Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 15

Tema: Adem Berisha

 1. #1
  i/e regjistruar Maska e Adem Berisha
  Anėtarėsuar
  16-07-2008
  Vendndodhja
  Rahovec, Rep. e Kosovės
  Mosha
  73
  Postime
  159

  Adem Berisha

  Quhem Adem Berisha dhe ne Letersine Shqiptare kam dhėnė njė kontribut modest me shkrimert e mia kryesisht me pėrmbledhjet "Krenaria dhe pikėllimi", "Lulja la lulishten", "Pėrballje" dhe shkrime tjera nė dorėshkrim.

  GJYRGJEVIKU SI KALA

  Kur kėtij dheu iu sul armiku
  pėr tė vrarė e djegė nė zjarr,
  gjithėēka nis nga Gjyrgjeviku
  dhe Sadik Rama nė plis tė bardhė.

  Nė gjithė etapat e historisė
  ndoq traditen qė i la i pari -
  gjithėmonė ishte nė ballė tė trimėrisė
  si zakon qė e ka shqiptari.

  Qe nga koh' e osmanlisė
  pėr kėtė tokė prore luftoi,
  bijtė mė tė mirė – vigaj tė lirisė
  kėtij vatani ai ia dhuroi.

  Dha Isuf Dushin me 20 anėtarė,
  dha shumė burra, gra e fėmijė,
  shumė Serbia i pat djegė nė zjarr
  qė rrallė ndodh nė histori.

  Bijt e tij s'e kursyen gjakun,
  atdheut tė vet iu perkushtuan,
  krah pėr krah me Marie Shllakun-
  kurr nga lufta s'u larguan.

  Ymer Berisha bėn platformen
  pėr ēlirim – bashkim kombėtar,
  promotor qe i gjithė levizjės
  vdiq e shkoi me faqe tė bardhė.

  'I ēerek shekulli pas tė atit
  Ukė Sadiku me shokė tė vet,
  prap ia kėthu pushken armikut
  qysh, baba Dikė i la amanet.

  Kurdoherė qė thėrret vatani,
  kur tė bijt i thėrret Shqipėria,
  nder tė parėt me pushkė nė dorė
  shkėlqen trimi Halil Sadrija.

  Pa iu tremb kurr drita e syrit
  e pėr tė mbrojtė truallin e tė parit -
  si rrufe qė shkrepė prej qiellit
  kėrcet pushka e Smajl Hajdarit.

  Kėtu Azem Bejta me shumė shokė
  e pas tij shumė trima tjerė,
  solemnisht para flamurit
  janė betuar tė vdesin me nderė.

  Porsi uji qė rrjedh nder gurra
  qė nuk shterrė e s'ka tė ndalė,
  Gjyrgjeviku dha shumė burra -
  si Demė Rexhen – mendimtar.

  Gjithė kėta trima tė Shqipėrisė
  porsi yjet n'qiell, do tė shkėlqejnė,
  pėr tė gjithė brezat qė do vijnė
  udhėrrėfyes pėr ta do tė jenė.

  Kėta ranė me nderė n'altar tė lirisė,
  me faqe tė bardhė shkuan nė pėrjetėsi,
  rruajten nderin e shqiptarisė -
  zoti i madh t’i ketė shperblye.

  Dhe, si kala qė i pershkon shekujt,
  nga stuhitė qė nuk shkatrrohet
  Gjyrgjeviku i fortė si hekur,
  ka pse mburret dhe krenohet.
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Fiori : 29-03-2011 mė 11:15
  "Lehtė bėhesh pasha nė nahi
  por ėshtė vėshtirė tė jesh njeri".

 2. #2
  i/e regjistruar Maska e Adem Berisha
  Anėtarėsuar
  16-07-2008
  Vendndodhja
  Rahovec, Rep. e Kosovės
  Mosha
  73
  Postime
  159
  ISHA, JAM DHE DO TĖ JEM

  Jam njė bli i madh
  dhe kam rrėnjė tė thella,
  luleve tė mia tė freskėta
  largė iu ndihet era.

  I ruaj me fanatizėm
  gjithė lulet e mia,
  edhe unė do ec’ pėrpara
  si e gjithė njerėzia.

  S’erdha nga Karpatet,
  jo as nga Rusia!-
  po u linda nė kėto troje
  o pika nga gjithėsia.

  Jam i lashtė sa bota,
  rritem n’Arbėri,
  kam shumė tė mira tjera
  tė gjithė mė kanė lakmi.

  Por, kam do degė tė prera
  me sopatė tė topitur,
  m’i kanė prerė barbarėt
  pėrherė tė uritur.

  Mua mė sakatosen
  e veten e turpėruan,
  e ne do tė shkojmė pėrpara
  dhe prapė do tė jemė tė bashkuem.

  Gjithėēka pashė e perjetova,
  tmerr e krime mbijetova,
  vendit shpinen kurr s’ia kėtheva
  dhe as emėrin nuk e ndėrrova.

  Ruajta gjuhen time,
  traditė e kulturė,
  nder sfida tė kohėrave
  s’u perkula kurrė.

  S’zhdukem kurr nga trolli,
  t’a dini or barbarė,
  shumėherė jam farkuar
  dhe kalitur nė zjarr.

  E po, deshet ju a s’deshet
  o tė mjerėt mėkatarė,
  unė mbeta ai qė isha
  dhe gjithė do tė jem shqiptar.
  "Lehtė bėhesh pasha nė nahi
  por ėshtė vėshtirė tė jesh njeri".

 3. #3
  i/e regjistruar Maska e Adem Berisha
  Anėtarėsuar
  16-07-2008
  Vendndodhja
  Rahovec, Rep. e Kosovės
  Mosha
  73
  Postime
  159
  KUR ZOTI BĖRI BOTEN

  Kur zoti bėri boten
  me plot mrekulli
  i fali kėsaj tė veēanten
  qė quhej ILIRI.

  I fali tokė e det
  dhe shumė begati,
  i fali edhe njė kalį
  qė sot e quajnė SHQIPĖRI.

  Dhe nė shqip ai porositi,
  shqiptarėt qė ta kuptojnė,
  qė token dhe det’n e tyre
  me ēdo kusht ta mbrojnė.

  Bėhuni tha tė vyeshėm,
  tė dashur e humanė,
  po e deshet ju veten,
  unė gjithė me ju do tė jam.

  Duani tha njėri tjetrin
  siē doni edhe veten,
  duani gjithė ēka ju fala,
  ju, duhet tė gėzoni jeten.

  Ju fala edhe tri fé
  me njė zot pėrmbi,
  kjo s’ėshtė hendikep
  por ėshtė begati.

  Ju dhash Gjergja e Skėndera,
  Pjetėr Buda e Naima,
  qėndrojnė lartė kėta si skyftera
  dhe shkėlqejnė porsi vetėtima.

  Unė ju dhash dhe shumė Azema,
  shumė Adema dhe Ibrahima,
  qė pėr tė mirė tė jeni emblema –
  vetė ju zgjodha, ju pėr trima.
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Fiori : 29-03-2011 mė 11:16
  "Lehtė bėhesh pasha nė nahi
  por ėshtė vėshtirė tė jesh njeri".

 4. #4
  i/e regjistruar Maska e Adem Berisha
  Anėtarėsuar
  16-07-2008
  Vendndodhja
  Rahovec, Rep. e Kosovės
  Mosha
  73
  Postime
  159
  PREHJA NĖ QYTETIN TIM

  Shkova e kah nuk shkova,
  gjithkah mė pėrplasi jeta,
  askund si nė qytetin tim
  prehje kurr nuk gjeta.

  Shpesh dal fushave plot bįri
  e kėnaqem me shumė begati,
  vreshtat me rrush si qehlibari
  vendit i japin imazh tė ri.

  Djelmoshave si tarzana
  qiftat askund nuk ua gjanė,
  tė dijes e tė punės i ka lindur nėna
  njė meter gjoksin e kanė.

  Bukuroshet si zana tė malit
  veē zoti kėshtu ka ditur t’i falė,
  si fluturat shkojnė pėrkrah djalit
  e mua, zemra mė bėhet mal.

  Djem e vasha tė reja
  janė tė penės e tė pushkės,
  dinin tė godasnin si rrėfeja
  kur hov duhej t’i jepej luftės.

  Burra vigana me mustaqe
  e plisa tė bardhė nė kokė,
  mė duken si lulet nė bahqe
  nė gėzime e hidhėrime janė tok.

  Sabahudini kur shtėrngon penen
  kush mund t’i del pėrpara?
  si lulja kur zbukuron pemen
  mė duket Fitore Metbala.

  Laps tė hollė e tė mprehtė
  kush mund tė ketė si Agimi?
  shkrime qe tė kėnaqin bėjnė
  Besmira, Xhela, Fahredini, . . .

  Kėto pak virtyte tė cekura
  janė vetėm njė minimum,
  tė mirat qė ka Rahoveci
  sikur nuk kanė fund.
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Fiori : 29-03-2011 mė 11:16
  "Lehtė bėhesh pasha nė nahi
  por ėshtė vėshtirė tė jesh njeri".

 5. #5
  i/e regjistruar Maska e Adem Berisha
  Anėtarėsuar
  16-07-2008
  Vendndodhja
  Rahovec, Rep. e Kosovės
  Mosha
  73
  Postime
  159
  MBIJETESĖ NĖ STUHI

  Njė ėndėrr e trishtė shpirtin mė trazon
  e shpesh mė sillet nėpėr kokė,
  diēka nė gjoks mė shtėrngogn
  e fytyren mė lanė nė lotė.

  Njė ditė mendova dhe pyeta veten
  ē’po ndodhė kėshtu me mua?
  pėrse si tė tjerėt nuk e kam jeten
  vallė, me kėtė duhet pajtuar?!

  Jo, jo, pėrbindėsha s'lejoj mė kėtupari
  e kurr mė s’do tė jem i coptuar,
  Ibri e Buna dhe Vjosa e Vardari
  si vėllezėr e motra kanė pėr tė bashkėjetuar.

  Pse mė larguan nga rrethet e sofrave
  e pa mua, sė prapmi pėr mua flitej,
  pėrse mė bėnė edhe tabu tė kohėrave
  e flamurin mė ndaluan tė valvitej.

  Mė vranė, mė dogjen, mė sakatuan ...
  kushdo qė zgjohej mė i pari,
  si bishat pamėshirėshėm mė coptuan
  vetėm pse kisha mish e gjak shqiptari.

  Edhe Zoti diti tė mė falte tė gjymtuar
  por mė fali si njė krijesė hyjnore
  qė i tėri tė jetoj i bashkuar
  shpinė pėr shpine e kapur dorė pėr dore.

  Tė jetoj nė tokėn e varreve tė mia
  ku nder shekuj prehen eshtėrat e tė parėve,
  qė mirė e njeh edhe parahistoria
  ē’prej se kėtu nuk vinte erė e barbarėve.

  Qė prap ky vend tė bėhet ILIRI
  e emėri kurr mė tė mos i ndėrrohet
  ėshtė mė shumė se krenari
  pėr kėto troje, dhe jeta tė flijohet.

  Mjerė kush misionit tė shenjtė i bishtron
  qė penėn e pushkėn tok t’i bashkojė
  e At-Mėmėdheut kush jeten nuk i dhuron
  pėrjetėsisht kjo tokė do tė mallkojė.
  "Lehtė bėhesh pasha nė nahi
  por ėshtė vėshtirė tė jesh njeri".

 6. #6
  i/e regjistruar Maska e Adem Berisha
  Anėtarėsuar
  16-07-2008
  Vendndodhja
  Rahovec, Rep. e Kosovės
  Mosha
  73
  Postime
  159

  Borxhi I Pashlyer

  PSE ? dhe PSE ?!

  Pse dy sy tė njė koke tė ndahen
  kur vetė Zoti s’i ka nda,
  pse pėrherė tė derdhin lot,
  pse gjithmonė tė rrijnė tue kja?

  Pse nė gjak ata tė lahen
  pa e pasė as tė vetmin faj?
  pse s’ka mjek t’ua sherojė plagėt?-
  janė shenjtorė e nuk janė djaj.

  Pse njė trup duhet gjymtuar,
  pse t’i priten duar e kėmbė?
  bukurinė pėr t’ia shėmtuar
  pse s’ka babė e pse s’ka nėnė?!

  Kush kėsaj tė keqeje i ndihmon
  tė vetmin trup pėr t’a coptuar,
  edhe zotin ai mohon,
  pėr jetė e mot qoftė i mallkuar.

  Kush nė jetė nuk don tė pendohet
  pėr gjithė tė ligat qe ka bā
  zoti kurr kėtij mos i dhashtė
  vajzė as djalė, moter as vėlla.

  Gjithėēka tjerėve qė u ka bėrė
  bumerang iu kėthefshin prap,
  “tė gjitha kthehen nė kėtė botė”
  Zoti i madh do tė merr hak.

  Se ai zot qė ėshtė pėr tānė
  e askujt tė keqen nuk ia don,
  pjesėt e trupit tė coptuar
  kurdoherė, do t’i bashkon.
  "Lehtė bėhesh pasha nė nahi
  por ėshtė vėshtirė tė jesh njeri".

 7. #7
  i/e regjistruar Maska e Adem Berisha
  Anėtarėsuar
  16-07-2008
  Vendndodhja
  Rahovec, Rep. e Kosovės
  Mosha
  73
  Postime
  159

  Tė munguaren e do mė shumė

  DO TĖ DOJA

  Do tė doja natyren
  kur kėndėshėm kundermon,
  do tė doja ēdo njeri
  qė tjetrin rrespekton.

  Do tė doja njerėzit
  qė vetėm dashurojnė,
  por jo edhe ata
  qė urrejnė e dhunojnė.

  Do tė doja boten
  pa shtypje e tirani,
  pa djaj e pa pėrbindėsha
  dhe pa faqezi.

  Boten do tė doja ndryshe-
  pa armė dhe barot,
  jo siē ishte mė parė
  por as kėshtu siē ėshtė sot.

  Kalamajt si engjuj
  kur lozin e kėndojnė,
  i dua me mish e me shpirtė –
  kėta jeten mua mė shtojnė.

  Kėta le tė shikojnė boten
  nė kolorit tė rinj,
  jo me sy te sė shkuarės
  por tė shekullit njėzetenjė.

  Se bota ėshtė e tyre,
  dhe kėtyre do ‘u takojė,
  nuk ka asnjė mbifuqi
  qė kėtė t’ua ndalojė.
  "Lehtė bėhesh pasha nė nahi
  por ėshtė vėshtirė tė jesh njeri".

 8. #8
  i/e regjistruar Maska e Adem Berisha
  Anėtarėsuar
  16-07-2008
  Vendndodhja
  Rahovec, Rep. e Kosovės
  Mosha
  73
  Postime
  159
  VIGANI I LIRISĖ
  (kushtuar Xhelal Hajdės-TONI)

  Porsi si njė yll drite
  qė shkėlqen nė qiell,
  vije nga mėrgimi
  me shpirtin e dėlirė.

  Vije se e do Atdheun
  pėr te dhe do tė flijohet,
  bie pėr tė mos vdekur
  qė kurrė tė mos harrohet.

  Shiu, bora e as stuhia
  s’e ndalin dot TONIN,
  e shtrenjtė pėr te ėshtė Liria
  mbi tė gjitha ai ka venė kombin.

  Besėn atdheut qė i kishte dhėnė
  tė tėrėn realitet e bėri,
  pėr liri tė Kosovės nėnė
  u shkri e u tret i tėri.

  E kish pėr riza tė zotit,
  e pėr liri tė Atdheut,
  s’iu frikėsua pushkės as topit
  si stėrnip i Skėnderbeut.

  S’e mashtroi paraja,
  karriera e as lakmia,
  mbi tė gjitha pėr te vlenin
  Atdheu dhe Liria.

  Gjerė e gjatė Kosovės
  ngado qė luftoi,
  populli e mirėpriti
  dhe i tėri e nderoi.

  E deshi si bir tė vetin
  e luftėtar tė Lirisė,
  i fali gjithė nderimin
  e i thuri kėngė tė lavdisė.

  Qoftė i lehtė dheu i Kosovės
  pėr TONIN me shokė,
  pėrherė qofshin tė bekuar
  qė ranė pėr kėtė tokė.

  Gjaku atdheut qė i ėshtė dhuruar
  rreze drite ėshtė pėr rininė,
  tė gjithė si vėllezėr tė bashkuar
  s’do tė kursejmė pėr ardhmėrinė.

  Sot shqiptari pėr shqiptarin
  s’ėshtė armik mė as tradhtar,
  mund tė jetė paksa i ndryshėm
  por gjithsesi ai ėshtė shqiptar.

  Do tė nderojmė TONIN me shokė
  dhe gjithė atė gjak t’ dhėnė pėr liri,
  pėr atė besė te tė Madhit Zotit
  nuk do tė shkelim mbi gjak tė tij.

  Autori : Adem Berisha, Rahovec
  "Lehtė bėhesh pasha nė nahi
  por ėshtė vėshtirė tė jesh njeri".

 9. #9
  i/e regjistruar Maska e Adem Berisha
  Anėtarėsuar
  16-07-2008
  Vendndodhja
  Rahovec, Rep. e Kosovės
  Mosha
  73
  Postime
  159

  Si dje edhe sot, dje hajdut sot idiot

  Ēdo gjė njė fund duhet tė ketė, ndaj edhe durimi ka fundin e vet!
  Tė heshtėsh para ēnjerėzores, vet i ke mbyllur derėn fitores!  M A L L K I M

  Pse nuk vret zoti ata idiota
  ndotės tė ajrit e helm pėr dhenė,
  o i marrtė lumi e i lėshoftė toka
  nė qiell as nė tokė vend tė mos tė kenė!

  Kurrė kėnaqėsi mos pėrjetofshin,
  pėr jetė qofshin tė anatemuar,
  atė qė vodhėn kurrė mos e gėzofshin,
  si hajdutė ngaherė tė dėshmuar.

  kurrė mos paēin shend e verė,
  fara e tyre mos u shtoftė,
  jeta pėr ta u bėftė skėterrė
  dheu mbi varr i rėndė iu qoftė.

  Kėta edhe tokėn e rėndojnė
  janė stėrnipa tė Kainit,
  nė djall tė mallkuar* le tė shkojnė,
  t’i lėshojnė rrugėn civilizimit.

  Tė gjitha mėkatet para e mbas,
  gurė nė qafė n’atė botė i paēin,
  kurrė mėshirues pėr ta mos pastė
  kokės sė tyre tė iu heq saēin.

  Kėta u djegshin e u pėrvėlofshin,
  mbi sipėrfaqe mos dalshin mė,
  tė gjithė u zhdukshin e shkatėrrofshin
  kurrė mos paēim mė punė me ta.  (Nga vėllimi "Krenaria dhe pikėllimi")
  Fotografitė e Bashkėngjitura Fotografitė e Bashkėngjitura   
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Fiori : 06-04-2011 mė 14:58

 10. #10
  i/e regjistruar Maska e Agim Metbala
  Anėtarėsuar
  12-01-2008
  Vendndodhja
  Rahovec,Kosovė
  Postime
  13,501
  Citim Postuar mė parė nga Adem Berisha Lexo Postimin
  Ēdo gjė njė fund duhet tė ketė, ndaj edhe durimi ka fundin e vet!
  Tė heshtėsh para ēnjerėzores, vet i ke mbyllur derėn fitores!  M A L L K I M

  Pse nuk vret zoti ata idiota
  ndotės tė ajrit e helm pėr dhenė,
  o i marrtė lumi e i lėshoftė toka
  nė qiell as nė tokė vend tė mos tė kenė!

  Kurrė kėnaqėsi mos pėrjetofshin,
  pėr jetė qofshin tė anatemuar,
  atė qė vodhėn kurrė mos e gėzofshin,
  si hajdutė ngaherė tė dėshmuar.

  kurrė mos paēin shend e verė,
  fara e tyre mos u shtoftė,
  jeta pėr ta u bėftė skėterrė
  dheu mbi varr i rėndė iu qoftė.

  Kėta edhe tokėn e rėndojnė
  janė stėrnipa tė Kainit,
  nė djall tė mallkuar* le tė shkojnė,
  t’i lėshojnė rrugėn civilizimit.

  Tė gjitha mėkatet para e mbas,
  gurė nė qafė n’atė botė i paēin,
  kurrė mėshirues pėr ta mos pastė
  kokės sė tyre tė iu heq saēin.

  Kėta u djegshin e u pėrvėlofshin,
  mbi sipėrfaqe mos dalshin mė,
  tė gjithė u zhdukshin e shkatėrrofshin
  kurrė mos paēim mė punė me ta.  (Nga vėllimi "Krenaria dhe pikėllimi")


  I nderur Adem, sė pari aforizmat shumė tė goditur, poezia e dalur nga thellėsia e shpirtit - kėtu nuk ka stilizim, ėshtė njė realitet i hidhur, njė pezmė i grumbulluar me vite e qė pastaj ka shpėrthyer si njė errupcion i vullkanit...
  I pavsha nėn prangat...
  Ju lumtė Adem!
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Fiori : 06-04-2011 mė 14:57

 11. #11
  i/e regjistruar Maska e Adem Berisha
  Anėtarėsuar
  16-07-2008
  Vendndodhja
  Rahovec, Rep. e Kosovės
  Mosha
  73
  Postime
  159

  Jo ēdo herė "heshtja ėshtė flori"

  Faleminderit miku im i rrallė dhe respektuar, i dashur Agim!

  Tė falenderoj qė pėrcjell dhe lexon shkrimet e mia modeste. Nė momente dinė tė jenė plot mllef i cili nuk ėshtė karakteristikė e shpirtit poetik por qė nė momente shpėrthen nė shenjė proteste dhe denoncimi tė fenomeneve dhe dukurive tė caktuara tė cilat ndėrkohė janė bėrė tė padurueshme pėr pjesėn dėrmuese tė popullit.

  Konsideroj se ėshtė obligim intelektual dhe njerėzor qė edhe krijuesit tė merrren me denoncimin e kėtyre fenomeneve me qėllim senzibilizimi dhe vetdijėsimi tė lexuesve qe tė mos heshtin por tė ngrenė zėrin e tyre kudo qė iu jepet mundėsia. Mendoj qė krijimet e tilla nuk duhet tė kenė ngjyrime politike tė bazuara nė admirimin apo jo tė cilitdo subjekt politik apo strukture pushtetare.
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Fiori : 06-04-2011 mė 15:00

 12. #12
  E dua letėrsinė Maska e riza2008
  Anėtarėsuar
  17-05-2008
  Postime
  3,105
  Citim Postuar mė parė nga Adem Berisha Lexo Postimin
  Ēdo gjė njė fund duhet tė ketė, ndaj edhe durimi ka fundin e vet!
  Tė heshtėsh para ēnjerėzores, vet i ke mbyllur derėn fitores!  M A L L K I M

  Pse nuk vret zoti ata idiota
  ndotės tė ajrit e helm pėr dhenė,
  o i marrtė lumi e i lėshoftė toka
  nė qiell as nė tokė vend tė mos tė kenė!

  Kurrė kėnaqėsi mos pėrjetofshin,
  pėr jetė qofshin tė anatemuar,
  atė qė vodhėn kurrė mos e gėzofshin,
  si hajdutė ngaherė tė dėshmuar.

  kurrė mos paēin shend e verė,
  fara e tyre mos u shtoftė,
  jeta pėr ta u bėftė skėterrė
  dheu mbi varr i rėndė iu qoftė.

  Kėta edhe tokėn e rėndojnė
  janė stėrnipa tė Kainit,
  nė djall tė mallkuar* le tė shkojnė,
  t’i lėshojnė rrugėn civilizimit.

  Tė gjitha mėkatet para e mbas,
  gurė nė qafė n’atė botė i paēin,
  kurrė mėshirues pėr ta mos pastė
  kokės sė tyre tė iu heq saēin.

  Kėta u djegshin e u pėrvėlofshin,
  mbi sipėrfaqe mos dalshin mė,
  tė gjithė u zhdukshin e shkatėrrofshin
  kurrė mos paēim mė punė me ta.  (Nga vėllimi "Krenaria dhe pikėllimi")
  Pėrshėndetje Bac Ademi..! Si gjithmonė nė faqen tėnde kur futem dhe lexoj postimet e tua do ndeshem me gjėra (absolutish tė mira) qė pėrēojnė njė shqetsim qytetar,njė fisnikėri ndjenjash qė duhet ti kenė e ti pėrqafojnė tė gjith. Kjo poezi e titulluar mė sė miri :"MALLKIM" nxjerr nė dritė njė fenomen tepėr negativ qė ka kapur sot pushtetarėt tanė tė pa cipė duke vjedhur djersėn e popullit tė vetė.Kėta surrat pa larė krijojnė dinasti nė mes tė njė populli qė vuan pėr bukėn e gojės.Shpirti i pastėr i poetit nuk pajtohet me kėtė gjėndje,ndaj dhe fenomenin e bėn varg qė tė ndėrgjegjėsohen njerzit e thjeshtė e kur tu vij radha ti dėnojnė me votė,tė ngrihen nė lartėsinė e duhur organet e drejtėsisė dhe ti dėnojnė pa mėshirė kėta sharlatanė,kėta bukshkelurit e popullit tė vetė.Ju pėrgėzoj Bac Ademi pėr kėtė revoltė poetike tė mbrekullueshme...Urime dhe Zoti tė dhėntė shėndet.......

 13. #13
  i/e regjistruar Maska e Adem Berisha
  Anėtarėsuar
  16-07-2008
  Vendndodhja
  Rahovec, Rep. e Kosovės
  Mosha
  73
  Postime
  159

  Jo ēdo herė heshtja ėshtė flori

  Ndonėse me vonesė, me gjithė zemėr falėnderoj mikun tim tė dashur e tė respektuar, poetin e shquar e tė palodhshėm Riza Ēato por edhe gjithė lexuesit tė cilėt gjejnė dhe i kushtojnė kohen e tyre tė ēmuar krijimeve tė mia modeste, herė-herė edhe plotė mllef i cili ėshtė i pashmangshėm nė kėtė kohė tė ēoroditur e tė padurueshme.
  Nė kėtė vazhdė, ndonėse mllefi nuk ėshtė nė natyrėn e shpirtit tim poetik, nuk mund tė heshtė e tė mos ngre zėrin e protestės prandaj po postoj vargjet e mėposhtme:

  TI . . . ti ?!!!

  Ty qė kush je e kujt i takon as vet nuk e di
  me tėnden nuk mjaftohesh e tė huajėn ke lakmi,
  nė vend se gjak, damarėve tė rrjedh helm i zi
  ty tė pėrngjanė vetėm djalli si ti qė i ngjanė atij.

  Ti . . . qė zot, fe, komb e atdhe ke lakminė
  ēirresh pėr pastėrti e kultivon ndyrėsinė,
  kot kamuflohesh tė gėnjesh dhe perėndinė
  koc e palcė t’i njohim, tė gjithė kush je e dimė.

  Kaherė ka ikur mesjeta, ėshtė shekulli njėzetenjė
  ndryshe tash bėhet jeta, tė gjithė kanė nga katėr sy.
  Nuk tė bėn punė as nėntoka, s’jetohet me hipokrizi
  o soj i pasoj, renegat, faqezi, ogurzi . . . ku-ku pėr ty!


  Kokėn bosh, stomakun plotė
  Fotografitė e Bashkėngjitura Fotografitė e Bashkėngjitura  
  "Lehtė bėhesh pasha nė nahi
  por ėshtė vėshtirė tė jesh njeri".

 14. #14
  i/e regjistruar Maska e Adem Berisha
  Anėtarėsuar
  16-07-2008
  Vendndodhja
  Rahovec, Rep. e Kosovės
  Mosha
  73
  Postime
  159

  Viktoria do tė ngadhėnjejė edhe mbi sėmundjen

  Intelektualja, krijuesja e shquar, humanistja e dalluar dhe mikja e shkėlqyer Viktoria Xhako, e njohur me shkrimet e saja edhe si Zhorzh Sand deri para disa muajve kishte njė shėndet pėr lakmi krahasuar me moshėn e saj.
  Aktualisht pėrballet me disa vėshtirėsi serioze shėndetėsore ndaj duke u lutur qė shpejt e me sukses tė tejkalojė kėtė gjendje dhe artin letrar shqiptar tė pasurojė edhe me shumė vepra tjera vlerash tė larta letrare-artistike, nė shenj mirėnjohjeje pėr kontributin e saj tė ēmuar nė fushėn e letėrsisė dhe humanizmit nė pėrgjithsi, dėshiroj qė me lexuesit e nderuar tė forumit shqiptar tė ndaj kėto vargje modeste kushtuar kėsaj figure tė shquar tė artit dhe kulturės kombėtare shqiptare.

  NGADHĖNJIM PĖRBALLĖ INJORANCĖS E ANAKRONISĖ
  -Viktoria Xhako-s, alias Zhorzh Sand -

  Si njė margaritar, simbol i njė shėmbėlltyre pėr tė mirė
  nė kėtė botė mėkatare pėrplotė hipokrizi, zili e smirė,
  nuk je e sėmurė por, lėnduar nė shpirtin tėnd tė dėlirė
  nga injoranca e shėmtuar dhe anakronizmi i pamėshirė.

  Mendja jote e ndritur me veprat tuaja tė mėdha
  qė artit, kulturės e humanizmit Ti i dhurove,
  tė kanė stolisur, lartėsuar e bėrė tė fortė si kala
  pėrkrah gjithė asaj me ēfarė u pėrballe e pėrjetove.

  Brezat qė Ti arsimove dhe edukove pėr sė mbari
  sot e pėrherė tė janė mirėnjohės oj e mirė,
  nė sytė e mendjet e tyre Ti shkėlqen si ari
  krenohu me atė qė ishe dhe je si njė fisnike e arrirė.

  Me Ty le tė mburren ata qė linde, rrite e formėsove
  por edhe ne qė tė njohėm e futėm nė zemrat tona,
  Ti je ajo qė pa armė e barot shumė zemra pushtove
  oj e dashura, e madhja Viktoria, e ēiltra si Valbona.

  Me kėto fjalė zemre asgjė nuk hiperbolizova
  dhe as qė desha Ty e veprės tėnde diē t’i shtoja,
  i shkrova thjeshtė por i bindur qė nuk gabova,
  thash vetėm njė pjesė tė asaj qė pėr Ty mendoja.
  Fotografitė e Bashkėngjitura Fotografitė e Bashkėngjitura  
  "Lehtė bėhesh pasha nė nahi
  por ėshtė vėshtirė tė jesh njeri".

 15. #15
  i/e regjistruar Maska e Adem Berisha
  Anėtarėsuar
  16-07-2008
  Vendndodhja
  Rahovec, Rep. e Kosovės
  Mosha
  73
  Postime
  159

  Znj Viktoria, gėzuar ditėlindjen dhe shėrim tė shpejtė e me sukses

  Lexues tė dashur tė forumit shqiptar, krijues e artdashės dhe ju shfletues tė tmave tė forumit, sot mė 09. 10. intelektualja, krijuesja e shquar, humanistja e dalluar dhe mikja e shkėlqyer Viktoria Xhako, e njohur me shkrimet e saja edhe si Zhorzh Sand ka ditėlindjen.
  Do tė doja qė bashkė me urimet tona pėr ditėlindjen e 61-tė tė drejtojmė edhe lutjet tona tė sinqerta qė ky personaliet i shquar shpejt e me sukses tė tejkalojė gjendjen e vėshtirė shėndetėsore me tė cilėn pėrballet aktualisht.
  Urimet dhe lutjet tona nuk kushtojnė nė aspektin materialo-finaciar prandaj le tė bėjmė atė qė mundemi e atė qė kjo figurė e ndritur prej kohėsh e meriton.
  "Lehtė bėhesh pasha nė nahi
  por ėshtė vėshtirė tė jesh njeri".

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •