Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 2
 1. #1
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  31-05-2011
  Postime
  5

  Licens Si person juridik/fizik ?

  Pershendetje miq te dashur

  Kerkoj nga ju perseri disa mendime , dhe tani me teper behet fjale per nje shpjegim rreth licenses se Juridik/Fizik.

  U informova pak dhe jo shum qart nga nje punonjese e QKR ne bashkin e qytetit, sepse kam vendosur qe te provoj nje biznes, dua te importoj disa produkte nga europa ketu ne shqiperi dhe shum shkurt mora vesh vetem qe me duhej nje numer NIPT dhe licensa per Import/Export + edhe disa dokumentacione shtese.

  Une si fillim nuk do sjell qe sasi shum te madhe te produktit por si te themi nje kamion te vogel qe keshtu edhe mos te rrezikoj shum por edhe te kem mundsi magazimi me te kollajshme si ne fillim duke mos e ditur sesa shitje do ket produkti.

  Prandaj nuk e di edhe sesi do ishte me mir qe te aplikoja per licensen , si person juridik apo fizik ? cilat do te ishin avantazhet e ketyre, dhe disavantazhet? biznes i vogel apo i madh? cilat do ishit te mirat e njera tjetres?


  Ju falenderoj shum ]

 2. #2
  Duke vlerėsuar natyrėn dhe pėrmasėn e biznesit tėnd, unė tė sugjeroj tė regjistrohesh nė QKR si person fizik, ndėrsa deklarimin e xhiros ta bėsh nga 5 deri nė 8 milionė lekė (le tė themi 5) nė mėnyrė qė nė tatime tė regjistrohesh si subjekt i TVSh-sė. Pra do tė jesh Person Fizik me TVSh, subjekt jo i Tatimit mbi Fitimin duke e parapaguar atė, por i tatimit tė thjeshtuar mbi fitimit duke e paguar atė nė mars tė vitit pasardhės tė biznesit. Diferenca kėtu ėshtė te vlera nė kohė e parasė. Pra mė mirė ta paguash tatimin mbi fitimin cdo muaj paradhėnie apo tė gjithin pas 1 viti?
  Meqė do tė kesh importe ėshtė shumė e rėndėsishme ta pėrfitosh TVSh e zbritshme nga importi por edhe nga blerjet e tjera brenda vendit me TVSh. Forma ligjore e subjektit mė tepėr lidhet shumė mė tepėr me mėnyrėn se si pronari apo bashkėpronarėt krijojnė raportet me subjektin e biznesit sesa me anėn fiskale tė biznesit. Nėse e kalon kufirin e shitjeve mbi 8 milionė lekė tė reja, je i detyruar me ligj ta deklarosh nė tatime kėtė fakt, dhe automatikisht kalon nė tatime si biznes i madh, por kjo nuk tė detyron tė ndryshosh formėn ligjore tė biznesit (psh tė kalosh nė sh.p.k.) mund tė vazhdosh biznesin si Person Fizik, subjekt i TVSh-sė, thjeshtė vlera e xhiros tė kategorizon si biznes i madh. Sigurisht kalimi nė Person Juridik t'i rrit kostot e biznesit.

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •