Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 11
 1. #1
  i/e regjistruar Maska e fattlumi
  Antarsuar
  03-01-2010
  Postime
  3,412

  Masakra ne ikatov te Vjetr-Serbia shperblen pergjegjsin e ksaj masakre.

  Gjenerali i Prgjakur Duhet t Largohet

  Ministri serb i mbrojtjes, Dragan Sutanovac, e ka cilsuar sitrsisht t rrejshm dhe monstruoz, dokumentin e Fondit pr tDrejtn Humanitare, n t cilin shefi i shtatmadhoris s ushtrisserbe, Ljubisa Dikovic, akuzohet se nuk ka penguar krimet e rnda tlufts kundr civilve n Kosov, gjat lufts 1998-1999.
  Natasa Kandic, udhheqsja e Fondit pr t Drejtn Humanitare, thot sesht e uditur me reagimin e zotit Sutanovac, aq m tepr kur dihetse edhe edhe n kohn e Milosevic\'it, dokumentet e Fondit nuk jancilsuar si t rrejshme.

  Provat n t cilat bazohet aktgjykimi i Tribunalit t Hags n rastin e ish presidentit serb Milan Milutinovic dhe t tjerve, viktimat e mbijetuara nga Drenica, t cilat kan dshmuar n Tribunal ose i kan dhn deklarat Fondit, flasin pr krime lufte, t rnda dhe masive, kundr civilve shqiptar n Drenic.

  Ky rajon ka qen zon e prgjegjsis s Ljubisa Dikovic\'it, atbot komandant i brigads s motorizuar 37 t armats jugosllave.

  Ndonse e ka pasur pr detyrim t parandaloj krimet, e madje edhe ka pranuar se ato jan kryer nga ushtart e tij, Dikovic nuk e ka br kt gj, ndrkoh q ka edhe dshmi q flasin pr plakitje t pronave t shqiptarve, n t cilat ka marr pjes edhe vet, thot Kandic pr Radion Europa e Lir.

  Ajo sht e mendimit se nj oficer ushtrie si sht Ljubisa Dikovic nuk sht i denj pr t qen shef i shtatmadhoris s ushtris serbe.

  Aty ku ka qen brigada e motorizuar nr.37, kan ndodhur krime t llahtarshme. Para s gjithash, sht Izbica. Dhe vet deklarata e Dikovic\'it si dshmitar i mbrojtjes n Tribunalin e Hags ka br t qart se ai n asnj moment nuk e ka kundrshtuar faktin se njsit e tij kan qen n Izbic. Ai vet ka thn se njsit kan pasur kontakt me civilt, thot Kandic.

  Ajo rikujton se pr tmerrin q ka ndodhur n Izbic, flet vet fakti se jan vrar mbi 100 persona, n baz t evidencave t Tribunalit t Hags dhe m s paku 119 persona, n baz t evidencave t Fondit pr t Drejtn Humanitare.

  N mesin e mbetjeve mortore jan gjetur vetm dy trupa, pr t cilat mund t thuhet se kan qen me uniform t Ushtris lirimtare t Kosovs. Edhe pse kjo nuk sht ndonj dshmi se ata vrtet kan qen pjestar t UK, meq n fushat e fshatit Izbic deri ather nuk ka pasur kurfar luftimesh. Ka pasur vetm ndarje t mashkujve nga nj kolon e madhe njerzisht t prndjekur; ndarje dhe pastaj vrasje, thot Kandic, kryetare e Fondit pr t Drejtn Humanitare.

  Ajo thot se edhe n afrsi t Gllogovcit, prkatsisht Drenasit, n t ashtuquajturat gropa, jan kryer pushkatimet m brutale t fshatarve, t cilt fillimisht jan sjell n grupe.

  \"sht pastaj Qirezi, ajo xhamia e cila prmendet si vend ku disa baballar kan par pr her t fundit djemt e tyre t mitur, zhdukja e 25 djemve t moshs jomadhore, trupat e t cilve edhe sot nuk jan gjetur dhe gjithsesi, edhe dhunimet e femrave shqiptare. Ne n kt raport nuk i kemi emruar kto gra, pr t cilat kemi t dhna se jan dhunuar. I kemi emruar vetm ato t cilat pas dhunimeve dhe keqtrajtimit t rnd seksual, jan vrar,thot zonja Kandic.


  Mohimi

  Por, ministri Sutanovac nuk i beson kto pohime.
  Vrtet e pashembullt, e n disa segmente, raporti n nj mnyr mjaft monstruoze akuzon gjeneralin Dikovic pr krime, t cilat me t bmat apo t pabmat e tij, ka lejuar nga pozicioni n t cilin ishte\".

  \"M duhet t them se para se t emrohet n kt funksion, pr gjeneralin sht vrtetuar puna e tij n t kaluarn dhe n dy ditt e fundit kemi analizuar edhe dokumentin n fjal, pr t cilin mund t them se sht trsisht i rrejshm, ka thn Sutanovac.

  Mohimet e ministrit, zonja Kandic i sheh me habi t madhe.

  Pr asnj komunikat ose dokument t Fondit, askush kurr nuk ka thn, madje as n kohn e Milosevic\'it, se sht i rrejshm, kshtu q kjo sht hera e par n njzet vitet e fundit, aq sa merrem me t drejtat e njeriut, q dgjoj dik t thot pr raportet e Fondit se jan t rrejshme\".

  \"Reagimi i tij apo demanti, sht i orientuar, sepse pas do pohimi, ne ofrojm burimin e t dhnave, n form t ekskluzive prmendim at q sht vrtetuar dhe thn para organeve gjyqsore ose dshmit e dshmitarve, t cilve u kemi ofruar besueshmri, prkatsisht dshmitar t cilt kan dal para Tribunalit t Hags, thot Kandic.
  Reagimi i tij apo demanti, sht i orientuar, sepse pas do pohimi, ne ofrojm burimin e t dhnave...

  Sipas saj, nuk ka pra asnj konstatim, por vetm deklarime, n t cilat, me nj fjalor t sofistikuar thuhet se shefi i ri i shtatmadhoris s ushtris serbe nuk e ka t kaluarn e pastr.

  A sht dashur q ai q ka udhhequr kto njsite t parandaloj krimet, posarisht nse ato jan prsritur? A sht dashur q kundr kryesve t inicohen jo vetm kallzime disiplinore, por edhe penale? A sht dashur q pas tetorit t vitit 2000, t dal publikisht pr t thn se far ka ndodhur n kohn e tij?, pyet Kandic.

  Behxhet Shala nga Kshilli pr Mbrojtjen e t Drejtave dhe Lirive t njeriut, i cili gjithashtu sht marr me grumbullimin e t dhnave mbi krimet e ushtris dhe policis serbe n Kosov, e sheh emrimin e Dikovic n krye t ushtris serbe si prpjekje e udhheqsis s Serbis pr ti futur nn qilim krimet e lufts n Kosov.

  Ai duhet t prgjigjet edhe penalisht pr krimet e veta, e jo t avancohet, nse duam t vendosim raporte normale midis shqiptarve dhe serbve, midis Kosovs dhe Serbis. Duhet t prballemi me ata q kan krye krime, pa marr parasysh prkatsin kombtare\".

  \"Duhet t jemi n ann e viktimave dhe ti vm para drejtsis t gjith ata q jan prgjegjs pr kto krime. Kjo nuk po ndodh n Serbi, duke qen se ajo po prpiqet q me hapa t ktill t recikloj t kaluarn dhe t avancoj ata q jan prgjegjs pr krime, thot zoti Shala.

  Kush sht gjenerali Dikovic?

  Ministri Sutanovac n demantin pr gjetjet e Fondit thot se me nj kndvshtrim krejtsisht laik n dosjen personale t gjeneralit Dikovic mund t konstatohet se ai nuk ka qen n ato pozita dhe lokacione pr t cilat Fondi e akuzon.

  Por, n vitin 2007, Ljubisa Dikovic, n cilsin e dshmitarit t mbrojtjes n Tribunalin e Hags, e demanton pohimin e ministrit Shutanovac. N vazhdim po japim nj pjes t dshmis s paraqitur, t prkthyer nga Radio Europa e Lir.

  far funksioni kishit n vitin 1999?

  DIKOVIC: N vitin 1999 kam qen komandant brigade?

  far brigade?

  DIKOVIC: Komandant i brigads s motorizuar numr 37.

  Kur ka arritur pjesa e par e brigads tuaj t motorizuar n vitin 1999 n Kosov?

  DIKOVIC: Pjesa e par e brigads sime ka arritur n Kosov e Metohi n fillim t marsit t vitit 1999?

  Nn komandn e kujt?

  DIKOVIC: Kam arritur atje me urdhrin e komands m t lart, nga korpusi i Uzhices s Armats s Dyt t Ushtris Jugosllave.


  Gjeneralt e Milosevic\'it

  Tribunali i Hags sht marr vetm me zinxhirin e lart komandues t ushtris dhe policis.

  Tribunali i Hags n lndt e prokuroris kundr Milosevic\'it, Sainovic\'it, Milutinovic\'it dhe t tjerve, madje edhe n lndn kundr Vlastimir Djordjevic\'it, ka ftuar nj numr t madh gjeneralsh pr t dshmuar dhe q t gjith kan qen dshmitar t mbrojtjes s t akuzuarve\".

  \"Ka aq shum prova t vrtetuara, q do t ishte e leht pr secilin institucion, para s gjithash mendoj n Prokurorin serbe pr krime lufte, q ti grumbulloj ato dhe t inicoj kallzime penale. Por, bhet fjal pr gjeneral e ktu nuk bhet nisja e procedurave kundr gjeneralve t ciltr me vite t tra kan zn pozita t larta, qoft n institucione shtetrore apo partit politike, thot Kandic.

  Ajo thot se t gjith gjeneralt jan gjeneral t Milosevic\'it dhe n Serbi nuk ka gjeneral q nuk kan qen n Kosov. N Serbi, thot Kandic, ka gatishmri t nisen procedurat kundr kryesve t drejtprdrejt t krimeve, por nuk ka pr ata q jan fajtort kryesor, pr ata q jan prgjegjsit kryesor pr krimet e rnda dhe masive q jan kryer, para s gjithash n Kosov. (REL)


  -------------------------------------------------------------------------
  Raporti i fundit nga Qendra pr t Drejtn Humanitare pr kohn e krimeve t lufts pr shefin e tanishm t Ushtris Serbe, Ljubisa Dikovic, ka nxitur nj prgjigje t zemruar nga ekspertt dhe ministrat e Qeveris s Serbis.

  Raporti fajsonte pr nj numr krimesh lufte t kryera n Kosov n vitin 1999, komandantin e athershm t Brigads s Motorizuar t Ushtris s Jugosllavis, JNA, aktualisht shef i Ushtris Serbe.

  Qendra pr t Drejtn Humanitare thot se nj zyrtar me t dhna t tilla t njollosura nuk sht shef i prshtatshm pr Ushtrin Serbe, meq qartsisht i mungon potenciali profesional dhe etik pr t ndihmuar n kthimin e besimit n Ushtrin Serbe n rajon dhe n arenn ndrkombtare.

  Por, Ministria serbe e Mbrojtjes dhe Gjenerali Dikovic e kan dnuar raportin si nj prpjekje e mbrapsht pr t njollosur reputacionin e Ushtris Serbe, ndrsa Zyra e Prokuroris pr Krimet e Lufts s Serbis i ka mohuar provat kundrejt Dikovicit si t pabaza.

  P: Q kur Qendra pr t Drejtn Humanitare lshoi dokumentin e saj, ka pasur spekulime mbi rndsin dhe autenticitetin e provave. Cila sht prova aktuale?

  Kandic: Dosja sht e bazuar n ekspozitat e Gjykats s Hags t prezantuara n gjyqet e Milutinovicit, Lazarevicit dhe Vlastimir Djordjevicit. Kemi prdorur edhe dokumente publike t JNA-s, t cilat jan n dispozicion n webfaqen e Gjykats. Raporti bazohet edhe n dokumentacionin ton, i cili sht goxha i gjer n lidhje me Kosovs, sepse kemi pasur 20 vjet pun pr rastin atje. Ka gjithashtu depozitime nga dshmitar, t cilt prshkruajn si ndodhn ekzekutime t caktuara masive. Disa [nga dshmitart] jan t brendshm n ushtri dhe qeveri, dhe t tjer jan viktima t krimeve t lufts. Do t dalim me nj shtes n dosjen e Dikovicit, duke nxjerr dokumente shtes, t cilat konfirmojn m tutje pohimet tona, dhe mbi kt baz besojm se do t ket tani material t mjaftueshm pr t krkuar riekzaminimin e prgjegjsive t tij.

  P: N deklaratn e tij, Dikovic tha se pohimet prbjn nj sulm mbi reputacionin e Ushtris, ndrsa Ministri i Mbrojtjes, Sutanovac, i quajti pohimet monstruoze dhe paralajmroi proces gjyqsor.

  Kandic: Jam e habitur nga numri i deklaratave t patakta q po vijn prej Sutanovacit. E quajti raportin fals, sepse ai pranon vetm nj dosje, dosjen e mbajtur n Ministrin e Mbrojtjes, kshtu q pr at sht e papranueshme q dikush tjetr po nxjerr dosje t tjera, diku tjetr. E quajti dosjen monstruoze, sepse, thot ai, shefi i ushtris po akuzohet, dhe si i till, t gjith zyrtart dhe stafi i lart nn t, duke qen se mban pozitn m t lart. Kjo tregon nj munges t madhe kuptimi, por tregon gjithashtu shkalln e konfuzionit n kokat e atyre njerzve q prfaqsojn institucionet tona. Jam gjithashtu e habitur nga vlersimi se lshimi i informacionit n lidhje me Dikovicin prfaqson sulm mbi shtetin. Kjo lloj retorike nuk sht dgjuar q nga rrzimi i regjimit t Slobodan Milosevicit, dhe nuk e kemi dgjuar nga asnj tjetr prve ministrit Sutanovac, i cili papritur ka shfaqur fytyrn e tij t vrtet dhe na ka treguar se cili sht. Kjo ka qen mbrojtja m e fort e sistemit t Milosevicit e br deri m tani, dhe do t thoja q Sutanovac as q sht n dijeni se ishte duke e br at.

  N ann tjetr, Dikovic priti t shikonte se far do t thoshte ministri i tij, dhe kur ministri tha se sulmi mbi gjeneralin ishte sulm mbi shtetin, ushtrin dhe t gjitha institucionet, dhe pastaj Gjenerali e prsriti kt. M vjen keq pr at q po ndodh ktu; papritur sht br shum e qart se si sht e ashtuquajtura fuqi demokratike, dhe se ata jan t prirur ta abuzojn kt pushtet. Ai [Sutanovac] e ka prezantuar veten si nj prift ideologjik, i cili e di se far sht e vrtet, e far jo - dhe do gj q nuk prputhet me at ka ai mendon se sht e vrtet, sht sulm mbi shtetin, ushtrin dhe institucionet.

  P: Ushtria dhe qeveria thon se mund t provohet se Dikovici nuk ka qen prezent n vendin e ngjarjes t cilin ju e citoni n raportin tuaj. A mund ta provoni t kundrtn?

  Kandic: S pari, ata thon se Dikovic nuk ka qen n Bajina Basta. Kemi gjetur informacion n revistn e tyre, e quajtur Ushtria, nga viti 1999, e cila thot se ai sht dekoruar dhe emruar major n vitin 1994, gjat kohs q ishte komandant i Batalionit t Kufirit 16 n Bajina Basta, pr arritjet e tij n mbrojtjen e atdheut nga myslimant ekstremist. Pse duhet t krkojm m tutje, kur kjo sht ajo far thuhet n revistn e tyre zyrtare? Ata thon po, porse ai nuk ishte atje n vitin 1995, se ishte larguar pr trajnim. E dim nga shum zyrtar t tjer, se nse dikush shkon diku pr trajnim, dhe se sht pr nj periudh m t shkurtr se sa nj vit akademik, ather personi nuk largohet nga posti q mban. Kemi informacion se ai e mbajti pozitn e tij n Batalionin 16 t Kufiri. Kur vjen puna tek viti 1999, i kemi prdorur t gjith dokumentet q ka Gjykata n Hag, si dhe dokumentacionin ton.

  Sot kemi lshuar nj dokument t ri, i cili prmban nj raport t rregullt nga Brigada e 37-t, i cili thot se trupat luftuese t ksaj njsie shkuan n Pikn 692 n zonn midis dy fshatrave n Kosov. Kur pam n hartn e ushtris pr t par se far ishte 692, e cila sht edhe n webfaqen e Gjykats n Hag, pam se ishte fshati Vragodol. Nga dokumentacioni yn gjetm dshmitar nga kto fshatra, t cilt iu mbijetuan ngjarjeve. Ushtria n fillim rrethoi nj grup shqiptarsh npr pyje dhe menjher vrau dy burra, bab e bir, dhe nj grua. Pastaj ushtart morn [pjesn tjetr t grupit] n drejtim t Izbics dhe ndaluan n nj fush, t ciln viktimat e identifikuan si fushn e Vragodolit. Pak koh m von zbuluam n hartn e ushtris se fusha e Vragodolit quhet n fakt Pika 692 n raportin e Brigads s 37-t t Motorizuar. Natyrisht, raporti i Brigads s 37-t t Motorizuar nuk prmendte asgj rreth krimeve t kryera aty. Pas lshimit t ktij dokumenti, i presim q t dyja Ministrin e Drejtsis dhe shefin e Ushtris t shpjegojn se far ndodhi aty, duke qen se Gjeneral Dikovic n dshmin e tij n vitin 2007, si dshmitar mbrojts pr t paditurin Lazarevic, tha se ka pasur urdhr pr t drguar trupa luftues nga e njjta rrug, n kohn q jan kryer krimet.

  P: Pas raportit tuaj, prokurori pr Krimet e Lufts ka pohuar se Gjenerali Dikovic sht i pafajshm dhe se Gjykata e Hags do ta kishte paditur nse [akuzat n raport] do t ishin t vrteta. Pse nuk e ka paditur prokuroria, nse provat ekzistojn?

  Kandic: sht sjellje shum joprofesionale nga ana e prokurorit t Krimeve t Lufts. Ky kishte nj qndrim politik, mbrojtje pr aleatt politik. Dika e till duhet t jet e papranueshme pr Prokurorin e Krimeve t Lufts. [Bruno] Vekaric tha n publik se gjithmon i kontrollojn aktpadit me dy klikime. sht nj pohim i paprgjegjshm se Haga do ta kishte paditur po t kishte pasur indikacione pr prgjegjsin e Dikovicit. Edhe nj laik e di se Gjykata ka pasur nj korniz kohore shum t kufizuar pr t br punn e saj, se ndoqi prfaqsuesit m t lart t ushtris, policis dhe autoriteteve - dhe se u mbshtet n t gjitha evidencat e mbledhura si ndihm pr gjyqsin vendse n procedimin e zyrtarve t niveleve t mesme dhe t ulta t policis, ushtris dhe civilve.

  Absolutisht asgj nuk sht e vrtet n ato pohime. Jan thjesht pohime arbitrare. Kjo provon se prokuroria nuk sht profesionale dhe nj institucion i pavarur n sensin se askush mund ta ndikoj punn e saj. Kjo do t thot se kan marr detyrn pr t vepruar menjher dhe iu tha saktsisht se far duhet t thoshin.

  P: Dikovic ka thn gjithashtu se jeni duke thelluar me tej urrejtjen n rajon dhe se doni q ky territor t jet nj burim konstant jostabiliteti. Ndrsa ju thoni se po luftoni pr t kundrtn. Kush ka t drejt?

  Kandic: Fakti se sht emruar shef i ushtris mund t jet, dhe sht, duke shkaktuar vshtirsi, kur vjen fjala pr t ndrtuar besimin n institucionet e Republiks s Serbis. Kur Dikovic u emrua shef i ushtris, ka pasur reagime n Kosov, sepse e dinin q mbante nj pozit gjat kohs s lufts n Kosov. Emrimi i zyrtarve t cilt nuk kan nj t shkuar t pastr, pr t cilt mund t provohet se kan ndodhur krime t rnda n hapsirat e tyre t prgjegjsis dhe fakti se nuk jan sjell aktpadi nga institucionet - e gjith kjo nuk sht n interes t ripajtimit dhe bashkpunimit rajonal.

  Serbia mund t fitoj m shum mirbesim dhe gjesti do t mirpritej nse Dikovic do t jepte llogari pr t kaluarn e tij. Ai ka marr pjes kshtu n nj politik kriminale duke qndruar n heshtje dhe pa i parandaluar krimet q ndodhn her pas here. Do t kishte progres drejt ripajtimit, nse presidenti [Boris Tadic] do ta anulonte emrimin e tij me nj shpjegim se duke mos vepruar ashtu do t ishte duke mbrojtur politikat e kqija t viteve 1990. Nse ai [gjenerali] do t largohej nga posti, Serbia mund t prmirsoj reputacionin e saj dhe t kontribuoj n nj ndrtim m t shpejt t mirbesimit n institucionet e Serbis.

  GazetaJNK.com

 2. #2
  i/e regjistruar Maska e fattlumi
  Antarsuar
  03-01-2010
  Postime
  3,412
  Nderkaq ja te tri dokumentet origjinale qe e bejne pergjegjes gjeneralin e tanishem serb per masakrat dhe krimet kunder popullates shqiptare ne Drenice(Drenas,e ne veqanti Cikatove te vjeter)Ne dokumentin e pare shihet edhe nenshkrimi i tij.

  Zona e pergjegjesise se brigades qe udhehiqej nga Dikovici,ku edhe kane ndodhur masakrat.  P.s. Ne vazhdimesi do e sjelli edhe rrefimin ne hollesi mbi ate se cfare ne te vertete ka ndodhur ne Cikatove dhe rrethine ne kohen kur Dikovici udhehiqte me kriminelet serb ne armate dhe polici.
  Kerkon pak kohe derisa ta perkthej.

 3. #3
  i/e regjistruar Maska e fattlumi
  Antarsuar
  03-01-2010
  Postime
  3,412
  Rrfimi i Abdullahut-Baks,Qirez,Drenas.


  Ofensiva e pare serbe kunder fshatit tone kishte ndodhur tashme ne shtator te vitit
  1998 dhe shtepia ime dhe shume shtepi te tjera u dogjen. Tere popullsia e fshatit kerkoi strehim kudo qe kishin te aferm. 80% e popullsise nuk rrinte ne fshat. Edhe grate dhe femijet u desh te iknin. Vetem disa burra mbeten per t'u kujdesur per shtazet. Kjo ofensive e perfshiu rajonin e Gllogocit deri ne Skenderaj, ne drejtim te bjeshkeve te iavices. Numri i gjithmbarshem i te vrareve ishte 180-190 veta, si gra femije dhe burra. Ne fund te ofensives dy-diteshe rreth 200 000 njerez u tubuan ne Ciavice. Kishte refugjate edhe nga rajone te tjera, si nga Klina. Askush nga Baksi nuk u vra gjate asaj ofensive.
  Derisa ne fshataret, po leviznim per ne iavice, ushtria ua vuri zjarrin shtepive dhe na e shkaterruan pasurine si veturat dhe gjene e gjalle.
  Pas dy ditesh forcat u terhoqen. Disa njerez ishin kapur per disa dite. Disa jane derguar ne Serbi dhe nuk jane liruar deri me tash.
  80% e njerezve nuk kishin vend ku te rrinin dhe organizatat nderkombetare ofruan pak ndihme themelore si mbulesa prej plastike.
  E kaluam dimirn 1998-1999 me frike sepse kishte granatime pothuaj per do dite. Pikat e koncentrimit per forcat serbe ishin ne fshatin Polac dhe ne uzinen e Feroniklit ne Gllogoc.
  Ne mars te vitit 1999, forcat ushtarake u vendosen ne fshatin fqinj, ne Qirez. Kjo ndodhi pasi qe ishte terhequr OSBE-ja nga Kosova. Erdhen me autobuse dhe kamione dhe sollen aramtim te rende, si tanke e artileri. Erdhen nga dy drejtime, nga Gllogoci dhe Skenderaj. Vendi ku jetoja une, fshati Baks, ishte plot me paramilitare dhe fytyra te ngjyrosura dhe me shamia ne koke. Kishte edhe ushtare te UJse.
  Ata qendruan ne rajon derisa arriti NATO ne qershor te vitit 1999.
  Per shkak te pranise se ketyre forcave te medha na u desh te kerkonim strehim kudo ne mal.
  Te enjten, me 28 prill 1999, aeroplanet e NATO-s e sulmuan Kombinatin e Feroniklit ne Gllogoc.
  Ne mbremjen e dates 28, pas sulmit ne Feronikel, mund te shihnim levizje trupash por nuk e dinim nese do te na rrethonin apo se ka e kishin ndermend te na benin. Ishim 11 meshkuj ne nje grup duke u fshehur ne mal ne vendin e quajtur Fushe e Molles, midis trekendeshit Baks, Verbovc dhe Qirez. Te gjithe meshkujt ne grupin tone ishin te aferm te mite. Ata jane:
  1. Une, Abdullah SALIHU,
  2. Bexhet SALIHU, vellau im 34 vje,
  3. Nebih SALIHU, djali i vellait tim Aliut, 16 vje,
  4. Jahir BAJRAMI, vjehrri i vellai tim Izetit, 50 vje,
  5. Islam BAJRAMI, djali i Demirit, vella i Jahirit, 16 vje,
  6. Zaim SALIHU, djali i motres sime, 36 vje,
  7. Lutfi SALIHU, djali i motres sime, 18 vje,
  8. Xhavit SELMANI, 16 vje,
  9. Nje individ nga Verbovci,
  10. Nje individ nga Qirezi, 16-18 vje,
  11. Nje individ nga Qirezi, 16-18 vje
  Diten e premte, me 29 prill 1999, rreth ores 11:00, forcat serbe na rrethuan dhe na kapen. Serbet e granatuan malin nga distanca. Tanket iu afruan malit duke perdorur mitralozet. Nga vendi ku ishim, mund t'i shihnim forcat duke na u afruar. Kurre nuk kam degjuar as provuar te shtena me te renda se ate dite.
  Pastaj erdhen tanket dhe kembesoria dhe na rrethuan. Na rrethuan nga te kater anet dhe nuk patem gjase te iknim.
  Kembesoria ishte ajo qe na rrethoi dhe njesiti qe e kapi grupin tone perbehej prej 30 -40 ushtaresh paramilitare. Kishin shamia dhe fytyra te ngjyrosura. Kishin uniforma te gjelberta te larme. Ne krahun e djathte kishin shenjen e Sheshelit. Disa kishin shenje prej metali, te rrumbullaket me nje shqiponje te kaltert. Disa prej tyre kishin po ashtu shenja te rangut ne xhepat e gjoksit. Disa prej tyre kishin shirita te kalter, kuq dhe te verdhe ne supe. Shume kishin floke te gjata dhe mjekra.
  Disa prej tyre ishin pa shamia dhe pa shirita por me te njejtat uniforma. Kam degjuar nga te tjeret, se ne radhet e ketij grupi kishte edhe serbe lokale dhe rome si Ramadani, nga fshati Deshevc, dhe Nehadi. Ata tash jetojne ne Fushe Kosove. Me Ramadanin e kemi mbaruar shkollen fillore bashke. Une nuk e pashe por te tjeret i kishin njohur.

  Kur na kapen grupi i paramilitareve na urdheruan te ecnim te nje livadh ku na rrahen brutalisht dhe vazhdimisht per dy ore. Na zhveshen deri ne brez menjehere dhe na kontrolluan. Na i vodhen te gjitha sendet me vlere. Mua m'i vodhen 600DM dhe oren e dores. Na i vodhen edhe dokumentat personale. Serbet thjesht i hodhen ato.
  Na rreshtuan me fytyre nga toka dhe ata perdornin kondaket e pushkeve dhe copa druri per te na rrahur.
  Njeriu pergjegjes i njesitit paramilitar e urdheroi vozitesin e nje tanku ta niste motorin
  dhe te na shkilte. Ishim ne dy rreshta dhe tanku manovronte drejt nesh.
  Ne te njejten kohe, erdhen aeroplanet e NATO-s dhe qarkullonin mbi rajon. Te gjitha
  forcat serbe iken ne mal duke perfshire vozitesin e tankut.
  Aeroplanet e NATO-s qendruan ne ajer 10 minuta. Kur u larguan aeroplanet, ne na
  urdheruan te marshonim ne drejtim te Qirezit. Tanku shkoi ne drejtim te Shtutices.
  Duhej te marshonim me duar pas kokes. Derisa ecnim askush nuk na beri gje. Grupi yne prej 11 vetash u bashkua me nje grup tjeter njerezish qe i kishin kapur. Edhe ata i kishin kapur dhe ky grup i ri perbehej prej 55 individeve.
  Kur arritem te xhamia ne Qirez mund te shihja forca neper shtepi ne anen e djathte, 50 metra nga xhamia. Kishte trupa kudo, brenda dhe jashte shtepive. Pothuaj secila shtepi ishte okupuar nga ushtria. U befasova me numrin e madh te forcave.
  Arritem te xhamia ne oren 15:00 dhe ne ishim grupi i pare. Njeri ne grupin tone e kishte ende oren e dores me vete. 30 deri 40 ushtare erdhen nga shtepite dhe filluan te na rrahnin. Ata 15 ushtare qe na percollen te xhamia vazhduan per ne bazen e tyre, te tjeret na moren ne dore. Ishte i njejti lloj forcash paramilitare te xhamia si ato qe na kapen.
  Pastaj na rrahen me kondake; njerin prej nesh, Ismet Dvoranin, nga Tersteniku, e prene ne balle me thike. Ia bene kryqin serb ne balle. Ky keqtrajtim vazhdoi nje ore brenda oborrit te xhamise.
  Pastaj na detyruan te hynim brenda ne xhami dhe na numeruan. Edhe dy grupe shqiptaresh te zene u sollen ne xhami gjate asaj pasdreke.
  Ne oren 19:00 na numeruan perseri dhe gjithsej ishim 176 meshkuj ne xhami. Te gjithe ishim civile te pafajshem.
  Vendin e ruanin ushtaret dhe gjate nates nuk na trazuan. Nuk mundem te flinim.
  Xhamia ishte djegur qe ne ofensiven e pare serbe. Dyert kornizat e dritareve ishin
  djegur. (Xhamise i jane vene minat dhe eshte shkaterruar teresisht dy jave para terheqjes se tyre.)
  Te nesermen ne mengjes, me 30 prill 1999, kater xhipa ushtarake erdhen te xhamia. Tre me ngjyre te gjelbert te UJ-se dhe nje Landrover i bardhe. Na thane te dilnim nga xhamia dhe te ktheheshim me fytyre nga muri i xhamise. Derisa po dilnim nga xhamia, 4-5 ushtare nga xhipat qendronin te porta dhe na rrahnin rende derisa kalonim neper dere. Na qellonin me copa druri te rrethojes dhe te shkalleve brenda ne xhami.
  Na rreshtuan ne dy rreshta. Njeri rresht te muri dhe tjetri permbrapa me duar pas kokes. Oficeri ushtarak serb pergjegjes kishte floke te zeza dhe karakteristike per te ishte se kishte vetem nje dhemb ne nofullen e siperme. Ishte thatanak, 192 cm. i gjate, zeshkan, me sy te zi, nje shami e kuqe ia mbulonte koken. Kishte rang ne xhepin e gjoksit por nuk e di se 'rang.
  Ai tha se po e kerkonte njefare boshnjaku qe quhej Mirsad.

  Njeriu pergjegjes na tha te ktheheshim nga ai sepse e donte kete njeri te quajtur Mirsad. Mirsadi ishte ushtar i UQK-se dhe serbet e donin qe t'ia onin te gjalle Izet Begoviqit. Kur na tha te ktheheshim nga ai, ai e kishte nje fotografi ne dore. Ai nuk na e tregoi por vete e shikonte fotografine. Na shikoi ne fytyre 10 minuta. Pastaj m'u drejtua mua dhe tha, "Ti je ai, dhe ti nuk po pergjigjesh." Me kapu per flokesh (veshi) dhe me ndau nga te tjeret. Ia shpjegova, "Nuk jam ai qe po e kerkon. Une e kam shtepine atje." Ai tha, ti je ai, pse nuk po pergjigjesh. Tre ushtare filluan te me rrahin. Njeri me kondak dhe dy te tjeret me drunj nga rrethoja. Me rrahen kudo ne trup dhe une e humba vetedijen. Me kishin terhequr zvarre deri te qesmja dhe njeri prej tyre me kishte hudhur uje ne fytyre. Ne ate moment isha i kthyer nga rrethoja e metalit e xhamise. Ushtari ishte mbrapa meje dhe prisja te me vriste qdo moment. E pashe kur e nxori pistoleten dhe e ngriti. Ma vuri pistoleten ne qafe. Ai me tha se donte te me ekzekutonte, kurse une i thashe, "me ekzekuto". Pastaj ai tha, "Nuk dua te te ekzekutoj por dua te te mbys ngadale me dru sepse ti je ai". Pastaj e hoqi armen dhe shkoi te te tjeret. Se bashku filluan t'i rrahnin te tjeret. Pas kesaj i sollen shtate burra te tjere aty ku isha une. Pas pak tre kamione te vegjel ushtarake erdhen te xhamia.
  Grupi im u urdherua te futej ne kamionin e trete, do te thote, shtate burrat e tjere dhe
  une, Dy kamione ishin parkuar te druri i madh afer xhamise dhe i treti ishte parkuar aty ku eshte ura.

  I vune njerezit e tjere permbi ne dhe u beme rreth 20 veta ne kamion. Normalisht nje kamion i kesaj madhesie ze 8 veta. Tre njerez te forcave ishin ne kamion po ashtu dhe ata na i kishin drejtuar armet. I mbushen edhe dy kamionet e tjere me njerez dhe njeriu pergjegjes urdheroi qe te niseshin ne drejtim te Gllogocit.
  Kur arritem te vendi i quajtur Shavarina, te tre kamionet u ndalen ne rrugen kryesore te udhekryqi. Perpara tre kamioneve ishte nje xhip ushtarak, qe i printe autokolones. Kamioni i pare u zbraz dhe njerezit, rreth 27 sish, ndoshta 30, u rreshtuan ne tre rreshta. Secili rresht kishte dhjete veta.

  Dy rreshta afer gropes se minjeres dhe nje perpara dy rreshtave te tjere. Ishin me fytyre nga ushtaret. Tre ushtare me mitraloze te rende e mbulonin secilin rreth ne nje distance prej dhjete metrash. Ata tre njerez me arme i percollen kamionet qe nga Qirezi.
  Ne secilen ane dhe perpara rreshtave ishte nje grup prej 4-5 ushtaresh me arme automatike.
  Njeriu pergjegjes, ai me nje dhemb, i urdheroi tre njerezit me arme perpara njerezve te rreshtuar te hapnin zjarr. E degjova kur tha te beheshin gati per zjarr. Ai po ashtu beri me dore ne drejtim te rreshtave dhe tha "zjarr!" Te gjithe njerezit me arme hapen zjarr ne te njejten kohe dhe i pashe njerezit duke u rrezuar pertej bregut te gropes. Eshte shume veshtire t'i shohesh njerezit duke u rrezuar ashtu. U vrane me nga tre-kater te shtena te vetme. Jo me shperthim te shtenash. Njeriu pergjegjes urdheroi te hapej zjarr dhjete here. Per do urdher nga tre njerez rrezoheshin, nga nje prej secilit rresht. Grupet prej 4-5 ushtareve perpara dhe ne secilen ane te rreshtave nuk hapnin zjarr.
  I gjithe operacioni zgjati rreth dhjete minuta.
  Tre ushtaret nga kamioni yne nuk moren pjese ne vrasje por dy prej tyre, ne kabine dolen nga kamioni.
  Njeri nga ushtaret qe ishte me ne ne kamion ma kapi koken dhe ma drejtoi nga
  ekzekutimet dhe me detyroi te shikoja, me tha se kjo do te na gjente te gjitheve. Une isha larg rreth 100-120 metra.

  Fill pas plumbit te fundit, dhe kur i ekzekutuari i fundit u rrezua pertej stomit, nje xhip
  ushtarak erdhi nga drejtimi i Gllogocit. Voziti ne rrugen ku u bene ekzekutimet. Nje
  ushtarak u hodh nga xhipi dhe shkoi te njeriu pergjegjes per ekzekutimet dhe beri nje bisede me te qe zgjati rreth 20 minuta.Dy kamionet vazhduan per Gllogoc. Une isha ne te dytin.
  Me te arritur, njerezit nga kamioni i pare u urdheruan te hynin ne sallen e kinemase ne Gllogoc dhe njerezit nga kamioni yne u urdheruan te dilnin ne oborr te stacionit te policise.
  Na zbarkuan dhe ushtaret qe na percollen u larguan dhe policia na mori persiper. Pas nje ore te gjithe njerezit ne sallen e kinemase u derguan ne polici ne Prishtine. Vellai, Bexhet SALIHU, me ka treguar sepse ai ishte nder ta.
  Ne mbremje na futen ne ndertesen e kinemase. Para kesaj, na rrahen keq dhe gjate ne oborrin e stacionit te policise.

  Diten e dyte, nje njeri nga grupi yne u ekzekutua, Rrahman TOPILLA, nga Gllanasella. Nje paramilitar erdhi nga stacioni hekurudhor me nje shishe raki ne njeren dore dhe me armen e tij automatike ne doren tjeter. Ai i tha nje polici, "Ma gjej nje qe me takon mua." Polici i tha, "Zgjidhe cilin te duash." Paramilitari iu drejtua Rrahmanit dhe i tha, "ti". E mori Rrahmanin pese metra larg nesh dhe e vrau me kater te shtena njeshe. Rrahmani u qellua ne koke, ne sy. Kur u vra, ishte me kembe. Paramilitari perpara e pyeti per profesionin e tij. Rrahmani u pergjigj, "Kam punuar si mjeshter". Pas kesaj ai thjesht e vrau me kater plumba. Pasi qe paramilitari e vrau Rrahmanin, ai e mori shishen nga polici dhe u kthye ne stacionin e trenit. Qdo gje ndodhi para nesh. Ne te gjithe ishim te shtrire ne toke. Nuk ishim ne gjendje te qendronim ne kembe per shkak te keqtrajtimit te rende qe na e kishin bere. Polici tha, "te gjithe do te vriteni si ai". Paramilitari qe e vrau Rrahmanin ishte nje serb i vjeter, 50 vje, mesatarisht i ndertuar, dhe me gjatesi mesatare. Erdhi duke kenduar nga stacioni hekurudhar. Kishte uniforme paramilitaresh te gjelbert te larme.
  Brinjet i kisha te thyera dhe po ashtu gjunji dhe kembet me ishin enjtur pas keqtrajtimit.
  Diten tjeter na urdheruan te dilnim nga holli dhe te ktheheshim nga muri. Kur po qendronim ashtu, degjuam disa te shtena ne oborr pas shpines sone. Diku midis ores 10:00 dhe 11:00 nje polic erdhi dhe me kapi mua dhe Kadriun nga Shtutica.

  Na tha ta qitnim kufomen e nje njeriu te vrare nga oborri ne nje shtepi te djegur midis
  stacionit te policise dhe hollit te kinemase. Nuk e njoh njeriun e vrare.
  Gjate kohes sime ne stacion te policise nuk kishte police te cilet i njihja.
  Na mbajten gjashte dite ne stacionin e policise. Na rrahen do dite. Diten qe na kapen ne Verbovc, nuk kishim ngrene tete dite.

  Na moren ne pyetje diten e trete. Nje inspektor policie i quajtur Moma PILEVIQ, 45 vje, dhe nje polic tjeter ne rroba civile. Kete civilin e urdheronte Moma qe te fillonte te na rrihte. Ky polic me rrahu rreth 20 here me nje shkop policie neper kembe. Me pyetnin per UCK-ne, nese kisha mitraloz. Me akuzuan se kisha vrare ushtare serbe. Nuk me detyruan te nenshkruaja ndonje dokument dhe me intervistuan vetem nje here.

  Diten e shtate na moren tre kamione ushtarake. Nje kamion u ndal ne Krajkove dhe nje ne Poterk. Kamioni i trete, ku isha une, u ndal ne Vukovc. Na mbajten derisa nuk u terhoqen. Na detyronin te punonim per forcat serbe duke hapur istikame etj. Forcat te cilave duhej t'u sherbenim ishin rezerviste te UJ-se. Uniformat e tyre ishin njengjyreshe, te verdha te ndyta.

  Diten kur serbet e leshuan Kosoven, na sollen te shkolla ne Krajkove dhe serbet u larguan me tanke dhe gjithe pajisjen. Ne u nisem ne drejtim te shtepive tona dhe arritem ne Baks ne mbremje te njejten dite, me 15 apo 16 qershor 1999.
  Fjeta tri nete ne nje kiosk te vogel ne fshat. Familja ime ishte ende ne Vushtrri. Ende vuaj nga plaget dhe marr terapi te rregullt shkaku i ketyre plageve.

  Vazhdon................

 4. #4
  i/e regjistruar Maska e fattlumi
  Antarsuar
  03-01-2010
  Postime
  3,412
  Ja ngjarja se si kishte ndodhur

  Me date 30.04.1999 rreth ores 5 te mengjesit,forca te shumta ushtarake dhe policore serbe,i rrethuan dhe granatuan dhjetra fshatra te Drenasit dhe Skenderajt.Shqiptaret e ketyre fshatrave ne panik leshuan shtepite e tyre,duke kerkuar shpetimin e tyre ne malet dhe bjeshket perreth.Grate,femijet,pleqte dhe te semuret,ne pamundesi qe te largoheshin nga fshatrat u tubuan ne nje objekt te nje shkolle fillore,ose edhe disa nga ata ishin strehuar neper bodrumet e shtepive.Forcat serbe edhe keta shqiptare i debuan nga shtepite dhe vendi ku ishin strehuar,duke vazhduar ti kerkonin shqiptaret tjere neper male.Shume nga keta shqiptare ishin vrare ose plagosur,menjehere qe ishin zbuluar nga serbet.

  Disa qindra shqiptar te paarmatosur,meshkuj,femije,gra,te moshuar e te semure,ushtaret dhe policet serb i kishin mbledhur ne grupe neper shume lokacione,pastaj duke i rrahur e plaqkitur te gjitha gjesendet e vlefshme qe kishin me vete i kishin derguar ne fshatin irez-komuna e Skenderajt.

  Rreth 250 shqiptare te zene peng,shumica fshatare,nder ta 25 persona me te rinj se 18 vjec(te mitur),nga oret e hershme te mengjesit te po kesaj dite,ushtaret dhe policet serb i kishin grumbulluar tek xhamija e fshatit.Ata ishin rrahur ne menyre brutale dhe ishin tmerruar,iu ishin marre parate dhe gjerat e vlefshme.

  Ismet Prokshi (1.05.1964)nga fshati Verboc,komuna e Drenasit,i cili me heret ishte rrahur deri ne alivanosje nga serbet,serbet e kishin sjellur tek oborri i xhamise duke e terhequr zvarre prapa tankut.Nje kapiten i ushtrise serbe(i paidentifikuar),me te mberritur tek oborri i xhamise ne pranine e te gjitheve aty kishte zbrazur nja rafal prej 30 fishekesh ne shpinen e tij gjersa ai ishte i shtrire dhe i lidhur pas tankut.

  Ismet Dvorani,nga fshati Shtutice,komuna e Drenasit,ishte therur me thike nga nje pjestar i policise speciale serbe po ne ate vend.Polici me majen e thikes se tij kishte vizatuar ne trupin e Ismetit shenjen serbe te 4 S(CCCC),duke i detyruar te zenet tjere peng qe ta shikonin aktin e tij kriminal,dhe duke ju kercenuar te tjereve se e njejta gje po i pret edhe ata.

  Te nesermen,heret ne mengjes,me 1.05.1999,ne xhamine e fshatit hyne pjestaret e te ashtuquajturit "Djemte e Frenkit"(njesi paramilitare),nder ta edhe i nohuri si Carli,si udheheqes dhe komandues,Nikci dhe Gjuka si urdherkryes te urdherave te tij.Nje grup te shqiptareve,aty ka mesdita i ndane duke i ngarkuar ne kamione per ti derguar ne stacionin e policise ne Drenas.Ky grup i njerezve iu dorezua komandantit te policise ne Drenas Dragan Miricit dhe policeve te atij stacioni.

  Menjehere pas ndarjes dhe dergimit te ketij grupi ne stacionin policor ne Drenas,pjestaret e njesise speciale te policise serbe,nder ta Slavko,Gjura dhe NN(me nofken "Komandant"),rreth ores 14: 00 te dates 1 prill 99,i ndane rreth 90 shiptar te zene peng.Ne xhami mbeten rreth 110 shqiptare ne mesin e tyre edhe 25 te mitur.Pengjet(te burgosurit) shqiptare u ngarkuan ne 2 kamione.Njeri kamion kishte ngjyre si te mjeteve ushtarake serbe,dhe tjetri kamion ishte kamion civil me ngjyre te verdhe.Te burgosurit shqiptare permes rrugeve lokale u derguan ne Drenas.

  Ne kamionin e pare ishin te ngarkuar 44 pengje shiptare.Rreth orers 14:30 kamioni u ndalua tek vendi i quajtur "Te Shavarinat".Ne kete vend te burgosurit shqiptar i zbriten nga kamioni dhe u detyruan te afrohen afer nje gremine aty afer.Gremina ishte rezultat i mihjeve qe bente Ferronikeli.Shavarina ndodhej ne fshatin Cikatove e vjeter.Nen urdherat e PJP oficerit te quajtur "Komandir" te burgosurit shqiptar u detyruan te afrohen buze gremines,dhe pernjehere me te shtena te panderprera rafalesh nga policet serb u vrane 43 shqiptare.Te shtenat zgjaten deri sa policet serb u siguruan se kishin vrare te gjithe shqiptaret.Nga te shtenat kishte shpetuar vetem Behar Topilla,i cili kishte rene ne grope i pari pasi kishin filluar te shtenat.Pas nje kohe te shkurter alivanosje Behari ishte kthjellur dhe kishte ikur nga grumbulli i te vrareve shqiptar.

  Ne kamionin e dyte me ngjyre te verdhe,pas nje rruge prej 10 kilometrash kishte arritur tek Shavarinat.Ketu te burgosurit shqiptar kishin pare se si policet nga nje distance prej 10 metrash,shtinin panderprere me arme drejt shqiptareve qe ishin buze gropes,dhe shihnin se si binin trupat e pa jete te shqiptareve ne grope.Derisa vazhdonte ky tmerr policet tjere u thonin se e njejta do ju ndodh edhe juve.Megjithate,ky grup nuk u pushkatua aty,por u dergua ne stacionin e policise,duke ju bashkangjitur shqiptareve tjere qe ishin derguar me heret.

  Grupit te shqiptareve qe mbaheshin ne stacionin e policise ne Drenas me daten 3.05.1999 ju bashkangjiten edhe 14 shqiptare te zene peng nga serbet.Keta ishin nga familja Veliqi,fshati Polluzhe.Me kete date ne stacionin policor ne Drenas gjindeshin gjithsej 76 shqiptar te zene peng dhe te burgosur.Po te njejten dite komandanti policor i stacionit Miriq,bashke me policet tjere i dorezuan te 76 shqiptaret pjestareve te policise ushtarake te ushtrise serbe,te rrahur dhe maltertuar brutalisht.Shqiptaret u moren nga majori i quajtur "PUZI",kapiteni Angjelkoviq dhe oficereve tjere te brigades se "Divizionit te mbrojtjes kunderajrore 105 mm,dhe njesive tjera te armates serbe qe ne ate kohe ishin te stacionuara ne fshatin Poterk,Vukoc dhe Krajkove.Pjestaret e ushtrise serbe i detyruan te 76 shqiptaret e zene peng qe per cdo dite te hapin istikame dhe pune tjera qe u nevojiteshin ushtrise serbe.

  Me daten 13.05.1999 ,pjestaret e ushtrise serbe,nga 76 shqiptaret e zene i zgjodhen 13 shqiptare dhe i derguan me kamion tek vendi i quajtur "Shavarinat" ne fshatin Cikatove e Vjeter.Shqiptaret ishin derguar atje qe ti mblidhnin trupat e pajete te shqiptareve tjere qe ishin pushkatuar me heret nga ushtria serbe dhe paramilitaret.Pasi kishin kryer punen edhe keta 13 shqiptaret tjere ishin vrare nga
  serbet ne vendin e njejte.

  Ne pasditen e vonshme te dates 1.05.1999,policet e njesise speciale serbe bashke me ushtaret serb nga grupi prej 110 shqiptareve qe mbaheshin peng ne xhamine e Cirezit,70 nga ata i ngarkuan ne dy kamion per ti derguar tek vendi i pushkatimit qe tashme dihet si "Te Shavarinat".Nder keta ishte edhe Xhafer Veliu te cilin e ndan nga djali 13 vjecar Shyqrija.Ne xhami kishin mbetur edhe 25 meshkuj te mitur,nen 18 vjec.Xhaferi duke hypur ne kamion i fundit kishte degjuar nje polic duke i thene nje ushtari serb me nofken "bosanac" me fjalet:" Beni cfare te doni me keta femije sepse ne me nuk kthehemi me kamion".
  Kamionet para xhamise kishin mberritur ne te njejten kohe.Ne kamionin me ngjyre ushtarake ishin futur 40 persona,gjersa ne kamionin e verdhe civil ishin futur 30 persona,nder ta edhe Xhafer Veliu.
  Tek Shavarinat,ne vendin ku po te njejten dite,disa ore me heret ishin vrare 43 dhe nje ishte plagosur rende,policet dhe ushtaret ndalen kamionet duke i zbritur te 70 shqiptaret per ti pushkatuar.Te gjithe i vrane pothuajse ne menyren e njejte sikurse grupin me heret,perveqese tashme i pushkatonin nga 10 veta.Kur u erdhi radha 10 vetave te fundit duke u afruar tek gremina(gropa) 2 nga keta 10 ia arriten qe te ikin duke hedhur ne grope.Keta ishin Bajram Shabani nga fshati Dashec dhe Xhafer Veliu nga fshati Polac.

  Te gjithe 25 femijet qe kishin mbetur ne xhami,me vone asgje nuk dihej per fatin e tyre.Fati i tyre u mor vesh vetem pas perfundimit te luftes.Ne korrik te 99-es pergjate zhvarrosjes se te vrareve te gropat te Shavarinat u gjeten edhe trupat e 17 femijeve.Deri me sot jane gjetur trupat e 24 femijeve.

  Nga te gjithe shqiptaret e vrare ate dite vetem 3 kishin arritur te shpetonin,Behar Topilla,Xhafer Veliu nga fshati Polac dhe Bajram Shabani nga fshati Dashec.
  Ende mbesin te zhdukur 6 persona.

  Me 30 prill 1999 ne kete xhami mbaheshin mbi 170 shqiptare te zene peng.Diten e neserme tragjike,me 1.05.1999 ne dy grupe ishin derkuar afer 130 shqiptare tek vendi i minieres "Te Shavarinat"dhe ishin pushkatuar.


  P.S.Nje pjese e te dhenave jane marre nga Fondi per te drejten humanitare.
  Pergaditur nga Fattlumi.
  Ndryshuar pr her t fundit nga fattlumi : 14-03-2012 m 14:23

 5. #5
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  17-12-2010
  Vendndodhja
  ne boten e udirave
  Postime
  3,776
  Pergezime Fatlum! Disa nga keto ngjarjet i kam te degjuara po keshtu te dokumentuara jane dy here me trishtuese!
  Do te ishte mire te kishte nje ekran te madh ne qender te Prishtines e keto ngjarjet bashke me foto e xhirime te ekspozoheshin cdo dite para shqiptareve e sidomos para njerzve qe kane pergjegjesi per ardhmerine e Kosoves. Sepse kemi fillu te harrojme.

  "Historia qe harrohet perseritet!"
  AUTOCHTHONOUS

 6. #6
  i/e regjistruar Maska e fattlumi
  Antarsuar
  03-01-2010
  Postime
  3,412
  Pershendetje Anite.
  Si duket ne shqiptaret vuajme nga sindromi i harreses.Vetem kur u emerua Ljubisa Dikovic tash sevoni si i pari i armates serbe,na vienndermend keto krime.E keqja edhe me e madhe eshte se shqiptaret nuk ishin ata qe i zbuluan duart e gjakosura te Dikovicit,por dokumentet me larte te nenshkruara nga ky jane te zbuluara nga Natasha Kandiq.Ne dokumente shihen qartenenshkrimet e Ljubisa Dikoviqit qe ishte pergjegjes i brigades qe ishte e pozicionuar ne fshatrat ku edhe ka ndodhur kjo masaker.
  Kjo teme me se shumti le ti dedikohet BE-se per hyrjen e krimineleve si ky ne radhet e bashkimit evropian.Evropa ju thote,mire se vini kriminel te djeshem ne gjirin e familjeve te medha evropiane.

 7. #7
  i/e regjistruar Maska e fattlumi
  Antarsuar
  03-01-2010
  Postime
  3,412
  Te 99 shqiptaret e identifikuar deri me tash,ne mesin e tyre edhe 24 femijet e moshes nen 18 vjecare.

  1) Bekim (Murat) Bajraktari (01.09.1970), 2) Arben (Murat) Bajraktari (23.01.1975), 3) Shpend (Ali) Bajraktari (01.05.1971), 4) Xhevdet (Agush) Qorri (10.11.1975), 5) Shpend (Agush) Qorri (24.09.1978), te pestit nga Drenasi,

  6) Shyqri (Xhafer) Veliu (05.03.1986), 7) Hamit (Isuf) Xhani (17.05.1939), 8.) Arton (Hamit) Xhani (1980), 9) Tefik (Hamit) Xhani (1966), 10) Qazim (Isuf) Xani (1945), 11) Veton (Qazim) Xani (1980), te gjashtit nga fshati Polac;

  12) Nebih (Ali) Salihu (06.06.1982), 13) Ferat (Tahir) Osmani (1928), 14) Driton (Rrustem) Halili (13.04.1977), 15) Ahmet (Sinan) Musliu (05.02.1981), 16) Mustaf (Zeqir) Kahrimani (28.04.1984), 17) Tahir (Liman) Tahiri (03.01.1936), te gjashtit nga fshati Baks,

  18) Sokol (Adem) Krasniqi (13.10.1955), 19) Kushtrim (Sokol) Krasniqi (28.04.1984), 20) Halit (Brahim) Maloku (15.04.1946), 21) Nazmi (Tafil) Maloku (19.09.1953), 22) Sabit (Brahim) Maloku (05.06.1950), 23) Deli (Hajdin) Nika (1937), 24) Ahmet Llugani (1964), 25) Hajzer (Isuf) Karaqica (27.07.1965), te tete te vraretnga fshati Glanaselle,

  26) Hysni (Alush) Morina (02.11.1976), 27) Izet (Rifat) Elshani (17.01.1974), nga fshati Gllobar,
  28) Shpend (Bajram) Cakiqi (05.10.1980), 29) Mehmet (Murat) Dvorani (25.03.1955), 30) Hysni (Idriz) Dvorani (10.08.1971), 31) Haki (Idriz) Dvorani (11.04.1980), 32) Veli (Idriz) Dvorani (05.01.1976), 33) Avni (Idriz) Dvorani (03.10.1974), 34) Hazir (Lah) Dvorani (01.07.1983), 35) Nuhi (Lah) Dvorani (15.07.1975), nga fshati Trestenik,

  36) Faton (Bajram) Shabani (06.06.1980), 37) Bexhet (Deli) Shabani (17.06.1972), 38) Naser (Deli) Shabani (01.10.1960), 39) Xhafer (Ali) Sinani (24.04.1951), nga fshati Dashec,
  40) Ramadan (Mehmet) Rexhepi (01.01.1935), 41) Shaban (Mehmet) Rexhepi (1939), 42) Bajram (Hysen) Aliu (19.03.1953), 43) Ilmi (Rrustem) Aliu (28.05.1947), 44) Burim (Ali) Aliu (1982), 45) Ruzdi (Ilmi) Aliu (1978), 46) Ali (Rrustem) Aliu (12.01.1950), 47) Avni (Alush) Smajli (25.08.1975), 48) Lulzim (Avdyl) Ferati (05.01.1978), nga fshati Qirez,

  49) Ismet (Haxhi) Prokshi (01.05.1964), 50) Gani (Smajl) Krelani (10.12.1965), 51) Ibush (Selman) Gashi (23.01.1982), 52) Rafet (Bajram) Rrukiqi (13.12.1983), 53) Betim (Beqir) Prokshi (05.09.1985), 54) Shpejtim (Rizah) Prokshi (15.10.1984), 55) Nexhmedin (Rrahim) Prokshi (20.11.1974), 56) Bekim (Tahir) Prokshi (17.05.1976), 57) Rizah (Ramiz) Prokshi (27.02.1955), 58) Xhafer (Avdyl) Gashi (21.07.1954), 59) Adem (Avdyl) Gashi (02.12.1946), nga fshati Verboc,
  60) Izet (Xhelil) Kastrati (22.06.1958), 61) Selman (Feriz) Istogu (17.02.1934), 62) Musa (Selman) Istogu (23.08.1955), 63) Zymer (Hashim) Veliqi (07.07.1955), 64) Agron (Qerim) Veliqi (18.10.1976), nga fshati Poluzh,

  65) Bahtir (Ramadan) Dervishi (15.01.1938), 66) Ekrem (Ramadan) Morina (15.10.1983), 67) Bajram (Latif) Morina (27.06.1958), nga fshati ikatov e Vjeter,

  68) Gani (Xheladin) Hajra (25.12.1946), 69) Qamil (Halil) Baliu (31.05.1969), 70) Hamit (Ilaz) Ademi (02.07.1980), 71) Ejup (Zymer) Ademi (10.07.1943), 72) Jetullah (Ilaz) Ademi (10.06.1984), 73) Xhevat (Selim) Ademi (09.11.1979), 74) Muharrem (Ali) Bilalli (15.03.1938), 75) Hetem (Ali) Bilalli (14.07.1948), 76) Bilall (Ali) Bilalli (07.10.1948), 77) Izet (Muharrem) Bilalli (28.12.1970), 78) Milaim (Hetem) Bilalli (01.12.1979), 79) Ramadan (Feriz) Ramadani (19.05.1943), 80) Feriz (Ramadan) Ramadani (11.04.1983), 81) Safet (Dalip) Sokoli (21.10.1983), 82) Bahri (Ragip) Sokoli (25.08.1981), 83) Fejz (Zeqir) Zeqiri (10.09.1983), 84) Sherif (Fejze) Zeqiri (20.01.1962), 85) Ilir (Rizah) Beqiri (22.09.1982), nga fshati Shtutice,

  86) Ilaz (Hisen) Avdyli (18.05.1943), 87) Islam (Hasan) Hasani (24.12.1952), 88) Shahin (Islam) Hasani (15.02.1976), 89) Tahir (Adem) Azemi (20.02.1940), 90) Rrahman (Shaban) Nura (02.05.1958), 91) Xhem (Ferat) Sejdiu (17.05.1965), 92) Ilir (Shaqir) Sejdiu (12.07.1981), nga fshati Likoshan,

  93) Faton (Miftar) Kiqina (29.09.1979), nga fshati Bajice,

  94) Sami (Sefedin) Shishani (16.04.1982), 95) Arton (Brahim) Shishani (16.06.1980), nga fshati Poklek i Ri,

  96) Afrim (Xhafer) Haziri (22.09.1978), nga fshati Krajmiroc,
  97) Hashim (Shaqir) Uka (02.09.1937), nga fshati Gradic,

  98) Jahir (Bajram) Sheqiri (26.06.1947), nga fshati Plluzhin,

  98) Muharrem (Sylejman) Rexhepi (04.10.1934),
  99) Ymer (Hasan) Ahmeti (17.05.1948), nga fshati Prelloc.

  Te gjashte shqiptaret qe ende mbesin te zhdukur qe nga data 1.05 1999 qe per here te fundit u pane Te Shavarinat:
  1) Nuredin (Avdullah) Dvorani (28.09.1982), 2) Ymer (Fazli) Dvorani (02.06.1957), nga fshati Trestenik, 3) Florin (Selman) Istogu (04.06.1963), nga fshati Poluzh, 4) Beqir (Ahmet) Sejdiu (01.02.1945), nga fshati Likoshan, 5) Selman (Jonuz) Sejdiu (01.02.1937), nga fshati Prelloc, 6) Rrahman (Haxhi) Topilla (25.10.1966), nga fshati Gllanasell.

  vazhdon............

 8. #8
  he he hee... Maska e halla mine
  Antarsuar
  05-01-2011
  Vendndodhja
  broj
  Postime
  1,466
  Fatlum..
  A e din a ka reagu kush ne Kosove(perpos KMDLNJ) per kete rast, emerimin e Dikoviqit?
  A ka reagu Vetevendosja ne ndonje menyre(prej tjereve as qe pres)? Nese VV-ja deshiron te jete serioze nuk mund te leshoje nje rast si ky, me nje gur ja zen kryet qeveris dhe evropes qe bashkpunojne me nje shtet qe e udheheqin kriminel te dokumentuar. Gjithashtu duhet te kete nje seksion te veqante qe mirret me hulumtimin, zbardhjen dhe publikimin e ketyre rasteve.
  Asnj kompromis, kurr asnjher.. deri n'apokalips!

 9. #9
  i/e regjistruar Maska e fattlumi
  Antarsuar
  03-01-2010
  Postime
  3,412
  Ngjarja ne fshatin Verboc

  Ne oret e hershme te mengjesit te dates 30.04.1999 forcat ushtarake dhe policore serbe rrethuan fshatin dhe filluan me granatimin e shtepive.Mbi 6000 banore shqiptare te fshatit ne panik dhe frike leshuan shtepite duke u strehuar ne malet perreth.Pastaj forcat serbe hyn ne fshat duke djegur tere fshatin dhe shtepite.Forcat serbe vazhduan ne kerkim te shqiptareve dhe tere diten kerkuan neper malet perreth.Ata qe u gjeten nga serbet menjehere edhe u pushkatuan.Qe te mund ti zbulonin dhe ti gjenin,serbet dogjen edhe malin ne menyre qe te dilnin shqiptaret ku ishin strehuar.Grate dhe femijet i ndane nga meshkujt duke i derguar ne Drenas ne grupe te medha,pastaj neper kolona u perndjeken per ne Maqedoni.Gjate ketij aksioni serbet vrane 92 shqiptare te fshatit Verboc me rrethine.  Ngjarja ne fshatin Baks-komuna e Skenderaj


  Ne oret e hershme te mengjesit te dates 30.04.1999,pjestaret e forcave ushtarake dhe policore serbe rrethuan fshatin Dashec te komunes se Skenderajt.Grate,femijet,pleqte dhe te semuret duke i ikur qyqarllekut te ushtrise serbe gjeten strehim ne afersi te maleve afer fshatit Verboc,e mepastaj edhe perreth fshatit Shtutice.Ne nje kanal aty afer ishin strehuar edhe 38 civil shqiptar,shumica nga fshati Dashec.Pas nje momenti ne afersi prej 40 metra ku ishin keta erdhi nje tank dhe nje kamion serb.Nga kamioni zbriten nje grup ushtaresh duke bertitur "Ti vrasim terroristet",dhe me rafale te panderprera shtine ne grupin e shqiptareve.Te mbijetuarit nga ky sulm,mepastaj u rrahen,u plaqkiten,dhe nen friken e armeve u debuan ne drejtim te fshatit Baks.Ne fshatin Baks,grupi i ushtareve qe u printe Milija(mbiemri i panjohur),me urdherin e tij menjehere i pushkatuan 8 shqiptare.Me daten 03.05.1999 keta u varrosen nga bashkefshataret e tyre ne vendin e ekzekutimit.

  Nderkaq ne fshatin Cirez po njesitet e njejta pasi kishin ndaluar nje grup femrash te cilat ishin dhunuar sistematikisht me dite te tera nga ushtaret e Dikovicit dhe paramilitareve tjere,ishin vrare dhe pastaj ishin hedhur ne puse.

  Fotot vetem per persona 18+

  http://i932.photobucket.com/albums/a...%20truth/1.jpg
  http://i932.photobucket.com/albums/a...%20truth/2.jpg
  http://i932.photobucket.com/albums/a...untitled-1.jpg

 10. #10
  i/e regjistruar Maska e fattlumi
  Antarsuar
  03-01-2010
  Postime
  3,412
  Citim Postuar m par nga halla mine Lexo Postimin
  Fatlum..
  A e din a ka reagu kush ne Kosove(perpos KMDLNJ) per kete rast, emerimin e Dikoviqit?
  A ka reagu Vetevendosja ne ndonje menyre(prej tjereve as qe pres)? Nese VV-ja deshiron te jete serioze nuk mund te leshoje nje rast si ky, me nje gur ja zen kryet qeveris dhe evropes qe bashkpunojne me nje shtet qe e udheheqin kriminel te dokumentuar. Gjithashtu duhet te kete nje seksion te veqante qe mirret me hulumtimin, zbardhjen dhe publikimin e ketyre rasteve.
  Ne Kosove ngjarja per emerimin e Dikoviqit ne krye te ushtrise serbe gati sa kaloi pa u bere zhurme e madhe.Vetem nje dite mediat shqiptare te Kosoves pasqyruan dhe kundershtuan zgjedhjen e tij si te parin e ushtrise serbe.Me e zeshmja kunder ketij gradimi ishte Natasha Kandiq per ti bindur te gjithe se Dikoviqi i ka duart e perlyera me gjak shqiptaresh.
  Edhe te tri dokumentet me larte ku shihet zona e pergjegjesise se Dikoviqit pergjate luftes ne Kosove poashtu edhe masakrat e kryera po ne ate kohe si dhe nenshkrimet e tij ne dokumentet konfidenciale te UJ-se tregojne se Serbia ende mbron dhe do vazhdoj ti mbroje ata qe vrane shqiptare.Si ky Dikoviqi jane me qindra ne Serbi,sigurisht me grada me te ulta.

 11. #11
  i/e regjistruar Maska e fattlumi
  Antarsuar
  03-01-2010
  Postime
  3,412
  Ushtrin dhe policin serbe e kontrollojn t “dshmuarit” n Kosov
  Beograd, 31 gusht - Jasht rregullave demokratike q kontrolli i forcs t’i lihet opozits, Partia Prparimtare e presidentit serb Tomisllav Nikoliq, si m e madhja n Kshillin pr mbrojtjen dhe sigurin e Serbis, ka prfshir edhe gjeneralin e kompromituar Momir Stojanoviq, dikur kryeshef i Agjencis Ushtarake t Siguris.

  Stojanoviq, operativist n Kosov gjat viteve ‘90, n debatet parlamentare menjher sht prezantuar si kundrshtar i ndryshimeve t 5 tetorit n Serbi dhe aksionit “Sabla” (Shpata) gjat arrestimeve pr przierje n atentatin kundr kryeministrit Zoran Gjingjiq, transmeton QIK-u shkrimin e gazets “Blic”.

  Sipas gazets, kshilli, puna e t cilit sht q parlamenti merret me ushtrin dhe policin, t zbatoj kontrollin demokratik t institucioneve t cilat nuk jan reformuar sa duhet pr shkak t kundrshtimit t shrbimeve t siguris dhe shtresimeve t errta nga e kaluara, plotsisht sht n duart e partive qeverisse.

  N mesin e katr antarve t Kshillit nga Partia Prparimtare sht edhe Milovan Drecun, gazetar i dikurshm i RTS, cili n fund t viteve ‘80 dhe 90 sht dalluar me “raporte patriotike” pr separatizmin n Kosov, pohon gazeta.

  Gjenerali i pensionuar Stojanoviq n krye t Agjencis ushtarake t siguris ka trashguar mentorin e tij Aca Tomiq, i cili ndenji nj muaj e gjysm n burg gjat aksionit “Sabla”, ndrsa mbeti n krye t shrbimit githnj derisa n nj intervist nuk zbuloi sesi sipunt serb ishin infiltruar n t gjitha organizatat e Kosovs t cilat kishin pr qllim “krijimin e Shqipris s madhe:”.

  “Aspiratat separatiste t shqiptarve dhe muslimanve n Sanxhak deri m sot kan mbetur nj nga preokupimet kryesore publike t gjeneralit Stojanoviq.

  Gjat debatit n parlament m 26 korrik me rastin e debatit pr ekspozen e mandatarit, Stojanoviq dnoi aksionin “Sabla” dhe “ndryshimet e 5 tetorit”,duke thn se “pr t gjitha t kqijat n kt vend fajtore jan ndryshimet e 5 tetorit dhe ata q kan ardhur mbi dallgt e ndryshimeve t 5 tetorit”.

  Koha.net

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •