Close
Duke shfaqur rezultatin 1 deri 2 prej 2
 1. #1
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  07-06-2005
  Postime
  642
  Faleminderit
  0
  5 falenderime nė 4 postime

  I Mac nuk lejon te instalohet

  Ngjat Jeta.

  Nje Shok imi punon si Rollout puntor dhe kishte marr ne nje Firm dy I Mac G5 me intel Processor Core duo.

  Problemi qendron aty se ai nuk kishte marre te dhenat e Passwordid Admin keshtu qe nuk ka mundesi te punoj me ta.
  Mi solli mua ti instaloj, ne njerin arrita ta ndryshoj passowrdin dhe ti fshij Users e ti vendos te ri ne system por problemi ne ket I mac eshte se nuk lejon krjimin e nje Image per instalim.
  Une nuk ja kam shume iden me Mac se jame me shume i percendruar ne Windows.

  Din kush se si mund ti jap Userit te drejta te pakufizuara.
  ( IMac kan qen pjes e nje Domaine)

  Per I MAc numer 2 aty nuk munda ta ndryshoj Passwordin e Userit dhe vendosa ta formatizoj, e instalova suse Linux por tash nuk po mund ta instaloj X Lion ne I MAc kush me jep noj kshill si te veproj.
  Cfar Formati perdor Mac JFS apo????


  Flmn
  JO NEGOCIATA - VETĖVENDOSJE

 2. #2
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  07-06-2005
  Postime
  642
  Faleminderit
  0
  5 falenderime nė 4 postime
  Flmn per pergjigjet.


  Deshta te tregoj se si e kam zgjedhur problemin.
  Pasi ai i mac ishte me Chipset te Intelit duhet te behej formatizimi i USB Stickut permes te cilit une tentoja ta instaloja IMacun ne Format GUID e jo APLE HFS. pastaj futa ne USB Stik edhe EFI Loader edhe Chameleon te cilet ndihmojne nese ka pnegesa gjate Boot te USB Stickut.
  JO NEGOCIATA - VETĖVENDOSJE

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •