Po sjell keto perla te popullit...

duke shpresuar t'i pasuroni edhe ju me te tjera nga kryemjeshtri populli...DIL PAK MOJ NĖ PENXHERE

Dil pak moj nė penxhere,
Tė tė shoh moj se cila je!
Tė tė shoh moj se cila je,
E vogėl moj a e madhe?
Tė tė shoh moj se cila je,
E vogėl a e madhe?

Ē'u ngrit lulja moj nė mėngjes,
O i ra bahēes moj mespėrmes.
O i ra bahēes moj mespėrmes,
O kėput trėndafil me vesė.
Ē'i ra bahēes moj mespėrmes,
Kėput trėndafil me vesė

E Ē’U KĖPUT E RA NJĖ YLL

E ē'u kėput e ra njė yll
vajti ra pas hėnės-ė.
E rritu ēupė e vogėl-ė
me nazet e s'ėmės-ė.

E ma mbaje llokumen-ė
nė mes te pėllėmbės-ė.
E rritu ēupė e vogėl-ė
me nazet e s'ėmės-ė!

Refreni:

Dil shiko moj ēupėzė,
nga kėndon bilbili!
Se i thonė prill o moj,
jeshilon jeshili.

Dil shiko moj ēupėzė,
nga kėndon bilbili!
Se i thonė maj o moj,
hapet trėndafili.
E ē'u kėput e ra njė yll,
vajti ra pas hėnės-ė.

E rritu ēupė e vogėl-ė,
me nazet e s'ėmės-ė!
E kur ma hidhje vallen-ė,
me majat e kėmbės-ė .
E rritu ēupė e vogėl-ė,
me nazet e s'ėmės-ė.

TE RRAPI NĖ MASHKULLORĖ


Proto marsi nė tė hyrė
Asqer nga Janina vijnė.

Doli shkurti hajde hyri marsi
N’Gjirokastėr ē’na u vra Bimbashi.

Nga Janina vjen mezapi.
Nė Mashkullorė te rrapi.

Te rrapi o nė Mashkullorė
Foli Ēerēizi me gojė:

- Milazim, largoji taborė!
Leri djemt e mi tė shkojnė!

Se ju skuq, ju bėj me bojė!
Ēerēiz Topulli mua mė thonė!

Tė vranė o Bimbash tė vranė
Hito Labi me Bajramnė!

TRĖNDAFIL ME DYZET FLETĖ

Hedhur leshrat mbrapa,
Vetullat kurorė,
Po ē'faj tė pati djali moj,
Qė si flet me gojė?

Kur ta pashė ballin,
Tė dhashė stolinė,
O mė dogje nė zemėr moj,
Erė trėndelinė.

Do tė dal e do t'i flas,
Do t'i flas e do ti qesh
Edhe rrugėn do t'ja pres-ė.
Do mė vish a s'do mė vish
Do mė vish a tė vij vetė,
Trėndafil me dyzet fletė.
Qoshet e shamisė,
Lulet e dynjasė,
Po ē'ka ēupa me mua moj,
Qė s’do tė me flasė?
Kur ta pashė ballin,
Tė dhashė stolinė,
O mė dogje nė zemėr moj,
Erė trėndelinė.

Do tė dal e do t'i flas,
Do t'i flas e do ti qesh
Edhe rrugėn do t'ja pres-ė.
Do mė vish a s'do mė vish
Do mė vish a tė vij vetė,
Trėndafil me dyzet fletė.
Do mė vish a s'do mė vish
Do mė vish a tė vij vetė,
Trėndafil me dyzet fletė.

MIKJA ME SHAMI MĖNJANĖ

Mikja me shami mėnjanė
- mos mike se dogje fshanė!
- U ē’i bėra fshatit shkretė,
Sepse shkoj poshtė e pėrpjetė?

Xhinde mushka xhinde vetė!
Rrathė- rrathė balluketė,
Si nė prill manushaqetė
Si nė maj trėndafiletė.

FOL, MOJ MIKE, NJE FJALE

Fol, moj mike, njė fjalė
Se jam gati pėr tė dalė
Ku vete, mos vafsh i gjallė
Se mua s'ma nxorre mallė!

Kur dolla nga dera jashtė
M'u muarrė mend e rashė
Kur dolla nė mes t'avllisė
M'u keput gjysm'e fuqisė

Kur dolla nga porta jashtė
E besova qė u ndashė
Pampor (vapor), o dhoga, e thatė
Na ndave neve nga gratė
Pampor nji dhog' e zezė
Ku na shpje i pabese?
Na ndave nga kishim shpresė

***
Vasha lante, vasha qante
"Ē'ke vashė, qė lan e qan?"
"Lanj fustanthin e tim zoti
Sot mė erth, nesėr mė ikėn
Prandaj po lanj e po qanj"

***
"Ku je nisur e do t'vesh
O pėllumb, more pėllumb?"
"Jam nisur pėr kurbet
Moj, thėllėza, gur mbi gur!"
"Do tė vinj dhe u' me ty
O pėllumb, more pėllumb!"
"Ėshtė lark dhe bie shi
Moj , thėllėza, gur mbi gur!"
"Bėhem mollė e m'hidh nė gji
O pėllumb, more pėllumb."
"Mos harronj dhe tė kafshonj
Moj, thėllėza, gur mbi gur!"
"Sos jam helm e tė helmonj
O pėllumb, more pėllumb!
Po jam mjalt' e t'ėmbėlsonj
O pėllumb, more pėllumb!"

ZUNE YJET E RADHETOJNE

Zunė yjet e rradhėtojnė, (rrallohen)
Ksenetarėt (kurbetēinjtė) zun' e shkojnė
Gjith ven' e ti po s'tunde
Lumi s'sjell pėr ditė kėrcunjė
O Stamboll, more i shkretė
Rrente zjarri e tė djektė
Po tė djektė anembanė
Se na mban burratė tanė
Karafil, e manxhuranė

UN' ĒOKU DO VETE

Un' ēoku do vete
lule moj lule*)
Larg e nė kurbete.
Diē do tė tė bie.
Njė degė lajthie.
ta mbjellsh nė kutie.
Kur tė kujtosh mua
Lotėt e tu krua.

*) Pėrsėritet si refren pas ēdo vargu.

VAJTA NJE DIT' NE MULLI

Vajta njė dit' nė mulli
shoqeni, motrani
shoqeni, motrat e mia*)
N'udhė poqa kurbetlli.
Pashė se mos qe ai.
Burrė vulėhumburi.
Dhjet'vjet nė Ameriqi.
s'bėri kurrė prokopi.
Ka dhjet'vjet qė kur mėrgoi
as kartė, as haber s'dėrgoi.
Shoqe si ma bėni mua
se xhani mu pėrvėlua.
M'u dogj zemėra dhe xhani,
shoqe hallin(e) ma qani.
Do ta pres dhe mote-mot
pastaj nuk e pres(ė) dot.
Po s'erdhi dhe kėtė herė
gėrshetat kam pėr t'i prerė.

*) Pėrsėritet si refren pas ēdo vargu.

MBEĒĖ, MORE SHOKĖ, MBEĒĖ

Mbeēė, more shokė, mbeēė
Pėrtej urėn' e Qabesė
Tė m'i faleni nėnesė
Tė dy qetė tė m'i shesė
T'i japė *nigja sė resė
Ndė pjetė nėna pėr mua
T'i thoni qė u martua:
Ndė thėntė, se c'nuse muar
Tre plumba ndė kraharuar
Gjashtė ndė kėmb' e ndė duar;
Ndė thėntė se ē'krushq i vanė
Sorrat' e korbat' e hanė

*nigja - taks nga ana e burrit qė i detyrohej gruas
kur ajo kthehej nė shtėpi tė tė jatit


***
Se ēu nisēė e do tė vete
Ngremu lule sado fjete
Do tė vete ndė seferė
Mė muar vaji, o e mjerė!
Shtrona, moj, syzezė, shtrona
Ndė na zėntė gjumi, sqona!
Shtro shiltenė me borzilok
Kur ta kujtonj, tė qanj me lot!
Shtro shiltenė me samure
Tė nxjerr mallė tėnd, moj lule
Nqasu, moj lule, ah, tė puthemi!
Se kush e di se kur piqemi!
As qasemi dot, as puthemi dot
Sa na mbushen sytė plot me lot!
Mora dyfekthin e dola
Dot me gojė mė s'tė fola

***
Me njėzet e njė tė prillit,
fryu njė erė e ra njė vesė,
me njė degėz trėndafili,
ngrita perd’n e penxheresė,
pashė miken qė po flinte
mu nė prehrin e nėnesė,
jorganė shkarė menjėanė,
sisėt i kullonin djersė.
Unė i gjori kur e pashė,
u bėra gati tė vdes.

***
- Moj e mira n’hije t’blinit,
t’asht shky cica n’cep tė gjinit,
t’paska dalė cica pahiri,
as ia fal kėtij jetimi.
- Hik, kopil se je hutue,
hik, kopil se je habitė,
cica ime ty t’ka mbytė.
- Tė lumtė goja ēka po thue,
n’prehnin tand du me mbarue,
me duer t’vogla me m’rrotullue,
me gojė t’vogėl me m’vajtue,
me sy tė zez, o me m’lotue,
dekė me kanė s’e la pa u ēue.

***
- Moj e mira shkon me gja,
pse m’ke rrejt kėrkend nuk la.
- Kesh e vog’l, nuk dijta gja,.
kesh’ e vogėl, gja nuk dita,
m’u vu djali sa shkoi dita,
sa shkoi dita , mue m’u vu,
hoq kapuēin me u kryshru,* (me ba kryq)
mori hutėn me m’gju,
me m’gju e me m’mbytė,
drodha vrap, iu hodha n’grykė.

***
-Merre vallen shtruar, o,
topemadhi i hallės, o.

-Mos ia mburr, mos ia lėvdo,
sonte mbrėma do t’ia shoh,
a i ka okė apo qillo.

* * *
Merr bulirėn ēika me shkue n’krue,
djali mbrapa iu ka vnue,* (iu ka vėnė)
tre sahat na janė vonue,
nana ēikėn e ka qortue…

***
- Ku, bijėzeza, mė je vonue?
- Kam gjetė kronin, nanė, turbullue,
n’skaj t’shamisė e kam kullue.
- Ēa t’ka gjoksi, bijė, qi t’asht shkomsue? * (tė ėshtė shkopsitur)
- Lava sytė, nanė, e kam harrue.
- Ēa t’ka ftyra, bijė, qi t’asht damkue?
- Uji i ftohtė, nanė, m’ka vrugsue. * (mė ka rėnė vrugu)
- Ēa t’ka shpina, bijė, qi t’asht pluhnue?
- M’rrqiti kamba, nanė e jam rrxue.
- Mos kujto, bijė, qi po m’rren mue.
- M’bane, nanė, drejt me t’kallxue,
kam gjet’ djalin n’ drom tue m’rue,
tre sahat ka ndejt me mue,
n’tana an’t, nanė, m’ka zhgatrrue.
- Kuku, - briti e zeza plaka,
ē’bana, bijė qi t’hallakata.
- Shuej, moj nanė, t’mos vijė eseri, * (zor, turp)
se t’kam pa mramė me nji nieri,
se t’kam pa me nji nieri n’lamė,
tue dhanė fjalėn n’natė pa hanė.