Close
Faqja 1 prej 2 12 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 1 deri 20 prej 34
 1. #1
  Administratore Maska e Fiori
  Anėtarėsuar
  27-03-2002
  Vendndodhja
  USA
  Postime
  3,012
  Faleminderit
  2
  115 falenderime nė 104 postime

  Petulla me kos.

  Tirana e Re
  Global user
  (6/20/00 10:01:13 pm)
  --------------------------------------------------------------------------------

  Pėr 4-5 persona duhen:
  Miell 2 gota uji, kos 1 gote uji, vezė 1 kokėrr, kripė,sodė 1/2lugė kafeje, vaj 2 filxhane kafeje.

  Nė njė tas porcelani vendosen vezė, kos, kripė dhe yndyrė, rrihen mirė dhe shtohet miell i pėrzier me pak sodė. Brumi nė kėtė rast ėshtė gjysmė i trashė. Nė tigan hidhet pak yndyrė (1/2 lugė gjelle). Kur yndyra tė jetė nxehur, hidhet brumi(njė lugė gjelle pėr ēdo petull). Largėsia nga njėra tjetra duhet tė jetė 3-4 cm sepse gjatė skuqjes brumi hapet. Petullat skuqen nga njėra anė dhe pastaj kthehen nga ana tjetėr.
  Pasi tė jenė skuqur mirė vendosen nė pjatė, spėrkaten pak me gjalpė dhe pėrdoren me sheqer ose serviren me mjaltė.

 2. #2
  Administratore Maska e Fiori
  Anėtarėsuar
  27-03-2002
  Vendndodhja
  USA
  Postime
  3,012
  Faleminderit
  2
  115 falenderime nė 104 postime
  Po lexoja keto temat e vjetra, dhe per ato qe me vete mendja per te ngrene po i dergoj ne krye te faqes

 3. #3
  Perjashtuar Maska e shkodrane82
  Anėtarėsuar
  01-05-2002
  Vendndodhja
  Sunshine State
  Postime
  1,752
  Faleminderit
  0
  5 falenderime nė 5 postime

  Si behet byreku/pitja me Kos??

  Kush me tregon ore si behet byreku me kos, se kaq keq me ka shku mendja
  se mbeta tu u preke gjithe diten prapa..

  Dhe per dreq kur me shkon mendja per dicka dua ta bej ASAP, dhe mamin
  shyqyr e kam ne Egypt..e s'di ke te pyes. Hajde forumista vene doren ne zemer dhe ma tregoni..se po marojme ne per pite...;p

 4. Anetarėt mė poshtė kanė falenderuar shkodrane82 pėr postimin:

  bsdev (03-03-2017)

 5. #4
  i/e regjistruar Maska e Labeati
  Anėtarėsuar
  31-07-2003
  Vendndodhja
  North America
  Postime
  1,233
  Faleminderit
  0
  18 falenderime nė 18 postime
  82 Shkodranja,
  ku t'ka nana,
  Pite me kos,
  shkodranja qeros


 6. Anetarėt mė poshtė kanė falenderuar Labeati pėr postimin:

  bsdev (03-03-2017)

 7. #5
  i/e regjistruar Maska e Labeati
  Anėtarėsuar
  31-07-2003
  Vendndodhja
  North America
  Postime
  1,233
  Faleminderit
  0
  18 falenderime nė 18 postime
  Me miell e me kos, po njihere

  kaq di une

 8. Anetarėt mė poshtė kanė falenderuar Labeati pėr postimin:

  bsdev (03-03-2017)

 9. #6
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  03-10-2003
  Vendndodhja
  Big Apple
  Postime
  1,257
  Faleminderit
  0
  9 falenderime nė 9 postime
  petulla me kos di te bej edhe qumeshtor -byrek me qumesht apo dajth po me kos sikisha degjuar


  Petulla me kos

  Pėr 4-5 persona duhen:

  Miell 2 gota uji, kos 1 gote uji, vezė 1 kokėrr, kripė,sodė 1/2lugė kafeje, vaj 2 filxhane kafeje

  Nė njė tas porcelani vendosen vezė, kos, kripė dhe yndyrė, rrihen mirė dhe shtohet miell i pėrzier me pak sodė. Brumi nė kėtė rast ėshtė gjysmė i trashė. Nė tigan hidhet pak yndyrė (1/2 lugė gjelle). Kur yndyra tė jetė nxehur, hidhet brumi(njė lugė gjelle pėr ēdo petull). Largėsia nga njėra tjetra duhet tė jetė 3-4 cm sepse gjatė skuqjes brumi hapet. Petullat skuqen nga njėra anė dhe pastaj kthehen nga ana tjetėr.

  Pasi tė jenė skuqur mirė vendosen nė pjatė, spėrkaten pak me gjalpė dhe pėrdoren me sheqer ose serviren me mjaltė.
  TBD

 10. Anetarėt mė poshtė kanė falenderuar Larsus pėr postimin:

  bsdev (03-03-2017)

 11. #7
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  03-10-2003
  Vendndodhja
  Big Apple
  Postime
  1,257
  Faleminderit
  0
  9 falenderime nė 9 postime
  po kete e kni provuar? adventure for real


  Byrek me domate dhe salmon

  Pėrbėrėsit pėr katėr persona:

  200 gr brum
  500 gr domate tė prera
  120 gr salmon me vaj
  njė tufė majdanozi
  pak kripė
  Koha 30 min

  Pėrgatitja: Lajini domatet dhe pritni nė feta pėr sė gjati, duke hequr pjesėt e panevojshme . Kriposini lehtė dhe vendosini nė njė kullesė pėr tė humbur ujin. Hapeni brumin nė njė tavė furre tė mbuluar me letėr zjarrduruese. Shponi pjesėn e poshtme me pirun dhe vendoseni nė frigorifer pėr 30 minuta. Mbulojeni pastaj me domate duke lėnė anėve njė bordurė prej 1,5 cm. Transferojeni nė furrė tė nxehur mė parė me temperaturė 220 gradė dhe lėreni vetėm pėr 10minuta. Ulni temperaturėn nė 200 gradė dhe vazhdoni ta piqni pėr 20 minuta tė tjera, derisa brumi tė vijė mirė dhe domatet tė jenė pjekur. Nxirreni nga furra dhe vendosni nė qendėr filetot e salmonit. Mbuloni sipėrfaqen me fletėt e borzilokut dhe majdanozit dhe lėreni tė ftohet para se ta shėrbeni.

  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Larsus : 13-03-2006 mė 15:11
  TBD

 12. Anetarėt mė poshtė kanė falenderuar Larsus pėr postimin:

  bsdev (03-03-2017)

 13. #8
  Perjashtuar Maska e shkodrane82
  Anėtarėsuar
  01-05-2002
  Vendndodhja
  Sunshine State
  Postime
  1,752
  Faleminderit
  0
  5 falenderime nė 5 postime
  Petullat me kos di te baj Lars, thnx anyway per receten. Po kete piten me
  kos e kena ba ne Shkoder shume na.
  Eshte njesoj si byrek me spinaq, po ama ne vend te spinaqit i hidhet kos
  dhe veze..dicka e tille....

  Labeati po tallesh ti tashi me nepsin tim.. Jazek..te qofte..

 14. Anetarėt mė poshtė kanė falenderuar shkodrane82 pėr postimin:

  bsdev (03-03-2017)

 15. #9
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  03-10-2003
  Vendndodhja
  Big Apple
  Postime
  1,257
  Faleminderit
  0
  9 falenderime nė 9 postime

  ta gjeta... lol

  Byrek me kos dhe vezė

  1 kg miell i bardhė, ½ kg kos, vaj, kripė, niseshte, 30 – 40 gr gjalp, 4 – 5 vezė.

  Pėrgatisim nė fillim brumin duke pėrzier miellin me kripėn dhe ujin (fillojmė me ½ gote ujė). Pasi tė kemi rrahur brumin derisa tė bėhet elastik e ndajmė nė topa tė vogla sa njė mandarinė. I lemė tė pushojnė duke i mbuluar me njė pecetė dhe rrahim vezėt, i pėrziejmė me kosin, vajin dhe pak gjalp dhe i hedhim kripėn. Fillojmė tė hapim topat e brumit: duke vendosur nė fillim pak niseshte poshtė dhe pak sipėr dhe i hapim me ndihmėn e njė okklai derisa peta tė bėhet shumė e hollė, gati trasparente. Peta duhet tė jetė 2-3 cm mė e madhe se tepsia. E lyejmė tespinė me pak vaj dhe shtrojmė sipėr petėn. Tė njėjtėn gjė e bėjmė edhe me 4-5 topat e tjerė tė brumit. Pasi tė kemi shtruar edhe petėn e 5 ose tė 6 i hedhim gjysmėn e kompostos, mund ti hedhim gjithė komposton, por nė kėtė rast duhet tė hapim gjysmėn e petave. Pasi tė kemi mbaruar mbyllim bordet dhe hedhim vaj dhe pak gjalp mbi sipėrfaqen e byrekut. E vendosim tepsinė tė piqet nė furrė nė temperaturėn 220°C.
  TBD

 16. #10
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  13-08-2004
  Postime
  148
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  Sweet shkodrane82 jam me mamin ne telefon dhe e pyes( shif sa te dua) po qeka shume e ngaterruar , lol masat eshte puna se mami im e ben pa masa ( dmth eshte mesuar). Ve petat, sperkat me gjalp, pastaj vec perzjen vezet, kosin dhe djath dhe pastaj ve petat e tjera dhe prap gjalp siper. E pjek dhe cte hash. LOL. Sorry if it wasnt much help.

 17. #11
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  03-10-2003
  Vendndodhja
  Big Apple
  Postime
  1,257
  Faleminderit
  0
  9 falenderime nė 9 postime
  Citim Postuar mė parė nga jonka
  Sweet shkodrane82 jam me mamin ne telefon dhe e pyes( shif sa te dua) po qeka shume e ngaterruar , lol masat eshte puna se mami im e ben pa masa ( dmth eshte mesuar). Ve petat, sperkat me gjalp, pastaj vec perzjen vezet, kosin dhe djath dhe pastaj ve petat e tjera dhe prap gjalp siper. E pjek dhe cte hash. LOL. Sorry if it wasnt much help.

  lol


  receta per byrek me c'te te doje zemra: lol

  bli petat filo ne dyqan (okllaia o thy ne te tjera paleasure bringnin activities lol)
  shkriji
  hapi
  sperkati me gjalp
  hidhi "cte te doje zemra"
  vure ne furre
  kur te skquen petat hiqe ose ktheje per pak nga ana tjeter
  ju befte mire "cte te doje zemra"
  TBD

 18. Anetarėt mė poshtė kanė falenderuar Larsus pėr postimin:

  bsdev (03-03-2017)

 19. #12
  knvb Maska e knvb
  Anėtarėsuar
  09-07-2004
  Vendndodhja
  ne memke te dheut
  Postime
  10
  Faleminderit
  0
  3 falenderime nė 3 postime
  shkodrane82 sa shum kerkonke nga jeta aman ke shkrujt aq pak por asgje spo mar vesh do te mesosh si behet byreku/pitja me kos (petet e byrekut do te mesosh apo pitet qe haen me diath te bardh) te them te drejten skam degjuar naiher te behet byreku me kos por di vetem qe ndertesa qe behet byrek me diath te bardh dmth kur ske gjiz e ben me diath te bardh e thermon diathin e masanej e perzien me 1 filxhan kos ene me vezet nejse po te flas iher per PITET

  Per te ber pite me kos duhen kto gjera miell gruri kos e krip
  marim miellin e hedhim ne tavolin e ne mes i hapim 1 grop aty hedhim kosin e kripen kte e perziejm me dor derisa te behet 1 mas brumi e lem brumin te vi per 10 minuta a diēka me shum me tej e presim me thik ose e ndajm me dor kte masen e brumit dhe e bejm ne topa te vogla masanej kto topa i shtypim me pellemben e dores sa te shtrohen pak e masanej i hapim me dor qe te behet 1 pet e mjaftushme per ne tigan nderkoh qe ne zgjar kemi ven tiganin me vaj e lem qe vaji te ngrohet e masanej vendosim pitet per tu pjekur ne fillim piqet njera ana e pites masanej e kthejm me pirun e pejkim anet tjeter

  (SPO I SHKRUAJ ME MASA PASI ME MIR TI BESH ME SY GJERAT SESA TI BESH ME GRAMATUR)

  PITE ME LIMONTOS E SOD buke
  marim miell te bardh e hellim ne tavolin e hapim ne mes e aty hedhim uj me tej hedhim kripen soden dhe limontosin e punojm me dor kte derisa te behet 1 mas brumi masanej e lem 5-10 minuta sa te vi brumi e presim me thik ne topa te vogla e shtypim me pellemb e hapim me dor e vem ne tigan me vaj te ngrohur i pjekim nga te dyja anet ene gati per tu ngren

  Do ju keshilloja ti hani me diath te bardh e pitet te jen te ngrohta se po u ftohen ato pite behen si shuall kepucesh Hajt ju befte mir

  sa per Petet e byrekut nese do ti besh me kos eshte e njejta proēedur siē behen pet te thjeshta vetem qe aty shton e 2-3 filxhan kafeje me kos per me tej ste ndihmoj dot se zdi te holloj pet byreku

 20. Anetarėt mė poshtė kanė falenderuar knvb pėr postimin:

  bsdev (03-03-2017)

 21. #13
  Perjashtuar Maska e shkodrane82
  Anėtarėsuar
  01-05-2002
  Vendndodhja
  Sunshine State
  Postime
  1,752
  Faleminderit
  0
  5 falenderime nė 5 postime
  Larsus mi ty ta bafte nusja e djalit o zot..sa e mire qe je... Po niseshten
  me thuaj ti mua ku ta gjej, dhe ato petat gati shiten ne dyqan mi..se une
  nuk di te holloj.

  Jonka thnx shume motra, te kam si shpirt...harxhove minuta long distance
  per muve...e pra masat po me ngatrrojne pak. Me duket se do ja fus ne
  tahmi dhe te dali ca te dali.

  Knvb sa shume kerkoke nga jeta, nje byrek ore imagjino te kerkoj me shume.
  Ne ne Shkoder i thojme pite me kos, dhe ne gjuhe letrare eshte byrek me kos.
  Sa cudi qe shume se kane degju, pasi ne Shkoder preferohet dhe gatuhet
  shume. Eshte njesoj si ai me spinaq dhe mish me qepe..po ama ne vend
  te tyre u hidhet kos dhe veze....se di per djathe. Kosi nuk ka mundesi te hidhet
  brenda ke mielli pasi kosi ne kete rast eshte ici...( ajo gjeja midis byrekut..)
  Flm shume gjithashtu dhe ti.

 22. Anetarėt mė poshtė kanė falenderuar shkodrane82 pėr postimin:

  bsdev (03-03-2017)

 23. #14
  i/e regjistruar Maska e Labeati
  Anėtarėsuar
  31-07-2003
  Vendndodhja
  North America
  Postime
  1,233
  Faleminderit
  0
  18 falenderime nė 18 postime
  Citim Postuar mė parė nga shkodrane82
  Labeati po tallesh ti tashi me nepsin tim.. Jazek..te qofte..
  Tane ky neps do ta kete nji shkak te forte moj shkodrane.... Me nji djale ishalla ...


 24. Anetarėt mė poshtė kanė falenderuar Labeati pėr postimin:

  bsdev (03-03-2017)

 25. #15
  knvb Maska e knvb
  Anėtarėsuar
  09-07-2004
  Vendndodhja
  ne memke te dheut
  Postime
  10
  Faleminderit
  0
  3 falenderime nė 3 postime
  mir se ste thash gje po ate muhabet qe ti kerkon un ta thash qe kosi perdoret vetem ne ate gje nuk e di nga shkodra se si e beni por ne ktej nga anet tona kshu e bejm nejse provoje iher ashtu me diath te bardh e do shikosh qe zdo zhgenjehesh thermo diath te bardh perzie me kos e ne 1 en rih 3-4 kokra vez e masanej hidh diathin e perzier me kos kjo perdoret per mbushje

 26. Anetarėt mė poshtė kanė falenderuar knvb pėr postimin:

  bsdev (03-03-2017)

 27. #16
  bubbly
  Anėtarėsuar
  05-05-2003
  Vendndodhja
  USA
  Postime
  13,737
  Faleminderit
  72
  260 falenderime nė 226 postime
  Citim Postuar mė parė nga Labeati
  Tane ky neps do ta kete nji shkak te forte moj shkodrane.... Me nji djale ishalla ...


  Shkodrane po ja ban Bam maj ti again . lol

  Ishalla me nje goce , se e di qe ate do tani .

  Sa per byrekun me kos , vallaji sdi . lol
  Music to my heart that's what you are, a song that goes on and on.....

 28. Anetarėt mė poshtė kanė falenderuar PINK pėr postimin:

  bsdev (03-03-2017)

 29. #17
  Perjashtuar Maska e shkodrane82
  Anėtarėsuar
  01-05-2002
  Vendndodhja
  Sunshine State
  Postime
  1,752
  Faleminderit
  0
  5 falenderime nė 5 postime
  E mo Labeati e ka nje shkak.. po mos na qit sekretet ore..se nuk e din
  askush..

  Pink ishallah neser do e marr vesh, meqe po del papritur le te dali ashtu ca du
  une..dhe ti japim fund per ket dyrnja kalamanove..

  Knvb neser do e provoj se mos po humbas gje ne shtepi jam gjithe diten, po
  ama me ka shku mendja per kos shtepie..dhe mora ca tharm te nje shoqe
  e do e nxa vete..se kosi i bleme ngjitet si zam.

 30. #18
  i/e regjistruar Maska e Xhuxhumaku
  Anėtarėsuar
  19-11-2003
  Vendndodhja
  sopr'un'curva
  Postime
  13,460
  Faleminderit
  18
  255 falenderime nė 230 postime
  Me nje fjal neser po qeraske tan foruminme byrek me kos...lol
  --- La Madre dei IMBECILI e sempre in cinta...

  ---voudou.. ---

 31. Anetarėt mė poshtė kanė falenderuar Xhuxhumaku pėr postimin:

  bsdev (03-03-2017)

 32. #19
  Perjashtuar Maska e shkodrane82
  Anėtarėsuar
  01-05-2002
  Vendndodhja
  Sunshine State
  Postime
  1,752
  Faleminderit
  0
  5 falenderime nė 5 postime
  Lol varet nqs do dali per tane forumin.. Po ty nqs te ka shku mendja
  te ruaj nje kallep...po s'po behesh fjale mire te thuash hajt me nje vajze
  ishallah...

 33. Anetarėt mė poshtė kanė falenderuar shkodrane82 pėr postimin:

  bsdev (03-03-2017)

 34. #20
  Perjashtuar Maska e shkodrane82
  Anėtarėsuar
  01-05-2002
  Vendndodhja
  Sunshine State
  Postime
  1,752
  Faleminderit
  0
  5 falenderime nė 5 postime
  Citim Postuar mė parė nga Kuqalashja
  O xhuxh, po pse e mbill nje si kur thua qe forumistet jane bukuroshe?

  lona mire ben qe i heq qafe shpejt. Jo si une qe e kam vellain 5 vjete me te madh e me nxinte ne dru kur isha e vogel (tani jo dhe aq shume, lool)

  do kemi pune ne me nepset e tua keto qe muaj qe vijne dmth....

  Po i heq qafe aman, sa jam e re se skam nerva as durim me vone te merrem
  me kalamaja. Dhe une e vellai kemi 5 vjet diference, po atje dhe nuk e ndien
  mungesen shume pasi je e rrethume me kusherinj e komshi sa te duash.
  Kendej rriten femija si te vetmuar...per Brandonin e kisha une...lol.
  Ik shif MP se te shpjegon ma qarte, dhe nepse nuk kam shume jo..i kam te
  realizushme..pervecse deri kur te vine mami qe te me sjelli ca buke kallamoqe,
  dhe kimca...se me tjerat jam ne rregull.

 35. Anetarėt mė poshtė kanė falenderuar shkodrane82 pėr postimin:

  bsdev (03-03-2017)

Faqja 1 prej 2 12 FunditFundit

Tema tė Ngjashme

 1. Kush ishte nė tė vėrtetė Josip Broz - Tito?
  Nga Cimo nė forumin Historia botėrore
  Pėrgjigje: 284
  Postimi i Fundit: 19-01-2015, 09:36
 2. Tradita ilire tek shqiptarėt e Maqedonisė
  Nga alibaba nė forumin Arkeologji/antropologji
  Pėrgjigje: 9
  Postimi i Fundit: 19-11-2008, 14:40
 3. Sami Gjoka
  Nga Fiori nė forumin Shkrimtarė shqiptarė
  Pėrgjigje: 3
  Postimi i Fundit: 02-03-2006, 18:09
 4. Brumėrat
  Nga Fiori nė forumin Kuzhina shqiptare dhe e huaj
  Pėrgjigje: 1
  Postimi i Fundit: 17-11-2002, 10:22

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •