Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 2
 1. #1
  i/e regjistruar Maska e Sofi _
  Antarsuar
  09-04-2011
  Postime
  494

  Ku gaboi Akademia e Shkencave e RPSSh (kritika e shkencs s kaluar shqiptare)

  mbi historine, gjuhen etj etj

  Ku gaboi Akademia e Shkencave e RPSSh (kritika e shkencs s kaluar shqiptare)

  Nga Genc Hoti

  M 10 tetor 1972 popullit shqiptar ju dha sihariqi mbi formimin e Akademis s Shkencave t Republiks Popullore t Shqiprise. Po ate vit (shtator) u mbajt Kuvendi i Par i studimeve ilire dhe (nndor)Kongresi i Drejtshkrimit te gjuhs shqipe. Trinomi: Akademi e Shkencave Kuvendi i Par i Studimeve Ilire Kongresi i Drejtshkrimit te gjuhs shqipe mbart mbi vete disa pretendime komplekse pa domethnie historike, por q prbashkohen vetm ne saj t vitit 1972.

  Akademia e Shkencave te Republikes Popullore t Shqiperise u formua vetem per nje qllim propogandistik:: t vrtetonte dhe argumentonte autoktonin e popullit shqiptar edhe pse antaret e saj kishin pikpamje te ndryshme pr kt problem, rrjedhoj e shkollave ku ata kishin prfunduar studimet e tyre. Veohej Prof. Eqrem abej, polemika e t cilit me Enver Hoxhn oi n formimin e nocionit autoktoni relative, ndrsa antart e tjer (t ardhshem) t Akademis, te fushs s ksaj teme, e pranuan kompromisin me diktatorin mbi baz u mbajt Kuvendi i Par i Studimeve Ilir, prmasat e t cilit e kaluan rrafshin kombtar. Rndsia e ktyre dy evenimenteve, me nj hapsire t konsiderueshme propogandistike shum vjeare sht konsideruar si themeli i shkences historike shqiptare edhe pse nuk ka shkuar m larg se faza statistikore e ksaj shkence. E thn me fjal t tjera produkti m i thell shkencor i politiks shqiptare, n fushn e historis, sht kapitulli m i thjesht i matematiks: statistika.

  N t vrtete formimi i Akademis s Shkencave sht mbshtetur mbi nj gabim t rndsishm t shkencs botrore, q n nj far mnyre i nxjerr t pafajshm antart e nderuar t saj, gabim i cili e ka zanafilln pr mbi 2 300 vjet m par tek paaftesia e filozofise klasike greke pr t zgjidhur problemin kryesor t filozofis: raportin midis t ndryshueshmes relative dhe t pandryshueshmes absolute (pra problemi kryesor n filozofi nuk duhet konsideruar raporti midis materies dhe ndrgjegjes). Problemi shte i tejskajshm i vjetr dhe pikrisht ktu e ka zanafilln doktrina e krishtere dhe te gjitha doktrinave monoteiste ne bot. Kt problem e kemi zberthyer n nj far mnyre tek raporti kohor hapsinor (shif albanovaonline.com), por te habit guximi i akademistve shqiptar pr t zgjidhur at q nuk kishte zgjidhur krkush deri athere, pa i shkuar ndrmnd se ktu do t fillonte gabimi i tyre n vecanti dhe i shkencs shqiptare n prgjithsi. Kjo do te thot q Akademia e Shkencave t Republikes Popullore t Shqiperise u formua edhe per qllime t tjera, ku veojme at politik, dhe ktu diferencohet gabimi me fajin, pasi ktu ka filluar imponimi n mndjet e studiuesve shqiptar t mvonshm.

  Cfar zgjidhi n realitet Akademia e Shkencave t RPSSh dhe deri ku shkoi me kt zgjidhje? Kane kaluar mbi 35 vjet nga data e formimit te saj dhe sot e kemi t lehte ti bjm kto prcaktime pa i hyr n hak krkujt duke evidentuar punn e t gjith atyre q sakrifikuan edhe jetn pr shkencn e historis dhe per t tjerat q i shrbejn ksaj t fundit, por duke kundershtuar interpretuesit e ksaj pune voluminoze, mbi ndrgjegjen e t cilve bie faji i krimit real.

  Shqiptart e sotm nuk e din, dhe ja kane ndaluar ta din, q Akademia e Shkencave te RPSSh nuk i ka shrbyer drejtprsdrejti popullit shqiptar n asnj aspekt, dhe kjo n mnyr absolute. Ekzistenca e saj sht e lidhur me delirin e madhshtise t diktatorit n mnyr t hapur dhe fshehtas ka tentuar ti mbuloj popullit shqiptar supremacine kohore n gjenezn dinamike te racs s bardh (pa dyshim ktu fshihet autoktonia absolute e popullit shqiptar dhe prmbysja e shkencs s historis t njerezimit). Por Akademia e Shkencave t RPSSh ka kryer nje sakrilegj tjetr ndaj popullit shqiptar me paaftesin e vet. Edhe pse mbajti tre kuvnde t studimeve ilire, dhjetra konferenca etnografike e arkeologjike, botoi me mijra libra, kumtesa, referate e fjalime nuk qe e aft t prcaktonte pozicionin e vrtet t helenve n funksion t racs s bardh dhe t realizonte diferencimin kohor te ilirve nga ta. A sht br me qllim, apo pa qllim, kjo nuk ka rndsi, vetm se duhet konsideruar si e vetmja arritje e ksaj Akademia n fushn e teoris.

  Me krkimet n terren kjo Akademi realizoi me qindra -mijra zbulime interesante t cilat nuk i shrbyen teoricienve t saj duke ngelur t heshtura n interpretimet e tyre (ksaj heshtje i jemi prgjigjur me artikullin: Cfar nuk dine shqiptart nga filozofia e historis dhe gjeneza milionavjecare e popullit t tyre, botuar n Gazeta Shqiptare, shtator 2006 dhe albanovaonline.com.). Pr nj akademi shkencash heshtja e puns s saj duhet konsideruar krim dhe Akademia shqiptare e ka kryer kt veprim me dashje. Ne e kemi konsideruar pikrisht kt t fundit si arritjen m t madhe t saj edhe pse ajo fiks para 18 viteve e mori vesh sakt pozicionin e vet ne raport me t kaluarn.

  Trinomi: Akademi e Shkencave Kuvendi i Par i Studimeve Ilire Kongresi i Drejtshkrimit te gjuhs shqipe sht i afte t argumentoj trinomin tjetr veprues t s pars: mbulim pohim mohim; dhe pikerisht ky trinom prbn krimin real t Akademis s Shkencave t RPSSh.

  Se pari Akademia e Shkencave nuk i tregoi shqiptareve, t argumentuar, se nga e kan prejardhjen e afert dhe t largt. Nuk i tregoi shqiptarve se t gjitha ndrtimet e lashta, t famshme, nuk ishin vepr e paraardhsve t shqiptarve-ilir, por i nenkuptoi te tilla duke i fshehur shqiptarve faktin se ato ishin ndrtime heleno romake t realizuara gjate shtegtimeve historike; se helent ishin nje popull levizes qe nuk i dihej gjeneza e sakt dhe nuk prfaqsonin racn e bardh; se toka e banuar nga helenet kishte qene dikur e ilirve dhe grekt e kishin invaduar me ane te krimit, sidomos pergjate shekujve XV-XX.

  Se dyti Akademia e Shkencave nuk i tregoi shqiptareve se organizimi shoqror i tyre ishte produkt i nje rastesie politike te imponuar nga politika europiane dhe ne saje te binomit Austri -Institucion Katolik shqiptar sot ishin me vete politikisht dhe Kleri Katolik shqiptar ishte pergjegjes per frymen europiane qe mbreteronte ne Shqiperine e viteve 40. Akademia e Shkencave te RPSSh nuk i tregoi shqiptareve se e gjithe e kaluara kulturore shqiptare dhe arberore kishte ne themel te saje punen titanike te eterve te Kishes Katolike dhe puna 500 vjecare e tyre kishte percaktuar karakterin europian te popullit shqiptar edhe pse ata nuk perbenin as 10% te popullates. Akademia e Shkencave nuk i tregoi popullit shqiptar se ne qofte se kufiri i Veriut te Shqiperise ishte ngritur mbi kockat dhe gjakun e malsoreve te veriut, ata ishin udhehequr nga kleriket e nderuar te Kishes Katolike Shqiptare (edhe lufta heroike e Vlores me 1920 ka pasur ne krye fratin e nderuar Shtjefen Gjeovin). Akademia e Shkencave nuk i tregoi popullit shqiptar se Kongresi i drejteshkrimit te gjuhes shqipe nuk ishte i tille, por ai kongres, mbi te gjitha, u sajua per te ndryshuar autoresine e kultures shqiptare dhe vete kulturen boterore, si qe rasti i vepres monumentale Iliada e Homerit (botimi i 1965 ndryshon n prmbajtje nga botimi i 1979; shih Iliada dhe Homeri ne Shqiperi, albanovaonline.com).

  Se treti Akademija e Shkencave nuk i tregoi shqiptareve se ata ishin me te lashtet e kontinentit dhe paraardhesit e larget te tyre ishin fillesa e races se bardhe ne planin relativ dhe karakteri i biresise se fiseve dhe popujve ishte thjeshte nje fantazi prej miopesh. Duke dashur te kundershtonin racizmin, pa asnje lloj shkaku dhe argumenti, anetaret e kesaj akademia perkrahen parimin monogjenetik te lindjes se njeriut ne Toke edhe pse kjo teori ishte ne kundershtim me teorine darviniste dhe i binte ndesh komunizmit marksist duke u pohuar shqiptareve se ata ishin indievropiane edhe pse ishin larg popujve te tjere te Europes si nata me diten persa i perket organizimit shoqeror.

  Se katerti Akademia e Shkencave u pohoi shqiptareve ekzistencen e shtetit ilir e arber. U pohoi atyre ekzistencen e nje sere rendesh te paqena shoqerore te cilat e futen gjenezen e popullit shqiptar ne nje kurth nga i cili nuk ka dale akoma edhe pse sot shume studiues po kerkojne te dalin jashte kornizave te atyre pohimeve antihistorike. Si e shpjegojne akademiket tane te nderuar pranine e shume qelizave primitive si: prona fisnore, e drejta zakonore e pashkruar, familja patriarkale, besimi pagan parapoliteist, shkembimin mall mall ne shekullin e XX-te, dhe ekzistencen e shtetit ilir te kohes se Teutes, Bardhylit apo Gentit, dhe atij arber para 800 viteve? A e kuptojne keta akademike se ka nje mosperputhje abolute midis ketyre qelizave materiale te shoqerise dhe shtetit? A e kuptojne keta akademike se jane pikerisht keto qeliza qe duke u zhvilluar konform hapesires vetiake cojne domosdoshmerisht ne formimin e shtetit; dhe per fatin e mire apo te keq te shqiptareve gjitheshka varet nga shpejtesia e zhvillimit shoqeror, i vetmi parameter absolut dallues i popujve te mbare botes? A e kuptojn vall akademikt tan t nderuar se pranimi i ktyre ideve t on n prfundimin q shqiptart e sotm nuk rrjedhin nga arbrit dhe, aq m tepr, nga ilirt?

  Se pesti Akademia e Shkencave, me veprimtarin e saj, mbuloi prapambetjen shoqerore te popullit shqiptar per shkak te vjetersise se sterlashte te tij dhe pamundesine e eksistences se rendeve shoqerore sipas praktikave ekzistuese te njerezimit. Kjo gje krijoi mundesine e shpikjes se rendit kapitalist shqiptar, klases punetore e proletariatit duke i dhene mundesi PKSh te argumentonte revolucionin proletar te Karl Marksit pa cka se cdo gje fliste kunder teorise marksiste mbi kete revolucion.

  Se gjashti Akademia e Shkencave i mbuloi popullit shqiptar pamundesine e aplikimit te teorise marksiste mbi revolucionin proletar dhe mos pajtimin e dinamikes se zhvillimit te popullit shqiptar me kete filozofi. Ajo heshti kur konstatoi kete mospajtim dhe ndihmoi diktatorin per te shpikur situata te paqena, sic ishte e ashtequajtura kryengritja fshatare e Haxhi Qamilit.

  Se shtati Akademia e Shkencave, me ane te Kongresit te Drejteshkrimit te gjuhes shqipe, nuk krijoi gjuhen letrare, sic pretendohet zakonisht, por mohoi gjuhen e atyre qe formuan gjuhen dhe kulturen shqiptare me sfond europian dhe evidentoi antikulturen shqiptare me sfond sllav. Kjo ndjehet ne Shkoder ne dy institucione, qe
  jane me kryesoret e popullit shqiptar: ne fototeken Marubi dhe ne veprat e Eterve franceskane, dhe pikrisht kto dy institucione goditi Akademia e Shkencave e RPSSh.

  Perpara se te pranonin antaresimin ne Akademine e Shkencave, dmth qe ne fazen kur ishte Institut i Shkencave, akademiket tane duhet te kishin zgjidhur:

  Se pari: parimin e lindjes s njeriut n Toke n mos me fakte konkrete, te pakten ne planin filozofik pergjithesues, meqenese kjo Akademi ka pretenduar gjithmone se i takon krahut materialist te filozofise. Le te dale nje akademik dhe te na tregoje produktin materialist te kesaj akademie per te gjithe kohen e ekzistences se vet. Ajo akademi ka qene akademi politike perpara se te ishte shkencore dhe ketu qendron poshtersia e atij qe e formoi. Ne menyre absolute Akademia e RPSSh nuk ka lidhje me filozofine materialiste dhe pjestaret e saj te nderuar kane qene me kete filozofi vetem me fjale. Produkti ideor i anetareve te kesaj akademie, flasim per fushen e historise dhe nenfushat qe kane lidhje me te, i takon krahut idealist te historise qe cfaqet me formalizmin teorik. Nuk mund te percaktohet gjeneza e nje populli pa u percaktuar me perpara menyra e lindjes se njeriut ne Toke dhe menyra e organizimit fillestar te tij. Kete gje akademiket tane te nderuar nuk kane mundur ta bejne dot per shume aresye dhe ketu qendron nje nder gabimet e tyre.

  Se dyti: dinamiken e qelizave materiale te shoqerise njerezore, dmth si lindin zhvillohen vdesin (ky eshte thelbi i dialektikes materialiste, te tjerat jane perralla). Dhe po te kishin bere kete do te kishin zbuluar se shoqeria shqiptare rrjedh nga shoqeria ilire pikerisht pse perputhet dinamika e ketyre qelizave ne planin kohor dhe perjashtimi eshte nje dukuri e shpikur nga individet, pra nuk ekziston.

  Se treti: cfare ndodh me boten e relacioneve universale dhe si e ndryshon organizimin e njeriut kjo bote? Si ndikojne mbi njeri tjetrin te relatuarit dhe cila eshte masa e ketij ndikimi? Po te ishin bere keto zgjidhje, atehere Akademia e Shkencave te RPSSh do ti kishte hapur syte anetareve te saj me faktin qe e ashtequajtura shkence e historise eshte e tille vetem me fjale pasi praktikisht ajo i eshte nenshtruar politikes dhe vazhdon te jete e tille ne rrafsh nderkombetare, duke mos bere perjashtim, edhe pse diktatori kishte deklaruar se ishte ndryshe nga bota.

  Se katerti: si jane ne raport me te kaluaren shqiptaret e sotem dhe pse jane kaq afer Europes pa qene brenda saj? Perse Europa ndikon mbi shqiptaret, por keta te fundit nuk ndikojne mbi te? Po te ishte zgjidhur kjo, atehere Akademia jone e nderuar do te kishte zbuluar se shqiptaret e sotem jane te tjetersuar ne zhvillimin e tyre dhe kjo eshte veper e komunizmit shqiptar. Akoma edhe sot (2008) shqiptaret nuk e dine se pozicioni i tyre real, si popull, eshte tejet larg interesave europiane, pa cka se si individ mund edhe ti parakalojne ata. Kjo e fundit duhet konsideruar nje rastesi pa ndikim te domosdoshem mbi kontinent. Vetem faktori kohe mund te argumentoje se roli i shqiptareve, ne dinamiken europiane, i takon se ardhmes dhe bashkimi me te do te frenoje zhvillimin teper te madhe te kontinentit ne raport me te tjeret per te mos lejuar nje lufte te trete boterore midis racave.

  A mund ti zgjidhte te gjitha keto kjo Akademi, qe ne fund te fundit do te vertetonin autoktonine absolute te popullit shqiptar, dhe cfare perfitimi do te kishim prej saj? Problemi pa dyshim qe nuk eshte i thjeshte dhe zberthimi i plote i tij do te tregonte gjene me te cuditeshme te politikes boterore te shekullit XX-te dhe ate qe nuk i pelqen politikaneve te shekullit te kaluar tja kujtojne. A i takonte kesaj Akademie ta zgjidhte kete problem? Ne pretendojme qe po, pasi nje akademie shkencash te nje populli, te pakten, problemet qe lidhen me zhvillimin shoqeror ku ajo punon dhe jeton jane detyre e saj. Ne qofte se kjo do te zbulonte aftesine apo paaftesine e akademikeve nuk eshte faji yne perse ata perkrahen nje filozofi pa domethenie dhe me elemente te kundert ne permbajtjen e vet. Marksizem leninizmi nuk eshte filozofi reale, por ajo ka qene filozofi e shtypjes dhe shfrytezimit te popujve te prapambetur ne raport me rendin e kapitalit. Ajo u shpik nga shkolla bolshevike per te justifikuar krimin e vjedhjes ku dhe PPSh nuk beri perjashtim. I sqarojme akademiket tane te nderuar se marksizmi dhe leninizmi jane dy filozofi krejt te kunderta; njera filozofi e kapitalizmit globalist dhe tjetra e kapitalizmit monopolist shteteror. Te dy filozofite nuk kane asnje lidhje me proletariatin, sic eshte trumbetuar per mbi nje shekull, pasi ky i fundit nuk realizon dot organizimin e vet klasor duke pasur karakter kalimtar kohor. Keshtu qe te pretendosh per nje zgjidhje te problemeve shkencore pa ditur me perpara se cfare ka ndodhur ne te kaluaren e afert, dmth pa percaktuar me perpara gabimin historik, do te thote te besh nje gabim te dyte. Dhe fjala e urte thote: ai qe gabon nje here dhe mundohet ta mbuloje kete gabim me nje te dyte eshte i pandreqshem.
  Kjo do te thote se Akademia e Shkencave e RPSSh nuk mud te zgjidhte asnje problem realisht duke mos ndikuar ne asnje qelize te zhvillimit te shoqerise shqiptare, pervec atij ekonomik.

  A mund ti zgjidhe sot kjo Akademi detyrat qe i cakton politika? Ne pretendojme qe JO dhe aresyeja eshte e thjeshte: politika do te ndikoje negativisht mbi kete akademi sido qe ta parkrahe ate. Vullnetarizmi eshte i vetmi pozicion qe mund ti jape zhvillim shkences se re shqiptare ne kundershtim me te gjithe hapesiren formuese te akademikeve tane te nderuar. Keqarsimimi i tyre, per shkak te shkollave ku ata kane perfunduar studimet, e ka kryer punen e saj perfundimisht, rezultat ky i perforcuar dhe nga diktatura komuniste e te dyzet e pese viteve te aplikimit te saj.

  Nuk e ka pr detyr populli shqiptar te paguaj pr nivelin relativ te dijeve qe disponojn individt e tij.

  Nuk e ka pr detyr populli shqiptar t paguaj pr madhshtin formale t individve t tij.

  Nuk e ka pr detyr populli shqiptar t paguaj eksperimentet e popujve t tjer dhe ti kopjoj ata n kontradiktn midis mendimit dhe realitetit.

  Ja ku ka gabuar Akademia e RPSSh; ndoshta Akademia e Republiks s Shqiperis nuk do t bjer n t njjtin pozicion.

  Tirane, 07 qershor 2008

 2. #2
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  21-10-2009
  Postime
  461
  Citim Postuar m par nga Sofi _ Lexo Postimin
  mbi historine, gjuhen etj etj

  Ku gaboi Akademia e Shkencave e RPSSh (kritika e shkencs s kaluar shqiptare)

  Nga Genc Hoti

  M 10 tetor 1972 popullit shqiptar ju dha sihariqi mbi formimin e Akademis s Shkencave t Republiks Popullore t Shqiprise. Po ate vit (shtator) u mbajt Kuvendi i Par i studimeve ilire dhe (nndor)Kongresi i Drejtshkrimit te gjuhs shqipe. Trinomi: Akademi e Shkencave Kuvendi i Par i Studimeve Ilire Kongresi i Drejtshkrimit te gjuhs shqipe mbart mbi vete disa pretendime komplekse pa domethnie historike, por q prbashkohen vetm ne saj t vitit 1972.

  Akademia e Shkencave te Republikes Popullore t Shqiperise u formua vetem per nje qllim propogandistik:: t vrtetonte dhe argumentonte autoktonin e popullit shqiptar edhe pse antaret e saj kishin pikpamje te ndryshme pr kt problem, rrjedhoj e shkollave ku ata kishin prfunduar studimet e tyre. Veohej Prof. Eqrem abej, polemika e t cilit me Enver Hoxhn oi n formimin e nocionit autoktoni relative, ndrsa antart e tjer (t ardhshem) t Akademis, te fushs s ksaj teme, e pranuan kompromisin me diktatorin mbi baz u mbajt Kuvendi i Par i Studimeve Ilir, prmasat e t cilit e kaluan rrafshin kombtar. Rndsia e ktyre dy evenimenteve, me nj hapsire t konsiderueshme propogandistike shum vjeare sht konsideruar si themeli i shkences historike shqiptare edhe pse nuk ka shkuar m larg se faza statistikore e ksaj shkence. E thn me fjal t tjera produkti m i thell shkencor i politiks shqiptare, n fushn e historis, sht kapitulli m i thjesht i matematiks: statistika.

  N t vrtete formimi i Akademis s Shkencave sht mbshtetur mbi nj gabim t rndsishm t shkencs botrore, q n nj far mnyre i nxjerr t pafajshm antart e nderuar t saj, gabim i cili e ka zanafilln pr mbi 2 300 vjet m par tek paaftesia e filozofise klasike greke pr t zgjidhur problemin kryesor t filozofis: raportin midis t ndryshueshmes relative dhe t pandryshueshmes absolute (pra problemi kryesor n filozofi nuk duhet konsideruar raporti midis materies dhe ndrgjegjes). Problemi shte i tejskajshm i vjetr dhe pikrisht ktu e ka zanafilln doktrina e krishtere dhe te gjitha doktrinave monoteiste ne bot. Kt problem e kemi zberthyer n nj far mnyre tek raporti kohor hapsinor (shif albanovaonline.com), por te habit guximi i akademistve shqiptar pr t zgjidhur at q nuk kishte zgjidhur krkush deri athere, pa i shkuar ndrmnd se ktu do t fillonte gabimi i tyre n vecanti dhe i shkencs shqiptare n prgjithsi. Kjo do te thot q Akademia e Shkencave t Republikes Popullore t Shqiperise u formua edhe per qllime t tjera, ku veojme at politik, dhe ktu diferencohet gabimi me fajin, pasi ktu ka filluar imponimi n mndjet e studiuesve shqiptar t mvonshm.

  Cfar zgjidhi n realitet Akademia e Shkencave t RPSSh dhe deri ku shkoi me kt zgjidhje? Kane kaluar mbi 35 vjet nga data e formimit te saj dhe sot e kemi t lehte ti bjm kto prcaktime pa i hyr n hak krkujt duke evidentuar punn e t gjith atyre q sakrifikuan edhe jetn pr shkencn e historis dhe per t tjerat q i shrbejn ksaj t fundit, por duke kundershtuar interpretuesit e ksaj pune voluminoze, mbi ndrgjegjen e t cilve bie faji i krimit real.

  Shqiptart e sotm nuk e din, dhe ja kane ndaluar ta din, q Akademia e Shkencave te RPSSh nuk i ka shrbyer drejtprsdrejti popullit shqiptar n asnj aspekt, dhe kjo n mnyr absolute. Ekzistenca e saj sht e lidhur me delirin e madhshtise t diktatorit n mnyr t hapur dhe fshehtas ka tentuar ti mbuloj popullit shqiptar supremacine kohore n gjenezn dinamike te racs s bardh (pa dyshim ktu fshihet autoktonia absolute e popullit shqiptar dhe prmbysja e shkencs s historis t njerezimit). Por Akademia e Shkencave t RPSSh ka kryer nje sakrilegj tjetr ndaj popullit shqiptar me paaftesin e vet. Edhe pse mbajti tre kuvnde t studimeve ilire, dhjetra konferenca etnografike e arkeologjike, botoi me mijra libra, kumtesa, referate e fjalime nuk qe e aft t prcaktonte pozicionin e vrtet t helenve n funksion t racs s bardh dhe t realizonte diferencimin kohor te ilirve nga ta. A sht br me qllim, apo pa qllim, kjo nuk ka rndsi, vetm se duhet konsideruar si e vetmja arritje e ksaj Akademia n fushn e teoris.

  Me krkimet n terren kjo Akademi realizoi me qindra -mijra zbulime interesante t cilat nuk i shrbyen teoricienve t saj duke ngelur t heshtura n interpretimet e tyre (ksaj heshtje i jemi prgjigjur me artikullin: Cfar nuk dine shqiptart nga filozofia e historis dhe gjeneza milionavjecare e popullit t tyre, botuar n Gazeta Shqiptare, shtator 2006 dhe albanovaonline.com.). Pr nj akademi shkencash heshtja e puns s saj duhet konsideruar krim dhe Akademia shqiptare e ka kryer kt veprim me dashje. Ne e kemi konsideruar pikrisht kt t fundit si arritjen m t madhe t saj edhe pse ajo fiks para 18 viteve e mori vesh sakt pozicionin e vet ne raport me t kaluarn.

  Trinomi: Akademi e Shkencave Kuvendi i Par i Studimeve Ilire Kongresi i Drejtshkrimit te gjuhs shqipe sht i afte t argumentoj trinomin tjetr veprues t s pars: mbulim pohim mohim; dhe pikerisht ky trinom prbn krimin real t Akademis s Shkencave t RPSSh.

  Se pari Akademia e Shkencave nuk i tregoi shqiptareve, t argumentuar, se nga e kan prejardhjen e afert dhe t largt. Nuk i tregoi shqiptarve se t gjitha ndrtimet e lashta, t famshme, nuk ishin vepr e paraardhsve t shqiptarve-ilir, por i nenkuptoi te tilla duke i fshehur shqiptarve faktin se ato ishin ndrtime heleno romake t realizuara gjate shtegtimeve historike; se helent ishin nje popull levizes qe nuk i dihej gjeneza e sakt dhe nuk prfaqsonin racn e bardh; se toka e banuar nga helenet kishte qene dikur e ilirve dhe grekt e kishin invaduar me ane te krimit, sidomos pergjate shekujve XV-XX.

  Se dyti Akademia e Shkencave nuk i tregoi shqiptareve se organizimi shoqror i tyre ishte produkt i nje rastesie politike te imponuar nga politika europiane dhe ne saje te binomit Austri -Institucion Katolik shqiptar sot ishin me vete politikisht dhe Kleri Katolik shqiptar ishte pergjegjes per frymen europiane qe mbreteronte ne Shqiperine e viteve 40. Akademia e Shkencave te RPSSh nuk i tregoi shqiptareve se e gjithe e kaluara kulturore shqiptare dhe arberore kishte ne themel te saje punen titanike te eterve te Kishes Katolike dhe puna 500 vjecare e tyre kishte percaktuar karakterin europian te popullit shqiptar edhe pse ata nuk perbenin as 10% te popullates. Akademia e Shkencave nuk i tregoi popullit shqiptar se ne qofte se kufiri i Veriut te Shqiperise ishte ngritur mbi kockat dhe gjakun e malsoreve te veriut, ata ishin udhehequr nga kleriket e nderuar te Kishes Katolike Shqiptare (edhe lufta heroike e Vlores me 1920 ka pasur ne krye fratin e nderuar Shtjefen Gjeovin). Akademia e Shkencave nuk i tregoi popullit shqiptar se Kongresi i drejteshkrimit te gjuhes shqipe nuk ishte i tille, por ai kongres, mbi te gjitha, u sajua per te ndryshuar autoresine e kultures shqiptare dhe vete kulturen boterore, si qe rasti i vepres monumentale Iliada e Homerit (botimi i 1965 ndryshon n prmbajtje nga botimi i 1979; shih Iliada dhe Homeri ne Shqiperi, albanovaonline.com).

  Se treti Akademija e Shkencave nuk i tregoi shqiptareve se ata ishin me te lashtet e kontinentit dhe paraardhesit e larget te tyre ishin fillesa e races se bardhe ne planin relativ dhe karakteri i biresise se fiseve dhe popujve ishte thjeshte nje fantazi prej miopesh. Duke dashur te kundershtonin racizmin, pa asnje lloj shkaku dhe argumenti, anetaret e kesaj akademia perkrahen parimin monogjenetik te lindjes se njeriut ne Toke edhe pse kjo teori ishte ne kundershtim me teorine darviniste dhe i binte ndesh komunizmit marksist duke u pohuar shqiptareve se ata ishin indievropiane edhe pse ishin larg popujve te tjere te Europes si nata me diten persa i perket organizimit shoqeror.

  Se katerti Akademia e Shkencave u pohoi shqiptareve ekzistencen e shtetit ilir e arber. U pohoi atyre ekzistencen e nje sere rendesh te paqena shoqerore te cilat e futen gjenezen e popullit shqiptar ne nje kurth nga i cili nuk ka dale akoma edhe pse sot shume studiues po kerkojne te dalin jashte kornizave te atyre pohimeve antihistorike. Si e shpjegojne akademiket tane te nderuar pranine e shume qelizave primitive si: prona fisnore, e drejta zakonore e pashkruar, familja patriarkale, besimi pagan parapoliteist, shkembimin mall mall ne shekullin e XX-te, dhe ekzistencen e shtetit ilir te kohes se Teutes, Bardhylit apo Gentit, dhe atij arber para 800 viteve? A e kuptojne keta akademike se ka nje mosperputhje abolute midis ketyre qelizave materiale te shoqerise dhe shtetit? A e kuptojne keta akademike se jane pikerisht keto qeliza qe duke u zhvilluar konform hapesires vetiake cojne domosdoshmerisht ne formimin e shtetit; dhe per fatin e mire apo te keq te shqiptareve gjitheshka varet nga shpejtesia e zhvillimit shoqeror, i vetmi parameter absolut dallues i popujve te mbare botes? A e kuptojn vall akademikt tan t nderuar se pranimi i ktyre ideve t on n prfundimin q shqiptart e sotm nuk rrjedhin nga arbrit dhe, aq m tepr, nga ilirt?

  Se pesti Akademia e Shkencave, me veprimtarin e saj, mbuloi prapambetjen shoqerore te popullit shqiptar per shkak te vjetersise se sterlashte te tij dhe pamundesine e eksistences se rendeve shoqerore sipas praktikave ekzistuese te njerezimit. Kjo gje krijoi mundesine e shpikjes se rendit kapitalist shqiptar, klases punetore e proletariatit duke i dhene mundesi PKSh te argumentonte revolucionin proletar te Karl Marksit pa cka se cdo gje fliste kunder teorise marksiste mbi kete revolucion.

  Se gjashti Akademia e Shkencave i mbuloi popullit shqiptar pamundesine e aplikimit te teorise marksiste mbi revolucionin proletar dhe mos pajtimin e dinamikes se zhvillimit te popullit shqiptar me kete filozofi. Ajo heshti kur konstatoi kete mospajtim dhe ndihmoi diktatorin per te shpikur situata te paqena, sic ishte e ashtequajtura kryengritja fshatare e Haxhi Qamilit.

  Se shtati Akademia e Shkencave, me ane te Kongresit te Drejteshkrimit te gjuhes shqipe, nuk krijoi gjuhen letrare, sic pretendohet zakonisht, por mohoi gjuhen e atyre qe formuan gjuhen dhe kulturen shqiptare me sfond europian dhe evidentoi antikulturen shqiptare me sfond sllav. Kjo ndjehet ne Shkoder ne dy institucione, qe
  jane me kryesoret e popullit shqiptar: ne fototeken Marubi dhe ne veprat e Eterve franceskane, dhe pikrisht kto dy institucione goditi Akademia e Shkencave e RPSSh.

  Perpara se te pranonin antaresimin ne Akademine e Shkencave, dmth qe ne fazen kur ishte Institut i Shkencave, akademiket tane duhet te kishin zgjidhur:

  Se pari: parimin e lindjes s njeriut n Toke n mos me fakte konkrete, te pakten ne planin filozofik pergjithesues, meqenese kjo Akademi ka pretenduar gjithmone se i takon krahut materialist te filozofise. Le te dale nje akademik dhe te na tregoje produktin materialist te kesaj akademie per te gjithe kohen e ekzistences se vet. Ajo akademi ka qene akademi politike perpara se te ishte shkencore dhe ketu qendron poshtersia e atij qe e formoi. Ne menyre absolute Akademia e RPSSh nuk ka lidhje me filozofine materialiste dhe pjestaret e saj te nderuar kane qene me kete filozofi vetem me fjale. Produkti ideor i anetareve te kesaj akademie, flasim per fushen e historise dhe nenfushat qe kane lidhje me te, i takon krahut idealist te historise qe cfaqet me formalizmin teorik. Nuk mund te percaktohet gjeneza e nje populli pa u percaktuar me perpara menyra e lindjes se njeriut ne Toke dhe menyra e organizimit fillestar te tij. Kete gje akademiket tane te nderuar nuk kane mundur ta bejne dot per shume aresye dhe ketu qendron nje nder gabimet e tyre.

  Se dyti: dinamiken e qelizave materiale te shoqerise njerezore, dmth si lindin zhvillohen vdesin (ky eshte thelbi i dialektikes materialiste, te tjerat jane perralla). Dhe po te kishin bere kete do te kishin zbuluar se shoqeria shqiptare rrjedh nga shoqeria ilire pikerisht pse perputhet dinamika e ketyre qelizave ne planin kohor dhe perjashtimi eshte nje dukuri e shpikur nga individet, pra nuk ekziston.

  Se treti: cfare ndodh me boten e relacioneve universale dhe si e ndryshon organizimin e njeriut kjo bote? Si ndikojne mbi njeri tjetrin te relatuarit dhe cila eshte masa e ketij ndikimi? Po te ishin bere keto zgjidhje, atehere Akademia e Shkencave te RPSSh do ti kishte hapur syte anetareve te saj me faktin qe e ashtequajtura shkence e historise eshte e tille vetem me fjale pasi praktikisht ajo i eshte nenshtruar politikes dhe vazhdon te jete e tille ne rrafsh nderkombetare, duke mos bere perjashtim, edhe pse diktatori kishte deklaruar se ishte ndryshe nga bota.

  Se katerti: si jane ne raport me te kaluaren shqiptaret e sotem dhe pse jane kaq afer Europes pa qene brenda saj? Perse Europa ndikon mbi shqiptaret, por keta te fundit nuk ndikojne mbi te? Po te ishte zgjidhur kjo, atehere Akademia jone e nderuar do te kishte zbuluar se shqiptaret e sotem jane te tjetersuar ne zhvillimin e tyre dhe kjo eshte veper e komunizmit shqiptar. Akoma edhe sot (2008) shqiptaret nuk e dine se pozicioni i tyre real, si popull, eshte tejet larg interesave europiane, pa cka se si individ mund edhe ti parakalojne ata. Kjo e fundit duhet konsideruar nje rastesi pa ndikim te domosdoshem mbi kontinent. Vetem faktori kohe mund te argumentoje se roli i shqiptareve, ne dinamiken europiane, i takon se ardhmes dhe bashkimi me te do te frenoje zhvillimin teper te madhe te kontinentit ne raport me te tjeret per te mos lejuar nje lufte te trete boterore midis racave.

  A mund ti zgjidhte te gjitha keto kjo Akademi, qe ne fund te fundit do te vertetonin autoktonine absolute te popullit shqiptar, dhe cfare perfitimi do te kishim prej saj? Problemi pa dyshim qe nuk eshte i thjeshte dhe zberthimi i plote i tij do te tregonte gjene me te cuditeshme te politikes boterore te shekullit XX-te dhe ate qe nuk i pelqen politikaneve te shekullit te kaluar tja kujtojne. A i takonte kesaj Akademie ta zgjidhte kete problem? Ne pretendojme qe po, pasi nje akademie shkencash te nje populli, te pakten, problemet qe lidhen me zhvillimin shoqeror ku ajo punon dhe jeton jane detyre e saj. Ne qofte se kjo do te zbulonte aftesine apo paaftesine e akademikeve nuk eshte faji yne perse ata perkrahen nje filozofi pa domethenie dhe me elemente te kundert ne permbajtjen e vet. Marksizem leninizmi nuk eshte filozofi reale, por ajo ka qene filozofi e shtypjes dhe shfrytezimit te popujve te prapambetur ne raport me rendin e kapitalit. Ajo u shpik nga shkolla bolshevike per te justifikuar krimin e vjedhjes ku dhe PPSh nuk beri perjashtim. I sqarojme akademiket tane te nderuar se marksizmi dhe leninizmi jane dy filozofi krejt te kunderta; njera filozofi e kapitalizmit globalist dhe tjetra e kapitalizmit monopolist shteteror. Te dy filozofite nuk kane asnje lidhje me proletariatin, sic eshte trumbetuar per mbi nje shekull, pasi ky i fundit nuk realizon dot organizimin e vet klasor duke pasur karakter kalimtar kohor. Keshtu qe te pretendosh per nje zgjidhje te problemeve shkencore pa ditur me perpara se cfare ka ndodhur ne te kaluaren e afert, dmth pa percaktuar me perpara gabimin historik, do te thote te besh nje gabim te dyte. Dhe fjala e urte thote: ai qe gabon nje here dhe mundohet ta mbuloje kete gabim me nje te dyte eshte i pandreqshem.
  Kjo do te thote se Akademia e Shkencave e RPSSh nuk mud te zgjidhte asnje problem realisht duke mos ndikuar ne asnje qelize te zhvillimit te shoqerise shqiptare, pervec atij ekonomik.

  A mund ti zgjidhe sot kjo Akademi detyrat qe i cakton politika? Ne pretendojme qe JO dhe aresyeja eshte e thjeshte: politika do te ndikoje negativisht mbi kete akademi sido qe ta parkrahe ate. Vullnetarizmi eshte i vetmi pozicion qe mund ti jape zhvillim shkences se re shqiptare ne kundershtim me te gjithe hapesiren formuese te akademikeve tane te nderuar. Keqarsimimi i tyre, per shkak te shkollave ku ata kane perfunduar studimet, e ka kryer punen e saj perfundimisht, rezultat ky i perforcuar dhe nga diktatura komuniste e te dyzet e pese viteve te aplikimit te saj.

  Nuk e ka pr detyr populli shqiptar te paguaj pr nivelin relativ te dijeve qe disponojn individt e tij.

  Nuk e ka pr detyr populli shqiptar t paguaj pr madhshtin formale t individve t tij.

  Nuk e ka pr detyr populli shqiptar t paguaj eksperimentet e popujve t tjer dhe ti kopjoj ata n kontradiktn midis mendimit dhe realitetit.

  Ja ku ka gabuar Akademia e RPSSh; ndoshta Akademia e Republiks s Shqiperis nuk do t bjer n t njjtin pozicion.

  Tirane, 07 qershor 2008

  A mund ti zgjidhte te gjitha keto kjo Akademi, qe ne fund te fundit do te vertetonin autoktonine absolute te popullit shqiptar, dhe cfare perfitimi do te kishim prej saj.AKADEMIA E JONE SHQIPETARE NUKE MUNDE TI ZGJEDH KETO QASHTJE;ARSYET JANE TE MEDHAJA.SE PARI NUKE KANE LIDHJE NE ARKEOLOGJI,E DYTA NUKE KANE LIDHJE NE GJUHEN SHQIPE,DHE E TRETA NUKE KANE AFTESI PER KURGJA.Se pari due ti them pake fjale,dihet mire nese e verteta folet,dhe shkruhet,atehere qabej,xhuvani ,demiraj edhe te njoftunit e akademika te asaj kohe,do te humbin,dhe kurre nuke do te permenden ne historin tone shqipetare.Gabimet po shifen ne gjuhe.Se pari ata zotni,nuke dijten prejardhjen tone,me ARGUMENTE,e dyta,nuke dijten FILLIMIN DHE ZHVILLIMIN e FUNDIN E GJUHES SHQIPE ,dmth PROQESIN E GJUHES SHQIPE,dhe pse te kalohen ne nji gjuhe te PERZIME,ku nuke dihet kurgja,per asnjenen gjuhe te DY FOLMEVE TOSKE dhe GEGE.Prandaj gjeneratat te cilat mesojne gjuhen e perzime,ketu ashte psh,Prishtina dhe Tetova,jane tue belbezue dhe nuke folet ma si dikur,arsyet jane te kjarta.Prandej EGZISTON GJUHA DHE HISTORIA JONE DHE PREJARDHJA,qysh ne vitin 1972 ashte terhjekur,vemendja se po bahet gabim ne gjuhe.Mirepo PESONI qe e dijti gjuhen ilire,dhe historin u deshte te humb,identitetin,dhe mose te paraqitet nji kohe tq gjat.Arsyet jane dhe mendimi im ashte se pritet te lajmrohet ai dijetar qe e dine HISTORIN ILIRE TE POPULLIT SHQIPETA dhe GJUHEN TONE TE DASHTUN.Kisha deshirue te ndodhi sa ma shpejt,sepse kaluen plote 40 vjet,dhe ende heshtet.PSE HESHTET ?

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •