Close
Faqja 8 prej 8 FillimFillim ... 678
Duke shfaqur rezultatin 141 deri 156 prej 156
 1. #141
  i/e regjistruar Maska e Ke-ler
  Anėtarėsuar
  16-04-2012
  Vendndodhja
  Bolonje
  Postime
  243
  Faleminderit
  0
  10 falenderime nė 10 postime

  Pėr: Nje poezi vetetimthi.

  Ju falenderoj perzemersisht Z.Bahri dhe Z.Hotian!Eshte kenaqesi e madhe per mua qe me lexoni dhe me beni te ndjehem mire.Falemnderit dhe kalofshi sa me mire.Pershendetje!
  I pafajshmi qe pa Djallin,u mahnit.Fajtori qe pa Zotin,u zhgenjye.

 2. #142
  i/e regjistruar Maska e Ke-ler
  Anėtarėsuar
  16-04-2012
  Vendndodhja
  Bolonje
  Postime
  243
  Faleminderit
  0
  10 falenderime nė 10 postime

  Pėr: Nje poezi vetetimthi.

  Muret na pane

  Ti me lepije
  e me kafshoje gishterinjte,
  une te kafshoja gjoksin.
  Ti doje t’i vidhje
  fjale letres,
  une doja
  te haja zemren tende.
  Kerkoja ndonje te fshehte,
  e ti renkoje.
  Ma thoshje,
  s’ma thoshje,
  ish gjuha e dashurise!
  Djerset ishin gjak
  i tejdukshem
  prej ferkimit te trupave…
  trupave Qiellor.
  E ne te gjitha keto
  muret na pane
  e nuk u shemben!
  Si s’u shemben?!

  03:14
  I pafajshmi qe pa Djallin,u mahnit.Fajtori qe pa Zotin,u zhgenjye.

 3. Anetarėt mė poshtė kanė falenderuar Ke-ler pėr postimin:

  alnosa (07-01-2016)

 4. #143
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  17-05-2010
  Postime
  37
  Faleminderit
  4
  Falenderuar 1 herė nė 1 postim

  Pėr: Nje poezi vetetimthi.

  Pershendetje...

  MUret do te shemben........gjate rruges....
  fuqia e paplotesuar ngre pyetjen......
  pyetje qe ndikon ne shtimin e fuqise.....
  dhe pergjigjja qe vjen ngre nje pyetje tjeter.....


  si u shemben..........?

  me respekt mjergull......

  ps.
  zeri Yt degjohet.....

 5. #144
  i/e regjistruar Maska e Ke-ler
  Anėtarėsuar
  16-04-2012
  Vendndodhja
  Bolonje
  Postime
  243
  Faleminderit
  0
  10 falenderime nė 10 postime

  Pėr: Nje poezi vetetimthi.

  Pershendetje dhe ty Mjergull

  MUret do te shemben therrmueshem gjate rruges se ajert:
  fuqia e paplotesuar ngre pyetjen,po pluhuri?
  pyetje qe ndikon ne shtimin e fuqise se prekjes
  dhe pergjigjja qe vjen ngre nje pyetje tjeter :


  si u shemben pa na prishur qetesine ?
  I pafajshmi qe pa Djallin,u mahnit.Fajtori qe pa Zotin,u zhgenjye.

 6. #145
  i/e regjistruar Maska e Ke-ler
  Anėtarėsuar
  16-04-2012
  Vendndodhja
  Bolonje
  Postime
  243
  Faleminderit
  0
  10 falenderime nė 10 postime

  Pėr: Nje poezi vetetimthi.

  Buzeve

  Kujtim i dhashe brenges
  dhe me doli rrudhe,
  vere i dhashe zemres
  se kerkoi buze.

  Buze i dhashe fjales,
  doli veē renkim,
  fryme i dhashe vales
  vales se zerit tim.

  Hov i dhashe puthjes,
  buza flake thengji,
  emer i dhashe humbjes
  e quajta dashuri!
  I pafajshmi qe pa Djallin,u mahnit.Fajtori qe pa Zotin,u zhgenjye.

 7. #146
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  17-05-2010
  Postime
  37
  Faleminderit
  4
  Falenderuar 1 herė nė 1 postim

  Pėr: Nje poezi vetetimthi.

  pershendetje

  muret qe une pashe i shoh akoma......
  themeli qe une preka......shkulet vetem nese eshte ushqyer..........vetem me qetesi......
  rruga e ajrit nderton........e tokes shemb....
  dhe pyetja qe lind eshte;
  c'pane muret?


  dhe si u shemben muret pa na prishur qetesine......?

  kjo pyetje vetem sa ushqen kafshen qe kemi brenda vetes.......kjo kafshe maskohet si njeriu qe duam te jemi.......por le te kthehemi aty ku u nisem.....

  muret pane......pse treguan.......si e treguan......kujt ja treguan......dhe pse qendrojne akoma?

  ps
  zeri Yt degjohet.........
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga mjergull : 08-03-2013 mė 17:34

 8. #147
  i/e regjistruar Maska e Hotlani
  Anėtarėsuar
  22-11-2012
  Postime
  256
  Faleminderit
  0
  11 falenderime nė 10 postime

  Pėr: Nje poezi vetetimthi.

  Rozafati

  Ėshtė njė legjendė e pa saktėsuar
  nuk ka njė datė tė regjistruar
  ėshtė Roza nė njė murė e fiksuar
  bukėn punetorėve ju ka dėrguar.

  Ėshtė njė gojėdhanė
  qė qarkullon ndėr vite
  pėr Rozėn viktimė,
  jan thurrur shumė mite.

  Shumė emra kėsaj kėshtjelle i vuan
  sipas qejfit emrin i ndrruan
  herė i vun emra turk e herė sllav,
  here kala e here Rozafė.

  Tre vėllezėr kishin lidhė njė besė
  fjalėn e dhanun asnjėri mos ta shes
  ajo grua nesėr, bukėn qė e sjellė
  do ta vendosim nė kėtė kėshtjellė.

  Dy vėllezėrit e mėdhenj
  grave tyre ju kishin lajmėruar
  pa menduar se kane dhene nje bese,
  se tradhtija ėshtė tradhti
  dhe ėshtė gjėja, mė i keqi ves.

  Natėn gratė e tyre kishin thurrur plane
  kush nė drekė nesėr,do tė jetė kurbane
  kurbane mu bėrė ishte shumė vėshtirė
  kunata e vogėl,duhet tė shkoj me pahir.

  Kur vėllau i vogėl pa Rozėn pa rendė
  ROZĖ FATI, yt kėshtu paska qenė.!
  Vėllau i vogėl e nuhati tradhėtinė
  mallkoi vėllezėrit e vet dhe pabesinė.

  Sot shumė kėngė kėndohen
  pėr nusen e murosur,
  por tradhėtia mes vėllezėrve ,
  asnjėherė s’ėshtė varrosur.

  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Hotlani : 08-03-2013 mė 19:30
  Kultura,sjellja edukata,arsimi e bėjnė njeriun tė vlefshėm!!!!

 9. #148
  i/e regjistruar Maska e Ke-ler
  Anėtarėsuar
  16-04-2012
  Vendndodhja
  Bolonje
  Postime
  243
  Faleminderit
  0
  10 falenderime nė 10 postime

  Pėr: Nje poezi vetetimthi.

  Dhjet vjet pa rene shi

  Uliks,Erosi e mori Penelopen
  dhe e vendosi ne pikturen time.
  Ti s’ishe.Ti luftoje ēikllope e bisha deti
  ne nje bote pa kufi.
  Ajo luftonte epshet e saj dhe iu lut
  Erosit qe ta shpiente ne vendin
  ku kenaqsia mund te zgjase fare pak e te kthehet ne perejtesi:
  keshtu mos te vuante rikthimin ne pritje.
  Ka me shume ngjyra ne tradheti se ne ate pikture,
  ku ajo ndjen kenaqesi duke u pare dhe
  imituar portretin e saj.

  U bene vjet
  qe kjo bukuri krenare prej gruaje,
  me floke te pa-shprishur prej kohesh,
  mos t’i tregoj njeriu ē’i thote heshtja
  dhe si ja merr kembet pritja.
  Une u mahnita kur e pashe!Dhe dielli…
  Ka dhjete vjet pa rene shi!
  Burrat ndjehen me burra prane saj
  dhe ecja,kjo valle e natyrshme,
  kthehet ne ere dhe perkedhel
  grate rrugeve.Dhe zotat
  nuk u pergjigjen me lutjeve,kane marr krejt
  nga ne njerzit!


  A mos valle
  pritja ia ka prekur shpirtin
  dhe vullneti eshte rob i trupit?
  Fundja ajo s’eshte aq e vjeter sa te mendoj vetem per te shkuaren.

  Nuk ndodh shpesh
  qe breza te tere te dashurohen njelloj.
  Dhe nuk ndhodh shpesh
  qe pas luftes te dashurohesh!
  Mbyll nje sy “Askush”.Kur te kthehesh
  mbeshtete harkun ne nje ulli
  dhe nisja nga e para.Fundja nuk je dhe
  aq i vjeter sa te mendosh vetem per te shkuaren.
  Ke mundesine te dashurohesh perseri,
  ndryshe nga mua,
  nga ne…
  vetem kete here…
  Dashuria eshte e madhe,
  qeteson edhe dallget e Posejdonit,
  ia ben shkembin shtrat Prometeut,
  udhetimit i ve endrra,
  dhe jeten e ben me pak mizore:
  te jep shpresa ne rini dhe te mplak duke qeshur.

  Do mprehesh shigjeten mbase,
  do e mprehin dhe dy qind burra te tjere,me sy te stervitur
  dhjetevjeēar vetem e vetem
  per ta bere jeten me te shkurter.
  Por une nuk do jem aty,do jem
  me Penelopen nen krahet e mi,ne ate poze,
  ku nyja e kembes mbi kembe prej pritjes eshte zgjidhur,
  dhe une i kam pikturuar ngjyren e erret me te bukur ne bote.
  I pafajshmi qe pa Djallin,u mahnit.Fajtori qe pa Zotin,u zhgenjye.

 10. Anetarėt mė poshtė kanė falenderuar Ke-ler pėr postimin:

  symphony (28-10-2013)

 11. #149
  i/e regjistruar Maska e Ke-ler
  Anėtarėsuar
  16-04-2012
  Vendndodhja
  Bolonje
  Postime
  243
  Faleminderit
  0
  10 falenderime nė 10 postime

  Pėr: Nje poezi vetetimthi.

  Dėshirat

  Tė kesh paqe nė tė shkruar
  E luftra tė hedhėsh nė letėr;
  Tė mbash njė kafkė nėpėr duar
  Dhe aty tė mos shohėsh veten.

  Tė kesh sy pėr tė parė,
  E tė t'i ndaj njė tel me gjėmba;
  Tė jesh i vetėm udhėtar
  Dhe nata tė tė ftoj brenda.

  Tė kesh erėn nė krahun tėnd
  Dhe tė jesh me not nė det;
  Dėshirė tė ndjesh njė fjalė me vėnd
  E gjyshit varri nuk i flet.

  Kėrkon fėmijė tė kthehesh prap,
  Por ja qė koha kalėron:
  Pėrpara ty tė ēon me vrap,
  Pėr mbrapa as ēalon.

  E dallgė deti, dallgė jete,
  Fryhen, vėrtiten, hepoen...
  Nga dallgė e madhe gjė nuk mbetet
  Se nė breg shkumohet.

  Disa dėshira veē t'i kesh,
  Mjafton pėr tė qėnė i lumtur,
  Gjithmonė tė ndez njė tjetėr shpresė
  Njė dėshirė e pamundur.

  Bolonjė, mars 2013
  I pafajshmi qe pa Djallin,u mahnit.Fajtori qe pa Zotin,u zhgenjye.

 12. Anetarėt mė poshtė kanė falenderuar Ke-ler pėr postimin:

  Agim Metbala (20-06-2015)

 13. #150
  i/e regjistruar Maska e Ke-ler
  Anėtarėsuar
  16-04-2012
  Vendndodhja
  Bolonje
  Postime
  243
  Faleminderit
  0
  10 falenderime nė 10 postime

  Pėr: Nje poezi vetetimthi.

  Brezit tim

  Dal nėpėr rrugė e shoh brezin tim
  Tek ecėn shpejt e gjithmonė me vonesė.
  Pėr ēdo gjė njerzore fsheh brenda njė pėrēmim,
  Ndaj dhe pėr ku ėshtė nisur, s' del njeri ta presė.

  S' kuptuam asgjė nga gabimet e etėrve
  Qė boshatisėn veten pėr tė shtėn' diēka nė dorė,
  Ku lajthitėn pėr leckamanin nė pallatin e mbretėrve,
  Por ish njė kasolle, me njė mbret pa kurorė!
  Bėn ēmos tė nxirrnin nė pah paditurinė;
  Mbushėn sheshet, u rrahėn, si skllevėr pėrtej gardhit.
  Se skllevėrit s'dinė ēfarė tė bėjnė me lirinė,
  Dhe pollėn dhjetė mbretėr tė tjerė, nė vend qė t'i varnin.
  Na premtuan njė ėndėrr qė as vetė s' e kishin parė,
  Ku do ecnin mbi dheun tonė tre milionė mbretėr,
  U joshėm nga ėndrra, si njė kalama qė pat qarė,
  U bėmė zotėr tė vdekjes, me njė armė pėr skeptėr.
  Si robėr lufte tė vetėdorėzuar, ikėm nėpėr botė,
  Nė kėtė qeli tė qytetėruar, me statuja mbi der',
  Ē'tmerr kur ikėn natėn nga njė tytė e ftohtė
  Dhe gjendesh ku helmin ta japin me sheqer!

  Nė lule tė rinisė jemi e po na shterron fuqia,
  Prej njė vetėmohimi qė na lanė si trashėgimi.
  Si njerkė e vjetėruar na duket dashuria,
  Dhe me urrejtjen pimė kafe si pėr mblesėri.

  Ē'ka kėrkon pėr vete, do ja lėsh tėt biri,
  Se jeta ėshtė njė betejė qė vdekja e mposht,
  Por nė qofsh pėr tėt bir dhe fjalėt, dhe qiriri,
  Atėherė do dish ēdo tė lėsh dhe vdekja do tė josh'.

  O brezi im! ti jep ēka s'tė dhanė prindėrit,
  Se, dalė burgut, ata aq ditėn, aq patėn.
  Pasardhėsit jepi vetėdijen, se pėr tė qemė tė uriturit,
  Se pėr ushqim, nėnat na dhanė qumshtin, etėrit palcėn.


  Tiranė

 14. Anetarėt mė poshtė kanė falenderuar Ke-ler pėr postimin:

  skender76 (06-09-2015)

 15. #151
  i/e regjistruar Maska e Ke-ler
  Anėtarėsuar
  16-04-2012
  Vendndodhja
  Bolonje
  Postime
  243
  Faleminderit
  0
  10 falenderime nė 10 postime

  Pėr: Nje poezi vetetimthi.

  *****

  Dua t'i krijoj dy sy murit, me plumba,
  Tė ma shohi frikėn qė s'e kapėrcej dot.
  Kur tė jem mbi tė,t'i mbetet veē pikėllimi,
  E t'i rrjedhin nga sytė dy grushtė rėre lot.

  Do t'i derdh lot Saharasė sė braktisur,
  Tharė prej harrimit, shkėrmoqur nėn harresė:
  Kur lotėt e mi t'i shfaqen sė largu si oaz
  Nga gėzim' i shpresės le tė qajė me dėnesė.

  Do ja pi dallgėt Oqeanit, ta kthej ne liqen,
  Le t'i lutet Erės e ta shndėrroj nė perėndi.
  Kur mbi krye t'i mblidhet si kujtim re e zezė,
  Do kuptoj se nisi tė qajė veten e tij.

  Do i hidhem Vezuvit nė grykė, tė ndez cigarė,
  Do ul kokėn si i etur qė nuk pi prej vitesh,
  E nė shpėrtheftė nė Qiell si Diell i marrė
  Do ta pi tė tėrin, tė ndriēoj zemrėn ku fshihesh.
  I pafajshmi qe pa Djallin,u mahnit.Fajtori qe pa Zotin,u zhgenjye.

 16. Anetarėt mė poshtė kanė falenderuar Ke-ler pėr postimin:

  alnosa (07-01-2016)

 17. #152
  i/e regjistruar Maska e Ke-ler
  Anėtarėsuar
  16-04-2012
  Vendndodhja
  Bolonje
  Postime
  243
  Faleminderit
  0
  10 falenderime nė 10 postime

  Pėr: Nje poezi vetetimthi.

  Fjala e Dajtit

  Brej thonjtė, s' mė mbyllen sytė,
  Nata pus, sa flenė dhe djajtė.
  I vetėm zgjuar dhe vetė i dytė;
  Seē mė vėshtron vigani Dajt!

  Nė ballkon kam mbetur pezull,
  Ja ngul thellė sytė tė flas me tė,
  Njė duhmė pluhuri posi mjegull
  Ia la konturet dhe asgjė.

  E do t'ma thotė e s' ma thotė dot,
  Bėj tė dėgjoj por heshtje ka...
  Dy drita shndritėn, ē'u pėrlot!...
  Ky babaxhan veē aq mė tha.

  Me heshtje flet, vigan...o Dajt,
  Vetėm unė dhe vetėm ti,
  Se fjetėn njerzit, zotat, djajtė...
  Veē unė tė pashė, veē unė e di.

  Tirane, shtator 2015
  I pafajshmi qe pa Djallin,u mahnit.Fajtori qe pa Zotin,u zhgenjye.

 18. Anetarėt mė poshtė kanė falenderuar Ke-ler pėr postimin:

  alnosa (07-01-2016)

 19. #153
  i/e regjistruar Maska e Ke-ler
  Anėtarėsuar
  16-04-2012
  Vendndodhja
  Bolonje
  Postime
  243
  Faleminderit
  0
  10 falenderime nė 10 postime

  Pėr: Nje poezi vetetimthi.

  Lutje perėndeshės

  Tek ti erdhi dallga e pėrbotshme
  si tek e premtuara tokė:
  lutjet e valėve tė pėshpėrisnin mbi shpinė,
  dhe avullonin, zhdukeshin...
  zhdukeshin
  e riktheheshin nė suferinė.

  Ti,
  e fshehta ime e pėrditshme,
  kthehesh perėndesh' e fshehtėsisė
  kur hedh ēarēafin pėrtokė ;
  valėt pushuan, se valėt ngrinė...
  Unė mbyll sytė prej mosbesimit
  por menjėherė gjej nostalgjinė!

  Lutjet e valėve nuk i dėgjova dot,
  por kam njė lutje: mė ler tė tė dua...
  Me shikim pėrgjigjesh:
  pėrse mė lutesh mua?...

  Se nuk mė mjaftoi njė Zot!
  I pafajshmi qe pa Djallin,u mahnit.Fajtori qe pa Zotin,u zhgenjye.

 20. #154
  i/e regjistruar Maska e Ke-ler
  Anėtarėsuar
  16-04-2012
  Vendndodhja
  Bolonje
  Postime
  243
  Faleminderit
  0
  10 falenderime nė 10 postime

  Pėr: Nje poezi vetetimthi.

  Vetmi

  Ndjeva vetminė tė hynte nė dhomė,
  ktheva kryet...
  nuk pash gjė.

  Mos hyri nga dritarja?
  Mos hyri nga dera?
  Mos doli nga unė?!

  Doli prej meje e s'iku gjėkund.
  I pafajshmi qe pa Djallin,u mahnit.Fajtori qe pa Zotin,u zhgenjye.

 21. #155
  i/e regjistruar Maska e Ke-ler
  Anėtarėsuar
  16-04-2012
  Vendndodhja
  Bolonje
  Postime
  243
  Faleminderit
  0
  10 falenderime nė 10 postime

  Pėr: Nje poezi vetetimthi.

  Flijim

  Dhe hėna doli na mali,
  ngadalė,
  si ai qė shkon tė flijohet.

  Ne shohim hijen tonė
  dhe ecim mė shpejt.

  Rend njerėzimi
  kur pėr tė dikush flijohet...
  Dikush qė fali jetėn
  pėr tė na dhuruar kohėn.
  I pafajshmi qe pa Djallin,u mahnit.Fajtori qe pa Zotin,u zhgenjye.

 22. #156
  i/e regjistruar Maska e Ke-ler
  Anėtarėsuar
  16-04-2012
  Vendndodhja
  Bolonje
  Postime
  243
  Faleminderit
  0
  10 falenderime nė 10 postime

  Pėr: Nje poezi vetetimthi.

  Nata

  Nata ta thotė ty tė fshehtėn...
  atė tė fshehtė qė veē qetėsia e mban.
  Njerėzit nė kohėra mė kot u rrekėn
  ta tregonin, e prapė s'e thanė.

  Kjo kasnece e fshehtėsisė me pelerinė,
  qė zbulon shpirtin me yj nė eter,
  ta jep ėndrrėn me pėshpėrimė
  dhe sapo zgjohesh ta rimerr.

  Tiranė 01tetor2015
  I pafajshmi qe pa Djallin,u mahnit.Fajtori qe pa Zotin,u zhgenjye.

Faqja 8 prej 8 FillimFillim ... 678

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •