm
  i lava mėkatet dhe u ngrita nga varri.

  KAMELEONIZMI

  Katėr fotografitė
  nga teserat e katėr partive
  mbi pllakėn e varrit m'i vendosi dikush
  ma vranė orėn pėr tė hyrė nė qeveri

  porosita njė kolltuk te tapicieri
  mos kėrko mė shumė nga unė se njėzetė fytyrė
  kaq ngėrthen banka kombėtare kapital tė shtetit.

  PROMOVIM LETRAR

  Dashnorja e parė mė thur lavde buletinesh
  kėrrusem nė koshin e radiotelevizionit
  dhe e mistifikoj veten sinqerisht

  fallkritiku i parė mė praron me ngrehinė publike
  mbėshtillem me llojlloj gazetash tė ditės
  dhe e ngjyros veten pėrēudnisht

  pushtetari i parė ma deformon vuajtjen nė ėmbėlsi
  zhytem nė kolltukun pronėsi tė shtetit
  dhe filozofoj mbi kotėsinė pėrdhunisht

  lavdi zotit qė s'kam shkruar mė shumė libra.

  Ē'ĖSHTĖ AJO QĖ MUNGON

  Nuk u ndodha kur u ndanė kolltukėt
  tash mė mungon jorgani

  nuk arrita pranė kasafortės
  tash mė mungon kuleta

  nuk u ngjita nė zulmė tė famės
  tash mė mungojnė kėpucėt

  nuk e di kush m'i shpėrlau mendtė!

  NOKTURNO

  Sa mė premtuan mua tė pėrsharin tė pėrqenosurin
  tė pėrqenefosurin qytetar
  mua qė zbrita nga maja e Olimpit njerėzor
  nė hapėsirėn e sėmundjes sė verdhė mjegullore
  tė dashurisė pėr birin e Evės
  sa mė deshėn si kalė apo gomar i mirėfilltė
  i duartrokitjeve tė zeshkėta
  sa mė ndjenė nė helmimin e kėsaj mendjeje tė vrerosur
  mua tė pėrlavdėruarin tė pėrēudnuarin
  tė pėrshkumėlėshuarin votues pa zarar

  i zhveshur ankesash mbi njė dėrrasė tė kalbur
  lyhem me bojėn e rekrutit tė gėrmuqur
  si shpend i errėt
  horizontin e pėrhimė thėrras dėshmitar
  nėn ēatinė e kombit

  o i lumi dhe i mjeri unė!

  MITI I DYTĖ
  (ose Shkapėrderdhje)

  Shtatė ditė e net pėrsėrita me vete
  se jam njeri
  iu ofrova zotave tė mė bėjnė tė shenjtė
  m’u thanė kėmbėt
  iu dola njerėzve tė mė bėjnė dreq
  m’u mpinė duart
  e vendosa kokėn time nė tempullin e kohės
  m’u thinjėn flokėt

  atėherė mė ndodhėn mrekullitė
  kur gjithēka u shemb.

  DERI TE RETĖ

  E pashė hijen time nė muze
  dhe bėrtita

  lėshoma rrugėn histori
  mbi tė vrapova si i ēmendur
  nėn tė mė mbeti vetėm buza nė gaz

  nuk di si shpėtova nga paharrimi
  mė ndihmoi padituria.

  KOSOVA NĖ KRYQĖZIM SHEKULLI


  Nėnė
  pashė ata eshtra
  ēoma njė lėkurė tė ujkut
  tė kafshoj

  tė krokodilit
  tė pėrpij

  tė akrepit
  tė pickoj

  tė gjarprit
  tė helmoj

  tė qen rrugaēit
  tė jargavitem…

  nuk mė bėn as mė nxė mė lėkura e njeriut.

  SHUSHURIMĖ

  Mė erdhi loti
  e ruajta nė teh tė botės
  e ngriva nė kristal tė kohės

  e thava nė tingull tė fjalės
  e pushtova nė buzė tė vashės
  e mbolla nė brazdėn e tokės
  e fshiva me vuajtjen e nėnės
  e spėrkata me erėn e furtunės

  jehona s’ka me u pėrsėritė kurrė mė.

  LĖKURA E LUFTĖS

  Nė ēdo karrige tė parlamentit
  po mbjell lule

  mbi bajga pleh i jashtėzakonshėm
  i fenomenit politiko-bujqėsor

  kėtu duhet ecur zbathur
  tė mos tronditet lavirja

  aspak zoti nuk ka ndėrmend tė zbresė
  nė kėtė tokė tė mrekullueshme

  shqiptarizimria verbuese.

  PROMETEU

  Promete i vetvetes
  kėrkoj ta ndez njė flakė nė brendi
  ma fik shpirti
  me tė njė tė fryrė tė fuqishėm
  shkrep me dhėmbė zemėrimtarė
  e lag gjuha shkėndijėn
  me llojlloj fjalėsh
  i jap zemrės si eshkė

  e paskam harruar mitin e zjarrit.

  TEPĖR VONĖ

  Po tė bėhesha edhe njė herė njėzetvjeē
  do ta shkėrdheja botėn mbarė e mbrapsht...

  tash jam plakur
  s’mė mbetet tjetėr
  vetėm t’i pėrkulem asaj

  nė botėn tjetėr
  do ta kryej hakmarrjen.

  Pėrgatiti pėr botim Hiqmet Meēaj
  (Botuar nė "Gazeta e Athinės", gusht 2007)

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •