Close
Faqja 1 prej 24 12311 ... FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 1 deri 20 prej 480
 1. #1
  Evidenca Maska e RaPSouL
  Antarsuar
  09-03-2006
  Vendndodhja
  Tetov
  Postime
  17,485
  Faleminderit
  22
  103 falenderime n 97 postime

  Ndodhit n Maqedoni 2011-2012

  Meq tema e kaluar ishte konsumuar pasi kalo shifren prej 1,000 postimeve shifr e parapar para se t mbyllet tema po hap temn e re me t njjtin subjekt. T informojm antart n lidhje me ndodhit m t fundit n Maqedoni.


  Lexim t kndshm.
  Sui generis

 2. #2
  Evidenca Maska e RaPSouL
  Antarsuar
  09-03-2006
  Vendndodhja
  Tetov
  Postime
  17,485
  Faleminderit
  22
  103 falenderime n 97 postime
  Menduh Thai: Duhet marrveshje e re politike


  Jan dhjet vjet argument shum i madh se Marrveshja e Ohrit sht jofunksionale, thot pr Radion Evropa e Lir Menduh Thai, kryetar i Partis Demokratike Shqiptare n Maqedoni.
  RADIO EVROPA E LIR
  Zoti Thai, oferta e Partis Demokratike Shqiptare n kto zgjedhje sht marrveshja e re politike, si mundsi pr t eliminuar pikat q e bjn jofunksional sistemin shtetror n Maqedoni. Ku e mbshtetni besimin tuaj se do t hasni n mirkuptim tek elektorati n kt drejtim?
  MENDUH THAI
  Kam punuar shum n kt drejtim. Tanim ka dy vjet q kjo platform ka qen si projekt-marrveshje me grupin e ekspertve. Njkohsisht, kam punuar edhe n terren nj koh t gjat, pr t marr mbshtetjen e popullit.
  M pas, dy muaj pas kongresit t partis, kam punuar n drejtim t informimit t faktorve t rndsishm, si n Tiran ashtu dhe n Prishtin, si dhe t komunitetit ndrkombtar, pr t sqaruar rndsin dhe nevojn e jetsimit t ksaj marrveshjeje.
  Tani mendoj se jemi shum afr q kjo marrveshje e re politike t legjitimohet si platform pr t gjith shqiptart.
  RADIO EVROPA E LIR
  Ditve t fundit keni pasur takime intensive me faktorin ndrkombtar, ambasadorin e Bashkimit Evropian dhe at t Shteteve t Bashkuara. Cili sht reagimi i tyre kundrejt insistimit tuaj pr marrveshjen politike, si bazament pr realizimin e interesave t shqiptarve t Maqedonis? Kur e them kt, kam parasysh mbshtetjen e komunitetit ndrkombtar pr Marrveshjen Ohrit…
  MENDUH THAI
  sht nj form e pyetjes q n opinion e kan imponuar kundrshtart tan politik. Bashksia ndrkombtare vetm e kultivon vullnetin politik t nj populli.
  Un mendoj se pasi q t legjitimohet kjo platform, m 5 qershor, e vetmja fjal q do t mund ta thot faktori ndrkombtar, do t jet kjo: Duhet t bisedohet seriozisht me prfaqsuesit legjitim t shqiptarve t Maqedonis pr krkesat e tyre legjitime.
  Ne t gjith si shqiptar jemi ata, t cilt duhet t part ta legjitimojn kt platform dhe pastaj askush, as Amerika e as Evropa, nuk do t shkel mbi vullnetin e nj populli.
  RADIO EVROPA E LIR
  Prse mendoni se marrveshja e re politike do t jet m funksionale sesa Marrveshja e Ohrit?
  MENDUH THAI
  Jan dhjet vjet argument shum i madh se Marrveshja e Ohrit sht jofunksionale. E dyta, un kam qen negociatori kryesor i ktij dokumenti korniz dhe kur e shoh n kt dimension kohor, s’sht aspak turp t konstatoj se kemi gabuar.
  Pr mua sht turp nse vazhdohet n at rrug, e cila nuk sjell kurrfar suksesi.
  Dhe e treta, mendoj se ne duhet patjetr, n mnyr t sakt, t’i precizojm kompetencat tona shtetrore brenda Maqedonis. Pa qen ne si shqiptar n pozicionet vendimmarrse, nuk kemi gjasa ta prmirsojm statusin ton.
  RADIO EVROPA E LIR
  Cilat jan shtyllat baz mbi t cilat ndrtohet kjo marrveshje e re politike?
  MENDUH THAI
  Jan dy shtylla. E para ka t bj me vendimmarrjen politike. Nuk duhet t kemi shpresa se n kto institucione q ekzistojn, n t cilat maqedonasit jan shumic absolute, vendimmarrja politike do t jet ndonjher pro shqiptare. Kjo mund t zgjidhet me parlament dydhomsh ose me senat.
  N dhomn e lart duhet t jet prfaqsimi i barabart i popujve, 20 deputet shqiptar dhe 20 maqedonas, ndrsa shtjet duhet t vendosen me konsensus t plot.
  Shtylla e dyt e ksaj platforme ka t bj me buxhetin e shtetit. Informatat tona flasin se 35% krijohet nga taksat q mblidhen nga shqiptart, kurse shqiptarve u kthehen vetm 2% prmes investimeve nga mjetet buxhetore.
  Pra, kto jan dy shtjet kryesore pr t prmirsuar pozitn ton si shqiptar, e cila sht tejet e palakmueshme.
  RADIO EVROPA E LIR
  Opinionistt e ktushm, por edhe prfaqsuesit ndrkombtar, theksojn se sfid pr qeverin e ardhshme do t jet zgjidhja e kontestit t emrit me Greqin dhe zhbllokimi i procesit integrues. K e shihni ju si partner nga blloku politik maqedonas, i cili do t mund t ecte me sukses drejt realizimit t ktij qllimi?
  MENDUH THAI
  Mendoj se dy jan sfidat e qeveris s ardhshme. E para, me shqiptart ata duhet t’i ridefinojn raportet, ndrsa m pas sht procesi euro-integrues. Un mendoj se nuk mund t vazhdohet me kt koncept t shtetit.

  Tanim dhjet vjet t plot, pala maqedonase katriprisht na demonstron se ajo sht padrone e shtetit, kurse ne shrbtor.
  Njkohsisht duhet t realizohet dhe procesi paralel – ai i zhbllokimit t procesit euro-integrues. Kto do t jen dhe dy kushtet themelore pr mundsin e ringritjes s qeveris s ardhshme t Maqedonis.
  E, sa u prket partive politike maqedonase q preferojm si partner koalicioni n qeveri, nuk kam as paragjykime e as preferenca n kt drejtim.
  Aspak nuk mendoj se njra sht e mir e tjetra e keqe, por mendoj se vullneti politik i maqedonasve do t prcaktoj partnerin e ardhshm politik t shqiptarve.
  RADIO EVROPA E LIR
  Si e shihni rolin e politikbrsve shqiptar n zgjidhjen e kontestit t emrit? Konkretisht, cili do t jet roli juaj n kt drejtim?
  MENDUH THAI
  Roli i partis q drejtoj, deri m tani ka qen pasiv, por besoj se pas ktyre zgjedhjeve do t jet super-aktiv. Prfundimisht, duhet t’i bhet me dije pals maqedonase se ne nuk mund t jemi peng i saj.
  RADIO EVROPA E LIR
  Autoritetet politike, si nga Prishtina ashtu dhe Tirana, kan sugjeruar krert e partive politike n Maqedoni pr t krijuar nj bllok t prbashkt, pr t avancuar shtjen shqiptare. Si i shihni ju kto sugjerime?
  MENDUH THAI
  Mendoj se pak m ndryshe kan qen sugjerimet e zyrtarve t lart t Kosovs dhe Shqipris – se duhet nj marrveshje e re mes shqiptarve dhe maqedonasve. Dhe, duhet nj prkujdesje e shpejt dhe e jashtzakonshme pr aspektin social dhe ekonomik t shqiptarve n Maqedoni.
  RADIO EVROPA E LIR
  Zoti Thai, ndonse procesi zgjedhor n Maqedoni gjithmon ka pasur nj pik t errt sa i prket pjess s banuar me shumic shqiptare, mendoni se ksaj radhe mund t prmirsohet ky imazh?
  MENDUH THAI
  Shum vshtir, ngase konkurrenti yn politik sht grupacion q ka hyr n politik me arm. Krert e atij grupacioni do t tentojn ta rifitojn legjitimitetin politik po me arm. Dhuna sht n prag.
  Megjithat, un kam shpresa se kt nuk do ta bjn ksaj radhe, sepse nuk e kan potencialin q kan pasur. Un besoj se populli opozitar, ksaj radhe, sht i gatshm t mbroj votn me do kusht. Nuk mendoj se sht mir q ai t prdor elemente jokorrekte dhe jodemokratike.

  Shqipmedia
  Sui generis

 3. #3
  Evidenca Maska e RaPSouL
  Antarsuar
  09-03-2006
  Vendndodhja
  Tetov
  Postime
  17,485
  Faleminderit
  22
  103 falenderime n 97 postime
  Kisha n Kalan e Shkupit do t ndrtohet


  Kisha n Kalan e Shkupit, objekti kontestues pr t cilin u b mjaft zhurm do t ndrtohet, nse Qeveria e ardhshme udhhiqet nga VMRO- DPMNE-ja.
  N “Manifestin” q prezantoi kjo parti para pak ditve n pjesn e lokaliteteve arkeologjike thuhet se n Kalan e Shkupit do t vazhdohet me konservim, restaurim dhe rekonstruim t objekteve arkeo- arkitektonike n t cilat do t vendoseshin gjetjet arkeologjike (material i shumt dhe i rndsishm q sht gjetur gjat grmimeve arkeologjike n vitet 2007 – 2011).
  “Kjo n fakt paraqet mesazh i qart se VMRO-DPMNE nuk ka ndrmend t heq dor nga ndrtimi i Kishs n Kala. Deshm apo s’deshm ne kisha ve;m sht ndrtuar gjat mandatit t kaluar t Qeveris, por sht e qart se VMRO-DPMNE nuk i ka marr seriozisht vrejtjet e BDI-s kundr ndrtimit t kishs dhe do t vazhdoj me ndrtimin e saj edhe pas zgjedhjeve t 5 qershorit nse fiton mandat t ri”, vlersojn ekspert shqiptar pr trashgimi kulturore.
  Ndrkaq, n platformat e partive politike shqiptare, trashgimia kulturore sht ln n harres. Asnjra prej partive politike shqiptare nuk e ka parapar ndalimin e ndrtimit t objektit kontestues, kishn n Kala, t ciln sipas rastit her e quajn kish e her muze.
  N janar t ktij viti, n Kalan e Shkupit nisi ndrtimi i nj objekti q thelloi marrdhniet ndretnike. Objekti t cilin pushtetart e quajn muze, i ka t gjitha nishanet e nj kishe, pasi ka altar, ndrtohet mbi themelet e kishs bizantine, sht e kthyer nga lindja. Kundr ndrtimit t kishs n Kala kan reaguar Bashksia Fetare Islame, partia Demokracia e Re, historiant shqiptar , “Zgjohu”, Qendra pr Mirkuptim dhe Bashkpunim Institucional (QMBI), Forumi Rinor Islam (FRI) dhe partia Lidhja Shqiptare. Nga mesi i muajit shkurt, ndrtimi natn i kishs n Kalan e Shkupit bri q nj grup njerzish ta prishnin po natn pjesn e ndrtuar. Ndrkaq, pak dit m von dy grupe (shqiptar dhe maqedonas) u prlesheshin n Kala. Policia e cila ishte e madhe n numr nuk arriti dot q ta ndalonte incidentin. Rreth 30 shqiptar, kryesisht aktivist t lvizjes Qytetare “Zgjohu” akuzohen se e kan penguar policin q t kryej punn. Pr momentin punimet n kt objekt jan t stopuara, ndrsa Kalaja e Shkupi vazhdon t qndroj e mbyllur.

  Lajm
  Sui generis

 4. #4
  Evidenca Maska e RaPSouL
  Antarsuar
  09-03-2006
  Vendndodhja
  Tetov
  Postime
  17,485
  Faleminderit
  22
  103 falenderime n 97 postime
  WSJ: Shkupi 2014 produkt i nacionalistit Gruevski


  Gazeta shkruan se “Shkupi 2014” dhe nj pjes e madhe e politiks pr ndrtimin e kombit sht nj ide dhe produkt i kryeministrit Nikolla Gruevski, i cili krkon rizgjedhjen n qershor.

  Projekti i ashtuquajtur “Shkupi 2014” paraqet prtritje urbane e ndrtesave t vjetra dhe forcimin e krenaris kombtare t Maqedonis. Por ky projekt gjithashtu shkakton edhe zhvillime kontradiktore politike dhe kulturore.

  Kshtu shkruan sot gazeta prestigjioze ”Wall Street Journal” n nj reportazh q prshkruan Maqedonin n prag t zgjedhjeve t parakohshme parlamentare.

  “N nj vend me popullsi prej 2 milion banor kan vijuar kontradikta rreth asaj se Qeveria a duhet t harxhoj shum para pr prmendoret”, shkruan gazeta, duke numruar realizimin dhe vendosjen e prmendoreve, si luanve n Urn mbi Vardar, muzeun, portn triumfale si dhe prmendore dhe ndrtesa t tjera n sheshin e Shkupit.

  “Ky projekt m shum ka t bj me krijimin e identitetit maqedonas”, thekson Ksavier Pihart, menaxheri gjeneral i “Forton International”.

  Gazeta shkruan se “Shkupi 2014” dhe nj pjes e madhe e politiks pr ndrtimin e kombit sht nj ide dhe produkt i kryeministrit Nikolla Gruevski, i cili krkon rizgjedhjen n qershor.

  Me socialdemokratt opozitar q jan n tensione, Gruevski shihet se sht i gatshm pr t fituar.

  “Por ekzistojn shqetsime tek pronart e patundshmrive dhe pasurive se mesazhet nacionaliste t projektit Shkupi 2014 do ti largojn investitort e huaj. Kohve t fundit kto pretendime duken tendencioze, pasi q ka disa investime t huaja me qendra tregtare dhe hotele”, shkruan gazeta.

  Gazeta shkruan edhe lidhur me kontestin e emrit dhe n kt drejtim bn lidhshmri me emrin Maqedonia, q pretendohet se i takon ekskluzivisht grekve.

  “Prej aty edhe fillojn kontradiktat. Pas shprbrjes s Jugosllavis, pas lufts s ftoht, Maqedonia ka mbetur e thelluar n luftn pr emrin me fqiun Greqin. Ekziston nj pjes e Greqis q quhet Maqedoni, ndrsa Qeveria greke nuk dshiron q popullsia maqedonas ta shfrytzoj kt emr. ]do vizitor n Shkup, qyteti me mbi 500 mij banor, q dikur i takonte ish-Jugosllavis, mund t ndjej luftn e prkushtuar pr emrin e vendit. N kontekst t emrit, Maqedonia prballet edhe me konflikt t brendshm kulturor. Nse do t kishit vizituar Shkupin para nj dekade do t hasnit n nj vend n buz t lufts qytetare midis maqedonasve sllav dhe shqiptarve mysliman. Bashksia etnike maqedonase ndrton kisha dhe e vrteton identitetin e saj, ndrsa shqiptart etnik jan t zn me ndrtimin e xhamive t reja”, shkruan Wall Street Journal.

  (INA)
  Sui generis

 5. #5
  Evidenca Maska e RaPSouL
  Antarsuar
  09-03-2006
  Vendndodhja
  Tetov
  Postime
  17,485
  Faleminderit
  22
  103 falenderime n 97 postime
  Milloshoski kundr Beogradit pr ndryshimin e kufijve


  Ministri i Jashtm i Maqedonis, Antonio Milloshoski ka deklaruar se nuk ka ndryshim t kufijve n Ballkan dhe se harta gjeopolitike e ktij rajoni sht e mbyllur.

  Ai kto komente i bri gjat qndrimit t tij n Strug me evroparlamentaren suedeze, Ana Ibrisagiq, duke komentuar deklaratn e zvendskryeministrit serb Ivica Daiq se zgjidhja m e mir pr Kosovn sht ndarja e saj.

  “Secili vend n rajon dhe politikant e cilit do vend, duhet q problemet e tyre t brendshme, ti zgjidhin n suazat e brendshme e jo ti eksportojn problemet e tyre t pazgjidhura duke krijuar probleme t tjerve. Mesazhi im sht q harta gjeopolitike e rajonit sht mbyllur, ndaj aty nuk ka vend pr asnj ide t madhe, as pr Serbi t madhe, as pr Shqipri t madhe e asgj tjetr. Ide e vetme e madhe q mund t vij parasysh n Ballkan, ktyre viteve t fundit, sht ideja pr Evropn e Madhe. Kjo duhet t jet zgjidhja”, theksoi Milloshoski. Sipas tij, zgjidhje nuk duhet t jen kufijt dhe ndarjet e reja, por si zgjidhje duhet t jet bashkimi apo kufijt sipas terkut evropian, transmeton agjencia e lajmeve INA.

  “Kufijt do t bhen aq t parndsishm me vet bashkimin e vendeve n rajon dhe n Evrop, q do t na jep nj dimension t ri pr bashkpunim, mirkuptim dhe prparim”, theksoi Milloshoski, i cili garon si barts liste pr deputet t VMRO-DPMNE-s.

  Ai shtoi se deklaratat e tilla si t zvendskryeministrit dhe ministrit t brendshm serb nuk jan t mirpritura dhe se nuk ka mbshtetje pr ndarje t reja apo zhvendosje t kufijve, pos rregullimi i tyre n nivel t kufijve administrative t vendeve q sot apo nesr do t bhen pjes e familjes s madhe evropiane.

  Eurodeputetja Ana Ibrisagiq e pyetur nga agjencia e lajmeve INA deklaroi se mbshtet qndrimet e shprehura nga ministri i jashtm i Maqedonis, sepse sipas saj, BE nuk mbshtet zhvendosjen e kufijve n rajonin e Ballkanit.

  “Ajo q na intereson pr rajonin sht q sa m par rajoni t inkuadrohet n integrimet evropiane. Nuk do ta shqyrtojm rajonin si rajon por njherit nuk do t lejojm q ndonj vend q prparon, duhet ta pres ndonj tjetr, ndaj secilin vend do t prcjellim n at moment se n cilin vend ndodhet. Por do t theksoj se as tash e as n t ardhmen nuk ekziston mundsi pr zhvendosje t reja t kufijve. Bashksia e vetme e madhe q mund t ndodh sht Evropa e bashkuar. Vet hyrja n BE, prfundon rndsia e kufijve ndrmjet vendeve. Ather ekzistojn kufijt e jashtm t BE-s e jo kufijt ndrmjet vendeve t ndryshme. Kufijt jan t hapur pr lvizje t ideve dhe mallrave, ekonomis, prodhimeve, kapitalit, arsimimit t njerzve etj”, deklaroi eurodeputetja Ibrisagiq.

  (Mehmet Latifi/INA)
  Sui generis

 6. #6
  Evidenca Maska e RaPSouL
  Antarsuar
  09-03-2006
  Vendndodhja
  Tetov
  Postime
  17,485
  Faleminderit
  22
  103 falenderime n 97 postime
  KE t martn pr suspendimin e mundshm t vizave  Komisioni Evropian (KE) t martn do t propozoj mekanizmin e prkohshm pr suspendimin e liberalizimit t vizave pr Ballkanin Perndimor.  Vendimi nga KE mund t miratohet pas fluksit t madh t azilkrkuesve nga Serbia dhe Maqedonia, por edhe nga fluksi i madh i 25 mij emigrantve nga Tunisi, t cilt duke shfrytzuar t drejtn e qndrimit t prkohshm n Itali, kan kaluar ilegalisht kufirin drejt Francs dhe vende tjera evropiane.

  Mekanizmin pr suspendimin e prkohshm kan pasuar nga Franca dhe Holanda, t cilat kan krkuar prtritjen e kontrolleve kufitare. Javn e kaluar, Kshilli i Ministrave t punve t brendshme t vendeve antare jan dakorduar se BE duhet t gjej zgjidhje pr kt problematik t krijuar, gjegjsisht t rivendoset nj mekanizm pr ruajtjen e sistemit shengen.

  Pr t pasur vendimi fuqin dhe zbatimin juridik duhet t ket shumicn e votave n Parlamentin Evropian (PE). Tani pr tani, shumica e evrodeputetve jan kundr suspendimit t regjimit t vizave.

  (INA)
  Sui generis

 7. #7
  Evidenca Maska e RaPSouL
  Antarsuar
  09-03-2006
  Vendndodhja
  Tetov
  Postime
  17,485
  Faleminderit
  22
  103 falenderime n 97 postime
  Zbulohen arm dhe municion n rajonin e Tetovs


  N periferi t fshatit Miletin t Tetovs, n rrugn rajonale Tetov-Volkovi, policia ka zbuluar nj bunker t fshehur me arm dhe municion.

  MPB bri t ditur se nga analizat paraprake armt dyshohet t jen t fshehura nga periudha e paskonfliktit t vitit 2001 dhe se ato jan identifikuar pas nj thirrje anonime nga nj qytetar i panjohur n adres t ksaj ministrie.

  Sipas policis jan gjetur: 21 cop raketahedhs RPG t prodhimit kinez, mina M-57 pr raketahedhs, mina antitank, detonator metali t prodhimit shqiptar, bomba kashikara, si dhe municion t armve t lehta. Shumica e armve ishin t dmtuara dhe jofunksionale.

  SPB n Tetov ka ndrmarr t gjitha masat dhe hetimet pr t zbuluar hollsi lidhur me armt e gjetura.

  (INA)
  Sui generis

 8. #8
  Evidenca Maska e RaPSouL
  Antarsuar
  09-03-2006
  Vendndodhja
  Tetov
  Postime
  17,485
  Faleminderit
  22
  103 falenderime n 97 postime
  Ministrat n ikje vizita parazgjedhore  Ministrat n ikje t qeverisjes VMRO-DPMNE dhe BDI po vijojn vizitat e tyre duke qen pjes t fushats parazgjedhore.

  Zvendskryeministri pr evrointegrime Vasko Naumovski dhe ministrja e brendshme, Gordana Jankullovska sot do t vizitojn vendkalimin kufitar “Tabanoc” me Serbin. Ata do t informohen lidhur me masat q jan ndrmarr nga polict kufitar pr parandalimin e qytetarve q ikin drejt vendeve evropiane pr qllime azili.

  Me kt vizit fillon edhe fushata pr informimin e qytetarve rreth prmbajtjes dhe moskeqprdorimit t liberalizimit t vizave.

  Ndrkoh, ministri i shndetsis, Bujar Osmani sot do t qndroj pran Kliniks pr kirurgji t fmijve n Shkup. Qllimi i ksaj vizite sht prezantimi i zgjidhjeve aplikative elektronike pr mbrojtjen shndetsore, e cila mundson qasje t shpejt dhe shkmbim t t dhnave dhe informacioneve pr pacientit dhe gjendjen e tij shndetsore.

  (INA)
  Sui generis

 9. #9
  Evidenca Maska e RaPSouL
  Antarsuar
  09-03-2006
  Vendndodhja
  Tetov
  Postime
  17,485
  Faleminderit
  22
  103 falenderime n 97 postime
  Presidentja Jahjaga sqaron vizitn n Maqedoni


  Kabineti i presidentes s Republiks s Kosovs, Atifete Jahjaga ka sqaruar qllimin e vizits s saj t premten n Tetov dhe Shkup.

  Departamenti pr informim i presidencs s Kosovs sqaroi se presidentja Jahjaga m 20 qershor 2011, n ort e pasdites, bri nj vizit private n Republikn e Maqedonis, me rast qndroi n nj lokal n Tetov, si dhe bri nj shtitje n kt qytet.

  Presidentja e Kosovs, gjithashtu, vizitoi qytetin e Shkupit, ku gjithashtu shtiti n qytet, si dhe u ndal pr kafe n nj lokal n sheshin kryesor t Shkupit. Rrugs ka pasur raste q qytetart jan ndalur, jan prshndetur dhe kan krkuar t bjn fotografi me Presidenten, ose me stafin e saj. Gjithashtu, gjat qndrimit n Tetov dhe n Shkup, jan afruar qytetar q ta prshndesin dhe n tavolin jan ulur t afrm dhe miq t Presidentes ose t stafit t saj, theksohet n njoftimin zyrtar.

  Departamenti pr Informim sqaron se vizita ka qen vetm private dhe presidentja nuk ka pasur asnj takim zyrtar, asnj bised dhe asnj deklarat, si kan raportuar disa media.

  Sipas protokollit, daljet publike t presidentes s vendit, edhe n kapacitetin e saj privat, shoqrohen me rregullat e siguris dhe t protokollit, thuhet n sqarimin e Presidencs. Autoritetet e Maqedonis jan informuar me koh pr llojin e vizits dhe pr gjith itinerarin e saj, me t gjitha vizitat dhe daljet n publik, si dhe me orn e sakt t secils lvizje. Gjithka sht kryer sipas planit, duke mos pasur asnj shmangie, thuhet nj njoftim.

  Presidentja e Kosovs, me nj shkres, i ka falnderuar autoritetet e Maqedonis pr ndihmn n organizimin e ksaj vizite dhe pr masat e ndrmarra q vizita t realizohet plotsisht sipas krkess s parashtruar, duke potencuar marrdhniet e mira fqinjsore ndrmjet dy vendeve dhe popujve, si dhe vizitave krejt normale t qytetarve dhe t udhheqsve ndrmjet veti.

  Prgjigja e presidentes pasoi, pasi q ajo ishte par n Tetov n nj nga lokalet e ktij qyteti i shoqruar nga tre zyrtar t lart t BDI-s dhe se ky takim nxiti edhe reagimet e opozits.

  (INA)
  Sui generis

 10. #10
  Evidenca Maska e RaPSouL
  Antarsuar
  09-03-2006
  Vendndodhja
  Tetov
  Postime
  17,485
  Faleminderit
  22
  103 falenderime n 97 postime
  BE: Nuk vendoset regjimi i vizave pr Maqedonin


  Srish nuk do t vendoset regjimi i vizave pr Maqedonin, sht qdrimi i Komisionit Evropian, deklaroi sot eurokomisarja Sesilia Malmstrom. Vendimi vlen edhe pr Serbin dhe shtetet tjera t Ballkanit Perndimor.
  “Bashkimi Evropian do t vazhdoj me dialog t vazhdueshm t’u jap mbshtetje ktyre shteteve t vazhdojn t punojn n uljen e numrit t azilantve n Evrop. Masat t cilat i zbatoi Qeveria e Maqedonis, kishin sukses, madje kshtu, gjat periudhs s kaluar sht shnuar prmirsim dhe ulje t numrit t krkuesve t azilit, por problemi ende ekziston”, konsideron Malmstrom.
  Komisioni Evropian miratoi vendim pr plotsim t rregullativs s vizave, e cila pr momentin nuk do t zbatohet, n asnj shtet, por paraqet mekanizm mbrojts pr vendet-antar t Unionit dhe zons s Shengenit, n qoft se n t ardhmen ekziston rrezik pr sigurin e tyre nga ardhja e emigrantve.
  Me vendimin n mnyr eksplicite jan theksuar kushtet nn t cilat, pr shtetet qytetart e t cilave e kan keqprdorur liberalizimin e vizave, doher do t ekzistoj rreziku pr vendosje t srishme t prkohshme t liberalizimit t vizave.
  Kshilli i ministrave i Unionit m 9 dhe 10 qershor n Luksemburg duhet ta miratoj propozimin e KE-s, t cilin e dorzoi komisarja Malmstrom para ministrave t punve t brendshme t vendeve-antare m 12 maj.

  Shqipmedia
  Sui generis

 11. #11
  Evidenca Maska e RaPSouL
  Antarsuar
  09-03-2006
  Vendndodhja
  Tetov
  Postime
  17,485
  Faleminderit
  22
  103 falenderime n 97 postime
  Sheqerinska: Vshtir sht n biznes, nse je shqiptar


  Para antarve t Ods ekonomike t Maqedonis Veriperndimore, kandidatja pr kryeministr nga radht e LSDM-s Radmilla Sheqerinska pranoi se t zhvillosh biznes n Maqedoni sht rnd, por edhe m vshtir sht nse afaristi sht shqiptar. Pr kt qllim Sheqerinska premtoi se Qeveria e re kto barriera do t’i eliminoj, ndrsa tha se e gzon fakti se tek subjektet politike shqiptare vrehen lvizje n aspektin ekonomik e jo vetm n at kombtar.
  “Ndonjher kam prshtypje se shum vshtir sht nse je shqiptar n biznes. Kjo sht njsoj si prshtypja t ciln e kan shum shqiptar n Maqedoni kur shkojn n spitale, kan probleme nuk mund t hyjn askund nse nuk japin ryshfet. Pastaj askush nuk i trajton dhe besoni se pas shum bisedave me njerz kemi konstatuar se nse nuk keni ndonj person q e njihni ju pret e njjta gj”, deklaroi Radmilla Sheqerinska kandidate pr kryeministr nga LSDM.
  OEMVP nga LSDM krkoi q nse ajo formon Qeverin e re si kusht ta ket pranimin e platforms ekonomike t partive politike shqiptare, ndrtimin e Rrugs s Arbrit, ikjen e pagess s tatimeve t fshehura, mos sanksionimin e kompanive t cilat krkojn kthimin e tatimit mbi vlern e shtuar nga shteti dhe lehtsime pr kapitalin e mrgats, i cili dshiron t investoj n Maqedoni.
  “Pushtetart e ardhshm nuk duhet t marrin pushtetin ekzekutiv pa dhn garanci t forta apo nse nuk kan ndonj platform se si do t’i ojn punt para”, tha Menderes Kui, kryetar i OEMVP-s.
  “Tek ne nse dikush krkon kthimin e fondeve nga tatimi mbi vlern e shtuar, menjher i drgohet inspektorati sikur ato para t ishin t tyre”, u shpreh Enver Maliqi, nnkryetar i OEMVP-s.
  Duke prezantuar platformn e LSDM-s para antarve t OEMVP-s kandidatja pr kryeministr nga partia e Crvenkovskit u zotua se nuk do t ket shpallje t tenderve nse paraprakisht nuk sigurohen fonde pr realizimin e tyre. Ajo gjithashtu premtoi se nuk do t ket ndryshim dhe zbatim t ligjeve brenda nats, por do ligj i miratuar do t zbatohet pas 1 viti.

  Shqipmedia
  Sui generis

 12. #12
  revolucionar Maska e bOndi_oo7
  Antarsuar
  18-10-2005
  Vendndodhja
  Shkup
  Mosha
  36
  Postime
  705
  Faleminderit
  0
  4 falenderime n 4 postime

  Imer Selmani jep doreheqje

  Meq partia Demokracia e Re nuk mori asnj mandat n zgjedhje, lideri i saj Imer Selmani tha dorheqje nga posti kryetarit t partis.
  Dua ta njoftoj opinionin se si akt moral sot para organeve t partis kam paraqitur dorheqjen nga posti i kryetarit. Verdikti i popullit sht i drejt pa marr parasysh nse ju plqen politikanve ose jo, deklaroi me kt rast Selmani, duke falnderuar qytetart q n kto zgjedhje kan votuar DR-n.

  DR n zgjedhjet e 5 qershorit fitoi rreth 20.000 vota n nivel shtetror, mirpo nuk siguroi asnj mandat, sepse ato ishin t shprndara n katr njsi zgjedhore. /Lajmpress/Telegrafi/
  Pun, djers, dashuri mes njerzve dhe ndaj atdheut.

 13. #13
  Evidenca Maska e RaPSouL
  Antarsuar
  09-03-2006
  Vendndodhja
  Tetov
  Postime
  17,485
  Faleminderit
  22
  103 falenderime n 97 postime
  Serbia, Maqedonia rrezikojn regjimin e lir t vizave?


  Belgjika ka trhequr vrejtjen se serbt dhe maqedonasit “rrezikojn” t humbin lirin e lvizjes pa viza n zonn Shengen, pasi q qeverit e tyre kan dshtuar t ndalin eksodin e azilkrkuesve. Q kur jan hequr vizat n dhjetor t 2009 s, Belgjika dhe Suedia n vazhdimsi jan ankuar se krkesat pr azil nga qytetart e Serbis dhe Maqedonis po prpiqen t abuzojn sistemin. Ministri i Migracionit, Melshior Uatelet i ka thn agjencis gjermane t lajmeve, DPA se m pak se nj pr qind e krkesave t azilkrkuesve nga Ballkani jan t pranueshme. Komisioni Evropian sot pritet t paraqes ministrave t BE s nj raport n lidhje me at se si Serbia dhe Maqedonia po e prdorin lirin e lvizjes. Ai ka thn se “nuk do t jet shum pozitive” pr Serbin dhe “shum, shum negative” pr Maqedonin, ndrsa shifrat e azilkrkuesve t rrejshm nga kto vende “mbeten shum t kqija”. Bazuar n raporte, shtetet e BE s kan mundsi q t riparaqesin kontrollin e vizave, si mnyr pr t’i br presion Serbis dhe Maqedonis n lidhje me kt problem.

  Shqipmedia
  Sui generis

 14. #14
  Evidenca Maska e RaPSouL
  Antarsuar
  09-03-2006
  Vendndodhja
  Tetov
  Postime
  17,485
  Faleminderit
  22
  103 falenderime n 97 postime
  Kryetari i PDSH-s priti Ambasadoren Filipini


  N selin qendrore t PDSH-se n Tetov, sot pr takim zyrtar me kryetarin e Partis Demokratike Shqiptare, qndroi Ambasadorja e Mbretris Holandeze n Shkup, z-nj. Simone Filippini.
  Tem qendrore e bisedimeve ishin zgjedhjet parlamentare, ku ambasadorja Filippini vlersoji dhe prgzoji z. Thain pr zgjedhjet e qeta ku rol t rndsishm luajti edhe fushata pozitive q e zhvilloi PDSH-ja.
  Bisedat tjetra mbizotruese ishin zhbllokimi i proceseve integruese n NATO dhe BE si dhe situata aktuale politike n vend. Kryetari i PDSH-s shprehu interesimin dhe vullnetin e tij pr t dhn kontribut n prshpejtimin e proceseve integruese si dhe krkoi dialog serioz pr zgjidhjen e t gjitha shtjeve t hapura dhe problemeve t pazgjidhura n vend.
  Ambasadorja Fillipini shprehu interesimin e saj pr veprimet politike t PDSH-s n t ardhmen.

  Shqipmedia
  Sui generis

 15. #15
  Evidenca Maska e RaPSouL
  Antarsuar
  09-03-2006
  Vendndodhja
  Tetov
  Postime
  17,485
  Faleminderit
  22
  103 falenderime n 97 postime
  Kryetari Osmani e priti ambasadorin Sorensen‏


  N ambientet e zyrs s RDK n Tetov kryetari Rufi Osmani priti ambasadorin e BE-s n Maqedoni Peter Sorensen. N nj atmosfer miqsore bashkbiseduesit i ndan shqetsimet pr situatn aktuale n t ciln ndodhet Maqedonia dhe biseduan pr modalitetet pr dalje nga kjo situat e pavolitshme me theks t veant pr eurointegrimet e vendit dhe pr prioritetet e parlamentit dhe t qeverise s re q do t konstituohen nga zgjedhjet e 5 qershorit.
  Kryetari Osmani vuri theks te veant pr situatn e siguris n Gostivar n veanti pas zgjedhjeve ku aktivist t caktuar t BDI-s si dhe njerz t uniformuar nga radht e policis disa net me radh vazhdojn t krisin me arm zjarri n vende publike duke i shqetsuar pa t drejt qytetart .
  Kryetari Osmani i krkoi ambasadorit q t ndrhyn pran prgjegjsve kryesor t institucioneve t rendit q t ndrpritet kjo anarki dhe ky kaos i siguris i cili nuk sht ne dobi t askujt .
  Kryetari Osmani informoi ambasadorin Sorensen se RDK do jet opozit konstruktive n parlament duke dhn kontributin n tejkalimin e vshtirsive t shumta ekonomike dhe sociale dhe n prshpejtimin e procesit t integrimit t vendit . Kryetari Osmani n takim insistonte n qndrimin e RDK-s q Unioni Evropian dhe Shtetet e Bashkuara t imponojn arritjen e marrveshjes sa m t shpejt pr shtjen e emrit si pengesa kryesore pr avancimin e procesit t integrimit t vendit dhe realizimit t reformave n prgjithsi si parakusht pr daljen graduale nga kriza e borxhit publik t vendit dhe trheqjen e m shum investimeve ekonomike.
  N takim, prve kryetarit Osmani dhe ambasadorit Sorensen ishin t pranishm edhe deputeti i RDK-s Izet Zeqiri dhe bashkpuntort e ambasadorit.

  Shqipmedia
  Sui generis

 16. #16
  Evidenca Maska e RaPSouL
  Antarsuar
  09-03-2006
  Vendndodhja
  Tetov
  Postime
  17,485
  Faleminderit
  22
  103 falenderime n 97 postime
  Nobelisti Murati i nderuar n Tetov e Gostivar


  Nobelisti shqiptar Ferid Murati t shtunn n mbrmje u shpall “Qytetar Nderi” i Tetovs n nj ceremoni t organizuar nga komuna e Tetovs.

  N nj atmosfer impozante dhe me pranin e personaliteteve t ndryshme publike shqiptare si dhe pran qindra t pranishmve, nobelisti shqiptar u nderua me kt mim, t cilin i`a dhuroi kreu i komuns s Tetovs, Sadi Bexheti.

  N kt ceremoni para t pranishmve u transmetua nj dokumentar filmik mbi jetn dhe karriern profesionale t shkenctarit shqiptar nga Llakavica e Gostivarit, i cili arriti q t marr mimin prestigjioz botror n fushn e shndetsis.

  Nobelisti Murati theksoi se ndjehet i emocionuar dhe shum i nderuar q merr nj titull t till nga vendi i origjins s tij. Ai ka theksuar se ky mim sht nj nder pr t dhe veprimtarin e tij.

  N kuadr t ksaj ceremonie u organizua edhe nj program artistik. Ferid Murati sht nj nga specialistt e mirnjohur t mjeksis dhe farmakologjis, si dhe nj bashkfitues i ]mimit Nobel pr mjeksi n vitin 1998, pr zbulimin e rolit t oksidit t azotit, si nj sinjal molekul pr rregullimin e sistemit kardiovaskular, pr trheqjen dhe lshimin e enve t gjakut, apo pr tabletn e ashtuquajtur Viagra.

  Nga janari i vitit 2011 ai ka filluar me pun n Universitetin Xhorxh Uashington si profesor n katedrn e Biokimis dhe biologjis molekulare. Familja e nobelistit t dyt shqiptar pas bamirses Nna Terez kishte emigruar n SHBA n periudhn kur Feridi ka qen 18 vjear.

  Nobelisti Murati t dieln i shoqruar nga ministri i Shndetsis, Bujar Osmani ka vizituar spitalin e Gostivarit, q mban emrin e tij. Ai u prit nga personeli i ktij spitali dhe t afrm t tij. Ferid Murati pr t tretn her brenda nj periudhe t shkurtr po qndron n Maqedoni dhe pran vendlindjes s tij.

  (INA)
  Sui generis

 17. #17
  Evidenca Maska e RaPSouL
  Antarsuar
  09-03-2006
  Vendndodhja
  Tetov
  Postime
  17,485
  Faleminderit
  22
  103 falenderime n 97 postime
  500 milion euro pr 3 vite i jepen policis  Shkup Vetm n tre vitet e fundit, Qeveria e Maqedonis ka investuar rreth 500 milion euro n Ministrin e Punve t Brendshme dhe sektort e saj, prfshir ktu edhe Drejtorin pr Siguri dhe Kundrzbulim. N vitin 2009, nga Buxheti i shtetit t miratuar nga partit VMRO-DPMNE dhe BDI, jan ndar rreth 175 milion euro pr policin dhe sfern e siguris. Pr 20 milion euro m pak, ose rreth 155 milion euro, pr kt dikaster jan ndar n vitin 2010. Shuma e dedikuar pr nevojat e Ministris s Punve t Brendshme, nga Buxheti i vitit 2011, sht rreth 165 milion euro. N total, q nga viti 2009 e deri sot, jan ndar pothuajse gjysm miliard euro pr Ministrin e Punve t Brendshme. Eksperti pr siguri dhe mbrojtje, Shptim Pollozhani, thot se ky fakt, sht dshmia m e mir se Maqedonia po shndrrohet n shtet policor. Vet fakti q vitin e kaluar edhe at para atij u ndan mbi 120 milion euro pr shrbimet sekrete dhe buxheti kaq i lart i ktyre shrbimeve, blerja e armatimeve q nuk korrespondojn me nevojat e Maqedonis, q jan bler shum armatime ofensive, si jan autoblinda, helikopter, aeroplan dhe kshtu me radh, tregon q Maqedonia po shndrrohet me t vrtet n nj shtet policor dhe vrasja e fundit e t riut n qendr t Shkupit, tregon q policia dhe shrbimet sekrete kan autorizime t pakufizuara dhe kjo natyrisht sht si rezultat i nj shteti diktatorial n ngritje dhe n rritje dhe gjith kjo fal edhe faktorit politik shqiptar n pushtet, q nuk diti q ktij agresiviteti t policis maqedonase ti thot mjaft, tha Shptim Pollozhani, ekspert pr siguri dhe mbrojtje. Lidhur me rastin e vrasjes s djaloshit 22-vjear, Pollozhani thot se protestat q po organizohen nga t rinjt maqedonas, duhet t jen nj msim se si duhet reaguar ndaj rasteve t tilla. Ai prkujton n vrasjen e liderit t Alternativs Kombtare dhe komandant Harun Aliu, nj vit m par, rast ky pr t cilin, si shprehet Pollozhani, askush nuk luajti as gishtin m t vogl, duke aluduar kshtu n letargjin e shoqris shqiptare. Akuzat se Maqedonia sht shndrruar n shtet policor dhe ku policia sundon me shtetin, jan shpeshtuar koht e fundit nga partit e opozits dhe organizatat pr t drejtat e njeriut.


  Alb
  Sui generis

 18. #18
  Evidenca Maska e RaPSouL
  Antarsuar
  09-03-2006
  Vendndodhja
  Tetov
  Postime
  17,485
  Faleminderit
  22
  103 falenderime n 97 postime
  Gordon anashkalon Shkupin  Ndihmsi i sekretares amerikane t shtetit, Filip Gordon n kuadr t turneut ballkanik ka anashkaluar Maqedonin.

  Agjenda e zyrtarit t lart t administrats amerikane parasheh vizitat n Beograd, Prishtin, Sarajev dhe Zagreb. Ndrsa mungon Shkupi dhe Tirana.

  Nga administrata amerikane n Uashington nuk jepen detaje t tjera lidhur me qndrimin e zyrtarit t tyre n Ballkani, ndrsa edhe ambasada n Shkup nuk ka dhn ndonj njoftim lidhur me kt vizit, e cila tejkalon Shkupin.

  Gordon gjat qndrimit t tij n Ballkan do t konfirmoj mbshtetjen q SHBA i japin vendeve t rajonit n ndrtimin e demokracis dhe prosperitetit, si dhe n procesin e integrimeve evroatlantike.

  (INA)
  Sui generis

 19. #19
  Evidenca Maska e RaPSouL
  Antarsuar
  09-03-2006
  Vendndodhja
  Tetov
  Postime
  17,485
  Faleminderit
  22
  103 falenderime n 97 postime
  Shkupi i prfshir nga protestat dhe tensionet


  Maqedonia sht prfshir nga protestat dhe tensionet politike pas vrasjes s nj t riu maqedonas nga nj pjestar policie si dhe pas arrestimit t liderit t partis T Bashkuar pr Maqedonin, Lube Boshkovski.

  Protestat pr vrasjen e 22 vjearit Martin Neshkovski prve Shkupit, tanim po zhvillohen edhe n disa qytete tjera me moton "Stop brutalitetit policor". Mijra t rinj kan dalur n rrug pr t protestuar mbi kt vrasje t dhunshme q ishte ekzekutuar n natn e shpalljes s rezultateve t zgjedhjeve nga ana e nj pjestari t njsitit policor "Tigrat", pr t cilin u nxorrn fakte se ka qen pjes e truprojeve t kryeministrit Nikolla Gruevski.

  Ndrkoh, protesta kan nisur edhe kundr arrestimit t liderit t partis T Bashkuar pr Maqedonin, Lube Boshkovski. Ithtar dhe antart e Boshkovskit, ish-ministrit t brendshm, u prplasn dje me njsitet policore pran Ministris s Drejtsis. Ata krkuan lirimin e menjhershm t Boshkovskit, duke vlersuar se bhet fjal pr nj proces t montuar politik. Kjo parti ka paralajmruar se do t vazhdoj protestat deri n lirimin e liderit t tyre. Lube Boshkovski u arrestua disa dit m par nga policia, pasi q tek ai u gjet nj sasi parash ilegale, pr t cilat u hodhn dyshime se ato ishin prdorur pr financimin e paligjshm t fushats zgjedhore t partis s tij. Ish-ministri i brendshm Boshkovski nj vit m par u la i lir nga Tribunali i Hags pr krime lufte, pasi q nuk u siguruan prova mbi akuzat ndaj tij pr krime lufte ndaj civilve shqiptar n konfliktin e vitit 2001.

  Protestat dhe tensionet politike n spektrin politik maqedonas po zhvillohen n prag t inaugurimit t prbrjes s re parlamentare dhe formimit t Qeveris nga zgjedhjet e 5 qershorit.

  (INA)
  Sui generis

 20. #20
  Evidenca Maska e RaPSouL
  Antarsuar
  09-03-2006
  Vendndodhja
  Tetov
  Postime
  17,485
  Faleminderit
  22
  103 falenderime n 97 postime
  Maqedonia e gatshme kundr virusit Eshiria Koli  Ministria e Shndetsis sht e gatshme t ballafaqohet me bakterien vdekjeprurse Eshiria Koli (escherichia coli).

  Kjo u theksua sot nga ministri i ktij dikasteri, Bujar Osmani gjat vizits s Institutit s Mikrobiologjis dhe Parazitologjis n Shkup. Ministri Osmani theksoi se ky institut ka aparaturn e nevojshme pr zbulimin e bakteries, e cila po prhapet ditve t fundit npr Evrop. Ministri Osmani apeloi q qytetart n rast se kan simptome t ksaj natyre menjher t drejtohen tek mjeku apo klinikat mjeksore.

  "Vlersoj se masat prevenive jan momentet m t rndsishme n raste t tilla. Mbetet si prioritet thirrja dhe rekomandimi pr qytetart q t ken kujdes me higjienn, pr shkak se kjo bakterie prcillet prmes rrugs fekorale. Pastrimi, higjiena e produkteve ushqimore mbetet si ky[e pr parandalimin e prhapjes s ktij virusi", theksoi ministri i Shndetsis.

  Nga Instituti i Mikrobiologjis kan theksuar se deri tani nuk kan asnj shenj pr ndonj pacient me simptomet e virusit Eshiria Koli, q po shfaqet si pasoj e perimeve t papastra dhe t rrezikshme pr tu konsumuar.

  (INA)
  Sui generis

Faqja 1 prej 24 12311 ... FunditFundit

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •