Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 11
 1. #1
  i/e regjistruar Maska e prizrenasi_30
  Anėtarėsuar
  18-11-2008
  Vendndodhja
  Prizren
  Mosha
  42
  Postime
  729

  Si i luteni Zotit?

  Ju ftoj ne kete teme qe te shprehni mendimet tuaja se si duhet t'i lutemi Zotit!

  Une per vete per cdo mbremje kur shtrihem te fle e beje kete lutje:

  Zoti im, me fal, me mbroj, me udhezo dhe me beko! Amin!

  Kete e bej zakonisht i shtrire ne shpine me duar te mbeshtetura ne bark dhe me sy te drejtuar kah qielli.

  Une lutem ne kete menyre sepse mendoj se Zoti i plotfuqishem i kupton te gjitha gjuhet prandaj nuk kemi nevoje te bejme lutje ne nje gjuhe tjeter apo me rituale te caktuara duke i imituar popujt tjere sepse mendoj se te gjithe para Zotit jemi te barabarte!
  Mos ja bėj tė tjerėve atė qė nuk ke qejf tė ta bėjnė ty!

 2. #2
  Besimtar Musliman Maska e strange
  Anėtarėsuar
  31-10-2006
  Postime
  4,278
  All-llahu im, Ti je Falės, dhe e do faljen, ndaj mė fal mua. Fjalet qe shpesh i them pas Namazit, kuptohet gjate namazit ka dhe lutje tjera qe behen arabisht.
  Mėso Islamin nga Kur'ani e jo nga myslimanet!

 3. #3
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Anėtarėsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  26,513
  Postimet nė Bllog
  4
  Lutja me e mire eshte lutja ne heshtje: ne heshtje, pa nxjerre asnje fjale nga goja, duke u munduar qe te ndalesh qofte edhe per nje moment mendimet ne koke, qendron para Krijuesit. Heshtja eshte lutja me e mire dhe ben te mundur qe shpirti yt i qete te degjoje ate qe Perendia ka per te te thene. Nese Perendia do te shohi te denje, do te japi dhuraten me te cmuar te lutjes, lotet e pendimit.

  Lutjet e mia te preferuara:

  "O Zot Jisu Krisht, Biri i Perendise, ki meshire per mua mekatarin!"
  "Le te behet ne mua Vullneti Yt o Zot e jo vullneti im."
  "O Nene e Tereshenjte, Virgjeresha Mari, ndricoje erresiren time me lutjet e Tua!"

 4. Anetarėt mė poshtė kanė falenderuar Albo pėr postimin:

  skender76 (22-05-2016)

 5. #4
  Manitu Maska e kiniku
  Anėtarėsuar
  08-07-2005
  Vendndodhja
  Mos tė na vijė cudi se cdo frymor nga vete natyra priret tė kerkoj ushqim; Lukreci
  Postime
  869
  Fetari i vertete lutet keshtu:

  Zot, me fal qe po mekatoj e po te lutem. Ti e di me mire se cka me duhet mua andaj une nuk do te duhej te te lutem fare. Lutja eshte shenje e dobesise sime, sepse kam humbur besimin ne ty.

  Zot, me fal qe erdha ne Kishe/Xhami/whatever duke e ditur se ti je cdo kund. Nuk ka nevoje te vi ketu e te te lutem, por me kupto, edhe une jam njeri dhe deshiroj TJERET te me shohin se jam i TYRE, ne grup me ta.

  Antonio de Melo.

  Fetaret tjere luten ndryshe.
  Where have all the good men gone
  & where are all the gods?

 6. #5
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  16-11-2005
  Postime
  8,691
  "He wanted to know how they prayed to God in El Dorado. "We do not pray to him at all," said the reverend sage. "We have nothing to ask of him. He has given us all we want, and we give him thanks continually."
  — Voltaire (Candide)

  "Ai donte te dinte se si i luteshin Zotit ne El Dorado. "Ne nuk i lutemi fare Atij," tha kleriku i urte. "Ne nuk kemi ēfare ti kerkojme. Ai na ka dhene gjithēka qe duam, dhe ne e falenderojme ate vazhdimisht."
  — Volteri ( Libri "Kandidi")

  Morali eshte i qarte.

 7. #6
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  13-06-2011
  Postime
  123
  Vete fjala tingellon kaq qarte.Po pra,i falem nderit.Shume sakte!Keshtu pra,falem une.
  Don't spend time beating on a wall, hoping to transform it into a door.

 8. #7
  i/e regjistruar Maska e pranvera bica
  Anėtarėsuar
  23-03-2009
  Vendndodhja
  Atje ku ka serenata.
  Postime
  5,870
  Postimet nė Bllog
  1
  A ka largues te veshtiresive pervec Perendise? Thuaj ,levduar qofte Perendia!Ai eshte Perendia!Te gjithe jemi sherbetoret e tij e te gjithe ndjekim urdhrat e tij!

 9. #8
  Perjashtuar
  Anėtarėsuar
  24-06-2011
  Postime
  267
  "All-llahu im, na jep pėrfundim tė mirė nė tė gjitha ēėshtjet tona dhe na mbroj nga nėnēmimi i dunjasė dhe dėnimi i ahiretit"

  (Lutje Islame)

 10. #9
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  12-05-2016
  Vendndodhja
  Fier
  Postime
  7

  Pėr: Si i luteni Zotit?

  Pershendetje te gjitheve ! Une e filloj lutjen time me fjalen bismalah dhe them "deshmoj se nuk ka zot tjeter vec allahut dhe se I derguari I tij eshte muhamedi me pas Them zoti im I madherishem dhe I plotfuqishem ki meshire per mua dhe familjen time na I fal gjynajet o zot me pas falenderoj zotin qe nuk harrroi te me zgjonte dhe per cdo gje tjeter te mire qe kam fale tij me pas I lutem atij te kujdeset per mua dhe familjen time I lutem atij te na udhezoje me rrugen e tij te mbare te na ndricoje mendjen rrugen e jetes dhe shpirtin te na ndihmoje te behemi njerezit e tij dhe te jemi ne rrugen e tij te mbare "I perjetshem eshte perendia yne sot e perhere e ne jete te jeteve "AMIN!!

 11. #10
  ASHT E LEKS ANDRRA Maska e Hillirian-zo
  Anėtarėsuar
  29-09-2006
  Postime
  965

  Pėr: Si i luteni Zotit?

  Une filloj me at se ne duhet Zotit ti lutemi me fjalet qe ne i kuptojm, sepse vetem me at menyr mund te na kuptoi Zoti, zoti ka te bej me shpirtin, e ne nese me nji far forme i drejtohemi zotit me fjal qe ne si kupoijm ateher edhe shpirti si kupton , keshtu qe zotiti duhet drejtuar me at gjuh qe e kupton shpyrti yt e jo me fjal te huaja, keshtu qe Zotit i drejtohesh me fjalet qe i kupton. O Zot i madh i pa gabim e i madhrishem ne te gjitha senet qe ti i ke pru ne ket tok, dhe ti je aj qe sunon mbi te gjitha te lutem nihmom mes me le te bej gabime, sepse ne njerzit jemi te gjith perplot gabime te lutem me ndriqo. etj.,

 12. #11

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •