Close
Duke shfaqur rezultatin 1 deri 7 prej 7
 1. #1
  i/e regjistruar Maska e teta
  Anėtarėsuar
  25-10-2005
  Postime
  2,011
  Faleminderit
  22
  35 falenderime nė 29 postime

  Kompleksi i Adamit dhe Sindromi i Eves

  se po fillozofojm pak..

  Sot gjithnje e me shum shofim meshkujt qe shtyjn karrocen e bebit apo e mbajn ate ne trup dhe femrat qe te duken si te painteresuara me cigarette ne duar.
  Qe te arihet kjo barazi ,mashkulli me nuk mund te jete autoritet per femren,derisa femra ne tendenc te marr rrolin e mashkullit humb edhe atributet e fundit femrore te mbetura asaj.

  Burimi ketij qregullimi duhet kerkuar tek i ashtuquajturi “komplexi i adamit dhe sindromi i eves

  Adami derisa jetoi ne parajs nuk e plotesoi detyren e vet mashkullore qe kishte urdheruar zoti,nuk krijoj menjehete familjen ne Even.
  Afer Adami inferior,Eva nuk mund te realizohej si femer ,as si nene.
  Shkurt ,Adami nuk u tregua burr i mire.

  Pasoj e kesaj Eva shetit e vetme ne parajs duke mos dite ca te beje me veten.Adami as nuk di ku e ka gruan as nuk interesohet ta dije.Ne kete situate Eva takon gjarperin i cili arrin te ja terheq vemendjen dhe ta bind ta marr mollen e ndaluar.Eva tradheton Adamin!
  Kjo tradheti nuk eshte aq shum jo prefeksionim i natyres femrore si e interpretojn shum,poor munges e autoritetit te Adamit.Eva te gjaperi gjeti prijesin shpirteror qe i mungonte Adamit

  Zoti ja ndau femres, mashkullin si autoritet,Kur mashkulli nuk eshte mjaftueshem i pjekur per kete rol,femra e kerkon diku tjeter.
  Adami eshte dashur te jete me Even dhe ne momentin qe ajo ta takonte gjarperi ,do ishte shum ne kohe te ja kepuste koken,apo apo te bind Even te hudh kafshaten e molles se ndaluar.
  Ne vend te kesaj Adami i dobet dhe i pasigurt merr frutin ne dore qe ta dalloi shijen.Nga ky moment shija e tradhetise do e mundoi rracen njerzore deri ne fundin e saj

  Edhe pse vija e fajit shkon nga gjarperi te Eva pastaja Adami,zoti e fajsoi Adamin edhe pse a u mundua boll te ja hudhte fajin femres se vet.
  Adami eshte pergjegjes per sjelljet dhe veprimet e femres.
  Mashkulli eshte ai qe femren e bene femer!

  Ne shekullin qe jetojm dominon kulti i femres ne gjitha drejtimet politike,shkenc,sport art,fe...cak edhe ne ushtri ect ect
  Ka ardh te momenti i feminizimit te pergjitheshem te shoqerise qe i vendos meshkujt ne plan te dyte,tret….
  Kete dukuri kan filluar te quhet si barazi gjinore.
  Kjo eshte ne fars e vertet!,sepse femrat perpos obligimeve te tyre,kan fituar edhe obligime shtes,pra perveq ngritjes se familjes,nga ato pritet te fitojn,te ndertojn karier krah per krah me mashkullin.
  Kete lufte per barazi e ka zbuluar vet mashkulli,sepse nuk eshte me ne gjendje te mban vet familjen,por i duhet edhe ndihma e femres.
  Misioni i femres ne ke bote eshte te linde femije dhe te kujdeset per familjen pike!


  Kjo qe shumica e femrave nuk eshte e nenshtruar meshkujve te tyree,qe ju flasin dhe i kundershtojn nuk eshte gabimi i tyre por i vet mashkullit qe nuk ka autoritetin e vet ndaj femres,keta meshkuj as nuk duhet ndegjuar.

  ps femrat e forumit ,topi u hudh ne fushen e meshkujve,gadituni per mbrojtje se jane prekur direkte ne shenje,-egon mashkullore
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga teta : 06-08-2011 mė 09:01

 2. #2
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  16-11-2005
  Postime
  8,748
  Faleminderit
  167
  59 falenderime nė 54 postime
  bravo, bravo, bravo (me imagjino duke duartrokitur).
  Degradove historine simbolike te Adamit dhe Eves ne nje histori tradhetie te denje per nje telenovele argjentinase.

  Megjithate urime per fantazine.

  P.S. Uh se harrova, pas nje budalliku te tille jemi te gjithe te prekur ne seder, se qysh do na zere gjumi sonte nuk e di akoma.
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga xfiles : 06-08-2011 mė 09:05

 3. #3
  i/e regjistruar Maska e teta
  Anėtarėsuar
  25-10-2005
  Postime
  2,011
  Faleminderit
  22
  35 falenderime nė 29 postime
  cila pjese te duket fantazi ? ma nenvizo te lutem?! kuptohet duke terhequr nje paralele me realitetin e sotem..

  ps.bensedin 2 mg te trullos,a nese do gjume te them 5mg,e ke me garanc!

  ps.se harrova edhe une,sigurohu qe ke deren mbyllur,se mos te ik gruaja diku,edhe duhet te meret me dcka derisa ti mediton...
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga teta : 06-08-2011 mė 09:09

 4. #4
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  16-11-2005
  Postime
  8,748
  Faleminderit
  167
  59 falenderime nė 54 postime
  lere aman mos me fol me se me preke seriozisht tani me ate punen e gruas.

  Ah po, fantazi eshte ajo puna e tradhetise se eves me gjarprin.
  Eshte shume femijenore kjo puna e luftes mes sekseve. Femrat dhe meshkujt jane dy qenie te ndryshme qe supozohet se plotesojne njeri tjetrin sepse jane dy gjysmat e se njejtes qenie, ja pse jeta mund te linde vetem kur keta te dy bashkohen. Edhe historia e adamit dhe eves eshte pikerisht historia e ndarjes se njeriut ne dy sekse, sepse me pare ata ishin nje e vetme.

  Kjo teme tregon vetem nje gje, zhgenjimin tend me meshkujt dhe mungesa e qartesise brenda teje. Nuk ka asgje qe lidh kete teme me shkencat psikologjike pervec problemit tend personal me meshkujt. Nuk eshte asnjehere vone per te gjetur njeriun e duhur. Te uroj fat.

  Xfiles OUT.

 5. #5
  i/e regjistruar Maska e teta
  Anėtarėsuar
  25-10-2005
  Postime
  2,011
  Faleminderit
  22
  35 falenderime nė 29 postime
  perpjekje e deshtuar ta maskosh realitetin.

  next please....


  ps.perseri harrestare une,shkrim i shkruar nga nje psikolog,une veq e bera perkthimin,mos thuaj se ishte homo ai,se do duhet te kishte problem me meshkujt e tij sipas teoris tende te relativitetit...
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga teta : 06-08-2011 mė 09:45

 6. #6
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  16-11-2005
  Postime
  8,748
  Faleminderit
  167
  59 falenderime nė 54 postime
  Realiteti eshte shume here me kompleks se aq, sidomos problemet ne cift.

 7. #7
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  14-09-2014
  Postime
  979
  Faleminderit
  2
  28 falenderime nė 28 postime

  Pėr: Kompleksi i Adamit dhe Sindromi i Eves

  femra eshte varke marinaresh dhe punetoresh qe ndihmon mashkullin ne misionin e tij te shenjte, pushtimin e botes. Mbareshtimi duket si vecori e saj e vetme, sepse edhe per shtepine kujdeset mashkulli. Qenie pa karakter dhe e dyshimte!!

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •