Close
Faqja 9 prej 9 FillimFillim ... 789
Duke shfaqur rezultatin 161 deri 166 prej 166
  1. #161
    Perjashtuar
    Anėtarėsuar
    07-09-2010
    Vendndodhja
    www.arberiaonline.com
    Postime
    1,187
    Vertet ku jane "greket" ne kryengritje te shtetit qe sot quhet "Greqi" ?
    Mesa di une jane te gjithe Shqiptare dhe nuk ceken si te tille, e fotot e heronjeve Suliot e te ashtuquajturve Arvanitas sot i mban kryetari dhe ministrat "Grek" neper zyret e tyre ?
    Dhe kaq na urrejne keta !

  2. #162
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    12-12-2010
    Postime
    121
    Citim Postuar mė parė nga HELEN OF TROY Lexo Postimin
    Shyqyr qe te gjithe shkruani me shkrime nga libri i Aristidh Koles se para atij ishit guak edhe dru te gdhendur nga historia edhe as qe kishit haber per keto te cilat shkruani tani.......
    Perse shteti tone nuk na i mesoi ne histori keto vite per arvanitasit ?
    hELENI,vogelushe e dashur, kam qen femi kur nga vitet 70 Moikom Zeqo shkruajti nje liber per ne "pioneret e Enverit" qe titullohej, "KALORESIT DARDANE",kush e ka lexuar e di se perse behet fjale pra per luften e tro... isha i gezuar kur e mbarova se lexuari,sepse kalin prej druri qe mbante ne barkun e tije greket e keqinj,e dogji nje Dardan.Kam pasur fatin e madh te degjoja gjera nga nje njeri qe jetoi 119vjet (gjyshi im)
    A le bes.

  3. #163
    i/e regjistruar Maska e a.koci
    Anėtarėsuar
    17-05-2011
    Postime
    125
    Citim Postuar mė parė nga PELL-AZGAN Lexo Postimin
    hELENI,vogelushe e dashur, kam qen femi kur nga vitet 70 Moikom Zeqo shkruajti nje liber per ne "pioneret e Enverit" qe titullohej, "KALORESIT DARDANE",kush e ka lexuar e di se perse behet fjale pra per luften e tro... isha i gezuar kur e mbarova se lexuari,sepse kalin prej druri qe mbante ne barkun e tije greket e keqinj,e dogji nje Dardan.Kam pasur fatin e madh te degjoja gjera nga nje njeri qe jetoi 119vjet (gjyshi im)
    A le bes.
    Elenit i eshte mbushur mendja qe te gjith ja kepusin kot per keto te pa degjuara nga ana e saj. Ajo vet me duket eshte bere Filo greke edhe ka frik se mos i shkon kot nderrimi i kombesise.

  4. #164
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    12-12-2010
    Postime
    121
    More djema e vajza(edhe hELENI TROJES),po greqishtja moderne perse me duket se eshte pjelle e gjuhes AL ??? a ka ndo nje qe te me thote te kunderten???

    DIA ju dhente sise,te me beheni te forte si DIASi.

  5. #165
    i/e regjistruar Maska e cool_shqype
    Anėtarėsuar
    30-05-2007
    Vendndodhja
    jetoj me lemoshat e nanes natyre
    Postime
    1,024
    Citim Postuar mė parė nga PELL-AZGAN Lexo Postimin
    More djema e vajza(edhe hELENI TROJES),po greqishtja moderne perse me duket se eshte pjelle e gjuhes AL ??? a ka ndo nje qe te me thote te kunderten???

    DIA ju dhente sise,te me beheni te forte si DIASi.
    Personalisht nuk shoh ndonje afrimitet ose lidhje.........ka mundesi te jem gabim se nuk jam njohes i studimeve gjuhesore, por thjesht duke u kapur pas realitetit.
    Kam degjuar se greqishtja moderne eshte nje version i gjuhes qe u perdor dhe u ruajt prej disa murgjrve por nuk ka lidhje sidomos me Greqishten e vjeter.
    Sa lidhje ka Shqipja me Greqishten e vjeter..? edhe mund te kete....
    Do t'isha mirenjohes neqofte se dikush me diturine e duhur bazuar ne fakte na ndicon pak mbi kete teme qe per mendimin tim eshte shum delikate.
    each second is eternity as eternity is now,
    and now, now is forever

  6. #166
    i/e regjistruar Maska e Helikranon
    Anėtarėsuar
    14-11-2010
    Postime
    359
    Nje rol kryesor ne renien e Trojes ka luajtur dhe Helena,martesa e se ciles me Paridin ka qene e

    inskenuar nga Menelau.Ndersa per "Kalin e drunjte" ,ai ka qene nje delegacion i derguar nga

    Menelau qe zhvilloi bisedime me Trojanet dhe me vone historia dihet.

Faqja 9 prej 9 FillimFillim ... 789

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
  • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
  • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
  • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
  •