Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 2
 1. #1
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  14-02-2012
  Postime
  2

  Pershendetje!

  Ckemi forumi!
  Une jam nje antar i ri ne kete forum dhe shpresoj tia kaloj mire sebashku!
  Arsyea pse po iu shkruja eshte se tani une jam ne vit te fundit gjimnaz dhe kam perpara provimet e Matures. Ne programet orientuese na eshte dhene lista me veprat e mundshme qe mund te bien ne provim dhe ato jan rreth dyzet. Duke llogaritur qe duhet te pergatitem edhe per provimet e tjera koha nuk eshte e mjaftueshme. Do t'iu lutesha qe nqs i keni lexuar veprat qe une do publikoj me poshte, i keni lexuar te me beni nje permbledhje te vepres per ca ben fjale dhe ndonje detaj tjeter. Faleminderit!

  Poezi
  Epi i Gilgameshit, Homeri “Iliada”, Populli “Kėngė tė epikės legjendare shqiptare”, N. Frashėri
  “Lulet e verės”, De Rada “Kėngėt e Milosaos”, Bajron “Cajld Harold”, N. Frashėri” Histori e
  Skėnderbeut”, Fishta “Mrizi i zanave”, Pushkin “Eugen Onjegin”, Poradeci “Lirika”, Migjeni
  “Vargjet e lira”, Camaj “Palimpsest”, I. Kadare “Ca pika shiu ranė mbi qelq”, Uitman “Fije
  bari”, Bodler “Lulet e sė keqes”.
  Prozė
  Servantes “Don Kishoti”, Barleti “Historia e Skėnderbeut”, Hygo “Katedralja e Parisit”, Pashko
  Vasa “Bardha e Temalit”, Balzak “Evgjeni Grande”, “Xha Gorio”, P. Marko “Qyteti i fundit”,
  Kadare “Kėshtjella”/“Gjenerali i ushtrisė sė vdekur”, K. Trebeshina “Kėnga shqiptare”, Kamy “I
  huaji”, Markes “100 vjet vetmi”, E. Koliqi “Vepra”, Camaj “Karpa”, Kasem Trebeshina “Odin
  Mondvalsen”.
  Dramė
  Eskili “Prometeu”, Shekspir “Romeo dhe Zhuljeta”, Shekspir “Nata e dymbėdhjetė”, Molier
  “Mizantropi”, Shekspir “Mbreti Lir”/ “Makbeth”/ “Hamleti”, Ibsen “Shtėpi kukulle”/”Armiku i
  popullit”, Ēajupi “14 vjeē dhėndėr”, Fishta “Jerina ose mbretėresha e luleve”, Miler “Pamje nga
  Ura”, E. Haxhiademi ”Abeli”, Noli “Izraelitė dhe filistinė ”, A. Pashku “Drama”.

 2. #2
  i/e regjistruar Maska e Tipiku
  Anėtarėsuar
  08-08-2005
  Postime
  3,950
  Mirserdhe midis nesh Kalofsh Kendshem ktu.

  Stjerner er dom som lyser i Mųrke

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •