Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 3
 1. #1

  Neil Harbisson - Njeriu qe degjon ngjyrat

  Neil Harbisson ka lindur ne 1982 dhe eshte artist kibernetik, muzikant dhe interpretues me origjine nga Katalanja, por qe jeton ne Angli. Ai eshte i njohur me se shumti si "njeriu qe degjon ngjyrat". Qe kur lindi Harbison vuante nga akromatopsia, semundje qe i kufizon atij te shoh ngjyrat. Ai e shikon boten vetem ne ngjyrat, bardh e zi dhe nuancat midis tyre. Ne moshen gjashtembedhjete vjeēare ai filloi studimin e arteve te bukura ne Institutin Alexandre Satorras, ku iu lejua te perdorte vetem ngjyrat bardh, gri dhe te zeze per punimet e tij. Te gjitha krijimet e asaj kohe jane ne keto ngjyra. Ne 2002 ai shkoi ne Angli per te studiuar kompozicion ne ne Kolegjin e Arteve Dartington. Aty ai u njoh me zbulimet e fundit te Adam Montandonit ne fushen e kibernetikes, veēanerisht per ndjesine e shqisave. Adam Montandoni dizenjoi nje aparature qe vendoset ne koke dhe ka formen e nje syri, syrikibernetik, aparat i cili rregjistron ngjyrat dhe i trasmeton duke i konvertuar ne formen e tingujve. Harbisoni punoi me perkushtim qe te dallonte ngjyrat duke degjuar frekuencat e ndryshme te tingujve. Pas permisimeve qe iu ben aparatures, ai mund te degjoj/shikoj deri ne 360 nuanca ngjyrash. Se fundmi ai po punon te dalloj nepermjet tingujve, infra te kuqe (ngjyre qe normalisht syri i njeriut nuk e shikon) dhe ultraviolet (qe eshte e demshme per lekuren e njeriut)

  ARTI

  Perpara se Harbison te kishte syrinkibernetik, veprat e tij ishin te gjitha bardh e zi. Tani ai e shikon boten me nje game te gjere ngjyrash, qe i ka mundesuar te paraqesi punimet e tij me ngjyra te ndezura ne shume panaire.
  Kjo aparature i lejon Harbisonit jo vetem "te shoh" boten me ngjyra, por edhe te gjithe tingujt qe degjon perreth t'i "perkthej" ne ngjyra. "Color Scores" eshte nje seri pikturash ku ai ka transformuar ne ngjyra, 100 notat e para te pjeseve te njohura muzikore.

  permbledhur nga
  http://www.bbc.co.uk/news/magazine-16681630
  http://www.wix.com/eyeborg/neil-harbisson
  Fotografitė e Bashkėngjitura Fotografitė e Bashkėngjitura  
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga shigjeta : 18-02-2012 mė 02:12
  Mos shkruaj gjė kur je me nerva, sepse, ndėrsa plaga e gjuhės ėshtė mė e keqe se e shpatės, mendo ē’ka mund tė jetė ajo e pendės

 2. #2
  Neil Harbisson ka qene fokus i shume programeve dhe artikujve ne media. Nje prej tyre, me poshte
  Si aparatura "perkthen" ngjyrat ne tinguj
  Fotografitė e Bashkėngjitura Fotografitė e Bashkėngjitura  
  Mos shkruaj gjė kur je me nerva, sepse, ndėrsa plaga e gjuhės ėshtė mė e keqe se e shpatės, mendo ē’ka mund tė jetė ajo e pendės

 3. #3
  Perjashtuar
  Anėtarėsuar
  03-10-2010
  Postime
  6,667
  Kur e lexova titullin dola ne dy perfundime.
  1. Ose eshte sheruar e mund ti dalloje ngjyrat (genjen)
  2. Ose fale nje vegle qe leshon frekuenci te ndryshem per cdo ngjyre te ndryshme

  Tema do ishte me e sakte sikur aparati te vihej ne titull.

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •