Close
Faqja 0 prej 4 FillimFillim 12 ... FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 72
 1. #1
  Enraged Maska e Scion
  Anėtarėsuar
  22-07-2008
  Vendndodhja
  Tirane
  Postime
  2,296

  Grimca e Zotit: Shkencetaret 99.9% te sigurt qe kane zbuluar Grimcen Higgs

  Shkencėtarėt mendojnė se kanė kapur grimcen e pakapshme Higgs qė ka nofkėn dhe si "grimca e Zotit" qė jep nė masėn dhe e cila mban strukturėn fizike tė gjithėsisė sė bashku.  Njoftimi historik erdhi nė njė raport tė progresit nga pėrshpejtuesi i grimcave "Large Hadron Collider".

  Ashtu sic u njoftua nė raport, eksperimentet ATLAS dhe CMS nė CERN sot prezantuan rezultatet e tyre tė fundit nė kėrkim tė grimcės elusive, Bosonin Higgs. Tė dy eksperimente kanė dhenė prova tė forta nė favor tė njė grimce tė re tė njė mase rreth gigaelectronvolts 126 (GeV), e cila mund tė jetė Bosoni Higgs.

  Shkencėtarėt thonė se kjo ėshtė njė rezultat 5 SIGMA qė do tė thotė se ata janė 99,999% i sigurt qė kanė gjetur njė grimcė tė re.
  Gjetja e Higgs mbush njė vrimė goxha problematike nė Modelin Standard, teori qė pėrshkruan tė gjitha grimcat dhe ndikimet e ndėrsjellta me forcat qė pėrbėjnė gjithėsinė.

  Rezultatet e paraqitura sot janė paraprake. Analiza e plotė pritet tė publikohet aty nga fundi tė korrikut.

  Burimi,

  H:/Cern
  H:/The Guardian
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Scion : 04-07-2012 mė 14:22
  What can be asserted without evidence, can be dismissed without evidence

 2. #2
  Perjashtuar
  Anėtarėsuar
  05-03-2012
  Postime
  641
  Goddamn particle...grimca e mallkuar, nuk behet fjale per ndonje grimce zoti, i eshte dhene ai emer per shkak te veshtiresise per ta identifikuar.
  megjithate dualizmi grimce-vale mbetet

 3. #3
  Enraged Maska e Scion
  Anėtarėsuar
  22-07-2008
  Vendndodhja
  Tirane
  Postime
  2,296
  Eshte nofke marketingu, Billy

  Nejse, ne anen me serioze. Me duket pakez e nxituar por kam pershtypjen qe te dhenat jane ne rruge te mbare. Nje dite me pare ne Sciencedaily, u bene publike dhe te dhenat e peshpejtuesit TEVATRON, te cilet sugjeronin nje boson Higgs, dalja sot ne ate seminar kam pershtypjen eshte dhe nje lloj sigurie shtese qe moren shkencetaret evropiane nga koleget e tyre amerikane.

  Ole
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Scion : 04-07-2012 mė 14:33
  What can be asserted without evidence, can be dismissed without evidence

 4. #4
  Perjashtuar
  Anėtarėsuar
  05-03-2012
  Postime
  641
  Citim Postuar mė parė nga Scion Lexo Postimin
  Eshte nofke marketingu, Billy

  Nejse, ne anen me serioze. Me duket pakez e nxituar por kam pershtypjen qe te dhenat jane ne rruge te mbare. Nje dite me pare ne Sciencedaily, u bene publike dhe te dhenat e peshpejtuesit TEVATRON, te cilet sugjeronin nje boson Higgs, dalja sot ne ate seminar kam pershtypjen eshte dhe nje lloj sigurie shtese qe moren shkencetaret evropiane nga koleget e tyre amerikane.

  Ole
  e lexojne keta fetaret dhe i bien shkurt fare, u provua ekzistenca e zotit lol.
  ti sqarojme cik gjerat per keta qe lexojn kuran dhe bibel

 5. #5
  Perjashtuar
  Anėtarėsuar
  25-09-2011
  Postime
  329
  Perkthimi i mirefillte do te ishte pjeserimthe/a e zotit dhe jo grimca!


  Dhe jo nuk eshte allahu lol

 6. #6
  Perjashtuar
  Anėtarėsuar
  05-03-2012
  Postime
  641
  po njesoj eshte mer, pjesez- grimce, nga e shpike kete pjeserimthe, se kam degjuar ndonjehere?

 7. #7
  Enraged Maska e Scion
  Anėtarėsuar
  22-07-2008
  Vendndodhja
  Tirane
  Postime
  2,296
  Po e citoj drejtpersedrejti nga WP, artikulli sapo u rifreskua.

  The Higgs boson is an elementary particle within the Standard Model of particle physics. It belongs to a class of particles known as bosons. On July 4 2012, CERN announced the formal confirmation that a particle "consistent with the Higgs boson" exists with a very high likelihood of 99.99994%[2] (five sigma); however, scientists still need to verify that it is indeed the expected boson and not some other new particle.
  Pjesa me te kuqe eshte shume e rendesishme. Nese per nje x-arsye del nje grimce tjeter nga ajo e parashikuara, sigurisht dhe ne baze te vrojtimeve ka shume mundesi te kete shume implikime ne fizike. Tani per tani, gjerat jane ne teh te thikes. Nuk i dihet ...

  Per te apasionuarit e shkences, por edhe per publikun e gjere, grimca Higgs eshte parashikuar nga teoria "Standard Model" me vitin 1964. Imagjinoni se sa pune i eshte dashur shkences, sa fonde dhe sa djerse. Perndryshe, bosoni Higgs, nese zbulohet do japi zgjidhje perfundimtare pyetjese "Perse grimcat themelore kane mase". Sipas modelit standard, bosoni Higgs eshte grimca e fundit qe kerkohej ne menyre qe te vertetohet si teori korrekte.
  What can be asserted without evidence, can be dismissed without evidence

 8. #8
  .................... Maska e iktuus
  Anėtarėsuar
  30-11-2008
  Postime
  1,261
  Te gjithe postimet ne kete teme jane te kota, perfshi edhe postimin tim, e them kete sepse influencohem jo nga tema por nga dallaveret qe shkruani. Ajo qe qendron ne kemb eshte vetem tema, askush nuk eshte ne gjendje te argumentoj.
  Bozoni Higgs eshte thjesht frut i supozimeve, nuk eshte identifikuar akoma.
  Dashuria, miqsia,respekti nuk formojn lidhje aq te forta sa nje urrejtje e perbashket

 9. #9
  Enraged Maska e Scion
  Anėtarėsuar
  22-07-2008
  Vendndodhja
  Tirane
  Postime
  2,296
  iktuus, nuk jemi tek faqja e arxivit aman, nuk po mbrojme doktoraturat e as diplomat. Ne postimin tim te para-fundit, pikerisht kete qe thua ti desha te evidentoj, por prape ... nuk eshte mire te ndalojme diskutimin, sepse jemi njerez dhe na lejohet te gabojme
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Scion : 04-07-2012 mė 16:26
  What can be asserted without evidence, can be dismissed without evidence

 10. #10
  Ragnald
  Anėtarėsuar
  18-06-2006
  Vendndodhja
  london
  Postime
  4,442
  Kjo standart model pretendon qe neutrinos skane mass apo jo?

 11. #11
  Perse grimcat themelore kane mase !?

  Kam kaq vjet qe pyes veten , por edhe shume te tjere aty ne komunale ku punoj
  Revolution 1848

 12. #12
  Enraged Maska e Scion
  Anėtarėsuar
  22-07-2008
  Vendndodhja
  Tirane
  Postime
  2,296
  Citim Postuar mė parė nga Smth_Poetic Lexo Postimin
  Kjo standart model pretendon qe neutrinos skane mass apo jo?
  Vetem ne momentin e BB, ngaqe te gjitha grimcat pershpejtonin me shpejtesi te drites, e ne kete rast vlen ekuivalenca mase energji.
  What can be asserted without evidence, can be dismissed without evidence

 13. #13
  -_- Maska e jack_sparow
  Anėtarėsuar
  10-02-2007
  Vendndodhja
  Out of Space
  Postime
  784
  Citim Postuar mė parė nga Smth_Poetic Lexo Postimin
  Kjo standart model pretendon qe neutrinos skane mass apo jo?
  Ose kane nje mase shume te vogel gati te paperfillshme

 14. #14
  Enraged Maska e Scion
  Anėtarėsuar
  22-07-2008
  Vendndodhja
  Tirane
  Postime
  2,296
  Citim Postuar mė parė nga EuroStar1 Lexo Postimin
  Perse grimcat themelore kane mase !?

  Kam kaq vjet qe pyes veten , por edhe shume te tjere aty ne komunale ku punoj
  Sqarimi me i shkurter eshte, pervec fotonit dhe gluonit te gjitha te tjerat kane mase. Ne fakt, fotoni nuk ka mase por ka momentum. E thene ne gjuhe joshkencore nenkupton qe vetem ne rastin kur fotoni ndalon ai ka mase qe i bie asnjehere ngaqe ai s'ndalon kurre.
  What can be asserted without evidence, can be dismissed without evidence

 15. #15
  Citim Postuar mė parė nga Scion Lexo Postimin
  Sqarimi me i shkurter eshte, pervec fotonit dhe gluonit te gjitha te tjerat kane mase. Ne fakt, fotoni nuk ka mase por ka momentum. E thene ne gjuhe joshkencore nenkupton qe vetem ne rastin kur fotoni ndalon ai ka mase qe i bie asnjehere ngaqe ai s'ndalon kurre.
  E ca hy Zoti ktu ?
  Revolution 1848

 16. #16
  Enraged Maska e Scion
  Anėtarėsuar
  22-07-2008
  Vendndodhja
  Tirane
  Postime
  2,296
  Citim Postuar mė parė nga EuroStar1 Lexo Postimin
  E ca hy Zoti ktu ?
  Zoti, Natyra, Ligji Fizik .. quaje si te duash eshte pikerisht shkaku qe kozmosi eshte ky qe eshte dhe jo nje gje tjeter per tjeter.
  Por nga ana tjeter, duke pas parasysh qe Zoti,Natyra,Ligji kane pasur me sektiliarda vite ne dispozicion per te krijuaj me qindra miliarda big-bangs derisa "rastesisht" u krijua nje i "hajrit" i afte per te permbajtur jeten ne te.

  Heh, sa cool

  Ju lutem besimtareve te mos ma keqinterpretojne kete
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Scion : 04-07-2012 mė 17:59
  What can be asserted without evidence, can be dismissed without evidence

 17. #17
  Shqiptare dhe krenare. Maska e Xhenet.M.S.
  Anėtarėsuar
  23-08-2009
  Vendndodhja
  Ne mesin e te dashurve te mi...
  Postime
  10,781
  Citim Postuar mė parė nga Scion Lexo Postimin
  Shkencėtarėt mendojnė se kanė kapur grimcen e pakapshme Higgs qė ka nofkėn dhe si "grimca e Zotit" qė jep nė masėn dhe e cila mban strukturėn fizike tė gjithėsisė sė bashku.  Njoftimi historik erdhi nė njė raport tė progresit nga pėrshpejtuesi i grimcave "Large Hadron Collider".

  Ashtu sic u njoftua nė raport, eksperimentet ATLAS dhe CMS nė CERN sot prezantuan rezultatet e tyre tė fundit nė kėrkim tė grimcės elusive, Bosonin Higgs. Tė dy eksperimente kanė dhenė prova tė forta nė favor tė njė grimce tė re tė njė mase rreth gigaelectronvolts 126 (GeV), e cila mund tė jetė Bosoni Higgs.

  Shkencėtarėt thonė se kjo ėshtė njė rezultat 5 SIGMA qė do tė thotė se ata janė 99,999% i sigurt qė kanė gjetur njė grimcė tė re.
  Gjetja e Higgs mbush njė vrimė goxha problematike nė Modelin Standard, teori qė pėrshkruan tė gjitha grimcat dhe ndikimet e ndėrsjellta me forcat qė pėrbėjnė gjithėsinė.

  Rezultatet e paraqitura sot janė paraprake. Analiza e plotė pritet tė publikohet aty nga fundi tė korrikut.

  Burimi,

  H:/Cern
  H:/The Guardian


  Po mire shkenctaret e kan zbuluar ,po kush e krijoi ?
  - - Shumė shpesh ndodh rasti, kur dhembjen nuk mund ta ndash me askė!
  Agim Metbala"

 18. #18
  Enraged Maska e Scion
  Anėtarėsuar
  22-07-2008
  Vendndodhja
  Tirane
  Postime
  2,296
  Ja e shikoni tani, "Pula apo Veza"
  What can be asserted without evidence, can be dismissed without evidence

 19. #19
  Shqiptare dhe krenare. Maska e Xhenet.M.S.
  Anėtarėsuar
  23-08-2009
  Vendndodhja
  Ne mesin e te dashurve te mi...
  Postime
  10,781
  Citim Postuar mė parė nga Scion Lexo Postimin
  Ja e shikoni tani, "Pula apo Veza"
  Kesaj i bije sikur te thuash embrioni apo njeriu
  Kapish,
  - - Shumė shpesh ndodh rasti, kur dhembjen nuk mund ta ndash me askė!
  Agim Metbala"

 20. #20
  Perjashtuar
  Anėtarėsuar
  05-03-2012
  Postime
  641
  Citim Postuar mė parė nga Xhenet.M.S. Lexo Postimin
  Kesaj i bije sikur te thuash embrioni apo njeriu
  Kapish,
  ye ye, ishte adami 50 metra i gjat first

  pastaj ja futen nje incest kalamojt, dhe jemi ktu ku jemi, un dhe xhenet kusherinj.

Faqja 0 prej 4 FillimFillim 12 ... FunditFundit

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •