Close
Faqja 2 prej 7 FillimFillim 1234 ... FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 21 deri 40 prej 123
  1. #21
    i/e regjistruar Maska e Etna Etna
    Anėtarėsuar
    22-06-2011
    Postime
    2,265
    Citim Postuar mė parė nga Elome Lexo Postimin
    Ah, flm shum te gjith! Jeni shum te sjellshem. Dhe pse kam pak frik te bej gabim, me dukeni si nje grup qe do t'me mbeshtesni


    Kam marre interesimin pak nga pak, ne fillim vetem per shkak se muziken. Me vone per shkak se shqip eshte nje gjuhe shume e vecante (ju e dini), dhe shume pak njerez (qe nuk jan shqiptare) e din gjuhen


    Nuk kuptoj "mor aman", a mund t'ma tregon? : ) flm


    S'kam ide cka nenkuptojn daku dhe jaho, tregoma te lutem!


    Cfare nenkupton "Cte"? S'kam degjuar per te me pare..
    Meqe ra fjala, ndoshta do studioj ne NY! : )
    Mos ke origjine shqiptare ti ?
    Daku -jaho jane tip shprehje miqesore "shoku "
    "Cte " shkurtim i fjale "Cfare te "
    I like it when you smile, but I love it when I'm the reason. :)

  2. #22
    I larguar Maska e Enkeleu
    Anėtarėsuar
    07-12-2005
    Vendndodhja
    Prane detit i pa lare, prane drites i pa pare, prane sofres i pa ngrene, prane dijes i pa nxene...
    Postime
    4,298
    Citim Postuar mė parė nga Elome Lexo Postimin
    Ah, flm shum te gjith! Jeni shum te sjellshem. Dhe pse kam pak frik te bej gabim, me dukeni si nje grup qe do t'me mbeshtesni


    Kam marre interesimin pak nga pak, ne fillim vetem per shkak se muziken. Me vone per shkak se shqip eshte nje gjuhe shume e vecante (ju e dini), dhe shume pak njerez (qe nuk jan shqiptare) e din gjuhen


    Nuk kuptoj "mor aman", a mund t'ma tregon? flm


    S'kam ide cka nenkuptojn daku dhe jaho, tregoma te lutem!


    Cfare nenkupton "Cte"? S'kam degjuar per te me pare..
    Meqe ra fjala, ndoshta do studioj ne NY!
    Mirė se erdhe ne F.SH. Elone . Håper du trives her
    "Cte" qė nė fakt shkruhet "Ētė" nė norsk i thonė "Hva".
    I lumtur ėshtė ai qė nuk shpreson nė asgjė, sepse nuk zhgėnjehet asnjėherė...!

  3. #23
    E di i di me di te di? Maska e Elome
    Anėtarėsuar
    30-01-2012
    Vendndodhja
    Stavanger/Bergen, Norvegji
    Postime
    39

    Thumbs up

    Falemnderit te dyve per pergjigjet!

    Citim Postuar mė parė nga Etna Etna Lexo Postimin
    Mos ke origjine shqiptare ti ?
    Daku -jaho jane tip shprehje miqesore "shoku "
    "Cte " shkurtim i fjale "Cfare te "
    Hehe, jo Etna, s'kam asnje pike gjak shqiptar ne gjakun tim, vetem pak ne shpirt..

    Citim Postuar mė parė nga Enkeleu Lexo Postimin
    Mirė se erdhe ne F.SH. Elone . Håper du trives her
    "Cte" qė nė fakt shkruhet "Ētė" nė norsk i thonė "Hva".
    Ētė?! Flet ti norvegjisht? Ka jetuar ne Norvegji?

  4. #24
    I larguar Maska e Enkeleu
    Anėtarėsuar
    07-12-2005
    Vendndodhja
    Prane detit i pa lare, prane drites i pa pare, prane sofres i pa ngrene, prane dijes i pa nxene...
    Postime
    4,298
    Citim Postuar mė parė nga Elome Lexo Postimin
    Falemnderit te dyve per pergjigjet!


    Hehe, jo Etna, s'kam asnje pike gjak shqiptar ne gjakun tim, vetem pak ne shpirt..


    Ētė?! Flet ti norvegjisht? Ka jetuar ne Norvegji?
    Po Elone , Jeg snakker litt norsk!
    I lumtur ėshtė ai qė nuk shpreson nė asgjė, sepse nuk zhgėnjehet asnjėherė...!

  5. #25
    E di i di me di te di? Maska e Elome
    Anėtarėsuar
    30-01-2012
    Vendndodhja
    Stavanger/Bergen, Norvegji
    Postime
    39
    Citim Postuar mė parė nga Enkeleu Lexo Postimin
    Po Elone , Jeg snakker litt norsk!
    Du snakker jo perfekt norsk!
    Per sa vjet? Ke jetuar ne Oslo atehere?

  6. #26
    Mirė se erdhe Elome.
    Mė vjen mirė qė njė norvegjez dėshiron ta mėsojė gjuhėn shqipe.
    Njė sqarim pėr atė (Cte ):
    faktikisht drejt shkruhet Ē'.

    Kėtu kemi dy fjalė tė bashkuara:
    Ajo Ē' ėshte njė pėremėr pyetės dhe ėshtė gati i barabartė, d.m.th nė vend tė tij mund tė pėrdorėn pėrmera tė tjerė pyetės: ēfarė, ēka.

    Ajo ėshtė njė trejtė e shkrutėr e pėrmemrit vetor ( ty - tė )dhe bashkėrisht shkruhen Ē'tė

    Nė rastin kur njė forumist tė pyeti "cte lidh ty me Shqiperinė" ( duhej tė ishte: Ē'tė lidh ty me Shqipėrinė), kishte kėtė kuptim
    Ē' (ēka, ēfarė ) lidh ( ty ) me Shqipėrinė?

    Po mė shkrove nė privat, unė tė jap e-mail adresėn time dhe sipas mundėsive do tė pėrpiqem tė tė ndihmoj.

    Sukses, mik i dashur!

    Adem Gashi, Danimarkė
    Ndryshuar pėr herė tė fundit nga projekti21_dk : 01-02-2012 mė 18:26
    "Projekti 21" nuk i bėn reklamė vetes, afirmon tė tjerėt!

  7. #27
    ღ Ƴℓℓėʓ ღ Maska e RiGerta
    Anėtarėsuar
    01-11-2010
    Vendndodhja
    Perendim
    Postime
    946
    Citim Postuar mė parė nga Elome Lexo Postimin
    Flm .
    E kam mesuar rreth 3 vite, dhe fillova pothuajse rastesisht. Kam nje liber mesimi, por kam mesuar edhe me shume neper muzike (dhe televizion); takimin time e pare me gjuhen shqip ishte Festivali i Kenges. Pra, kam mesuar disa gje aty-ketu
    Fillimisht ju pershendes. Nje gje me beri pershtypje. Reth tre vite qe mesoni shqip dhe e flitni me bukur se disa qe kane mesuar qysh ne shkolle te pare dhe e kane gjuhe nene dhe kjo me ben skeptike kur thua qe je norvegjez. Gjuha shqipe eshte gjuhe shume e rende edhe per ne qe e dime ta flasim e jo me per nje te huaj qe e meson vetem 3 vite. Kerkoj ndjese per injorancen time por une nuk besoj qe ti je Norvegjez. Ndoshta nenshtetas i atij shteti vec nuk ma mbush syrin kjo qe lexoj me ate qe thoni ju. Mbeteni i pershendetur
    Ndryshuar pėr herė tė fundit nga RiGerta : 01-02-2012 mė 18:27
    Mɛ мιяɛ тɛ ʝɛм иɛ ɛяяɛƨιяɛ ɛ тɛ и∂ʝɛʝ αяσмɛи ɛ ∂яιтɛƨ, ƨɛƨα тɛ ʝɛм иɛ ∂яιтɛ ɛ тɛ мσƨ ɛ ƨнσн ғαяɛ✿⊱╮

  8. #28
    I larguar Maska e Enkeleu
    Anėtarėsuar
    07-12-2005
    Vendndodhja
    Prane detit i pa lare, prane drites i pa pare, prane sofres i pa ngrene, prane dijes i pa nxene...
    Postime
    4,298
    Citim Postuar mė parė nga Elome Lexo Postimin
    Du snakker jo perfekt norsk!
    Per sa vjet? Ke jetuar ne Oslo atehere?
    Takk for komplimentet , du snakker ågso perfekt albansk
    'Unė jetoj ende nė Norvegji por jo nė Oslo.
    I lumtur ėshtė ai qė nuk shpreson nė asgjė, sepse nuk zhgėnjehet asnjėherė...!

  9. #29
    i/e regjistruar Maska e mia@
    Anėtarėsuar
    11-01-2008
    Vendndodhja
    Twilight Zone...
    Postime
    10,676
    Mire se na erdhe por s'ma mbush mendjen qe e ke mesuar shqipen vetem per tre vite. Ti e shkruan me mire se trecereku i atyre qe e kane shqipen gjuhen e nenes ketu ne forum.. Ti thua gjuha shqipe eshte e vecante. Eshte e vertete kjo, por te huajve ne pergjithesi as u bie mendja qe ekziston shqipja e jo me tu duket e vecante. Pervese ndonje gjuhetari.
    Per amerikanet p.sh cdo gjuhe tjeter pervec Anglishtes eshte njesoj. I vetmi komb qe s'duan t'ja dine te mesojne nje gjuhe te huaj. Dhe ato fjale qe dine i kane mesuar nga kontakti i perditshem qe mund te kene me njerez nga kombesi te ndryshme..

    Gjithsesi qofsh Shqiptar apo qofsh Norvegjez mire se erdhe.


    Edhe Norvegjishtja mesa kam degjuar eshte goxha e veshtire per te mesuar apo jo?
    Feelings change - memories don't.

  10. #30
    i/e regjistruar Maska e stern
    Anėtarėsuar
    09-10-2008
    Postime
    5,034
    sa te dyshimta jeni moj gra
    kur thot robi qe sesht Shqipetar por i pelqen te mesoj Shqip Besojini pak
    sjan gjith njerezit mashtrusa
    pastaj cfare leverdie duhet te kete ky qe mos te thote te verteten?

    nejse cuno ne nje vend ka te drejte mia@
    ti e shkruan shume me mire Shqipen se disa ketu, me mire se mua po e po
    bravo te qofte Elom
    "Man sieht nur mit dem Herzen gut. Das Wesentliche ist für das Auge unsichtbar."


  11. #31
    i/e regjistruar Maska e hot_prinz
    Anėtarėsuar
    29-05-2007
    Vendndodhja
    Frankfurt
    Postime
    9,878
    Elome mire se erdhe,
    ti qenke nje gjeni i rralle.

    Shkronjat -e dhe -a, tek fjalite e lehta,
    i ndrysho rastesisht apo me ndonje shabllon?
    tempus fugit, amor manet in aeternum corde

  12. #32
    E di i di me di te di? Maska e Elome
    Anėtarėsuar
    30-01-2012
    Vendndodhja
    Stavanger/Bergen, Norvegji
    Postime
    39
    Ju falenderoj edhe nje here! Ne fakt, e degjova per gjuhen shqip per here te pare ne 2008 (nuk e dija me pare se eshte nje gjuhe...); kam pershtypjen qe njerezit ne pergjithesi nuk dine shume per gjuhet.
    Jam "shumė standard", dhe ketu ne forum shkruaj pak e lehte, zgjedh gjithmone fjali me i lehte per te thene dicka

    Citim Postuar mė parė nga mia@ Lexo Postimin
    Edhe Norvegjishtja mesa kam degjuar eshte goxha e veshtire per te mesuar apo jo?
    Shqip eshte me e veshtire se norvegjisht, por nuk e di.. Gramatika norvegjisht eshte shume e lehte, kemi "pothuajse vetem" emerore, foljet kane vetem disa menyre/forme (p.sh. 5, kurse shqip 50 :P). Por dialektet jane shume e veshtire, edhe gjinite e emrat. Shpresoj se me kupton

    Citim Postuar mė parė nga hot_prinz Lexo Postimin
    Shkronjat -e dhe -a, tek fjalite e lehta,
    i ndrysho rastesisht apo me ndonje shabllon?
    A mund t'mi japesh disa shembuj, te lutem?

  13. #33
    bubbly
    Anėtarėsuar
    05-05-2003
    Vendndodhja
    USA
    Postime
    13,657
    Elome cut the crap! Sa Jane shtu keto psikopatet kohet e fundit ketu?! lol
    Music to my heart that's what you are, a song that goes on and on.....

  14. #34
    fossa dei leoni Maska e prenceedi
    Anėtarėsuar
    07-11-2008
    Postime
    2,120
    Citim Postuar mė parė nga Elome Lexo Postimin
    Ju falenderoj edhe nje here! Ne fakt, e degjova per gjuhen shqipe per here te pare ne 2008 (nuk e dija me pare se eshte nje gjuhe...); kam pershtypjen qe njerezit ne pergjithesi nuk dine shume per gjuhet.
    Jam "shumė standard", dhe ketu ne forum shkruaj pak e lehte, zgjedh gjithmone fjali me i lehte per te thene dicka


    Shqip eshte me e veshtire se norvegjisht, por nuk e di....... Gramatika norvegjisht eshte shume e lehte, kemi "pothuajse vetem" emerore, foljet kane vetem disa menyre/forme (p.sh. 5, kurse shqip 50 :P). Por dialektet jane shume e veshtire, edhe gjinite e emrat. Shpresoj se me kupton


    A mund t'mi japesh disa shembuj, te lutem?
    Me duket se hot-prinz ka te drejte ne ate qe shkruan
    Eshte me te vertete shume e perparuar dija juaj per shqipen aq sa eshte shume e veshtire per te qene e vertete.
    Po mar si shembull kete qe kam cituar.
    Germat me ngjyre blu i keni shtuar per te na dhene te kuptojme qe nuk e dini mire shqipen (mendimi im ky dhe qofsha i gabuar)
    Kam lexuar te gjitha postomet tuaja dhe ajo qe me ben te dyshoj se ju jeni shqiptar dhe jo nje shqiptar qe ka bere 8 klase shkolle por te pakten gjimnazin dhe kete me nota te mira, eshte se vendosni te gjitha shenjat e pikesimit me mire se kushdo ketu ne forum.Bile pikat ne fund te fjalise [COLOR="rgb(0, 100, 0)"]..[/COLOR] i vendos me mire edhe se Brari qe i ka aq qejf.Nuk besoj se norvegjishtja eshte kaq shume e ngjashme me shqipen qe tju ndihmoje sadopak.
    Dmth ju vendosni kllapat thonjzat apostrofin etj. me mire se te gjithe ne.
    Nese jam une i gabuar kam burrerine tju kerkoj falje..........nese ke hyre per te tallur b.ythen atehere u takon moderatorve te vendosin me temen.
    Ndryshuar pėr herė tė fundit nga prenceedi : 02-02-2012 mė 12:28

  15. #35
    2010 Triplete Maska e oliinter
    Anėtarėsuar
    14-11-2004
    Postime
    2,806
    Citim Postuar mė parė nga toni54 Lexo Postimin
    mire se ke ardhe e uroj te kalosh bukur ketu.....ti bukur shkruan nuk ka lidhje kjo ka qe jetojm ketu e bjem gabime jo ti .....uroj te kalosh bukur....
    ti po qe e shkruan gjuhen shqipe standarte!!!

    Mirese erdhe dhe kalofsh sa me bukur ne forumin tone.
    vari leshte

  16. #36
    i/e regjistruar Maska e mia@
    Anėtarėsuar
    11-01-2008
    Vendndodhja
    Twilight Zone...
    Postime
    10,676
    Per tre vjet e shumta per mendimin tim, do mesosh vetem fjale te perditshme kur je ne kontakt te vazhdueshem me to dhe te formosh fjali te thjeshta jo te perbera. Edhe keto jo te sakta plotesisht gramatikisht apo te lidhura drejt ne fjali. Eshte njesoj sic themi per Anglishten. Nese do te mesosh Anglisht duhet te mos mendosh si ne shqip. Nuk besoj se shqipja dhe norvegjishtja kane te njejten menyre te shkruari dhe ndyshojne vetem fjalet.
    Feelings change - memories don't.

  17. #37
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    16-04-2009
    Vendndodhja
    Tiran.
    Postime
    14
    Elome Gzohemi Qe Ke Deshir Te Mesosh Gjuhen Shqipe,Dhe Te Uroj Suksese Ta MesoSh Sa Me Shpejt!!!
    Ndryshuar pėr herė tė fundit nga RrebeL : 02-02-2012 mė 14:28 Arsyeja: Arsye Emigrimi

  18. #38
    forumista

    mbani mend per ate te "huajin" qe don'te te mesonte shqip
    qe dyshuam ne, ai dinte me pak shqip

    Me Elome sikur e besoni me shume ju


    une per vete nuk e besoj, por vari k
    We never really grow up, we only learn how to act in public.

  19. #39
    E di i di me di te di? Maska e Elome
    Anėtarėsuar
    30-01-2012
    Vendndodhja
    Stavanger/Bergen, Norvegji
    Postime
    39
    Citim Postuar mė parė nga prenceedi Lexo Postimin
    Dmth ju vendosni kllapat thonjzat apostrofin etj. me mire se te gjithe ne.
    Nese jam une i gabuar kam burrerine tju kerkoj falje..........nese ke hyre per te tallur b.ythen atehere u takon moderatorve te vendosin me temen.
    Flm per shembujte. E premtoj se nuk tallem me asnjeri! Nuk prish pune fare, por jua tregoj verteten. Ne fakt, jam student i gjuhes (linguistics, jo vetem NJE gjuhe), dhe per mua eshte me shume rendesi te shkruaj e sakte, edhe t'i perdor shjenjat e duhur. Per apostrofet (si "t'i", apo jo?): e kam mesuar shqipen hap pas hapi (ne fillim "te shkruaj", atehere "i shkruaj", atehere t'i shkruaj), dhe ne cdo liber mesimi per shqipen ta mesosh kjo gje. Ne fakt, shenjat e pikesimit te tjetra ne shqip jane si ne norvegjisht

    stern ke te drejte, s'kam asnje leverdie qe mos te thote te verteten, jam ketu te mesoj me shume shqip! E di standarden, por une shkruaj si nje fjalor :P. Nuk kuptoj shume as nga dialektet, apo kur njerez flasin shqip (shpeshhere), sepse flasin saaaaa shpejte! Meqe ra fjala, perdor fjalor per disa fjale, por jo per gramatiken (e kam memorizuar). Nuk di cte te them... Shpresoj se me besoni

  20. #40
    Citim Postuar mė parė nga Elome Lexo Postimin
    Flm per shembujte. E premtoj se nuk tallem me asnjeri! Nuk prish pune fare, por jua tregoj verteten. Ne fakt, jam student i gjuhes (linguistics, jo vetem NJE gjuhe), dhe per mua eshte me shume rendesi te shkruaj e sakte, edhe t'i perdor shjenjat e duhur. Per apostrofet (si "t'i", apo jo?): e kam mesuar shqipen hap pas hapi (ne fillim "te shkruaj", atehere "i shkruaj", atehere t'i shkruaj), dhe ne cdo liber mesimi per shqipen ta mesosh kjo gje. Ne fakt, shenjat e pikesimit te tjetra ne shqip jane si ne norvegjisht

    stern ke te drejte, s'kam asnje leverdie qe mos te thote te verteten, jam ketu te mesoj me shume shqip! E di standarden, por une shkruaj si nje fjalor :P. Nuk kuptoj shume as nga dialektet, apo kur njerez flasin shqip (shpeshhere), sepse flasin saaaaa shpejte! Meqe ra fjala, perdor fjalor per disa fjale, por jo per gramatiken (e kam memorizuar). Nuk di cte te them... Shpresoj se me besoni
    skype and video chat now


    i want to see/hear for myself

    degjova, degjova thuaj lol
    We never really grow up, we only learn how to act in public.

Faqja 2 prej 7 FillimFillim 1234 ... FunditFundit

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
  • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
  • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
  • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
  •