Close
Faqja 0 prej 4 FillimFillim 12 ... FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 77
 1. #1
  Lazaratas Maska e Bel ami
  Anėtarėsuar
  17-04-2002
  Vendndodhja
  Lazarat
  Postime
  1,184

  Lasgush Poradeci

  Ikja e shtergut

  Lasgush Poradecit


  Iku dhe me i fundit shterg i shekullit
  Fluturoi neper Mal te Thate
  me Shqiponjen e aratisur
  a me Nositin gji-care preku fundin e liqerit.
  Gjeniu iku!
  Ne mbetem mes tallazeve te poezise...!

 2. #2
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  27-04-2002
  Vendndodhja
  Po bredh ne koken tende tani!
  Postime
  1,269

  Poezi Nga Lasgushi

  Poradeci


  Perėndim i vagėlluar mi Liqerin pa kufir
  Po pėrhapet dal-nga-dale njė pluhśrė si njė hije.
  Nėpėr Mal e nėr Lėndina shkrumb' i natės qė po bije,
  Duke sbritur qė nga qjelli pėrmi fshat po bėhet fir...

  E kudó krahin' e gjėrė mė s'po qit as pipėlim:
  Nė katund kėrcet njė portė...nė Liqer heshtė njė lopatė...
  Njė shqiponjė-e arratisur fluturon nė Mal-tė-Thatė...
  Futet zemra djaloshare mun nė fund tė shpirtit t'im.

  Tėrė fisi, tėrė jeta, ra... u dergj... e zuri gjumi...
  Zotėroj mė katėr anė errėsira...
  Po tashi:
  Dyke nisur udhėtimin mes-pėr-mes nėr Shqipėri,
  Drini plak e i pėrrallshėm po mburon prej Shėndaumi...
  Dimėr


  Shpirti im qe sot y mbyll
  Dhe gezimin m'a perzuri.
  Neper mal e neper pyll
  Zu debora prej qekuri.

  Bjene floket nje-nga-nje
  Mi katundin e shkretuar.
  Dyke mardhur nene te
  Dheri fjet e ri mbuluar

  Flet nga-dal e shpirti im,
  Dhe ne zi pikoj si fleta,
  Pa me qit as pipelim
  Tere fili, tere jeta.

  Ne kaq heshtje-e qetesi
  Ndjej vajtimthin e nje shpesi:
  Psheretin me ze te ti
  Jet' e trembur se mos vdesi...

  MALLI

  Syri-i bukur qe t'u mvrenjt -
  Syri yt qe me lendon
  Do me lere-a von a shpejt,
  Do me lere-a shpejt a von.

  Sapo shpirti m'u delir -
  Shpirti im i nxire krejt -
  Do me lere me pahir
  Syri-i bukur qe t'u mvrenjt.

  E do mbetem pernjemend
  Varfanjak si mbret pa fron:
  Mbreteresha qe me ēmend
  Do me lere-a shpejt a von.

  Do me lere-a von a shpejt,
  Do me lere-a shpejt a von,
  Syri i bukur qe t'u mvrenjt -
  Syri yt qe me lendon.

  Do me lere...A! po si -
  Qofte-ahere-ose tani -
  Do te qaj aq dashuri
  Qe te humb me mall te ti?


  Maja e celur

  Luelt lulezuan
  me te pare djelle
  kushedi c'duruan
  qe kur jane mbjelle

  qe kur u perzyen
  me rere a me uje,
  dhe u lag'n e u lyen
  pa buje e rremuje

  Pa ze psheretimi
  ze e vaj te kote
  i ngurroj thellimi
  nene dhen e ftohte

  Edhe balt' e ndotur
  edhe llum i ndyre
  i patne perlotur
  me ngjyre e menxyre

  Ato piperonin
  me nje sulm te qete
  dhe mbinin e shkonin
  qe perposh perpjete

  qe nga erresira
  brenda ne dhe thelle
  ndillnin krejt te dlira
  driten edhe qielle

  Sa me rend' i mbante
  rrenj' e balt' e nxire
  dhe i terhiqte e s'i ndante
  per ne fundesire

  dhe sa m'i padukur
  edhe sa m'i zjarrte
  ishte sulm i bukur
  per ne qiejt e larte

  aq me lire e fshehur
  dhe aq me me ngadale
  rritnin papandehur
  sulmin e pandale

  Dhe ja, ndizet era
  mbi barishte e bime
  Ja! Qesh parevera
  neper ngasherime

  Ja! sa lul' e qete
  celi gjine e saje
  permbi dege e flete
  atje lart ne maje


  Lasgush Poradeci 1943

 3. #3
  Konservatore Maska e Dita
  Anėtarėsuar
  17-04-2002
  Postime
  2,925

  Per miqte e poezise Lasgushiane

  Pershendetje Estella

  Dhe falemnderit qe i ke sjelle keto poezi ne forum.


  Une do te shtoja disa te tjera.


  SHPIRTIT


  Te lus, o Lajmes i qielluar!
  O Frym' e Zotit, vete Zot!
  Me hirin t'end te pashteruar
  Qe ka mburim perjetesije,
  Hirplot, o Shpirt, ner gaze Ti-je.
  Dhe ner mjerime je hirplot!

  Ti botes s'one-i prure lajmin
  E nj'enderimi te pafaj:
  Per mallin t'end me te pastajmin
  Ti kuvendon qe permbi bote,
  Dhe ne gezim i bije lote,
  I bije gas ne zi te saj.

  Kur del mi male yll'i dites
  e shuhet nata prapa ti,
  Ti me veshtrimin vetetites
  Ckelqen ne fund te zemres s'ime
  Dh'i ben prej kenges se nje grime
  Nje te perjetshme- harmoni.

  E kur pat humbur jet' e dherit,
  Kur syr' i lodhur m'u pergjum,
  Ne shkendijim te kandilerit
  M'i cfaq ylberin e nje rruaze...-
  Fatlum, o Shpirt, ti j ner gaze,
  Dhe ner mjerime je fatlum!

  Sot hapa syte qe-me-nate
  E po kendoj si kurrekush:
  drejt lartesise se pamate
  Ah. meshiro te ngjite- i cmuar
  Prej gjirit t'im te perveluar
  Fjalim'i mallit t'im mjerush.
  Syt' e lumtur

  Ishe vogeloshe...isha mituri...
  Kur me dole mbudhe, ti moj lumja ti!

  Vinte perendimi me te vagelluar
  Pa m'i shtire tines ata syt' e shkruar.

  Ata syt' e shkruar, syte moj te fjetur,
  Shtate vjet me-radhe t'i kam pershendetur.
  Kur me pe se pari, more-e m'u largove,
  Kur me pe se dyti, more-e m'u afrove,
  Kur me pe se treti, more-e me pushtove,
  Te putha ne gushe, ti m'u turperove,
  Papo ule kryet e shkove vajtove.
  Je ulur fort

  Kujtimi im qe me s'me jep te qete,
  Kujtimi im q' u llaftaris pas teje,
  Ne qetesi esht' isker prej rrufeje,
  Ne cas llaftare zjarr e flake vete.

  Ckelqen si prush kur sketerrohen rete,
  Kur mall' i dhembshur ze bucet ndaj meje.
  Kuptimin t'im o! ndjeje-ahere, ndjeje,
  Se n'ate hof m'a ndrin ah! zemr' e shkrete.

  Kaq mot-me-mot shkendijat m'j-u shperndane
  Gjith permi kulm te bimes me se gjate...
  M'j-u pereluan gjith me tjeter ane...-

  Je ulur fort, po syt' e mi te pane:
  Plot me stoli kjo lul' e zemres s'ate!
  Si kopsht i mbushur plot me jargavane.
  Dora jote ledhatare

  Dora jote ledhataja, esht' e zbete si qiri.
  Dora jote ledhatarja leshon driten e debores.
  Kur t'a ndjeu magjine-e paster qe te shtrydheshe prej dores,
  Shpirti im i frymezuar regetiu ne llaftari.

  Se me lende magjistare u pat bere tul' i saj;
  Tul'i saj u pat gatuar me vaj ere-e brume dylli;
  I dha hena pak te ndezur, pluhur t'arte-i fali ylli,
  E keshtu m'u duk hirplote- haj! o dor'e vashes, haj!

  Ne veshtrim te dores s'ate c'pat, o! balli qe m'u vdar?
  C'pat qepall' e perlotur q'i ra pika tatepjete?-
  Dor'e bryllt' e vashes s'ime, dor'e paqme, dor' e zbete,
  Vetetiu me prush magjije e me beri mendimtar.

  Dora jote qe me dhimbset, dora jote qe me cik;
  Dora jote qe me shtrihet siper temblave gjumashe;
  Dora jote: zemra jote qe t'u nda me pese fashe...
  Dh'u be dore te me ndali ndaj dyshoj se mos ik...  Pamja

  Sot u pame-e sot u ndame
  Dhe nuk thame njeze fjale;
  Kur u ndame vame-e qame,
  Qame shpejt ca lot me vale.

  Edhe shpejt kur me te dale,
  Vame-u pame-e shume thame,
  Thame fjale, fjale, fjale,
  Pastaj kurre me s'u ndame.

  Nuk u ndame-e vete thame:
  C'keto fjale? c'keto lote?
  C'ky vajtim q'u vrame-e rame
  Shkrumb e pluhur nene bote?

  Ah kur rame, kur u dhembme,
  Ndritej dhembja drite-e arte...
  Kur u dhembme, kur u shembme,
  Shkrepej yll ne qjell te larte...

  Yll e drite bukurija,
  Qjell i larte perendija,
  C'vjen e shkon e vjen si hija,
  Plas e s'plas kjo dashurija.  Perse te dua

  Se te desha vete,
  Dhe t'u nqasa vete,
  Dhe te putha vete-
  Prandaj.

  Dhe te humba large,
  Dhe te ndoqa large,
  Dhe te gjeta large-
  Prandaj.

  Se te desha prpae,
  Dhe t'u nqasa prape,
  Dhe te putha prape-
  Prandaj.

  Dhe te humba vashe,
  Dhe te ndoqa vashe,
  Dhe s'te gjeta vashe-
  Prandaj.

  Se te gjeta grua,
  Dhe te desha grua,
  Dhe te putha grua-
  Prnadaj.

  Dhe s'me flet perhera,
  Dhe s'me nqas perhera,
  Dhe me plas perhera-
  Prandaj.

  O, prandaj te dua,
  Prandaj vashe-e grua,
  Fshehtesi per mua-
  Prandaj.

  (Tirane, 4 mars 1943 - Ne doreshkrimet e poetit kjo poezi ka titullin "Prandaj")

  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Dita : 15-05-2002 mė 14:00

 4. #4
  Konservatore Maska e Dita
  Anėtarėsuar
  17-04-2002
  Postime
  2,925

  Te tjera!

  Zemra

  Bej e ri mendohem,
  Te mos t'aferohem,
  Ben e ri mendohesh
  Te mos m'aferohesh.

  Dhe ri bej e bejne
  Mos te shkoj andejne,
  Dhe ri e ben bejne
  Mos te shkosh ketejne.

  Ha! tek bej keshtuze,
  Hop! te shoh ketuze!
  Ha! tek ben ashtuze,
  Hop! buze-per-buze.

  Pa me puth nje here,
  Pa te puth dy here,
  Pa me puth tri here,
  Te puth tridhjet here,

  Uf! moj zemre-e mjere...

  Zemer-lule-e-vere,
  Gas-e-vrer-perhere,
  Zemer-kopsht-me-ere,
  Zemera-sketere.
  Durimi

  Tashi me gas, tashi me lot,
  Tashi dhe nj'here,
  Duro durimin si per-mot
  E si perher.

  Mendo mendimin zemerak,
  Ndaj vjen te sjelle
  Sa leu e zjeu e shfreu me gjak
  Ne zemer felle;

  Sa pati shkrire aq embelsi
  Dyke kenduar,
  E vaj e zi e shkrumb e hi
  Te pambaruar;

  Dyke perflakur plot me gas,
  Plot afsh te ndritur,
  Nje mall te math qe me vjen pas,
  Kujtim-zhuritur;

  Vjen ku perplaset permi dhé,
  Ner ulerime,
  e greminuar si rrufe,
  Kjo jeta ime;

  Ku mban shtergaten me sa mund,
  Dhe kesaj radhe,
  E hapur krejt, gjer mu ne fund,
  Ah plag'e madhe;

  Fund e gjehene e ang i zi,
  Jete pas jete,
  Yll-dashuri! Hon-lemeri
  Qe mbaj me vete!

  Edhe mendoj mendim me lot,
  Me pervelime,
  Duroj durim te mbushur plot
  Me zemren t'ime.  Gremina

  Ti sot as qesh as qan,
  Ri larg e qete.
  Ne shpirtin t'end ti mban
  Nje faj per jete.

  Nje dashuri me gas,
  Sic fryri era,
  E zure shpejt ne cas,
  E le perhera.

  U ngrove-ashtu sa mund,
  As shume-as pake,
  S'te ndriu perdrejt ne fund
  E bardha flake:

  Me ndriu e griu e shkriu
  Ah mua zjarri!
  U mvarresh un'i ziu
  MI buze varri!

  E nuk me dhemb aspak
  Nje vdekje-e gjalle,
  Ndaj qava lot me gjak,
  Si ne perralle;

  Ndaj hoqa rende-ashtu,
  Gjer ne gremine,
  Llaftaren qe me zu
  Per dashurine;

  Per dashurine-o Zot,
  Qe shemb nje burre,
  Qe s'e pat ndjere dot
  Gruaja kurre;

  Qe lind e ndritur krejt,
  Bukuriplote!
  Me driten drejt-per-drejt
  Nga drita jote!

  Qe qesh e qan e zjen,
  E s'jep te qete,
  E zjen e bren e shfren,
  E s'vdes perjete.  Prej cdo gazi-e hidherimi

  Prej cdo gazi-e hidherimi
  Mbetet pas vetem kujtimi.

  Ah! dh'i shkreti-mallengjimi.

 5. #5
  i/e regjistruar Maska e TRIMI
  Anėtarėsuar
  22-05-2002
  Postime
  22
  Desha ta shtoj edhe une nje poezi te Lazgushit te cilen e keni harruar ...  Vdekja e Nositit


  Me zjarr ju flas... me zjarr
  Ne gjirin tim kam hapur varr...
  Qe t'i jap shprese-edhe t'ja marr...

  Un' ik liqerit zemerak
  Fatlum dh' i paster si zembak,
  Po zemra ime kullon gjak:

  Se vijne-urtuar zogjte-e mi,
  Dh'u jap ushqim me dashuri -
  Nje dashuri per llaftari:

  Pa nis ah! Gjirin ta godas...
  Dh'e hap ah! gjirin per nje cas...
  Dh'i nginj ah! zogjte- e vdes me gas!...

  Ahere - helmohet e bucet
  Pas mallit tim liqer-i shkret,
  E rrit tallazin posi det.

  Ay e tund , ay e shkund,
  Ay e hap sa me te mund,
  Gjer mun ne gjit,gjer mu ne fund.

  E shpirtin dyke ma percjelle
  Me thote ah! shih sesa 'sht'i felle...
  Ky gjir'i em qe te pat pjelle...

  Me zjarr ju flas...
  Me zjarr...  TRIMI
  Je fajtor para tė gjithėve me faktin se ke mujtė me qenė i vetmi fanar n’errsķn, e ti nuk ishe.

 6. #6
  i/e regjistruar Maska e TRIMI
  Anėtarėsuar
  22-05-2002
  Postime
  22

  Titullin nuk ia di ...

  Fryn veriu nė mal tė thatė,
  Thotė vasha lele ngriva.

  Duro,vashė,tė durojmė,
  Si duron mali dėborėn.

  Nė tė shtėnēa moj nė dorė,
  Do tė ngroh si top dėborė.

  ....

  Nė m`a dhėnē moj bel` e hollė,
  Do tė thyej si mėnjollė,
  Do tė shtryth posi njė mollė.

  Nė mė arthē o moj nė hije,
  Do t`i puth prej dhembshurije,
  Do t`i skuq t`i ndes qirije,
  Do t`i nxi t`i bėj mavije
  Ato buzė gjak-qershije.

  ....

  Nė tė marēa moj pėrherė,
  Do tė shtroj tė parėn herė,
  Do tė ngroh tė dytėn herė,
  Do tė puth tė tretėn herė

  Buzė-e gushė-e gjinė-e mjerė
  Dh` atė shtatin qė mban erė
  Posi luleja nė verė:
  Gjer sa gjumi tė m`tė zerė,
  Tė m`tė zerė-e tė m`tė flerė
  Syr` i urtė si mėshqerė.

  Vate dimri,vate vera,
  Vate vjeshta pėrngahera.

  Trim mė more-edhe mė shtrove,
  Trim mė ngrove-e mė pushtove,
  Trim mė puth-e mė mbarove,
  Trim o trim seē trimėrove!

  ....

  Trimi ē`paske dhėndėruar,
  Vasha ē`paske nusėruar,
  Zotin ē`paskan lavduruar,
  Jetėn ē`paskan trashėguar,
  Shpirtin ē`paskan shentėruar.  Edhe nje nga Lazgushi ...

  Pershendetjet e mia

  TRŻMŻ

 7. #7
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  27-04-2002
  Vendndodhja
  Po bredh ne koken tende tani!
  Postime
  1,269
  Lasgushi

  Ē’u Mbush Mali
  Shqipėri! moj nėna ime,
  Mė ke rritur me thėrrime!
  Shqipėri! tė qofsha falė,
  Tė kam nėnė e mė ke djalė
  ********
  Ē’u mbush mali me dėborė,
  Ē’u mbush deti me pamporė,
  Seē u mbush e shkreta Vlorė
  Plot me krushq e me dasmorė,
  S’janė Toskė e Malėsorė
  Me flamur tė kuq nė dorė
  Si dhėndurė me kurorė.
  Ē’u zbardhė malet, ē’u zbardhė:
  Nga ēdo anė seē na ardhė
  Shqipėtarėt gunė-bardhė,
  Seē na ardhė palė-palė
  Duke rutulluar malė
  Kush mė kėmb’e kush mė kalė
  Kush mė shpejt, kush mė ngadalė;
  Kush i lum e kush i gjorė
  Kanė zbritur mun nė Vlorė,
  Mun nė Vlorėn e lirisė,
  N’atė thelb tė Shqipėrisė.

 8. #8
  i/e regjistruar Maska e Brari
  Anėtarėsuar
  23-04-2002
  Postime
  18,826

  Lasgush Poradeci (Lazėr Gusho )

  TI PO VJEN QĖ PREJ SĖ LARGU

  Ti po vjen qė prej sė largu magji-plotė e dal-ngadal.
  Ti po vjen qė prej sė largu dyke shkitur mbi lendina.
  Nėnė thėmbėrzat e tua pėrgėzohet trendelina,
  Shtrihet luleja mitare e zembakut qe t' u fal.


  E si shkon me hap te matur, mė pushton njė dhėmshuri:
  Do tė tretem tė kullohem nė kalim tė kėmbes s' ate,
  T' i pushtoi i llaftaruar ato hapėza mėkate
  Ndaj kalon mbi tufė lulesh madhėrisht si yll i ri.


  Dhe tė qaj me mall tė rėndė poshtė teje pa pushim,
  Poshtė fillit tė poleskės ku do shkeli kamba jote.
  Tė tė shtroj nga dhėmbja ime njė cudi prej pikash lote,
  Njė pluhurė tė pėrvajshme vetėm dhėmbj' e dėshirim.


  Tė m' a shkelish hije- letė ! tė m' a shkelish mes pėr mes !
  Tė tė shoh si mė lekundesh me sy fjetur e fatuar,
  Brėnda lotėve tė mija tė tė shoh tė pasqyruar,
  E pastaj le tė venitem, le tė hesht e le tė vdes.

  Nxjerrė nga "Ylli i Zėmres"

  Lasgushi lindi me1899 ne Poradec. Shkollen fillore e kreu ne vendlindje, te mesmen e nisi ne Manastir (bitol) e vazhdoi ne Athine dhe e perfundoi ne Silistra te Rumanise.
  Ne Bukuresht ndoqi studimet ne Akademine e arteve te bukura dhe ne Fakultetin e drejtesise.
  Ne Graz te Austrise studioi ne Universitetin e Filozofise dhe Letersise.
  Ne 1924 erdhi filloj pune si profesor ne Liceun e Korces e me vone ne ne Shkollat e Tiranes.Kaq sa per kulture.

 9. #9
  Lazaratas Maska e Bel ami
  Anėtarėsuar
  17-04-2002
  Vendndodhja
  Lazarat
  Postime
  1,184
  Ja nje foto e Lasgushit
  Fotografitė e Bashkėngjitura Fotografitė e Bashkėngjitura  
  ... E ku thuhene ne karte
  Fjalet e Gjuhes se Zjarrte!

 10. #10
  Konservatore Maska e Dita
  Anėtarėsuar
  17-04-2002
  Postime
  2,925
  Lodra e dashurisė


  Kėrkova
  Lumturinė,
  Gjer mė sot,
  Gjith mė tė kot.

  Shijova
  Cupėrinė,
  Njė mot.
  Me shpirtin plot.

  Kullova
  Djalėrinė
  Me lot,
  Qė s’thahen dot.

  Kuptova
  Dashurinė
  Qė lot –
  Kur shemb! o Zot!


  Kujtimi


  Edhe nė mungove,
  Edhe nė ndryshove,
  Edhe nė dredhove,
  Nė mė gjarpėrove:

  Kujt j-a dhč mungimin?
  Kujt ja dhč ndryshimin?
  Kujt j-a dhe dredhimin?
  Kuja gjarpėrimin?

  Mungime-e ndryshime,
  Mungime-e dredhime,
  Dh’ato gjarpėrime-
  Hon pėr zemrėn t’ime.

  Zemr’ e mall i parė,
  Zemėrėz’ e vrarė
  Kujton dyke qarė,
  Pushton me llaftarė
  Lulen e pavdarė,
  Trupin e pangarė.

  Pa ri pshoj qetuar
  Dyke ėndėruar
  Ndaj po puth nėr duar-
  Si ndaj koh’ e shkuar-

  Fort i dėshėruar,
  Fort i dhėmshėruar,
  Fort i lumtėruar,
  Ballin dritė-qėruar
  Syrin qjell-kulluar,
  Gjirin-vajzėruar,
  Trupin-qumėshtuar


  Mitrush Kutelit


  ...Pa m’i prit edhe kMitrush Kutelit

  ...Pa m’i prit edhe kėtonė,
  Iskėra tė zemrės s’onė.
  Prit-m’i shok n’ato mėrgime
  Fjalėzat me regėtime,
  Nga buēim’i zemrės s’ime.
  Zemra im buēim-shkretė
  Zjen e bren e s’gjen tė qetė,
  Plaset e pėrplaset vetė,
  Vdes pėrkohė-e lind pėrjetė.

  Dėgjimi i zemrės


  Kur tė mė kujtosh,
  Kur tė vish tė shkosh,
  Kur tė shkosh kėtejza pranė
  Qė tė ēmallėrosh-

  Ē’po dėgjon kur shkon?
  Kur vjen e pėrgjon?
  Ē’pėrgjon zemra nė kėt’anė-
  Fund nė kėtė hon?

  Zemra jote sot,
  Zemra jote mot,
  sot e mot nė ē’mallėrime
  Zemra qė s’fle dot-

  Seē tė ndjen kėtaj,
  Seē tė ndjen pastaj,
  Seē dėgjon ndaj vetes s’ime
  (Si ndaj vet’e saj):

  Mall e vrer qė mbaj-
  Qaj, moj zemėr, qaj.

  Vrer e mall qė flas-
  Plas, moj zemėr, plas.

  Ku vemi shpesh


  Nė zemėr t’ėnde vetėm unė,
  Nė zemėr t’ime vetėm ti,
  dhe jashtė bota fjalėtare,
  Dhe jashtė syri plot zili.

  Dh’ashtu filluam pėrngahera
  Njė vetėsi plot ėmbėlsi,
  Tė mos na shohė syr’i botės,
  Mos na zemrosh, moj njerėzi.

  Dhe ikm’ e ikmė gjith-me largė,
  Dyke kėrkuar pak liri,
  Qė me t’u ndezur flak’e ditės,
  Gjer mė tė mugėtit tė zi;

  Gjer nė mesnatė-e pasmesnate,
  Oh! E pangopur e arrati!
  Un’ hijerėnd’ e mvrerėsuar,
  Ti buzėndritur nė stoli.

  Nėr ato male shtat-mėdhaja,
  Nėr ata pyje me fshehtėsi,
  N’ato mburima lozonjare,
  N’ata shkėmbenj plot llaftari;

  Ku fryn nje erė pastėrtije,
  E vetėtin njė bukuri,
  E ritet malli posi deti,
  E ndizet zemėra nė gji;

  Ku nuku duket asnjeri,
  Ku vemi shpesh veē un’e ti
  Ku djeg si zjarr, moj dashuri!
  Ku ndrin si yll, moj perendi!
  Ku shtrohet vala ...

  (ROMANCE)  Ku shtrohet vala pėrmi zall
  E fryn njė kėng’ e pakuptuar,
  Tė pashė, motėr, plot me mall,
  mė pe me shpirt tė llaftaruar.

  Q’aherė silleshim me nge
  Gjith vet-i dytė, vet’e dytė...
  Dh’i shtinja sytė gjith pėrdhe-
  Gjithė pėrdhe m’i shtinje sytė...

  Po me t’u ndarė vet e vet,
  Mė s’kishim turp qė s’kishte fjalė...
  Na ritej malli posi det,
  Posi njė det qė vjen me valė:

  E prapė silleshim me nge
  Gjith vet-i dytė, vet-e dytė;
  E prapė sytė gjith pėrdhe,
  Gjithė pėrdhe pikonin sytė.

  ..........................................
  ..........................................
  ..........................................
  ..........................................

  Q’aherė qamė plot me mall
  Atė vėshtrimin e kaluar,
  Ku shtrohet vala pėrmi zall
  E fryn njė kėng’ e pakuptuar.

  Se kish kuptim qė s’i kish kuptim,
  Kuptim’i fellė-i mallit t’onė;
  Se malli jon’ish zotėrim,
  Qe robėron pėrgjithėmonė;

  Se s’dashuronja-as un’ as ti,
  Po dashuronte dashurija:
  Njė dashuri – njė fshehtėsi
  M’e fshehur sesa fshehtėsija.

 11. #11
  Konservatore Maska e Dita
  Anėtarėsuar
  17-04-2002
  Postime
  2,925
  Syt’ e tu vetėtimtarėt


  Syt’e tu, vetėtimtarėt, i mbulon pluhur i zi.
  Syt’e tu vetėtimtarėt ndezin yj mi vala detesh.
  Me vėshtrim tė perėnduar, kaq hirplotė ti mė mbetesh
  Si t’i fshesh qipall’e rėndė tė paēmuarat stoli.

  Kur i pash’oh! Nė nat’helmi, hėn’e largė-ish derdhur n’ar.
  Kur i pashė nė nat’helmi, ar i derdhur m’u bėj zija:
  M’u bė gas ndaj fėrfėllonte vgjeri-i shenjt’ hijen e tija:
  Mi shtrat fletė sapo shtruar...na shij qjelli zilitar...

  Syt’e tu- enigm’ e kohės; syt’ e tu-ēudi pa ēmim;
  Syt’e tu- ēkėlqim gazmuar i skėterrės dhemshurishte.
  Kish durim yll’ i zhuritur, yll me zjarr durimi kishte,
  Qė krijoj kaq dritė djelli, qė mbaroj kaq dėshėrim.

  Syt’e tu vetėtimtarėt, sillen qark gjerakorisht.
  Syt’e tu vetėtimtarėt ėndėrojne-aq tė qetuar.
  Ndaj shtron hijen vgjeri-i shentė kur i putha-i llaftaruar,
  Syt’e tu vetėtimtarėt buzėqeshnė dhemshurisht.

 12. #12
  Konservatore Maska e Dita
  Anėtarėsuar
  17-04-2002
  Postime
  2,925
  Vallja e yjve


  Yjtė-e ndezur si fingjill,
  Qė vėrtiten palė-palė,
  Prej mosgjėje zunė fill
  Plot me jetė-e mall tė valė.

  Zunė fill me dashuri
  Qė kur bota zu tė ngjizet,
  Pa sikush pėr shok tė ti
  Pėrvėlohet edhe ndizet.

  Ndizet ēas edhe pėr ēas,
  E si kurrė s’ka tė shuar,
  Pa pushim i vete pas
  Me njė sulm tė llaftaruar.

  E si kurrė nuku mund
  Ylli yllin qė t’a kapė
  Rrotull qiejve pa fund
  Venė-e-vinė-e-venė prapė...

  .......................................
  .......................................
  .......................................
  .......................................

  Do tė venė fluturim
  Kudo janė-e kudo s’janė,
  Nėpėr qjell qė s’ka mbarim,
  As fillim, as fund, as anė.

  Kur mi tė, kur nėnė tė,
  Kur me hire-e kur pa hire,
  Do pėrėajnė gjithėnjė
  Hapėsirė...shkretėtire...

  Ata ikin varg-e-varg
  Me njė etje tė pashuar:
  Sesą fellė-e sesą larg
  Shoq me shoq u pat larguar!...

  Kłsh j-u fali-aq dėshėrim,
  Dh’aqė zjarr e aqė flakė,
  Dh’i gatoj me aq durim
  Yjtė-e lum e varfanjakė?

  Se do njė, si pėr ēudi,
  Ku prej syresh rreh tė ftohet,
  Shoq i vet, nga mall’i ti,
  Mź me zjarr zė pėrvėlohet...
  Dh’i vjen qark mź me vėrtik
  E me dhembje mź tė nxehtė,
  E si ik...si gjithė ik...
  E pushton me zjarr tė vetė:

  Sa mė pak e shmbėllen:
  Aq mė shumė-e ndjek dėshira...
  Pa nga malli qė s’e gjen,
  Dridhet gjithė hapėsira.

  ...Kur po ja! Se qė pėrtej
  Ndriten erėrat nga pakė:
  Yll-i ēdukur nėpėr qiej
  Vetėtiu e mori flakė:

  J-a pat shtėnė me njė ēas,
  Mun nė mes nė kraharuar,
  Shoq’ i vet q’i sillej pąs
  Me njė sulm tė llaftaruar;

  Q’e kish flakėn mun nė gji,
  Q’e zhuritte dashurija,
  qė ēkelqente me zili
  Rrotull rrezeve tė tija.

  Yll i mjerė e yll i lum!
  Yll i lum e yll i mjerė!
  Sapo drita t’u pėrgjum,
  Sheh njė shoq nėpėr skėterė;

  Ay vin... e gjith vin...,
  Gjith mė pranė... –e gjith mė pranė...-
  Sesą ndrin e vetėtin!...
  Sesą ndjen njė gas pa anė!...

  Sesa ndritesh pėrsėri!
  Sesģ ndizesh pėrsėpari!
  Sesģ djek me dashuri
  Posi yll margaritari!...

  Dashuri! Heu! Mall i ri!
  Dashuri! kėng’ e durimit!
  Ti liri! Ti robėri!
  Ti valim i shkrepėtimit!

  ........................................
  ........................................
  ........................................
  ........................................

  Yjtė-e ndezur aqė larg.
  Lozin vallen e dėshirės
  Dyke ndritur varg-e-varg
  Nėpėr terr tė errėsirės.

 13. #13
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  10-05-2002
  Vendndodhja
  Oslo , Norway
  Postime
  472

  edhe njė poezi e LASGUSHIT

  Kur tė mė jesh e zemėruar


  Ti m`u rrėfeve pėr sėpari shkrepėtimtare nė stoli,
  Un` ėndėrrova se nė zemėr po mė valon njė mall i ri.
  O,c`ka qė m`u venit qipalla me kaq tė ngjethur tė pafaj?
  Haj!shkretėtirė-e-zemrės`s`ime!Dhe haj!e zeza jetė,haj!


  Posi njė yll i perėnduar mė pate humbur gjith mė larg...
  Nga malli yt i thura fjalėt gjith sėrė-sėrė-e-varg-e-varg;
  E cdo mendim e pata tretur vetėm n`ėrgjėnd e nė flori,
  O,vashė-e lotit tė zhuritur qė vetėtin nėr syt` e mi.-

  Prej largėsisė sė pa anė kalon durimi mot-me-mot...
  Pas kaqe kohė dhemshurije,ndaj vėndi-i lum as eja sot!
  Nė gjirin t`ėnd tė llaftaruar m`a lerė mėndjen t`a humbas,
  Tė ndjej si zemra mė gatohet plot me dėshir` e plot me gas.


  Ti buzėqesh-mė-zilitare,e mė ckėlqe si vetėtim,
  E mė vėshtro me sy pėllumbi drejt mun nė fund tė shpirtit t`im;
  Se gazi-i-kthjellt` i lumtėrisė,qė cel si lulja nė mėngjes, Si lule-e pastėr do mė mbijė nė krahruar mun nė mes:


  Kur tė mė jesh e zemėruar,mė shpirt tė vrarė-e varfnjak,
  N`e mbajc nė zemėr zembėratėn,prej helmit t`ėnd s`do heq
  aspak;
  S`do psherėti n`e lėnc tė vdesė,a nė `m`a thėnc,nė mos m`a
  thėnc:
  Mjafton njė mvrejtje-e buzės s`ate,qė tė mė bėsh tė prishem
  menc.
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga lum lumi : 16-06-2002 mė 23:40

 14. #14
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  10-05-2002
  Vendndodhja
  Oslo , Norway
  Postime
  472
  MŹ ZU NJŹ MALL


  Mė zu njė mall dhe sot,
  E s`mund t`a shuaj.
  Ri vasha largė-o Zot,
  Qė kaq po vuaj.

  Kalojnė kot mė kot
  Muaj me muaj.
  S`vjen vasha sot as mot,
  Pa heq e vuaj.

  Nuk vjen,e mė s`di dot
  C`ti them t`i shkruaj!
  Ah!mėndja po mė lot
  Qė s`plas e vuaj!

  Nė vėndin t`im o Zot,
  Jam vetė-i huaj.
  M`a sill ti vashėn sot,
  Qė kaq po vuaj.

 15. #15
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  10-05-2002
  Vendndodhja
  Oslo , Norway
  Postime
  472
  C'DĖGJOJ ME SY TŹ TREMBUR


  C'dėgjoj me sy tė trembur fytyra qė m'u prish?
  Njė kėng' e llaftaruar po vjen prej lartėsish!-
  Ah! zėri yt qė zbriti prej botės sė pa anė,
  po heth posi me ruaza nė qelq tė njė kambane...

  Kėndimi yt,o vashė,tashi pikoj pėrdhe.
  T'a ndjej si dhemshurohet mė njė magji tė re.
  E t'j-a kuptoj dėshirėn ndaj po valon nė mua,
  ndaj po mė gjen ah! zemra dhe malli qė m'u shtua.

  Tashi tė ra kėndimi,po fare nuk t'u vdar.
  Un' e dėgjova tinės e mbeta mendimtar.
  Mė foli goja jote me ngashėrim tė letė
  Qė shpirt` i pėrvėluar m'u droth posi njė fletė.

  Tashi po humb sėfshehta ushtim' e zėrit t'ėnd.
  Tashi t'u shua fare dhe mė s'mė vjen ndėrmėnd.
  Haj! mėndja ime-e ndjellė prej zėrit qė tė vate
  U bė nga-dale kėngė...dh'u shojt pas kėngės s'ate.
  (LASGUSH PORADECI)

 16. #16
  i/e regjistruar Maska e Vajzė_Mistrece
  Anėtarėsuar
  28-11-2002
  Vendndodhja
  Florida, USA
  Postime
  47

  Ri me shėndet- shkėputur nga vėllimi poetik "Vallja e yjve"

  Ri me shėndet

  Qė sot, njė vėnd i huaj mė ka thėrritur pas:
  Vėnite, motėr, buzėn, e mos e bėj mė gas.
  Nga bot' e lumtėrisė vėshtro nėr syt' e mi
  Me shpirt tė zembėruar e plot me dhėmshuri.
  O, pse kaq ėndr' e bukur mė s'lumtėrovi dot!
  Pėrse m'a njom qipallėn kjo valle pikash lot!
  Tani shėnden' e fundit kam dashur tė t'a fal-
  Posi njė perėndeshė afro-m'u dal-nga-dal,
  Me flokė pėrmi supe, me robe gjer pėrdhe,
  Do tė pushtoj nėr krahė me njė magji tė re,
  T'a dish sesa 'sht'i valė ky mall qė po mė tret,
  Sesa m'u pate dhemshur t'a dish me tė vėrtet.
  As eja! eja! eja! nė zjarr te gjirit t'im!
  Vrapo si fill rrufeje!ckėlqe si vetėtim!
  M'a ndrit me njė tė parė fytyrėn qė m'u mvrejt:
  Mė shih me sy pėllumbi nė zemėr drejt-per-drejt.
  Te rite-e zemrės s'ime , greminė pa kufi:
  Si do t'i mbushnje anėt vec ti, ah! vetėm ti:
  Sesi do tė mė ritej, nėr kohė paskėtaj,
  Njė yll pėrjetėsije drejt qė nga fund' i saj!...-

  Qė sot mjerim' i vjetėr nė shpirt m'u pėrtėri,
  Po m'a zembron tė pritmen njė fat shumė m'i zi,
  Dhe ah! e desha veten prej teje t'a kem plot!
  Kjo dashurija jonė do ndriti me tė kot?
  Vrapo me hap tė letė e mos u ndal aspak,
  T'a nisim dyke pshuar mėrgimin zemėrak,
  Tė qajmė shoqi shoqin sė bashku qė tė dy,
  Tė puthemi nė flakė, nė ball' edhe nė sy:
  Sa dhėmb mėrgim' i largė qė do na lerė pas
  Mė pranė njėritjatrit tė dehemi nė gas...
  E sa tė jemi dehur nė gas e lumtėri,
  Mė hidhur tė na dhėmbi largimi jon i zi...
  Sepse ky malli jonė mė s'pati shėmbėllim,
  Se na 'shte vaj njė kengė, dhe kėnga nj'ėndėrim,
  Pa cmallje, pa tė sosur, pa nojmė kurrėkund,
  Sic ish , sic do te jetė - njė dashuri pa fund.
  Mbahu, Nėno, mos ki frikė,
  se ke djemtė n'Amerikė!

 17. #17
  i/e regjistruar Maska e Vajzė_Mistrece
  Anėtarėsuar
  28-11-2002
  Vendndodhja
  Florida, USA
  Postime
  47

  Ē'u mbush mali-shkėputur nga vėllimi poetik "Zemra e dherit"

  Ē'u mbush mali
  (rapsodi popullore)

  I

  Ē'u mbush mali me dėborė,
  Ē'u mbush deti me pamporė,
  Sec u mbush e shkreta Vlorė,
  Plot me krushq e me dasmorė:
  S'jane krushq edhe dasmorė,
  Janė Toskė-e Malsorė-
  Janė Toskė-e Malsorė
  Me flamur tė kuq nė dorė
  Si dhėndurė me kurorė.

  Ē'u zbardhė malet, ē'u zbardhė:
  Nga cdo anė sec na ardhė
  Shqipėtaret gunė-bardhė.
  Sec na ardhė palė-palė
  Dyke rrutulluar male
  Kush me kėmb' e kush me kalė,
  Kush me shpejt, kush mė ngadalė:
  Kush i lum e kush i gjorė
  Kanė zbritur mun nė Vlorė,
  Mun nė Vlorėn e lirisė,
  N'atė thelb tė Shqipėrisė.

  II

  Ē'u nxinė malet, ē'u nxinė,
  Gur' i kuq lėshon mavinė:
  Qani, djem, e mbani zinė!
  Qani gjithė Shqipėrinė,
  Toskėrinė, Gegėrinė-
  Ububu! ē'humbi lirinė!

  Ē'u hap qjelli pak-nga-pak,
  Maj' e malit sec u flak,
  Doli ylli zemėrak:
  Me armikun kemi gjak.

  Ē'u mbush sheshi me tė parė,
  Ē'u mbush zyra me zyrtarė,
  Thonė-u pake cet' e parė
  Me tri mijė luftėtarė,
  Tri shtėpi me fis e farė,
  Qytetarė, katundarė-
  Gjith bujarė Shqipėtarė.

  Ē'ka qė ēan rrufeja retė?
  Vjen Smaili trim me fletė,
  Fluturon posi shigjetė.
  Thonė, vjen pėrdrejt nė Vlorė,
  Me flamur tė kuq ne dorė
  Me flamurin e lirisė
  N'ate thelb tė Shqipėrisė:
  Thonė, ėshtė vet-i-tretė,
  Thonė, ėshtė vet-i-tetė,
  Thonė, vet-i-njėstetetė-
  Rrofsh moj Shqipėri pėrjetė!
  Mbahu, Nėno, mos ki frikė,
  se ke djemtė n'Amerikė!

 18. #18
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  27-04-2002
  Vendndodhja
  Po bredh ne koken tende tani!
  Postime
  1,269
  KUR NUK NDIHESH FARE MIRE

  Kur nuk ndjehesh fare mire,
  (Sepse shpirtin e ke plot),
  Ze kendon ne vetesire
  Pa te derdhen pika lot.

  Pika lot, si pika dylli,
  Oe te derdhen aqe shpesh,
  Kush qepallat nuk i mbylli...
  Nuku mund t'i marre vesh :

  Kujt s'ju dha t'i rrahe mente,
  Ne shtepi kush nuk u mbyll,
  Me nje hov kur shpirt'j shenjte
  Ndrin e digjet posi yll -

  Nuku mund t'a dije fare,
  As qe do te ndjeje dot
  C'pruri kenga mendimtare
  Me cdo varg prej pikash lot.

  Kush te tall me verb te kote,
  Nuku mund t'i ndjeje gjiri
  C'Drit' e bardhe djeg ne bote
  Me cdo pike prej qiriri.

 19. #19
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  27-04-2002
  Vendndodhja
  Po bredh ne koken tende tani!
  Postime
  1,269
  Kur ne flake

  Kur ne flake te qiririt ze mendonem net-per-net
  Dh'e ndjej shpirtin e kulluar neper driten qe me tret
  Prej sketerres se pa mate me del bot' e enderruar,
  vetem ti, o im-e dashur net-per-net me rri larguar

  Po cdo enderr qe me shfaqet prej sketerres se pafund
  Cdo mendim i llaftaruar qe me dhemb e me pertund,
  Duke rene prej se lartash posi pike zemerate
  T'i pershkohet per-se-felli bukuris' se qenies sate.

  T'i pershkohet mes-per-mesi dliresis' se shpirit tend,
  Ta merr pamjen e fytyres, behet shkronjez e kuvend.
  Ai del prej shkretetire ment' e mi te m'i stolise
  E ka tingull llaftarie, ka verbimin e magjise,
  Ndrin i kthiellt e i paster si pasqyrez' e nje kroj
  Pa ner te fytyren tende ta veshtroj... nuk ta veshtroj...

  O! fytyr' e vjersheruar qe me mbush me desherime!
  Q'i fal gaz perjetesie dashuris' se zemres sime!
  Qe me ben kur ment' e mia regetijne varg e varg
  Te te ndjej aq fare prane, te me jesh aq shume larg...

 20. #20
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  27-04-2002
  Vendndodhja
  Po bredh ne koken tende tani!
  Postime
  1,269
  U PATME NISUR

  U patme nisur un' e ti:
  Un' hijemvrejturi-ne-zi,
  Ti flokendritura-flori

  Dhe ikm'! e ikme perseri,
  Large - e me -large n'arrati,
  Prane - e me prane - e gji-per-gji.

  Dhe me nje vend nje bukuri,
  Dhe me nje ēas nje shenjteri,
  Na zu nje mall, nje dashuri.

  S'ish dashuri, po fshehtesi
  S'ish fshehtesi, po llaftari
  S'ish llaftari, po ēmenduri

Faqja 0 prej 4 FillimFillim 12 ... FunditFundit

Tema tė Ngjashme

 1. Figura Te Shquara Shqiptare
  Nga The Dardha nė forumin Elita kombėtare
  Pėrgjigje: 127
  Postimi i Fundit: 09-06-2017, 12:48
 2. Poezi nga lasgush Poradeci
  Nga SUPERSTAR_N1 nė forumin Krijime nė gjuhė tė huaja
  Pėrgjigje: 12
  Postimi i Fundit: 08-01-2012, 07:52
 3. Rragata: Yje deshin, yje ju dhashė! - Lasgush Poradeci
  Nga Diabolis nė forumin Letėrsia shqiptare
  Pėrgjigje: 3
  Postimi i Fundit: 14-07-2006, 19:13
 4. Vleresime per Lasgush Poradecin
  Nga Dita nė forumin Enciklopedia letrare
  Pėrgjigje: 6
  Postimi i Fundit: 09-08-2005, 01:07
 5. Lasgush Poradeci, ky shpikės harmonish
  Nga shigjeta nė forumin Enciklopedia letrare
  Pėrgjigje: 2
  Postimi i Fundit: 10-05-2003, 13:04

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •