Close
Faqja 13 prej 13 FillimFillim ... 3111213
Duke shfaqur rezultatin 241 deri 254 prej 254
 1. #241
  i/e regjistruar Maska e shkupi001
  Antarsuar
  29-09-2012
  Postime
  13
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime

  Pr: Shqiptar i besimit ortodoks n Maqedoni krkon rikthim t vetdijes kombtare!

  Pa dyshim se edhe vete shqiptaret ortodoks bartin pjese te madhe te fajit.
  Sepse ata me vete-deshire deklarohen si maqedonas, martohen me ata pa pike ndergjegje, e aspak nuk kontribuojne ne rritjen e vetedijes kombetare, duke i dhene shume me teper asaj fetare.
  Sepse, po qene ata kombetare te denje, nuk do asimiloheshin aq lehte e aq shpejte saqe as ne Turqi e vende tjera nuk do asimiloheshin ashtu ne ate menyre.

  Sidomos ne vitet e fundit, vetedija kombetare eshte ne nje hov te madh ne Maqedoni.
  Ishit vete deshmitare te festimit te 100 vjetorit ku i tere Shkupi u mbulua kuq e zi.

  Pa dashur te fyej por shqiptaret ortodoks ne Maqedoni, e kane harruar vetveten shume me pare se shqiptaret ne pushtet ti kene harruar ata.

 2. #242
  i/e regjistruar Maska e user010
  Antarsuar
  21-05-2010
  Mosha
  39
  Postime
  1,222
  Faleminderit
  132
  49 falenderime n 44 postime

  Pr: Shqiptar i besimit ortodoks n Maqedoni krkon rikthim t vetdijes kombtare!

  Shum tem interesante. Me t vrtet sht pr tu habitur me kombin Shqiptar.. prse u katandis kshtu dhe nuk po gjen prokopi.

  E keqja me asimilimin nuk sht vetm q zhdukemi dhe zvoglohemi (dhe shtohen t tjert) por edhe se ata qe asimilohen bhen shpesh armiq t flakt kundr Shqipris, pra sht nj dm i dyfisht! Fmijt e emigrantve (t paktn n Greqi ku jetoj un) jan disa her kundrshtar t flakt t ides/identitetit/shtetit Shqiptar. Dhe flas si burrat ktu pa ekzagjerime!

  Kjo sht nj fatkeqsi pr ne, fmijt e emigrantve grek ne Amerik, sado q kan kaluar shum shum breza nuk kan problem me prejardhjen e tyre. Nuk e them kt si akuz, nuk dua t akuzoj njeri, thjesht sht nj fenomen nga i cili duhet t marrim msime.

 3. #243
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  13-08-2012
  Postime
  193
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime

  Pr: Shqiptar i besimit ortodoks n Maqedoni krkon rikthim t vetdijes kombtare!

  Citim Postuar m par nga user010 Lexo Postimin
  Shum tem interesante. Me t vrtet sht pr tu habitur me kombin Shqiptar.. prse u katandis kshtu dhe nuk po gjen prokopi.

  E keqja me asimilimin nuk sht vetm q zhdukemi dhe zvoglohemi (dhe shtohen t tjert) por edhe se ata qe asimilohen bhen shpesh armiq t flakt kundr Shqipris, pra sht nj dm i dyfisht! Fmijt e emigrantve (t paktn n Greqi ku jetoj un) jan disa her kundrshtar t flakt t ides/identitetit/shtetit Shqiptar. Dhe flas si burrat ktu pa ekzagjerime!

  Kjo sht nj fatkeqsi pr ne, fmijt e emigrantve grek ne Amerik, sado q kan kaluar shum shum breza nuk kan problem me prejardhjen e tyre. Nuk e them kt si akuz, nuk dua t akuzoj njeri, thjesht sht nj fenomen nga i cili duhet t marrim msime.
  kjo eshte shume thjeshte User,,, emigrantet tane Greqi diskriminohen, ne ndergjegjen e femijeve eshte instaluar frika dhe kjo manifestohet me mohim te identitetit. Kur ta kuptojne keta prinder se c'po i bejne femijeve ndoshta do te jete shume vone.

 4. #244
  i/e regjistruar Maska e illyrianboyful
  Antarsuar
  24-08-2012
  Vendndodhja
  Kush t bri nga Toka kaq t prsosur
  Postime
  309
  Faleminderit
  0
  5 falenderime n 3 postime

  Pr: Shqiptar i besimit ortodoks n Maqedoni krkon rikthim t vetdijes kombtare!

  Citim Postuar m par nga DYDRINAS Lexo Postimin
  Josif Bageri, dshmitari i prjetshm i shqiptarve ortodoks t Reks

  26-08-2011 / Nga Branko Manolovski

  Ju, studiues t nderuar t ktij simpoziumi, kushtuar Jets dhe Veprs se Josif Bagerit, mbase mund t shfaqni habin prse pikrisht un jam i detyruar t paraqes me shkrim kumtesn n gjuhn maqedonase, edhe pse jam bashkvends i Josif Bagerit dhe i prkas t njjtit komunitet etnik. Ndodh kjo sepse un di t flas n gjuhn shqipe, dialektin q ma kan msuar prindrit e mi shqiptar, Nna Zafirk dhe Babai Manojl, por, fatkeqsisht, nuk di t shkruaj e as t lexoj n gjuhn shqipe. Ndaj, me kt rast dshiroj t them disa gjra m prmbajtsore, q mund ti them vetm duke i shkruar dhe paraqitur n gjuhn maqedonase apo angleze. Ju lutem, me mirkuptoni q kumtesn time n gjuhn shqipe do ta lexoj dikush tjetr.
  Tani mbase sht vendi t shtrojm pyetjen, n dukje paksa vulgare: Mos ndoshta Josif Bageri ishte humbs n angazhimin e tij pr arsimimin dhe lirimin e popullit ton!? N makroplan, nse mund t shprehem kshtu, mendoj se Josifi doli goxha i fituar, pasi ai tani po i rikthehet Shkupit si Prmendore, aty ku n vitin 1908 pati mbajtur fjalim para rreth 3.500 shqiptarve, duke ua kushtuar edhe nj poezi. Kurse fitoret e popullit t tij, pr t cilin u angazhua me tr qenien mendore dhe fizike, gjithashtu jan t mdha, nga se edhe Kosova u lirua nga pushtimi serb, kurse populli shqiptar n Maqedoni po prparon drejt barazis nacionale me popullin maqedonas. Ju studiues t nderuar sigurisht do t jepni prgjigje t shumta n kt pyetje, por nuk ma merr mendja se do t jepni prgjigjen q dshiroj t jap un, e cila mund t keqkuptohet si prgjigje subjektive. Q tani m duhet t shfaq mendimin, se n mikroplan, fatkeqsisht, Josifi doli i humbur, sepse ksaj hapsire i jan tjetrsuar pothuajse t gjith pjestart e komunitetit t tij m t ngusht - shqiptart e besimit ortodoks. Ata tashm, pothuajse trsisht, po prezantohen si maqedonas, por nuk e di nse po prezantohen si maqedonas sllav, apo maqedonas me prejardhje nga maqedonasit antik ilir, meq edhe ky ridefinim etnik tashm sht nj proces tepr i debatueshm dhe me prplasje brenda popullit maqedonas. Josif Bageri ishte nj shqiptar i devotshm, i lindur n vitin 1870 n Fshatin Nistrov t Reks se Eprme. N at koh Reka e Eprme banohej pothuajse trsisht me shqiptar, q u prkisnin dy besimeve fetare: ortodokse dhe myslimane. Nuk i di statistikat e kohs, por e kam me t dgjuar nga pleqt tan se n Rek t Eprme jetonin m shum shqiptar me besim fetar ortodoks se sa me besim mysliman. Shqiptar ortodoks nuk kishte vetm n Rekn e Eprme, por pothuajse n gjith hapsirn e tanishm t Republiks s Maqedonis...
  Ather Krahina jon ishte e pushtuar nga Perandoria turke. Varfria e rnd e detyroi Josifin t emigroj n moshn 17-vjeare, si e ka detyruar edhe strgjyshin tim, Manojl Tanashin dhe shum bashkvends t tjer. Ai emigroi si analfabet, sepse n at koh, jo q nuk kishim shkoll shqipe, por nuk kishim as edhe alfabet. Nuk e di mendimin e studiuesve, por mua me ka habitur fakti se prse shum popuj nn Perandorin Otomane kishin autonomi fetare, kulturore e arsimore, pos popullit shqiptar? N Sofje Josifi bie n kontakt me emigrant t tjer shqiptar, nga t cilt msoi shkrim e lexim n gjuhn shqipe. Qysh ather ai u angazhua me prkushtim pr arsim e lirim t popullit ton. M mir se sa un, biografin e tij duhet ta dini ju studiues t nderuar, kurse un ktu po paraqes kto pak t dhna, sepse do tm duhen pr t argumentuar mendimin tim, prse Josif Bageri rezulton humbs n mikroplan. Pasi popujt e Gadishullit t Ballkanit, ku t bashk-organizuar, ku ve e ve, prfundimisht u liruan nga pushtimi shumshekullor turk, hapsirat tona n vitin 1913 menjher u pushtuan nga Mbretria Serbe. Josifi u kthye nga emigracioni dhe vendosi t jap kontributin e tij, me mendim se nuk do t prndiqej si prpara. Ai shpalli kandidimin pr parlamentar n Krahin t Dibrs. Por pushtuesit serb q ishin m brutal se sa pushtuesit turq, e prndoqn. Q ather Josifi u arratis n Shqipri, pr tu angazhuar n Qeverin e Ismail Qemalit dhe nuk ka t dhna t jet kthyer m n vendlindje.
  N qershor t vitit 1915, pas konsultimeve q pati me Fan Nolin, Faik Konicn e personalitete t tjer, se far qndrimi duhet t mbanin ndaj Princ Vidit, Josifi udhtoi nga Durrsi n Prishtin pr t akorduar qndrimet edhe me Hasan Prishtinn. N rrethana ende t panjohura, n moshn 45-vjeare, ai vdes n Prishtin dhe, fatkeqsisht, as varrin ende nuk ia dim, pr ta rivarrosur pran prindrve t tij, n Nistrov, si na e ka ln amanet...
  Pr t shpjeguar se far ndodhi n Krahinn ton pas vitit 1913, m lejoni t jap ca informata telegrafike pr paraardhsit e mi, q jan prafrsisht t ngjashme me seciln familje ortodokse shqiptare t Krahins son, pra edhe me pasardhsit e Josif Bagerit. Katragjyshi im, Manojli, i cili jetoi n vitin 1830 - 1903, ishte i emigruar n Stamboll, si ishte i emigruar edhe vllai i Josifit, Mihali dhe shum shqiptar tjer t ktyre anve. Manojli dhe vllai i tij, Lazari, n vitin 1882 ia doln t ndrtonin atje nj hotel, t cilin e emrtuan "Arnaut an", nj emrtim q tregon pr karakterin e tyre patriotik. Ather ata e kishin mbiemrin Tanashi. Edhe djali i Manojlit, Dhimitri q jetoi gjat viteve 1865-1932, e kishte mbiemrin Tanashi. Pas pushtimit serb, Familjes son iu imponua mbiemri Tanasheviq, kurse familjes se katr vllezrve t Josif Bagerit, - Simonit, Todorit, Mihailit dhe Manailit, - q jetonin po n kto hapsira, iu imponua mbiemri Jovanoviq, meq Babai i Josifit dhe i vllezrve t tij quhej Jovan, i biri i Nikolls. Mbiemrin Tanasheviq u detyrua ta mbaj edhe djali i Dhimitrit, gjegjsisht Babai im, Manojli, i cili lindi n vitin 1903 dhe rrojti deri n vitin 1983. Mbretria serbe, nga viti 1913 deri n vitin 1941 ushtroi politik tepr barbare ndaj popullsis shqiptare, t besim fetar mysliman, ortodoks dhe katolik, por edhe ndaj popullit maqedon. Por ama prqendrimin fillestar asimilues pushtuesi serb e koncentroi ndaj popullats shqiptare me besim ortodoks, duke e shprdoruar pr kt politik asimiluese edhe kishn nacionaliste serbe.
  Pas formimit t Republiks se Maqedonis n vitin 1944 Familjes son iu ndryshua mbiemri nga Tanasheviq n Manojlovski, kurse Familjes Bageri nga Jovanoviq n Jovanovski... N vitin 1941 n Fshatin Kiinic t Reks se Eprme kam lindur un. Babai e kishte emrin Manojl, kurse Nna Zafirk. N familjen ton dhe n familjet e t gjith kushrinjve, fqinjve dhe n gjith Rekn e Eprme flitej vetm gjuha shqipe. E kam t freskt nj kujtes t hidhur nga viti 1948, kur isha 7-vjear. Me dhimbje e mbaj mend, sepse ishte fillesa e goditjes se rnd t identitetin tim shqiptar. N at vit motra ime, Jelica, q ishte m e madhe se un 5 vite, me shoqroi pr n shkolln fillore n Fshatin Belqic, meq Babain e kisha t emigruar n Stamboll. Kur hym n klas asnjri nga fmijt e fshatit tim dhe t fshatrave fqinj nuk dinim pothuajse asnj fjal n gjuhn serbishte ose maqedonishte. Msuesi me rrahu me vizore vetm pr faktin se nuk dita si i thon kushririt n gjuh maqedonishte... Njerz t mir, shpresoj t m mirkuptoni, nuk dshiroj t rrfej se sa rnd e kam prjetuar at t