Close
Faqja 14 prej 14 FillimFillim ... 4121314
Duke shfaqur rezultatin 261 deri 274 prej 274
  1. #261
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    22-12-2010
    Postime
    6

    faleminderit

    Citim Postuar mė parė nga mesia4ever Lexo Postimin
    Eshte keq me gjyku tjetrin. Vajza e don at zezakun, kjo eshte e drejte e saj. Te jemi reale neve nuk na takon ta gjykojme per shkak te races kur vet kemi qene viktima kur na kane keqtrajtuar per shkak te kombit. Raca nuk e ben njeriun, por kultura, edukimi, dashuria e respekti. Nuk eshte mentalitet shqiptar, por paragjykim i disa personave. Mendimi im

    Rreziku me i madh nuk eshte kur njeriut i mbyllet zemra, por kur zemra i behet gur.
    Wahooo faleminderit Zoteri ose zonje nuk ka rendesi. Ishte komenti ma i mire i ketu. Ketyre qe shkruajne kunder dashurise iu eshte bere gur cdo gje.
    Nuk di cfare te them, pervecse te kem turp te lexoj komente te nje niveli te tille, dhe me keq akoma njerezit jane te lumtur te jene raciste.

  2. #262
    bubbly
    Anėtarėsuar
    05-05-2003
    Vendndodhja
    USA
    Postime
    13,657
    Citim Postuar mė parė nga s0ni Lexo Postimin
    Pikerisht cfare ste pelqeu? Te duket me bukur tja vesh bomben shtepise, ta lesh qe te pellcas pastaj tja mbathesh me te dashurin??? Nqs po atehere truri jot qenka shume me i avancuar sesa i imi. Nuk ka faj prinderi kur ja ben femija keshtu.
    Edhe Chino qe thote nuk i lejoj te bej femija ime lidhje me te huaj do te lekunded nese i ndodh me te vertete.
    Sille bomben avash avash te evitosh pellcitjen e mos te humbasesh prinderit.
    Soni, mos kalonii ne ektremizma, me keq se Chino dhe ti. lol

    Juve po gjykoni dike qe se njihni fare. E te gjykosh nje njeri pa e njohur dhe pa e ditur situaten tamam, per mua eshte, dale te gjej nje term sa me te pershtatshem, po ngado qe te virtitem, se gjej dot ate fjale. Se prape do vij te kjo fjale- injorance. E me kete fjale nuk dua ta vesh ty si epitet, por po flas ne pergjithesi. E kur flas ne pergjithesi nuk nisem vetem nga ky rast qe eshte permendur ketu me lart.
    Shqiptaret, ketu po gjykojne nje femer, qe se kane idene fare sesi eshte ajo. Apo familja e saj, apo dhe ky qe mori kjo.
    Dua t'u vej ne dukje, qe shumica e baballareve tane shqiptare, te rritur ne nje sistem tjeter dhe me diktature, u jane diktuar shume principe ne jete. Pavarsisht te tjerave, diktati ka bere te veten. E shumices u mungon edukata e dialogut me femijet e tyre, e sidomos behet fjale me femrat. Ne mungese te ketij dialogu vijne dhe konsekuencat me pas. Vijne keto lloj sjelljesh, ikje, dhe braktisje nga ana e femijeve. Nuk ma merr mendja se ai baba, i ka ofruar asaj vajze nje dialog paqesor te ulen e te diskutojne si qendrojne punet, dhe cfare duhet bere ? e vej ne dyshim kete gje.

    Keto jane vendime qe gjithsecili i ndermerr me vetedije te plote. Kush je Ti, Ai, Apo jo, apo ato te tjeret qe te gjykojne ? Askushi.
    Megjithate une e kam thene dhe me pare, keto gjera ne Shqiperi jane dramatike, kur gjera me te thjeshta gjykohen, si do shihej ky rast ? S'kish si ndodhte ndryshe.
    E sa per rraciczmin neper bote, po ka ekzistuar, dhe vazhdon te ekzistoje. Por paksa me ndryshe. Ne Shqiperi, ekziston padyshim, por ne nje menyre brutale dhe me pasoja per jeten.
    Music to my heart that's what you are, a song that goes on and on.....

  3. #263
    _____
    Anėtarėsuar
    29-04-2002
    Postime
    3,623
    Citim Postuar mė parė nga PINK Lexo Postimin
    Soni, mos kalonii ne ektremizma, me keq se Chino dhe ti. lol
    lol, Pink ate pune beri ajo, une thjeshte tregova ekstremin qe ajo mori. Sigurisht qe dhe baba ka pas faj, por prap mendoj qe nuk dilet nga dera e shtepise ne ate menyre. Ajo tha vete qe une ika nga shtepia apo jo.
    Normale qe s'jam askushi te gjykoj asnje ne bote, por kete gje te tille kur e ndan veten ne dysh midis familjes dhe te dashurit, e gjykoj. Kete aktin e bere e gjykoj shume biles.

    Sic the vete
    Nuk ma merr mendja se ai baba, i ka ofruar asaj vajze nje dialog paqesor te ulen e te diskutojne si qendrojne punet, dhe cfare duhet bere ? e vej ne dyshim kete gje
    pra i ra bomba ne shtepi ;p

    Ca faji kane prinderit qe nuk jane hasur me kesoj lloj lidhjesh me pare ne Shqiperi? S'kane faj. Prandaj jam e mendimit qe duhet te durosh derisa ti zbuten nervat prinderve dhe te bien dakort. Njera pale do leshoj, varet cila ka me teper rezistence. Te isha une nuk dilja nga shtepia aty do rrija dhe do kembengulja deshiren time, vetem po me perzuren vete prinderit. Atehere po. Ta beja une hapin e pare....kurre!!

  4. #264
    el kafirun Maska e chino
    Anėtarėsuar
    04-02-2008
    Postime
    4,952
    Citim Postuar mė parė nga kleadoni Lexo Postimin
    ...

    Chino nuk eshte dicka normale.
    E kunderta nuk eshte normale. Per arsyet qe kam thene me lart.

    Ne si popull, kemi 20 vjet qe kemi migruar jashte shqiperise. Nje femije i rritur neper bote, e ka shume te veshtire te krijoj nje lidhje me nje shqiptar qe ka jetuar gjithmone ne shqiperi. E c'prind eshte ai qe i thote femijes zhduku mos te te shoh me??
    Thjesht nje prind, per te cilin vadhimesia kombetare eshte e rendesishme. Nje njeri, i cili ne te pasurit e pasardhesve shqiptare sheh nje vlere.

    E pranoj mendimin tend nese lidhja behet per ndonje arsye interesi por jo nese vertete ka dashuri ne mes.
    Edhe ti do ia mohoje vajzes tende te dashurohet ne nje vrases, nje pedofil, cdo njeri di t'ia mohoj dashurine vajzes apo birit. Gjithe bota mohon dashuri.
    Ndryshuar pėr herė tė fundit nga chino : 04-04-2011 mė 01:09

  5. #265
    el kafirun Maska e chino
    Anėtarėsuar
    04-02-2008
    Postime
    4,952
    Citim Postuar mė parė nga PINK Lexo Postimin
    Soni, mos kalonii ne ektremizma, me keq se Chino dhe ti. lol

    Juve po gjykoni dike qe se njihni fare.
    E te gjykosh nje njeri pa e njohur dhe pa e ditur situaten tamam, per mua eshte, dale te gjej nje term sa me te pershtatshem, po ngado qe te virtitem, se gjej dot ate fjale. Se prape do vij te kjo fjale- injorance. E me kete fjale nuk dua ta vesh ty si epitet, por po flas ne pergjithesi. E kur flas ne pergjithesi nuk nisem vetem nga ky rast qe eshte permendur ketu me lart.
    Shqiptaret, ketu po gjykojne nje femer, qe se kane idene fare sesi eshte ajo. Apo familja e saj, apo dhe ky qe mori kjo.
    Dua t'u vej ne dukje, qe shumica e baballareve tane shqiptare, te rritur ne nje sistem tjeter dhe me diktature, u jane diktuar shume principe ne jete. Pavarsisht te tjerave, diktati ka bere te veten. E shumices u mungon edukata e dialogut me femijet e tyre, e sidomos behet fjale me femrat. Ne mungese te ketij dialogu vijne dhe konsekuencat me pas. Vijne keto lloj sjelljesh, ikje, dhe braktisje nga ana e femijeve. Nuk ma merr mendja se ai baba, i ka ofruar asaj vajze nje dialog paqesor te ulen e te diskutojne si qendrojne punet, dhe cfare duhet bere ? e vej ne dyshim kete gje.

    Keto jane vendime qe gjithsecili i ndermerr me vetedije te plote. Kush je Ti, Ai, Apo jo, apo ato te tjeret qe te gjykojne ? Askushi.
    Megjithate une e kam thene dhe me pare, keto gjera ne Shqiperi jane dramatike, kur gjera me te thjeshta gjykohen, si do shihej ky rast ? S'kish si ndodhte ndryshe.
    E sa per rraciczmin neper bote, po ka ekzistuar, dhe vazhdon te ekzistoje. Por paksa me ndryshe. Ne Shqiperi, ekziston padyshim, por ne nje menyre brutale dhe me pasoja per jeten.
    Na tregoi rasti informacionet qe nevojiten per te gjykuar.
    I ke ne postimin e pare.

  6. #266
    el kafirun Maska e chino
    Anėtarėsuar
    04-02-2008
    Postime
    4,952
    Citim Postuar mė parė nga s0ni Lexo Postimin
    Pikerisht cfare ste pelqeu?] Te duket me bukur tja vesh bomben shtepise, ta lesh qe te pellcas pastaj tja mbathesh me te dashurin??? Nqs po atehere truri jot qenka shume me i avancuar sesa i imi. Nuk ka faj prinderi kur ja ben femija keshtu.
    Edhe Chino qe thote nuk i lejoj te bej femija ime lidhje me te huaj do te lekunded nese i ndodh me te vertete.
    Sille bomben avash avash te evitosh pellcitjen e mos te humbasesh prinderit.
    S'mer pergjegje nga nje truthare si ai, jo.
    Ai njeh vec mendime nje rrokeshe, kryefjale kallezues dhe belbezime, si homosapienset uga uga, ni dy. Ky eshte debati per te. Kjo ka relacion te drejtperdrejt me temen qe ka hapur. Duhet te jesh keso butaku pernga truri per te hapur teme qe ofendon kombin shqiptar per te thene me pas se krenohet me kombin shqiptar.

  7. #267
    i/e regjistruar Maska e shalja1
    Anėtarėsuar
    18-05-2009
    Postime
    427
    Gabim ke sha skisha debat as te shar me ty ti tregon qe koken e ke me te shara ose bosh fare.
    Ndryshimi i pernjehershem i nje shoqerije eshte progres i kaosit

  8. #268
    el kafirun Maska e chino
    Anėtarėsuar
    04-02-2008
    Postime
    4,952
    He o trushqyer, ku mbetet?
    Mesuat logjikimin apo jo? : D

    Nese jo, lajmerohuni.
    Andej nga temat fetare jam, duke ju reanimuar rezonin fetareve!!

  9. #269
    heretic Crusoe Maska e darwin
    Anėtarėsuar
    25-08-2004
    Vendndodhja
    under the microscope
    Postime
    1,918
    Citim Postuar mė parė nga Oni_11111 Lexo Postimin
    Jemi nji nga popujt me qaramane kur krijohet rracizem ndaj nesh. Kur Evropa na urren fillojme e bojme si grate e keqia se na duket e padrejte. Kur bota bohet rraciste me ne reagojme me ashpersi sepse pretendojme rrespekt. Por me te vertete e meritojme rrespektin e botes??????


    Sot pa dashje me ra syri tek ky artikull. Nje situate mese e zakonshme kur nje qenje njerzore dashuron nje qenje tjeter njerzore. Por ktu del ne siperfaqe mentaliteti i shpifur Shqiptar dhe rracizmi qe kemi ne shpirt. Lexojini komentet e njerzve poshte artikullit:

    http://www.facebook.com/00TeQeshimSe...373060&theater


    A e kemi pyt najher veten se kush jemi ne Shqiptaret??? kush jemi ne per te gjykuar ngjyren e lekures se nje qenje njerzore??? Cfare kemi ne me shume se nje zezak??? He pra o njerez te mencur Shqiptare, ju qe jeni me te miret e botes, dilni e me thoni se cfare kemi ne me shume se nje qenje tjeter njerzore.


    Jemi nje nga popujt me rraciste dhe injorante te botes. Ne djeg s'na djeg, kjo eshte e verteta...... Te na vije turp ky eshte minimumi qe mund te bejme. Urrejme njerzit me ngjyre dhe pastaj vejm posterin e Eto'o-s ne mur tek dhoma gjumit, ose adhurojme njerez si 2PAC apo 50CENT. Mos valle kemi nje mentalitet jasht-toksore????? Mos valle kemi nje mentalitet te mbyllur qe na shkakton shume deme??? Dum te shkojme ne Evrope neve..... Me ket mentalitet as ke ura beshirit nuk na cojne.


    Jemi miljona Shqiptare emigrante ne bote dhe po luftojme c'do dite kunder rracizmit ndaj nesh.... kerkojme te drejtat e njeriut..... as nuk e dime se cfare jane te drejtat e njeriut. Meso te rrespektosh nqs do qe bota te rrespektoje.

    a) Duam tė shkojmė nė Europė - hahaha

    shtjelloje pak kuptimin e kėtij termi, tek cila Europė? Tek ajo qė po shuhet gjenetikisht?

    b) Nga vjen fjala racizėm?

    c) Pse qenka populli shqiptar injorantė dhe ti, si pėrfaqsuese nė pakicė, vezullon kulturė dhe 'progres'?
    Prektora

  10. #270
    Citim Postuar mė parė nga chino Lexo Postimin
    Edhe ti do ia mohoje vajzes tende te dashurohet ne nje vrases, nje pedofil, cdo njeri di t'ia mohoj dashurine vajzes apo birit. Gjithe bota mohon dashuri.
    Po ty te duket e njejta gje vrasesi/pedofili me nje jo-shqiptar apo me nje te zi? Ne rastin e pare eshte karakterin ne mes, ne rastin e dyte rraca apo ngjyra.

    Gjithsesi, se ky muhabet s'ka fund.... une te kuptoj kur thua qe per ty ka shume vlere martesa e femijeve te tu me shqiptar, por nuk ja vlen aq sa te mohosh femijen tend vetem sepse jeta e lidhi me nje te huaj.

    La vita non si spiega, si VIVE!

  11. #271
    i/e regjistruar Maska e shalja1
    Anėtarėsuar
    18-05-2009
    Postime
    427
    Citim Postuar mė parė nga chino Lexo Postimin
    He o trushqyer, ku mbetet?
    Mesuat logjikimin apo jo? : D

    Nese jo, lajmerohuni.
    Andej nga temat fetare jam, duke ju reanimuar rezonin fetareve!!
    Ndeze ndonjė qiri pėr kaligulėn dhe setin, ndoshta tė transformohet goja pėr tė folur(komunikim) me njerzinė dhe tymos temjan
    Ndryshimi i pernjehershem i nje shoqerije eshte progres i kaosit

  12. #272
    Ragnald
    Anėtarėsuar
    18-06-2006
    Vendndodhja
    london
    Postime
    4,442
    akoma ka rob qe postojne tek kjo teme?
    lol

    kjo tregon sesa injoranta kane deshire te debatojne rreth injorances se tyre.

  13. #273
    kjo martini nga zezaku ne zezak



    Perse eshte hapur tema ketu? lidhja e atyre eshte "problematik", mendimet e atyre qe jane kundra nuk jane aspak "problematike"
    We never really grow up, we only learn how to act in public.

  14. #274
    Atdhetar n'damar Maska e Illyrian_King
    Anėtarėsuar
    11-03-2011
    Vendndodhja
    Shqipėri Etnike
    Postime
    516
    Citim Postuar mė parė nga chino Lexo Postimin
    Keshtu mendoj dhe une.

    Nuk jemi ne qe duhet te turperohemi, por ata qe mendojne ndryshe nga ne duhet te turperohen. Jo vec shqiptaret, por tere bota e ka problem perzieren me popuj tjere. Kjo s'te ben racist, por te ben njeri qe e do veten, qe e do kombin tend. Edhe vete keta zezaket per te cilen behet tere kjo lufte jane ne po te njejten mase raciste.
    Shumė e vėrtetė kjo, ky rast (qė u tregua nė kėtė temė) ėshtė argumenti mė i mirė se ne nuk urrejmė vetėm martesat me serb, maqedon apo grek, por ēdo lloj martese jashtė etnisė shqiptare kjo pėr faktin se nė kėtė mėnyrė tradhėtohet gjaku i tė parėve.

    P.s Sinqeriteti mbi tė gjitha (nė kėtė rast), nuk do tė mund t'a paramendoja vetėn nė shtrat me njė ngjyrė tjetėr. Uroj tė jem gabim!
    Kombi mbi tė gjitha

Faqja 14 prej 14 FillimFillim ... 4121314

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
  • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
  • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
  • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
  •