2. Endrra mesatare e njeriut zgjat per 2-3 sekonda.
3. Sa me e ftohte te jete dhoma ku flini, aq me i madh eshte probabiliteti per te pare nje enderr te keqe (makth).
4. Ne perdorim 200 muskuj per te hedhur nje hap.
5. Gishtat e medhenj te kembes kane nga 2 kocka secili, ndersa te tjeret 3.
6. Nje pale kembe permbajne rreth 250,000 gjendra djerse.
7. Ne secilen kembe ka rreth 1 trilion bakterie.
8. Gishti i madh eshte me gjatesi te njejte me hunden.
9. Nje koke njeriu vazhdon te qendroje e vetedijshme per rreth 15-20 sekonda pasi eshte e shkeputura nga trupi (prere).
10. Eshtrat e njeriut janė katėr here me te qendrueshme se celiku
11. Ēdo foshnje pas lindjes ka sakte 350 eshtra, gjersa njeriu i moshuar ka 144 me pak. Ekspertet kanė zbuluar se shume eshtra gjate fazes se zhvillimit te njeriut shkrihen ndervete dhe keshtu forcojne skeletin e njeriut.
12. Ne kushte te vecanta lageshtie dhe nxehtesie, mishi i nje trupi te varrosur kthehet ne sapun.
13. Qeliza njerezore e trurit mund te mbaje 5 here me teper informacion se e gjithe Enciklopedia Britanike.
14. Qeliza me e madhe ne trupin e njeriut eshte veza e femres, ndersa ajo me e vogla eshte spermatozoidi i mashkullit.
15. AND-ja ka njė madhėsi prej 1 tė mijtat e milimetrit, pėrbehet prej rreth 200 miliard atomesh dhe pėrmban 1 milion faqe njohuri.
16. Trupi juaj leshon nxehtesi ne gjysme ore e cila eshte e mjaftueshme per te zier gjysme galloni uje.
17. Njė nga 2000 fėmijė lind me njė dhėmb nė gojė.
18. Dhembet fillojne te rriten 6 muaj pas lindjes.
19. Enameli ne dhembe eshte substanca me e forte ne trupin e njeriut.
20. Dhembi eshte pjesa e vetme e trupit te njeriut qe nuk mund te sheroje/riparoje vetveten.
300 milion qeliza ne trupin e njeriut vdesin c’do minute.

22. Acidi ne stomakun tuaj eshte aq i forte saqe mund te trese brisqe rrojesh.
23. Kur jeni duke shikuar nje person qe dashuroni, bebet e syve zmadhohen; e njejta gje ndodh kur shikoni nje person qe urreni.
24. Edhe zhurmat me te vogla shkaktojne bebet e syrit te zmadhohen.
25. Mbasi keni ngrene me shume sec duhet, degjimi juaj eshte me i dobet perkohesisht.
26. C’dokush ka nuhatje unike, pervecse binjakeve identike.
27. Nga mosha 60 vjecare, shumica e njerezve do te kene humbur afersisht gjysmen e gjendrrave te shijes.

29. Njerezit e kane me te lehte te rrine pa ngrene sesa pa gjume.
30. Njerezit jane te vetmet qenie qe prodhojne lote prej emocioneve.
31. Veshet sekretojne me teper dylle veshi kur jeni te frikesuar, sesa kur jeni te qete.

33. C’do dite, nje personi te zakonshem i bien rreth 60-100 fije folkesh.
34. Nė fund tė jetės sė tij trupi ka prodhuar 950 kilometėr flokė, ndėrsa sytė janė mbyllur rreth 415 milionė herė.
35. Sistemi qarkullues i arterieve, venave dhe kapilareve eshte rreth 60,000 milje i gjate.
36. Enet e gjakut te njeriut (te kapura njera pas tjetres) janė 2,5 here me te gjata se ekuatori.
37. Buzet e njeriut kane ngjyre te kuqe per shkak te koncetrimit teper te madh te shume kapilareve te gjakut shume pak poshte lekures.
38. Njerezit humbasin rreth 600,000 grimca lekure c’do minute.
39. Siperfaqja e mushkrive njerezore eshte e madhe sa nje fushe tenisi.
40. Mushkeria jonė (e shpalosur) do ta mbulonte nje fushe tenisi, d.m.th. 100 m²
41. Nje njeri i rritur merr fryme afersisht 25 000 here ne dite

43. Numri i marrdhenieve seksuale ne dite per te gjithe njerezit e Tokes bashke sot eshte ne 120 milion.

44. Truri perben 2 % te peshes totale trupore te trupit te njeriut, por ai kerkon 20 % te shumes totale te kerkesave per kalori dhe oksigjen.