Close
Faqja 3 prej 9 FillimFillim 12345 ... FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 41 deri 60 prej 164
  1. #41
    MR. BEAN - Laden Maska e the admiral
    Anėtarėsuar
    03-06-2009
    Vendndodhja
    European Union
    Postime
    6,876
    Citim Postuar mė parė nga mario_kingu Lexo Postimin
    me te parren i agree with you :P [open minde] por me te dyten :Pncuq
    hahaha
    rrespekte
    po keshtu e bejne lidhjen disa ketu... hahaha! shkence shkence.
    nqs futesh ne grupin 1 futesh automatikisht edhe ne grupin 2, sepse grupi 1 eshte pjese e grupit 2...

    tek grupi i Burrave (po me B te madhe fare) futen vetem ata qe qe i japin gruas dajak 3 here ne dite dhe nuk i kane dhene akoma te drejten e fjales...

    ai qe e le gruan te lire te vendose per mbiemrin e vet, nuk eshte burre. si do jesh pronar i gruas nqs e le te vendose vehte? ne balle duhet ta kete te shkruar mbiemrin e burrit.
    Vasudhaiva Kutumbakam

  2. #42
    el kafirun Maska e chino
    Anėtarėsuar
    04-02-2008
    Postime
    4,952
    Citim Postuar mė parė nga kleadoni Lexo Postimin
    Mendova te hap kete teme pas nje bisede me nje shoqen time qe ishte jashtezakonisht e nervozuar per faktin qe nusja e vellait te saj nuk ndyshoj mbiemrin pas marteses. Kjo nusja ishte justifikuar me faktin qe nuk ka vella e ndaj do te mbaj mbiemrin e saj!

    Ketu ne itali femrat nuk e nderrojne mbiemrin e tyre, qe te gjitha kane mbiemrin e familjes ku kane lindur. Nderkohe ne ne shqiperi ( e jo vetem, pasi ka plot shtete te botes qe ndodh) kur kryhet celebrimi nderrojme mbiemrin e marrim ate te burrit.

    Jam kurioze te di nga femrat se c'mendojne, dmth e kane problem te nderrojne mbiemrin e tyre ne ate te burrit apo i duket dicka "normale"? Nderkohe qe nga meshkujt doja te dija nese mendojne qe gruaja e tyre duhet patjeter te nderroj mbiemrin apo nuk e keni problem?
    Jo, nuk duhet assesi te nderroje mbiemrin.
    Ne rastin qe ke pershkruar, edhe do e inkurajoja gruan te mbaje mbiemrin e saj.
    Sepse motivi eshte fisnik.

  3. #43
    el kafirun Maska e chino
    Anėtarėsuar
    04-02-2008
    Postime
    4,952
    Citim Postuar mė parė nga kleadoni Lexo Postimin
    S'me besohet qe i lexova nga ti keto fjale Me pelqen llogjikimi yt... ēuditerisht!
    Edhe nje pule e verber e qellon ndonje here nje kokerr drithi.
    Prej 1000 postimeve 1 m'del i mire.
    Pak shaka.

    Seriozisht, nuk do e kisha problem ne kete rast. Edhe pse do isha i pari jo vec ne familje, por ndoshta ne tere qytetin. Por per shkak te motivit fisnik mendoj do arrija pajtimin e te gjitheve. Jo qe i pyes shume, por vec e them keshtu.

  4. #44
    el kafirun Maska e chino
    Anėtarėsuar
    04-02-2008
    Postime
    4,952
    Citim Postuar mė parė nga kleadoni Lexo Postimin
    hahaha, lexoji komentet nga fillimi chino... 100 here te kam thene!! Shko bej lidhjen me muhabetet e meparshme e pastaj hajde akuzo admiralin per pijanec
    Sikur te ishte ndokush tjeter ne pyetje, do e beja. Po a bejet kjo gje per nje delinkuent te rende si admirali? Ky me dhune ndaj grave paska mare gjithe ate gradacion?? Phaaaa!!!

  5. #45
    MR. BEAN - Laden Maska e the admiral
    Anėtarėsuar
    03-06-2009
    Vendndodhja
    European Union
    Postime
    6,876
    Citim Postuar mė parė nga chino Lexo Postimin
    Shkruj shpejt se ke qene i alkoholizuar kur shkrove keto gjera se ndryshe e pat puna jote!!
    ?!!!? pse? cfare ka qe nuk shkon?
    mos valle nuk e kupton ironine?
    apo eshte e pamundur qe ti te mos kuptosh gje? lol
    Vasudhaiva Kutumbakam

  6. #46
    MR. BEAN - Laden Maska e the admiral
    Anėtarėsuar
    03-06-2009
    Vendndodhja
    European Union
    Postime
    6,876
    Citim Postuar mė parė nga chino Lexo Postimin
    Hm. E cfare kam te kuptoj une aty ku s'ka kuptim?
    qe e gjithe ajo qe ti citove ishte e lidhur me disa shkrime te meparshme.
    une thashe qe le te vendose vehte gruaja se cilin mbiemer te mbaje. burri nuk ka te drejte t'i impunoje nje gje te tille dhe nuk me duket e drejte te shprehesh si disa qe thone "nuk i lejoj"
    pastaj dikush me cilesoi si "open minded", qe po bej sikur kam lindur ne mes te parisit dhe qe ata te cilet e mendojne keshtu, nuk jane burra te vertete.

    pastaj une thashe ne menyre ironike qe per ju, per te qene burre i vertete duhet ta rrafesh gruan 3 here ne dite...

    OK??? ka gje qe nuk shkon? lol
    Vasudhaiva Kutumbakam

  7. #47
    ...in the battle of Love! Maska e Pirate of Love
    Anėtarėsuar
    07-09-2010
    Vendndodhja
    Made in Lugina!
    Postime
    1,030
    Citim Postuar mė parė nga kleadoni Lexo Postimin
    Mendova te hap kete teme pas nje bisede me nje shoqen time qe ishte jashtezakonisht e nervozuar per faktin qe nusja e vellait te saj nuk ndyshoj mbiemrin pas marteses. Kjo nusja ishte justifikuar me faktin qe nuk ka vella e ndaj do te mbaj mbiemrin e saj!

    Ketu ne itali femrat nuk e nderrojne mbiemrin e tyre, qe te gjitha kane mbiemrin e familjes ku kane lindur. Nderkohe ne ne shqiperi ( e jo vetem, pasi ka plot shtete te botes qe ndodh) kur kryhet celebrimi nderrojme mbiemrin e marrim ate te burrit.

    Jam kurioze te di nga femrat se c'mendojne, dmth e kane problem te nderrojne mbiemrin e tyre ne ate te burrit apo i duket dicka "normale"? Nderkohe qe nga meshkujt doja te dija nese mendojne qe gruaja e tyre duhet patjeter te nderroj mbiemrin apo nuk e keni problem?
    huh, parimisht ne raste te martesave gruaja merr mbiemrin e bashkekshortit dhe kjo eshte e njohur pothuajse gjithkund. Ka nga ato qe he ku di une, deshirojne ta mbajne mbiemrin, shembull artiste o te tille, qe kane arritur famen permes mbiemrit te tyre dhe deshirojne ta mbajne.

    Ketej ku gjindem une, ne ēdo dokument zyrtare qe dergojne, i dergojne me dy mbiemrat e bashkeshorteve.

    Ose eshte varianti tjeter, bashkeshorja mund te mbaj mbiemrin nga ana e prinderve dhe te burrit, ky do ishte kompromisi, nese insistohet te mbiemri!


    e nese edhe kjo nuk kryen pune, atehere grua po deshe mbiemrin tend te mbash, i thuaj prinderve tua njehere te bejne bartjen e 1/4 o sa ke nga pasuria e tyre dhe nuk ka rendesi mbiemri Oh,hahahaaaaaaaaaaaaaaaaaaa tjerat i rregullojme me marreveshje, sapo ta shesim

  8. #48
    Mbiemrin tim, nuk ka asnje opsion tjeter!

  9. #49
    i/e regjistruar Maska e martini1984
    Anėtarėsuar
    02-04-2009
    Postime
    5,594
    Mbiemrin e babit kam,por edhe te mamit nuk do i thoja jo.

  10. #50
    Perjashtuar
    Anėtarėsuar
    28-06-2011
    Vendndodhja
    Shtėpi
    Postime
    14
    Punė e kryer kjo, mbiemri detyrimisht tė jetė i burrit, se ndryshe nusja mbetet te babi e mami.

  11. #51
    i/e regjistruar Maska e Endri_
    Anėtarėsuar
    16-02-2011
    Vendndodhja
    Tr
    Postime
    1,165
    Citim Postuar mė parė nga the admiral Lexo Postimin
    une nuk do i kerkoja kurre gruas sime qe te nderronte mbiemrin dhe nuk i kuptoj ata meshkuj qe e pretendojne nje gje te tille. pse???

    nese ka deshire ta nderroje, le ta nderroje.
    nese nuk ka deshire, le te mbaje ate qe ka, apo le te mbaje te dy.
    si per gadi te gjitha marrezirat qe kane te bejne me martesen, jam totalisht indiferent.
    Sa habitesh dhe ti mer burri dheut? A thu se je i rrethum me i tuf anglezsh dhe te ben kaq shume pershtypje? Po rrace mesdhetare jemi amon dhe mentalitet ballkanas patriakal. Vajza merr mbiemrin e burrit per shume arsyje. Nuk eshte e thene te jene as burra qe t'japin dajak ,as te prapambetur. E ka trasheguar italjoni ,greku ,gjermoni e kshu me rradhe ,sjemi te vetmit. Perderisa vajza pranon dike te martohet dhe te jetoje perjetsisht me te ,ajo familje kthehet ne nje trup te vetem. Prandaj dhe ka marre emrin familje = 1 , gjithe bashke. Dhe sikur eshte pa lidhje qe ne nje familje te madhe ose te vogel vajza te kete mbiemrin e nuserise. E kane trasheguar mbreteri ,president e kryeministra dhe jo t'gjithe e bene me dajak dhe imponim ,por sepse ka nje llogjike per cdo familje.

    Une jam vetem per dicka dakort, qe nqf se vajza ska vlla ,atehere te mbaje mbiemrin e saj thjesht qe rrenjet e familjes fisteku mos te zhduken fare. Por nqf se ka i tuf me vllezer dhe nuk pranon te ndryshoje mbiemrin atehere ska pse te prese as propozim per martese. Bashkjetojme dhe na bin veshet rehat nga tekat dhe egoizmat e njeri tjetrit .lol
    Lagja shishe rruga tapa ruju qenve se t'vin mrapa.

  12. #52
    Perjashtuar
    Anėtarėsuar
    24-06-2011
    Postime
    267
    Eshte e rendesishme qe gruaja ta bart mbiemrin e burrit, qe kur te vien fakturat, nuk qan koken se e kujt eshte, por mobilizohen qe te dy per ta paguar :P

  13. #53
    ღ Ƴℓℓėʓ ღ Maska e RiGerta
    Anėtarėsuar
    01-11-2010
    Vendndodhja
    Perendim
    Postime
    946
    Citim Postuar mė parė nga Xhenet.M.S. Lexo Postimin
    Ketu ku jam une kemi drejt ti mbajm dy mbiemrat,
    Edhe ketu ku jam une e kemi kete te drejte, mirepo une nuk e nderrova.
    Tek disa cifte paraqiten probleme tek femijet, sepse ato juridikisht marrin mbiemerin e nenes, ku shume prinder(baballare) nuk pajtohen.
    Ndryshuar pėr herė tė fundit nga RiGerta : 28-06-2011 mė 18:05
    Mɛ мιяɛ тɛ ʝɛм иɛ ɛяяɛƨιяɛ ɛ тɛ и∂ʝɛʝ αяσмɛи ɛ ∂яιтɛƨ, ƨɛƨα тɛ ʝɛм иɛ ∂яιтɛ ɛ тɛ мσƨ ɛ ƨнσн ғαяɛ✿⊱╮

  14. #54
    MR. BEAN - Laden Maska e the admiral
    Anėtarėsuar
    03-06-2009
    Vendndodhja
    European Union
    Postime
    6,876
    Citim Postuar mė parė nga Endri_ Lexo Postimin
    Sa habitesh dhe ti mer burri dheut? A thu se je i rrethum me i tuf anglezsh dhe te ben kaq shume pershtypje? Po rrace mesdhetare jemi amon dhe mentalitet ballkanas patriakal. Vajza merr mbiemrin e burrit per shume arsyje. Nuk eshte e thene te jene as burra qe t'japin dajak ,as te prapambetur. E ka trasheguar italjoni ,greku ,gjermoni e kshu me rradhe ,sjemi te vetmit.
    italiani nuk ka trasheguar gje, pasi femrat italiane nuk nderrojne mbiemer (pervec rasteve shume te rralla).
    them perseri qe me te vertete nuk i kuptoj ato meshkuj qe duan t'i impunojne gruas mbiemrin e tyre. le te beje c'te doje. ku qendron problemi?
    e shoh si dicka totalisht te parendesishme. mjafton qe femijet te marrin mbiemrin tim.
    Vasudhaiva Kutumbakam

  15. #55
    cherry blossom girl
    Anėtarėsuar
    14-05-2010
    Postime
    6,095
    Citim Postuar mė parė nga the admiral Lexo Postimin
    italiani nuk ka trasheguar gje, pasi femrat italiane nuk nderrojne mbiemer (pervec rasteve shume te rralla).
    them perseri qe me te vertete nuk i kuptoj ato meshkuj qe duan t'i impunojne gruas mbiemrin e tyre. le te beje c'te doje. ku qendron problemi?
    e shoh si dicka totalisht te parendesishme. mjafton qe femijet te marrin mbiemrin tim.
    pse kerkon qe femijet te marrin mbiemrin tend?

  16. #56
    i/e regjistruar Maska e derjansi
    Anėtarėsuar
    14-04-2005
    Postime
    6,730
    Citim Postuar mė parė nga altint71 Lexo Postimin
    Meqe po flitet per Italin,eshte bere ligj prej tre vjetesh qe ne qofse duan te dy palet femija mer dhe mbiemrine nenes dhe te babait si ne shum vende latine,pra mbiemri ka vazhdimesi.
    Nuk ma merr menja se ka njeri qe bjen dakort qe dhe fmija te mori mbiemrin e grus.
    JO NEGOCIATA VETĖVENDOSJE

  17. #57
    MR. BEAN - Laden Maska e the admiral
    Anėtarėsuar
    03-06-2009
    Vendndodhja
    European Union
    Postime
    6,876
    Citim Postuar mė parė nga broken_smile Lexo Postimin
    pse kerkon qe femijet te marrin mbiemrin tend?
    sepse ne kete aspekt do isha egoist.
    ashtu si do kerkoja me cdo kusht, qe ne rast divorci, femijet te qendronin me mua...

    per mbiemrin e gruas, s'do ma ndjente fare. te beje c'te doje. indiferent ne maksimum.
    Vasudhaiva Kutumbakam

  18. #58
    cherry blossom girl
    Anėtarėsuar
    14-05-2010
    Postime
    6,095
    Citim Postuar mė parė nga Bamba Lexo Postimin
    Jo po, kush e ka fajin se disa lindin goca e jo ēuna?
    pikerisht kete teori do te ndjek edhe une kur te vi momenti pervec faktit qe jam zemergjere, pra s'do ta kem shume problem, plus dhe dicka tjeter qe spo e them me mire (s'eshte mire te flasesh para kohe) por mbase pyetja-pergjigja jote kishte kuptim tjeter

  19. #59
    MoDa KaLoN,sTiLi QeNdRoN! Maska e fashion_girl
    Anėtarėsuar
    06-07-2010
    Postime
    2,409
    Citim Postuar mė parė nga kleadoni Lexo Postimin
    Mendova te hap kete teme pas nje bisede me nje shoqen time qe ishte jashtezakonisht e nervozuar per faktin qe nusja e vellait te saj nuk ndyshoj mbiemrin pas marteses. Kjo nusja ishte justifikuar me faktin qe nuk ka vella e ndaj do te mbaj mbiemrin e saj!

    Ketu ne itali femrat nuk e nderrojne mbiemrin e tyre, qe te gjitha kane mbiemrin e familjes ku kane lindur. Nderkohe ne ne shqiperi ( e jo vetem, pasi ka plot shtete te botes qe ndodh) kur kryhet celebrimi nderrojme mbiemrin e marrim ate te burrit.

    Jam kurioze te di nga femrat se c'mendojne, dmth e kane problem te nderrojne mbiemrin e tyre ne ate te burrit apo i duket dicka "normale"? Nderkohe qe nga meshkujt doja te dija nese mendojne qe gruaja e tyre duhet patjeter te nderroj mbiemrin apo nuk e keni problem?
    nqs mbiemri i burrit do te me sillte benefici(si persh identifikimi etj etj) do e ndryshoja ,perndryshe do mbaj mbiemrin tim! edhe motra ime kur u martu mbajti mbiemrin e vet pavarsisht se njerezit nga ana e burrit te saj varen turit!
    shqiptaret qe jetojn ne Shqiperi e kam pak problem kte gjo ,por se kuptoj pse ..ndoshta i duket sikur e "mposht" gruja?

  20. #60
    i/e regjistruar Maska e mia@
    Anėtarėsuar
    11-01-2008
    Vendndodhja
    Twilight Zone...
    Postime
    10,676
    Nuk ka pike kuptimi qe cifti te mbaj secili mbiemrin e vet. Pse i kushtoni kaq shume rendesi mbiemrit ju vajza se marr vesh. Nje mbiemer nuk te ndryshon lol. Do jesh ajo qe je do kujtohesh per mbiemrin vetem neper zyra e dokumenta. E mbajta 6 vjet mbiemrin tim te vajzerise(jo se e zgjodha por ashtu u krijuan rrethanat) dhe se pata problem hic ta ndryshoja me vone. A thua do me tjetersonte mbiemri i burrit? C'kuptim ka ta mbash nese femijet e tu do mbajne mbiemrin e burrit, apo dhe ata do i ndani, nje te mamit e nje te babit? Familja eshte nje dhe e perfaqeson nje mbiemer, lol. Dhe kaq gje nuk beni dot per njeriun qe doni?
    Feelings change - memories don't.

Faqja 3 prej 9 FillimFillim 12345 ... FunditFundit

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
  • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
  • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
  • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
  •