Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 11

Tema: Fatmir Muja

 1. #1
  God Bless You Maska e _Mersin_
  Anėtarėsuar
  21-05-2008
  Vendndodhja
  ne nota humori
  Postime
  2,593

  Fatmir Muja

  TRĖNDAFILI I ĒAMĖRISĖ

  Ah Trėndafil i Ēamėrisė
  Te Qafa e Botės u nda bota jonė
  E unė shumėherė u turpėrova pranė fletės sė bardhė
  Qė m’u desh ta mbush me shkronjat e zeza tė pafuqisė
  Shumė herė u turpėrova nga dheu pa mėmė e mėma pa dhe
  Se njėrėn pa tjetrėn se quaja dot mėmėdhe

  Njė natė nė ėndėrr m’i pėshpėrite ca fjalė tė qėmotshme:
  Mė the: “Jemi tre: ti, unė e dhimbja.
  Nėse vjen, dhimbjen do ta mund me ty
  Nėse s’vjen, dhimbja do na mundė tė dy”
  Tė thashė: ja ku jam, po flasim me njė zė
  Por ėndrra na iku e ne s’ishim Njė

  Ah Trėndafil i Ēamėrisė!
  Do tė doja tė mė shponin gjembat tu
  Qė ta ndjeja afėrsinė tėnde thellė nė brendinė e qenies
  Qė trupi im tė pėrgjakej pėr hir tė aromės sate
  Se shpirti i mėrzitur nga mungesa e asaj qė do
  I ngjanė shpirtit tė mėrzitur nga prania e asaj qė nuk e do
  E prania e jetės pa ty, mė bėnė qė asnjė pamje tė mos m’i kėnaq kėta sy

  Mbase nuk di tė shkruaj por dhimbja mė bėri poet
  Kėto fjalė nuk vijnė nė botė nga lapsi por nga malli i ndarjes
  Si mund tė bėjė trupi diēka qė shpirti s’e mban brenda e tij?
  Si mund tė shkruaj e tė mos jem vetė poezi?
  Si mund tė tė puth edhe njė herė o trėndafil nė Ēamėri?
  E tė mbahem mend si puthje e pėrgjakur nė histori!

  Njėzet e shtatė qershor!
  Mė shumė se njėzet e shtatė dhimbje pėr shpirtin njerėzor
  Ky muaj qė shėnon mesin e vitit
  Mė bėn tė mendoj pėr ditėn kur do ndahet trupi prej shpirtit
  Trupin nuk mund t’ua lė amanet se ai i takon tokės
  Shpirtin nuk mund t’ua lė amanet se ai i takon Qiellit
  Amanet vetėm kėtė poezi t’ua lexoni tė gjithė njerėzve tė mi
  Pėr Trėndafilin tim tė tharė nė Ēamėri
  Nėse e kėrkojnė pėrgjigjen time tė fundit,
  Mund ta gjejnė nė pyetjet e mia,
  A mund tė mos shkaktojė dhimbje ndarja pa dėshirė?
  A mund tė mos ua kujtojė ndarjen fjala “lamtumirė”?

  Fatmir Muja
  2010
  "Shoku Mjekesise"

 2. #2
  God Bless You Maska e _Mersin_
  Anėtarėsuar
  21-05-2008
  Vendndodhja
  ne nota humori
  Postime
  2,593
  PAPAGALLI

  Nuk pres qė njė ditė tė mrekullohem
  Sepse vetė ekzistenca ėshtė mrekulli
  Por nėse diēka do duhej tė quhej mė e mrekullueshme se tė tjerat
  Ėshtė ēasti kur e kuptojmė ekzistencėn si tė tillė
  Nė farėn e ēdo gjėje rri fshehtėsia e jetės
  Nė njė pikė ujė ėshtė pėrcaktuar tė shikuarit dhe tė dėgjuarit
  me anė tė tė cilėve perceptoj njė papagall qė nxjerr ca fjalė brenda kafazit
  Oh sa mrekulli, pėr fjalėt e thėna tė mos kesh pėrgjegjėsi!

  Papagall!
  Nė puplat tua janė shfaqur ngjyrat mė tė bukura tė jetės,
  Po ta dije ti se je kaq i bukur, a do t’i imitoje tė tjerėt me zėrin tėnd?
  Ah ē’fat paske pasur o krijesė e mahnitshme:
  Tė kesh krahė e tė mos fluturosh,
  Ata qė tė kanė mbyllur nė kafaz, t’i argėtosh
  Ta thėrrasėsh emrin e Qiellit e e Qiellin tė mos e kėrkosh…

  O njerėz tė lirė qė jeni mbledhur rreth kėsaj krijese tė robėruar!
  Nėse njėmendėsisht e doni lirinė, pėrse ndėrtoni kafaze?
  Nėse kafazet nuk qėndrojnė brenda qenies, si mund tė ndėrtohen jashtė saj?
  A mund tė jetoni tė lirė duke menduar si t’i robėroni tė tjerėt?
  Mbase, mu pėr shkak se i dini pėrgjigjet, i urreni pyetjet!

  Dėgjo pak ti o zemėr e pushtuar nga zemėrimi!
  E di se papagalli mund tė ta sjell nė mendje budallain
  I cili nuk di ēfarė tė fshehė e ēfarė tė tregojė
  Por, a s’ėshtė e mrekullueshme edhe ekzistenca e budallenjėve?!
  Sikur Allahu tė mos i krijonte budallenjtė,
  Mbuluesit e tė vėrtetės do tė pohonin se Ai nuk ėshtė i Gjithmundshėm.
  Nėse ty tė zemėron njė papagall qė nuk e di ēfarė thotė
  Ti qė e di ēfarė thua, pse flet nė prani tė papagajve?!

  Mė thuaj ti o mė i menēuri i dynjasė!
  A ke fuqi qė me dijen tėnde tė krijosh njė budalla?
  Nėse nuk mund t’i bėsh mendimtarėt tė mos mendojnė,
  Si mund t’i bėsh papagajt qė veten ta kuptojnė?!

  Njėherė njė i urtė mė dhuroi njė libėr qė fliste pėr llojet e papagajve
  Me kėshilloi si ta ruaj gjakftohtėsinė kur ata zbulojnė fshehtėsitė
  Mė tha: Disa nga ata nė njė mėnyrė u ngjajnė fėmijėve:
  Kur fėmijėt zbulojnė fshehtėsitė e tė mėdhenjėve
  Faj kanė tė mėdhenjtė qė ua kanė shfaqur ato tė vegjėlve
  Kėshtu, m’u shfaq e vėrteta nė zemėr prej fjalėve tė tij:
  “Po deshe ta mundėsh njė burrė, ballafaqoje me njė fėmijė!”

  O gjallesė qė fjalė thua e nuk flet!
  Po tė mos ishte bota jote aq sa ti e sheh me sy
  Do tė pyesja: A janė tė lirė ata qė tė kanė robėruar ty?
  Por, meqė ti mė dėgjon e s’mė kupton, unė do tė hesht
  Nėse ti mund ta zbulosh fshehtėsinė e heshtjes sime
  Shfaqe atė para njerėzve se e ke hallall
  A s’ėshtė e mrekullueshme tė ruhesh nga njė papagall?

  Fatmir Muja 2011
  "Shoku Mjekesise"

 3. #3
  God Bless You Maska e _Mersin_
  Anėtarėsuar
  21-05-2008
  Vendndodhja
  ne nota humori
  Postime
  2,593
  EJA EDHE NJĖ HERĖ!

  Eja!
  Eja dhe pastaj ik prapė e me mė ler ta shijoj dhimbjen e ndarjes
  E ėmbėl ėshtė vuajtja qė shkaktohet nga mungesa jote
  Sepse mungesa jote gjithmonė ma kujton praninė tėnde
  Eja edhe njė herė dhe mė godit mu nė zemėr
  Qė tė bindem se ende kam fuqi tė pėrballem me dhimbjet!

  Kur unė tė jem dėnuar nga harresa
  Eja dhe mė bėj tė vuaj edhe njė herė
  Eja se dua ta kem plagėn e freskėt
  Qė edhe kujtimet pėr ty tė jenė tė freskėta
  Eja edhe njė herė dhe mė ēmėso
  Se mė kanė mėsuar aq shumė sa desh m’u zbraz zemra nga ndjenjat
  Eja tė bashkohemi edhe njė herė qė ta kuptoj sa tė fortė mė ka bėrė ndarja!

  Kur unė tė jem harruar pothuajse nga krejt bota
  Eja ti me vesėn e tė gjitha mėngjeseve tė jetės
  Dhe m’i kujto lulet qė u thanė pa ua ndier aromėn
  M’i kujto gjynahet e mia qė kanė arritur majat e maleve
  Kėshtu s’do ta harroj se nuk ka mal pa majė
  Dhe do ta kujtoj sot e pėrmot qė edhe pse majat e maleve janė mė afėr diellit
  Prapė se prapė ato jetojnė me borėn.

  Kur shpirti im tė jetė nisur drejt Qiellit
  Eja ti me lotėt e krejt syve tė tė dashuruarve tė Tokės dhe laje trupin tim
  Qė ta ndjej edhe njė herė se nė botė lashė njerėz mė tė dashuruar se vetja
  Qė shpirti im t’i thotė gjithė botės se nuk ka ndarje qė s’na e kujton takimin,
  Nuk ka pendim qė s’na e kujton gabimin,
  Nuk ka ikje qė s’na e kujton kthimin.

  Nėse s’jam i denjė tė vish derisa unė tė jem kėtu
  Ti eja kur tė kem shkuar unė atje
  Dhe thuaja gjithė botės Tė Vėrtetėn pėr tė cilėn u lavdėrova e u shava
  Thuaju qė unė edhe pse u largova, nuk u ndava
  Edhe pse nuk derdha lotė, prapė qava
  Se qė kur u ndanė Ademi e Hava
  Edhe rrugėt e njerėzve u ndanė nė dy:
  E para: “Kam nevojė pėr ty se tė dua”,
  E dyta: “Tė dua se kam nevojė pėr ty”.

  Fatmir Muja
  "Shoku Mjekesise"

 4. #4
  God Bless You Maska e _Mersin_
  Anėtarėsuar
  21-05-2008
  Vendndodhja
  ne nota humori
  Postime
  2,593
  O NJERI I MIRĖ!

  O njeri i mirė
  Nuk do tė jesh i mirė pėr tė gjithė
  Ashtu si mjalti qė nuk do jetė i ėmbėl pėr tė sėmurėt
  Edhe nėse je pafundėsisht i mirė
  Nuk do tė jesh i mirė pėr ata qė s’e besojnė pafundėsinė

  Edhe po u ngjite nė majen mė tė lartė
  Edhe po u zhyte nė detin mė tė thellė
  Prapė se prapė s’do tė jesh i mirė pėr tė gjithė
  Zogjtė e malit e peshqit e detit do tė tremben nga ti
  Edhe pse ti nuk jeton pėr ta trembur askė

  Edhe nėse pėr tė gjithė bėhesh dritė
  Dije se ata qė lakmojnė jetėn e hutinit
  Do tė dėshpėrohen nga prania jote
  Edhe nėse vetmohesh nė shpellėn mė tė errėt
  pėr tė mos e lėnduar asnjė zemėr nė botė
  Sėrish nuk do tė jesh i mirė pėr tė gjithė
  Sepse ata qė ndjekin gjurmėt e mirėsisė
  do tė kenė nevojė pėr dritėn tėnde

  Ti shembėllehesh me pemėn qė u bėn hije tė gjithėve njėlloj:
  Si atyre qė tė ujisin, ashtu edhe atyre qė tė gjuajnė me gurė
  pėr t’i kėputur frytet nga dega atėherė kur nuk arrijnė t’i kapin dot me dorė.
  Ti nuk mashtrohesh me hijen tėnde
  Sepse sado e madhe apo e vogėl tė shfaqet ajo nė takim me dritėn
  Ti e njeh veten dhe njerėzit i peshon me cilėsitė e tyre

  O njeri i mirė
  Edhe nėse e ushqen me nektar gjithė njerėzimin
  Prapė se prapė nuk do jesh i mirė pėr ziliqarin
  qė pranon tė jetojė vetė i uritur
  Vetėm e vetėm qė ti tė mos jesh i ngopur
  Edhe ty tė shijon ushqimi i kėndshėm
  Por kur sheh se mizat kanė filluar tė bien nė ushqim
  Ti e braktis atė fare dhe largohesh
  Sepse ti je pėr tė gjithė, por nuk je si asnjėri

  Ti nuk grindesh me ata qė janė veshur me qefinin e paditurisė
  Sepse zemra jote e di se diēka qė ata e kanė pėrqafuar pa arsye
  Ti s’mund t’ua heqėsh me arsye
  Por mirėsia jote ėshtė mbi arsyen tėnde dhe paarsyen e tyre
  Sepse e mira ekziston para arsyes dhe arsyeja ekziston pėr ta zgjedhur tė mirėn
  Meqė ti nuk mund ta zgjedhėsh ardhjen apo mosardhjen tėnde nė botė
  Ti ke zgjedhur tė mirėn e botės qė tė mos zgjidhesh nga e keqja e saj
  Atėherė, si mund tė jesh i mirė pėr tė gjithė kur ti nuk e do tė keqen?

  O njeri i mirė!
  Ti ke pranuar tė durosh dhimbjen qė vjen nga e vėrteta
  Prandaj nuk i merr pėr ilaē gėnjeshtrat
  Ti ke vdekur para se tė vdesėsh, prandaj je mė i gjallė se tė gjallėt
  Ti ke shkruar nė epitafin tėnd njė fjalė tė urtė si gjithė njerėzit e dlirė:
  “Ėshtė mirė tė jesh i rėndėsishėm, por mė e rėndėsishme ėshtė tė jesh i mirė.”
  "Shoku Mjekesise"

 5. #5
  God Bless You Maska e _Mersin_
  Anėtarėsuar
  21-05-2008
  Vendndodhja
  ne nota humori
  Postime
  2,593
  NATA E FUNDIT NĖ TIRANĖ

  Ja si fshihet dielli pėrtej Dajtit e ia sjell edhe njė natė Tiranės!
  Nata ēdoherė na e kujton njė fund sepse ēdo natė ėshtė fundi i njė dite
  Kur dielli tė ketė perėnduar pėr njė anė tė botės,
  Sėrish i falė dritė asaj ane nėpėrmjet hėnės, qė errėsira tė mos e pushtojė tokėn.
  Kandili i jetės rri i ndezur nė qiell pėr hir tė tokės
  Ai jeton pėr tė edhe pse kurrė asaj s’i afrohet
  Si dielli janė shumė zemra nė tokė,
  Ato jetojnė larg atyre qė i duan vetėm pėr tė mos i djegur
  Prandaj, largėsia dėshmon pėr afėrsinė e tė dashuruarve.

  Janė ndezur kandilat e Tiranės dhe pėr tė pestėn herė njė zė thėrret: “Eja nė shpėtim!”
  Por ē’e do qė pėr ta shpėtuar veten shumė zemra s’kanė guxim?
  Ēdo natė ėshtė e fundit sepse ēdo natė vetėm njė herė vjen nė botė
  Ēdo mysafir i kėsaj bote ndahet nga bota por jo ēdo ndarje ėshtė fund
  Ndarjet nuk janė fundi i dashurisė por fillimi i dhimbjeve pėr tė dashurit
  Sa zemra copėtohen nė botė nga malli qė ndarjet e shkaktojnė e takimet e shtojnė?
  Sa vjet i humbėm nė jetė dhe tani kėrkojmė edhe njė ēast pėr t’u ēmallur
  E si mund tė ēmallemi nė ēastin e ndarjes kur s’u ēmallėm nė atė tė takimit?

  Nuk ka mjaftuar njė mal me gurė pėr ta gdhendur buzėqeshjen tėnde
  Nuk ka mjaftuar njė det me ngjyrė pėr ta pikturuar gėzimin e syve tu
  Po ē’tė gjeti qė u kėpute si gjethe e m’i solle tė gjitha vjeshtat e jetės nė zemėr?
  Ē’ėshtė ai lot i pėrgjakur nė syrin tėnd qė po e pėrmbytė njė botė?
  Pėrse u bėmė pėr njėri-tjetrin bukė e helmuar
  me tė cilėn u ngopėm dje pėr t’u goditur sonte nga dhimbjet e helmit?
  Ēfarėdo qė tė pyes, sonte nuk duhet tė pėrgjigjesh, mjafton tė buzqeshėsh
  qė Tirana ta mbajė mend se ka zemra qė qeshin me dhimbjet.

  A ke aq forcė sa tė mė thuash natėn e mirė?
  Nėse pėrshėndetjet nuk u mungojnė takimeve, pėrse duhet t’u mungojnė ndarjeve?
  Le tė ndahemi kėtu ku u takuam se dashuritė kanė veē fillim e jo fund
  Zemrat braktisin ata qė duan mė pak, pėr hir tė atyre qė duan mė shumė
  Veē shpirtrat qė bashkohen pėr hir tė Sė Vėrtetės, ndahen tė bashkuar nė rrugėt e jetės.
  Veē ata qė pėrjetuan dhimbjen tonė, kur ne tė kemi ikur, do tė thonė:
  “Kėtu i lagte loti kur s’i lagte shiu, njė zemėr nga jugu, tjetrėn nga veriu”

  Ah sa gjėra do ishte mė mirė tė mos i kishim se sa t’i humbisnim?
  Sa e qetė do ishte zemra nėse pėr gjėrat qė s’i dimė tė mos flisnim!
  Por ja, nė botė jemi e botėn s’mund ta kemi!
  Pėrmbushja e ēdo dėshire qė vėrtitet nė mendje, do ishte ndėshkim pėr zemrat
  Sepse jo ēdo herė mendja e di ēfarė ėshtė e mirė pėr zemrėn
  Jetuam nė shtatin e nėnės por s’mbajtėm mend asgjė nga ajo jetė
  U ndamė nga shtati i saj dhe ajo nėpėrmjet ndarjes na deshi edhe mė shumė
  Madje, edhe pse i shkaktuam dhimbje mė tė forta
  Po ndahemi edhe ne sonte me dhimbje qė nesėr tė duhemi mė shumė
  Nesėr sėrish dielli do tė shfaqet mbi Dajt,
  Nesėr dhimbjet tona nė det i ēon Lana, e natėn e fundit e ruan Tirana.
  "Shoku Mjekesise"

 6. #6
  God Bless You Maska e _Mersin_
  Anėtarėsuar
  21-05-2008
  Vendndodhja
  ne nota humori
  Postime
  2,593
  LETĖR VĖLLAIT

  I dashur vėlla!
  Ne nuk po dimė mė tė pėrgjigjemi
  Sepse kemi harruar si pyetet
  Nuk po e shohim mė tė vėrtetėn si qiellin mbi det
  Sepse po shikojmė pa menduar pėr sytė
  e sytė shohin shumė, por jo veten

  I dashur vėlla!
  Nė mes tė shkretėtirės
  Ėshtė lodhur njė deve duke bartur ujin mbi shpinė
  Dhe po vdes nga etja
  Ndoshta edhe peshku do tė vdiste sikur tė ngopej me ujė
  E uji lagė gjithēka pėrveē vetes

  I dashur vėlla!
  Kam qeshur pa e kuptuar pse erdha nė botė duke qarė
  Kam qarė pa e kuptuar pse qesha symbyllur nė djep
  E dua dhimbjen qė mė zgjoi nga gjumi i jetės
  i asaj jete qė nuk do tė doja tė ishte e imja
  sepse, kafazi sado qė tė jetė i gjerė
  prapė kafaz ėshtė

  I dashur vėlla!
  Duke u mahnitur se po i dallojmė tė gjitha ngjyrat
  Harruam tė mendojmė pėr dritėn qė na e mundėsoi dallimin.
  Nė rrugėn e Pishtarit Ndriēues
  Ka dritė pėr tė gjithė ata qė nuk i mbyllin sytė para saj
  Dritės nuk i duhet dikush tė dėshmojė se ajo ekziston
  Sepse ajo vetė dėshmon pėr veten
  Prandaj, ka kohė qė nuk po dijmė tė pėrgjigjigjemi
  Sepse kemi harruar se ēdo pyetje
  e ka brenda edhe pėrgjigjen

  I dashuri vėlla
  Nėse jeton si ishull nė mes tė detit tė paanė
  Njė ditė do tė vijnė anijet e tė zbarkohet tek ti
  Sepse nuk kanė ku tjetėr…

  Nė rrugėt e jetės mund tė ecin mirė
  Vetėm ata qė e dijnė ku shkojnė
  Ata qė nuk dijnė tė ngrohen, digjen
  Digjen pa menduar se zjarri djeg gjithēka pėrveē vetes

  I dashuri vėlla!
  Duhet ta pranosh tre herė se je i padijshėm
  Pėr ta kuptuar se padituria ėshtė sėmundje pa dhimbje,
  por mė e dhembshmja
  duhet tė shkurorėzohesh tre herė nga kjo botė
  pėr ta kuptuar se kjo i ngjanė njė plake
  e cila ėshtė fshehur nėn vellon e nusėrisė

  Kur ndjehesh i vetmuar mes qiellit dhe tokės
  Mendo si ndjehen qielli dhe toka qė tė kanė nė mes
  Toka s’ėshtė e jotja por ti je nga toka
  Prandaj, thuaj ballit le ta puthė tokėn
  E atėherė do ta ndjesh dashurinė e qiellit

  I dashuri vėlla!
  Nėse mendja nuk mund ta qetėsojė zemrėn
  Atėherė thuaj zemrės le ta qetėsojė mendjen
  Sepse atė qė e kėrkon mendja e gjen zemra
  Tė gjitha vitet qė shkuan i takojnė vdekjes
  Ēdo perėndim i diellit ėshtė edhe lindje e tij
  Nėse nuk do ta humbasėsh kohėn
  Lutju Atij qė ėshtė betuar nė tė

  O Zot!
  Mė jep aq mend ta kuptoj sa i pamend jam
  Mė jep aq dije ta kuptoj sa i padijshėm jam
  Mė jep aq forcė ta kuptoj sa i pafuqishėm jam
  E kur ngadhnjej mbi tokė
  Mė bėj tė mos harroj se prapė do tė bėhem tokė!
  O Zot! Unė qė tė kam vetėm Ty
  I shikoj me dhimbje tė gjithė ata qė kanė ēdo gjė veē Teje
  E ēfarė mund tė ketė veē Teje?!
  O Zot!
  "Shoku Mjekesise"

 7. #7
  God Bless You Maska e _Mersin_
  Anėtarėsuar
  21-05-2008
  Vendndodhja
  ne nota humori
  Postime
  2,593
  O I MBULUAR!


  O i mbuluar!
  Sonte tė gjithė udhėtuan dhe erdhėn tek unė
  Erdhėn fjalėt e shkruara e tė pashkruara tė poetėve
  Dhe nga vargjet e tyre dėgjuesit u kthyen nė shikues
  Erdhėn meloditė dhe mė bėnė tė qaj edhe pėr gjynahet qė s’i kam bėrė
  Erdhėn aromat mė tė mira tė trėndafilave dhe thashė se viti u bė me njė stinė.
  Ah sikur tė mos vinin asnjėra nga kėto qė erdhėn
  Dhe nė vend tė tyre tė vije ti o i mbuluar qė tė mbuluarit e ke zbulim.


  O i mbuluar!
  Gjatė kohės kur unė po mahnitesha me dhuratat
  Dikush nga skaji i qytetit bashkoi emrin tėnd me emrin e Dhuruesit
  Atėherė, e pyeta veten:
  Ēfarė tė bėj me trupin qė nė fund mė duhet t’ia kthej dheut?
  Por pėrgjigja m’u kthye me pyetje:
  Ēfarė do tė bėsh me shpirtin qė ke brenda vetes por qė s’ėshtė i yti?


  O i mbuluar!
  Sonte erdhėn nga tė gjashtė anėt
  Secili foli pėr anėn e tij
  Secili solli nga njė lule nga ana e tij
  Unė qėndrova nė mes tė kopshtit rrethuar me lulet e tė gjashtė anėve
  Ah sikur tė vije ti qė tė mos ekzistonte asnjė anė,
  qė tė mos mbulohesha me asnjė lule o i mbuluar
  qė me mbulimin tėnd na zbulove tė Dukshmin
  qė nga fuqia e madhe e dukjes mbetet i Padukshėm.

  O i mbuluar!
  Sonte erdhi uji i burimit pėr tė ma shuar etjen
  Piva, por uji gjatė udhėtimit kishte marrė me vete edhe plehėrat
  Prandaj etja aq sa m’u shua, m’u shtua
  Kėshtu u ndodh tė gjithė atyre qė presin ujin t’u vijė tek buzėt
  E nuk shkojnė vetė tek burimi.
  Ah sikur tė pija ujė nga duart tua o i mbuluar
  Qė mbas mbulimit tim, tė mos zbulohesha i etur.

  Tė gjithė vijnė
  Por tė gjithė janė si vetėtima qė bėn dritė vetėm njė ēast
  Dhe prapė tė le nė terr...  O i mbuluar!
  Sonte, nė mungesėn tėnde, tė pranishmėve u thashė:
  Mos u ngjitni nė malin e pėrgjakur tė zemrės sime
  Nėse nuk mund ta kuptoni pse zemra ėshtė mė e fortė se dhimbja.
  Mos mė jepni ilaē pėr trup se mua po mė dhemb shpirti
  Pėr ndarjen nuk ka ilaē tjetėr veē bashkimit
  Nuk mė mjafton as pėrqafimi se mė bėnė tė ndihem vetė i dyti
  Etja dhe uji janė dy e jo njė,
  Por edhe pse etja dėshmon ekzistencėn e ujit,
  Mbas ujit nuk ekziston mė.

  O i mbuluar!
  Nuk mund te bashkohem me ty por nuk mund tė ndahem nga ti.
  Prandaj, ende qaj deri sa lotėt tė mė bėhen gjak i dėshmorit
  E gjaku i dėshmorit tė mė bėhet ngjyrė e penės sė dijetarit
  E me penėn e dijetarit tė shkruaj fjalėt e zemrės qė gjuha s’mund t’i thotė:
  Lotėt nuk tė sjellin dhimbje por dhimbja tė sjell lotė
  Mos thuaj o Zot unė kam njė dhimbje por o dhimbje unė kam Njė Zot!
  "Shoku Mjekesise"

 8. #8
  God Bless You Maska e _Mersin_
  Anėtarėsuar
  21-05-2008
  Vendndodhja
  ne nota humori
  Postime
  2,593
  ASHIKUT!

  Eh more ashik, qė pa dashuri nuk jeton e me dashuri mbytesh
  Nuk mjafton vetėm t’i duam gjėrat por duhet tė dimė edhe si t’i duam
  Sepse gjėrat qė i duam, ndodh t’i humbasim duke mos ditur si t’i dashurojmė
  Ndonjėherė kur na shijon buka shumė, kafshata na ngel’ nė fyt

  More ashik, dashuronjės!
  Zhgėnjimi nuk ka vend nė botėn tonė
  Sepse ne nuk u besojmė njerėzve por mendimeve tona qė kemi pėr njerėzit
  Prandaj, sado qė bota ėshtė e kufizuar ne jetojmė tė lirė
  Ne nuk grindemi me askė sepse askush nuk na ka premtuar se do mendojė si ne
  dhe as ne nuk u kemi premtuar tė tjerėve se do mendojmė si ata
  e dimė se jemi pjesė e botės por bota nuk ėshtė e jona
  Prandaj, ne jetojmė qetėsisht, sepse nuk mund ta humbasim atė qė s’e kemi

  Sado ta pėrziejmė grurin me gurin,
  Toka do ta njohė edhe njėrin edhe tjetrin
  Nga njė kokėrr e vetme gruri do marrim dhjetėra tė tjera
  Nga njė gur nuk do tė marrim asnje gur
  Pra, ti o dashuronjės, mos ke frikė nga mbjellėsit e gurėve
  Ata nuk shtojnė e as pakėsojnė asgjė nė tokė!

  Ashik!
  Ruaju nga ata qė thonė se budallallėku s’ka fund
  Sepse, nėse budallallėku ėshtė njerėzor
  Dhe nėse numri i njerėzve qė jetojnė nė tokė ėshtė i kufizuar
  Si ka mundėsi qė budallallėku tė mos ketė kufi?

  Aty ku dashuria gufon, mendja ēalon
  Por ti nuk je si shumica edhe pse shumicės i takon
  Ti ruaje mendjen, se po tė humbi mendja me ēfarė do ta ruash dashurinė?!
  Ti thua: “me zemėr”, edhe unė jam dakord
  Por jo tė gjithė kanė zemėr pėr tė na kuptuar se ē’themi ne n’kėtė botė.

  O dashuronjės qė dashuria ta ka dhuruar ēelsin pėr ta hapur ēdo dry
  Ndodh qė nga dėshira e madhe pėr t’i hapur drynat, tė na thyhet ēelėsi
  E kur gjysma e ēelėsit tė ketė ngelur brenda drynit
  Do ta kuptojmė se gjysma, sado qė mund tė qėndrojė pranė tė plotės,
  Nuk mund tė na shpjerė dot te thesari.

  Ashik!
  Mbi tė gjitha, ruaje mendjen kur pėrballesh me tė pamendėt!
  Mos e shfaq thellėsinė para atij qė kėnaqet me cektėsinė
  Kush qendron nė turbullirat e ujėrave tė cekėta
  Nuk ėshtė i prirur ta besojė kthejlltėsinė e ujėrave tė thella
  Mos i hap sytė nė prani tė dritės sė fortė
  Sepse, pėrveē qė s’do shohėsh gjė, do ta dėmtosh edhe shikimin
  Mos ia thuaj tė vėrtetėn tė paditurit se do tė quhesh gėnjeshtar
  Tė gjitha “mos”-eve tė mia, po deshe thuaju: “Mos!”
  Veē ruaje veten nga vetvetja, e mos e plagos!
  "Shoku Mjekesise"

 9. #9
  God Bless You Maska e _Mersin_
  Anėtarėsuar
  21-05-2008
  Vendndodhja
  ne nota humori
  Postime
  2,593
  LEXO NĖ LIBRIN E JETĖS!

  Nėse mendimi pėr Tė Vėrtetėn tė erdhi nga brendia e qenies sate,
  Pėrse e kėrkon Tė Vėrtetėn jashtė vetvetes?
  Ti mund tė thuash se edhe dhembja shfaqet brenda qenies
  por ilaēet pėr t’u shėruar i gjejmė jashtė saj
  Atėherė, mė thuaj, mendja me tė cilėn ke mbėrritur te ilaēi
  ėshtė jashtė apo brenda teje?

  Ah sa e tmerrshme ėshtė qė duhet tė flasėsh
  pėr gjėrat qė janė tė kuptueshme vetvetiu,
  Njė fjalė e vjetėr sa bota, thotė se i laguri s’ka frikė nga shiu
  Pa frikė do tė flas deri nė frymėn e fundit pėr hir tė Pafundėsisė
  se jam lagur i tėri nė rrugėt e jetės nga Shiu i Dashurisė
  Derisa s’isha lagur krejt nga ky Shi, trupi mė digjej nga zemėrimi
  Nė vesh me fjalėt shėruese mė pėshpėriste njė mėsues imi
  Mė thoshte: “Nga Njė e Vėrtetė e Vetme tė gjitha gėnjshtrat tunden,
  Qetėsohu se ‘dhe mizat duan tė krijojnė mjaltė, por nuk munden!”

  E Vėrteta afėr nesh, e ne larg nga E Vėrteta
  Kot qė i etshmi jeton afėr burimit, nėse s’pi prej tij, vdes nga etja
  Nuk mund ta njohėsh Tė Vėrtetėn prej krijesave, por krijesat prej Sė Vėrtetės
  Nėse s’mund tė ikėsh nga hija jote, a mund tė ikėsh prej vetvetes?
  O krijesė me trup, me mendje, me shpirt, ē’ėshtė hija jote?
  A ekziston ajo njėmendėsisht apo sytė t’i mashtron drita e kėsaj bote?

  Hidhe shikimin mbi veten tėnde dhe shiko pėrtej shtatė qiejve
  Ji kureshtar ta dish jo deri ku arrin rrezja e diellit por deri ku ajo s’arrin dot
  Aty ku mbaron deti mė i thellė e mali mė i lart, fillon thellėsia dhe lartėsia jote
  Lexo deri sa ta kuptosh se ti je vetė libėr i gjallė qė ecėn nė ekzistencė
  Me ecjen tėnde dėshmo se Dituria s’buron nga librat, por librat nga Dituria,
  Se jeta nuk e mundėsoi Dashurinė por u mundėsua nga Dashuria,
  Se dituria pa urtėsi ėshtė zjarr tė cilin njeriu e ndez pėr ta djegur veten,
  Se gėnjeshtrat s’do ekzistonin kurrė pa Tė Vėrtetėn.

  Lexo nė librin e jetės se ėmbėlsia e mėkatit shpejt mbaron,
  Dhe mbetet veē idhtėsia e tij qė gjithė jetėn tė hidhėron,
  Mėkatet janė si era e pakėndshme nė njė vend qė nė fillim s’tė vjen e mirė
  Po qendrove aty mė gjatė, mėsohesh dhe s’e ke vėshtirė.

  Sa herė lotove nė jetė pėr ata qė ishin larg, pa menduar pse lotėt janė kaq afėr syrit?
  Dhe sapo u pėrballe me kėtė pikėpyetje, u bėre kureshtar pėr pėrgjigjen
  A mos do ta dish pse lotėt janė ilaē pėr t’i ēliruar zemrat e pushtuara nga pikėllimi?
  Epo, ilaēi nuk ėshtė pėr ta kuptuar por dhembje pėr tė shėruar
  Sado larg tė shkosh duke numėruar nuk do ta arrish kurrė tė pakufishmen
  Njėlloj, sado afėr tė mė qėndrosh nuk do mė arrish as mua
  Hiq dorė nga unė dhe ec nė rrugėn time se unė jam valė qė i takoj Njė Deti
  Mund tė mė prekėsh me dorė, por s’mund tė mė kapėsh
  Nėse do, hidhu edhe ti nė kėtė Det dhe bėhu valė
  Qė afėrsia dhe largėsia tė mbeten veē fjalė.
  "Shoku Mjekesise"

 10. #10
  God Bless You Maska e _Mersin_
  Anėtarėsuar
  21-05-2008
  Vendndodhja
  ne nota humori
  Postime
  2,593
  FJALĖ MES DY ZEMRASH

  Po pate fuqi, merri vetėm fjalėt dhe ik
  Me ikjen tėnde bėje fundin mė tė bukur se fillimin
  Me fjalėt e mia bėje ndarjen mė tė bukur se takimin
  Gjithė ēfarė tė duhet nga varfėria ime janė fjalėt me tė cilat unė u pasurova.
  Ndoshta mbas meje s’do tė gjesh asgjė mė tė mirė se vetmia
  Por vetmia ėshtė ajo qė na e mundėson tė rrimė me vetveten
  Ajo na mėson se mosprania nuk ėshtė mungesė
  Ata qė i duam kurrė nuk mungojnė, janė aty brenda nesh
  Mosmungesa e tyre na bėnė tė vuajmė pėr mospraninė e tyre
  Me vuajtjet tona pėr ta, i japim kuptim jetės sonė pa ta.

  Aq sa i duam ardhjet, i urrejmė ikjet
  Mund t’i fshehim plagėt por jo edhe dhimbjet
  Nėse tė plagosa, kėtė e bėra qė tė ta shpėtoj jetėn
  Njėlloj si i urti qė dėmtoi anijen e tė varfėrve pėr ta shpėtuar nga piratėt
  Njė zemėr qė jeton pėrvujtnisht, ėshtė mė e fortė se vuajtjet
  Zemra s’u krijua vetėm pėr tė dashuruar,
  por edhe pėr t’i duruar vuajtjet qė mund t’ia shkaktojė dashuria
  Sytė s’u krijuan vetėm pėr tė parė,
  por edhe pėr tė qarė pėr gjėrat qė kanė hyrė nė zemėr nėpėrmjet shikimt.
  Prandaj, merri vetėm fjalėt dhe ik se tė gjithė kemi nevojė tė rrimė me vetveten.

  Nėse njėmendėsisht menēurinė dhe budallallėkun e ndan njė vijė e hollė
  Dije se kėtė vijė unė e kam fshirė qė ndarjet tė mė bėjnė mirė
  Prandaj merri fjalėt dhe largohu nėse do tė mė ndjesh mė afėr
  Nga largėsia mund ta shohėsh mė qartėsisht ēfarė jam e ēfarė kam
  Po m’u afrove do tė ta lė pėrshtypjen e njė pikture
  qė duke qenė tepėr afėr saj, nuk shquan asgjė veē ca vijave
  qė ka lėnė peneli i piktorit nė bezin e telajos
  Largohu qė tė mė shohėsh tė tėrin, nėse mė do tė tėrin!

  Po pate vetėm pak fuqi, merri fjalėt dhe ik
  Me ikjen tėnde do ta kuptosh sa vdekjeprurėse janė gjėrat qė na mbajnė larg vdekjes
  Sa shpesh u ngjajmė mizave qė duke iu afruar mjaltit i afrohen fundit tė jetės,
  Sa shpesh gabojmė nga frika se mos gabojmė
  Kur ndjejmė dhimbje tė mėdha, tė voglat i harrojmė
  Kur bien kėmbanat e mėdha, tė voglat s’i dėgjojmė…
  Dhe jeta na shkon duke menduar se njė ditė do jetojmė.

  Mbase nga fjalėt e mia ke marrė aq fuqi sa pėr tė ikur
  Dhe me ikjen tėnde ta bėsh tė mundur kthimin tėnd
  Kur t’i kemi jetuar larg njėri-tjetrit tė gjithė dimrat e vuajtjeve tona
  Pranvera e jetės do lulėzojė nė shpirtrat tanė tė pėrndritur
  Atėherė do kemi tė drejtė t’ua themi tė gjithėve tė vėrtetėn:
  S’mund tė jemi tė gjallė pėr tjetrin, nėse jemi tė vdekur pėr veten
  S’mund t’i pyesim tė vdekurit kur janė tė pranishėm tė gjallėt
  Ti ik, dhe kur tė kthehesh, kthehu prapė me fjalėt!
  Eh, sado qė lotojnė syte, lotėt sėrish treten
  Mes dy emrash, mes dy zemrash, sėrish fjalėt mbeten.
  "Shoku Mjekesise"

 11. #11
  God Bless You Maska e _Mersin_
  Anėtarėsuar
  21-05-2008
  Vendndodhja
  ne nota humori
  Postime
  2,593
  Mirush Kabashi reciton disa nga poezite e Fatmir Mujes

  "Shoku Mjekesise"

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •