Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 4
 1. #1
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  30,958
  Postimet n Bllog
  18

  Apeli liron “peshkun e madh” t drogs, nje shtetas turk, i cili arratiset

  Nj shtetas turk, i konsideruar si peshku i madh i trafikut ndrkombtar t drogs, sht ln i lir pak dit m par nga Gjykata e Apelit t Tirans.Togat e zeza t Apelit kan ndryshuar masn e mparshme t siguris arrest me burg me afat t turkut Abdulselam Turgut, 44 vje, n at t arrestit shtpiak. Sipas vendimit t Gjykats, lirimi ishte br pr shkak t problemeve shndetsore t t arrestuarit.
  Turgut sht arrestuar m 18 shkurt 2011 n Aeroportin e Rinasit. Prangosja e tij sht br pr llogari t Drejtsis gjermane. N kt shtet Turgut akuzohet se ka trafikuar nj sasi prej 1 tonsh lnd narkotike t llojit heroin, n vitin 2009. Ndrkoh bhet e ditur se 44-vjeari sht n krkim nga pes shtete t Europs, po pr akuza n lidhje me trafikun e drogs. Aktualisht, Drejtsia shqiptar sht n pritje t dokumentacionit t nevojshme nga ana e pals gjermane, me qllim ekstradimin e turkut n Gjermani.

  LIRIA

  Vnia n pranga e Abdulselam Turgutit n Aeroportin e Rinasit sht mbajtur n sekret t plot nga Policia e Shtetit. N momentin e ndalimit, autoriteteve policore t aeroportit u sht konfirmuar me an t nj e-mail-i nga ana e Interpol-Tirans se 44-vjeari ishte i krkuari i Interpolit. Pas arrestit Turgut sht prcjell n Gjykatn e Tirans, e cila m 20 shkurt ka caktuar masn e siguris arrest me burg me afat 40 ditor ndaj tij. N vendimin e Gjykats s Tirans krkohej q n lidhje me kt vendim t njoftohej edhe ministri i Drejtsis. Ndrkoh q me ankimimin e dosjes n Apel m 4 mars 2011, masa e siguris ndaj turkut sht ndryshuar. Burime pran Gjykats s Apelit bn t ditur shkaqet e ndryshimit t mass s siguris. Sipas gjykats, n dokumentacionin e paraqitur nga prokuroria ishte vetm urdhr-arresti pr turkun. N seanc sht provuar vetm q Turgut ishte n hetim n shtetin gjerman, po nuk sht paraqitur ndonj akt me akuz zyrtare n ngarkim t tij. Gjithashtu ka rezultuar se turku 44-vjear ka pasur nj kartel mjeksore si i smur me zemr dhe pr kt shkak i nevojitej asistenc e prditshme mjeksore. Gjithashtu, si argument pro nga gjykata sht par edhe fakti q shtetasi turk e ka pasaportn t bllokuar.

  ARRESTIMI

  N vendimin Gjykats s Shkalls s Par pr caktimin e mass s siguris ndaj turkut Turgut, sqarohet momenti i ndalimit t tij n Rinas. Rezultoi se n datn 18.02.2011, rreth ors 15:00, gjat prpunimit t pasagjerve t linjs ajrore Turkish-Airlines, nga ana e kontrollorve t planizuar n kabinat e hyrjes pr Republikn e Shqipris sht bllokuar shtetasi turk Abdulselam Turgut. Ky veprim sht kryer pr arsye se nga kontrolli q sht br n sistemin e Interpolit ka rezultuar me statusin Wanted purpose: arrest, e n kto kushte, pas kontaktit me ZQK t Interpol-Tirans, sht konfirmuar me nj e-mail se ky shtetas sht shpallur n krkim ndrkombtar nga Interpol-Wiesbaden (Gjermani), me urdhrin europian t arrestit t lshuar n datn 21.09.2009, me akuzn e trafikimit t heroins, opiumit, me qllim ekstradimin e ktij shtetasi n Gjermani, thuhej n vendimin e gjykats.

  INSPEKTIMI

  Burime pran Kshillit t Lart t Drejtsis bn t ditur dje nisjen e nj inspektimi n Gjykatn e Apelit t kryeqytetit. Msohet se inspektimi do t shqyrtoj rrethanat dhe kushtet e dhnies s vendimit q ka ndryshuar masn e siguris nga arrest me burg me afat 40 ditor
  n arrest shtpiak
  pr turkun.

  Marikaj, dy veta n pranga me 15 kg kanabis

  TIRANE Policia e Tirans arrestoi dje dy persona, t cilt po trafikonin n drejtim t kryeqytetit 15 kilogram bim narkotike. Operacioni u zhvillua n Marikaj, n momentin kur nj makin tip Fiat, me targ DR 4093 F, po udhtonte n drejtim t kryeqytetit. Pas ndrhyrjes s policis, n bagazhin e makins sht gjetur sasia prej 15 kilogramsh bim narkotike, kanabis sativa, e cila kishte si destinacion shitjen n tregun e Tirans, por edhe jasht kufijve t vendit. Sipas burimeve zyrtare t policis msohet se jan arrestuar: Mustafa Zajmi, 20 vje dhe Edmond Kabetaj, 23 vje, banues n Sukth t Durrsit. Sipas t dhnave operative t policis, bima narkotike dyshohet t jet kultivuar n nj fshat t Burrelit, ku Zajmi dhe Kabetaj kishin banuar para disa vitesh. Pr kryerjen e operacionit policia ka prdoruar metodat operative dhe gjurmuese.

  Turgut, i lidhur me grupin e Shijakut, trafikoi 450 kg heroin


  Mediat turke shkruanin dje se shtetasi Abduselam Turgut nuk ka udhtuar rastsisht n Shqipri. Si nj trafikant ndrkombtar droge, mesa duket ai ka pasur edhe m par bashkpuntor shqiptar. Hyrriet shkruante dje se Abdulselam Turgut ka pasur lidhje me nj grup shqiptarsh t arrestuar pr sasi t mdha heroine. Sipas medias turke, personat q kan pasur lidhje me turkun kan qen Hekuran Hoxha dhe Xhemaim Posmacciu. N Turqi msohet se kta shtetas, n bashkpunim me Abduselam Turgut, ishin akuzuar pr trafikimin e nj sasie prej 30.5 kilogramsh heroin t pastr. Prokurori turk i shtjes ka pohuar se Abdulselam Turgut ka pasur nj marrveshje me shtetasit shqiptar pr trafikimin e ngarkess s drogs nprmjet Shqipris n Europn Perndimore. Nga ana tjetr, shtetasit shqiptar q prmenden n median turke si t lidhur me peshkun e madh t narkotrafikut kan dosje penale edhe n Shqipri. M 10 shtator 2010, Prokuroria e Krimeve t Rnda arrestoi pes persona t akuzuar pr trafik ndrkombtar narkotikesh. Aksioni u zhvillua n qytetin e Shijakut, ku ran n pranga shtetasit Hekuran Hoxha, 38 vje nga Shijaku, i cili njihet me pseudonimin Roni; vllai i tij, Fatbardh Hoxha, 37 vje; Alket Hatija, 35 vje, me origjin nga Berati dhe banues n Shijak; Saimir Gjepali, 34 vje, nga qyteti i Shijakut, si dhe Mentor Shehu nga fshati Pobrat i Beratit, i cili njihej me pseudonimin Toku. N kt dosje u mor nj mas sigurimi edhe pr shtetasin Lutfi Shabani, i njohur si Ben ami. Sipas hetimeve t prokuroris, gjat viteve 2003-2004 policia italiane ka kapur dhe sekuestruar n brigjet Apenine rreth 450 kilogram heroin, origjina e s cils ishte nga Shqipria dhe konkretisht nga Durrsi, ku ishte nisur nga t arrestuarit.\


  Panorama
  ARMAND BAJRAMI

 2. #2
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  30,958
  Postimet n Bllog
  18
  Tiran, arratiset bosi turk i drogs, i liruar nga Apeli

  Arratiset shtetasi turk Abdulselam Turgut, i shpallur n krkim ndrkombtar pr trafik droge dhe i liruar nga Gjykata e Apelit t Tirans n datn 4 mars 2011.Burime nga prokuroria kan thn dje se shrbimet e Policis Gjyqsore nuk e kan gjetur shtetasin turk n katin e tet t godins te Kthesa e Kamzs n Tiran. Sipas vendimit t Gjykats s Apelit, t shpallur nga gjyqtart Gjin Gjoni, Hysni Demiraj dhe Agron Papajani, shtetasi turk duhej t qndronte n arrest shtpie n dispozicion t procedurave t ekstradimit. Ai u arrestua n Aeroportin e Rinasit n datn 18 shkurt 2011, pasi kontrolli i policis gjeti se shtetasi n fjal ishte shpallur n krkim ndrkombtar nga Interpoli gjerman dhe ishte n statusin Wanted (i krkuar). Burime nga Prokuroria e Prgjithshme than dje se sipas verifikimeve t kryera ditn e djeshme, shtetasi turk nuk sht gjetur n godinn ku duhej t qndronte n zbatim t vendimit t dhn nga Gjykata e Apelit. Gjykata e Shkalls s Dyt n Tiran kishte rrzuar krkesn e prokuroris pr mbajtjen e shtetasit turk n burg deri n prfundim t procedurs s ekstradimit n Gjermani. Apeli vlersoi se prokuroria nuk kishte paraqitur provat e nevojshme pr mbajtjen n arrest me burg t shtetasit turk. Ndrkoh, provat e prokuroris n Apel ishin: shkres nr. 197 prot., dat 19 shkurt 2011, informacion mbi referimin e veprs penale (dy flet), procesverbal i kapjes s shtetasit turk, procesverbal i arrestimit t shtetasit turk, procesverbal i kontrollit fizik t shtetasit turk, procesverbal i sekuestrimit t provave materiale, dokumente n gjuhn turke, tri flet, flet e-mail i drejtuar Interpolit (2 flet), flet Interpoli me t dhnat e shtetasit turk (3 flet), ekstrakt i QKR i prkthyesit Ilirjan Sh., vendim pr vlersimin e sekuestrimit, shkres nr. 679/1 prot., dat 20 shkurt 2011, dy flet, shkres nr. 439/1, KI prot., dat 19 shkurt 2011 (2 flet). Gjykata e Apelit msohet se e ka ln t lir shtetasin turk me argumentin se prokuroria, madje, kishte shkelur ligjin duke krkuar mbajtjen e tij n burg edhe n shkalln e par. Sipas Gjykats s Apelit, Konventa Europiane pr Ekstradimet krkon q prokuroria t paraqes n gjykat krkesn ose fotokopjen e saj, pr ekstradimin e shtetasit t arrestuar. Gjykata e Apelit ka pretenduar se nj krkes e till nuk sht paraqitur para trupit gjykues, duke dhn kshtu masn arrest shtpie pr nj shtetas turk q praktikisht nuk kishte shtpi n Shqipri. Duke iu referuar mungess s provave, Gjykata e Apelit ka vendosur q shtetasi turk t mbahej n arrest me afat 40-ditor n godinn e ndodhur n Kthesn e Kamzs, Tiran, n katin e tet t saj. N vendimin e Gjykats s Apelit nuk ka asnj adres apo t dhn tjetr identifikuese pr shtpin ku duhej t qndronte n arrest shtetasi turk.

  Turgut kishte lidhje me trafikun e 450 kg heroin

  Personi q sht nxjerr nga burgu me vendim t Gjykats s Apelit t Tirans, shtetasi turk Abdulselam Turgut, sht akuzuar n Turqi pr tentativn e trafikimit nprmjet Shqipris t nj ngarkese prej 30.5 kilogramsh heroin. Media turke Hyrriet, ka shkruar se Abdulselam Turgut ka pasur lidhje me nj grup shqiptarsh t arrestuar pr sasi t mdha heroine. Sipas medias turke, personat q kan pasur lidhje me Turgut kan qen Hekuran Hoxha dhe Xhemaim Posmaiu. N Turqi msohet se kta shtetas, n bashkpunim me Abduselam Turgut, ishin akuzuar pr trafikimin e nj sasie prej 30.5 kilogramsh heroin t pastr. Prokurori turk i shtjes ka pohuar se Abdulselam Turgut ka pasur nj marrveshje me shtetasit shqiptar pr trafikimin e ngarkess s drogs nprmjet Shqipris n Europn Perndimore. Partnert e shtetasit turk, gjat viteve 2003-2004, akuzohen se kan trafikuar 450 kilogram heroin nga Shqipria, e cila sht kapur n Itali.


  Panorama
  Trazhgim Sokolaj
  Fotografit e Bashkngjitura Fotografit e Bashkngjitura  

 3. #3
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  30,958
  Postimet n Bllog
  18
  Spahiu: Skandaloz “arresti i shtpis”, ndryshim ligjit

  Pak dit pasi bosi turk i drogs, Abdulselam Turgut, u arratis pasi Gjykata e Apelit n Tiran e liroi duke vendosur pr t “arrest shtpie”, nnkryetari i KLD-s, Kreshnik Spahiu, krkon ndryshime n ligj.Ai kritikoi vendimet e dhna nga gjykata t ndryshme n vend n lidhje me masn e siguris “arrest shtpie”, masa t cilat, sipas tij, jan skandaloze. “N 95 pr qind t rasteve ato nuk kontrollohen. Ka nj munges t theksuar t bashkpunimit mes Gjykats, Prokuroris dhe Policis Gjyqsore pr kto shtje. N situatn aktuale ku ndodhemi ka ardhur koha q t ndryshohet Kodi i Procedurs Penale n Shqipri n lidhje me masat e siguris”. Kshtu u shpreh nga qyteti i Shkodrs, nnkryetari i KLD-s, Kreshnik Spahiu, n analizn vjetore t Gjykats s ktij rrethi.
  Duke nnkuptuar raste konkrete, si sht edhe ai i fundit, kur bosi turk i drogs mori arratin pasi u lirua nga Apeli, Spahiu theksoi se ka ardhur koha q t bhen ndryshime n ligj n lidhje me masat e siguris, me qllim q t vendoset drejtsia. Ai theksoi se sht e nevojshme q t bhen ndryshime t shpejta n Kodin e Procedurs Penale pr t’u parashikuar mnyra e zbatimit t mass s sigurimit “arrest shtpie”. Kjo nuk do t’i linte as hapsira dhe as diskreticion Gjykats, Prokuroris apo Policis Gjyqsore pr t’u futur n antagonizm t mnyrs se si zbatohet kjo mas. “Duhet nj tryez dhe debat transparent i gjykats me t gjitha organet e tjera pr mnyrn se si do t realizohet zbatimi i ksaj mase, derisa t realizohen ndryshimet e mundshme n Kodin e Procedurs Penale, ndryshime t cilat krkojn nj koh t posame edhe pr shkak t rrethanave”, u shpreh m tej Spahiu. Duke folur m pas pr Gjykatn e Shkodrs, gjat fjals s tij nnkryetari i KLD-s u shpreh se koht e fundit sht vrejtur nj diversitet juridik i vendimeve mes Gjykats s Shkalls s Par dhe asaj t Apelit t ktij rrethi, diversitet q sipas tij po shndrrohet n antagonizm. Po t’i referohemi 2010-s, pr shtjet penale t ankimuara n Apel t Shkodrs rezulton se jan ln n fuqi rreth 70 pr qind e vendimeve t shkalls s par. Ndrkoh q 30 pr qind jan cenuar e nga kto 7 pr qind jan prishur. Spahiu, n kt analize vjetore t Gjykats s Shkodrs shoqrohej nga dy antar t KLD-s, Neshat Thana dhe Dritan Halluni. Ai krkoi nga gjyqtart e Shkodrs rritjen e standardit t gjykimit, rritjen e profesionalizmit, respektimin e solemnitetit t gjykimit n gjykata, shmangien e gjykimeve n zyrat e gjyqtarve etj.

  “Dnime t ashpra vrassve pr gjakmarrje”

  Nnkryetari i KLD-s, Kreshnik Spahiu, u krkoi dje gjyqtarve t Shkodrs dnime m t ashpra pr t gjith personat q kryejn vrasje n emr t gjakmarrjes. Deklarata e Spahiut vjen pasi n qytetin verior gjakmarrja sht kthyer n nj fenomen q po shqetson t gjith opinionin. Edhe pse shifrat pr vitin 2010 kan treguar rnie, nnkryetari i KLD-s krkoi vendime m t ashpra ndaj t gjitha krimeve n emr t gjakmarrjes. “Ashprsi ndaj nj vepre me rrezikshmri t lart shoqrore, si sht vrasja pr gjakmarrje. Kjo plag e thell, e prhapur n qarkun e Shkodrs, duhet kuruar me t gjitha mjetet. Nj politik e ashpr dnimi q duhet aplikuar n do rast, pr autort e ktyre veprave penale n mnyr q t paksohen sadopak krimet e ksaj natyre”, u shpreh ai.


  Panorama
  SHKODER/ RIDVAN DIBRA

 4. #4
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  30,958
  Postimet n Bllog
  18

  Zbulohet hoteli q strehoi Abdulsalem Turgut


  TIRANE-I shumkrkuari i pes shteteve, i cili u arrestua n Rinas pr llogari t policis gjermane dhe q u lirua nga Gjykata e Apelit, ka mundur t arratiset pikrisht nga vendi m i sigurt kufitar i vendit ton, Rinasi.
  E perditshmja Gazeta Shqiptare zbulon se Turku Abdulsalem Turgut ka “gabuar” n fshehjen e tij nga policia shqiptare vetm momentin e daljes nga hoteli n t cilin sht strehuar pr dy javt e qndrimit n “arrest shtpie”, masa me t ciln u dnua nga apeli i Tirans.
  Nj dokument i femrs 38 vjecare q e ka shoqruar n “arratin” e tij turkun e trafikimit t 1 ton heroine, ka zbuluar jo vetm koh qndrimin n kt hotel, por edhe rrugtimin e tij dhe t shtetases kurde me t ciln ka ndar dyjavshin e fshehjes nga policia e shtetit shqiptar, e cila bri t ditur dit pas lirimit t tij se po e krkonte te apartamenti n afrsi t “Casa Italia” por nuk e gjente dot.

  Policia pas zhurms q u konsiderua skandal e renditi emrin e Abdulsalem Turgut n listn e t krkuarve t Interpolit, por referuar dokumentimit q del nga firmosja e ardhjes dhe e largimit t gruas q qndroi me t n hotel, datat e vendosura aty tregojn se i krkuari i Gjermanis sht larguar nga hoteli n orn 19:00 t mbrmjes s 17 marsit, ku mesditn e po ksaj dite, nj “shkndij” q del nga KLD-ja, ndrion vendimin q kishte dhn Apeli m dat 4 mars pr turkun 44- vjear.

  (d.b/BalkanWeb)

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •