Close
Faqja 1 prej 2 12 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 1 deri 20 prej 32
 1. #1
  Atdhetar n'damar Maska e Illyrian_King
  Anėtarėsuar
  11-03-2011
  Vendndodhja
  Shqipėri Etnike
  Postime
  524
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime

  Mulla Jakup Hasipi (1951 - 2006)  Mulla Jakup Hasipi (1951 - 2006)

  Jakup Hasipi (2 shkurt 1951 - 6 janar 2006) u lind dhe jetoi nė fshatin Sllupēan tė Kumanovės. Ishte magjistėr nė teologji dhe patriot i njohur jo vetėm nė fshat e nė rrethin e Kumanovės por nė tėrė Maqedoninė edhe mė gjėrė. Ndėr tė gjitha lirisht mund tė thuhet se ishte mė oratori dhe mė harizmatiku ndėr shqiptarėt e kėtyre trojeve nė kohėn tonė. Ligjėrimet e tija dallohen pėr nga pėrmbajtja harizmatike dhe argumentuese. Paraqitja e tijė multimediale kėto 25 vitet e fundit e posaēėrisht pas viteve 90' ka ndikuar drejtpėrdrejt nė vetėdijėsimin e rrethit tė Likovės si nė aspektin fetarė Islam ashtu edhe nė aspektin kombėtar e patriotik.

  Jeta dhe edukimi

  Jakup Hasipi u lind nė fshatin Sllupēan mė 2 shkurt 1951, shkollimin fillor e kreu nė vendlindje, shkollimin e mesėm e kreu nė Damask tė Sirisė nė medresenė "el-Furkan'" nė vitin 1980. Studimet i kreu nė universitetin e famshėm Al-Az'har, nė fakultetin e bazave tė Fesė Islame tė Egjiptit nė vitin 1985 ndėrsa studimet postdiplomike i vazhdoi nė Bejrut tė Libanit.

  Gjat viteve 1985-1990 punoi si imam nė njė xhami nė Leverkusen tė Gjermanisė ku ka dhėnė kontribut tė ēmueshėm nė kultivimin e vlerave fetare, morale, kulturore e kombėtare.

  I vetėdijshėm pėr situatėn nė trojet tona nė vitin 1990 kthehet nė vendlindje pėr tė kontribuar nė gjendjen e rėndė tė popullatės. Nė ligjėratat e tija ishte shumė i pėrpikt dhe i guximshėm, kėshtu qė ju ka bėr ball kėrcėnimeve dhe marrjeve tė shumta nė pyetje nga ana e policisė sllavo-maqedone. Nga kjo periudhė e gjer nė vdekjen e tij ka organizuar mbi 5000 ligjėrata, kontribut ky qė ka dritė ēdo ditė nė trojet tona pėrmes ruajtjes multimediale.

  Nė vitin 2001 gjat luftės nė Maqedoni Jakup Hasipi paraqitet si njėri ndėr strategėt kryesorė nė organizimin dhe pėrkrahjen e luftės, sepse ishte i bindur se vetėm pėrmes kryengritjes popullata do tė jet nė gjendje ti arrij liritė dhe tė drejtat e veta.

  Pas pėrfundimit tė luftės nė vitin 2003 nė zgjedhjet e rregullta tė Bashkėsisė Islame nė Kumanovė u zgjodh myfti pėr komunėn e Kumanovės dhe Likovės.

  Mė 7 janar 2006 nė njė aksident trafiku nė magjistralen Shkup - Kumanovė ndėrron jetė.

  Kontributi nė Islam

  Kontributi i tij nė sferėn e Islamit ndėr tė rinjt dhe tė rriturit nė Maqedoni dhe Kosovė ėshtė i njohur ndėr kėto troje si pėrmes pjesmarrjeve tė drejtpėrdrejta nė tubime ashtu edhe pėrmes ligjėrimeve multimediale. Vlen tė ceket se tė gjitha filmimet audio dhe video jan falas pa asnjė kufizim nga ana e kėtij ligjėruesi.

  Ndėr kėto xhirime tė ligjėratave mė tė njohurat janė ligjėrata e mabajtur nė Ferizaj me rastin e pėrvjetorit tė lindjes sė Muhametit, nga e cila ligjėrat mbetet thėnja e tij se "...pa lexim jemi qumėsht i prisht, pa lexim jemi popull i prisht...", si dhe xhirimi i ligjeratave nė Prishtinė dhe Ferizaj.

  Kontributi Kombėtarė

  Si njė imam dhe njė menaxher i mirė i ēėshtjeve tė njė fshati ka ndikuar shumė pozitivisht nė organizimin e qytetarėve tė fshatit si nė ēėshtjet e brendshme tė fshatit ashtu edhe nė ato tė jashtme. Organizimi i tij ka qenė i njohur qė nga koha e rrėnimit tė mureve nė teritorin e Maqedonisė proēes ky qė kishte pėr qėllim krijimin e trazirave ndėr shqiptarėt e Maqedonisė.

  Ndikimi i tij me njė dritė tė pastėr patriotike ka qenė gjat luftės sė vitit 2001 kur me veshje tė UĒK-sė ėshtė paraqitur nė opinion dhe ka kėrkuar angazhimin masiv tė popullatės nė luftė kundėr sllavo-maqedonasve, emri dhe vepra e tijė kanė pasur ndikim ndėr poupllatėn gjatė gjithė kohės.
  Kombi mbi tė gjitha

 2. #2
  Atdhetar n'damar Maska e Illyrian_King
  Anėtarėsuar
  11-03-2011
  Vendndodhja
  Shqipėri Etnike
  Postime
  524
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  Poezi nga Jakup Hasipi:

  JEMI SHQIPTAR DHE JEMI ME FE

  Ne jemi shqiptar dhe jemi me fe,
  Nuk ka popull nė botė mė tė lumtur se ne,
  Ne jemi krenar qė jemi mysliman,
  Kemi sunduar botėn gjithė anembanė...

  Zemėrbardhė tė gatshėm gjithė pėr durim,
  Jemi bujar dhe kemi dorė pėr pajtim,
  Ne Kur`anin kemi libėr tė shenjtė,
  Ai na mėson gjithmonė tė jemi tė drejtė.

  Pejgamberin tonė me zemėr e dojmė,
  Dhe Kur`anin net e ditė e lexojmė,
  Ne gjithė shkencat nė kėtė botė do ti mėsojmė,
  Dhe armikut deri nė prag do ti shkojmė.

  Mėmėdhenė tonė ne duhet ta mbrojmė
  Dhe prej Zotit ndihmė duhet tė kėrkojmė,
  Atė qė duhet dhėnėn kurrė se harrojmė,
  Kėshtu xhennetin sė bashku tė gjithė e fitojmė.
  Kombi mbi tė gjitha

 3. #3
  Atdhetar n'damar Maska e Illyrian_King
  Anėtarėsuar
  11-03-2011
  Vendndodhja
  Shqipėri Etnike
  Postime
  524
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  Kėtu do t'i postoj disa foto tė tij gjatė luftės nė Iliridė (2001)

  Jakup Hasipi me Ali Ahmetin

  Kombi mbi tė gjitha

 4. #4
  Atdhetar n'damar Maska e Illyrian_King
  Anėtarėsuar
  11-03-2011
  Vendndodhja
  Shqipėri Etnike
  Postime
  524
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  Kombi mbi tė gjitha

 5. #5
  Atdhetar n'damar Maska e Illyrian_King
  Anėtarėsuar
  11-03-2011
  Vendndodhja
  Shqipėri Etnike
  Postime
  524
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  Kombi mbi tė gjitha

 6. #6
  Atdhetar n'damar Maska e Illyrian_King
  Anėtarėsuar
  11-03-2011
  Vendndodhja
  Shqipėri Etnike
  Postime
  524
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  Kombi mbi tė gjitha

 7. #7
  Atdhetar n'damar Maska e Illyrian_King
  Anėtarėsuar
  11-03-2011
  Vendndodhja
  Shqipėri Etnike
  Postime
  524
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  Jakup Hasipi gjatė luftės duke biseduar me bashkėluftetar  Jakup Hasipi pyetet pėr Kombin dhe flamurin kombėtar

  Kombi mbi tė gjitha

 8. #8
  Atdhetar n'damar Maska e Illyrian_King
  Anėtarėsuar
  11-03-2011
  Vendndodhja
  Shqipėri Etnike
  Postime
  524
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime


  Mulla Jakup Hasipi (1951 - 2006)

  Nga: Mexhid Yvejsi

  Mulla Jakup Hasipi ishte njė hoxhė dijetar,
  njė burrė atdhetar, njė trim luftėtar;
  njė shembulltyrė pėr besimtarė,
  njė pasqyrė pėr ēdo shqiptarė!


  Mulla Jakup Hasipi lindi mė 2 Shkurt 1951, nė katundin Sllupēan tė Likovės, nė rrethin e Kumanovės. Rrjedh prej njė familje fshatare, bujqėsore, por besimtare e punėtore…

  Shkollėn fillore e kreu nė vendlindje dhe posa e kreu, nė vend tė librit, i mbeti shati nė dorė, ishte dėshira e babės qė djali tė bėhėt punėtor…!

  Tė bėhėt punėtor, tė bėhėt krah i tij, nė punė tė ndryshme nė bujqėsi…Ndėrsa, Jakup Hasipi, djal’i ri, punoi pėr disa vite me shati n’dorė, por mendjėn nuk e kishte tek bujqėsia, prej sė cilės mvarej shtėpija, por gjithnjė mendonte tek libri, dituria…

  Kėshtu, njė ditė, kur Mulla Jakupi ishte nė shtėpi, siē kishte dėshirė, i ndodhi njė “mrekulli” e mirė. E zgjoi babėn nga gjumi dhe i kėrkoi do pare, pėr nė Austri me shkue, pėr me punue. Por, babai i tij, sapo u zgjue i tha: “Jo biro, ti s’ke nevojė tė shkosh nė Austri me punue, por do tė shkosh nė Sham (Siri) pėr me mėsue, kjo asht ma mirė, kėshtu edhe zemra ka dėshirė!”

  Nga kėto fjalė, Mulla Jakupi jo vetėm qė u gėzue, por edhe mė shumė u befasue, qysh nė kėtė mėnyrė dėshira iu plotėsue…! Mė vonė, nana i kishte tregue, se: “ Kur e ke zgjue babėn prej gjumit, ai sapo e kishte pa nė andėrr Pejgamberin (a.s.), i cili i kishte thanė: “ Po, pse ore nuk po e lejon djalin m’i vazhdue mėsimet qė i ka nė zemėr!”

  Nė vitin 1975, nė moshėn 24 vjeēare, shkoi nė Damask, Siri, regjistrohet nė Medresenė “El-Furkan”, ku diplomoi nė vitin 1980.

  Posa e kreu medresenė nė Damask, Mulla Jakupi shkoi nė Kairo, Egjipt, pėr tė vazhdue studimet e larta nė teologji, ku regjistrohet nė Universitetin e famshėm “El-Az’har”, ku diplomoi nė vitin 1985.

  Pas diplomimit nė Kairo tė Egjiptit nuk kthehet nė vendlindje, por shkoi nė Gjermani, nė qytetin Leverkuzen, ku shėrbeu pranė mėrgimtarėve, kryesisht, shqiptarė, nė xhaminė e qytetit. Shėrbeu me pėrkushtim, me devotshmėri, deri nė vitin 1990, si imam, predikues e mėsues.

  Nė vitin 1990, pas 15 viteve shkollim e shėrbim nė mėrgim, kthehet nė vendlindje plotė pėrmallim. Menjėherė, nė katundin e tij, e filloi punėn nė xhami.

  Nė xhami tė katundit Sllupēan tė Likovės, me punė vetėmohuese, Mulla Jakupit i doli zani nė ēdo anė tė Kosovės. Zani i tij u pėrhapė nėpėr Maqedoni, u pėrhapė me shpejtėsi edhe nė Shqipni… Si ndodhi kjo?

  Nė fillim tė vitit 1994 nė Kumanovė u hapė radioja e parė, me emėrin” Radio “Zėri i Kumanovės”, ku Mulla Jakupi mbante predikime, fjalime, tė cilat dėgjoheshin me vėmendje.

  Jo vetėm qė dėgjoheshin me vėmendje e kėnaqėsi, hytbet, predikimet, fjalimet e tij, por ato regjistroheshin nėpėr kaseta dhe u pėrhapeshin si raketa, u pėrhapeshin me shpejtėsi nėpėr Kosovė, Maqedoni e Shqipni…

  Mulla Jakupi ka ligjėrue, ka predikue, ka mbajtur mbi 5000 fjalime, me pėrmbajtje fetare-atdhetare, nė tė gjitha trojet shqiptare, nė njė kohė kur armiqėt donin tė na shkulnin fare…Kudo qė shkonte – kudo frymėzonte…

  Frymėzonte nėpėr xhami, nėpėr salla tė kinemave, nėpėr pallate tė kulturės, nėpėr halla tė sporteve dhe asnjėherė mundi nuk i shkoi kot, sepse nga gėzimi e frymėzimi kishte edhe lotė, nė sallat e mbushura pėrplotė…!

  Kur me 22 Janar 2001 krisi pushka e lirisė nė Tearcė tė Tetovės dhe pas dy muajve u pėrhapė edhe nė anėn e Likovės, nė katundin Sllupēan u vendos Komandanti i lavdishėm, Fadil Nimani – Tigri, me bashkėluftėtarėt e tij dhe pikėrisht nė shtėpinė e Mulla Jakupit.

  Nė kėtė shtėpi u themelue Shtabi i UĒK-sė pėr komunėn e Likovės, ku Mulla Jakupi jo vetėm qė mori pjesė nė luftė, por ishte ndėr luftėtarėt mė tė dalluar, ndėr trimat mė tė shquar…

  Pas luftės nuk shėrbeu mė nė xhaminė e Sllupēanit tė Likovės, sepse zgjedhet Myfti i Kumanovės…

  Me 7 janar 2006 nė rrugėn Shkup-Kumanovė, Mulla Jakup

  Hasipi, qė luftoi ditė e natė aq trimėrisht, humbi jetėn, pėr njė cast, tragjikisht… !

  Siē ishte i madh nė jetėn e tij, nė shėrbim tė Zotit, nė shėrbim tė popullit, njė jetė me plotė pėrpjekje, po aq i madh ishte edhe nė vdekje. Nė varrimin e tij, nė katundin Sllupēan, ku iu bėnė shėrbimet fetare e kombėtare, morėn pjesė mijėra qytetarė nga tė gjitha trojet shqiptare…

  Mulla Jakupin e kam takuar disa herė, para e pas luftės, se qysh ishte ky hoxhė, ky dijetar, ky trim, ky luftėtar, se qysh ishte ky njeri e ka ka pėrshkrue poeti, Burhanudin Fili, nė kėtė poezi…:

  Mulla Jakup Sllupēani

  Kuj don Allahu i jep hidajet
  E udhėzon, e mėson si don Vet.
  Me mirėsinė e Tij gjithkah e shetit,
  Me nurin e Tij rrugėn ia ndritė.
  Nė jetė shumė raste i pėrjetojmė
  Mulla Jakupin kėtu e kujtojmė
  Hoxhė Jakupi i Sllupēanit
  Brum shqiptari, fryt Imanit.
  Le t’a njohim vlla Jakupin:
  Me davet e ngarkoi supin.
  I la arat, e la shatin,
  E la familjen edhe fshatin;
  Kumanovė e Vilajet,
  U nisė rrugės pėr gurbet;
  Pėr tixharet ai asht nisė
  Jo pėr marka, as devizė…
  Por me dritė t’Zotit m’u pajisė.
  Mbas shumė rrugė n’Sham arritė
  Pėr t’marrė dije, qė asht dritė.
  Ndej nė sofėr tė burrnisė,
  Nė terbjet tė Muhamedisė.
  Ditė e natė atje mėsoi…
  Pėr ma lart nė Misir shkoi;
  Se atje, vlla, asht Ez-heri
  Qe pėr dije asht muteberi.
  E prej luleve t’diturisė,
  Mori nektarin e mirėsisė;
  Edhe u kthye nė Vilajet,
  Punės ju vu, ai, pėr davet…
  N’krah janxhikun, n’dorė qitapin,
  N’rrugė t’davetit shtrini hapin:
  Nė Sllupēan e Gjermani,
  Nė Kosovė, ma vonė n’Shqipni.
  Kudo qė shkoi e ke takoi,
  Me davet, ai, i frymėzoi.
  Allahu i dha dije dhe zell,
  Qė Islamin me kėndell.
  Allahu vet, ate, e nderoi,
  Qė fjala e tij n’zemra t’pėrshkoi…
  Dituni, besė e bujari,
  Gėrshetu bashkė me trimni,
  Nė mejdan t’jetės i nxorri
  Kush qe i zoti, prej tyre mori.
  Porse tė vehten ban exheli:
  Kur t’i vijė dikuj apeli,
  Nuk ka shtek pėr pa u nisė…
  Se kėshtu Allahu e ka ujdisė.
  Me shumė nderime u pėrciell
  Shumė xhemat aty u mbledh:
  Vilajet, Kosovė, Shqipni,
  Prej vendeve tjera e Turqi.
  Fort me mall e pėrcollėn,
  Deri n’mjekrra lottėt rrodhėn.
  Por, prej Allahut t’gjithė jemi,
  E te Ai, sėrish kthehemi!
  Vepra e tij kurr s’harrohet,
  Pema matet mbasi t’rrxohet,
  E kush donė atė me nderu
  Veprėn e tij me vazhdu.
  Rahmet past Jakup Sllupēani,
  Nė Xhennet iu baft Mekami!
  Kombi mbi tė gjitha

 9. #9
  Atdhetar n'damar Maska e Illyrian_King
  Anėtarėsuar
  11-03-2011
  Vendndodhja
  Shqipėri Etnike
  Postime
  524
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  Jakup Hasipi flet pėr familjen Jasharaj  Jakup Hasipi ligjeratė pėr luftėn nė Iliridė, ligjeron nėn uniformen e UĒK-sė

  Kombi mbi tė gjitha

 10. #10
  Vėshtir Pėr Ta Kuptuar Maska e Dj_PiRoMaN
  Anėtarėsuar
  10-02-2006
  Vendndodhja
  TeToVė
  Mosha
  28
  Postime
  364
  Faleminderit
  0
  9 falenderime nė 9 postime
  Sot e kete dite,diteve te Premte i degjojme ligjeratat e te mjerit z. Jakup Hasipi
  Zoti e shpėrbleft me Xhennet inshallah
  Loneliness brings pain and pain makes you a genius... ;)

 11. #11
  R[love]ution Maska e Hyllien
  Anėtarėsuar
  28-11-2003
  Vendndodhja
  Mobil Ave.
  Postime
  7,732
  Faleminderit
  0
  19 falenderime nė 19 postime
  Citim Postuar mė parė nga Illyrian_King Lexo Postimin
  Poezi nga Jakup Hasipi:

  JEMI SHQIPTAR DHE JEMI ME FE

  Ne jemi shqiptar dhe jemi me fe,
  Nuk ka popull nė botė mė tė lumtur se ne,
  Ne jemi krenar qė jemi mysliman,
  Kemi sunduar botėn gjithė anembanė...

  Zemėrbardhė tė gatshėm gjithė pėr durim,
  Jemi bujar dhe kemi dorė pėr pajtim,
  Ne Kur`anin kemi libėr tė shenjtė,
  Ai na mėson gjithmonė tė jemi tė drejtė.

  Pejgamberin tonė me zemėr e dojmė,
  Dhe Kur`anin net e ditė e lexojmė,

  Ne gjithė shkencat nė kėtė botė do ti mėsojmė,
  Dhe armikut deri nė prag do ti shkojmė.

  Mėmėdhenė tonė ne duhet ta mbrojmė
  Dhe prej Zotit ndihmė duhet tė kėrkojmė,
  Atė qė duhet dhėnėn kurrė se harrojmė,
  Kėshtu xhennetin sė bashku tė gjithė e fitojmė.
  Ky njėri vec elitės kombėtare nuk i pėrket. O ti Illyrian King, hapi kėto tema tek forumi musliman tė lutem, mos na ndot Elitėn Kombėtare me tė tillė njerėz. Po vėrehet njė trend i frikshėm i Kosovarėve dhe Maqedonasve Shqiptarė tė na barazojnė Shqiptarinė me Muslimanizėm, tė pėrdhosin figurat e mocme shqiptare nė favor tė disa njerėzėve qė akoma nuk kanė qėnė dhe zorr se do jenė ndonjėherė subjekt i njė kritike tė mirfilltė historike. Figura obskure lokale qė po mundohet me cdo kusht tė pėrgjithėsohen si shembuj pėr tu ndjekur. Por mesa po shoh, mirė do ishte qė tė filloj dhe ky proces sepse shumica po mėsohet me disa idhuj tė rremė kombėtar qė nuk promovojnė vizion atdhetar por vizion Arab.

  Kjo temė ėshtė turp tė hapet nė Elitėn Kombėtare. Kjo si dhe shumė tė tjera qė ke hapur ėshtė propagandė e mirfilltė islamosllave nė forum qė promovon ndėrtimin e njė identiteti shumė tė rrezikshėm Kosovar dhe antishqiptar.
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Hyllien : 10-06-2011 mė 00:16
  "The true history of mankind will be written only when Albanians participate in it's writing." -ML

 12. #12
  i/e regjistruar Maska e Opake Opinga
  Anėtarėsuar
  11-02-2011
  Postime
  269
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  Elita kombetare Arabe se eshte varrosur si zagar Arab, pa asnje tradite Shqiptare.
  Talaq, Talaq, Talaq.

 13. #13
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  14-01-2009
  Postime
  3,348
  Faleminderit
  5
  19 falenderime nė 19 postime
  Pse me jan fshire posrimet o hapesi i temes? Apo don vetem ti te postosh video te tij?
  Jetė e rėndė.......!!!

 14. #14
  Perjashtuar
  Anėtarėsuar
  10-04-2011
  Vendndodhja
  In my thoughts free from the world
  Postime
  547
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  Citim Postuar mė parė nga Hyllien Lexo Postimin
  Ky njėri vec elitės kombėtare nuk i pėrket. O ti Illyrian King, hapi kėto tema tek forumi musliman tė lutem, mos na ndot Elitėn Kombėtare me tė tillė njerėz. Po vėrehet njė trend i frikshėm i Kosovarėve dhe Maqedonasve Shqiptarė tė na barazojnė Shqiptarinė me Muslimanizėm, tė pėrdhosin figurat e mocme shqiptare nė favor tė disa njerėzėve qė akoma nuk kanė qėnė dhe zorr se do jenė ndonjėherė subjekt i njė kritike tė mirfilltė historike. Figura obskure lokale qė po mundohet me cdo kusht tė pėrgjithėsohen si shembuj pėr tu ndjekur. Por mesa po shoh, mirė do ishte qė tė filloj dhe ky proces sepse shumica po mėsohet me disa idhuj tė rremė kombėtar qė nuk promovojnė vizion atdhetar por vizion Arab.

  Kjo temė ėshtė turp tė hapet nė Elitėn Kombėtare. Kjo si dhe shumė tė tjera qė ke hapur ėshtė propagandė e mirfilltė islamosllave nė forum qė promovon ndėrtimin e njė identiteti shumė tė rrezikshėm Kosovar dhe antishqiptar.
  Autogol.

  Kur e pashe qe eshte hapur kjo teme e dita qe do t'kete reagime te tilla, pa iu shkuar mendja fare te Gongje Bojaxhiu.

  Ky eshte fakt qe ka qene hoxhe, por edhe luftetar per t'i cliruar trojet shqiptare. Po Gongjen pervec misionit fetar, cfare misioni ka patur per t'i ndihmuar kombit?

  Dhe cuditerisht ajo duhet te jete tek elita jone (dhe madje nese nje shqiptar s'e quan nene konsiderohet i dezertuar), kurse Jakupi jo, se s'e ka emrin Jakob.

 15. #15
  R[love]ution Maska e Hyllien
  Anėtarėsuar
  28-11-2003
  Vendndodhja
  Mobil Ave.
  Postime
  7,732
  Faleminderit
  0
  19 falenderime nė 19 postime
  Citim Postuar mė parė nga Kandy* Lexo Postimin
  Autogol.

  Kur e pashe qe eshte hapur kjo teme e dita qe do t'kete reagime te tilla, pa iu shkuar mendja fare te Gongje Bojaxhiu.

  Ky eshte fakt qe ka qene hoxhe, por edhe luftetar per t'i cliruar trojet shqiptare. Po Gongjen pervec misionit fetar, cfare misioni ka patur per t'i ndihmuar kombit?

  Dhe cuditerisht ajo duhet te jete tek elita jone (dhe madje nese nje shqiptar s'e quan nene konsiderohet i dezertuar), kurse Jakupi jo, se s'e ka emrin Jakob.
  A je i sigurtė se ėshtė autogol ? Kur nuk di rregullat dhe se cfarė porte mbron mos flit kot. Elitė kombėtare muslimane ka kėtu, dhe janė nga Ismail Qemali me Frashėrit etj, njerėz tė njė kalibri intelektual tė jashtzakonshėm. Lexohe vjershėn e atij mikut. Gonxhja nuk ka prediku kurrė nė Shqipėri, ajo ėshtė ambasadore humanitare e Shqipėrisė nė botė, por ti nuk ke as shkollė as edukatėn e mjaftueshme, as traditat minimale shqiptare ti kuptosh disa gjėra. Sic ėshtė Gonxhja ėshtė dhe nobelisti Ferid Murati e shumė tė tjerė. E ke idenė e logjikės sė njė argumenti dhe sa kuptim ka apo jo ? Ai flet pėr Xhenet pėr Allah dhe me njė stil shumė tė ulėt antiletrar, pra bejtexhi.

  Pėrvec se ėshtė i shkolluar dhe nė Siri qė ėshtė argument mė vete qė ky ėshtė njė Kalė Troje i rrezikshėm. Hajde de Turqi ose Egjipt ku dhe kemi sunduar me shekuj. Ka kuptim se nė Kairo gjėndet njė nga universitetet mė tė vjetra nė botė dhe ka patur historikisht qysh nė kohėt e perandorėve shqiptarė e deri nė dinastinė Ali. Po Siri ???!!! Eshtė shkolluar nė Siri nė teologji ? E ke idenė se kush janė Sirianėt dhe cfarė relacioni kanė me Shqipėrinė ?

  Ju po mundoheni me kriju njė identitet islamik Kosovar antishqiptar dhe kjo qė po bėni ja u lejon kasta politike aktuale shumė e dyshimtė nė Kosovė. Nė vend tė lexoni Ukshin Hotin mė budallallepseni me kėta njerėz, teologė SIRIANE tė pėrfshirė nė lėvizje ekstreme fetare dhe nė cėshtjet e njė komuniteti qė deri ne 1990 ishte nė harmoni me vetveten dhe me tė tjerėt, ndėrsa tani ka kaluar nė njė ekstrem tė frikshėm!!!!!!!
  Kjo ėshtė njė Deja Vu e frikshme pėr cdo njėri qė njef alfėn e historisė Shqiptare.
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Hyllien : 10-06-2011 mė 08:09
  "The true history of mankind will be written only when Albanians participate in it's writing." -ML

 16. #16
  Atdhetar n'damar Maska e Illyrian_King
  Anėtarėsuar
  11-03-2011
  Vendndodhja
  Shqipėri Etnike
  Postime
  524
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  Citim Postuar mė parė nga Hyllien Lexo Postimin
  Ky njėri vec elitės kombėtare nuk i pėrket. O ti Illyrian King, hapi kėto tema tek forumi musliman tė lutem, mos na ndot Elitėn Kombėtare me tė tillė njerėz. Po vėrehet njė trend i frikshėm i Kosovarėve dhe Maqedonasve Shqiptarė tė na barazojnė Shqiptarinė me Muslimanizėm, tė pėrdhosin figurat e mocme shqiptare nė favor tė disa njerėzėve qė akoma nuk kanė qėnė dhe zorr se do jenė ndonjėherė subjekt i njė kritike tė mirfilltė historike. Figura obskure lokale qė po mundohet me cdo kusht tė pėrgjithėsohen si shembuj pėr tu ndjekur. Por mesa po shoh, mirė do ishte qė tė filloj dhe ky proces sepse shumica po mėsohet me disa idhuj tė rremė kombėtar qė nuk promovojnė vizion atdhetar por vizion Arab.

  Kjo temė ėshtė turp tė hapet nė Elitėn Kombėtare. Kjo si dhe shumė tė tjera qė ke hapur ėshtė propagandė e mirfilltė islamosllave nė forum qė promovon ndėrtimin e njė identiteti shumė tė rrezikshėm Kosovar dhe antishqiptar.
  I dashur Hyllien,

  Nuk ėshtė hera e parė e as fundit nuk do tė jetė (besoj) qė njerėzit me vlera kombėtare kishin edhe aspektin e tyre fetar, kėtė na e deshmon historia tek figurat mė tė medha tė kėtij kombi: Pjetėr Bogdani, Pjetėr Budi, At Shtjefen Gjeēovi, At Gjergj Fishta, Fan S Noli, Muhamed Kyēyku, Hasan Zyko Kamberi, Nezim Berati, Mulla Idriz Gjilani, Gonxhe Bojaxhiu - Nėnė Tereza, Mulla Haxhi Zeka, Haxhi Ymer Prizreni, etj.
  I dashur Hyllien, figurat kombėtar i pėrkasin tėrė kombit e jo vetėm njė feje, andaj uroj qė edhe ti, por edhe tė tjerėt nė kėtė temė t'i shikoni gjėrat nga ky prizėm ata janė mbarėkombėtar dhe vet fakti se luftuan nėn uniformėn e UĒK-sė dhe nėn flamurin kombėtar shqiptar e deshmon mė sė miri pėrkushtimin e tyre atdhetar.
  Temat qė kamė hapur nuk kanė tė bėjnė aspak me propagandė "islamo-sllave" siē quajte ti, sikur tė isha njė i tillė nuk do tė kerkoja tė fshiheshin postimet e anėtarit Njoni-ch nga kjo temė ku u bė tendencė tė fetarizohet figura. Temat pėr Nijazi Azemin, Ismet Jasharin dhe Jakup Hasipi kanė karakter kryekput kombėtar pa asnjė lidhje fetar (sa i pėrket meje). Uroj dhe shpresoj nė mirėkuptimin tėnd!

  Me t'mira!
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Illyrian_King : 10-06-2011 mė 09:06
  Kombi mbi tė gjitha

 17. #17
  Perjashtuar
  Anėtarėsuar
  10-04-2011
  Vendndodhja
  In my thoughts free from the world
  Postime
  547
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  Citim Postuar mė parė nga Hyllien Lexo Postimin
  A je i sigurtė se ėshtė autogol ? Kur nuk di rregullat dhe se cfarė porte mbron mos flit kot. Elitė kombėtare muslimane ka kėtu, dhe janė nga Ismail Qemali me Frashėrit etj, njerėz tė njė kalibri intelektual tė jashtzakonshėm. Lexohe vjershėn e atij mikut. Gonxhja nuk ka prediku kurrė nė Shqipėri, ajo ėshtė ambasadore humanitare e Shqipėrisė nė botė, por ti nuk ke as shkollė as edukatėn e mjaftueshme, as traditat minimale shqiptare ti kuptosh disa gjėra. Sic ėshtė Gonxhja ėshtė dhe nobelisti Ferid Murati e shumė tė tjerė. E ke idenė e logjikės sė njė argumenti dhe sa kuptim ka apo jo ? Ai flet pėr Xhenet pėr Allah dhe me njė stil shumė tė ulėt antiletrar, pra bejtexhi.

  Pėrvec se ėshtė i shkolluar dhe nė Siri qė ėshtė argument mė vete qė ky ėshtė njė Kalė Troje i rrezikshėm. Hajde de Turqi ose Egjipt ku dhe kemi sunduar me shekuj. Ka kuptim se nė Kairo gjėndet njė nga universitetet mė tė vjetra nė botė dhe ka patur historikisht qysh nė kohėt e perandorėve shqiptarė e deri nė dinastinė Ali. Po Siri ???!!! Eshtė shkolluar nė Siri nė teologji ? E ke idenė se kush janė Sirianėt dhe cfarė relacioni kanė me Shqipėrinė ?

  Ju po mundoheni me kriju njė identitet islamik Kosovar antishqiptar dhe kjo qė po bėni ja u lejon kasta politike aktuale shumė e dyshimtė nė Kosovė. Nė vend tė lexoni Ukshin Hotin mė budallallepseni me kėta njerėz, teologė SIRIANE tė pėrfshirė nė lėvizje ekstreme fetare dhe nė cėshtjet e njė komuniteti qė deri ne 1990 ishte nė harmoni me vetveten dhe me tė tjerėt, ndėrsa tani ka kaluar nė njė ekstrem tė frikshėm!!!!!!!
  Kjo ėshtė njė Deja Vu e frikshme pėr cdo njėri qė njef alfėn e historisė Shqiptare.
  Se me cfare stili letrar ka shkruar nuk eshte aspak me rendesi, sepse s'po pretendohet te paraqitet Jakupi si elite letrare. Te rendesishme jane veprat dhe fjalet e tij rreth ceshtjes kombetare.
  Po me bejtexhinjte c'ke ti? Edhe ata do t'i perjashtosh nga letersia shqipe? Sigurisht per shkak qe lejuan letersine laike, per dallim nga katoliket qe nuk dilnin dot nga komuniteti fetar. Andaj edhe sot e keni trasheguar kete mendesi qe cdo gjeje kombetare mundoheni t'i ipni ngjyrime katolike.

  Pastaj rreth shkollimit te tij s'ke shume informacion. Ai ne Siri kreu vetem shkollen e mesme, kurse studimet i ka bere ne Az'har (per te ta bere ty qejfin ), ndersa ato posdimplomike ne Bejrut.

  Ne s'kemi nevoje me kriju asnje identitet te ri, sepse e kemi shume te qarte identitetin tone kombetar edhe fetar. Ti po i bie te njejtes vrime me serbet e maqedonet, sepse te ka verbuar katolicizmi, e s'sheh gje tjeter pos tij.
  Kjo kasta politike qe thua ti, s'eshte as me pak e as me shume sesa vegel e Amerikes, e nese Amerika paska nje tendence te tille, atehere s'ke pse frikesohesh, sepse ajo punon per te miren e shqiptareve gjithmone.

 18. #18
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  25-03-2009
  Vendndodhja
  Kosovė
  Mosha
  30
  Postime
  7
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  selam alejkum
  Allahu ju shperblefte per keto postime te bukura te hoxhes te nderuar dhe kam nje kerkes qe te kete sa me shume qe eshte e mundure ligjerata te Jakup Hasipit nese mundet dikushe me postu sa te eshte e mundure se jam i interesuare ma shume per me dite per kete hoxhe te nderuar Allahu ju shperblefte selam alejkum

 19. #19
  Perjashtuar
  Anėtarėsuar
  24-06-2011
  Postime
  271
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 herė nė 1 postim
  Citim Postuar mė parė nga Dj_PiRoMaN Lexo Postimin
  Sot e kete dite,diteve te Premte i degjojme ligjeratat e te mjerit z. Jakup Hasipi
  Zoti e shpėrbleft me Xhennet inshallah
  Te ndjerit thuhet.

  Edhe ky nga shembujt me te mir per ēdo shqiptar te cilės do fe, i cili shkriu gjithe pasurin dhe gjithe diturin ne te miren e Kombit dhe popullit te tij.

  Burra te till, jan te rralle ! Allahu i'a falt Xhennetin.


 20. #20
  i/e regjistruar Maska e teta
  Anėtarėsuar
  25-10-2005
  Postime
  2,011
  Faleminderit
  22
  35 falenderime nė 29 postime
  kam pas fatin te ndegjoi nga afer Mulla Jakupin,menyren si ai e predikonte fen islame-me drejtesi,urtesi miresi,pasterti ,une mund te them se vetem kater te ishin te ketij kalibri ne gjithe boten ne gjdo qoshk te saj,bota qe moti do ishte e gjitha islame.

  nga ajo ca lexoi si ne forumin musliman ,edhe ate katolik,ooboboobo po keta te bejen te kalosh ne ateizem...nuk kan lidhjen me te vogel me asnjeren prej feve

  postoni dikush videon e ligjerates qe kam mbajt ne fakultetin e shtulit ne Tetove

  ca thot aty: muslimani e ka humb dijen,ai duhet te kerkoi kudo,e te mos rresht,pale se ne cfar vendi eshte,edhe po te jete ne vendin me katolik,edhe aty ta kerkoi...mesim mesim vetem mesim,aty eshte shpetimi yne...
  ky njeri nuk ka pas meri,por etje..etje per dije


  mos ta harroi edhe kete ne planin patriotik,ky njeri ka organizuar vetmbrojtjen e fshatit te vet ne kohen e turbullirae ne Maqedoni,dhe e gjithe bashkvendast e tij ka qendruar heroik dhe i ka bere forcat maqedoni te dorzohen si pula te lagura,dhe ti pranojn te gjitha kushtet qe ky i ka vendos.
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga teta : 14-07-2011 mė 11:27

Faqja 1 prej 2 12 FunditFundit

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •