Close
Faqja 2 prej 5 FillimFillim 1234 ... FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 21 deri 40 prej 86
  1. #21
    . Maska e illyrian rex
    Anėtarėsuar
    11-10-2009
    Vendndodhja
    ne fronin tim
    Postime
    4,491
    A eshte vone te fillohetn studimet ne moshen 27 vjecare?
    Nuk eshte aspak vone citrusse...

    Kur e regjistrova fakultetin, menjehere pas luftes, gjysma e kolegeve te mi ishin minsitrat dhe deputet e tanishem te Kosoves...me dekada me te vjeter se une. lol

    Biles, Ramush Haradinaj e zgjaste koken qe te kopjonte dicka nga une, por i ktheja shpinen (shaka kjo)

    Eshte kohe shume e pershtatshme per studime. Vendosja vehtes nje pikesynim ku do te arrish dhe nisu...qysh neser.
    Ne fillim mund te duket se nuk do te mbetet asgje ne koke, por pas nje kohe shume te shkurter do ta zesh hapin me leximin.

    Suksese...

  2. #22
    ღ♥ aNtipatrea ♥ღ Maska e Albela
    Anėtarėsuar
    16-05-2006
    Vendndodhja
    mEs iLuzionesh te hUmbura
    Postime
    2,718
    Citim Postuar mė parė nga iktuus Lexo Postimin
    Epo kush thote asnjeher nuk eshte vone per studim ai kushi gabohet me siguri sepse percjell shkrimin e tij ne forme keshille.
    Ne ate qe bene dy jane gjerat qe njerzit moralisht kerkojn te shprehineshilla dhe Kritika
    Te dyja per ti vene ne akt nuk duhet asgje dhe shpesh here si kritika dhe keshilla ekspozohen te gabuara.
    Mendoj se veprimet ne jeten tende duhet ti nisesh me iniciativen tende pasi ti e di me mire se cfare mundesish dhe aftesish posedon.
    Sa per ty Albela ti e di qe une kam qejf te shkruaj dhe ne shkrim e siper te pyes: po ti pse nuk e vazhdon shkollen?
    Duke u nisur ne ate qe lexoj me bene te mendoj se ti nuk ke deshire, gje qe se besoj. nuk ka rendesi cfare besoj dhe nuk besoj une, e rendesishme eshte qe kjo deshira juaj duhet analizuar... vlen edhe per temen
    ti psikolog fol per deshirat e tua
    te miat mos u sikletos se i kam arit cfar dua
    La Femme est le Chef-d'0euvre de Dieu
    sur tout quand elle a
    le Diable au corps...
    ✿⊱╮✿⊱╮ ✿⊱╮

  3. #23
    .................... Maska e iktuus
    Anėtarėsuar
    30-11-2008
    Postime
    1,261
    Citim Postuar mė parė nga Albela Lexo Postimin
    ti psikolog fol per deshirat e tua
    te miat mos u sikletos se i kam arit cfar dua
    Deshirat e mia jane arritjet e tua ))
    Dashuria, miqsia,respekti nuk formojn lidhje aq te forta sa nje urrejtje e perbashket

  4. #24
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    15-05-2011
    Postime
    78
    Citim Postuar mė parė nga projekti21_dk Lexo Postimin
    I dashur citrusse, me shumė vėmndje dhe me shumė pasion jam duke tė lexuar, sepse, unė jam mėsues dhe nga pėrvoja ime me nxėnės po tė jeap ndonjė kėshill nga pėrvoja ime. Me shumicėn e atyre qė kanė pasur probleme, po tė bashkangjes edhe ty aty, po jap njė mendim, ani se mund tė merret si paragjykim.
    Sipas asaj qė ti po thua unė po mendoj kėshtu:
    "si shumė tė tjerė qė nė jetėn e tyre kanė tatėpjeta e pėrpjeta edhe ty tė paska ngjarė qė pėr njė periudhė ti biesh nga "top forma", si nxėnės i mirė. Mendimi im ėshtė se te ti ka ndikuar shumė rrethi, ai rrethi primitiv qė ta tashė mė lart. Ata pėr cdo ditė tė kanė ngacmuar me fjalė: "qe ngelci", "qe hupi", "qe dėshtoi" e ku di unė t'i pėrmend gjithė primitivizmat tonė qė dimė t'i kemi. Kėto ty tė kanė lėnduar shumė dhe nga kjo gjendje nuk ke arritur kurrė tė ngritesh mė dhe c'ėshtė me e keqja ke kaluar edhe nė depresion. Kėtė gjendje qė ke ti, vetėm ti je ai qė mund ta ndihmosh veten tėnde. Sa mė larg kėtyre fjalėve tė mentalitetit tonė primitiv, sepse po i dėgjove ti do ta pėsosh, sic e ke pėrsuar deri tash.

    Po ta tregoj njė rats konkret. Kėtu nė Danimarkė po bisedoj me njė mėsues dhe tregonte pėr jetėn e vet pa kurrfarė kompleksesh. AI kishte provuar disa profesione por kishte dėshtuar. Mė nė fund e kishte gjetur veten tė bėhej mėsues ( po e pėrmend fjalėn mėsues, se kėtu nuk u dhėnė rėndėsi profesioneve, nuk ka sikur te ne tė cmohet njeriu sipas profesionit, ai faktikisht ishte profesoor nė njė gjimanz ). po kėshtu bėhet aty ku nuk ka primitivizma e thashethėna.

    Shikoje punėn tėnde, mos dėgjo cka thonė bota!

    Unė tė dėshiroj sukses nė studime dhe mė dhembsesh tamam sikur tė ishe fėmija im, spese ke rėnė viktimė e fjalėve boshe tė botės!
    Ju falenderoj perzemersisht qe me lehtesuat goxha shume me keto fjale qe nuk jam mesuar t'i degjoj/Por tani pasi qenekeni mesues, si e shpjegoni ate qe cdo gje ne jete ndodh per nje arsye? Ndoshta edhe keto 8 vitet e mia pauze paskan pasur nje arsye qe mund ta kene nje te mire pas vetes..Thua qe pas nje kohe pasi ta kem kapur hapin e leximit te mund te bej gara edhe me ata qe tani kane mbaruar shkolle?

    Te falenderoj 1000 here nga zemra!

  5. #25
    i/e regjistruar Maska e mia@
    Anėtarėsuar
    11-01-2008
    Vendndodhja
    Twilight Zone...
    Postime
    10,676
    Kam patur ne klase disa studente me moshe mbi 50 vjecare emigrante si ne, ketu ku jam.. E imagjinon te diplomohesh ne moshen 60-re? Jo se nuk kishin bere shkolle ne vendin e tyre, por nuk kishin mundesi te vazhdonin shkollen qe kishin mbaruar atje ( arkitekture njera prej tyre)dhe i ishin futur nje shkolle me te lehte. Asnjehere nuk eshte vone per tu edukuar, e per ti dhene vetes e familjes nje jete me te mire. Vetem shkolla ta garanton ate.
    Mu desh dhe mua te beje shkolle ketu edhe pse e kam mbaruar nje ne Shqiperi. Jam e martuar e me dy femije e punoj full-time. Shume e veshtire, por jo e pamundur.
    Feelings change - memories don't.

  6. #26
    Perjashtuar
    Anėtarėsuar
    17-05-2009
    Vendndodhja
    Dallas Texas
    Postime
    751
    jo 27 por dhe 47 nuk eshte vone, ty te ka rene fati i keq qe ke qene i depresuar, dhe vetem ti e di se cfar ke hequr. kurse te tjeret zor se te kuptojne por ne shume raste dhe te demtojne.
    Trurin nuk te eshte dobesuar. por eshte i lodhur nga presioni qe e ka pasur, dhe gradualisht do te permisohet por duhet te kesh durim.
    po me vjen keq se qenke i ri dhe po kaloke furtun te forte ne jete.
    Nuk ka ilac me te mire per gjendjen tende, se sa te degjosh Kuranin Fisnik
    Good luck
    Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Mr Zeid : 16-05-2011 mė 20:04

  7. #27
    Moderator Maska e benseven11
    Anėtarėsuar
    10-09-2002
    Vendndodhja
    new jersey-usa
    Postime
    13,816
    Citim Postuar mė parė nga citrusse Lexo Postimin
    Po por gjeja me e veshitre eshte te shophesh moshataret e tu qe kane qene shume me te dobet se ti dhe ti shohesh se sa larg kane arritur.
    Pastaj depresioni ma ka dobesuar trurin shume , nuk mbaj mend shume me eshte dobesuar kujtesa, aftesi per ti absorbuar mesimet .Une jam pajtuar me pauzen deri diku por jo edhe me pasoojat
    Depresioni do te largohet duke bere jete aktive te merresh me shume gjera qe te pelqejne.Futju studimit se nuk eshte vone,rendesi ka te studiosh nje dege apo fushe qe te pelqen shume.
    ≈♥♠♣♦≈ovguide.com/movies

  8. #28
    i/e regjistruar Maska e teta
    Anėtarėsuar
    25-10-2005
    Postime
    2,005
    more a ke perkushtim dhe deshire se edhe 100 vj kryhet shkolla...

  9. #29
    Citim Postuar mė parė nga citrusse Lexo Postimin
    A eshte vone te fillohetn studimet ne moshen 27 vjecare?
    ne bankat a shkolles moj mike
    pleqer kam pasur dikur

    as vet nuk e di se ku isha
    me dukej vetja sikur kisha zene rrudhe
    degjoji keto fjale qe po te them
    se shkolla nuk njef moshe
    te regjistrohesh qe sot
    qe neser ta mbarosh





    Eshte mese e vertete
    Ndryshuar pėr herė tė fundit nga thirsty : 17-05-2011 mė 02:02
    We never really grow up, we only learn how to act in public.

  10. #30
    Dark Angel Maska e smokkie
    Anėtarėsuar
    08-01-2004
    Vendndodhja
    verdalle
    Postime
    1,137
    Nuk jam ne gjendje te jap nje keshille te mirefillte por po jap mendimin tim: nuk eshte vone te fillosh studimet ne kete moshe, thjesht mos mer parasysh keshillat e 2-3 kokrrave ketu qe te thone studjo kuranin, ne vend qe te japin nje keshille te mirefillte, te shtyjne te studjosh per shplarje truri !
    Cdo gje eshte relative...

  11. #31
    Citim Postuar mė parė nga smokkie Lexo Postimin
    Nuk jam ne gjendje te jap nje keshille te mirefillte por po jap mendimin tim: nuk eshte vone te fillosh studimet ne kete moshe, thjesht mos mer parasysh keshillat e 2-3 kokrrave ketu qe te thone studjo kuranin, ne vend qe te japin nje keshille te mirefillte, te shtyjne te studjosh per shplarje truri !

    studimi kuranit nuk ta shpelan trurin
    We never really grow up, we only learn how to act in public.

  12. #32
    he he hee... Maska e halla mine
    Anėtarėsuar
    05-01-2011
    Vendndodhja
    brojė
    Postime
    1,466
    Citim Postuar mė parė nga citrusse Lexo Postimin
    Kam nevoje per keshillat tuaja?
    Kam kaluar ne per nje faze te veshtiredepresioni dhe me duket shume vone ti filloj studimet tani ne moshen 27 vjecare, sidomos kur te aferimit e mi me lodhin psicikisht duke me thene se deri tani do te duhej ta kisha doktoraturen, kur seune mendoj ti filloj tani?

    Me ndihmoni ta kaloj kete krize me keshillat tuaja ju lutemmm
    Degjom mua me se miri te bie, se keta tjeret nuk po dine..
    Se pari ndalu reflekto nje kohe.. aq sa te mjafton, analizoj gjerat mire, hulumto ne thellesi te unit tend dhe nxirri ne siperfaqe(hudhi ne leter po qe nevoja) synimet, ambicjet e deshirat qe momentalisht jane te perziera e jo te qarta, ne gjendje kaosi.
    Pasi te jesh e sigurte se cilat jane me te vertet enderrat e tua..
    atehere futi ne bilanc(kandar, vag).. dhe shih cila nga ato peshon me shume..
    epju prioritet.. cila nga to eshte primare per jeten tende..

    Nese ne rangun e prioriteteve, deshira dhe ambicja per te studiuar eshte shume lart..
    diku e para ose e dyta(duke marre parasysh moshen e re qe ke), ateher s'ke qka te mendosh fare me shume.. asnje minute me teper.. tashme ke vendosur..
    dhe asgje e askush nga jashte vetevehtes tende do te mund te pengoje ne rrugen qe ti ke zgjedhur me vetedije te plote.
    Binde vetvehten se rruge tjeter s'ka, se studimi eshte ne majen me te lart te prioriteteve tua..
    Tjerat sene pengesa s'jane gje fare.. as nuk do ti hetosh.. do te qeshesh me budallalleqet tua te sotme.. urime!



    Citim Postuar mė parė nga Ermedin Lexo Postimin
    Lexo dhe pėr Islam, vetėm lexo!
    haaa.. haaaaaaaaaaaaa...
    Asnjė kompromis, kurr asnjėher.. deri n'apokalips!

  13. #33
    cherry blossom girl
    Anėtarėsuar
    14-05-2010
    Postime
    6,095
    citrusse, per cfare do te pelqente te vazhdoje studimet?

  14. #34
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    15-05-2011
    Postime
    78
    Ju falenderoj nga zemra te gjithe juve qe keni ndare kohe nga jeta juaj per te me bere te ndihem mire. Kjo me ben te shoh se kjo bote e vrazhde paska akoma njerez te mire qe nuk ngurrojne te te keshillojne kur je ne hall. Kam harruar kur ka qene hera e fundit qe dikush te ma kete thene ndonje fjale te mire??
    Tani, sipas jush, a mund te thuhet qe ne kete moshe e kam tere jeten perpara dhe mund te arrij te gjitha, se do te kem kohe t'i mberrij te gjitha qe deshiroj dhe te jem ne hap me ata qe sot vetem kane mberritur para meje?

    Pergjigjet e juaja i pres me padurim!

  15. #35
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    16-11-2005
    Postime
    8,691
    Citrusse edhe une moshen tende kam dhe ne nje fare menyre kam rifilluar shkollen ne kete moshe. Tani ti mos pretendo qe ti nisesh tani studimet dhe te perfundosh shkencetare, kjo varet se ne cilen dege ke ndermend te shkosh, por asnjehere nuk eshte vone, je akoma ne lule te jetes.

    Tani na u pergjigj ti, per ēfare dege ke deshire te vazhdosh?

  16. #36
    Citim Postuar mė parė nga citrusse Lexo Postimin
    Tani, sipas jush, a mund te thuhet qe ne kete moshe e kam tere jeten perpara dhe mund te arrij te gjitha, se do te kem kohe t'i mberrij te gjitha qe deshiroj dhe te jem ne hap me ata qe sot vetem kane mberritur para meje?
    Me thene te drejten, mendoj se hapin me te rendesishem tashme e ke bere, dhe ky eshte pranimi i situates ne te cilen je, qe do thote e pranon se ke nevoje per dije, te arsimohesh dhe te jesh i dobishem per veten dhe te tjeret.

    Ceshtja tjeter dhe urgjente qe te duhet, eshte t'a duash veten, t'a vleresosh veten per ate qe je, dhe te jesh gjithmone ne kerkim te vetepermiresimit.
    Kur te fillosh t'a duash me shume veten, do kesh edhe vullnetin dhe deshiren, jo per te bere nje fakultet por edhe me shume.

    Kaq per momentin, qe te mos ta mbushi trurin tend me shume fjale.

  17. #37
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    19-06-2003
    Postime
    2,796
    A eshte vone te fillohetn studimet ne moshen 27 vjecare?
    JONuk eshte von. Mos degjo ca thot familja te lutem. Sidomos ne moshen 27 vjecare! Ik mbaro shkollen. Bej cfar te ben ty te lumtur jo cfar ben familjen tende te lumtur.

  18. #38
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    15-05-2011
    Postime
    78
    Citim Postuar mė parė nga xfiles Lexo Postimin
    Citrusse edhe une moshen tende kam dhe ne nje fare menyre kam rifilluar shkollen ne kete moshe. Tani ti mos pretendo qe ti nisesh tani studimet dhe te perfundosh shkencetare, kjo varet se ne cilen dege ke ndermend te shkosh, por asnjehere nuk eshte vone, je akoma ne lule te jetes.

    Tani na u pergjigj ti, per ēfare dege ke deshire te vazhdosh?
    Kam shume deshire per drejtesine ose sociologjine?
    A ju duket dege e veshtire?

  19. #39
    Citim Postuar mė parė nga citrusse Lexo Postimin
    Kam shume deshire per drejtesine ose sociologjine?
    A ju duket dege e veshtire?
    Drejtesine, sepse mund te te keshilloj me konkretisht ne kete aspekt, sa here te duash.

  20. #40
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    16-11-2005
    Postime
    8,691
    Citim Postuar mė parė nga citrusse Lexo Postimin
    Kam shume deshire per drejtesine ose sociologjine?
    A ju duket dege e veshtire?
    Drejtesia them se do jete pak e veshtire, kurse sociologjia me pak e veshtire,
    po per filozofi ke menduar?
    Ndiq ate qe ke deshire.

    Ne tirane do vazhdosh?
    Ndryshuar pėr herė tė fundit nga xfiles : 20-05-2011 mė 09:30

Faqja 2 prej 5 FillimFillim 1234 ... FunditFundit

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
  • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
  • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
  • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
  •