Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 5
 1. #1
  Eklips Maska e deep_blue
  Anėtarėsuar
  25-02-2003
  Vendndodhja
  Diku ne Kosove
  Postime
  695

  Vjersha gramatikė

  Emri dhe mbiemri prore nė fjali
  formojnė me tonelata ide,
  folja gjithmonė mbi kokė u rri,
  pėremri dhe numėrori, pėrherė mbi re.

  Kėshtu, tė ndryshuara bashkėrisht, fjalėt
  formojnė fjali tė thjeshtė, tė pėrbėrė,
  qė nga fundi i detit, mbi tokė,
  mbi fusha e malet, si njė armatė e tėrė.

  Me shekuj janė endur kėto fjalė nėpėr kėngė,
  nė tė gjitha gjuhėt e botės sė lashtė e tė re,
  me pesė fjalė tė tjera tė pandryshueshme,
  tė vėna pastaj nė njė kėngė tė re.

  Shkėmbinjve dhe mureve tė shpellave
  pllakave argjile, papiruseve
  fjalėt kanė endur madhėshtinė kudo
  edhe nė ballėt e dhėndurėve dhe nuseve.

  Prandaj dhe sot mėsojmė kategoritė e tyre
  kur jemi nė shkollė dhe nė shtėpi
  pa kėto fjalė njeriu do ishte gjysmė,
  gjysmė i gjymtė dhe pa liri.
  Te gjitha jane thene

 2. #2
  Eklips Maska e deep_blue
  Anėtarėsuar
  25-02-2003
  Vendndodhja
  Diku ne Kosove
  Postime
  695
  Vjersha pėr nėnėn

  Mėsuesja na tha
  tė gjenim njė vjershė,
  njė vjershė pėr nėnėn,
  tė vogėl, tė thjeshtė.

  Shumė u mundova
  po vjershėn s’e gjeta,
  as nė internet
  dhe as nė gazeta.

  Vėllai mė tha
  kurrė s’ke me e gjet,
  vjershėn pėr nėnėn
  duhet ta bėsh vet.

  Vjershėn e nisa
  me emrin nėnė,
  pastaj dy fjalė:
  Diell edhe Hėnė.

  Njė buqetė me lule
  dhe fjalėn Ti,
  dy pėrqafime
  dhe shumė dashuri.
  Te gjitha jane thene

 3. #3
  Eklips Maska e deep_blue
  Anėtarėsuar
  25-02-2003
  Vendndodhja
  Diku ne Kosove
  Postime
  695
  Vjershat e javės

  Vjersha qė lindi ditėn e hėnė
  pranoi tė mė ketė baba edhe nėnė,
  por nėse e them kėtė pak mė ndryshe
  vjersha mė pranoi pėr gjysh edhe gjyshe.

  Vjersha qė lindi ditėn e martė
  doli tė jetė pakės mė e gjatė,
  por kur filloi djepi t’i binte pak ngushtė
  Vjershėn nisa ta zvogėloj nė grusht.

  Vjersha e ditės sė mėrkurė
  Lindi kryeneēe s’e mėsova kurrė.
  Shkrova dhe fshiva mbi trupin e saj,
  nuk kishte gėzim, as kėngė dhe as vaj.

  Vjersha e ditės sė enjte
  herė vlonte herė ziente,
  s’e dija ēfarė donte e gjora vjershė
  S’e dija ēfarė t’i thosha nė vesh.

  Vjersha e sė premtes me temperaturė
  Mė lindi ashtu papritmas nė udhė,
  S’erdhi ambulanca as dhe njė doktor
  Mė vonė e shėrova unė nė kompjutor.

  Pse ia fusni kot, vjershat kėshtu lindin?
  PO!- dhe pėr fundjavė mund ta bėjnė pushim,
  Po nuk mė besuat provoni, ju bindin
  Se vjersha nga ditėt na jep njė kuptim.
  Te gjitha jane thene

 4. #4
  Eklips Maska e deep_blue
  Anėtarėsuar
  25-02-2003
  Vendndodhja
  Diku ne Kosove
  Postime
  695
  VJERSHAT E POETĖVE


  Sa herė mė merr malli, them vargjet e tyre
  Dhe mbushem e mbushem pėrplot dashuri
  Them vargjet e tyre kur bėhem i madh
  Dhe dua tė jem pėrsėri fėmijė.

  Pėr ta galaktika ish njė arrė e vogėl
  Arrė e papjekur qė rri varur nė degė,
  Ndėrsa tėrė planeti vetėm njė gogėl
  E fshehur pas gjethes sė blertė.

  Vjershat e poetėve si njė gurė mulliri
  Ku secilėn fjalė me durim e bluajnė
  Pastaj tė tjerė njerėz miellin e zėnė
  Me tė fjalė tė bardha gatuajnė.
  Te gjitha jane thene

 5. #5
  Eklips Maska e deep_blue
  Anėtarėsuar
  25-02-2003
  Vendndodhja
  Diku ne Kosove
  Postime
  695
  Vjersha e popullit tim

  Ėshtė apo s’ėshtė ēorape e arnuar
  e leshtė, e bardhė,
  si drenushė e vrarė,
  vjersha e pėrgjysmuar?

  Ėshtė apo s’ėshtė rrugicė pa ndriēim
  mbrėmjeve vonė
  kur s’njeh tė zonė,
  vjersha nė harrim?

  Ėshtė apo s’ėshtė krejt shqiptare
  me tė folme tė re
  dhe me paskajore,
  vjersha kosovare?

  Ėshtė apo s’ėshtė urim e mallkim
  Njė varg mė shumė
  I hedhur nė lumė,
  Vjersha e popullit tim?
  Te gjitha jane thene

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •