Close
Faqja 2 prej 20 FillimFillim 123412 ... FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 21 deri 40 prej 391
  1. #21
    Respekti Mbi Të Gjitha! Maska e [E-TROPOJANI]
    Anëtarësuar
    12-08-2005
    Vendndodhja
    Tropojë
    Postime
    113
    Sot spo merret vesh asnje gje se cfar po behet ne Shqiperi.Un mendoj qe edhe gardistet skan faj,pasi ata kane kryer thjesht detyren e tyre.Kur merr urdher nga nje epror je i detyruar ta zbatosh.Gardistet nuk e meritojne te rrijne qofte nje dite ne burg!!!
    JeTa EshTe E BuKuR.....ShiJoJe..!

    JaM TrOpOjAn.....DeMoKrAt i FlAkTe..!

  2. #22
    Citim Postuar më parë nga mesuesi_1 Lexo Postimin
    i mbajten ne burg me te vetmin motiv derisa ti gjenin provat ....

    me shkelje flagrante te te drejtave te njeriut nuku ka ....

    si e lejon ambasadori nje shkelje te tille kaq flagrante ....???? si e mbeshtet ai kete Prokurori ????
    Turp. Kush i ve kta prokurore ne detyre

  3. #23
    i/e regjistruar Maska e bamatat
    Anëtarësuar
    07-01-2010
    Vendndodhja
    Ne malet e Laberise atje ku Dielli dhe Shqiponja rrine bashke
    Postime
    1,070
    Citim Postuar më parë nga Jamarber Lexo Postimin
    Ky eshte gjygji i turpit.
    Ne raste te tilla gjykata gjen urdheruesin po te kete,gardistat ishin ne krye te detyres te sulmuare nga protestuesit dhe ase nuk duhet tu nxirren emra kushe ishine se kjo bie ndesh me statusin e gardistit dhe rregulloren e mbrojtjes se objekteve te rendesise veqante.
    DUHET TE PRANGOSET EDI RAMA ME ORGANIZATORET PORE DUHET ***** SE S TE LEN KJO DEMOKRAZIA ME EUROPEN E AMERIKEN QE URREN KAQE SHUME EDI RAMA
    Bravo ,

    kjo eshte gjuha e perdorur nga serbet ne Kosove , per martiret shqiptare te Kosoves ! Por jo vetem e serbeve , por edhe e atyre "shqiptareve" gjakprishur qe ishin vene ne sherbim te serbit !

    Vetem nje gjuhe kriminale mundet te flase ne kete menyre , per humbjen e jetes se kater shqiptareve te pafajshem , ne rruget e kryeqytetit te tyre !

  4. #24
    Mire ështe puna mire Maska e PLAKU
    Anëtarësuar
    19-05-2002
    Postime
    2,443
    Mos u mundo kote te na binedish se ate qe e thua ti ashete e drejte!
    Shqyptaret em shumice te madhe i shon dhe i pan gjenat vete, ashtu si ndodhen.
    U vran 4 vete falenderim Zotit qe su varn me shum se 13000 dhe em shum se sa e kishte parashikua edy,ngjela, ruci, gjinushi, duke bere plane vdekjesh ne kanecellarit e tyne ps-iste.
    Nese dikush i pernegjan shkinis si nga mendimet si nga veprat, duhet te jen ata qe i pregadisin keto demostrata me prapavija dhe te ndihemuara nga qarqet greko-serbe.
    Iu deshtoj plani edhe kete radhe! Ne te aredhemen duhet ta ken edhe em veshtire me pregadit skena te njeta si kjo qe pam me 21-1-2011, u habit krejte bota dhe cdo shqypetar qe nuk mendon si ti, si ashete e mundun qe grupe te qorrodituna ti versulen policis, administrates, dhe femive ne rruge qe nuk ju perkiste ideve te mperapeshta edo-prplekane?!
    edhe ti kote munedohesh ta identifikosh tjeterin me lloj lloj epitetesh, pse nuk pajtohet me mendjet e smura si soji yt. ndoshta ti je ai qe i perket atyne qe ke ceke me larete! Shqypetaret nepergjithesi jan kunder mendimeve tua dhe nuk i perkrahin grupethet huligano-kriminele ta djegin shqypenin.. Shqypetaret me kohe i kan dallua se kushe jan gjake prishunit. nese sali berish duhet te iki nga detyra, ate e ben vulleneti i shumices popull.
    Ndryshuar për herë të fundit nga PLAKU : 03-03-2011 më 18:43
    Pa Kosovë e Çamëri nuk ka Shqipëri

  5. #25
    i/e regjistruar Maska e bamatat
    Anëtarësuar
    07-01-2010
    Vendndodhja
    Ne malet e Laberise atje ku Dielli dhe Shqiponja rrine bashke
    Postime
    1,070
    Citim Postuar më parë nga PLAKU Lexo Postimin
    Mos u mundo kote te na binedish se ate qe e thua ti ashete e drejte!
    Shqyptaret em shumice te madhe i shon dhe i pan gjenat vete, ashtu si ndodhen.
    U vran 4 vete falenderim Zotit qe su varn me shum se 13000 dhe em shum se sa e kishte parashikua edy,ngjela, ruci, gjinushi, duke bere plane vdekjesh ne kanecellarit e tyne ps-iste.
    Nese dikush i pernegjan shkinis si nga mendimet si nga veprat, duhet te jen ata qe i pregadisin keto demostrata me prapavija dhe te ndihemuara nga qarqet greko-serbe.
    Iu deshtoj plani edhe kete radhe! Ne te aredhemen duhet ta ken edhe em veshtire me pregadit skena te njeta si kjo qe pam me 21-1-2011, u habit krejte bota dhe cdo shqypetar qe nuk mendon si ti, si ashete e mundun qe grupe te qorrodituna ti versulen policis, administrates, dhe femive ne rruge qe nuk ju perkiste ideve te mperapeshta edo-prplekane?!
    edhe ti kote munedohesh ta identifikosh tjeterin me lloj lloj epitetesh, pse nuk pajtohet me mendjet e smura si soji yt. ndoshta ti je ai qe i perket atyne qe ke ceke me larete! Shqypetaret nepergjithesi jan kunder mendimeve tua dhe nuk i perkrahin grupethet huligano-kriminele ta djegin shqypenin.. Shqypetaret me kohe i kan dallua se kushe jan gjake prishunit. nese sali berish duhet te iki nga detyra, ate e ben vulleneti i shumices popull.
    Sikur te te ndodhte ajo lloj vrasje tek vellau jot apo tek babai jot , do te shikoja se si do te flisje ! Keto qe flet ti eshte paster gjuha e serbit !

    Dhe kjo eshte diferenca ndermjet teje dhe meje , se ti quan vellezer ata te partise , ndersa per mua vellezer jane te gjithe shqiptaret , qe jane vertet shqiptare !
    Ndryshuar për herë të fundit nga bamatat : 03-03-2011 më 19:17

  6. #26
    Mire ështe puna mire Maska e PLAKU
    Anëtarësuar
    19-05-2002
    Postime
    2,443
    ndersa per mua vellezer jane te gjithe shqiptaret , qe jane vertet shqiptare !
    Zend une skam parti. nese vllau jem behet pjes e ndonje banede apo grupi qe ka qellime te erreta dhe bene rrezik per shoqenin shqyptare, i versulet shtetit, njerzeve qe nuk mendojen dhe duken si aj,
    Si vlla mu kish dhimet, por isha pajtue me fatin e ti dhe rrugen qe ai ka zgjedhe.
    Drejtesia duhet te gjykon drejte,njete per cdo shqypetar.
    Sa police u lenduan aty? pse duhej ti versuleshin Bekimes?! Pse ishen armatos ato te ashtuquajtun demostrues? Ku ishen organizatoret qe nuk iu prin turemave ?!
    Nuk pajtohem me vrasjen e 4 veteve, por si ka mundesi te sulmohet policia dhe te prishet rendi publik ashtu si bene turmat huligane mercenar te ed-ngjel-gjinush-rucave?!
    Pa Kosovë e Çamëri nuk ka Shqipëri

  7. #27
    Mire ështe puna mire Maska e PLAKU
    Anëtarësuar
    19-05-2002
    Postime
    2,443
    S‘ka prova, Apeli liron tre gardistët
    E ENJTE, 03 MARS 2011 12:51

    http://www.panorama.com.al/panorama/...0gardistet.jpg

    Njëri pas tjetrit në seanca të ndara, gardistët Gazmend Ahmetaj, Sadik Çela dhe Mark Nikolli kanë rifituar dje lirinë e hequr rreth një muaj më parë, kur u arrestuan me urdhër të Prokurorisë së Tiranës, e cila i akuzoi se kanë qëlluar me armë në drejtim të turmës së demonstruesve më 21 janar. Gjykata e Apelit mori në shqyrtim masën e sigurisë “arrest me burg me afat 30 ditë”, të vendosur ndaj tre gardistëve prej gjyqtarit të Shkallës së Parë, Shkëlqim Mustafa. Mbi bazën e kërkesës së Prokurorisë, ky gjyqtar ka vendosur më 7 shkurt 2011 mbajtjen e oficerëve të Gardës në paraburgim për një muaj, deri në përfundim të ekspertizës së armëve, gëzhojave dhe predhave të administruara gjatë hetimit të ngjarjes. Më 9 shkurt 2011, dy ditë pasi u ndaluan nga policia, tre gardistët dolën në Gjykatën e Tiranës, ku u njoftuan për masën që ishte vendosur ndaj tyre në mungesë. Menjëherë ata apeluan vendimin për t’i mbajtur në arrest me burg për 30 ditë. Dje Gjykata e Apelit ka rrëzuar si të pabazuar në ligj dhe në prova vendimin e dhënë nga gjyqtari Shkëlqim Mustafa, për arrestimin e tre efektivave të Gardës.
    Seanca në Apel
    Rreth orës 09:50 të mëngjesit të djeshëm, Gjykata e Apelit filloi seancat për vlerësimin e masës së sigurisë ndaj efektivave të Gardës. I pari që u paraqit para trupit gjykues ishte efektivi i Gardës, Gazmend Ahmetaj. Prokuroria kërkoi mbajtjen e tij në burg derisa të përfundonin ekspertizat mbi gëzhojat e gjetura në vendin e ngjarjes, armët e marra tek Garda dhe predhat e gjetura në trupat e dy viktimave të demonstratës, Faik Myrtaj dhe Aleks Nikaj. Avokati i gardistit kërkoi lirimin e menjëhershëm të klientit të vet nga paraburgimi, duke pohuar se ndaj tij nuk kishte prova që të justifikonin mbajtjen në burg. Vetë efektivi i Gardës, Gazmend Ahmetaj, tha se nuk e pranonte akuzën e ngritur ndaj tij për shpërdorim detyre më 21 janar. Ai ka pohuar se ka zbatuar ligjin dhe rregulloret duke përmbushur detyrën e tij shtetërore. Trupi gjykues, pasi ka dëgjuar pretendimet e Prokurorisë dhe avokatit, vendosi lirimin e efektivit të Gardës së Republikës. E njëjta procedurë është ndjekur edhe për dy kolegët e tij, Mark Nikolli dhe Sadik Çela. Në përfundim të shqyrtimit gjyqësor, trupi gjykues i Gjykatës së Apelit vendosi prishjen e vendimeve të Gjykatës së Faktit të Tiranës për caktimin e masës së sigurisë “arrest me burg” për 30 ditë ndaj gardistëve, pasi vendimet në fjalë “janë të pabazuara në ligj dhe në prova”. Sipas gjykatës, nga të dhënat e administruara në dosje Prokuroria ka pasur vetëm dyshime, por jo prova ndaj tre efektivave të Gardës”.
    Të shtënat me armë
    Sipas hetimeve të Prokurorisë, tre efektivat e Gardës që u lanë të lirë dje nga Gjykata e Apelit ishin në Njësinë Speciale. Në këtë njësi bënin pjesë Mark Nikolli, Gazmend Ahmetaj dhe Sadik Çela, të tre nënoficerë. Ata kanë pasur për detyrë hapjen e zjarrit, në rast të çarjes së kordonëve të forcave të rendit që ishin vendosur para tyre. Sipas Prokurorisë, rreth orës 16:00 nga efektivat e Gardës është qëlluar me armë në drejtim të demonstruesve. Armët e shkrehura i përkasin efektivave të Gardës: Agim Llupo, Agron Malaj, Mark Nikolli, Sadik Çela dhe Gazmend Ahmetaj, të cilët kanë qenë nën komandën e zv.shefit të Gardës, Alfred Ahmetcenaj. Sipas akteve të ekspertimit, arma e Mark Nikollit ka qëlluar 18 herë, pasi në vendin e ngjarjes janë gjetur po aq gëzhoja të kalibrit 9mm. Ekspertiza gjithashtu ka sqaruar se arma e mbajtur nga gardisti tjetër, Sadik Çela, ka kryer qitjen e dhjetë fishekëve, pasi në vendin e ngjarjes u gjetën dhjetë gëzhoja që i përkasin armës së përdorur prej tij. Ekspertiza gjithashtu ka sqaruar se arma e përdorur nga gardisti tjetër, Gazmend Ahmetaj, ka kryer 46 qitje me fishekë luftarakë. Megjithë këto fakte, ekspertizat kanë treguar se predhat e gjetura në trupat e viktimave Ziver Veizi, Faik Myrtaj dhe Aleks Nika nuk kanë dalë nga armët e këtyre gardistëve.

    Mark Nikolli

    Mban gradën e nënoficerit në Gardën e Republikës. Ka qenë i vendosur në oborrin e Kryeministrisë gjatë ngjarjes së 21 janarit, si pjesë e Njësisë Speciale. Sipas ekspertizës, arma e tij ka qëlluar me plumba luftarakë 18 herë. Të shtënat kanë ndodhur pas depërtimit të demonstruesve në rrethimin e dytë që ishte ngritur nga forcat e Ndërhyrjes së Shpejtë. Ky efektiv ka qenë nën komandën e zv.shefit të Gardës së Republikës, Alfred Ahmetcenaj. Ndaj Mark Nikollit u vendos masa
    arrest me burg për 30 ditë, për akuzën e “shpërdorimit të detyrës”. Por dje, Gjykata e Apelit vendosi lirimin e tij për shkak të mungesës së provave në dosjen penale.

    Sadik Çela

    Me gradë nënoficer i Gardës së Republikës. I akuzuar dhe i arrestuar nga Prokuroria për akuzën e shpërdorimit të detyrës në ngjarjen e 21 janarit. Sadik Çela ka qenë i vendosur në pjesën ku ndodhej Njësia Speciale e Gardës së Republikës. Sipas akteve të ekspertimit të Prokurorisë, arma e përdorur nga efektivi i Gardës, Sadik Çela, ka kryer dhjetë qitje me fishekë luftarakë ditën e ngjarjes. Pas arrestimit më 8 shkurt 2010, Çela nuk e ka pranuar akuzën, duke deklaruar se nuk ka qëlluar në drejtim të turmës, por sipas ligjit dhe rregulloreve ka qëlluar vetëm në ajër, pa vënë në rrezik jetën e qytetarëve.

    Gazmend Ahmetaj

    Me gradë nënoficer i Gardës së Republikës. Gjatë demonstratës së 21 janarit ka qenë i vendosur në brezin e Njësisë Speciale të Gardës, në atë që është konsideruar grupi i zjarrit. Sipas Prokurorisë, ky është efektivi që ka kryer më shumë qitje me armën e tij. Ekspertiza ka gjetur se me automatikun turk MP5, Gazmend Ahmetaj ka qëlluar 46 herë. Për këtë shkak, ai është akuzuar se ka kryer veprën penale “shpërdorim detyre”, ndërkohë që vetë gardisti nuk e ka pranuar këtë akuzë. Sikurse për dy kolegët e tij, Gjykata e Apelit vendosi dje lirimin nga paraburgimi edhe për Ahmetajn, për shkak të mungesës së provave në dosjen penale të hapur ndaj tij.



    Trazhgim Sokolaj
    Pa Kosovë e Çamëri nuk ka Shqipëri

  8. #28
    i/e larguar Maska e Jamarber
    Anëtarësuar
    04-11-2002
    Vendndodhja
    Itali
    Postime
    390
    OO ZEDE
    Nuke eshte faj ime se ti ke aqe pak mundesi arsyetimi e mungese njohje ne materie te ndryeshme kjo varet nga formimi dhe qellimi juje.
    Kujdese kure permend serbet e grekerite se gabon rane-une te theme ty dhe atyre qe shkojne mase edit se serbet dhe grekeri ju investojne e ju shtyejne te permbysni qeveri e beni trubullira si ne shqiperi ,kosove maqedoni,sa here ka zhvillime per kombin shqiptarejane ne rruge te mbare.
    PORE SHQIPTARET TASHME KANE KUPTURE MIRE GJITHCA DHE DO DIJNE TI JAPIN PERGJIGJEN E MERITURE-EDI RAMES-SERBEVE-GREKERVE E TERRORISTAVE QE DUAN TE PERQAJNE E SHPERBEJNE SHQIPERINE E SHQIPTARET

  9. #29
    i/e regjistruar Maska e bamatat
    Anëtarësuar
    07-01-2010
    Vendndodhja
    Ne malet e Laberise atje ku Dielli dhe Shqiponja rrine bashke
    Postime
    1,070
    Citim Postuar më parë nga Jamarber Lexo Postimin
    OO ZEDE
    Nuke eshte faj ime se ti ke aqe pak mundesi arsyetimi e mungese njohje ne materie te ndryeshme kjo varet nga formimi dhe qellimi juje.
    Kujdese kure permend serbet e grekerite se gabon rane-une te theme ty dhe atyre qe shkojne mase edit se serbet dhe grekeri ju investojne e ju shtyejne te permbysni qeveri e beni trubullira si ne shqiperi ,kosove maqedoni,sa here ka zhvillime per kombin shqiptarejane ne rruge te mbare.
    PORE SHQIPTARET TASHME KANE KUPTURE MIRE GJITHCA DHE DO DIJNE TI JAPIN PERGJIGJEN E MERITURE-EDI RAMES-SERBEVE-GREKERVE E TERRORISTAVE QE DUAN TE PERQAJNE E SHPERBEJNE SHQIPERINE E SHQIPTARET
    O Jam...

    po e lexoj dhe po e shikoj se sa i kendum je ! Ti je thjesht nje nga kandidatet shqiptare antishqiptare qe serbi i perdor pa leke fare ! Nuk ka nevoje as te paguaje ! Jeni pjesa me problem e ketij kombi !

    Uroj nje dite te te hapen syte si dhe te hapesh zemren per shqiptarine ! Nuk eshte per ta humbur shpresen !

  10. #30
    Antivirus -Llap- Maska e ardiana luzha
    Anëtarësuar
    19-11-2007
    Vendndodhja
    Ne mendjen tende!
    Postime
    1,008
    Citim Postuar më parë nga Noellag Lexo Postimin
    A eshte drejtesia qe nga provat denoi nje gardist dhe po vuan burgimin ? A eshte perseri drejtesia qe liroi 3 gardiste te tjere per mungese provash ? Po te ishte kjo drejtesi e mjere do ishin liruar te gjithe gardiset me prova e pa prova . Por vendi ka ligje dhe ka gjykate, Nuk duhet paragjykuar nje vendim te gjykates ne mungese te llogjikes., Vetem se jane gardist , na qenkan te gjithe fajtore
    Dicka ta kesh parasyshe...Per mu nuk ka rensi as Rama e as Berisha e as Gardistet
    Per mu ka rensi populli qe ra viktim e ketyre qe i ceka.
    Viktime e Rames....cdo dite, poshte pushteti te protestoj greve urie...etj
    Viktime e Berishes.....qe provokonta me ate fjalore masen qe nuk di ta respekton te paren Parlementin,e flete si te ishte me nje lagje,pastaj popullin e vete.
    Viktime e Gardes qe qelluan drejte njerzeve si te ishen kafshe.....o populle,njerze jan vdiqen dhe sote nuk denohet askushe per kete raste.

    Ju lutem more ju lutem
    2011*Pse të pështyjmë rrugës, kur ka njerëz që e meritojnë fytyrës ...

  11. #31
    Antivirus -Llap- Maska e ardiana luzha
    Anëtarësuar
    19-11-2007
    Vendndodhja
    Ne mendjen tende!
    Postime
    1,008
    Citim Postuar më parë nga PLAKU Lexo Postimin
    Nese vertet drejtesia ashete shqyptare epa aneshme politikishet, pa marr parasysh, duhej te liroheshin te gjithe gardistet.
    Familjaret duhet te kekrojen llogari te vdekje porositesit qe i para lajmeruan vdekjet para se fillojen demostratat "paqesore" Ti Adriana, beson se Bekimja e meritonete ate qe i negjau ne rrugen e kryeqytetit vete Tiranes Shqyptare?!
    Fotot jan, deshmit jan, nje dite para ku e dinte rama se Berisha duhej te kalonete permbi nje vareg kufomash? nje dite mbase ngjela ishte qe kerkonete vdekje te pa numerta 13000 e teper viketima i dukeshin pak ati per ti plotesua kushtet e veta?! Shyqyr thuaj qe ashete koha e tekenologjis sotisfikume, per ndryshe bishat e ksihen bere kobin e 97-tes te paralajmerueme me kohe! fale tekenologjis u alivinosen sa do pak krye kriminelet qe paralajmeruan vdekjen dhe djegejen e shqypenis se ju duhej pushteti.
    E kush pra te mos lirohet?
    Apo cdo pervjetorin e tyre te vem lule sa mos ti harrojm,ma te lutem i nderum maa se nuk te dhembet ty e mu e te tjereve po familjes....qite ne vete pastaj te shkruajm ketu,te flasim per njerzim pa e shty politiken ne mes.
    2011*Pse të pështyjmë rrugës, kur ka njerëz që e meritojnë fytyrës ...

  12. #32
    Larguar Maska e Noellag
    Anëtarësuar
    23-09-2009
    Vendndodhja
    Ne zemrat tuaja
    Postime
    2,583
    Citim Postuar më parë nga ardiana luzha Lexo Postimin
    Dicka ta kesh parasyshe...Per mu nuk ka rensi as Rama e as Berisha e as Gardistet
    Per mu ka rensi populli qe ra viktim e ketyre qe i ceka.
    Viktime e Rames....cdo dite, poshte pushteti te protestoj greve urie...etj
    Viktime e Berishes.....qe provokonta me ate fjalore masen qe nuk di ta respekton te paren Parlementin,e flete si te ishte me nje lagje,pastaj popullin e vete.
    Viktime e Gardes qe qelluan drejte njerzeve si te ishen kafshe.....o populle,njerze jan vdiqen dhe sote nuk denohet askushe per kete raste.

    Ju lutem more ju lutem
    Njerezit qe dolen ne proteste ne 21 janar rane viktime e Edi cmendurise i etur per pushtet. Ata njerez do ishin gjalle sot nese protesta do ishte paqesore, Ne kete ngjarje u denua nje gardist dhe po hetohen te tjere , disa u liruan per mungese provash ,nderkohe qe prokuroria nuk ka hetim per organizatoret . Per cdo ngjarje hetohen organizatoret, sepse 4 viktimat ishin pasoje e atyre qe e organizuan dhunen.

    I pari qe nuk respekton parlamentin eshte Edi Rama, qe bojkotoi dhe nuk voton ligjet , ato ligje per interesat e vendit, Edi Rama pasi bojkotoi hyri ne kuvend me qellim tjeter, te mos votoje ligjet por te sulmoje Berishen duke e kthyer parlamentin ne arene dhune, ku njeri shan e tjetrit godet me grushte , ku cohen ne kembe mblidhen si tufa delesh , i turren kryeministrit duke bllokuar fjalen e lire
    Ndryshuar për herë të fundit nga Noellag : 04-03-2011 më 13:10
    Larguar

    Duhet te perjetosh shume qe te behesh njeri

  13. #33
    i/e regjistruar Maska e mesuesi_1
    Anëtarësuar
    27-06-2009
    Vendndodhja
    ne shkolle
    Postime
    2,050
    Citim Postuar më parë nga Antimafia Lexo Postimin
    Ekspertiza në gjyq: Faik Myrtaj s‘u vra nga Garda


    Klodiana Lala (Gazeta Shqiptare)

    Faik Myrtaj, nga fshati Cakran i Fierit, i cili humbi jetën në demonstratën e dhunshme të 21 janarit, nuk është qëlluar nga efektivët e Gardës së Republikës. Një fakt i tillë vërtetohet shkencërisht nga akti i ekspertimit balistik të armëve të sekuestruara në Gardën e Republikës, çka duket se ka vënë në vështirësi organin e akuzës për të drejtuar “sytë” nga ndonjë strukturë tjetër. Akti i ekspertimit i është vënë në dispozicion gjykatës së Tiranës, e cila caktoi dhe masën e sigurisë “arrest me burg” me afat 30 ditë, për tre gardistët, Mark Nikolli, Gazmend Ahmetaj dhe Sadik Çela. “Predha e gjendur në trupin e viktimës Faik Myrtaj nuk rezulton të jetë qitur nga armët e përdorura nga efektivi i Gardës”, - thuhet në vendimin e gjykatës për personin nën hetim, gardistin Sadik Çela. Në të njëjtin vendim thuhet gjithashtu se efektivi i Gardës ka qëlluar në drejtim të demonstruesve, madje me intensitet të lartë. Sot tre gardistët, Nikolli, Ahmetaj dhe Çela, do mbërrijnë në gjykatën e Apelit për të mësuar për fatin e tyre.


    ----------------------


    Edvin Rama, Tom Doshi, Paulin Sterkaj, Armando Prenga, Pjerin Ndreu !
    Tregoni emrat e vrasësve, që paguat për të vrarë demostruesit.




    pikerisht edveret dje hapen fushaten e fundit te historise tyre me vrasjen e e ketyre qyqareve duke tentuar te bejne budalle gjithe opinionin publik per cka ndodhi dhe per cka drejtesia po ben per zbardhjen e ngjarjes ...
    "They will not control us, We will be victorious"

  14. #34
    i/e regjistruar Maska e Brari
    Anëtarësuar
    23-04-2002
    Postime
    18,826
    e din mo e dine dhe grat e atyre te vrareve se ed rucua i vrau po nuku guxojn te pipetijne se u a kerren ka.rabelane mire deri ne rreze gramozua me banden hakmarrja..

    po mir u a beri..

    ishin rehat ne gërqi zagaret..
    mirpo tahmaja madhe.. hajde bejm nje yxhym o shoke se paguan mire fidel kokodhim rucua i arben miljardar ahmetajt..
    dhe otopuzit pa pare e drejt ne bulevard te tiranes..e verr topuz policve kokes..

    po gjene mir u a bete o ed ruca atire m.uterve..
    sidomos atij zadrimorit.. qe ma kish vilen 4 katshe e kish ardhur te rrahe policet..
    dhe ziverit mir u a bere o kloso..
    maska juaj e 97 tes.. e pagoj me ne fund..

    kam shpetuar nashti..tha ish gruaja.. se deri ne roskovec vinte te na rrihte muan e babane e vajzen..
    kokodhimua e ka nxjerre ne faqe te pare te shekullit te tij godrafin e vajzes se ziverit e mbledh para me ate foto..
    hm..ja vrau baban e e tallet me te bijen..
    o po mir u a beni rajasë tuaj..po me policet cpatet more kanibaler..

    po do i paguani nje dite o shtabi pucist.. ed rucist tako prec gjinushist e bamir topo ina rama ku.rvist..


    ..

  15. #35
    i/e regjistruar Maska e mesuesi_1
    Anëtarësuar
    27-06-2009
    Vendndodhja
    ne shkolle
    Postime
    2,050
    Citim Postuar më parë nga Brari Lexo Postimin
    po do i paguani nje dite o shtabi pucist.. ed rucist tako prec gjinushist e bamir topo ina rama ku.rvist..

    ore qe do ta paguajne ajo nuk diskutohet por kur te huajt fusin turinjte me teper se c'duhet, dhe per kete nuk ka nevoje te specifikojme emra te pervetshem, punet zgjasin pak me teper dhe nderkohe polpotistet vazhdojne dhe bejne fushata elektorale ne vend qe te ishin diku ne ndonje biruce ne pritje te vendimit gjyqesor .... nejse eshte vetem ceshtje kohe .... shpata e Demokleut do ti zere ....
    Ndryshuar për herë të fundit nga mesuesi_1 : 08-04-2011 më 14:31
    "They will not control us, We will be victorious"

  16. #36
    i/e regjistruar Maska e mesuesi_1
    Anëtarësuar
    27-06-2009
    Vendndodhja
    ne shkolle
    Postime
    2,050

    21 Janari", nis hetimi për organizatorë dhe planifikim dhune

    21 Janari", nis hetimi për organizatorë dhe planifikim dhune


    Koha Jone

    06.05.2011

    Edmond Hoxhaj


    Rreth 100 dite pas demonstrates se dhunshme te 21 janarit, Prokuroria e Tiranes ka filluar zyrtarisht hetimin edhe per organizimin e dhunes se ushtruar mbi punonjesit e policise, atyre te Gardes dhe institucionit te Kryeministrise. Gjate kesaj periudhe ka qene policia ajo qe i eshte perkushtuar kesaj pjese te hetimit. Por pas mbledhjes se provave konkrete kunder rreth 145 demonstruesve te akuzuar per ushtrim kundershtim te forcave te policise, prokuroria e ka pare te arsyeshme te filloje hetimin edhe per zbulimin e organizatoreve te dhunes se 21 Janarit.

    Lajmi eshte bere dje i ditur per gazeten "Koha Jone" nga burime prane organit qendror te akuzes, te cilat pohuan se hetimi per zbulimin e organizatoreve eshte shtrire ne dy pista kryesore. Burimet saktesojne se jane duke u transkiptuar gjithe tabulatet telefonike te rreth 145 personave te akuzuar per ushtrimin e dhunes. Gjithashtu, po analizohen nje per nje, edhe videot dhe intervistat e drejtuesve te opozites te dhena ne media te ndryshme, per te konkluduar ne faktin se a ka pasur ose jo nxitje te dhunes prej tyre. Nga burimet mesohet se pas sigurimit te provave nga policia kunder demonstruesve te dhunshem, kane lindur dyshime per nje mire-organizim te akteve per te cilat ata akuzohen se kryen.

    Keshtu, nje prej pikave me te forta prej nga bazohet dyshimi per nje organizim te dhunes, eshte fakti i perdorimit te bombave artizanale molotov, te cilat kane qene te parapergatitura. Gjithashtu, nga analizimi i videove eshte vene re se shkopinjte me te cilet dhunuesit qellonin mbi punonjesit e policise ishin shume rezistues dhe jo ristela te thjeshta per te mbajtur banderolat. Burimet e prokurorise theksojne se nisur nga keto fakte, jane bazuar dyshimet e organizimit te mundshem te ushtrimit te dhunes dhe eshte vendosur fillimi i procedimit penal per zbulimin e organizatoreve. Ne perfundim te transkriptimeve te gjithe tabulateve te te akuzuarve, do te konkludohet nese ata kane marre urdhra nepermjet telefonit per ushtrimin e dhunes.

    Do te verifikohen gjithe thirrjet telefonike qe ata kane marre disa dite para demonstrates dhe me 21 Janar. Nderkaq, prokuroria i ka percjelle gjykates per shqyrtim me shume se 10 dosje ne ngarkim te te pandehurve, te cilet akuzohen vec e vec, bazuar ne aktet qe kane kryer. Ata akuzohen per kundershtim te forcave te policise, armembajtje pa leje dhe shkaterrim te prones. Burimet e prokurorise bejne me dije se nga verifikimi i procesverbalit te mbajtur nga nderlidhesi i Gardes, nuk eshte konkluduar te kete pasur urdhra per te qelluar mbi demonstruesit.

    Ne ditet ne vazhdim, pritet te kryhet nje riekspertim i vendit te ngjarjes, ku si pasoje e perleshjes mbeten te vdekur edhe kater protestues. Riekspertimi do te kryhet ne asistencen e dy prokuroreve amerikane dhe do te konkludohet nese gardistet kane qelluar ose jo drejtperdrejte mbi te vraret. Kjo pasi ne predhen e gjetur ne trupin e Ziver Veizit, jane verejtur demtime qe dyshohet te jene krijuar si pasoje e ferkimit me sende te tjere te forta, para se ta qellonte. Nga ky fakt kane lindur dyshimet se predha mund te jete devijuar, e do te kryhet rindertimi i vendit te ngjarjes, me manekine ku trajektorja do te zevendesohet nga nje fill, ose me rreze lazer. Gjate demonstrates se organizuar nga opozita, rreth 150 protestues te pajisur me shkopinj, e bomba molotv, u jane versulur punonjesve te policise duke i qelluar. Madje, nje prej demonstruesve goditi me automjetin e tij tip-Benz porten e rrethimit te jashtem te godines se Kryeministrise, duke e shkaterruar ate. Gjate perleshjes, mbeten te vrare 4 protestues dhe u plagosen dhjetera efektive te policise.


    Procedimi

    Prokuroria ka filluar procedimin penal lidhur me organizimin e dhunes se ushtruar gjate protestes se 21 Janarit, ku mbeten te demtuar dhjetera punonjes policie dhe u vrane 4 demonstrues. Hetimi ka filluar pas mbledhjes se provave nga policia, kunder rreth 145 demonstruesve te akuzuar per kundershtim te policise, armembajtje pa leje e shkaterrim te prones



    Provat

    Hetimi, eshte bazuar ne mjetet e perdorura nga demonstruesit per te qelluar mbi punonjesit e policise. Sipas hetuesve, bombat artizanale molotov kane qene te parapergatitura dhe dyshohet se perdorimi i tyre ka qene i mire-organizuar. Gjithashtu sendet e forta me te cilat kane qelluar dyshohet se jane marre qellimisht e me paramendim prej protestuesve


    Hetimi

    Ekspertet e Drejtorise se Pergjithshme te Policise jane duke transkriptuar gjithe tablatet e telefonave te 145 te akuzuarve, me qellimin zbulimin e urdhri te mundshem per ushtrim te dhunes. Gjithashtu po analizohen edhe intervistat vizive ose te shkruara te drejtuesve te opozites, per te verejtur nese ka elemente te nxitjes se urrejtjes apo te dhunes
    "They will not control us, We will be victorious"

  17. #37
    i/e regjistruar Maska e mesuesi_1
    Anëtarësuar
    27-06-2009
    Vendndodhja
    ne shkolle
    Postime
    2,050
    Citim Postuar më parë nga mesuesi_1 Lexo Postimin
    21 Janari", nis hetimi për organizatorë dhe planifikim dhune

    keshtu po .... hetim organizatoreve .... ky eshte hetim i vertete per ate qe ndodhi me 21 janar ....
    me vonese eshte pak Ina por siduket kembet ne nje kepuce dikush ja ka vene ....


    .
    "They will not control us, We will be victorious"

  18. #38
    Kalorës i Lirisë Maska e BlueBaron
    Anëtarësuar
    29-04-2002
    Vendndodhja
    Në Tironën e Ondrrave
    Postime
    5,046
    Me ngjan me arrestimet e Dhori Sallakut pas fitores se 3 Korrikut '05 nga PD. Vetem se keto i kane filluar ca me pare hetimet se sa te dale rezultati. Me sa duken bathet klani Vrroma e paska marre rrugen e kakes ...
    Mund të shkëpusësh Çunat nga TIRONA, por kurrë nuk mund të shkëpusësh TIRONËN nga zemra e Çunave !!!

  19. #39
    i/e regjistruar Maska e juanito02
    Anëtarësuar
    09-07-2007
    Postime
    2,964

    Prokuroria: 3 punonjes te Gardes dhe 3 deputete te PS nen akuze per 21 janarin

    Nisin arrestimet për 21 janarin, gjykata lëshon urdhër-arresti për komandantin e Gardës dhe 2 të tjerë


    Ashtu siç shte paralajmëruar, gjatë ditë së sotme ka nisur lëshimi i urdhër-arresteve për disa prej të akuzuarve për vrasjet e 21 janarit. Burime pranë prokurorisë bëjnë me dije se gjykata ka lëshuar urdhër-arrest për komandantin e Gardës së Republikës, gjeneral Ndrea Prendi, shoferin e tij dhe inxhinierin e IT të Kryeministrisë.

    Mësohet se Prendi dhe dy të akuzuarit e tjerë, për momentin do të qëndrojnë në arrest shtëpiak, teksa në orët në vijim pritet që t’u bëhet e ditur edhe akuza.

    Seanca për masën e sigurisë është zhvilluar në Gjykatën e Tiranës, nga gjykatësi Shkëlqim Mustafa, ndërsa akuza është përfaqësuar nga prokurori Ervin Karanxha.

    Shefi i IT të Kryeministrisë, Armando Kasaj, akuzohet se ka fshirë atë pjesë të filmimeve kur garda ka qëlluar mbi protestuesit, ndërsa Ndrea Prendi akuzohet për vrasje. Burime të prokurorisë thonë se ai akuzohet për vrasjen e Faik Myrtajt.

    Këto lëvizje vijnë vetëm pak ditë pas ardhjes së ekspertizës dhe provave të reja nga ana e FBI-së, prova që ambasadori amerikan në Tiranë, Aleksandër Arvizu, ka kërkuar që të pranohen nga Berisha dhe gjykatat.

    Gazeta Tema ka paralajmëruar qysh ditën e enjte, se të hënën do të kishte arrestime për 21 janarin.
    Albania Uber Alles

  20. #40
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    17-01-2012
    Vendndodhja
    Rrefugjat ne vendin tim ...
    Postime
    991
    Nuk ka shpresa per kete vend ! Gjithcka eshte nje mashtrim i qelbur ! Ke per ta pare , ketu do te jemi, qe askush nuk do te denohet pervec atij lalucit Llupos ! edhe ai me kohen e paraburgimit !

    Shqiperia ndodhet nen pushtim , prandaj ka vjedhje dhe grabitje ne mes te dites , vrasje nga "shteti" edhe ne mes te bulevardit , edhe karshillek te krimineleve (apo pushtuesve) etj. etj.

    Amerika sic duket ka ndare ndonje marreveshje me Rusin ne kurriz te Shqiperise ! Nuk ka mundesi te perkrahe kelyshet e serbit qe ta degjenerojne kete vend !

Faqja 2 prej 20 FillimFillim 123412 ... FunditFundit

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund të hapni tema të reja.
  • Ju nuk mund të postoni në tema.
  • Ju nuk mund të bashkëngjitni skedarë.
  • Ju nuk mund të ndryshoni postimet tuaja.
  •