Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 13
 1. #1
  Erga omnes Maska e fisniku-student
  Anėtarėsuar
  11-10-2006
  Vendndodhja
  Nėn hijen e Diellit
  Postime
  4,408

  Simptomat (shenjat) e Sihrit!

  Simptomet e pėrmledhura tė cilat aludojnė nė prekjen e xhinėve, syrit apo tė sihrit, nė mėnyrė mė tė detalizuar.


  Shenjat e syrit te keq dhe magjise zakonisht kane shume gjera te perbashketa mirepo ndryshojne ne shume siptoma. Ne po i tregojme ne mynyre te pergjithshme.


  Simptomet e xhinit(mess):

  1. Dridhje nė trup ose disa pjesėve tė trupit

  2. Lėvizje tė muskujve jonatyrore

  3. Mospėrqėndrim

  4. Moskoncetrim

  5. Ikje ose neveritje pėr kryerjen e namazit

  6. Urrejtje pėr lexim tė Kur’anit

  7.Vėshtirsim gjatė ndėgjimit tė ezanit

  8. Bėrja e gjynaheve

  9. Ngushtim nė gjoks

  10. Ndjenja e mėrzisė nė shumicėn e kohės

  11. Mpierje tė disa pjesėve tė trupit

  12. Nxehtėsi nė trup,ose ftohje

  13. Shpuarje nė pjesėt e trupit

  14. Vėshtirsi nė tė ecur

  15. Dhimbje nė fund tė shpinės

  16. Dhimbje nė pjesė tė ndryshme tė trupit ndonjiher paraqiten ndonjiher humbin

  17. Dhimbje kėmbe

  18. Dhimbje nė shputat e kėmbėve

  19. Dhimbje tė kokės tė vazhdueshme nėpėr gjithė kokėn

  20. Vėshtėrsi nė frymėmarje

  21. Shtypja e lartė

  22. Shkėlqim nė sy

  23. Imolisur

  24. Ndėgjim i zėrave tė pakuptueshėm

  25. Ndjenja qė po pėrcillesh dhe kontrollohesh

  26. Ndjenja qe po tė thėret dikush dhe kur shikon ska asgjė

  27. Endra tė trishtueshme tė cfarė do lloji,veqanėrisht qen ose gjarpėrij apo maca

  28. Dėshirė tejmase pėr mardhėnie

  29. Ndjehet se ėshtė dyfytyrėsh nė fe

  30. Humbja e shpresės nė mėshirėn e All llahut

  31. Njolla me ngjyrė tė kaltėr nė trup

  32. Nxehtėsi nė trup tėrė ditėn

  33 Urrejtje pėr tu pastruar me ujė tė ftohtė

  34.Dyshim nė cdo send

  35.Sillje andej kėndej

  36. Bredhje

  37. i hutuar

  38. Harresa e tepėrt

  39. Urrejtja pėr tė punuar

  40. Urrejtje e tė qėndruarit me njerėz

  41. Rrahje e shpejtė e zemrės e papritur(befasisht)

  42. Qarje pa shkak

  43. Hidhėrim i shpejtė dhe kriza nervore.

  >>>
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga fisniku-student : 26-12-2011 mė 06:30
  "Idea ėshtė Kėshilltari mė i mirė i Veprės"

 2. #2
  Erga omnes Maska e fisniku-student
  Anėtarėsuar
  11-10-2006
  Vendndodhja
  Nėn hijen e Diellit
  Postime
  4,408
  Simptomet e syrit dhe xhelozisė


  1.Ndryshimi i gjendjes nė tė keq e mė keq

  2.Keqsimii shėndetit shpejtė

  3.Paraqitja e sėmundjeve tė ndryshme tė rezikshme

  4.Nėfund tė kokės ndjen shtypje dhe rėndim

  5.Shytpje mbi vetulla

  6.Shtypje nė supe (shpatulla)

  7.Dobėsim shumė i madhė nė trup

  8.Plogėshti e jashtėzakonshme

  9.Marrje frymė me vėshtirėsi dhe rėnkim dhe kjo nė shumicėn e kohės

  10.Durimi i pakėt dhe humbja e shpresės

  11.Dėshprim i madh

  12.Rėnie shpirtėrore

  13.Humbja e besimit nė vetvete

  14.Harresa

  15.Humbja nė tregti

  16.Mossukses nė mėsime apo nė punė

  17.Shkurorėzim apo mossukses nė martesė

  18.Hapja e gojės gjatė dėgjimit tė Kur’anit posaqėrisht gjatė dėgjimit tė kaptinės el-Felek dhe En-Nas

  19.Djegje tė syve

  20.Rrjedhja e lotėve pa shkak

  21.Nxehtėsia e trupit

  22.Rėndim nė tėrė trupin veqanėrisht nė mėngjes

  23.lėvizje e qėrpikėve mė shumė se normalja

  24.Gogėsim

  25.Pagjumėsi

  26.Sinusėt

  27.Urrejtja e qėndrimit nė shtėpi dhe dėshira pėr tė dalur jashtė

  28.Urrejtja per te qendruar ne shtepi dhe deshira per per te dalur jasht

  29.Sėmundje tė ndryshme qė nga mjekėt vijnė rezultatet e mira

  30.Nxjerja e kelbit shumė nga fyti

  31.Vesvese(pėshpėritje) tė shumta

  32.Nė disa raste cmendurie apo iluzione tė kota

  33.Dėshira pėr tė fjetje

  34.Tė fikėt i lehtė

  35.Tėrhiqet sikur ai cili zgjohet nga gjumi

  36.Dhimbje barku tė mėdha

  37.Kruarje e trupit

  38.ritja e inpulsit apo rrahjet e zemrės

  39.Mos pasja oreks pėr ushqim

  40.Rėndim nė fund tė shpinės apo nė shpatulla

  41.Shtrėngim nė gjoks dhe dhe dėshira pėr tė qajtur nga shtrengimi i gjoksit

  42.Tė qeshurit e pakėt

  43.Dhe mendim se jeta ėshtė nxier

  44.Dhe nė disa raste dėshiron tė vdes

  45.Vėshtirėsi nė tė ecur

  46.Pamundėsi pėr tė kryer punė tė rėnda

  47.Ka mundėsi qė nuk mund tė kryen asnjė punė nga plogėshtia.

  "Idea ėshtė Kėshilltari mė i mirė i Veprės"

 3. #3
  Erga omnes Maska e fisniku-student
  Anėtarėsuar
  11-10-2006
  Vendndodhja
  Nėn hijen e Diellit
  Postime
  4,408
  Simptomet e magjisė

  1.Nxjerja e njė ere tė keqe nga goja

  2.Dhimbje tė forta nė bark

  3.Lėvizje tė cuditshme nė bark

  4.Gazra tė shumta nė bark

  5.I vjen pėr tė vjellė nė shumicen e rasteve

  6.Humbja e oreksit pėr ushqim

  7.Nxierje tė fytyrės dhe zverdhje

  8.Rėndim dhe plogėshti nė tėrė trupin

  9.Dobėsimi i shikimit

  10.Vėshtirėsi nė frymėmarje i pėrngjanė sėmundjes sė Asmės

  11.Problem tė rėnda

  12.Mos sukses nė martesė dhe prishja e fejesės

  13.Urrejtja e bashkėshortes apo e kundėrta nėse ėshtė i martuar

  14.Impotenca (pafuqia nė mardhėnie seksuale)

  15.Urrejtja e bashkėshortes apo e kundėrta kur takohen

  16.Pamundėsia e lindjes

  17.Rėzim

  18.Enjte dhe nuk gjen tek mjekėt ilaq pėr kėtė

  19.Ikja nga shoqėria

  20.Ndryshime tė befasishme pa shkak

  21.Mjegullim i syve

  22.Paraqitja e pejve tė lidhura para syve

  23.Fryerja e barkut

  24.Djegje stomaku


  Nuk ėshtė kushtė qė tė mblidhen tė gjitha simptomet pėr tė aluduar se personi ėshtė i sėmurė,por shumicėn e tyre,dhe nuk ėshtė kusht se nėse dikush posedon dicka nga kėto simptome tė jetė i sėmurė nga xhinėt,msyshi,xhelozia apo sihri.


  Vėrejtje !!!

  Kėta simptome janė tė njohura pas studimit tė cėshtjes dhe kėrkimit,dhe nuk ka argumente nga
  Kur’ani dhe Sunneti,pėr kėtė ka qė janė qėlluar dhe ka qė janė gabime,si cdo fjalė e njeriut.
  "Idea ėshtė Kėshilltari mė i mirė i Veprės"

 4. #4
  Erga omnes Maska e fisniku-student
  Anėtarėsuar
  11-10-2006
  Vendndodhja
  Nėn hijen e Diellit
  Postime
  4,408
  E dobishme:


  Disa fjalė tė dijetarėve rreth vėrtetėsisė sė hyrjes sė xhinit nė trupin e njeriut.

  Ka thėnė Abdullah ibn Ahmed ibn Hanbel:

  thashė babit tim,disa prej njerėzve po pretendojnė se xhini nuk mund tė hyn nė trupin e njeriut?u pėrgjigj Ahmed ibn Hanbeli::

  Biri im,ata gėnjejnė,xhini flet nė gjuhėn e njeriut.(Risaletul Xhin 7 )

  Ka thėnė shejh Islam ibn Tejmije:

  Prezenca e xhinit ėshtė autentike nė Kur’an dhe nė Sunnet dhe me pajtim tė gjithė dijetarėve tė ummetit,dhe gjithashtu hyrja e xhinit nė trup tė njeriut me pajtim tė dijetarėve tė ehli sunnetit,dhe kjo qėshtje ėshtė e dėshmuar pėr atė qė mendon,dhe njeriu mund tė flet fjalė qė nuk e di se cka ka folur,dhe mund tė godet goditje tė fortė qė nė qoftė se e godet deven do ta mbyste,dhe pėr kėtė nuk din gjė i sėmuari,dhe fjala e tė Lartėsuarit :"Sikur ai qė zgjohet nga tė prekurit e shejtanit".(el Bekare 275)

  Dhe fjala e pejgamberit,salallahu alejhi ue selem:

  :”Me tė vėrtet shejtani qarkullon nė birin e Ademit ashtu siq qarkullon gjaku"(Autentik).

  Ka thėnė Amrin ibn Abijd :

  "Mohuesi i hyrjes sė xhinit nė trup tė njeriut ėshte ateist"

  Egzistenca e Xhinnėve

  Njerezit sulmohen nga xhinnet per arsye te ndryshme si: e sulmojne njeriun ngase xhinni eshte dashuruar ne te, ngase deshiron t'a pengoje ne ibadet, ngase deshiron t'a demtoje, ngase urdherohen nga sihrbazet (magjistaret), ngase deshirojne te hakmirren e te ngjashme.

  Arsyet se pse sulmojne xhinnet i cekem me siper, ndersa ndodh qe edhe njeriu t'a demtoje xhinnin, duke mos e ditur, shembull mund te ndodh qe njeriu te hedhe uje te nxehte mbi trosha te bukes ku rrijne xhinnet dhe t'a djeg xhinnin, ne raste te tilla, xhinni e sulmon njeriun.

  Duhet pasur parasysh se xhinnet jetojne ne vende te ndryshme, dhe ne kete menyre njeriu mund te hase ne t'a, dhe meqe nuk i sheh, t'i demtoje ata e pastaj ata t'a sulmojne.

  Xhinnet jetojne ne vende te ndryshme, si: germadha, shtepi te vjetra dhe te pabanuara, shpella, varreza, barraka, prane burimeve, ne vendet ku ka gjithnje gjak, eshtra, urine, pleh kafshesh, banjo, sikurse transmetohet se Pejgamberi salallahu alejhi ue selem, ka thene:

  ''Banjot jane te banuara plote, prandaj kur ndonjeri prej jush shkon ne banjo le te thote: ''Bismilah, Allahume inij eudhu bike minel khubuthi uel khabaith'' (me emrin e Allahut, o Allah, une kerkoj mbrojtje prej teje prej shejtaneve dhe shejtaneve). (Transmetojne Buhariu, Muslimi, Ahmedi dhe Ibn Maxhe)

  Ne kete menyre, para hyrjes ne banjo, nese thuhet duaja qe cekem me siper, behemi te padukshem per shejtanin, dhe ai nuk mund te na demtoje apo te na shikoje pjeset intime.

  Lusim All llahun tė sėmurit prej muslimanėve ti shėroj,dhe tė shėndoshėve tua vazhdojė begatinė e shėndetit,All llahume Amin.
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga fisniku-student : 26-12-2011 mė 06:46
  "Idea ėshtė Kėshilltari mė i mirė i Veprės"

 5. #5
  Erga omnes Maska e fisniku-student
  Anėtarėsuar
  11-10-2006
  Vendndodhja
  Nėn hijen e Diellit
  Postime
  4,408
  Mėsyshi - Argumentet e ekzistimit, teknikat e sherimit etj...

  Nė hadithet e Pejgamberit [salallahu alejhi ve selem] mėsyshi emėrtohet me emrin "el-ajn" (syri). Ibn-Haxheri e definon "se ai ėshtė shikim me mahnitje nga ana e personit me natyrė tė keqe i pėrzier me zili nga i cila vjen (shfaqet) dėmi (sėmundja)... Allahu [subhanehu ve teala] ka krijuar fuqi tė ndryshme dhe aftėsi nė trupa dhe shpirtra. Personi i turpshėm reagon nė atė mėnyrė qė kur ta shikosh i skuqet fytyra, njeriu frikacak zverdhet e kėshtu me rradhė. Pėr shkak te hdhjes sė pandarė tė shikimeve dhe kėtyre reakcioneve ky veprim (ndikim) i pėrshkruhet syrit, edhepse nė realitet ai ėshtė ndikim i shpirtėrave qė nė natyrėn e tyre kanė fuqi tė ndryshme, aftėsi dhe specifika qė ndikojnė nė persona tė tjerė, ndonjėherė vetem me shikimin, pa kurrfare kontakti fizik... Pra, nga syri i atij qė merr mėsyshė ndonjėherė shpėrthen shikimi sikur shigjetė, i cili, nėse e godet trupin e pa mbrojtur, ndikon nė te, ose nėse trupi ėshtė i imunizuar me dhikėr dhe lutje, ia kthen pronarit:." Abdul-Vehid Bali thotė se dijetarėt islamė, siē jane Ibn-Xheuzi, Ibn-Kajimi, Ibn Haxheri, En-Neveviu dhe tė tjerė, bėjnė dallim mes zilisė dhe mėsyshit.

  Zilia ka domethėnie mė tė gjėrė se mėsyshi. Personi qė mund tė merr mėsyshė ėshtė lloj i veēantė i ziliqarit. Kurse ēdo ziliqar nuk ka aftėsi qė tė merr mėsyshė. Zilia buron nga urrejtja dhe dėshira pėr t'u humbur ndonjė mirėsi, kurse mėsyshi nga habija dhe mahnitja e ndonjė bukurie. Kėto dy cilėsi kanė tė pėrbashkėt ndikirnin, d.m.th. shkaktojnė dėme.

  Dijetarėt islamė duke u bazuar nė normat e teksteve tradicionale konsiderojnė se:

  a) Zilia ėshtė realitet i njohur nga tekstet e Kur'anit dhe Sunetit kurse ndikon me lejen e Allahut,

  b) Zilinė e posedojnė edhe njerėzit edhe xhinėt; xhinėt me zili mund tė ndikojnė nė njerėzit.

  c) Zilinė mund ta posedojė edhe njeriu i verbėr,

  d) Zilia e njeriut mund tė ndikojė edhe nė veten e tij, pasurinė dhe familjen.
  "Idea ėshtė Kėshilltari mė i mirė i Veprės"

 6. #6
  Erga omnes Maska e fisniku-student
  Anėtarėsuar
  11-10-2006
  Vendndodhja
  Nėn hijen e Diellit
  Postime
  4,408
  Argumentet e ekzistimit dhe ndikimit tė mėsyshit

  Ashtu siē nė Sherijat ka argumente pėr ekzistimin dhe ndikimin e sihrit, njėashtu ka argumente tekstuale nė transmetimet tradicionale pėr ekzistimin dhe ndikimin e mėshyshit (syrit);

  1. Nė komentin e Kur'anit tė Ibn Kethirit ceket "se Ja'kubi [alejhi selam] kur i pergatiti bijtė e vet sėbashku me Bunjaminin pėr nė Egjipt, i urdhėroi qė tė mos hynė nga njė derė, por tė hynė nėpėr shumė dyer, sepse kishte frikė qė njerėzit mos t'i marrin mėsyshė e t'I dėmtojnė, sepse ata me tė vėrtetė Kanė mundėsi edhe kalorėsin ta hedhin nga kali. Kjo ngase ata fizikisht ishin tė bukur dhe elegant."

  "Po ai (Jakubi) tha: 'O bijtė e mi, mos hyni (nė Egjipt) pėr njė derė, po hyni nėpėr dyer tė ndryshme. Unė nuk mund tė largoj prej jush asnjė send nga caktimi i Allahut, vendimi nuk ėshtė i tjetėrkujt vetėni i Allahut, vetėm Atij iu kam mbėshtetur dhe vetėm Atij le t'i mbėshteten ata qė. besuan. Dhe ata hynė ashtu si porositi babai i tyre., po ajo nuk ishte gjė qė do t'u ndihmonte asgjė nga caktimi i Allahut, pėrveē njė dėshire tė Jakubit qė e kishte nė vete dhe e kreu. Po ai (Jakubi) ishte i dijshėm pėr te, ngase Ne e kemi mėsuar pėr atė, por shumica e njerėzve nuk e dinė." (Jusuf: 67, 68) Pjesa e ajetit "pėrveē njė dėshire tė Jakubit qė e kishte nė vete dhe e kreu." bėhet fjalė, sipas Ibn Kethirit, pėr ate "se prej tyre ėshtė larguar mėsyshi" me ate qė e dėgjuan kėshillėn e babait tė tyre duke hyrė nga njė nėpėr dyer tė ndryshme.

  Buhariu transmeton hadithin nga Aishja e cila thotė: "Ka urdhėruar (ose mė ka urdhėruar) Pejgamberi [salallahu alejhi ve selem] tė kėndohet rukje nga mėsyshi."

  Nė komentin e kėtij hadithi Ibn Haxheri cekė transmetimin e Ahmedit nga Ebu Hurejres:

  "A'jn (mėsyshi) ėshtė realitet ku merr pjesė shejtani dhe zilia e pasardhėsve tė Ademit."

  2. Edhe Muslimi shėnon transmetimin nga Ebu Hurejra [radia-llahu anhu]: "Mėsyshi ėshtė i vėrtetė, realitet"

  3. Ibn Maxhe ka shėnuar transmetimin nga Aishja [radiallahu anha] pėr tė cilin shejh Albani thotė se ėshtė i vėrtetė: "Kėrkoni tek Allahu strehim nga mėsyshi, sepse rnėsyshi ėshtė realitet qė ekziston."

  4. Buhariu ka shėnuar nė "Tarihun" e tij transmetimin nga Xhabiri [radiallahu anhu] se Pejgamberi [salallahu alejhi ve selem] ka thėnė: "Vdekshmėria mė e madhe nė Umetin tim, pas caktimit tė Allahut,ėshtė nga ndikimi i mėsyshit" Pėr kėtė transmetim shejh Albani thotė se ėshtė hasen (i mirė).
  "Idea ėshtė Kėshilltari mė i mirė i Veprės"

 7. #7
  Erga omnes Maska e fisniku-student
  Anėtarėsuar
  11-10-2006
  Vendndodhja
  Nėn hijen e Diellit
  Postime
  4,408
  Teknika e shėrimit nga mėsyshi

  Mėnyra e shėrimit nga mėsyshi ėshtė pėrmendur nė transmetimin qė e ka shėnuar Ahmedi, Nesaiu dhe Ibn Maxhe nga Umame ibn Sehla ibn Hunejha i cili rrėfen: "Babai im, Ebu Sehl ibn Hunejf lahej nė Harare duke e hjekur pelerinėn e tij derisa e shikonte Amir ibn Rebi'a. Sehli kishte lėkurė tė bardhė dhe te bukur. Amiri tha: 'Deri tani nuk kam parė kėso lėkure as te virgjėresha e fshehur!'. Nė tė njėjtin vend Sehlin e goditi nje dhimbje e fortė e cila rritej. U lajmėrua edhe Pejgamberi [salallahu alejhi ve selem] se ai (Sehli) nuk mund tė ngriste kokėn, ndersa ai pyeti:

  'A dyshoni nė ndokend?'

  'Nė Amir ibn Rebi'un'-thanė.

  Pejgamberi [salallahu alejhi ve selem] e thirri dhe nė mėnyrė tė rreptė iu drejtua:

  'Pėrse ndokush nga ju e mbytė vėllain e vet? Pse nuk e bekove? Laju atij!'

  Amiri mbi njė enė e lau fytyrėn e tij, duart, bėrrylat, fundin e kėmbėve dhe nėn rrobet (teshat) e tij. Mandej atė ujė e hodhi mbrapa mbi te dhe nė atė moment Sehli u shėrua."

  Nga transmetimi i cekur kuptojmė se nga goditja e syrit (mėsyshit) mund tė vdiset. Dijetarėt islamė nuk janė tė njė mendimi rreth dėnimit tė talion-it pėr mbytje nga mėsyshi. Mendimi i Kurtubiut ėshtė se ai qė merr mėsyshė duhet ta kompenzon dėmin qė e ka shkaktuar. Nėse e mbytė ndokend me mėsyshė atėherė dėnohet me kisas (dėnimi i talion-it) ose paguarjen e dijes (gjakut), Nė kėtė rast ai ėshtė i ngjajshėm me sihirbasin, tė cilin dijetarėt nuk e konsiderojnė renegat tė fesė dhe nuk mbytet pėr kufėr.

  Dijetarėt e medhhebit shafi e ndalojnė dėnimin e talion-it duke konsideruar se me mėsyshė, nė shumicėn e rasteve, nuk vritet.

  En-Neveviu konsideron se ai qė merr mėsyshė nuk ėshtė i obliguar tė paguajė as gjakun e as kefaret (shpagim), ngase fizikisht asgjė nuk ka bėrė, pos qė ka shprehur (treguar) zili dhe dėshirė pėr ndėrprejen e ni'metit tė ndokujt.

  Ibn Betali pėrcjell nga disa dijetarė se pushteti duhet ta mbyllė nė shtėpinė e tij atė qė ka marrė mėsyshė, kurse pėr te tė kujdeset ndonjė kujdestar, nėse ėshtė i varfėr. Arsyetimi i kėsaj procedure ėshtė nė atė se dėmi nga ky person eshtė mė i madh se dėmi i bartėsit tė elefantiazės tė cilit Omeri [radiallahu anhu] ia kishte ndaluar tė pėrzihet me njerėz, apo nga dėmi qė e shkakton ai i cili han hudhėr e i ndalohet tė prezantojė nė namaz me xhemat.

  El-Bali pėrmend edhe mėnyra tjera pėr shėrim nga mėsyshi:

  Njėra nga mėnyrat e shėrimit ėshtė edhe tė vihet dora nė kokėn e atij qė ėshtė marrė mėsyshė dhe tė lexohet duaja:

  "Bismil-lahi erkike, min kul-li shej'in ju'dhike, min kul-li nefsin ev ajnin hasidin Allahu jeshfike, bismil-lahi erkike." (Nė emėr tė Allahut tė bėj rukje. Prej ēdo sendi qė tė pengon, prej ēdo tė keqe tė ndokujt apo mėsyshit Allahu tė shėron. Nė emėr tė Allahut tė bėj rukje."

  Ose tė lexohet duaja:

  "Allahume! Raben-nasi, idh~hebil-be's ishfi, Entesh-Shafi la shifae il-la shifaeke shifaen la jugadiru sekamen." (O Allahu im Krijues i njerėzve, largo deshprimin! Shėro, se Ti je Shėrues! Nuk ka shėrim pos shėrimit Tėnd, shėrim i cili nuk sjell sėmundje)".

  Ose lexohen suret:

  Ihlas dhe Mua'vidhetejn.


  Preventiva nga mėsyshi


  Nga transmetimi i cekur kuptojmė po ashtu se preventiva nga mėsyshi ėshte nė lloj tė lutjes (duasė) pėr begati (bereket).

  Zilia dhe mėsyshi mund tė ndalohen para se tė ndodhin, duke lexuar suret "El-Mua'vidhetejn" dhe leximit tė duave mbrojtėse tė Pejgamberit [salallahu alejhi ve selem].

  Ai qė merr mėsyshė ndalon ndikimin e tij nė tjetrin nėse e lexon formulėn:

  "Ma sha'allahu la kuvete ila bilah" (Ndodhė vetėm ajo qė dėshiron Allahu. S'ka fuqi pa ndihmėn e Allahnt) siē ka ardhur nė transmetimin e Enesit:

  "Kush sheh diē qė e mahnitė le tė thotė: 'Ma sha'allahu la kuvete ila bilah', nuk do ta dėmton."
  "Idea ėshtė Kėshilltari mė i mirė i Veprės"

 8. #8
  Erga omnes Maska e fisniku-student
  Anėtarėsuar
  11-10-2006
  Vendndodhja
  Nėn hijen e Diellit
  Postime
  4,408
  Shėrimi me Kur'an si formė e profesionit tė paguar (qasje fikhore)

  Nė tėrė botėn islame, nė Lindje dhe Perėndim, ekziston njė numėr i madh i atyre qe mirren me shėrim me Kur'an, si profesion, duke u paguar dhe fituar nė kėtė mėnyrė pėr jetesė. Pasi qė kėtu bėhet fjalė pėr shfrytėzimin e vlerave doktrinare pėr qėllime tė pastra materiale, do tė japim njė shkoqitje sherijato-juridike tė kėsaj ēėshtje me qėndrim pėr lejimin apo ndalimin e kėtij veprimi. Sigurisht, kėtu nuk do tė bėhet fjalė pėr shėrimet qė nuk janė tė lejuara me Sherijat pėr tė cilat nuk ka se ēka tė thuhet pos se janė tė ndaluara.

  Nė transraetimet autentike pėrmendet lejimi i kėndimit tė rukjes sė drejtė dhe marrja e shpėrblimit pėr leximin e saj, siē ka ardhur nė transmetimet qė i pėrmendėm. Buhariu ka regjistruar transmetimin nė tė cilin Pejgamberi [salallahu alejhi ve selem] pasi qe ėshtė pyetuir pėr shpėrblimin nga rukja, ka thėnė:

  "Gjėnė mė tė rnirė qė mund tė mirrni si shpėrblim ėshtė Libri i Allahut (kėndimi i rukjes)."

  Bile, nė njė transmetim ai kėrkon qė edhe atė ta inkuadrojnė nė ndarjen e tufės sė dhenve qė ishte fituar nga kėndimi i rukjes. Pra, kėndimi i rukjes sė drejtė dhe shpėrblimi pėr te me Sherijat ėshtė e lejuar. Objekti i diskutimit pėrkufizohet vetėm nė mėnyrėn se si ndokush i pėrkushtohet rukjes, bėhet i njohur dhe pėr ēdo ditė pranon tė sėmurė nė termine tė caktuara duke e bėrė kėtė si profesion jetėsor qė paguhet.


  Anomalitė doktrinare dhe personale qė e pėrcjellin kėtė profesion

  Nė kėtė praktikė shfaqen anomalitė e Sherijatit tė cilat mund tė sjellin pasoja tė padėshiruara tė natyrės doktrinare dhe tė shkaktojnė dėm te lexuesi dhe atij qė i lexohet, e qė duhet shmangur.

  1. Masa e njerėzve e cila vazhdimisht gjendet te njė lexues i rukjes (mjek) mund tė shkakton bindje tė gabuar tek njerėzit e thjeshtė, tė paarsimuar tė cilėt fillojnė tė besojnė se ai person posedon cilėsi tė privilegjuara, mbinatyrore dhe mundėsi tė shėrimit, duke e anashkaluar rėndėsinė e fjalėve tė Allahut, duave dhe dhikreve qė i lexohen, ose nė konsektiencėn e fundit, duke harruar se ajo ėshtė nė kompetencat e Allahut. Ata gjithė fuqinė e tyre ia kushtojnė ardhjes sė atij personi i cili i lexon, qė tė caktojnė termin tek ai, duke e lėnė pas dore atė mė tė rėndėsishmen:

  Kur'ani thotė:

  "Ne tė shpallim Kur'anin qė ėshtė shėrim dhe mėshirė pėr besimtarėt," (Isra: 82)

  "Thuaj: Ai pėr besimtarėt ėshtė udhėzues e shėrues." (Fussilet: 44)

  Nė kėtė mėnyrė zvogėlohet rėndėsia e ndikimit tė Kur'anit, qe ėshtė dėm nė qasjen doktrinare tė fesė, qė duhet shmangur.

  2. Duke u kthyer nė historinė e hershme dhe nė biografinė e Pejgamberit [salallahu alejhi ve selem], sahabėve tė tij dhe gjeneratės sė parė tė dijetarėve tė besueshėm, nuk kemi shembuj qė ndonjėri prej tyre tė kishte lėnė punėn e t'i ishte pėrkushtuar vetėm shėrimit me rukje, duke fituar vetėm nė kėtė mėnyrė pėr jetese.

  3. As halifet, si sundues tė besimtarėve, nuk kanė caktuar lexues tė posaēėm tė rukjes pėr t'i shėruar njerėzit ashtu siē i kanė caktuar gjykatėsit, muftitė dhe organet tjera tė rėndėsishme tė shtetit islam, edhepse nė ēdo gjeneratė ka pasur njerez qė ishin tė semurė me simptome tė ndikimit tė xhinėve shejtanė, sihrit dhe mėsyshit. Tė sėmurit ose i kanė bėre rukje vetvetes ose kane shkuar te ndonjė dijetar pėr t'i bėrė rukje, dhe me kėtė mbaronte ēdo gjė. Pra, nuk jane caktuar shėrues tė posaēėm, lexues tė rukjes, si kategori e posaēme e profesionit e tė jetojnė nga kjo.

  4. Kur shejtani (sotona) sheh se njė grupė e madhe njerėzish janė tubuar rreth njė personi, " ndihmon atij" duke publikuar se shejtanėt i frikohen atij dhe se dalin nga i sėmuri duke u friksuar nga ai qė njerėzit tė fillojnė tė mendojnė se ai posedon disa cilėsi sekrete mbinatyrore, dhe gjithė kėtė e bėn qė tė dobėsohet besimi nė vlerėn dhe mbinatyrshmėrinė e fjalės sė Allahut. Kurthat e shejtanit janė tė thella dhe mjaft intelegjente. Mund t'i njohin vetėm njerėzit tė cilėt e njohin Sherijatin e Allahut [subhanehu ve teala]. El-A'lejani citon se Ibn Tejmije ka thėnė: "I njoh njerėzit tė cilėve u drejtohen bimėt me pėrmendjen e dobive qė i posedojnė. Nė realitet, lajmėrohen shejtanėt qė kanė hyrė nė to. Njoh edhe disa qė u drejtohen drunjtė dhe gurėt duke folur: 'U bėftė mire, o njerėz tė shquar tė Allahut!'. Mirėpo, kur e lexojnė Ajetul-Kursinė, zėrat humbin (shuhen). Njoh njerėz qė shkojnė tė gjuajnė shpezė, e ato u drejtohen duke folur: 'Mė merr, qė tė ushqehet ndonjė njeri i varfėr!'. E gjithe kjo ėshtė bisedė e shejtanit qė hynė nė ta ashtu siē hyn nė njeriun".

  5. Edhe vetė lexuesi eshtė nė njė sprovė doktrinare. Kur sheh masėn e cila i drejtohet dhe shėrohet pas daljes sė xhinit duke i bėrė rukje, fillon tė mendojė se ai ėshte shkaktar i gjithė kėsaj (shėrimit) dhe se ai eshtė i zgjedhur i Allahut. Mendon me kompleks tė mbivlerėsimit. Ja, gjithė muslimanėt kėndojne Kur'an, mirėpo vetėm atij i drejtohen pėr shėrim. Dhe i imponohet qė tė sheh gjithė atė masė tė madhe qė i drejtohet Nė kėte mėnyrė dhe lexuesi i rukjes dalengadalė mund tė lajthitė nga rruga e drejtė.

  6. Ai qė ben rukje nėse xhini nuk iritohet dhe nuk lajmėrohet pas bėrjes se rukjes, nė raste tė posaēme nuk din se ku qėnron problemi dhe jep dijagnozė tė gabuar dhe thotė se filani ėshtė i shėndoshė, se nė te nuk ka xhinė dhe as nuk ėshtė marrė mėsyshė, dhe nė mendjen e tij krijon bindje se pas kėndimit tė rukjes xhini patjetėr duhet tė lajmėrohet, gjė qė nuk ėshtė e saktė. Nuk ėshtė patjetėr qė ēdo xhin tė lajmėrohet pas leximit tė rukjes, e as qė ēdokush prej tyre frikohet nga rukja. Me kėtė mashtrohet i sėmuri dhe i lė pas dore disa lutje dhe mburoja.

  7. Disa sahabė ishin tė njohur si tė mirė tė cilėve Allahu ua pranon lutjet, siē ishte Sa'd ibn ebi Vekasi, njėri nga dhjetė tė pėrgėzuarit me Xhenet ose ata tė cilėve Pejgamberi [salallahu alejhi ve selem] me lutje ua dhuroi kėtė cilėsi. Nga gjenerata e tabi'inėve me kėtė ishte i njohur Uvejs el-Kami. Por edhe nė biografinė e tyre nuk permendet se muslimanėt u kanė shkuar nė shtėpi nė grupe tė presin t'u caktohet termin dhe tretman, qė t'u ndihmojnė me lutjet e tyre.

  Pra, mund tė konstatojmė se pranimi i kėndimit te rukjes si profesion jetėsor nuk ka qenė i njohur nė kohėn e sahabėve dhe gjeneratės se dijetarėve tė besueshėm. Po ashtu kjo mund tė sjellė edhe anomali doktrinare tė padėshiruara te lexusi dhe te ai qė i lexohet, edhe pse nė esencė lejohet shpėrblimi dhe marrja e shpėrblimit per leximin e rukjes, nėse nuk ėshtė nė formė tė profesionit (professional) jetėsor. Prandaj, preferohet qė mė mirė tė largohemi nga kjo veprimtari si profesion jetėsor.
  "Idea ėshtė Kėshilltari mė i mirė i Veprės"

 9. #9
  Erga omnes Maska e fisniku-student
  Anėtarėsuar
  11-10-2006
  Vendndodhja
  Nėn hijen e Diellit
  Postime
  4,408
  Njohja e magjise

  Kuptimi gjuhesor i magjise
  Kuptimi praktik
  Disa rrugė qe magjistari afron xhindet
  Magjia sipas kuranit dhe sunetit
  argumentet pėr magjine ne kuran dhe synet pėr ndohdjen e xhindeve
  Argumentet pėr ndodhjen e magjise sipas kuranit dhe sunetit
  Thėniet e dijtareve pėr magjine

  Llojet e magjise

  Llojet e magjise sipas Er-Rrazit
  Llojet e magjise sipas Er-Ragip
  Vertetesia e magjise e qartesimi i llojeve te saj

  Si grumbullon magjistari xhindet

  Rruget jo te plota te tij


  Ligji i magjise ne sheriatin islam

  Gjykimi i atij qe meson magjine ne islam
  Gjykimi ne islam pėr magjistaret
  Gjykimi i magjistarit te krishtereve ose hebrejve

  A lejohet prishja e magjise me magji
  Ndryshimi magjise me mrekulline


  Prishja e magjise

  Magjia pėr ndarjen e bashkeshorteve: (shenjat mynyrat e prishjes,shembuj ilaci i saj)
  Magjia pėr dashuri (shenjat shembuj prishja dhe ilaci)
  Magjia e imagjinimit (shenjat shembuj prishja dhe ilaci)
  Magjia e cmendurise (shenjat, prishja, ilaci)
  Magjia e dembelizmit (shenjat, prishja ilaci i saj)
  Magjia Heautif
  Magjia e semundjes (shenja, prishja, ilaci i saj)
  Magjia e gjakederdhjes tek gratė (shenjat, mynyra e prishjes ilaci).
  Magjia e vonimit te marteses (shenjat, ilaci shembuj).

  ILaci i atij qe smund te kryeje marredhenie me gruan e tij

  Menyra e lidhjes se magjise.
  ILaci me kuran dhe sunet dhe perkujtimin nga sheriati
  Ndryshimi midis lidhjes me magji dhe dobesimit te trupit
  ILaci i disa llojeve te shterpesise
  Mbrojtja e dhendrit dhe nuses nga magjia
  Shembuj te ilacit te lidhjes me magji te burrit dhe gruas

  ILaci i syrit te keq

  Argumenetet nga kurni e suneti pėr pasojat e syrit dhe demet e tij.shembuj.
  Vertetsia e syrit te keq
  ILaci i syrit te keq
  Shembuj konkrete te ilaceve te syrit dhe shembuj te semureve me syrin e keq
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga fisniku-student : 26-12-2011 mė 08:01
  "Idea ėshtė Kėshilltari mė i mirė i Veprės"

 10. #10
  Erga omnes Maska e fisniku-student
  Anėtarėsuar
  11-10-2006
  Vendndodhja
  Nėn hijen e Diellit
  Postime
  4,408
  Njohja e magjise


  Magjia ne kuptimin e saj gjuhesor: Ka thėnė Esheri ,Magjia ėshtė njė pune ne te cilėn afrohet shejtani me ndihmėn e tij .Tha gjithashtu ,origjina e magjise ėshtė ndryshimi I dickaje nga e vėrteta ne diēka tjetėr sikur magjistari bėn te koten ne pamjen e te vėrtetės ėshtė njėsoj sikur largoi diēka nga shikimi I njerzve.

  Transmeton Shumer nga ebi Aishe. Arabet e quajtėn magjine sihr sepse ajo ndryshon shendetin ne semundje. Faris magjia e nxjerrjes e te kotes ne pamjen e vėrtetės.

  Thuhet ne fjalėn e arabishtes El Mesijt: Magjia ėshtė njė gjė delicate.U than e fjalorin Muhijtun muhijt Magjia ėshtė njė nxjerrje e dickaje ne pamjen me te mirė e te jetė sprove.

  Fehrudijn Err-RRazi ka then : Magjia ne sheriatin Islam ėshtė specializmi I ēdo gjeje qe fsheh shkakun e saj shfaqet ne pamje jot e vėrtetė dhe merret me mashtrim.Tha ibn kudame el mukadesi.Ai ėshtė lidhje magjish,lexime (tė ndryshme) fjale te cilat thuhen e shkruhen ,apo punohet dickcka qe le pasoja ne trupin, zemren ,llogjiken e atij qe I bėhet magji ne mynyre jo direkte(prekje) e kėto janė te vėrteta.Ka magji qe vret qe semur ose qe e merr burin nga gruaja e tij dhe nuk e le tė kryeje marredhenie dhe qe bent e urrejne njėri-tjetrin.

  Njohja e magjise

  Ėshtė marrėveshje mes magjistarit dhe shejtanit qe te beje magjistari disa nga te ndaluarat (haramet) ose bindjen e tij ne ēfarė kėrkohet nga ai.

  Disa nga mynyrat e magjise.

  Nga magjistaret ka qe mbeshtjellin kuranin ne kėmbė e futet ne banjo.Ka qe shkruan ajetet e Kuranit me gjakun e menstruacioneve.Ka nga ato qe I shkruajnė ato poshtė kėmbės.Ka qe nga ato qe shkruajnė El fatihan mbrapsht..Ka nga ata qe falen pa abdes.Ka nga ato qe rrine pa u lare.Ka nga ato qe therin pėr hirė te shejtanit e nuk permendin emrin e Allahut ne therrje dhe e ēon mishin e therur ne vende qe ua percakton shejtani.Ka nga ato qe bėjnė sikur flasin me planetet dhe I bien sexhede atyre.Ka nga ato qe kryejne marredhenie me nenat ose vajzat e tyre e shkruajnė lloj nuskash ne gjuhe joarabe te pakuptushem qe kanė pėrmbajtje mohimi(kufri).

  Nga kėto kuptojme qe xhindi nuk e ndihmon magjistarin e nuk I sherben atij pėrveēse me shkembim e me gjėra te tjera qe ne to te kėtė sa me shumė kufer(mohim) ose harame te beje magjistari aq me shumė I sherben xhindi prej shejtaneve e me I shpejte ne zbatimin e kerkesave te tij.E nėse magjistari nuk I ploteson ēėshtjet e kufrit(mohimit) pėr te cilat e urdheron shejtani ai e nderpret sherbimin e tij dhe e kundershton ne urdherta e tij.Magjistari dhe shejtani prej xhindeve janė dy shoqerues ne kundėrshtim me urdherat e Allahut.E nėse sheh me vėmendje ne fytyren e magjistarit do tė qartesohet saktesia e fjalės time do ta gjesh fytyren e tij sikur ėshtė njė errėsirė e zeze pėr shkak te kufrit (mohimit)te tij.E nėse e njeh magjistarin nga afėr do tė vesh re qe jeton me probleme me veten e tij me gruan dhe fėmijėt e tij dhe nuk mundet te fleje I qete e I clodhur,por gjithmonė qorton veten e tij. Por herė pas herė zgjohet I frikesuar nga gjumi.Pervec kėsaj shejtanet shkojnė dhe ia demtojne gratė e e magjistareve fėmijėt e tyre ka raste qe edhe e rrahin magjistarin xhindet dhe I sjellin probleme pėrēarje e shqetesime.
  "Idea ėshtė Kėshilltari mė i mirė i Veprės"

 11. #11
  Erga omnes Maska e fisniku-student
  Anėtarėsuar
  11-10-2006
  Vendndodhja
  Nėn hijen e Diellit
  Postime
  4,408
  Magjia ne dritėn e kuranit dhe sunetit.

  Argumentet pėr ndodhjen e xhindeve dhe shejtanit.Lidhjet midis xhindit dhe shejtanit janė shumė te forta.Xhindet dhe shejtanet bashkepunojne ne magji.Disa njerėz e mohojne ekzistencėn e xhindeve dhe shejtaneve prej tyre dhe ndodhjen e magjise e pėr kėtė po ju sjell disa argumenta te egiztences se tyre te permbledhura.

  Ajeti 29 i sures Ahka

  29. (Pėrkujto) Kur disa prej exhinėve i drejtuam te ti qė ta dėgjojnė Kur'anin dhe kur u afruan dhe e dėgjuan atė, thanė: "Heshtni!" dhe kur u krye, u kthyen te populli i vet dhe e kėshilluan.

  [6. En am }

  130. O grumbull i xhinve dhe i njerėzve! A nuk ju erdhėn nga mesi juaj tė dėrguar t'ju rrėfejnė argumentet e Mia dhe t'ju tėrheqin vėrejtjen pėr takimin tuaj nė kėtė ditė? Ata thonė: "Dėshmojmė kundėr vetvetes". I pat mashtruar ata jeta e kėsaj botė dhe ashtu (tė detyruar) dėshmuan kundėr vetvetes se me tė vėrtetė e refuzonin (tė vėrtetėn)

  55. Rrahman

  33. O turmė e xhinėve dhe e njerėzve, nėse keni mundėsi tė dilni pėrtej kufijve tė qiejve e tė tokės, depėrtoni pra, po nuk mundeni vetėm me ndonjė fuqi tė fortė (por ju nuk e keni atė).

  72. Xhin

  1. Thuaj: "Mua mė ėshtė shpallur se njė grup i vogėl nga xhinėt i vuri veshin dhe dėgjoi (Kur'anin) dhe (kur u kthyen te tė vetėt) thanė: "Ne kemi dėgjuar njė Kur'an qė mahnit,

  6. Dhe se ka pasur burra prej njerėzve, qė kėrkonin ndihmė prej disa xhinėve dhe ashtu ua shtonin atyre edhe mė shumė arrogancėn.

  5. Maide

  91. Shejtani nuk dėshiron tjetėr, pėrveē se nėpėrmjet verės dhe bixhozit tė hedhė armiqėsi mes jush, t'ju pengojė nga tė pėrmendurit Zotin dhe t'ju largojė nga namazi. Pra, a po i jepni fund (alkoolit e bixhozit)?

  24. Nur

  21. O ju tė cilėt besuat, mos shkoni gjurmėve tė djallit, pse kush ndjek gjurmėt e djallit ai urdhėron pėr tė shėmtuara e tė irituara, e sikur tė mos ishte mirėsia e All-llahut ndaj jush dhe mėshira e Tij, askush prej jush nuk do tė pastrohej kurrė (prej mėkateve), por All-llahu e pastron atė qė do Ai. All-llahu dėgjon e di.


  Argumentet nga kurani janė shumė ,ėshtė e njohur qe ne kuran ėshtė njė sure e njohur e plotė pėr xhindet e mjafton tė dish se ne kuran fjala xhind pėrmendet 22 herė,fjal shejtan pėrmendet 68 herė.E japim kėtė informacion me qėllim qe te tregojme qe ajetet qe flasin pėr xhindet dhe shejtanet janė te shumta.

  Argumentet nga syneti.

  Ibn Mesudi r.a ka then : Ishim me te derguarin e Allahut .as ne njė nate prej netėve .Nuk e gjetem profetin a.s , e kerkuam rrugėve dhe luginave e thame do tė jetė vrarė. kaluam naten me te keqe qe mund te kėtė kaluar ndonjė popull. Kur u gdhi profeti a.s erdhi nga drejtimi I shkretetires .Thame o derguari I Allahut te kerkuam dhe te ndoqem pas e nuk te gjetem dhe kaluam naten me te keqe qe mund te kėtė kaluar ndonjė popull.Ai tha : Me erdhi njė xhind thirres e shkova me te dhe u lexova kuran atyre”Tha ibn mesudi : u Nis me ne na tregoi gjurmet e xhindeve dhe gjurmet e zjarrit tė tyre dhe e pyeten xhindet pėr njė lloj ushqimi dhe tha”pėr ju ėshtė ushqim ēdo kocke qe ėshtė pėrmendur emir I Allahut gjatė therjes se mishit tek ajo ėshtė mbushur me mish dhe kafshet tuaja hajne bajgat e kafsheve tona(te njerzve) po dhe u tha I derguari I Allahut a.s shokeve: Mos u pastroni me ato kocka sepse ato janė ushqim pėr vellezerit e juaj xhinde.(Muslimi)

  Ebi sejd el hidri r.a ka then –Me tha I derguari I Allahut a.s .Tė shikoj qe I do delet dhe shkretetiren .Nėse je ne shkretetire me delet e tua thirre ezanin pėr namaz nfrije zėrin ne ezan sepse kush degjon zėrin e muezinit prej xhindeve dhe prej njerzve e ēdo gjė tjetėr do tė deshmoje ne ditėn e gjykimit.Trans Maliku, Buhari, Nesaiu dhe Ibn Maxhe.

  Ibn Abazi ka then – U nis I derguari I Allahut a.s ne njė grup sahabesh pėr te shkuar ne tregun e qujatur ukadh dhe u ndaluan shejtanet nga lajmet e qiellit dhe u qelluan me zjarr.U kthyen shejtanet tek populli I tyre dhe thanė ēfarė keni- thanė- U ndaluam nga lajmet e qiellit(fjalėt qe bisedonin engjejt) dhe na qelluan me zjarr.Thane – Nuk u ndaluat nga lajmet veēse ka ndoshur diēka ne toke.Kerkoni ne lindje e perėndim te tokes e shikoni se ēfarė ju pengon nga lajmet e qiellit.U nisen xhindet drejt tuahmes (qytet) tek profeti a.s qe ishte ne vendin e quajtur Nahle. Tregon muadhi: Ai po falte namazin e sabahut me shoket e tij kur degjuan kuranin (xhindet) pushuan qe te degjonin e thanė kur u kthyen tek populli I tyre. "Ne kemi dėgjuar njė Kur'an qė mahnit, qė udhėzon nė tė vėrtetėn, andaj ne i besuam atij dhe Zotit tonė, kurrėsesi nuk do t'ia shoqėrojmė mė askė".Dhe zbriti Allahu ajetin e kuranit pėr ti njoftuar besimtaret dhe profetin a.s me kėtė gjė ne suren xhind.

  1. Thuaj: "Mua mė ėshtė shpallur se njė grup i vogėl nga xhinėt i vuri veshin dhe dėgjoi (Kur'anin) dhe (kur u kthyen te tė vetėt) thanė: "Ne kemi dėgjuar njė Kur'an qė mahnit,
  2. qė udhėzon nė tė vėrtetėn, andaj ne i besuam atij dhe Zotit tonė, kurrėsesi nuk do t'ia shoqėrojmė mė askė".
  3. Dhe se lartėsia e madhėruar e Zotit tonė nuk ėshtė qė ka as grua, as fėmijė
  8. Dhe vėrtet, ne kemi hulumtuar ta arrijmė qiellin, po atė e gjetėm pėrplot roje tė forta dhe me shkėndija (zjarri qė djeg),
  9. Dhe ne mė parė hulumtonim nė vendvėshtrimin pėr tė dėgjuar, e kush pėrpiqet tė dėgjojė tash, ai has nė pusinė e shkėndijės sė zjarrtė.
  10. Ne nuk e dimė se me kėtė (pėrgatitje tė qiellit) ėshtė pėr qėllim ndonjė e keqe pėr ata qė janė nė tokė, apo Zoti i tyre dėshiron qė ata t'i udhėzojė.
  11. Ėshtė e vėrtetė se prej nesh ka tė mirė, por ka edhe qė nuk janė aq tė mirė, sepse ne kemi qenė nė drejtime tė ndryshme.
  12. Dhe ne kemi qenė tė bindur se All-llahut nuk mund t'i shmangemi nė tokė e as nuk mund t'i shpėtojmė Atij duke ikur.
  13. Dhe ne, sapo e dėgjuam udhėzimin (Kur'anin), i besuam atij, e kush i beson Zotit tė vet, ai nuk i frikėsohet ndonjė dėmtimi e as ndonjė padrejtėsie..

  Aishja r.a trans se ka thene i Derguari i Allahut a.s .- U krijuan engjet prej drite dhe I krjiuan xhindet nga flaka e pa tym dhe u krijua Ademi nga ajo qe ėshtė pershkruar juve (pra balta) trans Ahmedi dhe Muslimi.

  Safije bint heje r.a transmeton se Pejgamberi a.s tha -Me te vėrtetė shejtani ecėn ne ne trupin e birit te Ademit nėpėrmjet rrugėve te gjakut.(Buhari dhe Muslimi)

  Ebu Hurejra r.a trans se ka then I derguari I Allahut.-Ska ndonjė te lindur qe lind dhe mos e ngacmoje shejtani e pastaj qan me ze te lartė pėrveē te birit te merjemes dhe nenes se tij”(Buhari dhe Muslimi)

  Abdullah ibn Mesudi trans u pėrmend tek I derguari I Allahut a.s njė burrė qe fjeti naten gjersa u zbardh e doli dielli pa u fal e ai tha.Atij burri I urinoi shejtani ne dy veshet ose tek njeri vesh” (trans Buhari dhe Muslimi)

  Ebu katadeh ka then se I derguari I Allahut ka thėnė- Ėndrra e mirė ėshtė prej Allahut dhe e keqa ėshtė prej shejtanit.Kush shikon ndonjė ėndėrr te keqe dhe e urren le tė pershtyje tre herė nga krahu I majte I shpatulles e te kėrkoje mbrojtje prej shejtanit tek Allahu sepse ajo nuk do ta demtoje atė (Buhariu dhe Muslimi)

  Ebi Sejd el kudri r.a tras se I derguari I Allahut a.s ka thėnė: nėse dikush prej jush I hapet goja te vendosi dorne e tij ne goje sepse shejtani hyn nė tė”(Muslimi)

  Hadithet pėr kėtė janė te shumta e kėto mjaftojnė pėr atė qe kėrkon te vertetn. Na qartesohet se egzistojne xhindet dhe shejtanet prej xhindeve e nuk ka dyshim pėr tė e nuk polimezon asnjė pėr kėtė pėrveē mendjemedhenjve e atyre qė ndjekin epshet dhe jo udhezimin e Allahut.
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga fisniku-student : 26-12-2011 mė 08:10
  "Idea ėshtė Kėshilltari mė i mirė i Veprės"

 12. #12
  Erga omnes Maska e fisniku-student
  Anėtarėsuar
  11-10-2006
  Vendndodhja
  Nėn hijen e Diellit
  Postime
  4,408
  Llojet e magjise

  Llojet e magjise janė tetė:

  E para magjia e keldamijineve dhe keshdajinijeve te cilėt adhurojne shtatė planetet.Ata besojnė se palnetet drejtojnė gjithesine
  E dyta magjia e ngatarresave dhe imagjinatave dhe e shpirtave te fortė.Pastaj err-Razi argumenton se ngatarresa le gjurme tek njeriu sepse njeriu mund te eci ne njė trung mbi toke enuk mund te eci vete nėse ai trungu ėshtė mbi lume. Thane doktoret e kohės kur hasnin dike qe I dilte gjak nga hunda e ndalonin atė te shikonte ne gjėrat me ngjyrė te kuqe ndėrsa atė qe kishte semundjen e tokes e ndalonin te shikonte ne gjėrat e ndritshme dhe nga rrotullimi ne njė vend. E vazhdon er-Rrazi me llojet e magjise te cilat nuk kanė rėndėsi e neto ka disa gabime e pėr kėtė po eleme pėr pjesen e meposhteme.

  Vertetesimi e qartesimi I llojeve te magjise.


  Nga studimi I ndarjes se llojeve te magjise sipas er-Rrazit dhe Er-Rragib dhe dijetarėve te tjerė mbi magjine gjen qe ato qe shtuan ne magji gjeraqe nuk I takojne asaj pėr shkak se ato u mbeshten shumė ne kuptimin gjuhesor te magjise qe ėshtė magjepse dhe fshehje e shkakut.kėshtu ata futen ne magji dhe gjėrat e ēuditshme futjen ne sherr te dy personave te cileve u fshihet shkaku .Kėto nuk kanė vlerė pėr ne por ne kėtė shkrim do tė flasim pėr magjine vėrtetė qe bazohet shejtani tek xhindet..Ka gjėra te tjera me rėndėsi qe duhet ti sqarojme e ato qe permendi Er-Rrazi dhe er-Ragib pėr ndikimin e planeteve.E vėrteta ėshtė se ne besojme se ato qe ato veprojnė me urdhėrin e Zotit e me urdhėrin e Zotit nuk ndikojne ne krijesat e tjera asnjėherė.Disa thonė se magjistaret flasin nne emėr te palneteveose shenjave tė tyre e pasi u flasin atyre plotesohet magjia e tyre perpapra shikuesit.

  Pergjigja nėse ndodh vėrtetė kjo nuk ėshtė nga ndikimet e planeteve por nga ndikimet dhe veprimet e shejtanit pėr magjistaret e humbur si dhe format e tjera kur idhujtaret u flisnin idhujve tė tyre prej guri.Ishin shejtanet qe u pergjigjeshin atyre me ze qe degjohej nga Brenda idhujve e ata mendonin se ata ishin zotera.rrugėt e humbura janė shumė dhe Allahu na largofte te keqen e shejtaneve dhe njerve.

  Si e thėrret (afron magjistari) xhindin?

  Marreveshja mes magjistarit e shejtanit. Ne shumicen e rasteve marreveshja mes magjistarit e shejtanit kėrkon qė magjistari tė veprojė disa vepra, shirku e kufri te shfaqura e te fshehta qe pastaj shejtani te cohet ne sherbimin e tij ose I sjell dike qe ti sherbeje.

  Ne shumicen e rasteve marreveshja bėhet midis magjistarit dhe prijesit te fisit te xhindeve dhe ky prijes urdheron ndonjė pauses mendjelehte nga fisi I tij qe ti sherbej kėtij magjistari e ti bindet atij ne zbatimin e urdhervae te tij p.sh. ndonjė lajm pėr diēka qe ka ndodhur, ndarje midis dy personave, apo bashkimin ne dashuri tė tyre apo ta beje burrin qe mos ti afrohet gruas se tij etj., qe do ti sqarojm mė vonė. Magjistari me venien ne sherbim te xhindit bėn ato pune te keqija qe do dhe nėse ai xhindi e kundershton atė , magjistari I bėn adhurim prijesit te xhindeve apo bėn vepra qe I pėlqejnė atij. Dhe ky priejes ose e ndeshkon atė xhind ose e urdheron, ose ve njė xhind tjetėr ne sherbim te tij.

  E pėr kėtė gjė gjen qe lidhjet mes magjistarit dhe xhindit qe I sherbejne janė te bazuara ne urrejtje. Ky xhind ne shumė raste e demton magjistarin pa e ditur ai, si dhimbje kokė te perhershme, pagjumesi dhe trembje naten e rreh po kėshtu mund te veproje dhe me familjne e magjistarit. Ne shumicen e rasteve magjistari nuk bėn fėmijė sepse xhindi ia vret foshnjen ne miter kur ėshtė magjistareose gruaz te magjistarit para se te plotesohet krijimi I saj. Kjo gjė ėshtė e njohur tek magjistaret dhe disa prej tyre e kanė lėnė magji qe te lindnin fėmijė.Mė kujtohet kur isha duke kenduar njė grua te sėmurė qe e kish kapur magjia e kur I lexova kuran foli xhindi ne gjuhėn e saj e tha.

  -Unė nuk mund te dal prej sa.
  Thashe -Pse?
  Tha-Sepse trembem se mos mė vret magjistari.
  Thashe –Largohu nga ky vend ne njė vend tjetėr qe nuk e di magjistari.
  Tha –Do te dėrgoje pas meje xhind tjetėr qe te me sjelle tek ai.
  I thashė po e pranove islamin ose e shfaq pendimin tėnd me sinqeritet mundet me ndihmėn e Allahut te mesoj disa ajete kurani qe te shpetojne nga kėto xhinde mosbesimtare et mbroje prej tyre.
  Tha –Jo nuk e pranoj islamin do tė qėndroj kėshtu kristian.
  I thashė nuk ka dhunė ne fe por e rendesihme ėshtė te dalėsh nga kjo grua.
  Tha nuk dal.
  Thashe –Atėherė me ndihmėn e Allahut do tė lexoj kuran derisa te digjesh e pastaj e qellova fort e filloi te qaje.
  Tha do tė dal do tė dal dhe doli .E falenderimi I takon Allahut e miresia ėshtė prej Tij. Dhe dihet sa me shumė mohim e gjėra te ndyra te beje magjistari aq me I bindur dhe I shpejte ne zbatimin e urdherave ėshtė xhindi dhe e kundėrta.

  Si e thėrret xhindin magjistari?

  Pėr kėtė rrugėt janė te shumta qe perbejne sihr dhe mohim(kufer)te qartė e do pėrmend prej tyre inshAllah tet rrugė nga llojet e idhujtarise dhe mohimit kur kam permbledhur gjėrat ne ēdo rrugė. Dhe I pėrmend kėto sepse disa muslimanė nuk mund te dallojne mjekimin me kuran me mjekimin me magji. I pari (me kuran) ėshtė lidhje me besimin ne Zotin I dyti ėshtė lidhje me shejtanin(magjia).

  E lind paraqitesi tek njerėzit e thjeshtė kur disa magjistare u lexojnė pėr te sheruar semundjen fshehin pjeset e kufrit(mohimit) dhe shfaqin sipas tyre disa fjale prej kuranit qe te mendoje I semuri se sherimi ėshtė me kuran. Dhe I semuri bėn ēdo gjė qe I thotė magjistari genjeshtar. Qėllimi im ėshtė qe vellezerit e mi muslimane te largohen nga kėto rrugė te se keqes e te humbjes e tu qartesohet rruga qe ndjekin kriminelet.
  "Idea ėshtė Kėshilltari mė i mirė i Veprės"

 13. #13
  Erga omnes Maska e fisniku-student
  Anėtarėsuar
  11-10-2006
  Vendndodhja
  Nėn hijen e Diellit
  Postime
  4,408
  Si e thėrret xhindin magjistari?

  Mynyra e pare: Rruga e Ilkamit

  Hyn magjistari ne dhomen e tij te erret dhe ndez zjar e vendos ne zjarr disa gjėra qe leshojne tym sipas temės se kėrkuar.nėse do qe te ndaje dy veta apo ty fuse armiqesi ose urretje etj vendos ne zjarr gjėra qe leshojne ere te mirė.pastaj fillon magjistari te lexoje lexime me pėrmbajtje idhujtarie.Ky lexim ėshtė I njė shkrimi pakuptim qe perbehet nga betimi xhindit tek zoteria e tij e kerkesa e magjistarit ndaj xhindit ne emėr te te madhit tė tyre,si disa llo0je mohimi e idhujtarie, si madheshtimi I te medhenjve prej xhindeve e lutje te shumta dėrguar atyre.Me kusht qe magjistari mbi te qoftė mallkimi I Allahut te jetė I papaster ose xhunub ose te veshe rroba te pista.Pasi te mbaroje nga leximi I tij me kuptimet e mohimit shafaqet para tij njė imazh ne formėn e qenit. Gjerperit ose ēfarėdo formė tjetėr dhe magjistari e urdheron atė pėr atė qe kėrkon.Ndonjeher nuk I shfaqet gjė atij por degjon ze e ndonjeher nuk degjon asgjė por lidh diēka nga shenjat e personit te cilit I bėhet magji, si floke ose cope nga rrobat e tij, me eren e djerses se tij pastaj e urdheron xhindit poer atė qe kėrkon.


  Si pėrfundim nga studimi I kėsaj rrugė qartesohet se;
  Xhindi do dhomat te erreta.
  Xhindi do erera te keqija
  Ėshtė nga shirku I shfaqur e I hapur ne kėto rrugė betimi ne xhin ose lutjet e shumta drejtuar atij.
  Xhindi e do tė pisten dhe shejtanet afrohen tek njerzit e piste.

  Mynyra e dytė: Rruga e therjes

  Sjell magjistari zog ose kafshe ose pule ose pellumb me cilėsi te caktuara sipas kerkeses se xhindit e ne shumicen e rasteve ne ngjyrė te zeze sepse xhindet e pėlqejnė ngjyren e zeze.Pastaj ther atė pa pėrmendur emrin e Allahut ne te por permned ndonjė emėr xhindi dhe lyen me gjakun e saj te semurin e ndonjėherė nuk e ben kėtė gjė. Pastaj e hedh atė ne rrenoja puse apo vende te shkreta te cilat ne shumicen e rasteve janė vendbanime te xhindeve e nuk pemend emrin e Zotit kur e hedh atė e pastaj kthehet ne shtepin e tij e lexon lexime me kuptime idhujtarie ose mohimi e pastaj urdheron xhindin pėr atė qe deshiron.
  Si pėrfundim ai bėn idhujtari ne kėtė rrugė me dy ēėshtje.
  E para therja pėr xhindin ėshtė e ndaluar siē rane dakort dijetaret e pare.Sigurisht ajo ėshtė shirk ose idhujtari sepse therja pėr dike tjetėr pėrveē allahut nuk lejohet pėr njerzit e as te haje prej saje e jo me te veproje me te.Por megjithatė injorantet ne ēdo kohe e vend eveprojne kėtė gjė te ndyre.thotė Jahje ibn Jahja –mė tha Ueheb –S edisa magjistare nxorren ujė nga njė burim dhe qe te vazhdonte te dilte ujė prej tij theren diēka pėr xhindet dhe me to ushqyen njerzit.arriti lajmi tek ibn Shihab Ez-Zuhri qe tha.Ai their ashtu qe nuk I lejohet dhe ushqeu me atė qe nuk u lejohet.
  Ndaloi I derguari I Allahut nga ngrenia e therjes pėr xhindeve ne sahihun e Muslimit nga hadithi qe trasn Ali ibn Talib se profeti a.s tha “A mallkoi Allahu atė qe theri ne emėr te dikujt tjetėr pėrveē Allahut”
  E dyta Leximi ne pėrmbajtje idhujtarie (shirku) ėshtė shqiptim ose shkrim me heroglife, gjatė kohės kur thėrret xhindin e ajo pėrmban shirk tė hapur siē pėrmend shejik Islam Ibn Tejmije ne shumė libra te tij.

  Mynyra e tretė: Rruga e gjerave te ndyra

  Kjo rrugė ėshtė njohur mes magjistareve dhe ai qe merret me te ka me vete njė grup tė madh shejtanesh dhe I zbatojne urdherat e tij sepse ai magjistari qe bėn kufer (mohim) ėshtė ateist. Kjo rrugė perbehet si me poshtė.Cohet magjistari I mallkuar vesh mbeshtjellje kurani ne kembet e tij ne formėn e kepuceve e pastaj futet me ten e banje e fillon e elxon gjėra pa kuptim me pėrmbajtje kufri Brenda banjes.Pastaj del ulet ne dhomen e tij e urdheron xhindin poer atė qe do e gjen xhindet ne zbatimin e urdherave te tije tė gjitha kėto sepse ai mohoi Zotin madheshtor dhe u be vėlla me vellezerit e tij shejtane.Ai e meriton humbjen e qartė mbi te qoftė mallkimi I Zotit te botrave.Kusht pėr kėtė lloj magjistari ėshtė qe te veproj prej gjynaheve te mėdha pėrveē atyre qe permendem si veprimi I harameve, veoprim I homseksualeve,imoralite me gra te huaja ose shrajes e Zotit ose fesė e tė gjitha kėto I kenaqin shejtanet prej xhindeve.

  Mynyra e katerte: Rruga e pislluqeve

  Ne kėtė ruge maagjistari I mallkuar shkruan sure nga suret e kuranit te nderuar me gjakun e menstruacioneve ose me pislluqe te tjera pastaj lexon gjėra te pakuptimta me origjinė idhujtarie e shafqet xhindi te cilin e urdheron pėr atė qe deshiron e nuk mund te fshihet mohimi ne kėtė lloj ruge sepse tallja me suret e kuranit te nderuar ėshtė mohim I Allahut me tepėr qe I shkruan me gjėra te pista. Mbrohemi me Allahun nga kėto gjėra te pista dhe kėrkojmė prej tij te na e marrė shpirtin me besim. Amin.

  Mynyra e peste: Rruga e tenkijes

  Ne ket rrugė magjistari mallkimi I Allahut qoftė mbi te shkruan sure nga suret e kuranit me shkronja te vecuara mbrapsht nga fundi ne fillim. Pastaj fillon te lexoje permbatje idhujtarie e shafqet xhindi te cilit I shfaq kerkesen e tij. Kjo rrugė gjithashtu ėshtė e ndaluar bashke me shirkun dhe mohimin qe pėrmban.

  Mynyra e gjashtė: Rruga e tenxhij ose e horoskopit

  Tek kjo rrugė magjistari kėrkon duke vezhguar yjet e veēantė e pastaj magjistari lexon gjėra te pakuptimta me pėrmbajtje mohimi kundrejt Zotit pastaj fillon te beje levizje tė ndryshme sikur po I zbret shpirti I yllit po ne te vėrtetė ai adhuron yllin e bėn sikur adhuron Zotin e kjo ėshtė prej llojeve te idhujtarise adhurimi I dikujt tjetėr pėrveē Allahut. Kėshtu shejtanet ia plotesojne kerkesat atij e mednon magjistari se ylli e ndihmoi atė e genjejne shejtanet e I thojne se kjo magji nuk zgjidhet nėse shfaqet pėrsėri ky yll. Ka yje qe shfaqen njėherė ne vit dhe ata presin shfaqen e tij pastaj fillojnė ti lexojnė e ti luten e yllit qe tu zgjidhe magjine.Nuk mund te fshihet dhe ne kėtė ruge madherimi I krijesave dhe lutjen tek tė tjerė pėrveē Zotit dhe kjo ėshtė idhujtari ose shirk.

  Rruga e shtatė: Rruga e falltarise duke lexuar pellemben e dores

  Ne kėtė rrugė magjistari merr njė fėmijė te vogėl qe s'ka arritur moshen e pjekurise me kusht te jetė pa abdes pastaj ia merr pellemben e dores e vizaton njė drejtkendesh ose figure gjometrike dhe shkruan rreth tij gjėra te pakuptimta dhe pėrmbajtje idhujtarie. E shkruan ne te gjitha anet e figures,pastaj vendos doren e femijes ne mes te drejtkendeshit vaj dhe lule ngjyrė blu ose boje blu dhe pastaj vendos flete ne fytyren e femijes e I vendos njė kapele qe te qėndrojė fleta pastaj mbulohet femija I gjithi me njė rrobe te rėndė dhe femija shikon ne doren e tij. Sigurisht ai nuk e dallon atė sepse ėshtė erresiree magjistari fillon te lexoje pėrmbajtje idhujtarie e nėse femija ndjen se u ndricua vendi dhe shikon njė pamje qe leviz ne doren e tij I thotė magjistari femijes.
  Ēfarė shikon? Thotė femija-Shoh para meje pamjen e njė burri- thotė magjistari –Thuaji atij kėshtu dhe kėshtu dhe leviz pamja sipas kerkeses dhe ne disa raste I shfaqet pamja si engjell por ne realitet ėshtė shejtan prej xhindeve. Dhe ne kėtė rrugė pėrdoren rrugė te cilat meritojnė denimin e Zotit te cilat permbjane mohim dhe idhujtari.

  Mynyra e tetė: Ndjekja e gjurmeve

  Ne kėtė rrugė I semuri kėrkon disa shenja copa nga shamia ose kemisha ose ēdo gjė tjetėr qe mban ere nga djersa e te semurit..Pastaj lidh kėtė shami nė fund nyje dhe katėr gisht larg nyjese kap fort me dorė dhe lexon kuran pėr te mashtruar njerzit dhe mbas leximit te kuranit lexon pjesė idhujtarie dhe mohimi me ze te ulet pe rte thirrur xhindet e I thotė.-Nėse sėmundja ėshtė shkak te xhindeve shkurtoje atė e nėse ėshtė semundje pėr doctor beje atė dhe mat me gishta copen .

  Si pėrfundim

  Mashtrimi I te semurit me lexim kurani ne fillim dhe pastaj lexon pjesė kufri ose shirku. Kjo pėr te menduar I semuri se po e sheron me kuran por ai fshehtas lexon gjėra te ndaluara.

  Kerkimi ndihmė nga xhindet e lutja kushtuar kundrejt tyre janė tė gjitha idhujtari.
  Xhindet genjejne shumė enga ta kuptosh se ky xhind ėshtė I sinqertė apo genjeshtar ne kėto ēėshtje. Kemi provuar shumė magjistare e ndonjeher qenė te sinqertė e shum here qenė genjeshtare saqė na kanė ardhė te semuret dhe kanė then se I semuri kishte sy. Pasi I lexuam kuran filloi tė fliste xhindi tek ai e nuk kishte sy e shumė raste te tilla.

  Shenjat nga te cilat njihet magjistari
  Nėse gjen njė shenjė te vetme tek ndonjė sherues dije se ai ėshtė magjistar


  I kėrkon te semurit emrin e nenes, emrin e tij ose emrin e te atit.
  Merr shenja nga i semuri si rroba floke etj
  Nėse ther diēka nuk pėrmend emrin e Zotit dhe lyen me gjak te semurin.
  Shkruan hiroglife pakuptim
  Lexon gjėra me kuptim ose pakuptim.
  I jep te semurit njė nuske e cila pėrmban brenda thonj zhive shkronja ose numra te pakuptimte.
  Urdheron te semurin te veēohet prej njerzve ne shumicen e rasteve dhe pėr dyzet ditė dhe kjo argumenton se xhindi qe I sherben magjistarit ėshtė kristian.
  I jep te semurit gjėra ti gropose ne toke
  I jep fleta te semurit ti djege dhe te tymoset me to.
  Belbezon fjale pa kuptim
  Ndonjeher magjistari e njofton te semurin pėr emrin e tij vendin e tij dhe problemin me te cilin erdhi.
  I shkruan gjėra te vecnata idhujtarie ne njė flete ose I shkruan ne krehof te bardhe dhe e urdheron te seumurin ta trese dhe ta pije
  Nėse meson se njė person ėshtė magjistar ki kujdes tek shkurja tek ai dhe kujto fjalėn e Profetit Alejhi Selam: ”Kush shkon tek fallxhori dhe beson atė qe ai thotė net e vėrtetė e ka mohuar atė qe I zbriti Muhamedit a.s (KURANIN)”


  >>>
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga fisniku-student : 26-12-2011 mė 08:17
  "Idea ėshtė Kėshilltari mė i mirė i Veprės"

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •