Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 12
 1. #1
  Perjashtuar Maska e Kosovar.Pr
  Anėtarėsuar
  11-01-2012
  Postime
  512

  Elita Shqiptare e Kosoves ne Ish-Jugosllavi

  Antare te nderuar pe hapi ket teme nen Fusnote, Pa paragjykuar per mir apo keqe per te berat apo te pa berat per te kqijat apo te mirat e Elites Udh?heqse Shqiptare gjat kohes se egzistences se Ish-Jugosllavis, thjesht te mesojme diqka nga e kaluara e Shqiptarve ne Ish-Jugosllavi mbi figurat dhe Eliten Shqiptare gjate kesaj periudhe.


  Mendoje se ka shum njerze kureshtare te mesojne diqka nga kjo periudhe e cila me apo pa dashjen ton esht pjes e Historis sone mbi 50.vjeqare.

  Ajo qka me shyne te hape ket tem esht fakti se une para disa muajshe mesova se ne Ish-Jugosllavi kishte nej President Shqiptare.

 2. #2
  Perjashtuar Maska e Kosovar.Pr
  Anėtarėsuar
  11-01-2012
  Postime
  512
  Sinan Hasani

  Vendlindja. Kosove

  Funksioni. President i Jugosllavis ,periudha (15 May 1986 – 15 May 1987)
  Funksioni. Kryetare i komitetit te Komunistve te Jugosllavis (15 May 1982 – 15 June 1983)


  Presidenti i Ish-Jugosllavis Sinan Hasani
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Kosovar.Pr : 05-03-2012 mė 12:32

 3. #3
  Perjashtuar Maska e Kosovar.Pr
  Anėtarėsuar
  11-01-2012
  Postime
  512
  Fadil Hoxha

  Vendlindja, Kosove

  Funksioni. ZV.President i Jugosllavis periudha ( 1978–1979 )
  Funksioni. President i Kosoves (11 July 1945 – 20 February 1953)
  Funksioni. Kryeminister i Kosoves (1945–1963)


  ZV.President i Jugosllavis Fadil Hoxha
 4. #4
  Perjashtuar Maska e Kosovar.Pr
  Anėtarėsuar
  11-01-2012
  Postime
  512
  Veli Deva

  Vendlindja. Kosove

  Funksioni. Sekretar i PK per Kosove dy mandate ( 1965. do 28. juna 1971.)
  Funksioni. Antar i Presidence se Jugosllavis e shum funksione tjera


  Veli Deva

 5. #5
  Perjashtuar Maska e Kosovar.Pr
  Anėtarėsuar
  11-01-2012
  Postime
  512
  Ali Shukriu

  Vendlindja.Kosove

  Funksioni. President i Kosoves periudha ( 1981 - 1982)
  Funksioni. Kryeminister i Kosoves (1963 – May 1967 )
  Funksioni. Antar i Komitetit te PKJ

  Ali Shukriu 6. #6
  i/e regjistruar Maska e Akuamarini
  Anėtarėsuar
  19-02-2015
  Postime
  1,812

  Pėr: Elita Shqiptare e Kosoves ne Ish-Jugosllavi
  Kush ishte Mahmut Bakalli? -- Klan Kosova
  Mahmut Bakalli politikan Kosovar, lindi nė Gjakovė mė 19 janar 1936 dhe vdiq nė Prishtinė mė 14 prill 2006.
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Akuamarini : 19-10-2019 mė 08:17

 7. #7
  i/e regjistruar Maska e Akuamarini
  Anėtarėsuar
  19-02-2015
  Postime
  1,812

  Pėr: Elita Shqiptare e Kosoves ne Ish-Jugosllavi

  Azem Vllasi


  Azem Vllasi
  Azem Vllasi lindi mė 23 dhjetor 1948 nė Rubovc, Kamenicė ėshtė njė jurist, analist dhe politikan nga Kosova i cili nė vitet e 1980-ta ishte kryetar i Krahines Autonome tė Kosovės (1985-1988), dhe funksionar i lartė nė kohėn e Jugosllavisė.

  Nė nėntor tė vitit 1988 ai u shkarkua nga detyra e kryetarit te Krahines Autonome te Kosoves dhe udhėheqėsit shqiptar, bashkė me nėnkryetaren e tij Kaqusha Jasharin. Inskenimi i krizės sė atėhershme nė Kosovė u bė nga Slobodan Milosheviq dhe tragjedia e morri rrugėn e vet. Azem Vllasi akuzohet nga Millosheviqi dhe garniturat politike nga Beogradi se kinse po udhėheq grevėn e minatorėve nė "Stari Tėrrg" dhe mu pėr atė u shkarkua nga detyra. Kjo nxiti demonstrata tė mėdha nė Prishtinė pasi nė Kosovė u zgjodh kryetar i partisė Rrahman Morina, vegėl e Beogradit. Ne mars te vitit 1989 Vllasi burgoset se bashku me udheheqesit e minieres ne Stari Tergut dhe akuzohen pėr veprimtari "kunder-revolucionare" dhe "anti-Jugosllave." Pastaj erdhen grevat dhe mė nė fund Kosovės iu tėrhoq statusi i autonomisė me rrembimin e kushtetutes Jugosllave te vitit 1974. Pas presionit te madh nga institucionet nderkombetare Vllasi lirohet ne maj te vitit 1990 dhe mer perfundim procesi politik kunder tij. Ne vitin 1991 Vllasi botoi librin "Mjėshtėrit e Erresires" ne gjuhen Shqipe dhe Kroate (majstori Mraka).

  Azem Vllasi sot (2005) punon si jurist dhe analist politik, ishte keshilltar politik i Ish-Kryeministrit te Kosoves Bajram Kosumi.Ai tani(2012)punon edhe si keshilltar i qeveris se Republikes se Kosoves ne bisedime me shtetin Serb.

  Avokati Azem Vllasi u plagos me armė zjarri nė Mars tė kėtij viti (2017), personi qė tentoi ta vret avokatin Vllasi ėshtė Murat Jashari i cili pranon se tentoi ta vret Azem Vllasin por ai ka pohuar se nė listė kishte edhe presidentin e vendit Hashim Thaēi, kryeparlamentarin Kadri Veseli dhe “Nismės”, Fatmir Limaj.
  Fotografitė e Bashkėngjitura Fotografitė e Bashkėngjitura  

 8. #8
  Pasioni pėr shkencėn Maska e KILI MERTURI
  Anėtarėsuar
  23-01-2008
  Vendndodhja
  evropė
  Postime
  1,838

  Pėr: Elita Shqiptare e Kosoves ne Ish-Jugosllavi

  Kėta nuk ka qenė as qė do te jenė ndonjėher elitė.

  Kta kanė qen poltikan shumė kontraverz, dhe antishqiptarė!

  EØshtė turp qė kėto figur tė quhet me termin elitė!!!

  Kili MERTURI
  SHQIPĖRIA ETNIKE ĖSHTĖ GJAKU IM QĖ NUK FALET!
  Nė dreq tė mallkuar tė gjithė antishqiptarėt dhe tradhtarėt e kombit!

 9. #9
  Pasioni pėr shkencėn Maska e KILI MERTURI
  Anėtarėsuar
  23-01-2008
  Vendndodhja
  evropė
  Postime
  1,838

  Pėr: Elita Shqiptare e Kosoves ne Ish-Jugosllavi

  Mbrėm nuk pata kohė qė tė shkruaj pak mė gjat nė lidhje me kØtė temė.

  Sė pari duhet ditur qė Kosova dhe trojet e tjera Etnike Shqiptare ishin tė okupuara nga sllavėt serb, malazias dhe bullgar (qė quajn veten rrejshėm maqedon!).

  Nė kėtė periudh qė referoheni ju , hapisi i kėsaj teme, kėto figura ishin servil tė sistemit okupues sllavo-komunist!
  Kush tė ka treguar ty pėr kėto figura, nuk e di, por nėse tė ka thėnė se kta ishin elita, atėher ky ėshtė ose gabim trashanik, ose ka qenėdhe ėshtė njė antishqiptarė.

  Nėse dėshiron tė mėsosh pėr eliten shqiptare nė <kosovė pėr atė periudhė, disa nga figurat kryesore janė:
  Rexhep Qosja, Ali Hadri, Anton Cetta, Ukshin Hoti e tė tjerė.

  Mundėsisht, ndrroje titullin sepse ėshtė shumė provokues dhe kundėrshqiptarė!

  Kili Merturi
  SHQIPĖRIA ETNIKE ĖSHTĖ GJAKU IM QĖ NUK FALET!
  Nė dreq tė mallkuar tė gjithė antishqiptarėt dhe tradhtarėt e kombit!

 10. #10
  Pasioni pėr shkencėn Maska e KILI MERTURI
  Anėtarėsuar
  23-01-2008
  Vendndodhja
  evropė
  Postime
  1,838

  Pėr: Elita Shqiptare e Kosoves ne Ish-Jugosllavi

  Natyrisht edhe Adem Demaqi dhe Idriz Ajeti.
  Ka dhe tė tjerė.

  Kili Merturi
  SHQIPĖRIA ETNIKE ĖSHTĖ GJAKU IM QĖ NUK FALET!
  Nė dreq tė mallkuar tė gjithė antishqiptarėt dhe tradhtarėt e kombit!

 11. #11
  i/e regjistruar Maska e Akuamarini
  Anėtarėsuar
  19-02-2015
  Postime
  1,812

  Pėr: Elita Shqiptare e Kosoves ne Ish-Jugosllavi

  Ilaz Kurteshi
  Ilaz Kurteshi (1927-2016), aktivist dhe luftėtar i Luftės sė Dytė Botėrore, shqiptar nga Kosova.

  Kurteshi, mė 7 maj 1969 u emėrua nė postin e Kryetarit tė Kuvendit tė Krahinės Socialiste Autonome tė Kosovės, pas shkarkimit tė Fadil Hoxhės. Nė kėtė post, si mė i larti i deri mė atėhershėm nė Kosovė, qėndroi pėr katėr vite, deri nė mars tė vitit 1974, kur u krijua Kryesia e Krahinės Socialiste Autonome tė Kosovės, e nė krye tė sė cilės u emėrua Xhavid Nimani.[1]

  Pas njė sėmundjeje tė rėndė dhe tė gjatė, ndėrroi jetė nė datė 13 shkurt tė vitit 2016.[2]
  Ndėrron jetė Ilaz Kurteshi, njė nga hartuesit e Kushtetutės sė vitit 1974

  Pas njė sėmundjeje tė rėndė dhe tė gjatė sot (e shtunė, 13 shkurt 2016) nė Prishtinė ka ndėrruar jetė Ilaz Kurteshi, ka njoftuar familja e tij.

  Ilaz Kurteshi ka lindur nė vitin 1927. Ka qenė njė nga personalitetet mė tė njohura nė kohėn kur Kosova ishte autonomi nė pėrbėrje tė ish-federatės Jugosllave. Ishte njė nga hartuesit e Kushtetutės sė vitit 1974, me tė cilėn Kosova pėr tė parėn herė nė historinė e saj ėshtė njohur si territor dhe entitet i veēantė politik me elemente tė theksuara tė sovranitetit. Sidomos mbahet nė mend kontributi i tij vendimtar nė themelimin e Radio-Televizionit tė Prishtinės, Bibliotekės Universitare, Akademisė sė Shkencave tė Kosovės dhe Institutit Albanologjik.

  Ka qenė bartės i shumė posteve mė tė larta nė Kosovė dhe nė federatėn Jugosllave. Ishte kryetari i parė dhe i vetėm i Kuvendit tė Jugosllavisė nga radhėt e shqiptarėve.

  Me vendimin e presidentit tė ndjerė Ibrahim Rugova, ka qenė anėtar i delegacionit tė Kosovės, e cila nė prag tė bombardimeve tė NATO-sė ka nėnshkruar nė Paris Marrėveshjen e Rrambujes.

  Varrimi i tė ndjerit do tė mbahet tė dielėn, nė 14 shkurt 2016, nė fshatin e tij tė lindjes Lubinje e Poshtme (Prizren), nė ora 14.30.
  Fotografitė e Bashkėngjitura Fotografitė e Bashkėngjitura   

 12. #12
  i/e regjistruar Maska e Akuamarini
  Anėtarėsuar
  19-02-2015
  Postime
  1,812

  Pėr: Elita Shqiptare e Kosoves ne Ish-Jugosllavi

  Rexhai Surroi


  REXHAI SURROI
  Rexhai Surroi ishte politikan dhe zyrtar i lartė i diplomacisė sė ish-RSF Jugosllavisė, gjithashtu ishte ambasador i Jugosllavisė nė Spanjė dhe njė numėr tė vendeve Latino Amerikane.

  Rexhai Surroi ėshtė autor i disa librave dhe i ati i publicistit tė njohur kosovar, Veton Surroi, dhe aktivistes Flaka Surroi.

  Rexhai Surroi vdiq nė njė incident qė pėrshkruhej si aksident trafiku derisa ishte ambasador nė Spanjė, por dyshohet se mund tė ketė qenė vrasje me motive politike.

  Shpėrblimi vjetor Rexhai Surroi pėr gazetari dhe letėrsi ėshtė themeluar nga Grupi Koha duke filluar nga viti 2008.
  Fotografitė e Bashkėngjitura Fotografitė e Bashkėngjitura  
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Akuamarini : 27-11-2019 mė 14:40

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •