Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 4
 1. #1

  Cfare ndosh nese merr protein dhe nuk ushtron?

  Cfare ndosh nese merr protein dhe nuk ushtron fare?A do te fitosh peshe ne kete menyre?

 2. #2
  Τρελάρα Maska e Ksanthi
  Anėtarėsuar
  22-12-2007
  Vendndodhja
  Στ'αστέρια
  Postime
  2,763
  Proteini me sa di une nuk eshte per peshe por ndihmon muskujt .

 3. #3
  Moderator Maska e benseven11
  Anėtarėsuar
  10-09-2002
  Vendndodhja
  new jersey-usa
  Postime
  13,806
  Kur ha proteine me shumice dhe ben stervitje,ushtrohesh,ndodh konvertimi i proteines qe ke ngrene ne glikogjen,glikogjeni jep energjine gjithe muskujve ne trup.
  Trupi kur ushtrohet djeg kalori duke nxitur transformimin e proteinave ne glikogjen,.
  Cfare ndodh kur ha proteina dhe nuk ben asgje,xhek shit.Atehere proteina e akumuluar nuk transformohet ne glikogjen.Kjo proteine nuk perdoret dhe
  gradualisht transformohet ne yndyre dhjam,sidomos te zona e barkut dhe ijet anash
  zona anash poshte brinjeve.Aty akumulohet yndyra dhjami.Rezultati; shendoshesh
  dhe behesh barkderr.
  ===
  Proteina perbehet nga aminoacide dhe proteina ne fakt nuk eshte burimi kryesor i energjise se trupit.
  Trupi perdor vetem 15% te nevojave per energji nga aminoacidet(pjese e proteinave).
  Ushqimet qe te japin energji.
  1.Kampion,leng i shtrydhur nga portokalli ose mandarina ne mengjez,jep shume energji dhe dinamizem.(jo leng portokalli qe shitet ne shishe ne dyqane.)
  (perdore ne vend te kafes se mengjesit)
  2.Salmoni ose Tuna
  3.farat e lulediellit
  4.Qumeshti dhe kosi.
  5.MIshi i pules/mishi lope/mish vici/mish gjeldeti(turky)
  6.Veza
  7.Arra,lajthi
  8.kerpudha(mushrooms)
  9.Peshku
  10.Uji ndihmon
  ----
  Nga vitaminat,japin energji
  Vit B1,Vit B2,Vit,B6
  Nga mineralet japin energji
  Fosfori gjendet ne qumesht,kos.mishi pules,peshku,vezet,buka grur komplet(whole grain) arra dhe fara luledielli.
  Zinku gjendet tek mish i pules,peshku,buka grurit dhe vezet
  Bakri gjendet tek peshku arrat,lajthite,farat e lulediellit
  Jodi gjendet tek produkte bulmeti dhe hurmat me shumice,midhjet,karkaleca/gafore deti,barishte deti qe perdoren per sallate ne restorant dhe menute e ushqimit kinez..
  Kromi gjendet tek e verdha e vezes dhe buka e grurit.
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga benseven11 : 25-06-2011 mė 23:05
  ≈♥♠♣♦≈ovguide.com/movies

 4. #4
  Moderator Maska e benseven11
  Anėtarėsuar
  10-09-2002
  Vendndodhja
  new jersey-usa
  Postime
  13,806
  Mund te marresh vitamina dhe minerale me tableta qe shiten pa recete.Perdoren
  nje kokerr(tablete) ne dite.Por kjo nuk do te thote qe duke marre tableten u plotesuan nevojat e trupit me vitamina dhe minerale pasi keto tableta jane suplemente dhe nuk permbajne ate sasi qe kerkon trupi,tabletat kane me pak
  se sa duhet,keshtu qe gjithmone duhet marre vitaminat edhe me ushqime qe kane vitamina/minerale,perdoret edhe 1 tablete ne dite vitamine dhe 1 tablete me minerale.
  Spinaqi ka ngarkese te larte ne minerale dhe nuk duhet konsumohet me shume se dy here ne jave,gjithashtu edhe tuna sardele,peshku nuk duhet konsumohen me shume se 2 here ne jave,pasi peshku,sardelet tuna kane mbetje merkuri qe po te konsumohet me shumice eshte toksik.
  Per mengjez qe e perdor vete dhe me jep shume energji eshte
  2 kokra portokall duhet te kene embelsi jo te tharta/ose 2 kokrra mandarina i shtrydh ne shtrydhese si ne figuren poshte.pastaj nxjerr nje shishe gjysem te mbushur me uje dasan nga frigoriferi dhe lengun e portokallit e fus ne shishe.I fus nje te shkundur fort dhe e pi.Shija eshte parajse te jep shume energji dhe ndjehesh mire per 2-3 ore.
  Fotografitė e Bashkėngjitura Fotografitė e Bashkėngjitura   
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga benseven11 : 26-06-2011 mė 00:03
  ≈♥♠♣♦≈ovguide.com/movies

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •