Close
Duke shfaqur rezultatin 1 deri 7 prej 7

Tema: Burani.

 1. #1
  Administratore Maska e Fiori
  Anėtarėsuar
  27-03-2002
  Vendndodhja
  USA
  Postime
  3,012
  Faleminderit
  2
  115 falenderime nė 104 postime

  Burani.

  Tirana e Re
  Global user
  (6/20/00 10:08:17 pm)
  --------------------------------------------------------------------------------

  Pėr 4-5 persona duhen:
  Spinaq 1kg, oriz 1 filxhan kafeje, vaj 4-5 lugė gjelle, qepė 1 kokėrr, salce 1 lugė gjelle, kripė, piper, kopėr.

  Spinaqi pastrohet, lahet dhe pėrvėlohet nė ujė tė vluar me kripė pėr 1-2 minuta. Orizi pastrohet, lahet dhe zihet derisa tė jetė gjysėm i gatshėm, pastaj i hidhet spinaqi i pėrvėluar. Veē skuqet qepa derisa tė marrė ngjyrė ari, shtohet salce domatesh, piper skuqet dhe pak dhe hidhet nė spinaqin me oriz. Tė gjitha sė bashku ziejnė dhe 10 minuta derisa orizi tė jetė gati. Nė fund mund ti hidhet kopėr ose nenexhik.

 2. #2
  alvi
  i/e ftuar
  Ej o Estella. Si bohet buranija me spinaq? Ho se un sa here ftoj njerez per darke dhe gatuaj kto recetat e tuja, aq i here kom me ta cu receten ne Dervish Hatixhe qe t'kesh shonc.

 3. #3
  i/e regjistruar Maska e forever
  Anėtarėsuar
  24-05-2002
  Vendndodhja
  new york
  Postime
  396
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 herė nė 1 postim
  Burani me spinaq

  rreth 1 1/2 kg spinaq
  1kg oriz
  mish sipas deshires te grire ose copa te vogla
  ereza
  vaj
  domate e speca rreth 4 cope
  1-2 qepe mesatare

  Spinaqi lahet fleteflete (puna me e veshtire) ne nje tenxhere te madhete mbushur trecereku (i tenxheres) me uje te nxehte hidhen fletet e spinaqit. Lihen te marrin tre vale, derisa spinaqi te jete ulur fare. Kullohen ne kullorse.
  Mund te priten ne copa me te vogla ose mund ti lesh ashtu te paprera (kjo e dyta me pelqen)

  Ne fillim mishi po ishte i grire lere per ne fund, po ishte copa beefi ndaje ne me te vogla dhe skuqe pak ne tigan, pastaj I grin qepet shume shume holle ose po te duash e ben pa qepe fare, preferohen qepet e njoma. I skuq lehte ne tigan, grin domatet e specat po shume holle dhe i bashkon me qepet duke i perzier Mos i digj vecse!Mund ti hedhesh pak uthull ose vere ose vodka po deshe po shume pak gjysem shoti
  Merr orizin, varet se sa do te besh, laje me kujdes dhe mate me mase, kij parasysh qe shtohet. Mund ta zverdhesh ne tigan per pak kohe dhe i shton qepet, domatet e specat e grira e te skuqura dhe erezat dhe kripe qe jane zakonisht sipas preferences, ne te njejten kohe hedh spinaqin e kulluar.
  Gjeja e fundit: do te hedhesh uje te nxehte por duhet ta masesh te jete me pak se dyfishi i sasie se orizit : pra nese hodhe kater gota oriz, do hedhesh 6-7 gota uje te nxehte.
  Nuk ka nevoje ta perziesh masen, vetem vure soben tek medium qe te mos rrembehet. Sipas nxehtesise duhet te jete gati per rreth 35 min e mira eshte qe pasi kalojne 25 min ta kontrollosh qe mos trashet shume.
  Nese e pelqen buranine me leng, duhet ti hedhesh 10 gota uje, nese e do me te thate kur e heq nga soba lere te kete vetem pak uje tek buza e tenxheres dhe kur te ftohet do te trashet vete
  Erezat mund te jene te ndryshme e sipas deshires une pelqej piper te zi, te kuq, rigon (oregon here), e nje qe e rriste gjyshja ne ballkon po ska ketu
  Te befte mire
  Liebe! liebe, lass mich los!

 4. #4
  Made in Me!
  Anėtarėsuar
  19-06-2002
  Vendndodhja
  u.s.a
  Postime
  187
  Faleminderit
  0
  3 falenderime nė 3 postime
  ahhhhhh..........sa e mire eshte
  * x 0 and case closed!

 5. #5
  i/e regjistruar Maska e maja
  Anėtarėsuar
  01-08-2002
  Vendndodhja
  Me zemer ne Tirane
  Postime
  20
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  Mami im e gatuan ndryshe spinaqin dhe per mua eshte recete fantastike.
  Skuq 1 qepe te grire ne vaj (mundesisht ulliri) derisa te zbutet mire (per te patur rezultat optimal perdorni nje tigan te madh me kapak). Pasi qepa te jete skuqur shto aty spinaqin e lare dhe te grire, kripe, piper te zi dhe koper (dill) dhe lereni deri sa spinaqi te kete pire ujin e vet (Kujdes! mos e lini te ngjitet ne enen ku po gatuani.) Me pas aty shtoni vetm nje filxhan kafe me oriz dhe lereni te skuqet per disa sekonda. Ne varesi te orizit qe perdorni shtoni dyfishin e asaj mase me uje dhe lereni te zieje. Kur ka mbetur vetem pak uje ne ene, mbi spinaqin hidhni 2 ose 3 kokrra veze dhe mbi vezet vetem pak piper te zi dhe lerini vezet te mpiksen sipas deshires tuaj. Shoqerojeni vetem me kos dhe do te mbetin shume te kenaqur.
  Une perdor keto masa dhe do te keni mjaft per 3-4 vete (varet sa oreks keni)
  1 Kg spinaq;
  1 filxhan kafe oriz:
  3 kokrra veze;
  1 kokerr qepe mesatare;
  E mira eshte te perdorni per te gatuar nje tigan te madh.
  Ju befte mire!
  End discrimination - Hate everybody!

 6. #6
  i/e regjistruar Maska e ChuChu
  Anėtarėsuar
  03-06-2002
  Vendndodhja
  nyc
  Postime
  3,417
  Faleminderit
  0
  16 falenderime nė 16 postime
  o alvi te paska shkue menja per spinaq me ,do me o bo i forte ja recipija ime merr spinaq qe o gati i lare hidh i grusht oriz ca mish te grire kaq oh po pyet i here ate kuqen se mamaja e saj is the best cook in the world dhe kuqalashja o shume cook imire

 7. #7
  alvi
  i/e ftuar
  Thank you!

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •