Close
Faqja 2 prej 3 FillimFillim 123 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 21 deri 40 prej 47
  1. #21
    i/e regjistruar Maska e mia@
    Anëtarësuar
    11-01-2008
    Vendndodhja
    Twilight Zone...
    Postime
    10,676
    Citim Postuar më parë nga Marya Lexo Postimin
    dymishe ashtu sic e ke shpjeguar ti ndodh vetem ne shqiperi , ndersa ne perendim ka menyra te tjera adaptimi, ashtu sic e shpjegoi elna
    une habitem me keto oraret fikse ora e zgjimit , ora e ngrenies, sa here duhet te haje
    thua femija te jete robot
    kjo e imja nuk ka orare fikse zgjimi, apo ngrenie , nganjehere flen gjithe naten, nganjehere zgjhohet shpesh dhe gjate dites flen kur i do qefi, por dita dites nuk i ngjan, edhe per ngrenien nganjehere han mire , heren tjeter me pak dhe duhet ti jap me shpesh.
    Me kete regjim qe ka tani mendoj se atje ne cerdhe nuk do ti vine sipas qejfit te marrin kohen e tyre sa ajo te hapi gojen apo dikush tjeter te kerceje napolonin perpara saj qe ti marre mendjen qe te haje
    Ne kopsht femija ndjek nje regjim te caktuar.
    Sa per tengrenin hane snack ne oren 9-te, dreke ne oren 12. Pushojne nga ora12-2:30,-3. Ne 3 hane nje snack tjeter. femijet nen 1 vjec kane regjimin e tyre personal. Femijet nga1vjec -15 muajsh e kane cik te veshite ti pershtaten ketij regjimi. Zakonisht i merr uria para kohe dhe flene shume pak. Eshte veshtire ti mbash ne cots(si tip "krevati pa dyshek" pa anesore i ulet fare) kur cohen nga gjumi. E kunderta ndodh me femijet me te rritur. E ndjekin fare mire regjimin dhe i ben vertet mire. Une kisha merak se cupa ime nuk do flinte fare atje. Flinte ne shtepi deri ne nje ore por kur donte ajo. Atje fle me mire se ne shtepi, 3 ore plot. U habita dhe vet. Kolektivce behet me mire gjumi. Shikon te tjeret shtrire apo qe flejne dhe ashtu bejne te tere.


    Sa per periudhen e pershtatjes me duket e ekzagjeruar 2 -javore. Jo te gjithe prinderit jane te ngeshem te vijne e rrine 1 ore apo 2 ore ne dite per dy jave rresht.
    Ai qe pershtatet pershtatet me heren e pare. Nuk kam pare prind te vinte me shume se nje here dhe nuk ka qene e nevojshme te vinin me shume. Dhe heren e pare nuk rrinin me femijen ne klase , por iknin ne zyren e kopshtit bashke me drejtoren dhe shikonin ne kamera femijen se si bashkevepronte me femijet e tjere dhe mesuesen. Shume e sikletshme. Me ka qelluar shume here te isha une mesuesja ne ate klase kur vezhgohej femija. Fatmiresisht ka kaluar per bukuri . Femijet jo qe s'kane qare gjate asaj kohe, por as kur kane pare prinderit te vijne ne dere.

    Jam dakort me ata qe thone qe prania e prindit nuk e ndihmon aspak femijen.

    Sa me shume rrinin ata aq me shume qanin apo perkedheleshin femijet.
    Kam patur djalin ne te njetin childcare me mua dhe sa te veshtire e kisha kur me duhej te punoja ne te njejtin dhome me te. Vetem qante, grricej, kujtonte sikur cdo gje ishte e tija dhe ishte vetem per te. Ishte shume stresuese per mua te punoja ne pranin e femijes tim. Sa u thosha atyre qe ishin me mua aty. Foli ti une do e injoroj. Zere se nuk jam fare ne klase. Nga te tjeret ndruhej, por jo nga une. Askush ne qendren time nuk pranonte te punonte afer femijes se vet.
    Ndryshuar për herë të fundit nga mia@ : 03-09-2011 më 09:31
    Feelings change - memories don't.

  2. #22
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    16-11-2005
    Postime
    8,691
    Femijet kalojne per bukuri duke loz me pafka dhe futboll me kalamanjt e lagjes .
    Mos kaloni kot ne analiza te thella psikologjike.
    Eshte shume argetuese te shohesh psikologet dhe sociologet apo dhe mjeket e sotem te na bombardojne me keshilla se si duhet te sillemi, si duhet te hame etj etj sikur njerezimi te mos kishte mbijetuar per qindra mijera vjet per bukuri edhe pa keshillat tuaja.
    Mos me keqkupto, nuk dua te nenvleresoj nje profesion fisnik dhe te domosdoshem si i joti, thesht doja te vija ne pah nje fenomen te kohes moderne qe po na fshin kujtesen shekullore duke krijuar nje iluzion se njerezit sot kane nevoje te mesojne prej psikologeve qofte edhe instiktet me themelore qe na i ka falur natyra.

    Nuk e di ne me kuptove drejt por ne cdo rast mund te na i kurseni keto shpjegime se pse kopshti qenka i domosdoshem.

  3. #23
    i/e regjistruar Maska e mia@
    Anëtarësuar
    11-01-2008
    Vendndodhja
    Twilight Zone...
    Postime
    10,676
    Citim Postuar më parë nga xfiles Lexo Postimin
    Femijet kalojne per bukuri duke loz me pafka dhe futboll me kalamanjt e lagjes .
    Mos kaloni kot ne analiza te thella psikologjike.
    Eshte shume argetuese te shohesh psikologet dhe sociologet apo dhe mjeket e sotem te na bombardojne me keshilla se si duhet te sillemi, si duhet te hame etj etj sikur njerezimi te mos kishte mbijetuar per qindra mijera vjet per bukuri edhe pa keshillat tuaja.
    Mos me keqkupto, nuk dua te nenvleresoj nje profesion fisnik dhe te domosdoshem si i joti, thesht doja te vija ne pah nje fenomen te kohes moderne qe po na fshin kujtesen shekullore duke krijuar nje iluzion se njerezit sot kane nevoje te mesojne prej psikologeve qofte edhe instiktet me themelore qe na i ka falur natyra.

    Nuk e di ne me kuptove drejt por ne cdo rast mund te na i kurseni keto shpjegime se pse kopshti qenka i domosdoshem.

    O xfiles nuk jetojme te tere ne Shqiperi. Ku ti leme femijet ne kur jemi ne pune? Apo ti do e mbash gruan shtepiake?
    Ketu se le dot femijen vetem 1 minute jo me shume se ta marrin, ti thua lere te luaj perjashta kur duhet ti rrish nga mbrapa tere kohen. Jo te gjithe kane sheshe para shtepive apo prapa. Vetem ata qe kane shtepi private. Ne rruge s'do i lesh te luajne femijet 2-4 vjec.
    Qe kopshti i zhvillon as nuk e ven e dyshim. Dallojne si nata me diten ata qe rriten me prinder ne shtepi dhe ata qe shkojne ne kopsht. Jane me te shkathet, me te shoqerueshem, dhe mesojne me shume. Une e shoh ndryshimin te femijet e mi. Pa mbushur 3 vjec cuni im njihte te gjitha shkonjat, numrat, te shkruante emrin e vet. po ashtu dhe vajza ka ndryshuar shume qe kur vete ne kopsht.

    Se ti ke eksperienca te keqija nga kopshti nuk do te thote qe te gjithe jane ndjere si ty.
    Feelings change - memories don't.

  4. #24
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    16-11-2005
    Postime
    8,691
    faleminderit per sqarimin mia@,
    Sa qef keni ta zgjasni mer burra te dheut,
    Une nuk dal nga e imja.
    P.S. Ia kam kaluar fantastik ne disa kopshte, nuk eshte aty puna, eshte thjesht ceshtje parimore.

    Dhe ti mia, te ishte puna se kopshti i ben me te zgjuar njerezit nuk di si te shpjegoj sasine e madhe te idioteve ne popullsi.

    Cheers.

  5. #25
    i/e regjistruar Maska e mia@
    Anëtarësuar
    11-01-2008
    Vendndodhja
    Twilight Zone...
    Postime
    10,676
    Femija ne jete nuk ka nevoje vetem per zgjuarsi, por dhe te fitoje aftesi sociale qe ne shtepi nuk do arrije ti fitoje dot.
    Mbase kopshti nuk te ben me te zgjuar, por te jep nje edukate me te mire se rruga besoj. Pastaj vetem kopshti nuk mjafton qe te mos ngelesh idiot, por jane te lidhura zinxhir.

    Cheers
    Feelings change - memories don't.

  6. #26
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    16-11-2005
    Postime
    8,691
    Shume 'argumenta' bindes. S'kam cfare te them.

  7. #27
    bubbly
    Anëtarësuar
    05-05-2003
    Vendndodhja
    USA
    Postime
    13,657
    Citim Postuar më parë nga xfiles Lexo Postimin
    Eshte krim te detyrosh femijen kunder deshires se vet te shkoje ne kopesht ose cerdhe pa deshiren e vet.
    Nuk kane per t'ua falur kurre.
    Femija, nuk di gje, deri sa ai/ajo ta provoje se per cfare behet fjale. Nje femije qe rri ne shtepi gjithe diten, po ti thuash- neser do shkosh ne shkolle, patjeter qe nuk do i pelqeje,sepse NUK e ka idene se cfare do bej atje. Eshte dicka e panjohur per te, rrjedhimisht, do jete i/e frikesuar, jo i sigurte.

    Kopshi rekomandohet per femijet 3 vjec e siper, padiskutim. Pa permendur, gjerat qe do mesojne atje, shkronjat, numrat,histori etc etc, do luaje dhe me shoke e shoqe. Aq do luajne e do kenaqen, sa mezi do i marresh e ti sjellesh ne shtepi.

    p.s. ti ndoshta mban mend kohen atehere kur ishim ne neper kopshte, qe edukatoret ishin te egra. lol
    Music to my heart that's what you are, a song that goes on and on.....

  8. #28
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    16-11-2005
    Postime
    8,691
    mire mia@ qe kur nuk ka cfare te thoje jep reputacione negative per hakmarrje, , po dhe ti pinku po lodhesh me 'argumenta'?
    Ok ty po ta fal

    Mia@, ke anger management issues dhe duhet te konsultohesh, i mban perbrenda inatet dhe nuk i shpreh lirshem, here tjeter shprehu qofte edhe duke ofenduar ate qe ke perballe sepse do te ndihmoje te ndihesh me mire.
    Ja dhe kjo teme sherbeu per dicka te vlefshme, nje diagnoze dhe keshille dashamirese
    Ndryshuar për herë të fundit nga xfiles : 03-09-2011 më 11:46

  9. #29
    i/e regjistruar Maska e teta
    Anëtarësuar
    25-10-2005
    Postime
    2,005
    kopshti eshte perballja e pare e femiut me jeten,aty femiu eshte vetem dhe nuk ka gjith pergdhelin e botes qe kishte ne shtepi.
    Thjesht mesohet te behet luftarak!

    ne boten qe jetojme,kjo eshte e keqja e domosdoshme.

  10. #30
    yep Maska e Izadora
    Anëtarësuar
    11-09-2008
    Vendndodhja
    ne zemren e atij qe ka "zemer"
    Postime
    8,793
    Per femijet eshte teper i rendesishem kopshti , kontakti me moshataret e vet .
    Eskursionet e ndryshme , programet e ndryshme , mardhenia jap + marr me femijet e tjere ect ect .

    Deri nje muaj eshte e mjaftueshme adaptimi i femijes ne kopesht , nqs jo duhet edukatoret ata/ato ti krijoin femijes nje ambjent sa me te kendshem .
    Plus varet dhe nga femija .
    Jeto sot se neser nuk i dihet

  11. #31
    i/e regjistruar Maska e mia@
    Anëtarësuar
    11-01-2008
    Vendndodhja
    Twilight Zone...
    Postime
    10,676
    Citim Postuar më parë nga xfiles Lexo Postimin
    mire mia@ qe kur nuk ka cfare te thoje jep reputacione negative per hakmarrje, , po dhe ti pinku po lodhesh me 'argumenta'?
    Ok ty po ta fal

    Mia@, ke anger management issues dhe duhet te konsultohesh, i mban perbrenda inatet dhe nuk i shpreh lirshem, here tjeter shprehu qofte edhe duke ofenduar ate qe ke perballe sepse do te ndihmoje te ndihesh me mire.
    Ja dhe kjo teme sherbeu per dicka te vlefshme, nje diagnoze dhe keshille dashamirese
    Rrofsh per keshillen dashamirese.
    Nje sqarim i vogel dashamires gjithashtu. Fakti qe kishte ngjyre te kuqe repi nuk tregon qe te kam inat. Thjesht ishte miratim i asaj qe kishe shprehur ti. Ndryshon vetem menyra e shprehjes. Ti perdor thonjezat e une ngjyren e kuqe.
    Dakort deri ketu?
    Feelings change - memories don't.

  12. #32
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    16-11-2005
    Postime
    8,691
    po jo mi zemer se nuk thashe se me ke inat, thjesht qe shpreh revoltimin ne menyre jo efektive.
    daccord.

  13. #33
    i/e regjistruar Maska e mia@
    Anëtarësuar
    11-01-2008
    Vendndodhja
    Twilight Zone...
    Postime
    10,676
    Nuk u revoltova hic. Do ishte me efektive nese do te te shaja?
    Ndryshuar për herë të fundit nga mia@ : 03-09-2011 më 17:12
    Feelings change - memories don't.

  14. #34
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    16-11-2005
    Postime
    8,691
    Citim Postuar më parë nga mia@ Lexo Postimin
    Nuk u revoltova hic. Do ishte me efektive te te shaja?
    Reflekto per nje moment, ishte nevoja per te kuqe apo per te share realisht? Ne cilin postim te ofendova? Apo te ngeli qefi se ironizova mbi "argumentet".

  15. #35
    i/e regjistruar Maska e mia@
    Anëtarësuar
    11-01-2008
    Vendndodhja
    Twilight Zone...
    Postime
    10,676
    Citim Postuar më parë nga xfiles Lexo Postimin
    Reflekto per nje moment, ishte nevoja per te kuqe apo per te share realisht? Ne cilin postim te ofendova? Apo te ngeli qefi se ironizova mbi "argumentet".
    Reflekto ti xfiles. Ti e meritove nje rep. te tille. S'ishte asgje ne fund te fundit, por me ane te tij shpreha qe nuk jam dakort me ato qe ke shkruar. E pashe qe nuk ja vlente te debatoja me tej meqe ti po tallje .......
    Nuk po ironizoja dhe nuk me pelqejne kur me ironizojne. Kaq!
    Feelings change - memories don't.

  16. #36
    i/e regjistruar Maska e Marya
    Anëtarësuar
    10-05-2009
    Postime
    4,665
    nuk kam cfare te shtoj se i kane thene te gjithe shoqet me lart
    Xfile te mos kishe shkuar ne kopesht qe i vogel nuk do ishe kaq luftetar
    une di nje rast konkret kur nje e njohura e ime e mbante vajzen ne shtepi deri sa i erdhi mosha per ne shkolle dhe kur nisi klasen e pare ishte nje shok per femijen dhe nuk donte te shkonte ne shkolle , iu desh asaj te rrinte ne nje banke me vajzen gati gjate te gjithe vitit derisa iu ambjentua femija


    mua gjeja qe me shqeteson pak eshte fakti se ne ne shtepi flasim gjuhe tjeter ne cerdhe apo kopesht gjuhe tjeter, mos te jete corodites per femijen.......

  17. #37
    cherry blossom girl
    Anëtarësuar
    14-05-2010
    Postime
    6,095
    Citim Postuar më parë nga Marya Lexo Postimin

    mua gjeja qe me shqeteson pak eshte fakti se ne ne shtepi flasim gjuhe tjeter ne cerdhe apo kopesht gjuhe tjeter, mos te jete corodites per femijen.......
    truri i bebes eshte si nje sfungjer qe thith cdo gje qe degjon apo vezhgon, ska perse te te shqetesoje ky fakt madje edhe 3 gjuhe mund te mesoje njekohesisht... njeri prej ju dyve t'i flase ne njeren gjuhe ndersa tjetri ne gjuhen e dyte, por asnjehere mos i perzieni ne menyre qe te mos krijohet konfuzion per femijen.

  18. #38
    yep Maska e Izadora
    Anëtarësuar
    11-09-2008
    Vendndodhja
    ne zemren e atij qe ka "zemer"
    Postime
    8,793
    Citim Postuar më parë nga Marya Lexo Postimin

    mua gjeja qe me shqeteson pak eshte fakti se ne ne shtepi flasim gjuhe tjeter ne cerdhe apo kopesht gjuhe tjeter, mos te jete corodites per femijen.......
    Femijet adaptohen shpejt me gjuhet dhe e gjejn menyren sesi te komunikoj me moshataret e vet , kurse edukatorja ka ber shkolle per ate vend pune .


    plus rritja mes dy gjuheve ( ne rastin tend shqip+ frengjisht ) eshte stervitje per trurin , e kane me kollaj te mesojne nje gjuhe te trete ne krahasim me femijet qe rriten me nje gjuhe .
    Jeto sot se neser nuk i dihet

  19. #39
    bubbly
    Anëtarësuar
    05-05-2003
    Vendndodhja
    USA
    Postime
    13,657
    Citim Postuar më parë nga Marya Lexo Postimin

    mua gjeja qe me shqeteson pak eshte fakti se ne ne shtepi flasim gjuhe tjeter ne cerdhe apo kopesht gjuhe tjeter, mos te jete corodites per femijen.......
    Ashtu te duket ty. Cuni im e ka kollaj te flasi anglisht me mua, apo me te tjere qe e di qe flasin anglisht . Psh, kur me vjen mami, e di qe ajo nuk flet. Rastet kane qene, ka qene duke folur anglisht, dhe kur i eshte drejtuar asaj- fap e ka kthyer ne shqip. Se e Di qe ajo nuk flet. Femijet jane si sponge. Do habitesh,prit dhe pak.
    Music to my heart that's what you are, a song that goes on and on.....

  20. #40
    QEVERIA Maska e policia911
    Anëtarësuar
    02-04-2009
    Vendndodhja
    new york
    Postime
    167
    nuses time ju desh 2 jav te vinte me cunin ne kopsht pak nga pak sa u mesua tani eshte mire
    i pelqen ka ber shok loz lojra kur kthehem nga puna qe vete per ta mar sdo te vi
    RROFTE SHQIPERIA

Faqja 2 prej 3 FillimFillim 123 FunditFundit

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund të hapni tema të reja.
  • Ju nuk mund të postoni në tema.
  • Ju nuk mund të bashkëngjitni skedarë.
  • Ju nuk mund të ndryshoni postimet tuaja.
  •