rrahur nga msuesi im i par vetm pr "fajin" se nuk dija si i thon kushririt n gjuhn maqedonishte. Si e thash, n vitet e para t Republiks t sapoformuar t Maqedonis, e tr popullsia shqiptare e Reks se Eprme, ortodokse dhe myslimane, gjuh komunikimi n shtpi e ka pasur vetm gjuhn shqipe. Nna ime nuk dinte asnj llaf n gjuhn maqedonishte ose n ndonj gjuh tjetr. Por ama tani, me fmijt dhe niprit e mi n Amerik komunikoj kryesisht n gjuh angleze, me nipat e mbesat e mia ktu, t lindur pas viteve t 60-ta, m duhet t flas pothuajse vetm n gjuhn maqedonishte. Dhe kta tani po shfaqin habin e tyre, se prse un nuk e kam harruar shqipen e prindrve t mi?
  Pr t sqaruar dukurin e asimilimit ton, meq jam goxha i moshuar, po sjell tre emra konkret t personaliteteve tan. Fillimisht do t prmend emrin e nj personaliteti, prindrit e t cilit kan qen shqiptar. Ai sht djali i Halls sime, Veliks, Video Smilevski Bato, i shpallur Heroi i Popullit n Republikn e Maqedonis. Videon edhe mund ta quajn maqedonas, meq sa ishte gjall nuk sht deklaruar ndonjher publikisht se prindrit e tij ishin shqiptar. Por ama Halls sime, Veliks dhe Burrit t saj Uroshit, prindr t Videos, me t drejt mund tu tjetrsohet identiteti i tyre shqiptar!? Sa her q Video Smilevski vinte te dajallart n Kiinic, e vinte shpesh, flisnim vetm shqip, n gjuhn ton amtare. Ndonj bised t asaj kohe e kam mbajt mend edhe un, por nuk sht vendi ktu q ti rikujtoj... Personaliteti tjetr sht ish-Kryetari i Akademis se Shkencave t Maqedonis, Mateja Matevski. Babai i tij ka qen mik me Babain tim n Stamboll. Kur ai u kthye nga Stambolli gjuh amtare e kishte shqipen. Akademiku i shquari Matevski vazhdon t hesht se prindrit e tij ishin shqiptar. Do t bnte gjynah nse do t thoshte se ata ishin tjetr soj... Kisha nj shok timin t ngusht n shkolln 8-vjeare n Gostivar. Me te flija n t njjtn dhom n konvikt. Emrin e ka Gligor Jovanovski, i cili tani sht antar i Akademis se Shkencave t RM-s. I njihja prindrit e tij q t dy shqiptar. Dhe vetm para 6 vitesh msova se ky shoku im sht strnip i Josif Bagerit, pra, djali i Isais ishte djal i Manojlit, e ai ishte vllai i Josifit. Nuk e dija prpara dhe nuk ia fal pse nuk m ka treguar, nga se un kisha dgjuar shum pr Josifin nga Babai im, i cili me pat msuar ca vjersha t tij... Di edhe shum emra t tjer, - e si mos ti di emrat e vllait tim dhe kushrinjve t par, q jan personalitete n Shkup, por nuk po i prmend, sepse do u marr koh. Me ket rast u krkoj falje q prmenda emrat e ktyre personaliteteve, sepse kta kan br karrier t shquar ktu dhe mbase nuk dshirojn t bhet publike se prindrit i kishin shqiptar. Por ama, nuk kam mirkuptim pr asnjrin, sepse edhe n kto rrethana t reja lirie prmbahen pr t shfaqur prkatsin ose prejardhjen e tyre shqiptare. Nuk e di nse njeriu ka t drejt t ndrroj identitetin e vet etnik, por kurrsesi nuk ka t drejt tua falsifikoj prindrve, sidomos kur ata jan n Botn tjetr t amshimit dhe nuk mund t kundrshtojn m n kt bot... Un pr veten time qe disa vite po i bj shrbim kulls se paraardhsve, t ndrtuar para 105 vitesh, pr t ciln jam krenar se sht kulla ndr m t mdhat n rajon. Kulla jon dhe kullat e kushrinjve n Kiinic jan t tradits arkitektonike shqiptare. Organet prkatse shtetrore i kan shpallur si objekte monumentale, por nuk po prkujdesn ti mirmbajn. Arsyet konkrete mund ti din ata, ama un kam dyshimin se jan penduar q i kan shpallur monumente kulturore, sepse kam thn se ato i prkasin tradits shqiptare dhe kushdo q do t provoj ta falsifikoj "identitetin" e kulls sime, do ta padis...
  Me falni q po e zgjas, por pr veten time jam duke e br nj si katarsis ("pastrim shpirtror"), duke rifreskuar gjuhn q ma ka msuar Nna ime, ndjes past, sepse kur do t vdes, dshiroj q shpirtrat tan t komunikojn si dikur q komunikonim si Nn e djal n gjuhn ton amtare shqipe... Si mendoni, nuk bm gjynah t madh ne bashkvendsit dhe bashkkombsit e Josif Bagerit, t besimit fetar ortodoks, por edhe shum bashkvends e bashkkombs mysliman, q shndrruam gjat gjasht dekadave t fundit gjuhn ton amtare shqipe n gjuh serbishte, maqedonishte dhe turqishte?! Dhe meq ky tjetrsim etnik ka prmasa t mdha, a nuk mund t vlersohet si nj humbje edhe e Josif Bagerit, i cili pati hapur shkolln e par laike n gjuhn shqipe n vitin 1908 n Nistrov t Reks se Eprme, pr t ciln vetm pak veta din? Dhe bashk me gjuhn ne ndrruam edhe identitetin etnik, nga shqiptar n serb, maqedonas dhe turq. Ky asimilim, i prballuar gjat 520 viteve t sundimit otoman e turk, ndodhi vetm nga viti 1913 e ketej, kur na pushtoi e sundoi Serbia dhe vazhdoi gjat sundimit komunist nga viti 1945 e ktej...
  E meq prmenda at shkoll t par shqipe n Maqedoni, m habit fakti se prse tani organet shtetrore nuk pranojn q shkolln fillore n Nistrov ta emrtojn me emrin e Josif Bagerit, si po krkojn banort e Fshatit dhe msuesit e ksaj shkolle?! Ju lutem, me duroni edhe ca, sepse po ndjehem i detyruar tua rrfej ca prjetime t hidhura gjat viteve t fundit. Pasi mbarova studimet n Zagreb , n vitin 1967, emigrova n Shtetet e Bashkuara t Ameriks. Nuk do tua them arsyet pr kt emigrim, sepse nuk dua tu marr kohn e muar pr t paraqitur Ju kumtesat Tuaja. Q kur kam dalur n pension, nuk mund t prmbahem pa ardhur vit pr viti n vendlindjen time, n kulln ton n Kiinic, ku po qndroj rreth 5 deri n 7 muaj n vit. Shpesh po m duket vetja si UFO, kur kushrinjve t mi po ju them se jam shqiptar! Po m duket vetja UFO edhe kur ndonj bashkkombsi shqiptar, me besim mysliman, po u prezantohem me emrin Branko dhe po flas me ta shqip. Ata po shfaqin habi se si sht e mundur n Maqedoni t kesh emrin Branko, t thuash se je ortodoks, t flasish shqip dhe njkohsisht t thuash se je shqiptar. Fatkeqsisht kjo po m ngjan sot e ktu, edhe pse pretendojm t jetojm n shoqri t lir, demokratike dhe multietnike...
  Rrfeva disa fragmente jetsore t Familjes sime pr t shpjeguar jetn e t gjitha familjeve t shqiptarve ortodoks n kto hapsira, sepse ngjashmria sht tepr identike, sa i prket tjetrsimit etnik. Uroj Zoti t na i fal gjynahet, sidomos kur themi se prindrit i kishim serb, maqedonas, turq. Mbase sht koha, n kuadr t debateve t mdha pr ridefinimin etnik t maqedonasve, t rilindin edhe shqiptart ortodoks n Republikn e Maqedonis. Kt ua kemi pr borxh shpirtrave t prindrve tan, ia kemi pr borxh shpirtit t Josif Bagerit, i cili sakrifikoi aq shum pr t ardhmen ton...
  E kuptoj, e teprova paksa, prandaj simpoziumit po i dshiroj pun t mbar!
  Uroj q Shoqata Josif Bageri t realizoj planet e saj pr t ndrtuar Shtpin "Josif Bageri" dhe Campingun "Krist Josif Bageri" n Nistrov. Un nga ana ime do t ndihmoj financiarisht dhe do t angazhohem t bind miq, q t ndihmojn pr tu realizuar kto dhe t tjera plane t Shoqats, sepse jam i bindur se kshtu do t afirmojn personalitetet e shquara, Josif Bagerin dhe Djalin e tij, Kristin, do t prafrojn njerzit e etnive dhe feve t ndryshme n kt hapsir tonn t prbashkt.
  Falnderoj pushtetin e Republiks se Maqedonis q po i ndrton Prmendore Josif Bagerit n Shkup. - I prjetshm qoft kujtimi dhe respekti pr Kristin dhe Josif Bagerin!

  Fjala prshndetse e mbajtur n simpoziumin kushtuar Josif Bagerit, me 25-26 qershor 2011 n Tetov

  Gazeta 55
  Shum tronditse!

  Rrespektet e mia Josif Bagerit pr emocionet q ka pr gjuhn dhe gjakun e tij.

  Vetm dua t shtoj se nuk jam dakort, se shqiptart Musliman ishin fajtorm pr asimilimin e tyre, apo t shqiptarve katolik.

  ashtu si nuk jan fajtor t krishtert shqiptar pr asimilimin e Muslimanve n turq.

  POR E VRTETA SHT SE ATA Q JAN ASIMILUAR LE T QORTOJN VETM SE VEHTEN E TYRE, SEPSE SHT FAJI I TYRE VET.

  DHE ATA Q NUK JAN ASIMILUAR MERITA SHT E TYRE PR QNDRESN, DHE DASHNIN Q KAN PR KOMBIN GJUHN, TRADITN, GJAKUN ETJ.

  PRA ATA Q JAN ASIMILUAR LE T KTHEHEN N POPULL.

 5. Anetart m posht kan falenderuar illyrianboyful pr postimin:

  bili99 (22-09-2014)

 6. #245
  mall Maska e bili99
  Antarsuar
  05-04-2007
  Vendndodhja
  USA
  Mosha
  56
  Postime
  1,805
  Faleminderit
  483
  46 falenderime n 33 postime

  Pr: Shqiptar i besimit ortodoks n Maqedoni krkon rikthim t vetdijes kombtare!

  Nje kenge e bukur dhe shume prekese per trashigimtaret e Josif Bagerit ,rilindasit me te famshem te nenqiellit te Ilirides.Nje kenge per nje rilindas te kohes sotme z.Branko Manajlovski dhe per filizat e popullit shqiptar te besimit Ortodoks ne ate nenqiell .
  Tronditeni dhe kenaqeni me kete kenge ringjallje!
  ................................................
  PYETE GJAKUN,PYETE ZEMREN,
  PYETE TOKEN KU E HEDH KEMBEN.
  PYETI LISAT PERMBI KRESHTA,
  PERSHENDESIN ME DORE N'ZEMER "TUNGJATJETA"

  PYETE GJAKUN NEPER DAMARE
  AI TE THOTE SE TI JE SHQIPTAR
  .................................................. .....  Ndryshuar pr her t fundit nga bili99 : 22-09-2014 m 21:00
  I Ilirides jam Iliri,
  dhe i lire dua me mbet.
  Per cfardo xhevahiri,
  Shqiperine se jap per jete

 7. #246
  Moderator Maska e arbereshi_niko
  Antarsuar
  16-10-2006
  Postime
  3,169
  Faleminderit
  54
  148 falenderime n 128 postime

  Pr: Shqiptar i besimit ortodoks n Maqedoni krkon rikthim t vetdijes kombtare!

  Citim Postuar m par nga ana_gend Lexo Postimin
  kjo eshte shume thjeshte User,,, emigrantet tane Greqi diskriminohen, ne ndergjegjen e femijeve eshte instaluar frika dhe kjo manifestohet me mohim te identitetit. Kur ta kuptojne keta prinder se c'po i bejne femijeve ndoshta do te jete shume vone.
  Mos me thuaj qe ne Itali gjenerata e dyte flasin shqipen per se mbarit!
  Msoi t tjert me jetn tnde dhe jo me fjalt e tua

 8. #247
  Moderator Maska e arbereshi_niko
  Antarsuar
  16-10-2006
  Postime
  3,169
  Faleminderit
  54
  148 falenderime n 128 postime

  Pr: Shqiptar i besimit ortodoks n Maqedoni krkon rikthim t vetdijes kombtare!

  Kush do material dhe me shume dokumente historike...,
  http://www.forumishqiptar.com/thread...t=#post3757088
  Pershendetje
  Msoi t tjert me jetn tnde dhe jo me fjalt e tua

 9. #248
  Moderator Maska e arbereshi_niko
  Antarsuar
  16-10-2006
  Postime
  3,169
  Faleminderit
  54
  148 falenderime n 128 postime

  Pr: Shqiptar i besimit ortodoks n Maqedoni krkon rikthim t vetdijes kombtare!

  Shikoni plisat ku ishin nje here motit...
  Pse mos te pranohet qe dikush mund te bej kthim ne origjine...???
  Kujt valle po i djeg ky rikthim ..., Pse?!
  Mire se te kthehet, sikur djali plangprishes...!
  I ati i tij, do te pjeke dashin me te majme te kopese...  Pershendetje
  Msoi t tjert me jetn tnde dhe jo me fjalt e tua

 10. Anetart m posht kan falenderuar arbereshi_niko pr postimin:

  dielli1 (23-04-2015)

 11. #249
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  03-10-2009
  Vendndodhja
  larg
  Postime
  1,018
  Faleminderit
  7
  23 falenderime n 21 postime

  Pr: Shqiptar i besimit ortodoks n Maqedoni krkon rikthim t vetdijes kombtare!

  Citim Postuar m par nga arbereshi_niko Lexo Postimin
  Shikoni plisat ku ishin nje here motit...
  Pse mos te pranohet qe dikush mund te bej kthim ne origjine...???
  Kujt valle po i djeg ky rikthim ..., Pse?!
  Mire se te kthehet, sikur djali plangprishes...!
  I ati i tij, do te pjeke dashin me te majme te kopese...  Pershendetje
  Njeher na ishin plsisat ,pasttaj na u ben shajkaca,nuk kuptoj kujt i drejtohesh qe te kthehet ,shqiptarve ortodoks ne foto qe u ben serb apo shqiptarve qe te kthehen ne shqiptar?!

 12. #250
  Moderator Maska e arbereshi_niko
  Antarsuar
  16-10-2006
  Postime
  3,169
  Faleminderit
  54
  148 falenderime n 128 postime

  Pr: Shqiptar i besimit ortodoks n Maqedoni krkon rikthim t vetdijes kombtare!

  Citim Postuar m par nga MARGUS Lexo Postimin
  Njeher na ishin plsisat ,pasttaj na u ben shajkaca,nuk kuptoj kujt i drejtohesh qe te kthehet ,shqiptarve ortodoks ne foto qe u ben serb apo shqiptarve qe te kthehen ne shqiptar?!
  Nuk te ben nje plis or lum miku, nuk te ben shqiptar!
  Por une e kisha fjalen per orthodhoks qe e ndjejne veten shqiptar, qe kane gjetur rrenjet e tyre..., kjo nuk ka gje te keqe apo jo?
  Kush eshte shqiptar eshte dhe nuk ka se si ti drejtohem, por kur kjo gje ndodh me dike qe deri dje nuk e dinte, o me mire te themi
  nuk guxonte te deklaronte hapur..., sot kjo duhet mbeshtetur nga ne, duhet inkurajuar nga te gjithe shqiptaret....
  Por qe po me duket se po shqeteson ndonje njeri ky rikthim, pasi kush kthehet, kthehet me mendjen top!!!
  Por jo te gjithe shqiptaret dhe jo vetem, por edhe ata qe sot deklarohen serb, maqedons, etj, dijne rrenjet ku i kane, ketu i
  jepet mundesia gjithkujt do, ti gjeje dhe te hetoje sinqerisht...
  Pershendetje
  Msoi t tjert me jetn tnde dhe jo me fjalt e tua

 13. #251
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  03-10-2009
  Vendndodhja
  larg
  Postime
  1,018
  Faleminderit
  7
  23 falenderime n 21 postime

  Pr: Shqiptar i besimit ortodoks n Maqedoni krkon rikthim t vetdijes kombtare!

  Niko,
  ceshtja e asimilimit eshte shum komplekse,nuk eshte mire te shikohet bardh e zi,nuk eshte nje gje qe behet brenda dites ,por eshte faktori kohe dhe rrethanat tjera shoqerore qe determinojne ate.
  Askush nuk zgjohet nje dite ne mengjes dhe te thot vetes se prej sot nuk jam me ai qe jam por do te jem dikush tjeter.

 14. #252
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  23-04-2015
  Postime
  12
  Faleminderit
  5
  0 falenderime n 0 postime

  Pr: Shqiptar i besimit ortodoks n Maqedoni krkon rikthim t vetdijes kombtare!

  Impresionuese. Megjithese jo befasuese eshte e cuditshme sa te painformuar jemi. Ky person hap nje teme te rendesishme per ne Shqiptaret qe jemi gjendur gjithmone ne kryqezime kombesh imponuese.
  Gjithesei Shqiptaria do te rroje dhe baza e Shqiptarise nuk eshte asnje fe prandaj ata Shqiptare qe mendojne se i bejne nder Shqiptarise duke theksuar fene Islame jane te gabuar ashtu sic jane te gabuar ata qe theksonje ndoje fe tjeter si baza e Shqiptarise megjithese kombi Shqiptar ka qene perkrah krishterimit per 15 shekuj dhe vetem 3 shekuj me ndikimin myslyman perkrah pranise se perhershme te krishterimit nder Shqiptare. Kurre nuk mund te imagjinohet te shuhet krishterimi midis Shqiptareve apo te akuzohet nje Shqiptar se nuk eshte Shqiptar nese eshte i krishtere sic kam degjuar nga disa ne Kosove per shkak te merzitjes se tyre me te krishteret Serbe apo sic mund te jene sot me Maqedonasit.

  Do lutesha qe ne Shqiptaret ta mbanim fene larg thelbit te identitetit te kombit tone dhe secili te zgjidhte fene qe i pelqen madje po te doje edhe te asimilohet ne ndonje komb tjeter le ta beje por te mos akuzoje Shqiptarine si te lidhur me ndonje fe te vecante. Ne jemi Shqiptare sepse cfare mund te jemi tjeter? Ashtu si ky burre i kthyer ne rrenjet e veta thote qe kushdo ta zgjedhe si te doje identitetin e vet te ri por mos te mohoje rrenjen tone Shqiptarine si burimin e identitetit tone, dhe identiteti yne Shqiptar eshte jashtefetar. Une vete jam i Krishtere qe vij nga nje tradite myslymane por une se pari jam Shqiptar qe pastaj kam zgjedhur Krishterimin.

  Krishterimi nuk e asgjeson identitetin Shqiptar, perkundrazi ne Bibel thuhet qe te gjitha kombet dhe gjuhet do degjohen te kendohen ne Parajse. Nuk jam aq i bindur qe Islamizmi e ruan Shqiptarizmin sepse nuk kam degjuar qe do flasim shqip ne parajsen sipas kuptimit te tyre POR nese njeriu zgjedh te marre nje identitet te ri atehere ai eshte i lire vetem te mos na e perlyeje identitetin Shqiptar duke e akuzuar sikur nuk eshte i hapur per fete e ndryshme. Shqiptari nuk eshte se pari as myslyman as kristian por Shqiptar. Shqiptari mund te jete edhe Kristian edhe Myslyman (i mire ose i nje versioni te shqiptarizuar). Ne kete kuptim une besoj qe 'feja e Shqiptarit eshte Shqiptaria"
  Ndryshuar pr her t fundit nga Yllnaja : 23-04-2015 m 09:02

 15. #253
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  23-04-2015
  Postime
  12
  Faleminderit
  5
  0 falenderime n 0 postime

  Pr: Shqiptar i besimit ortodoks n Maqedoni krkon rikthim t vetdijes kombtare!

  Yllbardh, po me pelqen ajo qe ke thene ne fund: "Shqiptari qe derdh gjak shqiptari nuk meriton te quhet shqiptar" qe per mua nenkupton qe nese nje fe e con nje njeri te vrase vellain atehere aty ai njeri e ka humbur te drejten te quhet vella apo shqiptar. Ah ne Shqiptaret qe kemi ngelur duhet te behemi te mencur ose do na gllaberoje perseri kjo rryma fetare qe fryn nga lindja kryesisht. Shqiptari nuk duhet ti dorezohet asnje feje qe i kerkon te vrase. Shqiptari nuk ka asnje interes ne vrasjen e askujt ne kemi hallin e jetes dhe per here te pare ne histori besoj se ne kete shekull kemi rastin te ndertojme qyteterimin tone si Shqiptare.

 16. #254
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  23-04-2015
  Postime
  12
  Faleminderit
  5
  0 falenderime n 0 postime

  Pr: Shqiptar i besimit ortodoks n Maqedoni krkon rikthim t vetdijes kombtare!

  Yllbardh, po me pelqen ajo qe ke thene ne fund: "Shqiptari qe derdh gjak shqiptari nuk meriton te quhet shqiptar" qe per mua nenkupton qe nese nje fe e con nje njeri te vrase vellain atehere aty ai njeri e ka humbur te drejten te quhet vella apo shqiptar. Ah ne Shqiptaret qe kemi ngelur duhet te behemi te mencur ose do na gllaberoje perseri kjo rryma fetare qe fryn nga lindja kryesisht. Shqiptari nuk duhet ti dorezohet asnje feje qe i kerkon te vrase. Shqiptari nuk ka asnje interes ne vrasjen e askujt ne kemi hallin e jetes dhe per here te pare ne histori besoj se ne kete shekull kemi rastin te ndertojme qyteterimin tone si Shqiptare.

Faqja 13 prej 13 FillimFillim ... 3111213

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •