Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 2

Tema: Rene Fleming

 1. #1

  Rene Fleming

  Renee Fleming, sopranoja m e dashur pr amerikant


  Nse shikon thjesht t ardhurat nga shitjet, muzika country sht muzika m popullore n Shtetet e Bashkuara, pasuar nga muzika pop dhe hip-hop. Megjithat, nj soprano ka arritur t siguroj fam dhe sukses edhe jasht bots s muziks klasike. N vazhdim nj portret i sopranos Renee Fleming, e njohur si diva e popullit:
  Po dgjoni Renee Fleming, nj nga sopranot m t njohura n bot, n nj arie nga opera La Wally La ((VUH lee)) e Alfredo Catalanit. Kjo sht nj nga ariet e shumta q e kan br artisten t mirnjohur.  Sopranoja ka interpretuar para pjestarve t familjeve mbretrore e presidentve t ndryshm, por e kaluara e saj ka qen shum m e thjesht. Ajo u rrit pran qytetit Rochester, afro 500 km nga Teatri Metropolitan i Operas n Nju Jork, epiqendra e muziks klasike n Shtetet e Bashkuara. Prindrit e saj ishin msues muzike n shkolla publike.
  Prindrit e mi kndonin. Ata kndonin duet dhe jepnin msime muzike. Gjithmon kur mblidheshim pr dark diskutoheshin edhe nxnsit dhe shfaqjet e tyre muzikore. Kur shkonin pr udhtime, gjithmon kndonim n makin.
  Megjith kt prvoj n fmijri, Renee kishte turp dhe ndjente emocione n sken. Momenti vendimtar ishte gjat studimeve universitare kur konkuroi pr tu br pjes e nj kompleksi xhazi dhe u b kngtarja e rregullt e grupit.
  Gjat interpretimit duhej edhe t komunikoja me spektatort, q pr mua ishte traumatike. Por gradualisht fillova t ndjehem m e sigurt. T rinjt kan aftsin t prshtaten. Ky ishte hapi i par n rrugn time.
  Sopranija Fleming njihet pr ngrohtsin e interpretimit, si e tregon edhe ky interprtim i nj kompozimi t Shubertit. Ndryshe nga shum artist t tjer klasik, ajo komunikon direkt me spektatort, gj q i ka shtuar radht e admiruesve t saj me shum simpatizant t rinj.
  Zonja Fleming pohon se shum njerz e shohin operan dhe muzikn klasike si dika t huaj. Ajo prpiqet ti bj pr vete gradualisht:
  Shum njerz plqejn pjes q i njohin. Prgjithsisht muzikn lirike t fundit t shekullit XIX dhe fillimit t shekullit XX. Puini sht kompozitori kryesor n koncertet q jap.
  Por un prfshij edhe kompozime q mund t mos jen krej t njohura, por jan shum t bukura.
  Kng pr Hnn nga kompozitori ek Antonin Dvorzhak, dikur jo shum e njohur, tani sht br nj ndr pjest e njohura n interpretimet e sopranos.
  Renee Fleming ka regjistruar albume n zhanra t ndryshme q nga kompozime t Olivier Messiaen ((MEH see anne)) tek recitimi muzikal francez Poemes pour Mi tek interpretimi zhaz Touch the Hand of Love, apo Stepping Stone from Dark Hope, q i prket rryms muzikore Indy Rock.
  Megjithse elementi m i fort i saj sht opera, ajo prpiqet q t ndihmoj t tjert t gjejn knaqsin q sjell do form e krijimtaris artistike.

  VOA - Adam Fillips

  Mos shkruaj gj kur je me nerva, sepse, ndrsa plaga e gjuhs sht m e keqe se e shpats, mendo ka mund t jet ajo e pends

 2. Anetart m posht kan falenderuar shigjeta pr postimin:

  Rodelinda (23-01-2014)

 3. #2
  i/e regjistruar Maska e Brari
  Antarsuar
  23-04-2002
  Postime
  18,827
  Po Korasoni ku behet qe spo e shoh..
  Nga ajo kam degjuar per Flemingun..

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •