Close
Faqja 0 prej 2 FillimFillim 12 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 23
  1. #1
    Erga omnes Maska e fisniku-student
    Anëtarësuar
    11-10-2006
    Vendndodhja
    Nën hijen e Diellit
    Postime
    4,408

    Debat: Deti i ngreh gjërat në thellësi apo i largon kah bregu??

    Para ca kohesh, derisa lundronim me barkë ne deti me ca shok e kapem nje temë qe ne fakt nuk na takonte profesionalisht asnjerit, mirpo qe e ngritem per debat.

    Qeshtja ka te beje me nje lloj gravitacioni qe ka deti, dhe hipotezat e ngritura kishin te bejne me ate se deti a i thith gjerat kah thellesia e detit apo i hudh/largon kah bregu?

    U ngrit ky debat sepse derisa lundronim me nje bark disa thonin qe barka po te lihet ne heshtje do shkoj kah thellesia e detit, ndersa mendimi tjeter thoshte se barka ne kete rast do shkonte kah bregu i detit.!!

    Ky mendimi ne lidhje me mendimin se deti i hedh gjerat kah bregu, mbeshtetej ne ate se zakonisht cdo balene qe ngordh ne uje perfundon ne breg te detit .

    Dikujt mund ti duket qesharake kjo mirpo ne fakt nuk eshte qesharake, sepse i ka kunderthenjet e veta.

    Ja edhe fotoja sqaruese ne vazhdim qe e shtjellon me kahje te shigjetave.
    Fotografitë e Bashkëngjitura Fotografitë e Bashkëngjitura  
    "Idea është Këshilltari më i mirë i Veprës"

  2. #2
    _____
    Anëtarësuar
    29-04-2002
    Postime
    3,623
    Epo varet nga fryn era nese barka do iki nga bregu apo ne thellesi te detit.

    Se cka te bej graviteti ketu per mua s'ka kuptim!? Graviteti e zhyt poshte barken por forca e tensionit siperfaqesor te ujit e mban siper te lundroj. Nese forca e tensionit siperfaqesor te ujit eshte me e vogel sesa graviteti atehere barka zhytet.

    Keshtu mbaj mend qe punon fizika ne relacion me gravitetin.

  3. #3
    Enraged Maska e Scion
    Anëtarësuar
    22-07-2008
    Vendndodhja
    Tirane
    Postime
    2,296
    Fisniku,
    Ke ndegjuar gje per rrymat detare?

    Studim te mbare :P
    What can be asserted without evidence, can be dismissed without evidence

  4. #4
    i/e regjistruar Maska e teta
    Anëtarësuar
    25-10-2005
    Postime
    2,005
    kur benim pushime ne durres nje kohe e me pare ne shetin e mengjesit afer detit,jam cudit shum kur ca cigan dilnin ne nje vend te caktuar ne plazh,sepse gjitha gjerat qe ju humbnin pushuesve ne det,ne mengjez deti i hudhte ne at pike ne breg.

    sigurisht ishte vendi ky thuheshin rrymat e detit,kshu edhe une mendoi se eshte ne pyetje rrymat detare.

  5. #5
    Erga omnes Maska e fisniku-student
    Anëtarësuar
    11-10-2006
    Vendndodhja
    Nën hijen e Diellit
    Postime
    4,408
    Citim Postuar më parë nga Scion Lexo Postimin
    Fisniku,
    Ke ndegjuar gje per rrymat detare?

    Studim te mbare :P
    Kemi te degjuar per rrymat e ujit sigurisht, mirpo jo saktesisht e zgjedhin problemin e kesaj teme keto rrymat e ujit.

    Eshte diqka me relative se sa shpjegimi me rryma te ujit.
    "Idea është Këshilltari më i mirë i Veprës"

  6. #6
    Enraged Maska e Scion
    Anëtarësuar
    22-07-2008
    Vendndodhja
    Tirane
    Postime
    2,296
    Citim Postuar më parë nga fisniku-student Lexo Postimin
    Kemi te degjuar per rrymat e ujit sigurisht, mirpo jo saktesisht e zgjedhin problemin e kesaj teme keto rrymat e ujit.

    Eshte diqka me relative se sa shpjegimi me rryma te ujit.
    Si per shembull?
    What can be asserted without evidence, can be dismissed without evidence

  7. #7
    _____
    Anëtarësuar
    29-04-2002
    Postime
    3,623
    Ok, Fisnik je i pa qarte ne disa gjera prandaj pyetja jote eshte e pakuptueshme. Po te bej une ty nje pyetje se mbase ketu qendron ngaterrimi qe ke.

    Kam nje gure dhe nje cope dru ne dore dhe i hedh te dyja ne det. Pse guri zhytet dhe druri lundron?

    Kur ndodhi "BP oil spill" pra derdhja e naftes ne golfin e Meksikes, pse lundron nafta apo vaji? Ose me lehte nese ke pare vajin me uthullin pse vaji eshte siper gjithnje?! Ne nje gote me uje dhe akull pse lundron akull?

    Qe te gjitha keto pyetjet kane te njejten pergjigje. E di...?

  8. #8
    _____
    Anëtarësuar
    29-04-2002
    Postime
    3,623
    Scion, s'po na e var fare hapesi i temes
    Si thua do i kthesh pergjigje pyetjes time!? Se do me duket sikur po flas me veten pastaj.

  9. #9
    Enraged Maska e Scion
    Anëtarësuar
    22-07-2008
    Vendndodhja
    Tirane
    Postime
    2,296
    Citim Postuar më parë nga s0ni Lexo Postimin
    Scion, s'po na e var fare hapesi i temes
    Si thua do i kthesh pergjigje pyetjes time!? Se do me duket sikur po flas me veten pastaj.
    Pergjigja eshte densiteti! Ashtu si ne rastin e Drurit por edhe te naftes. Eshte fakt i njohur, vajrat jane me te lehte se uji

    Por ki parasysh, qe ne rast se densiteti eshte i ngjashem si ne rastine sfungjerit me buken e peshkut kety hyn ne pune dhe Poroziteti
    What can be asserted without evidence, can be dismissed without evidence

  10. #10
    i larguar Maska e bindi
    Anëtarësuar
    17-10-2009
    Vendndodhja
    Ne bregdet
    Postime
    1,523
    Deti i ngreh gjërat në thellësi apo i largon kah bregu??
    Ka te beje me ndikimin e henes ne toke,gjegjsishte rrymat detare si batica dhe zbatica.....
    Ndryshuar për herë të fundit nga bindi : 27-09-2011 më 17:22
    Mos i bej dikujt ate,qe nuk ke deshire te ta bej dikush

  11. #11
    _____
    Anëtarësuar
    29-04-2002
    Postime
    3,623
    Citim Postuar më parë nga Scion Lexo Postimin
    Pergjigja eshte densiteti! Ashtu si ne rastin e Drurit por edhe te naftes. Eshte fakt i njohur, vajrat jane me te lehte se uji
    Rrofsh!!
    Cfare desha te thoja mepare dhe lashe mendimin pergjysem; densiteti i gurit eshte me i larte sesa i ujit prandaj guri zhytet. Densiteti i drurit eshte me i vogel sesa densiteti i ujit prandaj lundron.

    Arsyeja tjeter pse gjerat lundrojne ne uje eshte sepse forca e gravitetit kompensohet nga nje forca e kundert qe quhet bouyancy (ne shqip?). (Bouyancy varet nga masa DHE densiteti relativ te mases se objektit). Pra nga keto dy forca objekti eshte ne ekulibrium.

    Graviteti nuk ka te bej fare nga cfare ane shkon objekti kur lundron!


    ps. Mire Scion, lash ndonje gje pa thene?!

  12. #12
    OPENMINDED Maska e land
    Anëtarësuar
    12-12-2003
    Postime
    7,684
    Citim Postuar më parë nga fisniku-student Lexo Postimin
    Kemi te degjuar per rrymat e ujit sigurisht, mirpo jo saktesisht e zgjedhin problemin e kesaj teme keto rrymat e ujit.

    Eshte diqka me relative se sa shpjegimi me rryma te ujit.
    ke nevoje te mbarosh shkollen fillore. ose nese e ke mbaruar, une nuk e kuptoj se ca mesues fillore debile ke patur qe te paskan kaluar.
    ne fakt une habitem me scion-in dhe s0ni-n qe kane marre persiper te behen mesues fillore dhe te ti shpjegojne gjerat ty
    per me teper e ke emertuar temen Debat:.....
    Ndryshuar për herë të fundit nga land : 28-09-2011 më 03:10

  13. #13
    i/e regjistruar Maska e fegi
    Anëtarësuar
    29-05-2009
    Postime
    5,767
    Deti i largon nga bregu?

  14. #14
    Enraged Maska e Scion
    Anëtarësuar
    22-07-2008
    Vendndodhja
    Tirane
    Postime
    2,296
    Citim Postuar më parë nga s0ni Lexo Postimin
    Rrofsh!!
    Cfare desha te thoja mepare dhe lashe mendimin pergjysem; densiteti i gurit eshte me i larte sesa i ujit prandaj guri zhytet. Densiteti i drurit eshte me i vogel sesa densiteti i ujit prandaj lundron.

    Arsyeja tjeter pse gjerat lundrojne ne uje eshte sepse forca e gravitetit kompensohet nga nje forca e kundert qe quhet bouyancy (ne shqip?). (Bouyancy varet nga masa DHE densiteti relativ te mases se objektit). Pra nga keto dy forca objekti eshte ne ekulibrium.

    Graviteti nuk ka te bej fare nga cfare ane shkon objekti kur lundron!


    ps. Mire Scion, lash ndonje gje pa thene?!
    Po, ke harruar te thuash "EUREKA"

    Boyancy (Shtypje Hidrostatike) rrjedh nga ligji i arkimedit, i cili perkethehet pakashume:
    Cdo objekt i zhytur humbet nga pesha e tij origjinale, te njetin vellim (V) qe ka zene ndaj ujit.

    E pasuruar me ligjin e trete te NEWTON F=-F, objektet hasin gjithmon me shume oponence (Kunderforce) sa me shume qe rritet presioni. Thene ndryshe, nje top (i cdo lloj materiali) gjithmon do "kundershtohet" nga presioni i detit sa me thelle qe gjendet (Se sa thelle do te jete, kjo varet nga shume faktore te tjere). Qe ketu, jane konceptet e ekuilibriumit!

    Kam pershtypjen qe Fisniku, duke dashur te pyesi dicka konkrete eshte ngaterruar dhe ka pyetur tjeter gje komplet. Nese me lejohet, mendoj qe fisniku ka dashur te pyesi rastet perse shume objekte te zhytura ndodh qe dalin ne siperfaqe? Sigurish, kjo nuk nenkupton anijet e humbura ne "Trekendeshin e Bermudas" por objekte te vogla qe gjysem-notojne apo jane te levizeshme nga rrymat detare. Si ne siperfaqe, ashtu dhe ne thellesi (Sensi, message in the bottle)

    P.S. Qejf i madh kur ben vaske dhe bertet "EUREKA"
    Ndryshuar për herë të fundit nga Scion : 28-09-2011 më 04:33
    What can be asserted without evidence, can be dismissed without evidence

  15. #15
    Erga omnes Maska e fisniku-student
    Anëtarësuar
    11-10-2006
    Vendndodhja
    Nën hijen e Diellit
    Postime
    4,408
    Na falni se nuk isha ksajde koheve te fundit, keshtu qe nuk kam mundur te kyqem ne tem.

    Per sqarim e thash qe ne fillim se nuk e kam per profesion kete tematike, keshtu qe nuk kam njohuri profesionale ne kete fush. Mirpo si qeshtje konkrete me interesonte ta dija.

    U shpjegua pak a shum puna e rrymave te ujit ne kete rast, te cilat sigurisht se mund ta luajn rolin e tyre.

    Mirpo per sqarim duhet te shtoj edhe diqka sepse termet e perdorura ne fillim te temes jan jo te qelluara. Kur them "Deti i ngreh gjërat në thellësi apo i largon kah bregu" kam per qellim ate lloj terheqje dhe shtytje ne kendin horizontal dhe jo vertikal, d.m.th dua te them kur uji i deti i shtyen dhe terheq gjerat horizontalisht qoft kah bregu ose kah brendesia e detit.

    Mirpo nje gje qe me la te dyshoj ishin varkat te cilat lidheshin ne te dy kahjet qoft nga ana e brendesis se detit ashtu edhe nga ana e bregut si kjo fotoja ne vazhdim qe edhe e kam bere kete foto per kete rast>>
    Fotografitë e Bashkëngjitura Fotografitë e Bashkëngjitura  
    "Idea është Këshilltari më i mirë i Veprës"

  16. #16
    Erga omnes Maska e fisniku-student
    Anëtarësuar
    11-10-2006
    Vendndodhja
    Nën hijen e Diellit
    Postime
    4,408
    Mund ta shikoni varken te lidhur me litare ne te dyja kahjet? Ajo puna me rryma te ujit mund te jap shpjegim per kete rast mirpo tash e gjith meselja e ketij muhabeti eshte se cila rrym eshte me e fort ajo terheqja e bregut apo ajo terheqja e brendesis se detit?



    Nje prove qe mund ta kete provuar cdokush ishte edhe ajo me top, ku ne thellesi te detit afer 500 metra larg bregut e gjuajtem nje top futbolli, ndersa topi morri kahje menjeher kah bregu dhe brenda disa minutave arriti ne breg. Nejse kjo mund te shpjegohet permes valeve apo rrymave te ujit, sepse pesha e vogel e topit ndikohej nga valet e ujit qe shkonin drejt bregut dhe e shtyenin topin kah bregu.
    Ndryshuar për herë të fundit nga fisniku-student : 28-09-2011 më 06:58
    "Idea është Këshilltari më i mirë i Veprës"

  17. #17
    _____
    Anëtarësuar
    29-04-2002
    Postime
    3,623
    Sa pa lidhje fotoja e dyte qe solle. Thjeshte e ka lidhur nga te dyja anet varken se mbase litari nuk eshte i forte te ta mbaj ne vend dhe e kane siguruar me dy nga te dyja anet e varkes.


    Citim Postuar më parë nga fisniku-student Lexo Postimin
    Mirpo per sqarim duhet te shtoj edhe diqka sepse termet e perdorura ne fillim te temes jan jo te qelluara. Kur them "Deti i ngreh gjërat në thellësi apo i largon kah bregu" kam per qellim ate lloj terheqje dhe shtytje ne kendin horizontal dhe jo vertikal, d.m.th dua te them kur uji i deti i shtyen dhe terheq gjerat horizontalisht qoft kah bregu ose kah brendesia e detit.
    Era nga fryn
    Rryma

  18. #18
    Lidh fshatari varken me dy litare dhe u dashka te nxjerrim teori te reja mbi rrumat detare. Po mushka qe lidhet vetem me nje litar, mos verteton se era ka gjithmone vetem nje drejtim kur eshte mbi toke?

  19. #19
    Enraged Maska e Scion
    Anëtarësuar
    22-07-2008
    Vendndodhja
    Tirane
    Postime
    2,296
    Citim Postuar më parë nga Qyfyre Lexo Postimin
    Lidh fshatari varken me dy litare dhe u dashka te nxjerrim teori te reja mbi rrumat detare. Po mushka qe lidhet vetem me nje litar, mos verteton se era ka gjithmone vetem nje drejtim kur eshte mbi toke?
    Me thene te drejten, pas postimeve te Fisnikut patjeter qe fshihet ndonje zbulim shkencor qe paska bere kurani 1400 vite perpara.
    Qellimi qe ndjek kete teme eshte vetem per momentin kur te me dali Ebu Hanifja si emer, thjeshte per frymezim kreativ

    Gjithsesi, une mund te jem gabim ne supozimin tim, por te presim fisnikun te na dali drejt e ne debat. Akoma nuk e kuptoj arsyen nje postimi te tille, i cili spjegohet vetem nepermjet dy efekteve, Era dhe Rrymat detare, kalimi ne terma specifike shkencore jane luks
    What can be asserted without evidence, can be dismissed without evidence

  20. #20
    Kjo varka ku ka qef te shkoje ne breg apo ne fund te detit apo nga ana tjeter e detit ?

    Nese do te shkoje ne breg , veri ca rrema ose ate motorin 50 kv qe ka do ti mjaftonte, nese nuk eshte ne mes te detit apo oqeanit.

    Nese do te shkoje ne fund te detit, hidhi nje sy brenda se duhet te kete nje tape , hiqi tapen dhe lere se e gjen vete rrugen per ne fund te detit.

Faqja 0 prej 2 FillimFillim 12 FunditFundit

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund të hapni tema të reja.
  • Ju nuk mund të postoni në tema.
  • Ju nuk mund të bashkëngjitni skedarë.
  • Ju nuk mund të ndryshoni postimet tuaja.
  •