Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 5
  1. #1
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    04-10-2009
    Postime
    7

    Loja "Space Invaders"

    Kam krijuar nje loje te ngjashme me lojen "Space Invaders" ne C++. Tani per tani grafika eshte koti se nuk e kam perfunduar akoma por do doja te degjoja mendimet tuaja per idene apo ndonje gje tjeter.

    Mund ta shkarkoni lojen ketu:
    http://www.garuzhda.tk

    Esc per te dale nga loja. "P" per te perdorur aftesine speciale nese e keni.
    Ndryshuar pėr herė tė fundit nga devil0150 : 24-04-2012 mė 15:36

  2. #2
    i/e regjistruar Maska e user010
    Anėtarėsuar
    21-05-2010
    Postime
    1,219
    Mua me pelqene si fillim, dhe kujtoj se loja eshte nje nga gjerat me te veshtira, kam 2-3 propozime:

    1. Mund te perdoresh nje model me te mir per castin qe qellohet, tani ca te them.. shiko njeher karakteristikat qe ka poission, binomial, geometric etj dhe shiko kush distribution mund te pershtatet me mire.

    2. Mund ti jepje pak pershtypjen se figura levize duke bere armet te levizin pak si randomly majtas djathtas, ose duke krijuar disa pika si pun hyjesh qe levizin, thjesht disa mendime nuk e di sa jan te sakta.

    3. Kur mbaron luja zeri ngelet dhe luan akoma dhe eshte monotone, mund te ndaloje zerin kur ndalon zeri.

    Ne ca enviroment ke punuar c++ per grafiket (gtkmm cairo, ms visual..)? Un kam punuar pak me gtk+cairo dhe nuk ishte e keqe.

  3. #3
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    04-10-2009
    Postime
    7
    1. A mund ta shpjegosh pak me gjate piken e pare sepse nuk e kuptoj fort mire. Kerkova ne google dhe me sa mora vesh, poisson, binomial dhe geometric jane menyra te ndryshme per te llogaritur probabilitetin e nje ngjarje. E ke fjalen per te vendosur momentin kur gjuajne kundershtaret?

    2. Yjet mendoj ti shtoj me vone.

    3. Kur thua se zeri ngelet dhe luan akoma e ke fjalen per pasi del nga loja apo pasi mbaron nje level? Sepse une e provova perseri dhe zeri ndalet kur dal nga loja.

    Per grafikat kam perdorur librarine allegro. (http://www.allegro.cc)

  4. #4
    i/e regjistruar Maska e user010
    Anėtarėsuar
    21-05-2010
    Postime
    1,219

    Thumbs up

    Pershendetje!

    Kur mbaron loja, del nje dialog box, aty muzika vazhdon (ne menyre monotone) deri sa te shtypesh ok. Besoje se duhet te ndaloje njehere muzika, edhe pasi mbaron muzika te nxjeresh dialog boxin (mbase mund te behet me timeout).

    Ose (supozoj, nuk e kam provuar), po te shkonte muzika ne nje thread tjeter do vazhdonte pa problem, edhe kur te shtypej ok i beje "kill" qe te dyja thread-et.

    Po ke te drejte, bionomial, poisson etc jane modele qe pershkruajn si distributohet probabiliteti ne nje fenomen, per shembull ca probabiliteti ka te bjeri telefoni 3 here nga ora 4:00 deri ne 5:00 (poisson).

    Tani nje distribution, mund edhe mos te jete vegel e mire (nuk kam eksperienc me lojra), mbase nuk eshte edhe aq e rendesishme.

    Ose mbase ne forume per game programming mund te kete propozime te gatshme se si zgjedhin ata kohen e qellimit.

    E fundit, kur nje armik vritet, fisheku qe i leshon zhduket, po e ke bere me qellim, atehere eshte ok.

    Un prap dua te them se deri tani eshte pun e mire , kush i njeh gjerat nga brenda e di mire sa veshtire eshte te programosh lojra!

    ------------------------------------------------------

    Nje shembull konkret se si mund te applikohet probabilitet ne nje vendim mund te jete ky:

    I thua lojtarit te zgjedhi veshtiresi p.sh easy, hard, very hard:

    easy =0.3, hard = 0.6, very hard=0.8 per shembull.

    Pra ne c'do veshtiresi takon nje probabilitet qe te qelloje nje tank, me 0.8 do qelloj shum shpesh.

    Tani kjo mund te applikohe konkretish keshtu:

    Supozojme se lojtari zgjodhi hard=0.8, (float prob = 0.8) atehere kur do te maresh vendimin "qelloj" apo "nuk qelloj" do maresh nje random number:
    Kodi:
    int random_integer = rand();
    .

    Ky random number takon ne distancen [0-max_random] = [0-10] (supozojme max_random = 10 per lehtesi).

    Ti thua ne kodin tende:

    Kodi:
    if(random_integer > max_random*prob)
       mos qello
    else 
       qello
    Po nuk e kupton ku eshte esenca tek kjo, mendo kete:

    max_random*prob = 10*0.8 = 8, pra numrat 9,10 intepretohen si mos qello, kurse numrat 1,2,3,4,5,6,7,8 intepretohen si qello. Pra probabiliteti i madh prej 0.8 pret ditance ashtu qe i le vetem 2 numra vendimit mos qello!

  5. #5
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    04-10-2009
    Postime
    7
    Ok. Faleminderit per shpjegimin. Probabiliteti duket nje menyre qe ndihmon ne performance ne krahasim me menyren qe kam une tani per tani.

    Muziken do e rregulloj. Mbarimi i lojes me nje dialog box ishte thjesht i perkohshem.

    Po, fisheket i kam bere me qellim te zhduken pasi vdes armiku.

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
  • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
  • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
  • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
  •